Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 21-09-2010, 23:02
Sheik Galib Sheik Galib isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

ateist cahil olur bence. deist te cahildir. agnostik de
yanı sıra ateist hedonisttir, deist korkak, agnostik bencil
ateist jakobendir, deist burjuva, agnostik küçük burjuva
ateist umursamazdır, deist çıkarcı, agnostik adam sendeci

ateist bana ne der, deist, vardır ama, agnostik, ne bileyim hacı.....
ateist paris'e gider, deist hindistan'a agnostik izlandaya
ateist woddy allen sever, deist tarkowsky, agnostik quentin tarntino

ateist ıskatoz yer, deist napoliten soslu spagetti, agnostik maraş dondurmalı meyve kokteyli.
ateist cumhuriyet okur, deist Haber Türk, agnostik posta.
ateist odtülü dür deist istanbul üniversiteli agnostik boğaziçi li dir ya da iyi bir taşra üniversiteli
ateist panele gider, deist şiir dinletisine, agnostik önce partiye sonra taziyeye

ateist korkmuyorum der, deist korkmam der, agnostik korkuyor muyum ...
ateist bilgisayar gibidir, deist kitap, agnostik flash bellek

ateist national geograpic, discovery channel izler, deist travel and living, agnostik önce modatv yi açar sıkılırsa çay tv yi açar eğlenir.

ateist orjinal kitap alır, desit ikinci el, agnostik fotokopi çektirir. korsana da meylettiği olur

ateist Ankara'yı İzmir'i Eskişehir'i sever, deist Antalya,bodrum Muğla, agnostik İstanbul'u sever

ateist bilge dir, deist şüpheyi, agnostik mütereddid

ateist düşünmez nettir. deist durakta otobüs beklerken düşünür sonra boşverir vizeye finale odaklanır, agnostik keyifsiz bir huzur içindedir......
Alt 22-09-2010, 02:07
aliyarasfal - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aliyarasfal aliyarasfal isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sayın Sheik Galip,

Ben bu özelliklere uymuyorum pek, ateist değilmiyim yoksa?hani diğer şıklarıda inceledim onlarla hiç bağ kuramadım,bir iki özellik benzese yeterlimidir, yoksa illa hepsinemi uymalıyım ateist olabilmek için?

Şu belgesel konusu uygun ancak tv yok, cahil kısmı uyabilir, ilkokuldan ötesini bilmem, durum budur, şimdi ne yapayım bilemedim.

Şimdilik saygımla gittim.

Sorular sormuyorsan ya ölüsün ya da köle...
Alt 22-09-2010, 02:28
oguzay - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
oguzay oguzay isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

ateist bilge dir, deist şüpheyi, agnostik mütereddid -Sheik Galib-

Sende bell ki dostum, MÜTEREDDİDÎN'sin.
Alt 22-09-2010, 10:08
Bilge Engin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Bilge Engin Bilge Engin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

AerA´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın Bilge Engin ;
Darılmaca gücenmece yok, konu başlığını yeni farkettim. Ve beğenmedim.
Yani müslümana illaki cehalet yapıştırmak hoş değil.
Sırf müslüman olduğu için Piri Reis'e cahil diyebilir miyiz?
Cahillik "bil" kökünden türetilenin eksikliği ise eğer, bu imanın konusu değildir.
O yüzden iman cahillik değildir.
Saygılar ve esen kalınız.
ExEgoist´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Evet ,sen Bilge engin
ben cahil ululelbab yada exe
ne oldu şimdi?
Başlığı açmanızın amacı kendinizi tatmin etmek mi? Bir amaca hizmet ediyor mu?
Lütfen biraz olsun objektif olmaya çalışalım...Başklarının bakış açılarından bakmak/bakabilmek zenginliktir.
Neva´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayin Bilge Engin ;
Bu tip istatislikler cok zaman yanilticidir. Kitap satislari, din ve millet uzerinden hesaplanmaz.
Amerika'daki %12'lik kitap okurunun milleti, dini nedir?
Ingiltere ve Fransa'daki %21'lik kitlenin milleti ,dini nedir?
Kutuphanedeki kitap sayisi, adi gecen millet tarafindan istisnasiz okunuyor oldugunun gostergesi degildir.
Sorunuza iliskin ; Sorunuz yanlis bir bakis acisi tasimaktadir bana gore. Once cahilligin ne oldugunu ve acilimini tanimlamaniz gerekir.
Degil muslumanlik ,tum dinler, kavramlar insani cehalete yonlendiren doneler barindirir.
Universitedeki musluman veya ateist kimlikli, ogretim uyesi veya ana bilim dali baskani cahil midir sizce?
Turan Dursun veya Ilhan Arsel hayatinin bir kismini cahil, diger bir kismini cahil olmayan sekilde mi gecirmistir sizce?
Cahil'lige egilim insanin dogasinda vardir. Yilda 365 adet kitap okuyan bir insan da cahillige egilimli, hatta cahil olabilir. Zira kapsul bilgi bakimindan zengin, deneyim bakimindan cahil olabilir.
Bir musluman kadar, bir ateist de cahil olabilir.
Dinlerde dinsizlik de insan tarafindan ortaya konulmustur tarihsel surecte..
Ne Teizm, ne Ateizm yeni turemis kavramlar degildir. Insanligin yasi ile esittir yaslari.
Bu baslik, muslumanin tavuklu yumurta sorusu degil, insanin tavuklu yumurta sorusudur.
Sayın AerA, Sayın Neva, Sayın ExEgoist

Başlık bir genelleme yaparak konuya yalaştığım içindir.
Örnek verecek olursak
Referandumda Tunceli ili Hayır demiştir, diye bir başlığa itiraz eder misiniz? %80 Hayır, %20 evet dedi. Katılım oranı %80 di. Yani %20 oyunu kullanmamıştı. Tunceliden birisi bu başlığa kızsa ben evet dedim ben şimdi Tuncelili değil miyim? Diye sorsa ne dersiniz?
Ayrıca başlığa % şu oranında Müslüman cahilken % şu kadar cahil de müslümandır, dolayısıyla bu yüzdeler birbiri ile iç içe olabilir, gibi bir yazı yazmamın ne derece mantıklıolacağını buyurun siz karar verin.
Dolayısıyla Turan Dursun, İlhan Arsel, Piri Reis gibi kişileri genelleme dışı kavramlardır. Sayın ExEgoist siz de kavram dışısınız. Ama anladığım kadarıyla Aziz Nesin’e kızan kitle arasındasınız. Türkiye’nin %60’ı aptal dediğinde neredeyse tüm Türkiye alınganlık yaparak tepki göstermişti. Sanıyorum sizin tepkinizi de bu şekilde yorumlayacağım.

Yergin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Yağmurun altında ıslanmayışınız, yağmurun altında olduğunuz gerçeğini değiştirmez. Bunu anlatmaya çalışıyorum size. Burada Türkiye diye verdiğiniz tüm değerlerin içinde sizde varsınız.
Son cümleniz sizin düşüncenizi yansıtan bir cümledir. Buna saygı duyabiliriz ama bu düşüncenizin arkasına bu tür istatistik değerleri koyamazsınız çünkü verdiğiniz değerler sizin düşüncenizi desteklemez.
Niye son 200 sene dediğimi anlamanız için, imkanlar kelimesini size sunuyorum. Sahip olunan imkanlar nelerdi, neler vardı? neler yoktu?
Saygılar
Sayın Yergin ben de onu diyorum. Cehaletin içerisindeyim ve cahilere uymadan yaşamaya çalışıyorum. Haklısınız cahil bir ülkede olduğum gerçeği değişmiyor.

Son cümleme ait istatistik veri bulabilirim. Bunu bir tez ve araştırma konusu haline getirip sitede yayınlamasını rica edeceğim.

Bölgede son 200 yıl boyunca petrol ve yer altı zenginlikleri vardı. Ama bunun nemasını mollalar ve sehler yerken halk birbirini öldürüyordu, tek şehte ses çıkarmıyordu. Yönetimse Osmanlıdaydı, daha sayayım mı?

evrensel-insan´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Saygideger arkadaslar;

Iste bu temelde de, iman kayitsiz/sartsiz, sorgusuz/sualsiz, bir ideolojik inancsal dogruya teslimiyet ve bagliliksa, kisinin algisi, baska ideolojik inancsal dogrulara, bilimsel gerceklere ve kendi iman ettigi disinda kalan herseye kapali demektir. Bu da kisinin, kendi iman ettigi ideolojik inancsal dogru disinda, baska bir seyi ogrenmemekle, bilmemekle; kendi kendini cehalete surukluyor ve bunu da bilincli ve farkinda olarak yapmiyor, demektir.

Saygilarimla;
evrensel-insan
Sayın Evrensel İnsan
Bu tesbitiniz gelişmişlikte islam ülkelerinin geri kalmasının sebebi gibi gözüküyor bana.

Gelelim cahalet ve İslam bağlantısına. Aslında sorduğum soruyu yineleyeceğim, İslam mı insanların cahil olmasını sağlıyor, yoksa cahil insan islama daha mı yatkın?
Alt 22-09-2010, 12:15
hakan34 hakan34 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Müslümanların öyle senede 3 kitap,5 kitap okumasına gerek yoktur efendim.

Çünkü; herşey kuran'da hali hazırda yazılmış bulunmaktadır.

http://www.zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=8150
Alt 22-09-2010, 12:26
Bilge Engin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Bilge Engin Bilge Engin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

hakan34´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Müslümanların öyle senede 3 kitap,5 kitap okumasına gerek yoktur efendim.

Çünkü; herşey kuran'da hali hazırda yazılmış bulunmaktadır.

http://www.zaytung.com/haberdetay.asp?newsid=8150
Sayın Hakan34

Sizi tanımasam şaka yapıyor sanırdım ama siz bunu yazmakta ciddisiniz. Ne diyeyim yakında ışınanmayı da bulurlar muhammedin allahını izniyle
Alt 22-09-2010, 15:16
percin percin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Maalesef insanımızda okuma alışkanlığı yok.Özellikle ben müslümanım diyen büyük çoğunluk sadece namaz gibi ibadetlerini yerini getiriyor ve kulaktan dolma bilgilerle dinlerini yaşıyor.Ben bunun tam manasıyla müslümanlık olduğunu düşünmüyorum.Bu başka bir şey.Helak olan birçok kavim biz atalarımızı bu yolda bulduk bu yoldan gidiyoruz demiştir.Bu da bunun gibi bir şey.Kuran'ı Kerimde ilk emir Oku!dur.Ama çevrenize sorarsanız ben müslümanım diyenlerin büyük çoğunluğunun Kuran'ı okumadığını,okuyanların da çoğunluğunun mealine bakmadan, anlamadan Arapça okuduğunu görürsünüz.
Okumadan bilmeden bir din yaşanıyor ama buna tam anlamıyla müslümanlık diyemeyiz.İnandığı dindeki kitabın ilk emrine uymayan bir anlayış.
Ben çok fazla felsefe kitabı okudum,ama okuduğum en güzel felsefe kitabı Kuran.
Kuran okuduğunuz zaman diğer felsefe kitaplarının içinin boş olduğunu,birilerinin kendi kafalarında kurguladıkları masal kitapları olduğunu fark ediyorsunuz.İnsanı gelişime kapatan ve kendisini tamamladığını düşündüren kitaplar.Kibirden başka aşıladıkları bir şey yok.Kibrin kötü bir şey olduğunu söyleyen felsefe kitabı ise Kuran.Ve de her okuduğunuzda farklı şeyler öğreten bitmeyen bir felsefe kitabı.Keşke kitabını okuyan,düşünen içindeki felsefeleri anlamaya çalışan gerçek Müslümanlar olsa.
Alt 22-09-2010, 20:00
Lynx Lynx isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Asiri Müslüman Cahil Olur

Bu toprakta bir kalp çarpar hakkın bilimin aşkına
Bir kalp çarpar her bedende Cumhuriyet uğruna
Bir çarpar ki hep ileri Mustafa Kemal adına
Öyle çarpar ki ritmine cümle alemler aşina
Alt 17-09-2012, 10:17
Hypatia - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Hypatia Hypatia isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

okuduğu kitabın kapağında birbirine sarılan çift var diye günah ilan eden , izlediği filmlerde sevişme sahneleri çıkınca ne yapacağını şaşıran kesim müslüman kesim ...

Kızları başına bir iş gelir korkusuyla okutmayana , üniversite eğitimi aldırtmayan gözü daha açılmadan kocaya veren kesimde müslüman kesim ,

Her hastalığa tükürükle üfürükle çare olduğunu düşünen , dilek işlerini telli baba tarzı şahıslarla çözen kesimde müslüman kesim ,

ee bırakınızda müslümanlar cahil olsun ..
Alt 17-09-2012, 10:21
qlause - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qlause qlause isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

xjxmelekxjx´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
okuduğu kitabın kapağında birbirine sarılan çift var diye günah ilan eden , izlediği filmlerde sevişme sahneleri çıkınca ne yapacağını şaşıran kesim müslüman kesim ...

Kızları başına bir iş gelir korkusuyla okutmayana , üniversite eğitimi aldırtmayan gözü daha açılmadan kocaya veren kesimde müslüman kesim ,

Her hastalığa tükürükle üfürükle çare olduğunu düşünen , dilek işlerini telli baba tarzı şahıslarla çözen kesimde müslüman kesim ,

ee bırakınızda müslümanlar cahil olsun ..
Başına her iyi iş geldiğinde kurban kesende onlar, sanki çalışmasa veya şartlar uygun olmasa başına o iş gelecekti.

Ev alır, kurban keser, araba alır, kurban keser vs.

Önerilen Siteler

Etiket
cahil, cehalet, islam, müslüman, yobaz

Başlık Düzenleme Araçları
Stil