Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Bilim > Fizik > Klasik Mekanik

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 15-05-2008, 07:53
qw19 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qw19 qw19 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Bilim ve felsefe

Bilimle uğraşanın felsefi temeli vardır, o da materyalizmdir. Her ne kadar uğraşan aksini iddia etsede. Çünkü bilim metafiziğin birebir karşısındadır, yani herşeyine karşıdır.

Selamlar.
Alt 15-05-2008, 12:50
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Bilmekten gelir

Saygideger vgm;

Bilim ,bilmekten, bilgi sahibi olmaktan gelir. Peki, bilinen ve bilgi sahibi olunan nedir?

Dusunceye yansiyan, herhangi bir soyutun ifadelendirilmesi; ve dusuncenin algiladigi herhangibir somutun ifadelendirilmesi.Yani bilinen, ifadelendirilendir.

Ifadelendirilmeyeni bilmek mumkun degildir.Herhangibir, bilinmesi icin ifadelendirilenin, ifadesi em positiftir.

Bu ifadelendirilenin, soyut ve ya somut olmasi, onun bilinmesini engellemez.Bilineni de varlik veya inanc em positif temelli, var-yok veya inan-inanma ya tasimak ise, tamamen, bilinenin icine sokuldugu bir kisir dongudur.

Onemli olan, bu bilinir hala getirilmis em positiftin, bilinirliginin, kisir dongu tartismasi yerine;bu em positife ihtiyac duyulup duyulmadigi onemlidir.

Ne ihtiyac duyan duymayana, ne de ihtiyac duymayan duyana da saygi duymalidir.

Cunku, bu bilinen em positife ihtiyac duyan bunun iki ve karsitli uclu tartismasini surdurecektir.Ihtiyac duymayan ise tartisma disi kalacak; neden ihtiyac duymadigini-gerekirse-kendi dusunsel temelinin getirdigi bilincle izah etmeye calisacaktir.

Aslinda, ihtiyac duyanin da neden ihtiyac duydugunun izahi ondan beklenendir.

Fakat ihtiyac duyan, kendisini em positif temelli tartisma icinde buldugu icin;onun icin onemli olan, neden ihtiyac duydugunu izah degil;ihtiyacanin paralellik veya karsitlik temelindeki verdigi tartisma kazancidir.

Ki bu tartismanin galibi-maglubu olamayacagi icin de, tartismanin sonucu, ikna etme-olma dan biri ve kisisel tatmindir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 16-05-2008, 00:40
Kıdemli Üye

Saygideger vgm;

Senin, bilime tutkunlugun, o konudaki inatli caban ve icinde bulundugun dusunce yapinin duzeyiyle;chaos'un, dunya da sanki benden baska dusunen yokmus yakistirmasi, beni arastirmaya itti.

Eger, bin yillardir yerlesmis Aristo mantigindan kurtulmak ve bilimselligi daha iyi algilamak ve bilime katkida bulunmak istiyorsan; sana bir onerim var.

Karl Popper, 20.Yuzyilda dogmus ve yasamis,Bilimin felsefesine en son ve en acilimli katkiyi yapmis bilim adami.Sana onun linkini veriyorum.Yalniz ingilizce,Turkcesi varmi, bilmiyorum.

http://www.friesian.com/popper.htm.

Eger ingilizceden dolayi sana anlasilmaz gelirse, bana bildir, yardimci olmaya calisirim.Ayrica sana,Critical Thinking,analitik felsefe ve Derida'nin deconstruction konularini oneririm.

Inan, senin Aristo mantigindan tamamiyla kurtulman, en cok beni memnun edecek, senin adina.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 16-05-2008, 02:29
Kıdemli Üye

Standart Tesekkur

Saygideger vgm;

Sana tesekkuru bir borc biliyorum.Senin sayende yoneldigim arastirma, bana, benim felsefi temelimin, hangi tarihsel gercege dayandigini gosterdi.

Artik cok rahatim.

Ilginc bir not;Karl Popper, 1994 yilinda olmus (olmek), benim su andaki dusunceye yonelimisin de tarihi 1994-ki ben bunu "benim felsefem" yazimda dile getirmistim-.

Artik, chaos'un da benim hakkimdaki dusuncelerine bir soru isareti dogar.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 16-05-2008, 02:54
aydoe - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
aydoe aydoe isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Ilginc bir not;Karl Popper, 1994 yilinda olmus (olmek), benim su andaki dusunceye yonelimisin de tarihi 1994-ki ben bunu "benim felsefem" yazimda dile getirmistim-.

Demek ki takdiri ilahi Evrensel düşünce devam edecek,Popper 92 yaşında ölmüş darısı başına evrensel arkadaşım.

''asla değişmeyecek hükümler getirdiğini iddia etmek,aklın ve ilmin gelişimini inkar etmek olur''
Alt 16-05-2008, 03:27
Kıdemli Üye

Saygideger aydoe;

Umarim vakit buldukca, Karl Popper ve onun, bilime ve felsefeye kattiklarini okursun.Marxism-Fasizm benzetmesi (Fresien'in) cok ilginc.Fasizmin kokeninin sosyalism ve eski sosyalistlerden geldigini soyluyor.Birde bir baska ilginclik, benim insan ve insani acilimin
konusuna hic deginilmemis olmasi.

Herneyse.Asagida linki verdim (ingilizce)

Notilaver bunlari duysa cildirir.

http://www.friesian.com/afghan.htm#fascism

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 16-05-2008, 06:15
Üye

Materyalist felsefenin öznesi madde ve değişimdir. Değişimide ileriye yönelik algılar. Her ne kadar toplumsal sistemlerde dönemsel geriye gidişler görülsede bu dahi ileriye gidişin nicelik birikimlerinin sürecidir. Örneğin İran Humeyni yönetimiyle 100 yıllarca geriye gitmiştir, fakat bunu ileriye gidişin kesintisi olarak algılamamak gerekir. Optimist bir yaklaşım gibi gözüksede ilerleme kesintisizdir.

Selamlar.

Konu qw19 tarafından (16-05-2008 Saat 06:25 ) değiştirilmiştir.
Alt 16-05-2008, 06:22
Üye

Materyalist felsefe değişimi temel aldığı için kendi değişebilirliğinide baştan kabul eder. Gelişen bilim materyalizmin nedensellik ilkesini kökünden etkileyecektir. Kuantum mekaniğindeki buluşlar, teoriler özellikle sebepsizlik ilkesi materyalizmin kendi içinde ciddi çatışmalar yaratacaktır.

Bilimde pozitivist ve naturalist yaklaşım yerini perspektif anlayışa bırakacaktır. Ha keza materyalizm bunları sindirmek zorundadır.

Selamlar.
Alt 16-05-2008, 06:24
Üye

Sevgili arkadaşlar sizlerden bilim ve felsefenin birlikte olması-olmaması na dair yazılar yazmanızı rica ediyorum.

Selamlar.
Alt 16-05-2008, 07:16
Kıdemli Üye

Standart Metnin tercumesi

Saygideger vgm;

Sana verdigim link ten alinti yapiyorum.Yani okuyarak Turkceye cevirecegim.Sen ayni yazinin ingilizcesini verdigim linkten bulup; kendinde tercume edebilirsin.

Tumevarim genellemesiyle-ki bu algisal datadan bos dusunceye kadar uzanir ta ARISTOTLE'A KADAR-bilimsel bilgiyi ortaya cikarmak veya kanitlamak yerine,Popper;varsayimlar ve curutmeler isleviyle cikarimsal sahtelestirme (yalanlama) metodunun bilimi gelistirdiginin farkina vardi.

Gercek bilimsel teorileri, tumevarimin degil;hayalgucu ve yaratilisciligin ortaya cikardigini gosterdi.KI EINSTEIN BUTUN EVRENI CALISIRKEN, SADECE BIR PARCA TEBESIR KULLANDI.

Deneyler ve gozlemler,teorileri ancak test eder, onlari uretmez.

Kant'in, bunun farkina varmasina ramak kalmisti.Tumevarima, karsi cikisi yanlis anlayanlar;veya negatif ve yalanlama yoluyla, pozitif efsanelesmis nedenlerden teoriye arti deger bicenlerin ve bunu goremeyenlerin yanlis anlamasi.

Bu anlasilabilir bir istekdir, ama cevap ne bilim de, ne de, bilimin felsefesindedir.Cevap sadece felsefi epistemolojide ve felsefi epistemolojinin derinliginde, aslinda CEVAP, FRIESIAN'da dir.

Son bir alinti da(tercume) Friesian okulunun sunuslari 4. seri'den yapacagim.Tercume ilk bolumun son satiri.

Simdi,herhangibir kisi;20. yuzyildaki nihilist akim dusuncesini veya kendi dusuncelerini sterile
etmek isterse;Leonard Nelson ve Friesian prensiplerini, www.da alternatif olarak kullanabilirler.Iste bu Friesian Felsefesidir.

Not:Umarim tercumem, anlasilir olmustur.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil