Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Önerdiğimiz Başlıklar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 05-11-2009, 18:07
mindar mindar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

bu olayların böyle olmasının en büyük
sebebi
kuranı hadisle rivayetlerle açıklamaya çalışmaları olmuştur.
Alt 05-11-2009, 18:09
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Başarı Ödülü 

mindar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
şöyle şimdi kadını boşamak istiyorsun
ama kadın hamile ise boşayamazsın
hamile olduğunu nasıl anlarsın.
ozaman gebelik testi felan yok
adet günlerini hesaplayacaksın.
örnek ayın 5 inde ilişkiye girdin ve içeri boşaldın.
ayın 10 nda da bir nedenle boşamak istedin. işte burda
adet görmemiş durumuna düşüyor kadın eğer ayın sonunda adet görürse gene de 3 ay bekliyorsun ola ki hamile olabilir diye.
burdaki adet olmamış
ilişkiden sonraki bir sonraki adet zamanı diye düşünüyorum.
sayın mindar,

lütfen -bakın lütfen diyorum - başlığın ilk mesajındaki açıklamaların tamamını dikkatlice bir okuyunuz. Sizin bu anlattığınız zaten Bakara/228'de geçiyor: Adet gören kadının boşanma durumunda bekleme süresi, üç ay değil, üç ''adet hali''dir.

Talak/4'te ise adet/hayız görmeyen kadınlar için bekleme süresinin ne olduğu bildiriliyor. Bunlar da ayette üç gruba ayrılıyor: (a) Adet'ten kesilenler (b) henüz adet görmeyenler (c) hamileler.

(b)'nin, küçük kızları kastettiği bir YORUM DEĞİLDİR! Ayetin açık lafzı, mantığı budur! Zaten müfessirler de bunu kendi yorumları olarak değil, doğrudan ayetin manası olarak yazmışlardır.

saygılarımla
Alt 05-11-2009, 18:20
-InVi- -InVi- isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Denetimdeki Üye

-InVi- - MSN üzeri Mesaj gönder

Bahsi gecen ayetlerden "pedofilik" cikarmasi yapan zihniyeti kiniyorum,
islam dinin caiz gördügü evlenme ile, gönül rizasinin sarti olmayan, ruhsal dengesizligin bozuklulugu sonucu cokca görülen pedofiligi es degerde görmeyi kiniyorum.
Doga'daki canlilarda, canlinin yasindan ve olgunlugundan ziyade biolojik konumu gözetilierek, bir cinsel birlesme olabildigini, islam dinine mensup insanlarin ise cinsel birlesmeyi belirli sartlara bagladigini bilmeyen bir zihniyet ancak böyle igrenc tefsir cikartabilir.
Kaldiki islam dininde evlilik farkli bir konudur, cinsel iliskiye girmek ayri bir konudur,
ama evlilik disi cinsel iliskiye girebilmekte sakinca görmeyenler icin bu farkliligin hic bir anlami olmaya bilir.
Alt 05-11-2009, 18:26
K.C. - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
K.C. K.C. isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

mindar´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
sizin dediğiniz gibi ağır itham etmiyorum
ama yanlış düşünmüşlerdir diye dşünüyorum.
bugün bile din adına eskilerden beri bilinen doğrular yanlış olduğu açığa çıkıyor. ozaman kuranın gerçek islamını ortaya çıkaranlar hep
biz eskilerden daha mı iyi biliriz havasına moduna girmiş mi oluyorlar.
Kur'an hükümleri her çağa her topluma uyum sağlayacak nitelikte değil.
kadınlarla bir alıp veremediği olmayan toplumlarda kadının statüsünü geriletecek hükümler içeriyor.

İnsan haklarıyla ilgili gelişmelerin yaşandığı çağlarda çağın gerisine sürükleyici hükümler içeriyor.

Hal böyle olunca, kur'an'ın statükocu anlayışını kendisini değiştirerek bertaraf edip toplumun ve zamanın ihtiyaçlarına göre yeniden yazamayacaklarından yorumlarını günün ve toplumun ihtiyaçlarına göre yapıyorlar.

Bunu yaparken de Kur'an'ın yahudiler için kullandığı tabiri "dillerini eğip bükerek tahrif etmek" aynen uyguluyorlar.
Kelimelerin şu anlamı da vardı, bu anlamı da vardı diye çeşit çeşit anlamları 1400 sene sonra hatırlıyorlar.

"aslında Allah onu değil de şunu kastetmiştir" vari yorumlarıyla Allah'ın niyet okuyuculuğuna soyunup peygamber dönemindeki sahabelerin bile kur'an'ı yanlış anlayıp yanlış uyguladığını iddia edebiliyorlar.

Kur'an'ın mevcut hali fazlasıyla tepki çektiğinden yorumları yumuşatarak kişileri aldatma yoluyla tavlamaya çalışıyorlar. Sanırım siz de yumuşak yorumları tercih edip gözünüzü kur'an'ın lafsından kaçıranlardansınız.

Biz bunlara TAHRİFAT diyoruz. Net bir şekilde kur'an tahrif ediliyor, lafsından uzaklaştırılıyor. Çünkü şu çağda ve şu toplumda çuvala sığmıyor mızrak.

YILDIZLAR ATEŞ BÖCEĞİ SANILMAKTAN KORKMAZLAR

http://kadinislamadalet.blogcu.com/
Alt 05-11-2009, 18:28
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

-InVi-´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
... bilmeyen bir zihniyet ancak böyle igrenc tefsir cikartabilir.
Tefsir bana ait değil -InVi- İslam alimlerine ait.

Ben de, mesajları doğru düzgün okumadan, okuduysa da orada verilen kaynak ve dayanaklara değinme tenezzülünde bulunmadan, sadece gerekçesiz/kaynaksız iddialar savurmakla kalmayıp, bu iddiaları bir de ithamlarla pekiştirmeye çalışan zihniyeti kınıyorum.

Dediğim gibi, Kuran'ın Allah sözü olduğuna inananların, böyle birşeyi kabullenemeyişlerini psikolojik olarak anlıyorum. Fakat iddialarını hiçbir şekilde gerekçelendirmeden, üstelik karşı çıktıkları mesajda verilmiş onca kaynak hakkında da birşey söylemeye tenezzül etmeden, idda savuramayı anlayamıyorum.
Alt 05-11-2009, 18:38
Kıdemli Üye

Fiil ehliyeti olmayan, iradesi gelişmemiş, kendisi için neyin iyi neyin kötü olduğuna karar verebilecek zihinsel gelişime, olgunluğa erişmemiş bireylerin yani çocukların tüm bu unsurları gerektiren nikah akitlerinin varlığı söz konusuysa bu eylem Allah'ın icazet verdiği eylem olacak,

ama çocuğa iradesi dışında (?) bir eylem uygulanırsa bu sübyancılık olacak, suç olacak öyle mi?

Nasıl bir mantıktır bu?
Çocuk nikahlanırken yetişkin bireyler gibi düşünebilecek ve iradesini ortaya koyabilecek bir birey midir ki nikahlı olarak cinsel ilişki yaşarsa bu sübyancılığa girmesin.

Hadi ordan derler adama..

Alt 05-11-2009, 18:41
Denetimdeki Üye

Verilen kaynak ile pedofilik arasinda hic bir bagi yok,
bu bagi kuran zihniyet sahibi ise, idaa sahibinin yorumudur, hos bir zamanlar pante de bu tür sacmaliklar ile, kendi tutarsiz yorumlarini "gercek islam" dayatmalari ile kendince bir elestiri mekanizmasi gelistirmisti, hali ortada....
adet görmemis kadin ile evlenebilirsin mi diyor onca kayanklar
yoksa henüz hic adet görmemis kizlar ile cinsel iliskiye girebilirmisin diyor ?
Elestirilen dinin dogrulari hakkinda azami bilgiye sahip olmadan din elestirisi olur mu ?
Alt 05-11-2009, 18:45
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Yahu InVi,

cevap vermeye yeltendiğin mesajı hala okumadığını bu kadar açık seçik belli etmesen bari.

Neyse -niyetin gerçek tartışma ise- istersen adım adım tartışalım.

Sen şimdi tam olarak ne diyorsun, onu bir söyle: ''Kuran'a göre, büluğ çağına girmemiş küçük kızlar evlenebilir. Fakat cinsel ilişki ancak büluğdan sonra mümkündür'' mü diyorsun...

... yoksa evlenilebileceğini de mi reddediyorsun?
Alt 05-11-2009, 18:50
Kıdemli Üye

Elestirilen dinin dogrulari hakkinda azami bilgiye sahip olmadan din elestirisi olur mu ?
Eğer böyle düşünüyorsan durum daha da vahim ya İnVi,

Henüz adet görmemiş bir kızdan boşanmadan söz ediyor ayet. Bu durumda iddet ne olur sorusuna cevap veriyor ayet. (bunca kaynak dediğin aslında ayet, umarım farkına varmışsındır)

Eğer evlenmeye icazet yoksa bu boşanma neyin nesi?
Eğer cinsel ilişki yoksa, bu iddet neyin sebebi?
Eğer nikah yoksa tecavüz ettiğiniz küçük kızlar da 3 ay beklesin demeye mi çalışıyor kur'an.

Küçük kızlardan boşanma durumunda iddet müddetini düzenleyen Kur'an küçük kızlarla evlenmeyi hangi ayette yasaklamış?

Alt 05-11-2009, 18:55
Denetimdeki Üye

Edit: K.C.
hep evlilik yasi ile örnek verilen hz aise müslümanlarin peygamberi ile evlenmeden önce "medeni" konumu ne idi ? nisanli degilmiydi ? yani bir baskasi ile bir sözünün olmasi, sonra bu sözün bozulmasi gercegi ortada iken, neden "bosanmak" gibi bir mevzu sorun olsun ?
evliliksiz cinsel iliskiye girebilmeyi bir sorun olarak görmeyenler, hem evliligi hemde cinsel iliskiyi bir düzen icinde ögütleyen din'i elestiriyorlar....varin halinize siz gülün...cünkü ben üzülüyorum....

Konu ulpian tarafından (05-11-2009 Saat 19:12 ) değiştirilmiştir. Sebep: Kişisel tahrik

Önerilen Siteler