Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-08-2009, 13:07
uyar - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
uyar uyar isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

hastanelere din adamı.. etik kurullara din adamı isteyen zihniyetlerin olduğu bu ülkede durum gerçekten vahim.... batıda var zihniyetide herşeyi kendilerine yontan bu zihniyetin çokta yeni olmayan başka bir mahareti... sadece bizim değil batının da yapacağı çok iş var...

kuranı okuyun cunku okudukca allahin olmadigini daha iyi anlayacaksiniz .......
Alt 16-08-2009, 14:54
ozcanatasoy ozcanatasoy isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Sosyoloji, arkeoloji birer bilimdirler. Fakat Dawkins'in fevkalade şekilde açıkladığı gibi ilahiyat etkisiz, anlamsız ve yararsız olma özellikleriyle bırakın bilim olmayı bir "konu" bile değildir. Fakat şimdi buradaki "theology" sözcüğünden Dawkins'in ve benim ne anladığımı daha açık bir şekilde ortaya koyayım:

theology ---- theos Yunanca tanrı demektir. logos belli bir konuda yapılan çalışma-araştırma demektir. Yani TANRI-ÇALIŞMASI. (veya tanrı bilimi)

ilahiyat sözcüğü de aynı şekilde "ilah" kökünden tanrı bilimi anlamına gelmektedir. (TDK)

Dinlerin doğasının araştırılması ayrı bir konudur TANRI-ÇALIŞMASI veya TANRI-ARAŞTIRMASI ayrı bir konudur.

Dinlerin doğasını, ortaya çıkışlarını ve etkilerini ortaya koyacak olan sosyoloji bilimidir. Dinler Tarihi bölümleri ilahiyata değil tarih branşına bağlı olmalıdır. Dinlerin anlayışlarını ve (varsa) metafizik yanlarını felsefe zaten en iyi şekilde ele alacaktır.

gördüğünüz gibi ilahiyat fakültelerine, TV lere çıkıp propaganda yapacak "akademik imam" yetiştirmekten başka hiç bir iş kalmadı. bu da onların ne kadar işlevsiz olduğunu göstermektedir.

Bakış açımı açıkça ortaya koymak için şöyle bir argüman kurabilirim diye düşünüyorum :

1.Olmayan bir şeyin bilimi, bir anlam ifade etmez

1.İlahiyat, tanım olarak tanrı bilimi demektir

3.Ateiste göre tanrı yoktur

4.Bu yüzden ateiste göre ilahiyat anlam ifade etmez.

saygılar
Alt 16-08-2009, 15:18
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

ozcanatasoy´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
1.Olmayan bir şeyin bilimi, bir anlam ifade etmez

1.İlahiyat, tanım olarak tanrı bilimi demektir

3.Ateiste göre tanrı yoktur

4.Bu yüzden ateiste göre ilahiyat anlam ifade etmez.

saygılar
sevgili ozcanatasoy,

bu çıkarımınız elbette doğru ve ben yazdıklarımızda çelişen bir nokta görememekteyim.

Benim vurgulamak istediğim nokta kısaca şu idi:
(1) Teoloji boştur.
(2) Fakat teoloji fakültelerinde sadece teoloji öğretilmemektedir. Dar anlamıyla ''teoloji'' (yani tanrıbilim ve bizdeki tabiriyle ''kelam'') hariç fakültede öğretilen diğer branşlar için boş diyemeyiz.

Bu kadar.
Yani zannedildiği kadar büyük bir iddia içermemekteydi zaten yazdıklarım.

Elbette teoloji fakültesinde öğretilen boş olmayan branşları başka fakülteler altında öğretmek daha uygun olabilir. Fakat bu ayrı bir tartışma konusu ve benim yazdıklarımla zaten çelişmemekte.

saygılarımla
Alt 16-08-2009, 15:45
ozcanatasoy ozcanatasoy isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

sayın ulpian,

Karşı tez olarak ortaya koymadım zaten söylediklerimi. Çünkü aynı görüşteyiz.

İlahiyat fakültelerindeki tarih, sosyoloji, felsefe gibi branşlara ait araştırmalara hiçbir itirazım yok sadece bunlarla ilgilenmenin ilahiyatçılıkla bir ilgisi olmadığını açıklamak istedim.

Ama şöyle bir sorun var, ilahiyat fakülteleri kapatılırsa esra ceyhan'ın programına falan kim çıkacak bundan sonra?
Alt 16-08-2009, 22:59
Unbeliever Unbeliever isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Keşke beni çıkarsalar E.Ceyhan'ın programına da, o saat diliminde Tv başındaki insanlara biraz bilgi birikim aktarabilsem naçizane....
Alt 17-08-2009, 01:26
umutbitmez umutbitmez isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İlahiyat fakültelerinin asıl işlevi teorik olarak diğer bilim dalları gibi araştırıp geliştirip katkı sağlamak olmalıdır, Fakat; Bu fakültelere zaten önkabullü yani onların deyimi ile "imanlı" insanlar girdiğinden tek yaptıkları inançlarını tastikleyecek deliller bulmaya yada üretmeye çalışmak olmaktadır.. Yani zaten önyargılı oldukları bir şeyi diğer insanlar üstünde daha baskıcı hale getirmek için savunma ve saldırı mekanzimalarını geliştirmekte bir adım daha ileri gitmelerini sağlıyor..

Buralardan istisna adamlar çıkmıyor mu tabiki çıkıyor ama o kadar az sayıdaki sesleri cılız ve duyulması imkansız hale geliyor.. Farklı düşünenlerininde bulundukları ortamda insan çeşitliliğinin azlığıda karşı çıkma dürtülerini törpüleyip işlevsiz hale getiriyor..

Örnek vermek gerekirse geçen akşam yiğit bulutun sunmuş olduğu sansürsüz proğramındaki ilahiyatçının açılımları çok iyi idi fakat seyredenlerin mutlaka dikkatini çekmiştir "çekingendi"..Çünkü korkuyordu dışlanmaktan..

Gerçekten Tanrı inançlarını, gerçekliğini, gerekliliğini varlığını yada yokluğunu tartışacak ilahiyatçı bulmak çok zor.. Çünkü zaten dindar insanların tercihi burası..

Aslında olması gereken şey şu; Nasıl ki imam hatip mezunlarının ilk tercihleri hukuk, siyasal ve kamu yönetimi olupta ilerde gelecekleri konumlarda inançları doğrultusunda yönetim sergilemeyi ve dönüştürmeyi planlıyorlarsa Tanrı inancına karşı çıkanlarda çocuklarını öncelikle tanrı konusunda eğitmeli, silahlandırmqalı ve ilahiyat fakültelerine sokup ordaki dönüşü sağlamaya çalışmalıdırlar. Bunu söylüyorum ama kolaymı derseniz hayır hiçte kolay değil hatta imkansız bile diyebilirim..
Alt 17-08-2009, 01:44
al bundy al bundy isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Teprik olarak başlıktaki fikre katılsam da pratikten çok kötü sonuçları oluşturacağını düşünüyorum. İlahiyat bölümleri ve dini tekeline alan tek bir kurum olmalıdır, o da devlet olmalıdır. Aksi takdirde birçok mezhep,cemaat vs. bölünmeyi hızlandırır. İlahiyat bölümlerini direk kaldırmak insanların büyük tepkisine neden olur. Tek bir güç(devlet) etkisinde olabildiğince mantıklı bir şekilde tasfiye edip aynı zamanda dinlerin gerçeklerini,kökenlerini, mitolojilerle benzerliklerini tarih vs. başka bölümlerle anlatıp aşamalı olarak bunu sağlamak gerekir. Bir anlık tasfiye çok büyük tepkilerle eskisinden de kötü sonuçlar doğurabilir.
Alt 16-09-2014, 16:00
bayraktaro1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
bayraktaro1 bayraktaro1 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

İlahiyat Fakülteleri aslında o kadar da masum değildir.

2011'de Anadolu Üniversitesi (Eskişehir), Açık Öğretim Fakültesi, Felsefe bölümüne kaydımı yaptırmıştım. Dersleri okumaya başlayınca dehşete kapıldım. İlahiyat Fakültesi'ne ait "Sosyal Bilimlerde Temel Kavramlar" diye bir ders kitabı vardı. İlahiyatla, sosyal bilimlerin ne alakası var ? Bilgiyi tanımlarken de; gündelik bilgi, teknik bilgi, din bilgisi ...v.b gidiyordu.

Din Bilgisi : Allah tarafından gönderilen, değiştirilemez, mutlak bilgi... Yuh dedim. Bu arada buranın çok faydası oldu galiba; bu dersi en yüksek notla (75 ya da 80) geçmiştim.

Hele; Uygarlık Tarihi diye bir kitap vardı. İnsanlık tarihinde kitap evrimle başlıyor, ilk insanları falan anlatıyor, buraya kadar sorun yok. Ama, İslama gelince yüzü değişiyor. Allah tarafından seçilen Hz. Muhammed'e vahiy yolu ile indirilmiştir, falan..

Bu nedenle, bu bölümden iğrenmeme ve bölümü bırakmama neden oldu. Aslında bu bölümü okuyup, onlara kabul edemeyecekleri bir TEZ yazmayı da aklımdan geçirmedim değil... Özellikle ilahiyat fakültesine göndereceğimiz çok tezler varda.. Sonuç olarak; ilahiyat fakültesini aynı bir virüse benzetiyorum. Hastalık yaymaya her yere gidiyorlar. Türkiye'deki tüm eğitim içerisine bulaştırmışlardır. Bu nedenle, bu hastalık geçmeden Türkiye'nin ilerlemesi hayaldir. Bir sürü de hastalıklı insanlar vardır.

Önerilen Siteler

Etiket
bilim, din, falülteleri, ilahiyat, islam