Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Önerdiğimiz Başlıklar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 07-01-2006, 15:37
pante - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
pante pante isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Ensareo;
Benim yüzüm açık..
Yazı başlığına karşı çıkıyorum ve;
Her zaman söylediğimi söyüyorum..
Kur'an'da çelişkilerin ve hataların olduğu su götürmez derecede açık..
Bunlar yüce yaratıcının reddi anlamına gelmez..
Nasıl ki İncil ve Tevrat'taki hata ve tahrifatlar da o anlamı doğurmazsa..
Anlatabildim mi acaba ??
Alt 07-01-2006, 18:53
exclusive exclusive isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Yazı başlığının hatalı olduğu doğrudur. Ancak daha çarpıcı ve imalı olması için böyle bir başlık koymuştum. Tabi daha kısa olsun diye de...

Gerçekte bu yazının içeriğini teşbihsiz (somut anlamıyla) destekleyen başlık şöyle birşey olmalıdır:
"kurandaki matematik hatası. - kuranın kusursuz bir varlık tarafından yazılmadığının kanıtı"

"bu arada konuyla ilgili değilde İslam kadın haklarına hiç önem vermiyordu değil mi?"(ensareo)

hocam benim "hiç önem vermediği" şeklinde bir iddiam olmadı. Sağolsun mirastan pay vermiş, gerçi en az payı layık görmüş ama "hiç" diyemeyiz...
Alt 08-01-2006, 20:08
ensareo ensareo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

exclusive yani size laf anlatmak deveye hendek anlatmaktan daha zor.
1.soru İslam Miras Hukuku hakkında bildiklerin sadece bu kadar mı?
2.Miras deyince sadece aklına paramı geliyor..
3.medeni hukuka göre diyelim karı koca ayrılacaklar ve %50,%50 dağıtacaksın...malları,ve diyelimki kuruşlu bir hesap çıktı tedavülde de yok böyle bir para..ne yapacaksın...
Alt 08-01-2006, 20:35
Üye

1. İslam miras hukuku hakkında çok bilgim yok, sadece bu kadarını biliyorum. Bildiklerim az olabilir ama yanlış değil.

2. mirasın illaha para olması gerekmez ancak ev gibi bir mal miras kalınca evin parasal değeri üzeinden konuşulur. "evin 2 odası falancaya, salonla mutfak da filancaya" denmez..

3. Küsüratlar yakın değere yuvarlanır. Ben bankada çalıştım bir dönem, fatura ödemelerinde genelde hep küsüratlar olur. en küçük para birimi neyse onu dikkate alarak küsüratı yuvarlarsın. Örneğin 0.66666...kuruş gibi bir miktarı 1 kuruş (tedavüldeki en küçük para buysa tabi) sayarsın olur biter.

Hocam bu cevaplar ışığında nereye varmaya çalışacağınızı çok merak ediyorum.

Bu arada diğer müslüman arkadaşların konuya ilgisiz kalmalarını nasıl yorumlamak lazım?
Acaba allahın dört işlem bilmediğini ama yine de mükemmel olduğunu mu düşünüyorlar? yoksa kuranı muhammedin yazmış olabileceğini mi? Yoksa onlar da sizin gibi benim kurnaz bir kandırmaca yaptığıma inanıp konu hakkında fazla düşünmemeyi mi tercih ediyorlar?
Alt 08-01-2006, 23:57
Kıdemli Üye

Miras Hukuku ayrı birşey..Arkadaşım onun için kimse bu konuya bilmeden yaklaşamaz..Sen iyice bilmeden böyle iddalarda bulunabiliyorsun o da şaşılacak birşey..

Açıklama yapılıyor okuyormusun bilmiyorum..anlatılabilecek en basit dille anlatayım diyorum.anlattığımızda anlamıyorsun..ben burada fikrimi söylüyorum..yanlışlarımda olabilir..

1 3 e bölünmüyor diye matematiği reddedecek değiliz..Mutlaka bir sebebi vardır..ben onu beklerim senin gibiler ise hemen iftira atar..hemde iyice konuyu bilmeden..

Nasıl sen kusuratları yuvarlayıp aslolan paylaşımı yaptığına göre böyle bir durum hasıl olduğunda,pratik davranırsın..onun içinde avl yapmışlar..... Neden bu olabilir...para olmadığında o devirde para var mı?bilmiyorum ama..(-yok zannediyorum-) malların diğer mallara göre değerleri farklı olabilir..ne bileyim aklımızda olmayan şeyler olabilir.bunun içinde İslam Miras Hukukunu bilen birine sormak lazım..Böyle bir kişi şöyle şöyle demeden biz ne kadar yazışırsak yazalım sadece fikir munakaşası yapmış oluruz..

sen matematik formulüne döndürdün..anlamadığın şey ise mesela illa dağıtmak durumunda değil;bildiğim kadarıyla..yani hepsini bir hayır kurumunda da bırakabilir;çünkü kişi malında hürdür..(-kesin bilmiyorum ama hafızamda böyle bir şey var-) yani senin formülün baştan yanlış.sen diyorsunki x+y+z+t=1 diyorsun,oysa aynı şeyde v=1 de var.. anlatabildim mi?sen bir örnek üzerine düşünüyorsun oysa bunun gibi çok örnek var..Aslolan,hükümler doğrultusunda hakkaniyetti bozmamaktır... Böyle bir durum çıkmışsa,hükme en yakın hüküme bakılmaya çalışılır..yani senin gibi hemen iftira atmayız..Bizim imandaki köklerimiz sadece bir tane değil ki,delillerimiz sadece bir tane değil ki,elhamdulillah inancımızın temeli var...

şimdi pratik yapmaya devam edelim..sen nasıl dağıtırsın..buradan başlayalım...dede felan filan tamammı sonra 1 e eşitleyeceksin..herkesi düşün tamammı...ana-baba erkek kardeş kız kardeş vs..
Alt 09-01-2006, 08:08
Üye

ensareo Diyor ki
Aslolan,hükümler doğrultusunda hakkaniyetti bozmamaktır... Böyle bir durum çıkmışsa,hükme en yakın hüküme bakılmaya çalışılır...
Sorunu çözmek adına güzel bir düşünce ancak dayanağı yok...

Bak bahsettiğimiz ayet(nisa-4-11) nasıl bitmiş:
...Bunlar Allah tarafından konmuş farzlardır (paylardır). Şüphesiz Allah ilim ve hikmet sahibidir.

Allah "bu payların matematiksel açıdan kullanımının mümkün olmadığı durumlarda hakkaniyeti bozmadan kendinizce bir çare üretin, icabında payların hepsini de değiştirebilirsiniz. Bence mahsuru yok" gibi bir söz söylemiş olsa tamam. Ama allah mirasın sekizde birini zevceye verin derken sen kalkıp dokuzda birini veriyorsun. Hangi ayete dayanarak bunu yapıyorsun o belli değil. Bunun tek sebebi çaresizliktir...
Alt 09-01-2006, 13:42
Kıdemli Üye

Exclusive miras hukukunu bilmeden konuşmak doğru olmaz..Dediğim gibi bilmediğin şeyler olabilir..Para olmadığı zaman nasıl dağıtılıyordu?Dediğiğm gibi malların birbirine olan üstünlüğümü vardı?Mesela savaşta geçen ganimette dağıtılıyor bu paramı hayır...anlatabildim mi?senin bunu düşündüğünü hiç zannetmiyorum.çünkü ön yargılısın..
Alt 10-01-2006, 02:46
Üye

Hocam eğer sırf mal varsa, malın parasal değeri üzerinden paylaşım yapılabilir. Örneğin benim dedem vefat etti ve evi 3 kardeşe miras kaldı. Ev satıldı ve satışdan elde edilen para eşit şekilde pay edildi...

Eğer arsa miras kaldıysa böyle parasal paylaşıma bile gerek yok. Arsa rahatlıkla istenilen oranlarda paylaştırılabilir. Atıyorum adamın 100 dönüm arazisi 4 kardeşe miras kaldıysa her kardeş 25 dönüm arazi sahibi olur.

ensareo senin savunman açıklamalara ve izahlara değil, sorunlara dayanıyor. ayetlerden kaynaklanan bir sorunun üstüne, ayetlerden kaynaklanmayan başka sorunlar ekleyerek esas sorunu gizlemeye çalışıyorsun... Ben bir miras dağıtımı örneğiyle hatayı izah ediyorum, sen ise genel anlamda miras dağıtımı işini güçleştirecek örnekler vererek bu ayetleri savunmaya çalışıyorsun. Miras dağıtımı işini zora sokan durumlar herzaman vardır ancak benim iddiam, allahın ayetlerde belirttiği oranlara tam bölünebilen miktarda paranın miras kalması durumunda dahi bu paylaşımın mümkün olmadığı çünkü oranların hatalı olduğu şeklinde.

Yani başka bir ifade ile söyleyeyim: Tüm şartlar miras paylaşımı için son derece elverişliyken bile miras paylaştırılamaz, bunun sebebi ise ayetlerde verilen oranların matematiksel açıdan hatalı olmasıdır... Senin yaptığın şey, bu sorunun üstüne başka başka sorunlar ekleyerek bu sorunu gizlemeye çalışmak.

Yani adamın miras kalan parası bir kasanın içindeyse ve kasayı kimse açamadığı için miras paylaştırılamıyorsa, bu alakasız örnek ayetlerde belirtilen oranların matematiksel açıdan hatasız olduğunu kanıtlamaz ki. Senin verdiğin örnekler işte bu örneğe benziyor.

Evet adamın sırf malı, taşınmaz mülkü vs. varsa bunu paylaştırmak zor olur... malı satıp parayı paylaştırmak gibi çözümler üretmek gerekebilir ya da mirasçılardan biri, diğer mirasçıların paylarını, bedeli neyse ödeyerek satın alabilir.

Ayrıca "para olmadığı zaman" ne demek yahu? para olmadığı zaman zaten bu hatalı ayetler de yoktu...

araplar islamiyet daha yokken para kullanırdı. hatta pek çok para çeşidini tanıyor, arap olmayanların para birimlerini bile biliyorlardı. ticaret en gözde arap mesleğiydi ve öyle takasla makasla değil envai çeşit para birimiyle yapılırdı.
Alt 10-01-2006, 20:25
Kıdemli Üye

arkadaşım her türlü anlatmaya çalışıyorum ama hep aynı şeyleri söyleyip duruyorsun..bak sana bie örnek vereyim körlere bir el yordamıyla tanımları için bir fil getirmişler önlerine..sormuşlar dokunduğunuz şey neydi tarif edin..kimisi borusunu tutmuş,kimi ayağını ve buna göre tarif etmişler..Herbiri farklı bir yerini tarif etmiş...ona göre bir canlı hayal etmiş..bir konu hakkında tam anlamıyla fikir söyleyebilmek için o konuyu bilmek gerekir..sende miras hukuku ile ilgili bir bilgin olmadığını söyledin..benimde sana önerdiğim şey;sadece yorum..sende yorum yapıyorsun bende..aslında filin bir parçasını tutuyoruz belkide..bir bilen olmadan miras hukuku konusunda söz söyleme bilgisine de sahip değilim..Bilgi sahibi olmadan fikir sahibide olunmaz gerçi ama burada yaptığımız;bilgi sahibi olmadan fikir beyan etmek...verdiğin ayetlere bakılması lazım,kelimlerin anlamına...mesela bildiğim kadarıyla veledun tek bir veled(çocuktur)senin verdiğin ayetlerde ise 3 kız çocuğundan bahsediyorsun yani oranlar aynımı değil mi?verdiğin oranlar bu durumda kullanılır mı?vs..bakmak lazım..ama dediğim gibi miras hukuku geniş bir konu şurada da zannetmiyorum bu konu hakkında bilgi sahibi olan bir alim derecesinde bir kişi olsun...bilmem anlatabildim mi?
Alt 10-01-2006, 20:56
Üye

hocam ilk mesajda islami miras hukukunun bu verdiğimiz örnek için nasıl bir yol izlediğini ve hangi oranları kullandığını aktardım. Bu oranları vermeden önce pek çok islami siteyi gezdim ve aynı örneğin miras hukukuna göre nasıl çözüldüğünü gördüm... Eğer sen islami miras hukukunun olaya, tam da benim aktardığım şekilde değil de, başka şekilde yaklaştığını iddia ediyorsan bu iddianı hangi kaynağa dayanarak yaptığını söyle, bu kaynağı beraber inceleyelim.

Önerilen Siteler

Etiket
algoritma, allah, hadis, hatası, islam, kuran, matematik, muhammed