Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 22-06-2009, 18:28
susert susert isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Şu durumda Darwin ana fikri müslümanların elit kesiminden aşırmış gözüküyor.
Bak buna hiç şaşırmadım işte.
Alt 22-06-2009, 18:54
mehmetsalih mehmetsalih isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Selam,

Lamark Darwin'den önce Evrim noktasında birçok önemli noktaya değindi. Fakat bu Teoride Lamark Darwin kadar ün salmadı. Nedeni beli: ''Darwin gezdi, çalıştı, okudu, araştırdı ve sundu. Yani kanıtlamaya çalıştı/birkısmını kanıtladı. İşte Darwin''i Darwin yapan buydu. Darwin bir Agnostik olabilir. Dinlere ve İnançları sıra dışı bırakmış olabilir ama Darwin sıra dışı bırakılcaka diye bir kanı oluşamaz. Ki kendiside bunu belirtiyor.

İslam Alimlerini hiç sayan Din Karşıtları olduğu gibi, Ateist ve Din Karşıtları Alimleride yok sayıp küçük! düşürenlerde olacaktır. Ama benim için Alimler değil İlim önemlidir. Alimlerin ise ayakları(sevgi ile) öpülür. Çünkü İnsanı Hayvan türünden ayıranlar onlardır. velev bu ilim kan olsa... Hiç bilenlerle(kim olursa olsun), cahiler(kim olursa olsun) bir olur mu? [Ayet]

Sevgi...
Alt 22-06-2009, 19:06
keci keci isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

mehmetsalih´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Selam,

İbrahim sarmış diye bir hoca gelmişti konferans vermeye. Sordum ''Siz Hadis seçerken veya bu sahih bu mevzu derken neye göre inceliyorsunuz; Namazı hangi hadislerden alıyorsunuz'' Şöyle deki ''Tevatürle gelen habelerden namazı öğreniyoruz''. Peki; İmamlar kureyştendir hadisi tevatür değilmi? o an sinirlendi ve bana sölemediği şey kalmadı. Bağırıp çağırdı. Sünnetsiz olma çünkü seni ermeni sanırlar deyip demogoji yapmaya çalıştı. Hadis konusunda görüşüm net ''Allah sözleri ile eygamber sözleri bir olamaz ve peygamberin sözleri delil olamazlar'' hele hele Hadisler ayetleri hiç nesh edemez. Eğer siz peygamberi delil kabul ederseniz masum olduğunu söylemeniz lazımdır. Oysa pegamberin günah işlediği kuranda nettir. Artı peygamberinsöylediği sözler peygammberden 250-300-400 hatta 500 yıl sonra yazılmıştır. İNCİL İSE HAZRETİ İSANIN SÖZLERİ 50 YIL SONRA YAZILMIŞTIR O ZAMAN ONADA GÜVENELİM. Açtğım başlıklar vardır bu sitede itirazlar sunabilirsiniz. Ama bu başlıkta bu konuyu uzatamayız çünkü etik olarak doğru değildir.

Sevgi...
Sayın mehmetsalih

Haklısınız bu konuyu burada uzatamayız. başka bir başlıkta konuşalım.
Ama şunlarıda söyleyeyim, Bir defa ben bu kadar bilgili değilim, yani sizin yanınızda cahil bile sayılabilirim, Ama bence o hoca size eksik söylemiş, o iş öyle değil kırk çeşit yöntem var, hepsinin süzgecinden geçecek bir Hadis sahih olmak için, bunu bilmeniz lazım..
Bir Hadisin sahih olması için Kur'an 'a aykırı olmaması gerekir ve daha pek çok kriter vardır. 2 kere 2, 4 eder kadar basit değil; tüm bu süreçleri tamamladıktan sonra eleklerin altına inerse ancak sahih olabilir.

Tüm bunlardan sonra eğer bir hadis sahihse, o zaman Kur'an ayetlerini tefsir etmek için kullanılabilir. Kur'an ayetlerini tefsir eden bir hadiste zaten delildir. Yani zincirleme bir süreçle delil olabilir bir hadis ancak..
Bir iterasyon söz konusudur. Süreçte aksama olursa --kesinti değil --
zayıf olarak, tersi durumda kuvvetli olarak kabul edilir...
Çünkü Hadisler aynı zamanda Peygamber Efendimiz (S.A.V) 'in hayatıdır. Onun hayatı bizim örnek almamız gerekendir.
Şu yıllar konusuna fazla takılmayın, "İslam Akıl dini değil Nakil dinidir."
Bunuda duymuşsunuzdur. Sonuçta Kur'an da Nakille gelmiştir bugüne, ona inanıp Hadislerin Sahih olanlarına inanmamak tuhaftır. Hadislerin uydurma olanları elbette vardır.

Ama parmağımıza diken battığında kafamızı kesmiyoruz öyle değil mi ?

Saygılarımla...

Oku kainatı, görmek istersen gerçeği. Birinci sayfa, birinci paragraf : Kendin..
Alt 22-06-2009, 20:03
mehmetsalih mehmetsalih isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Yasaklandı

Selam,

Şu yıllar konusuna fazla takılmayın, "İslam Akıl dini değil Nakil dinidir."
Öncelikle islamın Akli bir Din olduğunu söylememen birinci derece hem Kuran'la hemde tüm alimlerin (vahabiler hariç -(Abdul akımı aklidir).) Söylediklerin eyan çıkıyorsunuz. Çünkü eğer Din ya akıl dini olur yada farklar görülmez. Hristiyanlık ile islamı seçen akıl ise dinlerin içeriğinide akıloluşturur. Kur'an nakıl değildir. Sana yanlış anlatmışlar. o Allah sözüdür. Ben bir Müslsüman olarak Tarihe değil içeriğe bakarım. Kur'an Tarihsel değil dönemsel değil evrenseldir. Eğer biri çıkıp derse :''Kur'an akli ise ve akıl herşeye çözüm üretiyorsa Kur'ana ne hacet'' derim ki ''Kur'an Aklı yönlendirmez uyandırır'' Kuran zaten aklidir. Akıl zaten hakikattır.

Öncelikle o İbrahim Sarmış dediğim hoca cami imamı değil prof'tur. Yani Hadis alanında mastır yapmış. ve şuan Muhadiler avami adıyla Türkiyede meşhur biridir. isterseniz googlede aratabilirniz.

Hadislere gelince; ''Kuran'a ters olmayan her söz Hadis mi?'' veya ''Hadis eğerkırk süzgeçten geçiriliyorsa ve eğer Hadislerin bir usulu var o halde neden tüm alimler bir HADİSTE bile birleşmiyorlar?'' Bana tüm Alimlerin bir Hadiste birleştiklerini gösterebilirmisin'' gerçekten sizlere samimi duygularla Hadis üzerinde araştırmalar yapmanızı öneririm. Çünkü Hadis Kur'an müslümanı ile Müslüman Kur'anı arasındaki farktır. Hem eğer Hadisler akli değilse o halde Hadi,slerin Kur'an'A ters geldiğini Kur'an gösterebilir mi? yani Kur'an bu hadsis mevzu veya şu hadis sahih diyeb,ilir mi? AKILOLMASA HİÇBİR ŞEY OLAMAZ. eĞER SİZ AKLİ DEĞİL NAKLİDİYORSANIZ MASADAYEMEK YEMEYİ BİLE RED ETMENİZ LAZIM.Ki vahabiler bir ara kaşık bile kulanmıyordular. Çünkü kaşık peygamber döneminde yoktu.

Daha önce yazdığım şu makaleye baksanız iyi olur
Yeryüzünde akıl terazidir. Bir şeye inanmak – kabul etmek için aklen –akla uygun olması gerekir. Böyle bir öneri ile yola çıkacak olursak şu sonuca varırız; Dine inanmak içinde aklın aktif olması lazımdır. Denilebilir ki din eğer akıl dışı bir müessese ise; hak din ile batıl din arasında hiçbir fark kalmaz. O halde mademki dine inanmak için dinin akla uygun olması lazımdır. O zaman din ile aklın içerik bakımından da çelişmemesi gerekir. Kur’an ayetlerinin bazılarında ‘’Ey akıl sahipleri!’’ gibi hitaplarla veya ‘‘Ey İnsanlar!’’ diye Kur’an dininin evrensel olduğunu vurgulamaktadır. Allah-u Teala Enfal suresinde şöyle buyurur: ‘’ Şüphesiz, yeryüzünde yürüyen canlıların Allah katında en kötüsü, akıllarını kullanmayan (gerçeği görmeyen) sağırlar, dilsizlerdir. ‘’ Yine Allah-u akılarını kullanmayanlar için şu benzetmeyi yapar: ‘’ Yoksa sen onların çoğunun (söz) dinleyeceklerini yahut akıllarını kullanacaklarını mı sanıyorsun? Onlar hayvanlar gibidirler, belki yolca onlardan daha da şaşkındırlar. ‘’ Felsefe dilinde şöyle bir deyim var ‘’İnsan düşünen bir hayvandır’’ aslında bu sözle şunu diyebiliriz ‘’İnsan yapı olarak değil Düşünce olarak vardır. Eğer bu düşünce işlek değilse, Hayvandan bizleri ayırmıyorsa ne fark kalır’’ Yine Talak suresinde Allah İmanı Akla bağlayarak şöyle buyurmaktadır: ‘’ ey iman etmiş olan akıl sahipleri’’ Kısaca denilebilir ki din ile akıl her zaman aynı şeyi söylerler. Aklın söylediğine din, Dinin söylediğini akıl karşı çıkmaz.
Zaten Dünya işlerinde ve yönetim esnasında uygulanacak olan din değil akıldır. Yani Kur’an bir yasa kitabı değildir. Allah Kur’an’ın insanlar için neyi ifade etiğini Enbiya suresinde açıkça şöyle belirtmektedir: ‘’ Andolsun size hatırlatıcı bir kitap indirdik. Yine de aklınızı kullanmayacak mısınız?’’ Kur’an sadece akla yardımcı olabilecek bir kitaptır. Hatırlatır, uyarır ama özgür bırakır. Aklı birinci planda tutmayıp taklitçi zihniyetle hareket edenlerin pisliğe batacaklarını, toplum olarak çöküntüye uğrayacaklarını Allah-u Teala Yunus suresinde şöyle tarif eder ‘’Allah pisliği akıllarını kullanmayanların üzerine yağdırır.’’ Ayetlerle ve akli delilerle denilebilir ki: toplum ve yönetim akıl ile yürütülür. İbadetler ise Kur’an ayetleriyle bilinir. Allah peygambere her şeyi öğretirken Dünya işlerini İnsanlara danışmasını önenerek toplumlar için bir model oluşturtmuştur: ‘’yapılacak işler hakkında onlara danış’’ Allah Şuara suresinde, Allah-ı bir engelleyici olarak görenlere ise şöyle seslenir ‘’ Bu bir hatırlatmadır. Biz zalim değiliz’’

Kur’an Tarih hakkında Birgi verirken tartışmaz veya Tarih kitapları gibi Tarihselci bir yaklaşım sergilemez. Sadece Tarihe sevke eder ama kıssalar anlatır ve şöyle der: ‘’Andolsun ki, onların kıssalarında akıl sahipleri için ibret vardır. Kur'an uydurulabilecek bir söz değildir. Fakat kendinden öncekileri tasdik eden, her şeyi ayrı ayrı açıklayan ve inanan bir toplum için de bir yol gösterici ve bir rahmettir. ‘’Yine aynı şekilde Akıl kriterlerini, mantık yöntemlerini, Düşünme yöntemlerini tartışmaz / anlatmaz.Sadece ‘’Akl edin’’ - ‘’ Düşünün’’ der.Yine Devleti şöyle, böyle yönetin demez ‘’Adaletli Olun’’ ‘’Birlikte Danışma Yöntemiyle Yönetin’’ der. Aynı şekilde atomu, hücreyi, gökyüzünü anlatmaz / tartışmaz ‘’Yeryüzünü dolaşın, nasıllığını araştırın’’ der.
Temizlik konusunda ise ‘’Temiz olun, Temiz rızıklardan yiyin, israf etmeyin’’ der. Zekat konusunda ise ‘’Mallarınızdan verin, Fakirleri kolayın’’ der. Yani Kur’an sadece teşvik eder… Bilim kitabı veya Tarih kitabı değildir. İşaret eder ve araştırın der. Ashabı Kehf kıssasını anlatırken ‘’(Ey Muhammed!) Bazıları bilmedikleri şey hakkında atıp tutarak: "Onlar üç kişidirler, dördüncüleri köpekleridir" diyecekler. Yine, "Beş kişidirler, altıncıları köpekleridir" diyecekler. Şöyle de diyecekler: "Yedi kişidirler, sekizincileri köpekleridir." De ki: "Onların sayısını Rabbim daha iyi bilir. Zaten onları pek az kimse bilir. O halde onlar hakkında (Kur'an'daki) apaçık tartışma (yı aktarmak) dan başka tartışmaya girme ve bunlar hakkında onlardan hiçbirine bir şey sorma.‘’ Kur’an’ın ana konusunun ne olduğu sanırım anlaşılmıştır. Sayı, kişi Allah için önemli değildir. Ashab-ı Kehfin zalimler karşısında ki duruşu anlatılır sadece... nasıllığı Kur’an için konu değildir. Kur’an bunu Tarihçilere sevk eder. Temizlik ve Ahlak kuralarını ise Bilim ve Felsefeye sevk eder. Yönetimi ise Siyaset ve Politikacılılara sevk eder. Ama temel esasları bırakır. örn: Mazlumu savunmak, adaletli olmak, temiz olmak, kıssalardan ibretler almak. Yani Kur’an bunları önemsemediği değinmediği anlaşılabilir ama Kur’an Tarih, Bilim veya Felsefe kitabı değildir. Nasıl Rehberlik öğretmeni sadece dersleri nasıl çalışılmasını öğertir... Matematik, Tarih, Coğrafya konularına girmez, işte Kur’an’da ana hatlarıyla bir Rehberlik kitabıdır.

Sevgi...
Alt 23-06-2009, 08:32
Kıdemli Üye

Sevgili mehmetsalih kardeşim

Öncelikle o İbrahim Sarmış dediğim hoca cami imamı değil prof'tur. Yani Hadis alanında mastır yapmış. ve şuan Muhadiler avami adıyla Türkiyede meşhur biridir. isterseniz googlede aratabilirniz

Ben o kişi için bir şey söylemedim dikkat ederseniz, Eksik söylemiş dedim.
Ayrıca biz ne proflar gördük, TV lerde %50 , %90 hoca yani bu önemli değildir..

tüm alimler bir HADİSTE bile birleşmiyorlar
Bakın bu iyi bir şeydir, Peygamberimiz Hz. Muhammed (S.A.V) aranızdaki ihtilaflarda hayır var demiştir. Mezhepler bu şekilde ortaya çıkmıştır. Çünkü insanlar kalıptan çıkmış makine parçaları değildir Hepsi kar taneleri gibi farklı farklıdır.

Bunların dışında şunu söylemek isterim.. Anti-teistler İSLAM'a sizden daha az zarar veriyorlar. Çok fazla şey yazıp hiç bir şey söylemiyorsunuz aynen politikacılar gibi.. Az konuşup değerli olması çok konuşup değersiz olmasından iyidir sözün.

Mesela şöyle söyleyeyim.

Şu iki cümle arasındaki 1000 farkı bulunuz.

a . İslam Akli bir din degil, Nakli bir Dindir.
b . İslam Akıl Dini degil, Nakil Dinidir.

Not : Bunun için Türkçe bilmeniz gerekir.
Ayrıca biraz da İSLAM bilgisi gerekir.

Saygılarımla..

Oku kainatı, görmek istersen gerçeği. Birinci sayfa, birinci paragraf : Kendin..
Alt 23-06-2009, 10:03
walla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
walla walla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bulunduğu yer: Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...

Alim ne ya, kim bu ALİM ler.
Birisi bana şu Alimin tarifini yapsın, olağan üstü insanlar mı bunlar, Kuran ortada , hadis ortada, oku, sen ne anlıyorsan .
Şu alim bunu demiş, bu alim bunu demiş.
Siz anlayasınız diye apacık arabça getirdik diyen Allah, Alimlere mi demiş bunu, ki ahkam kesiyorlar.

Bedenimin her zerresi Anadoludur. Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...
Alt 23-06-2009, 10:34
Kıdemli Üye

walla´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Alim ne ya, kim bu ALİM ler.
Birisi bana şu Alimin tarifini yapsın, olağan üstü insanlar mı bunlar, Kuran ortada , hadis ortada, oku, sen ne anlıyorsan .
Şu alim bunu demiş, bu alim bunu demiş.
Siz anlayasınız diye apacık arabça getirdik diyen Allah, Alimlere mi demiş bunu, ki ahkam kesiyorlar.
Sayın walla

Eğitim düzeyinizi merak ettim de Lisans, master, doktora hangisi acaba ?
Yazılarınızdan bunu kestiremedim. Ben Liseyi zar zor bitirdim de...
Gıpta ediyorum sizlere o yüzden yani...

Saygılarımla.

Alt 23-06-2009, 11:48
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

bu başlığın konusu ne anlaşıldımı acaba....
evrimle yaradılış.
evrim mi yaradılışmı düalitesine düalitenin dışından başka bir cevap.
ta birinci sayfadan beri kimsenin bu konuyu analiz etmeden tartışmayı başka bağlamlara çekip saptıracağını iddia etmiştim.dediğim gibi oldu ne yazıkki....
Alt 23-06-2009, 13:53
Kıdemli Üye

Değerli arkadaşlar

Başlığın konusu; konusunda tereddütümüz yoktur.
Ancak cevapsız kalmaması gereken sorular maalesef burada tartışılmaya
devam etmektedir. Ayrıca bu forum bildiğim kadarıyla, Dinlerden Özgürlük ana teması üzerinedir. Yani ana temadan çokda sapmamışız. Öyle değil mi ?

Başlığın konusuna gelince;

İnsan Evrimle YARATILMAMIŞTIR. İnsan ve Tüm Kainat Allah'ın (C.C) OL kelimesi ile yaratılmıştır.

Evrimle ilgili diğer başlıkta söylediğim gibi Evrim bu soruyu sorabilmek için ortaya atılmış bir İNANÇ 'tır. Doğruluğu ve YANLIŞ 'lığı ispatlanamaz..

Yaratma konusuna Bilim cevap vermeye çalışırsa "FAL" bakmış olur bunu doğru olarak hiç bir zaman hiç bir şekilde CEVAPLAYAMAZ.

Bilimin yapısı buna müsait değildir. Kör bir adamın RENKLERİ tarif etmesi gibidir. Eğer bana inanmıyorsanız Bilimsel gerçekleri nasıl elde ettiğinize bakınız.

Saygılarımla....

Alt 23-06-2009, 14:42
walla - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
walla walla isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Bulunduğu yer: Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...

keci´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Sayın walla

Eğitim düzeyinizi merak ettim de Lisans, master, doktora hangisi acaba ?
Yazılarınızdan bunu kestiremedim. Ben Liseyi zar zor bitirdim de...
Gıpta ediyorum sizlere o yüzden yani...

Saygılarımla.
ilk okul 4 den terk. ben bu halimle kuran okuyunca ne dediğini anlıyorsam, lise mezunlarının kurandaki benim anlayamayacağın sırları çözüp jupitere tatil köyü yapmaları lazım değil mi?

Bedenimin her zerresi Anadoludur. Ben anadolunun her karış topragindan, suyundan, güneşinden ve havasından doğdum, ben anadoluyum...

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil