Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam > Kadın & İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 14-06-2009, 20:04
evrensel-insan - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
evrensel-insan evrensel-insan isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

evrensel-insan - MSN üzeri Mesaj gönder
Standart Kadinin "ezilmisliginde" Disinin Rolu Nedir?

Saygideger arkadaslar;

Insanoglunun tek koken ve temelli dusunce yapisinin ortaya koydugu, iki tane ve birbirine zit fiziksel gorunumu vardir. Erkek ve disi. Tarih boyu bir konu one cikmistir. Erkek her nedense; disinin hep annelik yonunu one cikarmis, buna saygi duymus; ama, disinin kadin yonunu de; "ezmis, ikinci plana itmis, kolelestirmis ve kullanmistir" Ayni fiziksel bedende ayrimlastirilan bu farkta; acaba disinin rolu nedir? (Erkegin rolu icin, bkz-Erkegin Disilik Cikmazi-)

Ayni disi bedende; butunlesen annelik ve kadinlik, erkek acisindan, neden bu kadar farkli ve ayrimci bir dusunce ve davranis yaratir ve sistemlesmede rol oynar? Buradaki disinin rolu nedir?

Eger bir disinin; bir anne olarak; insanoglunu yetistirdigi ve bilhassa erken caglarda egittigi dusunulurse; bu egitim ve yetistirimi almis, bir kiz veya erkek cocugu; nasil olurda; buyuyunce; kadina baska bir gozle bakar?

Eger bir disi, anne olarak kadinliginin "ezilmisligini" istemezse; nasil olurda; erken yaslarda yetistirip egittigi evladi, kadina ayrimci bakarak dusunur ve davranir? Disinin, bu celiskisi nereden gelmektedir?

Yoksa; disi de; anne olsa bile sadece tek evrensel dusunce kokeninin karakteristigi olan erkeksel yapi ve tabiatli dusuncemi uretmektedir? Ya da bunun baska bir izahi varmidir?

Buradan da; cok net aciga cikmaktadirki; bir DISISEL DUSUNCE ve davranis sekli mevcut degildir. Olanda dogal dusunce de; ERKEKSEL DISILIK DUSUNCESI VE DAVRANISIDIR. (Bkz-Erkeksel Disilik-Evrensel'in Kosesi)

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 14-06-2009, 20:52
dilaver - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
dilaver dilaver isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Onur Üyeliği Başarı Ödülü Başarı Ödülü 

Muhterem evrensel-insan

Sen iflah olmayacaksın. Bugüne kadar defalarca bu iletiyi astım ve her seferinde de senden cevap lamadım. Gene asıyorum :

Peder Schmidt ve çalışma arkadaşları ilkel toplumun üç temel tipini veya evresini ayırma geregi duyuyorlar. Birincisi etnolojinin bildigi en ilkel insanlar. Tierra del Fuego'nun en güneydeki kayalıklarının ve kanallarının arasında yaşayan küçük Yaghanlar; Patagonya ve Merkez Kalifornia'da yaşayan dagınık kabileler, kuzey Kanada'nın Karibu Eskimoları, Kongo ve Andaman Adaları pigmeleri ve güneydogu Avusturalya'nın Kurnaileri. Bu avcı, balıkçı ve toplayıcı kabilelerin etnolojik koşulları ataerkil ya da anaerkil olduklarını gösterecek bir yapı taşımıyor, daha çok cinsler arasında eşitlik hüküm sürüyor. Her cins kendine uygun işleri yürütürken kendine ait özel ayrıcalıklar veya kullanabilecegi özel haklar iddiasında bulunmuyor. Erginlik ritleri erkek çocuklara ve erkeklere kapalı degil, erkek ve kadın olarak da ayrılmamış, iki cins için de aynı. Ritler fiziksel biçim bozma ve mistik gizlerin aktarılmasını da içermiyor. Bu törenler basitçe gençler için egitim kursları niteliginde onların iyi anne ve baba olmasını amaçlıyor. Ögretimin temelinde özel kabile ve grup çıkarı yatmıyor, çünkü grup anlayışı o kadar gelişmiş degil. Tipik toplumsal biçim 20-40 anne baba ve çocuklardan oluşuyor, temel toplumsal sorun uyum içerisinde bir arada yaşamak, gün boyunca doyacak kadar yiyecek toplamak ve karanlık basınca birlikte hoş zaman geçirebilecek oyunlar bulabilmek.

Bundan daha açık olabilir mi, bu en ilkel toplumlar ve burada erk yok. Güç yok. Kadın erkek atrımı yok. Dogal düşünce diye senin uydurdugun bir şey yok. Dişiyi köleleştirme diye bir şey yok. Köleleik yok, sömürü yok. Din yok. Tanrı yok.

Yani bir önce uydurdugun hayallerinin hiç biri bu en ilkel toplum biçimine uymuyor. Demek ki senin kafandakilere uygun bir toplum yok. Dogal düşünce dedigin ise somuttur, soyut degil.

Şimdi bana bu toplumu kendi örneklemene göre izah et ve erkegin dişiyi kölelştirmesini anlat. Ya da bu bıktırıcı söylemlerinden ve hayallerinden vaz geç.

Bir olgu dile getiriyorsan bununla ilgili örneklemeleri de sunabilmelisin. İşte sana bir örnek. Düşüncene göre analiz et.

saygılarımla

Çin'den İspanya'ya, Ümit Burnu'ndan Alaska'ya kadar
her mili bahride her kilometrede dostum ve düşmanım var
Dostlar, ki bir kere bile selamlaşmadık
aynı ekmek, aynı hürriyet, aynı hasret için ölebiliriz...

Nazım Hikmet

www.dilaverkom.blogcu.com
Alt 14-06-2009, 21:09
Kıdemli Üye

Saygideger dilaver;

Gorundugu uzre "sen de adam olmazsin" ben bu yaziya daha once de yanit vermistim. Birincisi; anne ve baba farki; hangi dusunce ile saptaniyor? Cocuklarin egitiminde; cocuklara ogretilenler; kendi bildikleri degilmi? Yani cocuklari kendi bilgi ve tecrubelerine gore yonlendirmiyorlarmi? O zaman bu yonlendirmede dogru ve yanlis soyutlari yokmu? Yerine gore; birinin dogru diye one surdugunu, baskasi yanlislamiyor mu? Bu toplumdaki soyut algilar nelerdir? Anne, baba ve cocuk AYRIMININ disinda. Oluleri ne yapiyorlar? Doguma nasil bakiyorlar? Dogal tabiat olaylari karsisinda, nasil bir dusunce uretiyorlar? Hic bir torenleri, kutlamalari v.s. yokmu? v.s.

Keske olmasa da; asil o saf ve temiz dusunce; tarih ve zaman icinde kirlenmis olsa? Peki sence bu toplum; dusunce olarak neden ayakta kalamiyor? neden dusunce de erki, mulkiyeti, egoyu, v.s. ortaya atiyorlar? Ne yapacagiz yani; bunun icin maddeyi ve doganin islenmesini mi-tarim-sucluyacagiz? Butun bu degisimin sorumlusu, dusunce ve onun somuta, davranisa, ifadeye, algiya, sistemlesmeye indirgenmesi degilse; ne peki?

Ayrica, basliktaki sorularin hic birine cevap vermemissin! cevabin yok mu?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Evrensel-Insan - Yapılandırmacı Epistemoloji/Bilişsel Bilim/Qua Felsefesi/Serbest Düşünce/Devrimci Sorgulama/Zihinsel Devrim - Evrensel-Insan Zihniyeti
Alt 14-06-2009, 21:11
Kıdemli Üye

muhterem

Sana bu örnekteki erkegin dişiyi kölelştirmesini sordum, sömürüyü sordum. Sen gene sazı aldın eline. Var mı cevabın. Anlat bana erkek nasıl bu örnekte dişiyi köleleştiriyor. Öteye beriye atlamadan ama.

saygılarımla

Nazım Hikmet

Alt 14-06-2009, 21:15
Kıdemli Üye

Saygideger dilaver;

Keske olmasa da; asil o saf ve temiz dusunce; tarih ve zaman icinde kirlenmis olsa! -e.i.-

Sende bana; nasil oluyorda bu toplumun bu guzel yapisinin degisime ugradigini anlat. Buradaki dusuncenin oynadigi rolden bahset bana.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 14-06-2009, 21:18
Kıdemli Üye

muhterem

Demokrasi ve komünizm başlıgı, anaerki başlıgı. Bunları yeterince anlattım. Oradan genişçe okunabilir, şayet okunmaya niyet varsa. Çünkü o başlıklar ezber bozan cinstendir.

Gene sorumun cevabını almış degilim. Ya bu örnekteki dişinin köleleştirilmesini bana göster ya da olur olmaz yerde ilk iletindeki düşünceleri gerçekmiş gibi dile getirme.

saygılarımla

Nazım Hikmet

Alt 14-06-2009, 21:26
ozgur_beyin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ozgur_beyin ozgur_beyin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

dilaver ''sen ne anlatırsan anlat imam yinede bildiğini okur''

sorun cahil olman değil , kendini alim sanman
Alt 14-06-2009, 21:45
Kıdemli Üye

Saygideger dilaver;

Benim herhangibir seyi gostermem gerekmiyor. Cunku ben ispat pesinde degilim. Sen bana; nasil olduda insanoglu erke yoneldi? buradaki dogal dusuncenin rolu neydi? Asil onu anlat.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 14-06-2009, 21:49
Kıdemli Üye

Saygideger ozgur_beyin;

Konuya neden tek tarafli bakmanin, herhalde sana gore bir nedeni vardir. Bu nedende seni baglar. Yalniz bilesinki konuya tek tarafli bakmak, taraf tutmaktir. Eger taraf tutuyorsan, o zaman; kendi goruslerini de, yani dilaver'i destekleyici goruslerini de; dile getirmen beklenir. Tabi bir gorusun varsa!

Yoksa; burada bir secim yok. Sen dilaveri desteklemenle, dilaver bir sayi one gecmeyecek. En azindan "bildigini okumak" konusunda; dilaver'i de katabilirsin.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Alt 14-06-2009, 22:01
Kıdemli Üye

Saygideger dilaver;

Diyelim o donemde kadin kolelestirilmemis olsun. Peki sonradan neden kolelestirilmistir? Bu kolelestirmede; dogal dusuncenin rolu varmidir? Varsa nedir?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Önerilen Siteler