Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Felsefe > Felsefi Tartışmalar

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 08-03-2024, 23:16
Khaos Khaos isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Alvin´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Benim psikolojik, zihinsel, ahlaki analizime girmeden once sunu soyle, sana mesaj yazdim diger baslikta gordun mu? Daha sonra girersin.
Hangi başlık
Alt 08-03-2024, 23:18
Alvin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alvin Alvin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Khaos´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Hangi başlık
https://turandursun.com/forumlar/sho...light=yalanlar

"Happiness is a state of mind. It's just according to the way you look at things."
— Walt Disney
Alt 13-03-2024, 01:51
Alvin - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Alvin Alvin isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

"materyalizm ideoloji değildir, bilimdir. Burada bilim kelimesini italik yazdım, şimdi anlatacağım;
Materyalizm;
BİLGİ gözlem, etkileşime dolayısıyla yorumlanmak üzre veri esasına dayanır, materyalizmin temeli budur.
Materyalizmde BİLİM NEDİR?
Bilim felefe alanında sorulan sorulara cevap arama eylemidir.
Yani bilim bir EYLEMDİR.
Örneğin bilimin kriterleri, yöntemleri deriz değil mi;
Bilimin kriterleri de, yöntemleri de felsefedir yani tüm bunlar felese alanına girer."
…..

materyalizm bilim degildir; bir felsefi gorustur. Bunun ortaya cikisi da yine antik Yunan dusunce gelenegidir. (Demokritos ve Epikuros). Demokritos, evreni aciklarken, atomlarin hareketi ve etkilesimini, Epikuros ise, evrenin fiziksel yapisini acikladigi gibi, ayni zamanda insan zihninin dogasinin da atomlardan olustugunu soyler ve son derece deterministtir. Tabii bunlar cok erken donemleri. Modern anlamdaki kokenleri, 17. ve 18. yuzyillarda Ronesans ve Aydinlanma donemlerine denk geliyor. Mesela, La Mettrie vardir. Bir de onun meshur kitabi Makine insan diye. Ona da su linkten ucretsiz ulasabilirsiniz.

https://library.lol/main/A34907DE96B...65C5288925DD18

O da insanin davranislari, duygulari ve dusunceleri her neyse bunlar, vucuttaki maddi sureclerin sonucudur der. Yani, beyindeki sinirsel aktiviteler ve kimyasal reaksiyonlar da, insanin ruh halini ve zihinsel durumunu belirliyor diyor.

Cok vardir ama bir ornek de mesela Holbach'tir. Onun da kitabi su var benim okudugum:

System of Nature.

https://library.lol/main/AFB541BE273...B11BD8E6199A65

orda da diyor ki Holbach amca, evrenin her seyi atomlar ve fiziksel yasalarin etkilesimleriyle ortaya cikmistir. Bun gore, evrenin varolusu ve olaylar zinciri, nedensel olmayan dogaustu guclerin mudahalesine degil, maddenin dogal yasalarina dayanir. Guzeldir. Okunmasi lazim.

Yani sonuc olarak guzel Dostum, ben bilimsel kismina girmedim ama genel olarak soylenebilir ki, materyalizm, felsefi bir perspektif olarak, evrenin temelinde maddenin oldugunu ve her seyin maddi sureclerin sonucu oldugunu soylerken, bilim gozlemler, deneyler ve mantik yoluyla gercegi anlama ve aciklamaya calisir. Bunlar birbiriyle iliskilidir fakat ayni sey degildir.

Biri, evreni ve insani maddenin varligi ve etkilesimleriyle aciklama iddiasindaki felsefi gorustur, digeri yontem olarak gozlemler, deneyler ve mantik yoluyla evreni anlamaya ve dogal olaylari aciklamaya calisir. Yontem olarak farkli, kapsam olarak farkli seylerdir bunlar.

"Happiness is a state of mind. It's just according to the way you look at things."
— Walt Disney

Önerilen Siteler

Etiket
fenomen, madde, maddecilik, materyalizm, ruh