Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > İbrahimi Dinler > İslam

Başlık Düzenleme Araçları Stil
Alt 16-09-2012, 01:29
HolyOne HolyOne isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Standart Peygambere Hakaret Filmi ve Türkiye Müslümanları

Bu konu yada benzeri daha önce açıldı mı bilmiyorum. Baya bir zamandır takip edemiyorum forumu işlerim nedeniyle. Açıldı ise açılan konuyu bana gösterip başlığı silebilirsiniz; şimdiden böyle bir şey varsa özür dilerim.

Amerika'da yaşayan bir grup radikal Kıpti tarafından çekildiği söylenen ve İslam peygamberine vahşi, eli kanlı katil benzeri hakaretler içeren film vizyona girdikten sonra İslam ülkelerinde malumunuz tepkiler baş gösterdi. Hatta Libya'nın ABD sefiri öldürüldü.

Gel gelelim ülkemizde, çok değil bundan 5-10 sene önce; Danimarkalı karikatüristin karikatürüne her Cuma namazı çıkışı protesto gösterileri, 7,4 yetmedi mi pankartları ile türban hakkı protestoları yapılırdı.

Başbakan " Terörün milleti, dini, dili olmaz...Nefretle kınıyoruz " tarzı açıklamalar yaparken öldürülen büyük elçinin ardından; ben şahsen filme olan bir tepkisini göremedim. Ki öldüren İslamcıların da bahanesi filme misilleme yapmakmış.

%99'u Müslüman olan bir ülkede bu umursamazlığın nedenini cidden çok merak ediyorum.

Esenlikler.
Alt 16-09-2012, 01:35
angel333 angel333 isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış

Cevap Türkiyede % 1 müslüman varmı

http://www.turandursun.com/forumlar/...ad.php?t=29382
Alt 16-09-2012, 01:37
qlause - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
qlause qlause isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi

Filmi izlerseniz gerçekten ortada öyle abartılı bir şey olmadığını görürsünüz, yani bana göre yok, ama görüyoruz ki bazıları için insanlıktan çıkmanın nedeni bu film, bence Türkiye ılımlı islamiyete kayıyor yolda görüyorum diz üstü etek ama başı kapalı çoğu etek giyiyor zaten, yada kot pantolon ama başı kapalı kısa kollu giyip başı kapalı olan bile var
Alt 16-09-2012, 01:48
HolyOne HolyOne isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

qlause´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Filmi izlerseniz gerçekten ortada öyle abartılı bir şey olmadığını görürsünüz, yani bana göre yok, ama görüyoruz ki bazıları için insanlıktan çıkmanın nedeni bu film, bence Türkiye ılımlı islamiyete kayıyor yolda görüyorum diz üstü etek ama başı kapalı çoğu etek giyiyor zaten, yada kot pantolon ama başı kapalı kısa kollu giyip başı kapalı olan bile var
Film de ne olduğu beni pek ilgilendirmiyor. Burada bildiğimiz ve bazı şeyleri inkar etmemize neden olan bilgilerdir üç aşağı beş yukarı. Bana doğru ve doğal geliyor, Libya'daki Müslümana aşağılanma hissi veriyor. Peki Türkiye'de kilere ?

Ilımlı İslam en kolay cevap. Ama bence doğru cevap değil. Daha kolay bir cevap daha var aslında; iyiden iyiye koyun oldu, robot oldu, dinden çıkanın katli vacip olan bir dinin mensupları, peygamberlerine öyle yada böyle hakaret eden bir dine tepki veremeyecek hale geldi. Türkiye dışında hemen hemen bütün İslam ülkeleri kendilerince tepki verdiler..
Alt 16-09-2012, 01:49
Ahlaksız - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
Ahlaksız Ahlaksız isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye

Son 10 senedir Abd aleyhine konuşanlar ayvayı yedi..
Akp öncesi Abd bayrakları yakanlar,Akp ile birlikte inlerine çekildiler..
Sıcak para işte adamı böyle kedi yavrusuna döndürür..!
Kaplanlar kedi oldu
Alt 16-09-2012, 01:53
Üye

Kimseye bir aşağılanma hissi verdiği yok, çünkü filmi izleyen yok! Başkalarının dolduruşuyla iş yapıyorlar. Türkiye'de bir otorite var Tayyip Erdoğan ve seçmenleri müslüman kesim, o ne derse onu yaparlar, sakin ol diyorlarsa onlarda sakin olur yani otoritesini ortaya koyar, ancak diğer ülkelerde zaten kendi içlerinde bir bölünmüşlük mevcut, devlet din işlerinde etkili olmayınca isteyen halkı istediği gibi yönlendiriyor, bizim burada gizli tarikatlar hariç hiç bir camide bu film konuşulmaz diye düşünüyorum, talimat gitmiştir zaten halkı kışkırtmayın diye
Alt 16-09-2012, 01:57
ALKA - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ALKA ALKA isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Başarı Ödülü 

Kışkırtılan ve saldırılara katılan Müslümanlardan hiç birinin bu filmi gerçekten izlemediklerine dair bahse girerim. Maksatları zaten üzüm yemek değil direkt bağcıyı dövmek. Dedikodu, söylenti, iftira veya yan bakmak herhangi bir sebep yeter bunlar için..
Alt 16-09-2012, 02:02
spartacus - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
spartacus spartacus isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye

Onur Üyeliği 

Film'i izleyen var mı?

Sürü psikolojisi ile nesine tepki gösterilecek?

Kaldı ki Ortadoğudakilere tepki denemez.

Sivas katliamı nasıl bir tepki olarak adlandırılamazsa, sınırlarını şiddetle yani terörle çizen her eylem de öyle... Türkiyeden böyle eylem beklemek ve R.T.Erdoğan neden eylemi kınadı, filme hiç bir şey söylemedi demek kabul edilebilir bir tarz değil diye düşünüyorum.

Bu tarz sanal ve hayali akvaryum ufuklu çıkışların arka planında, kökten bağlı, sözde anti(üfürük)-emperyalist propaganda yatıyor. Çorap ıslatmayan sığ sularda, ancak bu kadar cevher üretilebilir. İzlenmemiş bir filmin yorumu, tepkisi olur mu? Altı üstü film, alanı belli, toplumlar protesto edebilir... medya kanalıyla dilerse ister protestosunu isterse eleştirilerini, yorumlarını yayınlar. Sağı solu ateşe vermek, acz içinde oraya buraya saldırmak, filme verilecek tepki değil..

Vay efendim Türkiye de neden yeni bir Sivas olmuyor, hmmm emperyalizme bağımlı olursan böyle olur işte diye, yakınan insanlar ne istiyorlar? Önce o eylemleri, eylemi geçin o tarzı kınamaları gerekirken neden kınamıyorlar? Bunun yerine RTE kınamış, Türkiye, Suud emperyalizme bağımlıymış, yoksa onlarda bir iki yeri ateşe verse iyi olurmuş.... Neden o eylemleri kof anti-emperyalizmlere dayanak etme basiretsizliğine düşelim ki? Bir biçimde mümkün, o da ekonomi-politikten hiç anlamamak, hali hazır kof ve sığ slogan bilincinden öte geçememekle, akı, karadan ayıramamakla, kısaca cehaletle, sürü psikolojisiyle. Tamamen ayrı kulvarlar, tamamen farklı konular, üstelik o eylemlerin olduğu ülkeler de beşiğinden, mezar taşına kadar, kullanılan din ve inançalrının da büyük etkisiyle bağımlı ülkeler. Bence her şeyden evvel bunlar sorgulanmalı.

Bu tarz şiddet eylemlerinde amaç tepki vermek, mağduriyet gidermek, eleştirmek değil, bu tür eylemlerde amaç bir mesaj vermektir. Kısaca içeriği ne olursa olsun bu tarz eylemler karşı tarafa şiddet göstererek(yani terör) susturma eylemidir. hal böyle olunca cinnet geçirecek bir toplum gerekir -ki kolay propganda ile gereği yapılır.

O eyleme katılanlardan hangisi filmi izlemiş? Şimdi böyle tepki verdiler ya, film binlerce kat daha fazla izlenecek. Sonuç ne? Talihsiz, zavallı bir durum.

Sersemler akıllıların 7 yılda cevaplandıramayacağı soruları 1 günde sorarlar.
-------
Korku, dalkavukluğa yol açar.
-------
İnsan korktuğuna ya da arzuladığına çok kolay inanır. La Fontaine
-------
Öküz tahta çıkarsa padişah olmaz, saray ahır olur. Çerkes Atasözü
-------
Akıllı bizi arayıp sormaz, aptal bacadan akar.
------
Su dağları kemirir, vadileri doldurur.
------
Aslanlar kendi tarihçilerine kavuşuncaya kadar kitaplar avcıyı övecektir.
------
Hürriyet, başkalarına vermedikçe alamayacağımız tek şeydir. William Allen White
------
Belki söylendi herşey,/ belki de gece bekleniyor/ yazılsın diye aynı cümle. Tüm nedenleri yeryüzünün/ bir çakıltaşına takılıp kaldı. Esteban
------
Sıradan insan kendini evrenin merkezi yapmanın yolunu arar; bilge kişinin evreni onun merkezindedir. Lao Tzu
Alt 16-09-2012, 02:04
Üye

Aynen ALKA sana katılıyorum, çünkü buna her gün bizzat şahit oluyorum, ama televizyon ama internet, kısaca her kaynakta içinde din ve Allah geçen herhangi bir şeyi hemen kabul ediyorlar, eğer dinleri hakkında gerçek bilgileri yoksa başkalarının dolduruşuna geliyorlar, bu işi televizyonda ve internette yapan çok adam var, kendi tarikatlarını oluşturuyor paraya para demiyorlar, inananları çok, belli bir süre sonra dinin dışına çıkıp o adamın söylediğini din olarak algılıyorlar o ne derse o! O adam asla yanlış bir şey yapmaz, yaptığı kanıtlansa da komplodur.

Sonra işte bu insan ne dese yapacak kıvama gelirler. Bu işin içinde ne kadar çok inanan varsa grup o kadar çok etkilenir buna bir etki deniyordu ama adını hatırlayamadım, Kimsenin filmi izlediği yok, bunları kışkırtan adamlarında filmi izlediği yok çünkü buna tahammül edemezler.
Alt 16-09-2012, 02:08
Üye

spartacus´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Film'i izleyen var mı?

Sürü psikolojisi ile nesine tepki gösterilecek?

Kaldı ki Ortadoğudakilere tepki denemez.

Sivas katliamı nasıl bir tepki olarak adlandırılamazsa, sınırlarını şiddetle yani terörle çizen her eylem de öyle... Türkiyeden böyle eylem beklemek ve R.T.Erdoğan neden eylemi kınadı, filme hiç bir şey söylemedi demek kabul edilebilir bir tarz değil diye düşünüyorum.

Bu tarz sanal ve hayali akvaryum ufuklu çıkışların arka planında, kökten bağlı, sözde anti(üfürük)-emperyalist propaganda yatıyor. Çorap ıslatmayan sığ sularda, ancak bu kadar cevher üretilebilir. İzlenmemiş bir filmin yorumu, tepkisi olur mu? Altı üstü film, alanı belli, toplumlar protesto edebilir... medya kanalıyla dilerse ister protestosunu isterse eleştirilerini, yorumlarını yayınlar. Sağı solu ateşe vermek, acz içinde oraya buraya saldırmak, filme verilecek tepki değil..

Vay efendim Türkiye de neden yeni bir Sivas olmuyor, hmmm emperyalizme bağımlı olursan böyle olur işte diye, yakınan insanlar ne istiyorlar? Önce o eylemleri, eylemi geçin o tarzı kınamaları gerekirken neden kınamıyorlar? Bunun yerine RTE kınamış, Türkiye, Suud emperyalizme bağımlıymış, yoksa onlarda bir iki yeri ateşe verse iyi olurmuş.... Neden o eylemleri kof anti-emperyalizmlere dayanak etme basiretsizliğine düşelim ki? Bir biçimde mümkün, o da ekonomi-politikten hiç anlamamak, hali hazır kof ve sığ slogan bilincinden öte geçememekle, akı, karadan ayıramamakla, kısaca cehaletle, sürü psikolojisiyle. Tamamen ayrı kulvarlar, tamamen farklı konular, üstelik o eylemlerin olduğu ülkeler de beşiğinden, mezar taşına kadar, kullanılan din ve inançalrının da büyük etkisiyle bağımlı ülkeler. Bence her şeyden evvel bunlar sorgulanmalı.

Bu tarz şiddet eylemlerinde amaç tepki vermek, mağduriyet gidermek, eleştirmek değil, bu tür eylemlerde amaç bir mesaj vermektir. Kısaca içeriği ne olursa olsun bu tarz eylemler karşı tarafa şiddet göstererek(yani terör) susturma eylemidir. hal böyle olunca cinnet geçirecek bir toplum gerekir -ki kolay propganda ile gereği yapılır.

O eyleme katılanlardan hangisi filmi izlemiş? Şimdi böyle tepki verdiler ya, film binlerce kat daha fazla izlenecek. Sonuç ne? Talihsiz, zavallı bir durum.

Dünya üzerinde hiç bir olay böyle bir tepkiyi hak etmez, bir insanı öldürmenin bir kaç geçerli sebebi olur.

Bence bunlardan biri seni öldürmeye çalışanı öldürmektir yada başkasını öldürmeye çalışanı. bu tamamen savunma amaçlıdır ve başka çare yoksa bu yola başvurulmalıdır.

Öteki türlüsü kara cahillik ve nefret dolu bir geçmişe işaret ediyor, bu insanlar sevgi nedir bilmiyor tahammül, eleştiri, felsefe nedir bilmiyor.

Böyle bir terör eylemini nasıl bir insan yapar diye gerçekten kafamın etini yiyorum ama yok bende böyle duygular yok işte arkadaş aklım almıyor.

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil