Turan Dursun Sitesi Forumları
Geri git   Turan Dursun Sitesi Forumları > Dinlerle İlgili Forumlar > İslam Forumu

Cevapla
 
Başlık Düzenleme Araçları Stil
  #1  
Alt 16-04-2010, 17:28
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi
 
Üyelik tarihi: 26 Aug 2006
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 5.878

Onur Üyeliği 

Standart Edip Yüksel :Tevbe suresinde uydurulmuş ayetler

Fasil:KUR`AN`IN TERTİBİ BÖLÜMÜKonu:Kur`an`ın Tertibi Ve Cem`iRavi:Zeyd İbnu SabitHadis:Hz. Ebu Bekir (ra), (irtidad edenlere karşı yapılan) Yemame Savaşı sırasında beni çağırttı. Gittim. Yanında Hz. Ömer (ra) oturuyordu. Ebu Bekir bana: "Bak! Ömer bana gelip: "Kurra`nın da katılmış bulunduğu Yemame savaşları şiddetlendi. Ben her yerde kurraları tüketeceğinden, onlarla birlikte Kur`an`nın da çokça zayi olacağından korkuyorum. Bu sebeple Kur`an`ın cemedilmesini emretmeni uygun görüyorum!" dedi. Ben kendisine: "Resulullah`ın yapmadığı bir şeyi nasıl yaparım?" diye cevap verdim. Ancak Ömer (ra): "Bunda hayır var!" diye ısrar etti. Ben her ne kadar bu meseleye yanaşmak istemedi isem de Ömer, taleb ve müracaatlarının peşini bırakmadı. Sonunda Allah, Ömer`de aklını yatırdığı şeye benim de aklımı yatırdı. Ben de meselenin gereğine aynen Ömer gibi inanmaya başladım." Zeyd devamla der ki: "Ebu Bekir (ra) bana yönelerek şunu söyledi: "Sen genç, akıllı bir kimsesin, hiç bir hususta sana karşı bir itimadsızlığımız yok. Üstelik sen Resulullah (sav)`ın vahiy katipliği yaptın, nazil olan vahiyleri yazdın. Şimdi Kur`an`ın peşine düş ve onu cemet!" Zeyd (ra) der ki: "Allah`a yemin olsun, Ebu Bekir bana dağlardan birini taşıma vazifesi verse bu teklif ettiği işten daha ağır gelmezdi. Kendisine itiraz ettim: "Siz, Resulullah (sav)`ın yapmadığı bir şeyi nasıl yaparsınız?" dedim. Ebu Bekir (ra) beni ikna için: "Vallahi bu, hayırlı bir iştir!" dedi, taleb ve müracaatlarının peşini bırakmadı, öyle ki, sonunda Allah, Hz. Ebu Bekr`in aklını yatırdığı gibi bu işe benim aklımı da yatırdı. Artık Kur`an`ın peşine düştüm. Onu kumaş parçaları, hurma yaprakları, düz taş parçaları ve ezberlemiş olanların hafızalarından toplamaya başladım. Tevbe süresinin son kısmını Huzeyme -veya Ebu Huzeyme el-Ensari`nin yanında buldum. Bu kısmı ondan başkasının yanında bulamamıştım. (Cem ettiğim) sahifeler Hz. Ebu Bekir (ra)`in yanında idi. Vefat edinceye kadar da orada kaldı. Sonra Hz. Ömer (ra)`e intikal etti. Allah ruhunu kabzedinceye kadar onun yanında kaldı. Sonra Resulullah`ın zevce-i pakleri Hafsa Bintu Ömer İbni`l-Hattab (ra)`a intikal etti ve onun yanında kaldı."HadisNo:944


Zeyd'in bahsettiği surenin son kısımdan ne anlaşılması gerektiği açık olmasa da tartışma konusu yapılan son iki ayet şunlar :

9/128: Lekad câekum resûlun min enfusikum azîz aleyhi mâ anittum harîsun aleykum bil mu’minîne raûfun rahîm.

Andolsun ki, size kendinizden gayet izzetli bir peygamber geldi; zorlanmanız ona ağır geliyor, üstünüze çokça titriyor; mü'minlere karşı çok şefkatli, çok merhametlidir.

9/129:Fe in tevellev fe kul hasbîyallâh, lâ ilâhe illâ hûv, aleyhi tevekkeltu ve huve rabbul arşil azîm.

Eğer aldırmazlarsa de ki: «Bana Allah yeter! O'ndan başka ilah yoktur! Ben O'na dayanmaktayım ve O, o büyük Arş'ın sahibidir!»
İlk olarak Reşat Halife tarafından dile getirilen ve Edip Yüksel'in sürdürdüğü iddiaya göre bu iki ayet aslında hadisten başka bir şey değildir. İddia sahipleri Zeyd ibnu Sabit'ten aktarılan hadise dikkat çekmekte ve Kur'anda sadece Allah'ın isimleri arasında kullanılan "rahîm" ve "ra'uf" un bu ayette (128) Muhammed Mustafa için kullanılmış olmasını Kur'an mantığına ters bulmaktadır.

Kur'ana ekleme yapılmış olmasını kesinlikle mümkün görmeyen ehl-i sünnet ekolünün yıldırımlarını üzerine çeken bu iddia oldukça ilginç. Edip Yüksel mealinde bu iki ayete yer vermek istememiş ancak gelen baskılara boyun eğmek zorunda kalarak tartıştığı iki ayeti de meallendirmiş. Ancak zehir-zemberek bir tefsirden de geri durmamış:

Bu surenin sonuna eklenen hadisleri elinizdeki çevirinin mahkemelerce toplatılmaması için burada tuttuk. Amerika, Kanada ve Avrupa'da yayımlanan bazı İnglizce çevirilerde bu hadisler Kuran'ın Arapça orijinallerinden dahi çıkartılmış bulunmaktadır. Onları Amerika'nın halk kütüphanelerinin çoğunda bulmak mumkün. Ayrıca Internet'in çeşitli sitelerinde de mevcut. Türkiye'deki hükumetler, üstü kravat altı şalvar misali, din özgürlügü konusunda bazan dine düşmanca bir tutum takınmakta, bazan da mezhepleri koruyucu teokratik bir bağnazlık sergilemektedir. Ültimatom suresininin sonuna Emeviler döneminde eklendiğine inandığımız bu iki hadisi çıkarsaydık Buhari' denilen palavralar kitabını ciltlerle yayımlayıp, onları Atatürk adına halka Allah'ın dininin kutsal kitapları diye satan Diyanet İşleri Başkanlığının feryat ederek polisleri, mahkemeleri ve hatta ehl-i sünnet vel camaati harekete geçireceğini biliyoruz. Ciltler dolu ortaçağ palavrasını Kuran'a eş koşanların ve hatta onları Kuran'a tercih edenlerin, nasih ve mensuh hikayeleriyle birçok ayeti inkar edenlerin inanmadıkları bir Kuran'ı sanki kafirlerden koruyormuş havalarına girmeleri trajik bir tiyatro örneğidir. Ne yazik ki, bu tiyatronun aktörlerini sahi zanneden milyonlarca saf insan mevcutken biz de o tiyatroyu belli bir süreye kadar ciddiye almak zorundayız. Berlin Duvarını yıkan, Çin Seddini sarsan özgürlük rüzgarı, pek yakında sahte dinadamlarının kavuklarını uçuracak ve kelliklerini ortaya çıkaracaktır.

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alıntı ile Cevapla
  #2  
Alt 16-04-2010, 19:11
insan_olmak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
insan_olmak insan_olmak isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
 
Üyelik tarihi: 27 Mar 2010
Mesajlar: 1.056
Standart

ilginç birde eski kuran metinleri okunsa neler çıkacağını merak etmekteyim.

paylaşım için teşekkürler.

saygılar
Alıntı ile Cevapla
  #3  
Alt 16-04-2010, 20:07
barudi barudi isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
 
Üyelik tarihi: 24 Jun 2009
Mesajlar: 1.416
Standart

Frodo kardeşim

Başlık açarken biraz daha özenli olmak lazım, "Uydurulmuş Ayetler" diye nitelendirdiğin başlığın içeriğinde ise "ne anlaşılması gerektiği açık olmasa da tartışma konusu" diye bahsediyorsun.

Buradan anlaşılıyor ki tartışmaya niyetiniz yok hüküm verilmiş karar verilmiş, tartışmaya gerek görülmeden "Uydurulmuş Ayetler" yakıştırması yapılmış bile.

Oysa ben ateistlerin kanıt olmadan bir şeye inanmayacaklarını bilirdim, demek ki yanılmışım biraz şüphe götüren mesele olursada canlarının istedikleri gibi karar verebiliyorlarmış...

edit:
Başında ki Edip Yüksel: şimdi dikkatimi çekti sözümü geri alıyorum..
Alıntı ile Cevapla
  #4  
Alt 17-04-2010, 00:54
ankyra ankyra isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
 
Üyelik tarihi: 22 Mar 2010
Mesajlar: 90
Standart

frodo arkadasım
senın yazından sonra edip yukselle ilgili bıraz arastırma yaptım kuran da 19 mucizesi yazısıyla karsılastım ve bende cokda guven oluşturan bır yazı değildi.o yuzden ne kadar arastırması guvenılır orasıda ayrı bır konu.ama dıyanetle ilgili yazısının coğuna katılıyorum..

konuyla ilgili olarak eğer o ıkı ayet arapca metınde varsa ve edip yukselde ınanan bır ınsansa zaten yok dıyemez o ayetler ıcın cunku kuran ın korunacağına dair ayetler vardır.arapca metne rahmen hala yok dıyorsa zaten bence ben kuran a islamıyete ınanıyorum dememesı lazım cunku o zaman kuran değiştirilmiş demekte oda bızım dınımıze göre dınden cıkma sebebı
Alıntı ile Cevapla
  #5  
Alt 17-04-2010, 12:55
kim kim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
 
Üyelik tarihi: 06 Aug 2009
Mesajlar: 479
Standart

Kuranın sayfalarını toplamayı kim öneriyor.
Ömer. ra. Hz Peygamberin yoldaşı. İkinci Halife.
Kim ilkden razı olmayıp sonra tamam diyor.
Ebubekir. ra. Hz Peygamberin yoldaşı. Birinci Halife.
O kime bu işi yapmasını söylüyor.
Zeyd ra. Hz Peygamberin vahiy katibi.

Bunlar vahiylerden geldikleri zamanda haberleri olmuş.
Damla damla vahileri özümsemişler.
Vahyin tarzını. şeklini. usulünü. uslüpünü.
en yakından görmüş. okumuş. yaşamışlar.
Bunlar bu iki ayetin hadismi ayetmi olduğunu bilmemişler.
1400 yıl sonra bazı sazanlar anlamış.

Enteresting.:juggle:
Alıntı ile Cevapla
  #6  
Alt 17-04-2010, 13:12
UlulElbab UlulElbab isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış
 
Üyelik tarihi: 21 Dec 2009
Bulunduğu yer: Micronesia
Mesajlar: 1.406
Standart

Saygıdeğer frodo,

Yine güzel bir konuya temas etmişsiniz...

Edip Yüksel çok kaliteli bir çevirmendir.Kendisinin ilginç bir hayat hikayesi vardır.

Aslında birçok Doğulunun hayali olan,Şeyh ve Aşiret reisinin oğlu olarak dünyaya geldi...

Dileseydi şu anda bir Tarikatın başına geçebilir ömrünü diğer "Beyinsizler" gibi geçirebilirdi...

Ama o zor olanı seçti...O Ailesini,aileside onu reddetti..Okudu...Rejimle ve hakim Güçlerle(Sunnizm) çatışmayı göze aldı...

Şuan Amerikada...Açıkcası halkımız haklı olarak Amerikadan yayın yapanlara kuşku ile bakmakta...
O kunuda bir yorum yapamam...ancak ben kişinin Bilgi Seviyesine bakarım...

Arabcası birçeok Arab Akademisyenden daha iyidir.

"19 mucizesi"ne gelecek olursak;
Onun elbette derin bir anlamı vardır...Ancak Kurandan bir takım rakamlar çıkarıp,Matematiksel dayanaklara sarılmak beni m tasvip edeceğim bir konu değil...
Özellikle taraftarları bu "SAçma" Ebced hesapları ile kendi çaplarında imanlarını sağlamlaştırıyorlar...

TEVBE Suresinin soniki Ayeti onların Ebced hesabını bosmaktadır...
O iki ayet olmasa 19 lu koruma sistemi tutarlı görünecekMİŞ...

Sorun şu ki haklı olsa...yani son iki Ayet aslında Hadis olsa dahi kimse imanından birşey kaybetmez...Lakin Ateistlerin "yumuşak karın" olarak gördüğü, Kuranın korunmuşluğu tehlikeye girer korkusu hakim...
Sanırım Sevgili frodonun da konuya ilgisi bu yönden
Ancak bir Sunni savıdır...Kuranın bir harfinin dahi değişmemiş olduğu bana göre bir safsatdan ibaret...
Allahın onu koruması vahyin inişi ile ilgili bir Metafizik olaydır...
Önünde ve arkasında koruyucularının olması tıpkı internette Download edilen 1111000101100lardan oluşan paketlerde ki "Header"lar gibidir...
Bu ayrı bir uzmanlık alanının konusu...
Aslolan Kuranı koruma görevinin İMANLILARA verilmiş olmasıdır...Görev İnsanındır ve ağır bir sorumluluktur...
Emevilerden kurana binlerce Elif boca etmekle övünenler vardır...
Ben Asım kıraatı üzerine ve Taşkent nushası ile ilgili kapsamlı çalışmalar yapmıştım...
Büyük farklar göremedim...
Zaten beni ilgilendiren tek tek Ayetler değil, Kuranın özü...
Sinsi planlar kuranda harfler ve Ayetlerden ziyade,Kurana "Hadis" yoluyla ve "nuzul sebebi" yalanları ile sokulmuştur...
Namaz,Abdest ve Zekat gibi temel direklerde anlam kayması yoluna gidimiştir.
Özellikle 1/40 zekat uygulaması gibi EKONOMİK meseleler üzerinden iz sürmek gerektiğini düşünüyorum...
Zira olay MAL sahibleri ile Ezilenler arasında ki bir mücadeleden ibaret...
Dikkat ederseniz Tarihte tüm nedenlerin arkasında Mal-mülk kavgası vardır...

Saygılarımla...
Alıntı ile Cevapla
  #7  
Alt 17-04-2010, 15:14
ulpian - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
ulpian ulpian isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi
 
Üyelik tarihi: 22 Jul 2009
Mesajlar: 4.881

Başarı Ödülü 

Standart

Kendi (aslında hiç de fena olmayan ama Kuran'la da ilgisi olmayan) kişisel değer yargılarını, bin bir türlü zorlama atraksiyonla Kuran'a söyletmeye çalışacağına, inanç zincirlerinden hepten özgürleşip, özgür birey olarak savunmaya başlasa, çok daha tutarlı hale geleceğini düşünüyorum Edip Yüksel'in...
Alıntı ile Cevapla
  #8  
Alt 17-04-2010, 17:48
UlulElbab UlulElbab isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üyeliğini Sonlandırmış
 
Üyelik tarihi: 21 Dec 2009
Bulunduğu yer: Micronesia
Mesajlar: 1.406
Standart

Bildiğim kadarı ile Sayın Edip Yüksel de bu sitenin bir üyesi?

Belki de kendisine cevap hakkı düştüğü için birşeyler karalar?
Alıntı ile Cevapla
  #9  
Alt 18-04-2010, 01:45
frodo - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
frodo frodo isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Kıdemli Üye
Dinlerden Özgürlük Grubu Üyesi
 
Üyelik tarihi: 26 Aug 2006
Bulunduğu yer: İstanbul
Mesajlar: 5.878

Onur Üyeliği 

Standart

Asıl sorulması gereken soru şu olmalı; vahyin muhatabı Muhammed Mustafa Kur'anın cem edilmesi ile neden hiç ilgilenmedi ?

Tuhaflığa bakın ki mekki bir ayette "Şüphe yok o zikri biz indirdik biz, her halde biz onu muhafaza da edeceğiz" uyarısı/teminatı var. Ve yukarıdaki hadisten anlaşıldığı kadarıyla
o da " kumaş parçaları, hurma yaprakları, düz taş parçaları" üzerinde veya kurraların hafızalarına yazılmıştı. Ve Muhammed Mustafa'nın bu ayetleri bir araya getirip "cem" etmek gibi bir kaygısı da olmamış.

Zeyd İbni Sabit haklı olarak soruyor ;"Resulullah`ın yapmadığı bir şeyi nasıl yaparım?"

Edip Yüksel'in Kur'an da var olduğuna inandığı 19 mucizesine uymadığı için hadis olduğunu öne sürdüğü iki ayet, Ömer bin Hattap'ın var olduğunu iddia ettiği recm ayetleri, halife Ömer'in "kimse elimdeki Kur'anın bütünüdür" demesin uyarısı.....

Belki de en önemlisi tüm bunları sadece ve sadece rivayetlerle aktarılan bir tarih anlayışı ile öğreniyor olmamız..

Bu tartışma daha çok sürer, sürecek..

İnsani olan her şey kabûlüm.
Alıntı ile Cevapla
  #10  
Alt 18-04-2010, 02:03
kim kim isimli Üye şimdilik offline konumundadır
Üye
 
Üyelik tarihi: 06 Aug 2009
Mesajlar: 479
Standart

frodo´isimli üyeden Alıntı Mesajı göster
Asıl sorulması gereken soru şu olmalı; vahyin muhatabı Muhammed Mustafa Kur'anın cem edilmesi ile neden hiç ilgilenmedi ?

Tuhaflığa bakın ki mekki bir ayette "Şüphe yok o zikri biz indirdik biz, her halde biz onu muhafaza da edeceğiz" uyarısı/teminatı var. Ve yukarıdaki hadisten anlaşıldığı kadarıyla
o da " kumaş parçaları, hurma yaprakları, düz taş parçaları" üzerinde veya kurraların hafızalarına yazılmıştı. Ve Muhammed Mustafa'nın bu ayetleri bir araya getirip "cem" etmek gibi bir kaygısı da olmamış.

Zeyd İbni Sabit haklı olarak soruyor ;"Resulullah`ın yapmadığı bir şeyi nasıl yaparım?"

Edip Yüksel'in Kur'an da var olduğuna inandığı 19 mucizesine uymadığı için hadis olduğunu öne sürdüğü iki ayet, Ömer bin Hattap'ın var olduğunu iddia ettiği recm ayetleri, halife Ömer'in "kimse elimdeki Kur'anın bütünüdür" demesin uyarısı.....

Belki de en önemlisi tüm bunları sadece ve sadece rivayetlerle aktarılan bir tarih anlayışı ile öğreniyor olmamız..

Bu tartışma daha çok sürer, sürecek..
Benim anlamadığım şey.
Kuran tanımazsınız. hadisleri toptan rettedersiniz.
Ama bişey söyleyeceğiniz zamanda Kurana
Hadise sarılırsınız.
Alıntı ile Cevapla
Cevapla

Önerilen Siteler

Başlık Düzenleme Araçları
Stil

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Cevaplar Son Mesaj
Edip Yüksel : Sahte Ayetler jayjay İslam Forumu 21 31-07-2013 21:30
İslami Reform İçin MANİFESTO [Edip YÜKSEL] mehmetsalih İslam Forumu 3 21-05-2009 13:39
Ashab-ı kehf ve uydurulmuş mucizeler! ozgur_beyin İslam Forumu 9 24-06-2008 16:38
Tevbe edip kurtulabilirsiniz!!! ... SarapTanrisi İslam Forumu 38 04-09-2007 22:43
yahudiler muslumandi.edip yuksel ile bir soylesi. istavrit İslam Forumu 2 06-11-2006 08:52

Yetkileriniz
Yeni Mesaj yazma yetkiniz Aktif değil dir.
Mesajlara cevap verme yetkiniz aktif değil dir.
Eklenti ekleme yetkiniz aktif değil dir.
Kendi Mesajınızı değiştirme yetkiniz Aktif değildir dir.

BB code is Açık
Smileler Açık
[IMG] Kodları Açık
HTML-KodlarıKapalı

Gitmek istediğiniz forumu seçiniz


Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 04:47 .