PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "Derenin Intikami Agir Olur"

evrensel-insan
10-09-2009, 07:21
Saygideger arkadaslar;

"Mega Kent" Istanbul'u "teslim alan ve su ana kadar, 31 kisinin olumu (olmek) ve 9 kisinin "kayip olmasi!!" ile sonuclanan, sel felaketinin ne oldugunun ozeti RTE 'den geldi. "Derenin Intikami Agir Olur"

Kusurabakmayin, 21. yuzyilda, boyle bir doga olayini onceden sezemeyen, meteroloji haber verdigi halde herhangibir tedbir almayan, vatandaslari "kaderi ile basbasa birakan" ve bu oluler arasinda, 7 tanesinin olumunu (olmek) esya tasiyan bir minubuse terkeden.....

Yorum, gorus ve .... sozun ve insanligin bittigi yer. Su anda haber devam ediyor ve yetkililer konustukca "batiyorlar"

Saygilarimla;
evrensel-insan

kafasikarisik
10-09-2009, 09:38
Bilime düşman bir zihniyetin sonucu, ne yazık ki budur sayın evrensel insan.
Belki de dün, İstanbul'da yaşanan felakete sebep yağmur, Londra'da akşam üstü çişelemesi kıvamındadır.
Celal Şengör hocanın bir sözü var;
Doğa aptalı affetmez, mutlaka cezalandırır diyor.
Ne yazık ki olan masum insanlarımıza oluyor.

Kader inancı, ben yaptım oldu zihniyeti, bilimi hor ve düşman görme anlayışının sonucu. Bir kentte selden insanların ölmesi acı birşey.
Herkese geçmiş olsun.

Mutezile
10-09-2009, 09:49
evrensel'den: Yorum, gorus ve .... sozun ve insanligin bittigi yer. Su anda haber devam ediyor ve yetkililer konustukca "batiyorlar"

sabah saat 9 civarı 09.09.2009 istanbulun memuru Muammer G. (kendileri memur-vali olurlar)nin açıklamasını dinleyebildin mi evrensel?

''Sadece bir vatandaşımız ölmüştür, tüm bölge kontrolumuz altında. Akom mükemmel çalışmaktadır. Başka can kaybı yoktur.''

Çapsız, cahil, tarikatçı insanlar istila etti ülkeyi.

high_iq
10-09-2009, 11:48
Vay halimize!

RTE bile zındık olmuş. Kalbi mühürlenmiş. Ne demek "Derenin İntikamı"?

İstanbul'da münafık sayısı arttığı için, Allah cezalarını veriyor.

Böyle giderse, bir deprem gönderir, helak eder hepsini.

Söylemedi demeyin!

unbe
10-09-2009, 12:06
sabah gazete okurken topbaşın açıklamalarına rastladım.
bu gibi şeylerin sorumlusu insanlarmış.
sprey filan sıkıp ozon tabakasını deliyormuşuz vb. tarzda bilimsel! açıklamalarda bulunmuş.
oysa ki bana göre yapması gereken bu çarpık yapılaşmaya izin verdiğinden dolayı kendini suçlu ilan edip derhal istifa etmesi idi.
ama bunların yüzü kızarmadığından istifa filan etmezler tabii........

high_iq
10-09-2009, 12:17
Bakın, Muhterem Vali imanını kaybetmemiş:

İstanbul Valisi Muammer Güler, sel tehlikesinin henüz geçmediğini açıkladı ve uyardı: “Bu akşam ve yarın Anadolu yakasında şiddetli yağmur etkili olacak. Yeni seller yaşanabilir. Hafta sonu yoğun bir yağış İstanbul’u bekliyor. Allah bizi korusun diyorum.”

...

“Daha da kötüsü olabilirdi. Allah bizi korusun diyorum” dedi.

...

http://www.haberturk.com/haber.asp?id=171713&cat=200&dt=2009/09/10

babayek
10-09-2009, 13:03
Tam anlamıyla cinayet.

pante
10-09-2009, 13:45
Başbakan "Derenin intikamı ağır olur" derken çok doğru söylüyor.
Ama geçen yıl teslim edilen TOKİ'nin Halkalı Konutları dere yatağına yapılmıştır.
Bu bölgedeki binaların bodrum ve zemin katlarını su basmıştır.
Yine tır faciasının yaşandığı Ayamama deresinin iki yanını Kiptaş konutlarıyla ve villalarla doldurdular.
Bu konutların kanalizasyonunu da bu dereye verdikleri gibi, dere yatağına bu konutlara ait parklar, tesisler yaptılar. Derenin doğal yapısını bozdular. Şimdi hepsi başbakanın söylediği akibeti buldu. Ama bunları yapanlar başbakanın ekibi zaten.
Fakat bu konuşmasına muhalefetten bir yanıt gelmemesi, muhalefetin konuya ne kadar uzak kaldığını gösteriyor.
"Siz değil misiniz dere yataklarına toplu konut yapan?" diye bir ses duyamadım maalesef.

K.C.
10-09-2009, 14:00
Allah bizi korusun diyorum” dedi.

Allah bizi kimden koruyacak? Kendisinden mi?

traji komik bir cümle...

Ankebut
(63) Andolsun, eğer onlara, "Gökten yağmuru kim indirip de onunla yeryüzünü ölümünden sonra diriltti?" diye soracak olsan, mutlaka, "Allah" diyeceklerdir. De ki: "Hamd Allah'a mahsustur." Fakat onların çoğu akıllarını kullanmazlar.

Secde
(27) Görmediler mi ki, biz yağmuru kupkuru yere gönderip onunla hayvanlarının ve kendilerinin yiyeceği ekinler çıkarırız. Hâlâ görmeyecekler mi?

Şura
(28) O, insanlar umutlarını kestikten sonra yağmuru indiren, rahmetini her tarafa yayandır. O, dost olandır, övülmeye lâyık olandır.

Abese
(25) Gerçekten biz, yağmuru bol bol yağdırdık.

Demek ki neymiş,
İnandığınız Allah size böyle bir yağmur gönderdi diye hamd edeceksiniz,

Allahın bu nimetini göreceksiniz,

Allah rahmetini indirdi diye öveceksiniz..

şikayet etmeyeceksiniz...

kafasikarisik
10-09-2009, 14:23
Sayın pante,
Ses duymamanızın sebebi, medyanın volumünün kısılmış olması.
http://www.gercekgundem.com/?c=59921

Bu köşede onlarca, yüzlerce kez yazdık. Radyo – TV programlarında haykırdık. Feryat ettik. ‘’Kentin her yerini imara açmayın, altyapı çalışmalarını güçlendirin, plansız kentleşmeye izin vermeyin’’ dedik. ‘’Aşırı nüfus yoğunlaşması, felaketleri de beraberinde getirir’’ uyarısında bulunduk. Anlatamadık.
AKP ise kendi beceriksizliğini örtebilmek adına, buna hemen bir ad buldu: ‘’Son yılların en büyük felaketi.’’
Eğer ortada bir felaket varsa, bu, 15 milyonluk kenti AKP’nin yönetmesidir. Bundan daha büyük bir ‘’felaket’’ olabilir mi?
http://www.gercekgundem.com/?c=59920

En çok diyen 15 yılın değil 50 yılı sorunu diyor, sanki 50 yıl önce ikitelli , Halkalı, TEM vs varmış, yanlış yapıldı ise düzeltmek ellerinde değilmiş gibi.
http://www.haberturk.com/yazioku.asp?id=11004

mhmd
10-09-2009, 14:42
Felaketin acısı büyük oldu.
Ölenlere rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.
Bu yaranın kapanması için toplum olarak uğraşı içinde olmamız gerekir.
Sorumlular'ın bulunup cezalandırılmaları bu saatten sonra bir işe yarar mı bilinmez.
Ancak, şehir plancılığı ve imar artık lugatımıza girdiği kadar hukukumuza, işlerimize girmelidir.

Popülist politikalar da politikacılar da terk edilmelidir.
Hiçbir şey olmamış gibi değil, artık bu olay bir milat olarak görülmelidir.

Sahneye bakıp da, sahnedekilere kola şişesi fırlatmanın hafifliğini herkes bırakmalıdır.
Sahne arkası, yapım, senarist, yönetmenden tutun da kameracısına, ışık görevlisine, kostümcüsüne, biletçisine ve hatta seyircisine kadar selin içindeyiz.

Başbakan'ın sözünü ti ye alıp aynı sözün farklı versiyonunu tabulaştırmak ile,
Senin bölgen, benim bölgem lafazanlığı ile,
Toplumu aptal yerine koyan yöneticilerin açıklamaları ile, yol kat edilmez.

Hep birlikte, şapkalarımızı çıkarıp önümüze koymanın zamanıdır.
Olay da acımız da büyüktür.

Not: Bugünki yönetime küfretmek serbesttir. Ancak selin vurduğu bölge için küçük bir araştırma yapmanızın da bir sakıncası yoktur. 3-5 dakika içinde 10 m derinliğinde oluşan sel bölgesini imara açanlar sizce kim?

vartor
10-09-2009, 16:23
Kabahatli arayacaksak eger, ormanlari yok eden zihniyetten baslayip, global warming'e neden olan gunumuz uretim teknoljisine, ve dere yatagina tesisler kuran "uyanik milletimize" kadar uzanabiliriz. Ancak, sonuc degismez; olenler olduguyle, diriler birbirini suclamakla kalir.
Imar plani, ben bildim bileli bozuktur. Eskiden de tezatlar ulkesiydi vatanimiz. Adamini buldun mu planini uydurursun. bugun de fazla farkli gorunmuyor, ve olamaz da; kim bunlara sebep olan? biz kendimizden baska biri mi? sen giidip kanunsuzca haklari rusvetle satin alirsan, kabahatli sadece memur mu olur? Sonucta, allahin degil ama, cehaletin nelere kadir oldugunu, tecrubelerle goruyoruz...

high_iq
10-09-2009, 16:39
Konu suçlu aramak değil, çözüm yoluna gitmek.

Bugün, son 50 yıldaki yanlış yapılanlara küfretmenin yararı olamaz tabii ki.

Peki, çözüm kimden gelebilir? Ancak bugünkü yönetimden. Bunun adı AKP olsun, CHP, MHP olsun farketmez.

Bugünkü yönetim, her yönetimin yaptığı gibi "Enkaz devraldık", "Allah korusun"larla yetinmemeli.

Sel de tekrar gelecektir, deprem de. Bugün gerekli önlemler alınmaya başlanmalı. Aksi takdirde, enkaz devretmekten başka bir şey yapılmamış olur. Bu da cinayettir...

Ondan sonra da "Allah korusun!" Neden koruyacakmış?

uyar
10-09-2009, 16:46
Celal Şengör hocanın bir sözü var;
Doğa aptalı affetmez, mutlaka cezalandırır diyor.

yoksa bu bir doğal seleksiyon uygulaması mı diyorsun kafasıkarışık... belki de

KızıL
10-09-2009, 17:33
bu adamdan bu iktidardan ne çözüm ne açıklama beklenebilirki....

yazık yazık 31 kişi öldü sadece yağmur yağınca işte ülke gerçekleri..

kı bakan maçta kımısı davette kımısı evinde..
halkı takan kım yahuu zaten çok fazlalar mılyonlarcalar birazı ölse bişey olmaz..

oyda verdiler bi 5 yıl işimizde yok onlarla.. haydi sulara bırakın kendinizi hobaa.....

yazık ölenlerin ailelerine başsağlığı dilerim!

evrensel-insan
10-09-2009, 18:09
Saygideger arkadaslar;

Ingilizce verilen BBC haberine gore, bu feleketin tarihi 80 yillikmis. RTE, yuvarlak hesap yapip, 100 dedi. Toptas, vatandasi "sucladi." Vali, cozumu Allaha birakmis. Gorundugu gibi, her biri isin ucundan tutmus. Biri, doga, digeri insanoglu, digeri de yaratici. Daha ne yapsinlar!

Eger bir suclu aranacaksa; ben bu sucu, cehalet ve "kendi iktidarini dusunme" ye veririm. Buradaki iktidar sozu, 7 yilla sinirli degildir. Gene o meshur soz aklima geldi "balik, bastan kokar"

Saygilarimla;
evrensel-insan

pante
10-09-2009, 18:37
Ingilizce verilen BBC haberine gore, bu feleketin tarihi 80 yillikmis. RTE, yuvarlak hesap yapip, 100 dedi.

Bu 80 yıl, 100 yıl söylemleri suçlarına mazerettir, sorumluluğu üstlerinden atma çabasıdır.
Yani "Böyle bir felaket 100 yılda bir oluyor, nerden bilinsin?" demek istiyorlar.
Halbuki 14 yıl önce 1995'de Ayamama deresi yine taşmış, Medya Plaza yolunda taşıtlar sürüklenmişti.

http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?aType=RadikalDetay&VersionID=35179&Date=10.09.2009&ArticleID=953793

1990'dan önce buralar bomboştu. 1995'den itibaren dere çevresinde hızla yapılaşmaya gidildi. 1996'da Başak konutları çevreyi kaplamaya başladı. Başında RTE vardı ve övünç kaynaklarından biridir. Hala yapılaşma sürüyor.
Felaketin yaşandığı o tır garajı ruhsatlıdır ve ruhsatı veren de İBB'dir.
Ayrıca yine Küçükçekmece gölüne kavuşan Halkalı deresi'nin çevresi son 3 sene içinde TOKİ konutlarıyla doldurulmuştur. Haberlerde orada yaşananlara ve şikayetlere sıra gelmiyor.

evrensel-insan
10-09-2009, 18:40
Saygideger pante;

Ingilizlerin, bu konuda bir mazerete ihtiyaci olduklarini zannetmiyorum. Onlar kendi inceleme ve arastirmalariyla, bu tarihi ortaya koydular ve dedilerki; Istanbulda, bu duzeyde yogun bir yagmur yagisi; 80 yildir gorulmemis bir doga olayidir, bilmem anlatabildim mi?

Saygilarimla;
evrensel-insan

high_iq
10-09-2009, 18:42
Hürriyet, Yılmaz Özdil
10.09.2009

Sen İstanbulsun büyük düşün!

Hafıza-i beşer nisyan ile malüldür.

Akılda tutması zor bir cümle.

İnsan hafızası özürlüdür çünkü.

Bakın “görülmemiş afet” diyorlar.
Görüldü halbuki.
Hem de “görülmemiş” diyen basınımızın burnunun dibinde...
Basın Ekspres Yolu’nda görüldü.

Aynı yer, aynı dere.
1995’ti sene.

Kimdi belediye başkanı?
Şimdiki Başbakan.
Kimdi İSKİ müdürü?
Şimdiki Çevre Bakanı.
Asfaltta kayıkla geziyoruz...
Kimdi kayık müdürü o günkü?
Ulaştırma Bakanı bugünkü.

15 senedir İstanbul’u...
7 senedir ülkeyi yönetiyorlar.
Depremde, evden çık!
Karda, evden çıkma!
Yağmurda, üst kata çık!
Gözleri var görmezler, diyor ya...
Görülemiyor hâlâ.

8 artı 2 şehide gelince...
O görülmemiş değil.
Sıradan.

O nedenle birinci sayfalarda pek “görülmez” basınımız tarafından.

pante
10-09-2009, 19:16
Ingilizlerin, bu konuda bir mazerete ihtiyaci olduklarini zannetmiyorum. Onlar kendi inceleme ve arastirmalariyla, bu tarihi ortaya koydular ve dedilerki; Istanbulda, bu duzeyde yogun bir yagmur yagisi; 80 yildir gorulmemis bir doga olayidir, bilmem anlatabildim mi?

Yağmurun şiddeti 80 yıldan beri ilk olabilir.
Ben de çok daha az şiddetteki bir yağmurun 14 yıl önce yarattığı durumu yazdım. O yapılaşmalara girişenler, hemen ertesi yıl giriştiler. "Ya daha şiddetli bir yağmur yağarsa ne olur?" diye düşünmeleri gerekirdi.
Önceki yıllarda Alibeyköy'de yaşananlar artık yaşanmıyor. Çünkü dere ıslah edildi.
Ayamama deresinin çevresi dolarken de ıslahı yapılsaydı, bu sonuç olmazdı.

evrensel-insan
10-09-2009, 20:13
Saygideger arkadaslar;

Ankara'nin sel baskinina karsi tedbir uyarisi da; M. Gokcek'ten gelmis.

"Alt katta oturanlar, komsulari olan ust katlara misafir olabilirler. Selin yogun olacagi sokakjlarda arabalar park etmesin. Vatandaslar,yollardaki izgaralarin uzerindeki yapraklari alsinlar ki, izgaralar kapanmasin"

Iste, bu aciklamalarda; TC nin baskenti Ankara belediye baskanindan, ne kadar acik ve sade degil mi? Bunlar yapilirsa; sel baskini "onlenmis oluyor"

Seyimi soruyorsunuz? Sel sonrasi, evsiz-barksiz ve de esyasiz "dimdizlak" ortada kalan vatandaslarin ne yapacagini mi?

Vallahi, bilmiyorum. Henuz; ne Mega Kent" yetkililerinden, n de Baskent yetkilisinden, ne de bas yetkiliden henuz bir cevap gelmedi bu konuda. Her halde "durum degerlendirmesi" yapiyorlardir.

RTE; bugun helikopter ile, "mega kent" semalarinda gezinti yaparak; hangi dere yataginin, hangi nedenle kapatildigini ve neden derenin intikaminin agir oldugunu "acikliyordu."

Saygilarimla;
evrensel-insan

flipper
10-09-2009, 21:32
Bunlar onursuz ve omurgasız insanlardır...Bunlar için para İslamdan önce gelir...Ve benim gözünü sevdiğim Türk Halkı ne zaman uyanacak acaba...

VraeL
10-09-2009, 22:00
Melih Gökçek´de pek bir düşünceliymiş...

parmis
10-09-2009, 22:31
çarpık yerleşmenin plansız kentleşmenin rüşvetin ve hatur gönül işlerinin sonucu dere yataklarına binalar dikmenin sonucu.. Bu kadar vatandaşın, ölümünün evsiz kalmasının heder olan eşyalarının hesabinı kim verecek?
Suç altın kürk olsa kimse giymezmiş işte iktidarda başkalarına atıyor suçu her zamanki gibi..

vay gidene yine ülkemde..

parmis Güneşin_kızı

vartor
11-09-2009, 03:11
Cyrano'nun blogunda sel hakkindaki yorumlari.
http://buyukyalan.blogspot.com/2009/09/dinsel-vahset.html?showComment=1252627665294#c65780858438 61342827

saroz
11-09-2009, 11:40
Bu sitede islam forumunda ,zıp zıp zıplayan müslüman, dini bütün yazarlar neerelerdeler? neden sırrakadem bastılar?

Bu konudaki düşüncelerini merakla bekliyorum?

Özellikle Invı, nogada, enveyme, hakdoğan, milat, barudi ve diğerleri neredesiniz?

dogruluk
11-09-2009, 15:27
çarpık yerleşmenin plansız kentleşmenin rüşvetin ve hatur gönül işlerinin sonucu dere yataklarına binalar dikmenin sonucu.. Bu kadar vatandaşın, ölümünün evsiz kalmasının heder olan eşyalarının hesabinı kim verecek?
Suç altın kürk olsa kimse giymezmiş işte iktidarda başkalarına atıyor suçu her zamanki gibi..

vay gidene yine ülkemde..

parmis Güneşin_kızı

kesinlikle dogru.
kimse hesap vermicek
bu konuda unutup bir daha ki olaylarda hatırlarız.
artık
2 açıklama yapım konu kapatılıyor insanlar yardım bekliyo
1,5 aylık bebegi kim geri getirecek.

derenin intika mı degil insanların bilgisizligi.cahillk yine can aldı

prozac
11-09-2009, 16:39
Felakette onlarca insanımızı kaybettik ölenler için yapabilecek birşey yok yakınlarına sabır dilemekten başka..Umarım yaşananlar sineye çekilip unutulmaz.
Birde insanın canını sıkan şöyle bir zihniyet var

http://www.haber3.com/yagmacinin-igrenc-savunmasi-505365h.htm

Suda cesetler yüzerken yüzlerce mağdur yardıma ihtiyaç duyarken 3 tane porselen tabağı yağmalamakla mesgul yurdum insanımı kınıyorum..Hele böyle bir zihniyeti şiddetle kınıyorum ''oruç tutmadıkları için olmuş'' :mad:

cigi
11-09-2009, 17:26
Suda cesetler yüzerken yüzlerce mağdur yardıma ihtiyaç duyarken 3 tane porselen tabağı yağmalamakla mesgul yurdum insanımı kınıyorum..Hele böyle bir zihniyeti şiddetle kınıyorum ''oruç tutmadıkları için olmuş'' :mad:

Bu insanlar mutlaka kafirdirler.
Müslümanlar böyle isler ile hayatta mesgul olmazlar.
Hele Türkiye'de ki müslümanlar!
Kafirdir bunlar kafiiir...

unbe
13-09-2009, 00:09
dereden bi de yandaş çıktı.
üstelik dereye gidip toki evleri yapılmış.
tır garajına da CHP ruhsat vermiş.
tüm facianın suçlusu anlaşılan CHP gene....cık cık cık......