PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yarım bir göz ne işe yarar ki diyenlere...


Pavka
18-09-2009, 05:02
Körler dilleriyle görebilecek


Yaşam / 03/09/2009

Körlerin dillerini kullanabilerek 'görebileceği' bir cihaz geliştirildi.

Sistemde küçük bir kamera tarafından çekilmiş resimler alınıp bu bilgi dil üzerinde hissedilebilen elektrik titreşimlerine dönüştürülüyor. Sinirler mesajları beyne gönderiyor, beyin de bu ufak karıncalanmaları resim olarak yolluyor. Plastik bir lolipopa kabloyla bağlı olan güneş gözlüğünden oluşan ‘BrainPort’ adlı cihazı kullananlar, 20 saatten az süre alıştırma yaptıktan sonra şekilleri çıkarabildiklerini, hatta işaretleri okuyabildiklerini söylüyor. Görme sağlığı araştırmacısı William Seiple, dört hastanın çok çabuk şekilde kapıları bulabildiğini, rakam ve harfleri okuyabildiğini anlatırken, “Biri ilk harfini görünce ağlamaya başladı” diyor. Fiyatının 6 bin sterlin (Yaklaşık 15 bin TL) civarında olması beklenen cihaz sene sonundan itibaren piyasada olabilecek. (The Daily Telegraph)

http://www.youtube.com/watch?v=OKd56D2mvN0

-----------

Bildiğiniz gibi yaratılışçıların başlıca tezlerinden biri yarım bir organın hiçbir işe yaramayacağı şeklindedir.

Oysa yukardaki haberde ve videoda normal bir insan gözüne göre -şimdilik- çok daha düşük kalitede bir görüntüyü dil aracılığıyla beyine ileten bir aygıt sayesinde insanların nasıl yardım olmadan ve kendilerine zarar vermeden yürüyebildiği görülüyor. Demek ki normal bir gözün yarısı ya da çeyreği kapasiteye sahip bir görme de son derece işlevsel olabiliyor.

İşin esas ilginç tarafı tabii ki kamerayla beyin arasındaki bağlantının dil aracılığıyla sağlanması. Bu da gözdeki ve dildeki duyular gibi çok farklı duyuların benzer yapılardan geliştiğinin bir göstergesi olarak da görülebilir sanırım.

saroz
18-09-2009, 18:08
Harika bir gelişme. Umarım diğer duyu organları içinde gelişmeler olur.

Yarım görmek hiç görmemekten elbette daha iyidir. Hayati derecede de önemlidir.