PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 'Biyonik Göz' görme engelliler için çözüm olabilir


KızıL
23-10-2009, 13:55
gerçekten dahada geliştirilirse görme engeli konusu ortadan kalkabilir ama bence daha zamanı var...http://haber.sol.org.tr/sites/default/files/imagecache/makale_genel/images/biyonik_goz.jpg
Yeni geliştirilen yapay retina ile hiç görmeyen hastalar kısmi görüş yeteneği kazandılar.


Yapay retina bir dizi (http://haber.sol.org.tr/haberleri/dizi) elektrottan oluşuyor ve gözün arka tarafına yerleştiriliyor. Araştırmada 15 görme engelliye en az 3 ay müddetle yapay retina yerleştirildi, katılımcılardan 10 tanesi hareket eden nesnelerin yönlerini teşhis edebildiler. Araştırma dünyanın en büyük nöroloji (http://haber.sol.org.tr/haberleri/noroloji) topluluğunun yıllık toplantısı niteliğindeki 'Neuroscience 2009' da sunuldu.
Araştırma grubunun lideri Dr. Jessy Dorn araştırma (http://haber.sol.org.tr/haberleri/arastirma) sonuçlarının dejeneratif retina hastalığı olan pek çok kişi için umut vaadetiğini belirtiyor. Dünyada tavuk karası gibi retina ile bağlantılı hastalıklarla görüş kaybı yaşayıp ta zamanla kör olan pek çok hasta bulunmakta. Günümüzde bu hastalıklar için bilinen bir tedavi bulunmuyor.
Katılımcılar araştırmada üzerine küçük bir kamera (http://haber.sol.org.tr/haberleri/kamera) iliştirilmiş (http://haber.sol.org.tr/haberleri/ilistirilmis) gözlük kullanıyor. Kameranın aldığı görüntüler katılımcının taşıdığı küçük bir bilgisayara yönlendiriliyor. Bilgisayar da görüntüleri işleyerek oluşan verileri retinaya yerleştirilmiş elektrotlara aktarıyor. Katılımcılar siyah bilgisayar monitöründe hareket eden beyaz çubuğun ışık benekleri görmelerini sağladığını belirtiyorlar.


Dr. Dorn, yapay retina kullanımı durumunda katılımcıların çoğunun hareket eden çubuğun yönünü doğru bir şekilde bildiğini belirtiyor. Biyonik göz klinik deneme sürecine de girmiş bulunuyor. Hali hazırda 32 görme engelli cihazı denemekte.
(soL - Dış Haberler)