PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilincin imzası yakalandı


KızıL
15-11-2009, 00:05
Beyin aktivitesinin şuurlu olup olmadığını anlayabilme yönünde önemli bir adım atıldı. Sonuçlar ileride beyin hasarı olan hastaların bilinçli olup olmadığını anlamada kullanılabilecek...

http://haber.sol.org.tr/sites/default/files/imagecache/makale_genel/images/beyin_0.jpg
Şimdiye kadar beynin bilinçli olup olmadığı üzerine yapılan çalışmalar nöral aktivitenin yoğunluğu, nasıl sonlandığı ve beynin bölgeleri arasındaki senkronizasyonu üzerine odaklanmıştı.
Princeton Üniversitesinden Aaron Schurger ve meslektaşları bilinçlilik için farklı bir yöntem üzerinde çalıştılar. Ekibin sunduğu hipotez iki varsayım üzerine kurulu; birincisi, aynı algısal girdilere karşı beyin (http://haber.sol.org.tr/haberleri/beyin) her zaman aynı bilinçliliği ve benzer nöral aktiviteleri üretmeli; ikincisi, tersine algısal girdinin bilince yükselmediği durumlarda farklı bilinçaltı etkinliklerinden dolayı farklı nöral aktiviteler gözlenmeli.
Hipotezi test (http://haber.sol.org.tr/haberleri/test) etmek için Schurger ve ekibi fonksiyonel manyetik resonans görüntüleme (fMRI) cihazı kullandılar. 12 gönüllüye bilince çıkacak ve çıkmayacak resimler gösterdiler ve beyinlerinin verdiği tepkiyi fMRI cihazı ile kaydettiler.
Gönüllülere yüz ve ev resimleri gösterildi. Resimlerin bir kısmı bilince çıkıcak şekilde gösterilirken bir kısmının bilinç altında işlenip bilince çıkmaması için 'görünmez uyarıcı' (invisible stimuli) tekniği kullanıldı.
'Görünmez uyarıcı' tekniği ile her resim bir çift olarak hazırlanıyor ve her biri bir göze gösteriliyor. Resimlerden biri soluk yeşil üzerine soluk turuncu ile yapılmışken diğer resimde renkler ters çevrilerek soluk turuncu üzerine soluk yeşil olarak yapılıyor. Beyin bu şekildeki zıt görsel girdilerle karşılaştığında onları sarı yamalar olarak algılıyor. Böylece gönüllü bilinçli olarak yalnızca sarı görüyor, ama bunun yanında bilinçaltında yüz ve ev resimlerini işlemeyi sürdürüyor.
Bu şekilde yapılan deneylerde oluşan fMRI kayıtları incelendiğinde belli bir gönüllü için belli bir resmin bilinç düzeyine çıktığında oluşan beyin aktivite deseninin birbirine benzeyen yapıda olduğu gözlendi. Resim bilinçaltında işlendiğinde ise çok daha değişken beyin aktivite desenleri oluştu. Beynin aktivite desenlerinin aynı girdiler için bu benzer çıktıları göstermesinin bilincin ne olduğunu anlamaya yardımcı olduğu tahmin ediliyor
Gelecekte bu yöntem kullanılarak koma durumundaki hastaların bilinçli olup olmadığı anlaşılabilecek.
(solhaber).