PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Somali'de Recm Vahşeti

naper
14-12-2009, 12:55
http://haber.gazetevatan.com/Somalide_recm_dehseti/276081/30/Manset

link yukarıda...söylenecek söz yok..
şu isviçre'yi insan haklarını ihlal ettiği için suçlayanlardan özellikle yorum bekliyorum..

andora
14-12-2009, 14:03
http://imggaleri.hurriyet.com.tr/LiveImages/Foto%20Haber/Somali'de%20recm-14.12/Kopyası%20P13154629.jpg (http://fotogaleri.hurriyet.com.tr/GaleriDetay.aspx?cid=29871&p=5&rid=2)

Hz. Muhammed recm i uygulattı mı?

Ebû Hureyre ile Zeyd b. Halid el-Cühenî (r.anhumâ)'dan nakledildiğine göre, zina eden kadının kocası ile, zina eden işçinin babası Resulullah (s.a.s)'e başvurarak bu konuda "Allah'ın kitabı" ile hüküm vermesini istemişlerdir. Işçinin babası şöyle dedi:"Benim oğlum bu adamın yanında işçi idi. Onun hanımı ile zina etti. Bana, oğlum için recm gerektiği haber verildi. Ancak ben onun adına yüz koyunla bir cariye fidye verdim. Bu arada bilenlere danıştım, (oğlum bekâr olduğu için) ona yüz değnekle bir yıl sürgün cezası, bunun karısına ise recm cezası gerektiğini haber verdiler". Bunun üzerine, Hz. Peygamber şöyle buyurdu:Nefsim kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki, aranızda Allah'ın kitabı ile hükmedeceğim. Cariye ve koyunlar geri verilecek. Oğluna yüz değnekle bir yıl sürgün gerek. Ey Üneys, sen de bu adamın karısına git. Eğer zinasını itiraf ederse, onu recmet". Üneys kadına gitmiş ve kadın suçunu itiraf etmiş, Hz. Peygamber'in emri üzerine de recmedilmiştir (Müslim, Hudûd, 25; Buhârî, Hudûd III, 38, 46, Vekâlet,13)

Mavi Gezegen
14-12-2009, 14:22
İslam’da recm yoktur.
Kuran hükümlerini değiştirmeye gücü yetmeyenler, hadisler yolu ile hem Peygamberimize (A.S.) iftira atmışlar, hem de bu hurafeleri, bidatleri İslam’a mal etmişlerdir. Sırf İslam’ı karalamak olsun diye bunları dile getirmek doğru değildir.

Selam ile,

AerA
14-12-2009, 14:37
İbnu Abbâs (radıyallahu anhümâ) anlatıyor: "Hz. Ömer (radıyallahu anh)'i hutbe verirken dinledim. Şöyle demişti: "Allah Teâla hazretleri Muhammed (aleyhissalâtu vesselâm)'i hak (din ile) gönderdi ve O'na Kitab'ı indirdi. Bu indirilenler arasında recm âyeti de vardı! Biz bu âyeti okuduk ve ezberledik. Ayrıca, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) zinâ yapana recm cezasını tatbik etti, ondan sonra da biz tatbik ettik. Ben şu endişeyi taşıyorum: Aradan uzun zaman geçince, bazıları çıkıp: "Biz Kitabullah'da recm cezasını görmüyoruz (deyip inkâra sapabilecek ve) Allah'ın kitabında indirdiği bir farzı terkederek dalâlete düşebilecektir. Bilesiniz, recm, kadın ve erkekten muhsan olanların zinâları, -delil veya hamilelik veya itiraf yoluyla- süb–t bulduğu takdirde, onlara tatbik edilmesi gereken Kitabullah'da mevcut bir haktır. Allah'a kasemle söylüyorum, eğer insanlar: "Ömer Allah Teâla' nın kitabına ilâvede bulundu" demeyecek olsalar, recm âyetini (Kitabullah'a) yazardım." Buhârî, Hudud 31, 30, Mezâlim 19, Menâkibu'l-Ensar 46, Megâzi 21, İ'tisâm 16; Müslim, Hudud 15, (1691); Muvatta, Hudud 8, 10, (, 823, 824); Tirmizî, Hudud 7, (1431); Ebu Dâvud, Hudud 23, (4418)..

Yukarıda adı geçen kişiler için (Buhari ,Müslim ,Tirmizi v.b.) ,yeri gelince "Dibinde Nur Direklendiği" söylensede ,İslam'daki bir canilikten bahsettiklerinde onları tanımayan bu müminlik hali nasıl bir cinnet durumu ,nasıl bir ruh hastalığıdır anlamış değiliz.

Her islam ülkesi (neredeyse) bu uygulamayı yaparken ,bu islam değil diyebilenlerin dayanakları ne olabilir acaba?Bu caniliğin adı bellidir.Yok hadismiş ,yok islam değilmiş kıvırmaya gerek yoktur.

andora
14-12-2009, 15:04
Hangi İslam da recm yoktur. İslamcılar buna bir karar verin artık. Kim islami temsil ediyor bunu bilelim. Türkiye'de müslüman der ki "bizde recm yok" sonra der dinim islam diye. Afganistan,Somali, Arabistan da islam. Hanginiz islam sınız.

21. yüzyıl Türkiye'sinde yaşanan İslam ı, yani çağa uyarlanan islam'ı mı diyorsunuz?

80 sene önce din elden gidiyor dediğimiz ( belki dedem de derdi ) İslam nerde. O zaman gerçek islam ona diyorduk.

Gerçek islam
7.yüzyıl da Muhammed'in zamanında yaşanmıştır.
ve recm cezası vardır.

7.yüzyıl da islamda hosgörü yoktur.
Günümüze uyarlanan, uydurulan dinde vardır hoşgörü.

Mavi Gezegen
14-12-2009, 15:24
İslam hakkında ne biliyorsunuz da böyle yorumlar yapabiliyorsunuz?
Oradan buradan, bulduğunuz adına hadis dediğiniz uydurmalarla İslam’a leke süremezsiniz.
Kuran’ın hiçbir ayetinde recm diye birşey yoktur. Zina ile ilgili Kuran’ın hükmü aşağıdadır.
Bugün dünya üzerinde adına İslam ülkesi dediğiniz ülkelerin hiç birinde Kuran’ın tebliğ ettiği İslam yaşanmıyor.
Onlara bakarak varacağınız sonuç yanlış olur. Gerçek İslam, Kuran’ın bizlere anlattığı İslam’dır. İslam'ı anlamak için Kuran'ı anlamak gerekir.

Zina eden kadın ve erkeğin her birine yüz celde vurunuz. ALLAH'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, onlara olan acıma duygunuz ALLAH'ın yasasını uygulamakta size engel olmamalı. İnananlardan bir grup onların cezalandırılma işlemine tanık olsun. – Nur Suresi 2. Ayet

Bu ayetten hiçbir şekilde recm cezası çıkmaz. Ayet açık ve nettir.

ugorur
14-12-2009, 16:09
İslam hakkında ne biliyorsunuz da böyle yorumlar yapabiliyorsunuz?
Oradan buradan, bulduğunuz adına hadis dediğiniz uydurmalarla İslam’a leke süremezsiniz.
Kuran’ın hiçbir ayetinde recm diye birşey yoktur. Zina ile ilgili Kuran’ın hükmü aşağıdadır.
Bugün dünya üzerinde adına İslam ülkesi dediğiniz ülkelerin hiç birinde Kuran’ın tebliğ ettiği İslam yaşanmıyor.
Onlara bakarak varacağınız sonuç yanlış olur. Gerçek İslam, Kuran’ın bizlere anlattığı İslam’dır. İslam'ı anlamak için Kuran'ı anlamak gerekir.

Zina eden kadın ve erkeğin her birine yüz celde vurunuz. ALLAH'a ve ahiret gününe inanıyorsanız, onlara olan acıma duygunuz ALLAH'ın yasasını uygulamakta size engel olmamalı. İnananlardan bir grup onların cezalandırılma işlemine tanık olsun. – Nur Suresi 2. Ayet

Bu ayetten hiçbir şekilde recm cezası çıkmaz. Ayet açık ve nettir.

Sayın Mavi Gezegen

Siz hadisleri inkar mı ediyorsunuz? Ben mi yanlış anladım?

Saygılarımla
Umurcan Görür

naper
14-12-2009, 16:36
İslam hakkında ne biliyorsunuz
sen bizim hakkımızda ne biliyorsun?

AerA
14-12-2009, 16:40
Hadislerle oyun tanıdığım her müminin başvurduğu bir yoldur.İşlerine gelince hadise sarılırlar ,işlerine gelmeyince doğruluğundan emin olamayacağımızı söylerlerler.Ne yazık ki Allah kitabullahda "islamik kama-sutra" dan bile bahsederken gelecek kuşaklar için namazın nasıl kılınacağını ,abdestin nasıl alınacağını ,abdestin nasıl bozulacağını v.b. ibadet esaslarının nasıl olması ve yapılması gerektiğinden bahsetmemiştir.

Bu hususta ,Hadis başvurulması gereken bir kaynaktır ki örneğin Buharinin sahihlerinin Kur'an dan hemen sonraki sahih kaynak olarak lanse edilmesi bu yüzdendir.Bu lansmanı yapanlar kafirler değil bizzat "dibinde nur direklenmiş" islam alimleri iken ,dinde recm yoktur diyebilecek bir zihniyetin nasıl bir depresyon halinde olduğunu merak ederim.Denir ki recm ayeti kitapda yazmaz.Abdestin nasıl alınacağı da yazmaz ,gusulun alınması da yazmaz ,orucun nasıl tutulacağı da yazmaz ,namazın nasıl ve hangi ayetler okunarak kılınacağı da yazmaz."Atın o zaman o kitabı" desek kesin "Dine saldırı var" derler.Ne yazık değil mi?

tyd13
14-12-2009, 16:42
Azizler, Azizeler ve Üstadlar,
Muhammed Peygamber döneminde iki recm olayı yaşanmıştır. Kur'an'da recm yoktur. Hadislerde recm kabul edilmiştir. Ayriyeten Kur'an ve Hadis ayrılmaz bütündür. Sadece Kur'an'a dayalı hareket edilemez. Kur'an Anayasa ise Hadis (TCK gibi) Kanundur. Kur'an her olay karşısında neyin nasıl yapılacağını bildirecek kadar geniş ve açık olmadığından ötürü Hadis bir başvuru kaynağı haline gelmiştir.

Mavi Gezegen
14-12-2009, 18:41
Sayın Mavi Gezegen

Siz hadisleri inkar mı ediyorsunuz? Ben mi yanlış anladım?

Saygılarımla
Umurcan Görür

Sayın Görür,

Hadisleri inkar etmiyorum. Ancak hadisler, Kuran gibi korunmamıştır. Kuran'a ters ya da çelişkili bir hadis doğru değildir. Yüzyıllar içinde hadisleri kullanarak aslında İslam dininde olmayan hurafeler ve bidatler icat edilmiştir. Bunların da aslında hadisle ilgileri yoktur. Ben Kuran'la çelişen, Kuran'a ters olan hiçbir hadisi kabul etmiyorum. Dediğim gibi aslında bunlar hadis bile değildir.

Burada bulunmamın amacı kimsenin inancına ya da inançsızlığına karşı bir tavır sergilemek değildir.
Bilakis saygı çerçevesinde yanlış bilinen bazı konular hakkında kendimce bilgilerimi paylaşmaktır.

Hadislerin bugün İslam dünyasında bile tam bir gerçeklikle izahı yapılmış değildir. Çünkü İslam coğrafyasına baktığınızda bu coğrafyaya çeşitli mezheplerin hakim olduğunu ve bu mezheplerin de birbirleri ile tam bir uyum içinde olmadığını göreceksiniz. Mezhepler konusu dahi uzun uzadıya açıklama gerektirir fakat konu şuan bu değil üzerinde durmuyorum.

Bu nedenledir ki İslam hakkında gerçek bilgiye ancak Kuran’dan ulaşabilirsiniz. Kuran’da ne bir çelişki ne de akla mantığa uymayan bir şey bulabilirsiniz.
Kuran, insan çok defa akletmeyi ve düşünmeyi öğütler. Akletmeyen, düşünmeyen insanları cahillerlerden sayar.

Selam ile,

Mavi Gezegen
14-12-2009, 18:49
sen bizim hakkımızda ne biliyorsun?

Söyleyin de bilelim sayın emrerd.
Birileri bir yerlerde -İslam adına yaptığını iddia ederek- bir vahşet sergiliyor ve siz de bunun İslam’dan olduğunu dile getiriyorsanız.
Ben de bu noktada size “İslam hakkında ne biliyorsunuz” deme hakkına sahip görüyorum kendimi. Çünkü söz konusu olan benim dinim.

Selam ile,

güneşinzaptıyakın
14-12-2009, 18:52
................Çünkü söz konusu olan benim dinim.

......................... Biz burda sen hariç 1,500,000 kişiyide bağlayan İslam dinini konuşuyoruz, olayı kişiselleştirme. Ayrıca bu sitede tüm dinler tartışılıyor ve eleştiriliyor. Konu İslam dini içinde bir uygulama olan recm dir, ne senin nede başkasının inancıdır.

Mavi Gezegen
14-12-2009, 19:02
Hadislerle oyun tanıdığım her müminin başvurduğu bir yoldur.İşlerine gelince hadise sarılırlar ,işlerine gelmeyince doğruluğundan emin olamayacağımızı söylerlerler.Ne yazık ki Allah kitabullahda "islamik kama-sutra" dan bile bahsederken gelecek kuşaklar için namazın nasıl kılınacağını ,abdestin nasıl alınacağını ,abdestin nasıl bozulacağını v.b. ibadet esaslarının nasıl olması ve yapılması gerektiğinden bahsetmemiştir.

Bu hususta ,Hadis başvurulması gereken bir kaynaktır ki örneğin Buharinin sahihlerinin Kur'an dan hemen sonraki sahih kaynak olarak lanse edilmesi bu yüzdendir.Bu lansmanı yapanlar kafirler değil bizzat "dibinde nur direklenmiş" islam alimleri iken ,dinde recm yoktur diyebilecek bir zihniyetin nasıl bir depresyon halinde olduğunu merak ederim.Denir ki recm ayeti kitapda yazmaz.Abdestin nasıl alınacağı da yazmaz ,gusulun alınması da yazmaz ,orucun nasıl tutulacağı da yazmaz ,namazın nasıl ve hangi ayetler okunarak kılınacağı da yazmaz."Atın o zaman o kitabı" desek kesin "Dine saldırı var" derler.Ne yazık değil mi?

Kuran hakkında birşey bilmediğiniz, bilmediğiniz halde yorum yaptığınız bu söylediklerinizden çok açık bir şekilde anlaşılıyor.

1- Kuran’da abdestin nasıl alınacağı, ne şekilde bozulacağı yazar.
2- Guslün nasıl alınacağı yazar.
3- Orucun nasıl tutulacağı, ne şekilde bozulacağı yazar.
4- Namazın nasıl ve hangi ayetler okunarak kılınacağı yazar.

Başka var mı yazmaz dediğiniz?

Mavi Gezegen
14-12-2009, 19:05
Azizler, Azizeler ve Üstadlar,
Muhammed Peygamber döneminde iki recm olayı yaşanmıştır. Kur'an'da recm yoktur. Hadislerde recm kabul edilmiştir. Ayriyeten Kur'an ve Hadis ayrılmaz bütündür. Sadece Kur'an'a dayalı hareket edilemez. Kur'an Anayasa ise Hadis (TCK gibi) Kanundur. Kur'an her olay karşısında neyin nasıl yapılacağını bildirecek kadar geniş ve açık olmadığından ötürü Hadis bir başvuru kaynağı haline gelmiştir.

Bu konuda yorum yapabilmek için Kuran’ı da hadisleri de iyi biliyor olmak gerekir.

naper
14-12-2009, 19:43
Söyleyin de bilelim sayın emrerd.
Birileri bir yerlerde -İslam adına yaptığını iddia ederek- bir vahşet sergiliyor ve siz de bunun İslam’dan olduğunu dile getiriyorsanız.
Ben de bu noktada size “İslam hakkında ne biliyorsunuz” deme hakkına sahip görüyorum kendimi. Çünkü söz konusu olan benim dinim.

Selam ile,

biz senin dinini senden iyi biliyoruz,merak etme!çünkü okuyoruz...işinize gelince hadis doğru,gelmeyince yalan!
oldu,başka bir isteğiniz...

Mavi Gezegen
14-12-2009, 21:45
biz senin dinini senden iyi biliyoruz,merak etme!çünkü okuyoruz...işinize gelince hadis doğru,gelmeyince yalan!
oldu,başka bir isteğiniz...

Yanlış kaynaklardan doğrular öğrenilmez.

tyd13
14-12-2009, 21:55
Bu konuda yorum yapabilmek için Kuran’ı da hadisleri de iyi biliyor olmak gerekir.
Azizim/Azizem Cehaletim bildiklerimin bilmediklerimden az olmasından kaynaklanıyor. Bağışlayın!

Mavi Gezegen
14-12-2009, 22:10
Azizim/Azizem Cehaletim bildiklerimin bilmediklerimden az olmasından kaynaklanıyor. Bağışlayın!

Estağfurullah...
Doğruya ulaşmak gayesinde çaba gösterenler, mutlaka çabalarının karşılıklarını alırlar.

Selam ile,

Squall
15-12-2009, 06:09
Müslümanların herzamanki komik savunmasından kesitler izlemekteyiz yine..

bknz:"Bu yapılanları tüm islam alemine mal edemezsiniz allahsız atesitler"

vartor
15-12-2009, 06:46
Siz dogrusunun kuran oldugunu nereden biliyorsunuz? Yoksa bizim kaynaklarimiz sahte de sizinki ilk el, allahtan mi geliyor?
Hadisler korunmamis, kuranin korundugunu allah mi fisildadi kulaginiza? ha? kitapta mi yaziyor dediniz? size bir haberim var, bizler o kitabi yazanin indiren bir tanri olmadigini, insan eseri oldugunu iddia ediyooruz. Aksini ispat edebilir misiniz? ben kurani alip yakmaya kalksam, allah kurani korumak icin ne yapar? gecmiste de yapmamis, simdi de birsey yapmaz, yapamaz cunku oyle bir varlik yok.
Inancin fayda ve zararlarindan bahsedebiliriz, ama adi ustunde, iman iste; hani hep kor musunuz gibi saygisizca yanasirsiniz ya bizlere, asil korler siz imanlilarsiniz. cunku iman ask gibidir, gozleri koreltir , beyni muhurler. Asik ile imanli arasindaki benzerlikler sayani hayrettir, ikisi de beyinin salgiladigi hormonlarin etkisinde, mantiktan uzaklastirir etkisi altindaki sahislari.

KızıL
15-12-2009, 07:58
sayın mavi gezegen başta yazınızda diyorsunuz ki hadisler kuran gibi korunmamıştır!!
bize hadislerin nasıl bozulduğunu hangilerinin bozulup hangilerinin korunduğunu anlatabilirmisniz?? ve sonrasında acaba kuran ın nasıl korunduğunu sayfalar haline getirilmesinden tutun ciltlenip basılma süreçlerini anlatabilirmisiniz?? bu süreçlerde asla değişikliğe uğramadığını tam, eksiksiz ve eklenti yapılmadan bugüne geldiğini açıklıyabilirmisniz??
bu sorularıma cevap verirken sizden ricam kuran ın bozulmayışını içinde bulunan ayete kuran ı koruduğu söylemine ilişkilendirmeden anlatmanızı dilerim..

Mavi Gezegen
15-12-2009, 10:01
size bir haberim var, bizler o kitabi yazanin indiren bir tanri olmadigini, insan eseri oldugunu iddia ediyooruz. Aksini ispat edebilir misiniz? ben kurani alip yakmaya kalksam, allah kurani korumak icin ne yapar? gecmiste de yapmamis, simdi de birsey yapmaz, yapamaz cunku oyle bir varlik yok.

Ya varsa, ya yanılıyorsanız, sonunuzu hiç düşündünüz mü?
Yanılmıyorsanız kaybedecek hiçbir şeyiniz yok, yanılıyorsanız ki bana göre öyle büyük bir hüsrana uğrayacaksınız.

Mavi Gezegen
15-12-2009, 10:07
sayın mavi gezegen başta yazınızda diyorsunuz ki hadisler kuran gibi korunmamıştır!!
bize hadislerin nasıl bozulduğunu hangilerinin bozulup hangilerinin korunduğunu anlatabilirmisniz?? ve sonrasında acaba kuran ın nasıl korunduğunu sayfalar haline getirilmesinden tutun ciltlenip basılma süreçlerini anlatabilirmisiniz?? bu süreçlerde asla değişikliğe uğramadığını tam, eksiksiz ve eklenti yapılmadan bugüne geldiğini açıklıyabilirmisniz??
bu sorularıma cevap verirken sizden ricam kuran ın bozulmayışını içinde bulunan ayete kuran ı koruduğu söylemine ilişkilendirmeden anlatmanızı dilerim..

Kuran’ın korunması en başta hafızlar vasıtası ile olmuştur. Sonra kitap haline getirilerek korunma devam etmiştir.
Eğer korunmasaydı, bugün adına Kuran denen bir çok kitap olurdu birbirinden farklı.
Sizler zaten inanmamaya koşullandırmışsınız kendinizi, bu noktada ne söylesem sizlere tesir etmeyecek.

naper
15-12-2009, 10:23
Mavi Gezegen;
ya sen yanılıyorsan...belki de inandığın gibi olmayacak..
bir de bakmışsın kocaman bir boşlukta milyarlarca insan birbirine "allah nerede" "melek gören var mı?" v.s. sorular soruyor ama ortada kimsecikler yok!
bu durumda bile tanrının az sonra geleceğine inanıp namaz kılan v.s. ekstra iyi niyetli insanlar çıkacaktır.:D

daha kötüsü Mavi Gezegen,o boşluğun bile olmayışıdır.yani bir anlamda şanslısın,bence yaptığın tüm ibadet v.s. nin boşa gittiğini hiç bir zaman bilemeyeceksin,bu çok acı...

KızıL
15-12-2009, 12:46
sevgili mavi gezegen sizden sorduklarıma bu şekilde basit cevap vermiş olmanız bende tekbir intiba uyandırdı! sizde bir bilgiye sahip değilsiniz.. eğer bu söylediğinize arada geçen onca yılı varken şu korudu kitap oldu yada korunmasaydı çok kitap olurdu diye açıklama yapıp inandıysanız bişey diyemem ama biz bunlar ainanmayız..
daha fazalsına ihtiyacınız var.. inanmak bu kadar basitse bize neden inanmıyorsunuz bunu hiç anlamıyorum...

AerA
15-12-2009, 14:53
Kuran hakkında birşey bilmediğiniz, bilmediğiniz halde yorum yaptığınız bu söylediklerinizden çok açık bir şekilde anlaşılıyor.

Lütfedip ilgili ayetleri yazsanız buraya.Yahu bu ne delalet.Bunlar Kur-an ' da yazıyor olsa bir şafi çizme dolana kadar ,bir Hanefi azıcık bir kan yeter abdest bozulması için dermi?Gusul meni gelmesi durumu ile hasıl olur ama ,ne şekilde geleceği dahi bilinmediğinden meshep imamları (sokaktan rastgele seçilmiş mümin değil) fikir çıkmazındadır.

Ayetleri bekliyorum.Lütfen.Hep beraber görelim ne kadar açıklamış Tanrı ibadet esaslarını.

AerA
15-12-2009, 15:37
Seni bekleyeceğime ben vereyim örneğini ;al bakalım sevgili MAVİ GEZEGEN.

Ey iman edenler! Namaza kalktığınızda; Yıkayınız: yüzlerinizi ve dirseklere kadar ellerinizi. Sıvazlayınız: başınızı ve topuklara kadar ayaklarınızı. Eğer cünüp iseniz temizlenin. Eğer hasta veya yolculukta iseniz, veya biriniz ayak yolundan geldi ise, ya da kadınlara dokunduysanız, ve de su bulamamışsanız: Temiz bir toprakla yüzünüzü ve ellerinizi sıvazlayın. Allah size zorluk çıkarmak istemez. Allah sizi temizlemek ve üzerinizdeki nimetini tamamlamak istiyor. Umulur ki; şükredersiniz.
(5 Maide Suresi 6)

Ey iman edenler! Sarhoş iken ne söylediğinizi bilinceye kadar, cünüp iken de yolculuk hali müstesna yıkanıncaya (gusül edinceye, boy abdesti alıncaya) kadar namaza yaklaşmayın. Eğer hasta veya yolculuktaysanız, biriniz ayak yolundan gelmiş, yahut kadınlara dokunmuş da su bulamamışsanız, temiz bir toprakla teyemmüm edin: Yüzlerinizi ve ellerinizi sıvazlayın. Allah affedici, bağışlayıcıdır.
(4 Nisa Suresi 43)

Bunlar maalesef ki konu ile alakalı ilk ve son ayetler.Başkaları yok.Bunların haricinde bir tane daha bul bakalım o kitaptan ayet.Nasıl bozulur ,nasıl alınırmış abdest ki öğrenelim.Hatta namazda şu sureler okunur ayetini bul.Guslun nasıl alınacağını yazar Kur-an demişsin onuda bul."Kuran hakkında birşey bilmediğiniz, bilmediğiniz halde yorum yaptığınız bu söylediklerinizden çok açık bir şekilde anlaşılıyor."demişsiniz ya hani ;

Eğer ki bulamazsanız ,burada beni ,kendi cehaletiniz ile suçladığınız için özür dileyiniz.

mentalist
15-12-2009, 23:18
İslam ' da recm vardır, peygamber uygulamak istemesi bile uygulanmıştır fakat İslamda hadi devlet kuralım islami hukuğa göre yönetelim anlayışı yoktur İslam kişiseldir sonuçta sadece dindir. Bazıları devletin devamlılığı için ilginç cezalar uygulamıştır, fakat hala uygulanmaktadır uygulanmaya devam edilcktri sonuçta devletin devamlılığı söz konusudur. Asıl önemli nokta bütün Müslümanlar İslami Hukuk ile yönetilmek istemez, zaten bunu isteyen biri İslamiyeti tam olarak anlamamış demektir, sözkonusu kişilerin hareketleri ile tüm İslamı kötülemekte yanlıştır.ü

Saygılarımla

AerA
15-12-2009, 23:37
İslam ' da recm vardır, peygamber uygulamak istemesi bile uygulanmıştır fakat İslamda hadi devlet kuralım islami hukuğa göre yönetelim anlayışı yoktur İslam kişiseldir sonuçta sadece dindir. Bazıları devletin devamlılığı için ilginç cezalar uygulamıştır, fakat hala uygulanmaktadır uygulanmaya devam edilcktri sonuçta devletin devamlılığı söz konusudur. Asıl önemli nokta bütün Müslümanlar İslami Hukuk ile yönetilmek istemez, zaten bunu isteyen biri İslamiyeti tam olarak anlamamış demektir, sözkonusu kişilerin hareketleri ile tüm İslamı kötülemekte yanlıştır.ü

Saygılarımla

Pek bir sevgili MAVİ GEZEGEN ayetleri buldu zannettim ilk önce ,ama istesede bulamaz çünkü yok.

"İslamda hadi devlet kuralım islami hukuğa göre yönetelim anlayışı yoktur" derken ne kadar tutarsız bir cümle sarf etmişsiniz.İslamda işleyen başka bir hukuk bilir misiniz?İslam medeni hukuku reddeder.(Çok eşlilik için).İslam seçme ve seçilme hakkına bir kadın karıştırılmadıkça ses çıkarmaz.(Çünkü kadınlarca yönetilen kavimler iflah olmaz ,bizzat adı güzel ,kendi güzel Muhammedin icadıdır.)Elbetteki İslam ülkeleri İslam Hukukuna göre yönetilir.İslamın tutturduğu yayılmacı politika da ,sıçradığı ülkelerde İslam Hukukunu zorunlu kılar.

"Asıl önemli nokta bütün Müslümanlar İslami Hukuku ile yönetilmek istemez, zaten bunu isteyen biri İslamiyeti tam olarak anlamamış demektir"
Ne ile yönetilmek isterler peki ,Musevi Hukuku ile mi?..Haşa kafirlikdir o.Müslüman olupta İslami hukukla yönetilmek istemeyen birinin ,İslamı yanlış anlamış olması nasıl bir cinnet durumunu ,nasıl bir depresyon belirtisini yansıtır farkındamısınız?

Sen ,müslümanım ama İslam Hukuku ile yönetilmek istemiyorum diyebilirsin mutlaka ,fakat bunun yaratacağı kafa karışıklığı senin canından olman ile sonuçlanır.Tarihte örnekleri var.

"sözkonusu kişilerin hareketleri ile tüm İslamı kötülemekte yanlıştır"
Söz konusu kişi İslam Kaynaklarından feyz alarak bir manyaklık yaptıysa eğer ,çok doğal olarak o islamın manyaklıktan ibaret olduğunu söyleyebilirim ki kesin "Dine Saldırı Var Dersiniz"

mentalist
15-12-2009, 23:51
Her sakallıyı Müslüman, Her Müslüman gibi görüneni de İslamiyeti anlamış biri ya da gerçek bir Müslüman olarak görmeyin.Kişiler üzerinden kurumlara hakaret etmek yanlıştır bu da aynı olay zaten. Evrensel insan haklarına inanır ve bunlarla yönetilmek isterim İslam dininde de bu haklara karşı bir tutum yoktur zaten İslam kişiseldir, siyasi bir ideoloji değildir o şekilde gösterilmek istenir istenmiştir hatta uygulamaya konulmuştur yanlıştır

Mavi Gezegen
15-12-2009, 23:52
Pek bir sevgili MAVİ GEZEGEN ayetleri buldu zannettim ilk önce ,ama istesede bulamaz çünkü yok.

Benim sizler gibi her yazdığınıza anında cevap verecek zamanım yok. Çok sabırsızsınız. Sizinle ibadetler konusuna girmeyi düşünmüyorum.
Çünkü inanmayan birine ibadetlerden bahsetmek çok saçma. Önce Allah'ın varlığına ve birliğine inanmalısın ki ikinci evrede ibadetler konusu gelir.
Siz daha Allah'a inanmıyorsunuz, ben sizinle hangi ibadeti konuşacağım.
Sorduğunuz her sorunun cevabı var bende merak etmeyin.

Mavi Gezegen
15-12-2009, 23:57
Mavi Gezegen;
ya sen yanılıyorsan...belki de inandığın gibi olmayacak..
bir de bakmışsın kocaman bir boşlukta milyarlarca insan birbirine "allah nerede" "melek gören var mı?" v.s. sorular soruyor ama ortada kimsecikler yok!
bu durumda bile tanrının az sonra geleceğine inanıp namaz kılan v.s. ekstra iyi niyetli insanlar çıkacaktır.:D

daha kötüsü Mavi Gezegen,o boşluğun bile olmayışıdır.yani bir anlamda şanslısın,bence yaptığın tüm ibadet v.s. nin boşa gittiğini hiç bir zaman bilemeyeceksin,bu çok acı...

Ben yanılıyorsam kaybedecek hiçbir şeyim olmayacak.
Haydan gelip huya gideceğiz sizin mantığınızla...
Fakat sizin kaybedecek çok şeyiniz olacak yanılıyorsanız.

vartor
16-12-2009, 01:22
Yanilmiyoruz, kainati yaratacak guce sahip bir varlik, var olsa bile, sizin basitlestirdiginiz gibi olamaz. Eger hakikaten varsa esas hapi yutan onu bu dercede alcalttiginiz icin sizler olacaksiniz. muhammed'in karilariyla ugrasan bir tanriya inanmak, eger varsa buyuk guce hakarettir. Hesabi sorulunca kimin zararli ciktigini malesef goremiyeceksiniz cunku, dogmadan onceki halinize doneceksiniz olunce, yani bir hic olacaksiniz.

cenker
16-12-2009, 02:16

tam bir tüccar zihniyeti :)milyarlarca hiristiyan da(müslümanlardan çoklar) siz müslümanlar için aynı şeyi düşünüyorlar.

bir müslüman olarak utanmanız lazım şu yapılanlardan.eğer recm islamda yoksa yasaklasaydı recmi de eskilerden kalan bu gelenek yok olsaydı.recm eski toplumlarda yaygın değildi falan demeyin lütfen şu çağda bile varsa eskiden kimbilir ne kadar vardır.
sorum basit :
her hangi bir ayetde recm yasaklanmış mıdır?

milomanara
16-12-2009, 03:20
Acaba kaygısıyla ilahi bir diktatörlüğe yaranmaya çalışan içten pazarlıklılarla cennete olacağıma, dürüst insanlarla cehennemde yanmayı yeğlerim.

Bir diğer soru, neden İslam?, aynı derecede mesnetsiz yüzlerce inanç var. Çocukluk şartlanması dışında "irade" de neredeyse yok denecek kadar az. Bitirici soru: Bu mesnetsiz inançlardan birine yazı-tura atarak yazılmalı mı? Yoksa ilkel zevatın peşinden gitmek yerine modern, hür insan iradesini mi izlemeli? Farklı cevaplar verdiğimiz malum, sorum retoriktir.

Mavi Gezegen
16-12-2009, 09:48
sorum basit :
her hangi bir ayetde recm yasaklanmış mıdır?

Kuran'ın indiği dönemde recm diye birşey yoktu, dolayısı ile böyle ayet de yoktu. Zinanın cezasının ne olduğunu da söyledim size. Yahudilerin uydurmalarını İslam'a mal edip de sonra Kuran'dan cevap beklemeyin.

Mavi Gezegen
16-12-2009, 09:54
Acaba kaygısıyla ilahi bir diktatörlüğe yaranmaya çalışan içten pazarlıklılarla cennete olacağıma, dürüst insanlarla cehennemde yanmayı yeğlerim.

Bir diğer soru, neden İslam?, aynı derecede mesnetsiz yüzlerce inanç var. Çocukluk şartlanması dışında "irade" de neredeyse yok denecek kadar az. Bitirici soru: Bu mesnetsiz inançlardan birine yazı-tura atarak yazılmalı mı? Yoksa ilkel zevatın peşinden gitmek yerine modern, hür insan iradesini mi izlemeli? Farklı cevaplar verdiğimiz malum, sorum retoriktir.

Merak etmeyin bu düşüncede devam ettiğiniz sürece varacağınız yer cehennem olacak. O gün geldiğinde size bu sözlerinizi hatırlatmak isterim.

Neden mi İslam? Tek hak din İslam da o yüzden. Bana göre öyle değil diyebilirsiniz, bu da inanç meselesi. Siz de inanmak zorunda değilsiniz. Sizin inançsızlığınız size, benim inancım bana.
İslam, ne modern olmaya ne de hür olmaya engel değildir. Dolayısı ile modern, hür ve müslüman olunabilir.

AerA
16-12-2009, 12:41
Benim sizler gibi her yazdığınıza anında cevap verecek zamanım yok. Çok sabırsızsınız. Sizinle ibadetler konusuna girmeyi düşünmüyorum.
Çünkü inanmayan birine ibadetlerden bahsetmek çok saçma. Önce Allah'ın varlığına ve birliğine inanmalısın ki ikinci evrede ibadetler konusu gelir.
Siz daha Allah'a inanmıyorsunuz, ben sizinle hangi ibadeti konuşacağım.
Sorduğunuz her sorunun cevabı var bende merak etmeyin.

Sevgili Dostum benimde zamanım pek yok.Bizle ibadet konusuna girme istersen ama Kur-an'da var dediğin ayetleri bir görelim. "ben sizinle hangi ibadeti konuşacağım." beni tuhaf bir cehaletle suçladığınız ibadetten konuşabiliriz mesela.

Benim dile getirdiğim iki ayet haricinde abdest ve gusul Kur-an'da başka yerde geçmez.O ayetlerde de ayak yoluna gitme ve kadınlara dokunma haricinde bir şeyden bahsedilmiyor.Ayak yoluna niye gitme?Kadınlara nasıl dokunma?Cevaplayamıyor bile.Ama Zatıaliniz bunların hepsinin yazdığını söyler Kur-an'da.Bende derim ki neresinde?Ayeti göster.

"Kuran hakkında birşey bilmediğiniz, bilmediğiniz halde yorum yaptığınız bu söylediklerinizden çok açık bir şekilde anlaşılıyor" gibi bir cümle ile beni zan altında bırakmaksa amacınız ,gösterin ayetleride kalayım zan altında.Ama hiç bir şeyden haberiniz yoksa ,sırf dededen kalma İslam bilginizle ahkam kesip insanları cehaletle suçlamak ise amacınız ,dostum yanlış yerde ,yanlış insanlarla raks ediyorsunuz.Çünkü buradaki her arkadaş okumuştur Kur-an'ı ,Hadisleri ,kelam (Tanrı bilim) kitaplarını.Anlaşılan dedeniz söylememiş size ibadet esasları ve icraatlerine dair ayet olmadığını.

Bekliyorum.

Mavi Gezegen
16-12-2009, 14:25
Bekliyorum.

Cevap vereceğim sayın AerA.
Müsait bir zamanımda size ayetlerle birlikte açıklayacağım.

Selam ile,

naper
16-12-2009, 14:32
Mavi Gezegen;
internette yok boşuna bakma,ben bulamadım...:biggrin1:

AerA
16-12-2009, 16:32
Cevap vereceğim sayın AerA.
Müsait bir zamanımda size ayetlerle birlikte açıklayacağım.

Selam ile,

Şevkle bekleyeceğim.

Mavi Gezegen;
internette yok boşuna bakma,ben bulamadım...

Dostum ne interneti ,Kur-an'da yok öyle ayetler.Acaba mı ki?Benmi unuttum ki diyerek tekrardan sarıldım Kuran'a.Ama nafile yok.Hiç olmadı.Olmayacakda.O sebepten ben "İslamik Kama-Sutra" deyimini daha çok yakıştırıyorum.İbadet esasları ve nasıl yapılacakları yok ,"kadınlar sizin tarlalarınızdır" diyerek "tarlalarımıza nasıl yakınlaşacağımız" var."İslamik Kama-Sutra" var.

vartor
16-12-2009, 17:00
Merak etmeyin bu düşüncede devam ettiğiniz sürece varacağınız yer cehennem olacak. O gün geldiğinde size bu sözlerinizi hatırlatmak isterim.
Ben de sunu hatirlatmak isterim sana mavi gezegenin yesil adami:
Mukafaat gunu olmadigi gibi, ceza gunu de yok;
Imanlilar bile inanmiyorlar ki, allahin adaleti deyip, adamin isine karisma, can alma curretini gosterebiliyorlar.
Beklemeye, o gun goruruz adaleti demeye yanasmiyorlar insanlari oldururken.
Cehennemi patirtili gurultulu, canhiras cigliklarin oldugu, "yandim anaaaaaaaammmmmmm" die hep birlikte bagiridigi bir yer sananlara surprizim var; Seyahatten son donenler, dusunulenin tam aksine, cok sessiz ve sakin bir yer oldugunu soyluyorlar. Nedeni herkesi efendim, alt dudaklarinin cizgisine kadar lagima gommeleriymis, duyulan tek ses, fisilti halinda, "dalga yapmayin, dalga yapmayin" cumlesiymis. :D

milomanara
16-12-2009, 17:16
Siz seksen yıl günde beş vakit nemli ayaklarla, boş bakışlarla aynı Arapça tekerlemeyi söyledikten sonra, kimin kime güleceği riskini almaya razıyım.

Neden mi İslam? Tek hak din İslam da o yüzden. Bana göre öyle değil diyebilirsiniz, bu da inanç meselesi. Siz de inanmak zorunda değilsiniz. Sizin inançsızlığınız size, benim inancım bana.
O zaman her eleştiriye "saygı" diye bağırmayacaksınız. Yok karikatürünü çizdin, yok romanını yazdın, al sana ölüm fetvası olmaz. PZ Myers'ın dediği gibi, dindarlar mastürbasyon yaptıkları gibi, ulu orta olmayan ibadet yaptıklarsa, dinle bir problemimiz olmaz.

İslam, ne modern olmaya ne de hür olmaya engel değildir. Dolayısı ile modern, hür ve müslüman olunabilir.

Burası tehlikeli sular işte, öyle ya da böyle İslamı doğru ya da kıçından anlayarak, kendini ve etrafındaki masumları patlatan, Sivas'da otel yakan, Afganistan'da Dünya'nın kültürel mirası heykelleri havaya uçurup, adam taşlayan, Nazım Paşa ve Emir Şekib Arslan Bey'i başka adamlar sanarak öldüren, İstanbul'da İmran ÖKTEM[1 (http://tr.wikipedia.org/wiki/%C4%B0mran_%C3%96ktem)] hocanın cenazesinde İsmet İNÖNÜ'YÜ tartaklamaya kalkan ve daha sayısız denyoluğu yapan ben miydim? Yoksa bu dini öyle ya da böyle yorumlayarak bu eylemleri yapan insanlar mı?

Bak sana belki hiç duymadığın bazı isimleri hatırlatayım da, dinini öğren: Hitoshi Igarashi, William Nygaard, Ghulam Akbar, Abdul Hasnain Muhammad Yusuf Ali, Theo van Gogh.

Yergin
16-12-2009, 21:35
Şevkle bekleyeceğim.

Dostum ne interneti ,Kur-an'da yok öyle ayetler.Acaba mı ki?Benmi unuttum ki diyerek tekrardan sarıldım Kuran'a.Ama nafile yok.Hiç olmadı.Olmayacakda.O sebepten ben "İslamik Kama-Sutra" deyimini daha çok yakıştırıyorum.İbadet esasları ve nasıl yapılacakları yok ,"kadınlar sizin tarlalarınızdır" diyerek "tarlalarımıza nasıl yakınlaşacağımız" var."İslamik Kama-Sutra" var.

Allah insanoğluna boşuna akıl vermemiştir. Bunu kullanması için vermiştir. İslam'ı anlayabilmek için öncelikle tüm önyargılarınızı üzerinizden atıp o şekilde bakmanız gerekmektedir. İslam'da herşey bir bütündür. Bütünlerin hepsi belki belli belki belli değildir. Belli olmayanları aklımızla bizler buluruz. Siz diyorsunuz ki, Kur'an-ı Kerim'de İslam için bazı bilgiler yok. Elbette olmayacak, o zaman bizim aklımıza ne hacet?

Allah kötülük yapmayın der, bunu söylemesinden sonra tek tek tüm kötülükleri saymasına gerek yoktur. Bunu insanoğlu düşünecek. Allah, abdetsiz namaza yaklaşmayın diyor. Bunu daha iyi anlatabilmek içinde Peygamber gönderiyor. Yani Allah anlayabilmemiz için herşeyi yapıyor ama bizler bunu tam olarak göremiyoruz. Tabi bunlar İslam için geçerli, yani inananlar için. İnanmayanlar için değil.

Diğer bir konu. Hadisler. Forumda bir başlıkta sayın Alchindus'un hadisler için yazmış olduğu bir açıklama vardı, bulabilirsem eklerim buraya ya da kendisi görür ise bu başlığı tekrar yazabilirse memnun olurum. Kuran ve hadisler bütündür değil mi? Evet. Bütün ise ve Kur'an-ı Kerim'de Allah tarafından gönderilip yine kendisi tarafından korunacağına göre demek ki burada önemli olan dikkat edilmesi gereken Kur'an dır. Hadis, Kur'an-ı Kerim'e uymalıdır ve bu bakımdan dikkatli incelendikten sonra sahih olarak değerlendirilebilir. Bu konuda da müslümanlar çok hassaslardır çünkü kul hakkını çok önem verirler.

Konu ile ilgili ise, bilmediğim çok şey olduğu için detaylı yorum yapamıyorum, şu an okuduğum kitapta sanırım bazı bilgiler var, onu okuduktan sonra yaparım. Sadece şuraya dikkatinizi çekmenizi söyleyebilirim. İslam'da hiç bir müslüman, Allah'ın emrini yerine getirir iken, yüzünü gizlemez.

Saygılar

AerA
16-12-2009, 22:18
Allah insanoğluna boşuna akıl vermemiştir. Bunu kullanması için vermiştir. İslam'ı anlayabilmek için öncelikle tüm önyargılarınızı üzerinizden atıp o şekilde bakmanız gerekmektedir. İslam'da herşey bir bütündür. Bütünlerin hepsi belki belli belki belli değildir. Belli olmayanları aklımızla bizler buluruz. Siz diyorsunuz ki, Kur'an-ı Kerim'de İslam için bazı bilgiler yok. Elbette olmayacak, o zaman bizim aklımıza ne hacet?.....
.....
....Saygılar

Sayın EnvyMe ;

Kur-an'da belki belli ,belki belli olmayanların içine hiç belli olayan "İBADET" in girmesi ne acayip.Kendi aklınız ile ibadet çeşitlerimi türetmeyi planlamaktasınız acaba?Namaz 5 vakit ,doğru.Kur-an namaz kılın diyor ama nasıl?Diyorsunuz ki Allah bize akıl vermiş ,vermiş vermişte namazın kılınışında ne okunur söylememiş.Akıl ile bulunur bir şey mi bu?Namaza durayım ve bir türkü çığırayım o zaman.Olur mu bu?

Sadece bu değil ki ,abdest ve gusul içil 2 ayet var.Ama ayetler nasıl bozulur ,ne şartlar gerekli ,nasıl alınır açık bir şekilde açıklamamış.Ne yapmamız gerekmek te ,kendimiz bir şeylermi katalım aklımızdan?

İbadet çeşitlerinden bahsediyor ,ama nasıl yapılacağından değil.Ne yapmak lazım gelir ,ibadet çeşitlerine doğaçlama süslemeler mi?

Saygılar sunuyorum.

mentalist
16-12-2009, 22:29
Kur'an Kerim' de olmayan yada anlayamadığımız noktalar varsa o zaman peygamber sözü doğrudur namaz içinde ne okunacağını da nasıl kılınacağını da bildirmiş çevresindekilere öğretmiştir

AerA
16-12-2009, 22:38
Kur'an Kerim' de olmayan yada anlayamadığımız noktalar varsa o zaman peygamber sözü doğrudur namaz içinde ne okunacağını da nasıl kılınacağını da bildirmiş çevresindekilere öğretmiştir

Kime?
Hatırladım hadislerde geçiyor değil mi?Hani şu RECM ile beraber lanse edilen hadislerde.Hani şu 6 yaşındaki kız hadisinin yanındakinde.Hani şu azil (İslamik usulle tecavüz) hadisinin yanındakinde.

Dostum ,ne dediğinizin farkındamısınız siz?Bu İBADET.Ondan bundan rivayetle İBADET mi olur?

vartor
16-12-2009, 23:04
Eger minareyi kilifina sokmaksa niyetiniz, muhakkak bulursunuz bir yolunu; Apacik kitapta muhammedin hangi karisini hangi sirayla yanasacagini bildiren allah, ibadetin nasil yapilacagini yazdirmaz. bunu sorgulama cesaretini gosterecekleri yerde, kilifa nasil uydururuz diye ugrasir ummeti muslimin.

mentalist
16-12-2009, 23:25
Bak canm kardeşim birincisi;
İslamiyeti savunuyo olmam müslüman olduğumu göstermez ben sadece savunmada ki yanlışları bulmayı seven sıradan bi gencim

ikincisi, burda ki ateistlerin hepsi müslümanlara ahlak dersi verdiklerini iddaa eder. ben şimdi burdan birine küfür etsem işi dava açmaya kadar uzatır ama milyonlarca insanın inandığı dinin peygamberine ''tozutmuş'' demeyi zararlı görmez. Ayrıca olaylara geniş açıyla baktığınızı söylediğiniz halde çoğunuz din düşmanısınız. Dinlere hakaret etmektende çekinmezsiniz. hangi nedenledir hala çözebilmiş değilim insanlıktan bahsedip ardından haksız yere birilerini suçlarsanız. Nedeni nedir düşmanlık!

AhbAp
16-12-2009, 23:35
Bak canm kardeşim birincisi;
İslamiyeti savunuyo olmam müslüman olduğumu göstermez ben sadece savunmada ki yanlışları bulmayı seven sıradan bi gencim

ikincisi, burda ki ateistlerin hepsi müslümanlara ahlak dersi verdiklerini iddaa eder. ben şimdi burdan birine küfür etsem işi dava açmaya kadar uzatır ama milyonlarca insanın inandığı dinin peygamberine ''tozutmuş'' demeyi zararlı görmez. Ayrıca olaylara geniş açıyla baktığınızı söylediğiniz halde çoğunuz din düşmanısınız. Dinlere hakaret etmektende çekinmezsiniz. hangi nedenledir hala çözebilmiş değilim insanlıktan bahsedip ardından haksız yere birilerini suçlarsanız. Nedeni nedir düşmanlık!

Sevgili Mentalist,

Acaba kaç atesit burada ahlak dersi verdiğini iddia etti? Ve hangi ahlakın savunuculuğunu yaptı? Belki bazılarını alıntılamak istersiniz.

Hakaretin hiçbir türlüsü hoş değil elbette. Buna, Kuran'da sayılan hakaretvari sözcükler de dahil.

Ancak şunu anlamalısınız bence: Yapılan bir düşmanlık -veya gelin ona mücadele diyelim- varsa, bu mücadele dine karşıdır, dindarlara değil. Bu nedenle kendinize karşı bir düşmanlık veya red hissetmeyiniz.

Ateistlerin, hangi siyasi veya felsefi görüşten olduklarına aldırmaksızın bir araya gelerek, dindarlara karşı bir cihat çabasında olduklarını da düşünmeyiniz. Böyle bir kamplaşma mevcut değildir. İşin ironik tarafı, Kuran'ın tüm müslümanları, böylesi bir cihat için İslam dışında kalan dinli-dinsiz tüm unsurlara karşı bir kamplaşma çabası gütmesidir. Lütfen düşmanlığın kaynağını başka yerlerde arayın.

Yergin
16-12-2009, 23:36
Sayın EnvyMe ;

Kur-an'da belki belli ,belki belli olmayanların içine hiç belli olayan "İBADET" in girmesi ne acayip.Kendi aklınız ile ibadet çeşitlerimi türetmeyi planlamaktasınız acaba?Namaz 5 vakit ,doğru.Kur-an namaz kılın diyor ama nasıl?Diyorsunuz ki Allah bize akıl vermiş ,vermiş vermişte namazın kılınışında ne okunur söylememiş.Akıl ile bulunur bir şey mi bu?Namaza durayım ve bir türkü çığırayım o zaman.Olur mu bu?

Sadece bu değil ki ,abdest ve gusul içil 2 ayet var.Ama ayetler nasıl bozulur ,ne şartlar gerekli ,nasıl alınır açık bir şekilde açıklamamış.Ne yapmamız gerekmek te ,kendimiz bir şeylermi katalım aklımızdan?

İbadet çeşitlerinden bahsediyor ,ama nasıl yapılacağından değil.Ne yapmak lazım gelir ,ibadet çeşitlerine doğaçlama süslemeler mi?

Saygılar sunuyorum.

Yazdım ya, okumamışsınız mesajımı. Allah bu sizin nasıl diye sorduklarınız için Peygamber göndermiş. Kur'an ile hadisler bütündür, İslam bütünü ile değerlendirilir diye yazdım zaten. Siz diyorsunuz ki, alo fetva hattı ki gerçekte varmı tam bilmiyorum, böyle bir yere sorulan soruların cevabı neden Kur'an da yok. Bende bunu açıklık getirdim. Allah bize düşünüp tutalım diye öğütler vermiştir.

Bütün bunlar içinde yine söyledim, ilk öncelikle tüm önyargılarınızı atıp değerlendirmeniz gerekiyor. Siz Allah'a inanmayan biri değil misiniz? Allah'ı anlayıp inanmayan, söyledikleri içerisinde neler olup neler olmadığını, olmayanları kendisinin nasıl bulması gerektiğini nasıl anlayabilir ki?

Ayrı olarak, sayın mentalist ben nedenini kendi yorumumla izin verirseniz söylemek isterim.

Nedeni kibirdir.

Saygılarımla

AerA
16-12-2009, 23:38
burda ki ateistlerin hepsi müslümanlara ahlak dersi verdiklerini iddaa eder. ben şimdi burdan birine küfür etsem işi dava açmaya kadar uzatır ama milyonlarca insanın inandığı dinin peygamberine ''tozutmuş'' demeyi zararlı görmez. Ayrıca olaylara geniş açıyla baktığınızı söylediğiniz halde çoğunuz din düşmanısınız. Dinlere hakaret etmektende çekinmezsiniz. hangi nedenledir hala çözebilmiş değilim insanlıktan bahsedip ardından haksız yere birilerini suçlarsanız. Nedeni nedir düşmanlık!

Uzunca bir süredir bu forumda ahlak dersi görmedim ,hele ateistlerden ahlak dersi verilmişlik hiç görmedim.Yapılan bir yanlışa yanlış diyenler var ,eleştirenler var.Eğer bu konu "tozutmak" ise ,hali ile "tozutmuş" diyenlerde olacaktır.

Çoğunluğun din düşmanı olmasını red ederim.İnsan inanmadığı bir şeyin düşmanı değil sadece eleştiricisi ,her yönü ile inceleyicisi olabilir.

Haksız yere suçlanmışlık arıyorsan "Hala MAVİ GEZEGEN den beklediğim ayetlere bak.".işte haksız yere suçlanmak.

Daha ayrıntılı bilgi için bakınız Kur-an Nisa ,Bakara ,Ali-İmran v.b. "bana inanmayanları öldürün ,kafalarını kesin ,ellerini ayaklarını çarpraz kesin ,bu topraklardan sürün........" işte durduk yere suçlanmak ,işte zarar görmek.Sırf inandırıcı gelmiyor diye öldürülmek.Konu başlığına bak ,taşlar ile öldürülen adama bak.Şimdi sorarım sana ,kim "tozutmuş" ,kim kime ahlak dersi vermeye çalışmış tarih boyunca?

vartor
16-12-2009, 23:38
Guzel kardesim, saygisizlik peygambere, allaha yapiliyorsa, birak onlar cevaplasin, versin cezasini bu gunahkar kullarinin.\
Neden uzerinize alinirsiniz ki? Siz kor musunuz, sagir misiniz, kalbiniz muhurlu diye yola cikanlar esas terbiyesiz ve saygisizlar.
Biz ne zaman siz peygambere inandiginiz icin salaksiniz, geri zekalisiniz dersek, o zaman size saygisizlik etmis bile olmayiz, cunku ayni sizin lisaninizla cevap vermis oluruz.
Asil sormaniz gereken, bunca insan hem allaha hem peygambere hakaret ettigi halde, hala nasil yazabiliyorlar olmali; oyle ya, ne carpan var ne de curpan....Saygili olan imanli bu sitede her zaman saygi gormustur; Defalarca imanli uyelerimiz bile dogrulamistir bunu.

AerA
16-12-2009, 23:43
Nedeni kibirdir.

İlginçtir ki kibiri Kur-an Tanrısında bolca görmekteyiz.Doğru dersin nedeni kibirdir.Akıl verdi bize ve büyük bir kibir ile "ibadet çeşitlerini ben söyledim ,uygulamayı size bırakıyorum" dedi.

Bu sebepten bir İmam-ı Şafii çizme dolana kadar ,bir İmam-ı Azam Ebu-Hanefi azıcık kan aksa abdest bozulur diyor.Fabrika ayarları yok mu bu dinin?Neden bir Dine5 dekoderi yok?Hangi akıl sevgili dostum?

Rastgele bir konu olsa akıl ,mantık ,idrakat ile halledeceğiz ama ,konu İBADET.İbadet esaslarınıda uyduramayız ya?Hadi düşün taşın ve hangi ayetleri okumalıyız namaz kılarken bul.

mentalist
16-12-2009, 23:48
Bakın saygılı çok arkadaş var forumda yeniyim 4 gündür takip ediyorum her konuyu incelemeye çalışıyorum. Bu siteye bi arkadaşımın tavsiyesiyle ateist bir insan olarak girdim fakat o kadar çarpıtarak o kadar nefretle yazılmış yazılar gördüm ki savunulması gerekn tarafta deilim buna karar verdim hiç bir zaman dinin ya da tanrının var olduğunu yazmadım yazmamda çünkü tamamen gereksiz br tartışmadır. Kim kendini iyi savunursa o haklıdır düşüncesiyle bakanlar var olaylara. 2 tarafta dünya kadar kanıt gösterir kimin haklı olduğu asla bilinemez. Ben sadece İslamın insan hayatı üzerindeki etkisini savunmak için burdayım. Kimsenin kimseyi bi şekilde etiketlemesinide etiketlemesinide sevmem ön yargıları kırmadan nasıl medeni bi şekilde tartışabiliriz burda bunu sormak lazım asıl?

AerA
17-12-2009, 00:00
.....4 gündür takip ediyorum her konuyu incelemeye çalışıyorum.........o kadar nefretle yazılmış yazılar gördüm ki

Takip etmeye devam ettikçe nefret dediğinizin asıl kaynağına da bir yolculuk yapacaksınız.Emin olabilirsiniz sayın Mentalist.

mentalist
17-12-2009, 00:04
Nefret olayını kabul ediyosunuz yani?

Yergin
17-12-2009, 00:12
İlginçtir ki kibiri Kur-an Tanrısında bolca görmekteyiz.Doğru dersin nedeni kibirdir.Akıl verdi bize ve büyük bir kibir ile "ibadet çeşitlerini ben söyledim ,uygulamayı size bırakıyorum" dedi.

Bu sebepten bir İmam-ı Şafii çizme dolana kadar ,bir İmam-ı Azam Ebu-Hanefi azıcık kan aksa abdest bozulur diyor.Fabrika ayarları yok mu bu dinin?Neden bir Dine5 dekoderi yok?Hangi akıl sevgili dostum?

Rastgele bir konu olsa akıl ,mantık ,idrakat ile halledeceğiz ama ,konu İBADET.İbadet esaslarınıda uyduramayız ya?Hadi düşün taşın ve hangi ayetleri okumalıyız namaz kılarken bul.

Bakın işte tam benim söylediğim gibi çıkıyor ve öyle davranıyorsunuz. Mesajlarımı okumamaya devam edip önyargılı yaklaşıyorsunuz bana bile. Bana bile önyargılı yaklaşıp mesajlarımı okumayıp cevap yazıp sorular sorup kendinizi haklı görmeniz? Allah'a da aynı şekilde yaklaşıp bu yüzden O'nu anlayamadığınız sonucunu çıkartmasın sakın?

Diyorum ki, bu yüzden Allah peygamberler göndermiştir. Uygulamayı size bırakıyoruma cevap değil mi bu? Hepimiz biliyoruz ki, siz Kur'an da açık açık kelime kelime namaz nasıl kılınır diye yazmadığı için değil, Allah'ı inkar ettiğiniz için inanmıyorsunuz. Bunun nedenlerinden birisi de kibirdir. Bu yüzden bende yukarıda size söyledim ki, merdivende basamaklar teker teker çıkılır. Her ibadette de önemli olan Allah rızasıdır.

Görüyorum ki, anlamak için yazmıyorsunuz. Ama unutmayın ki, anlamak ona inanmak değil onu anlamaktır.

Saygılar

AerA
17-12-2009, 00:29
Nefret olayını kabul ediyosunuz yani?

Ben değil.Aliimran ,Nisa ,Bakara v.b. kabul ediyor.Bende ,gelde eleştirme diyorum sadece.

AerA
17-12-2009, 00:40
Bakın işte tam benim söylediğim gibi çıkıyor ve öyle davranıyorsunuz. Mesajlarımı okumamaya devam edip önyargılı yaklaşıyorsunuz bana bile. Bana bile önyargılı yaklaşıp mesajlarımı okumayıp cevap yazıp sorular sorup kendinizi haklı görmeniz? Allah'a da aynı şekilde yaklaşıp bu yüzden O'nu anlayamadığınız sonucunu çıkartmasın sakın?

Diyorum ki, bu yüzden Allah peygamberler göndermiştir. Uygulamayı size bırakıyoruma cevap değil mi bu? Hepimiz biliyoruz ki, siz Kur'an da açık açık kelime kelime namaz nasıl kılınır diye yazmadığı için değil, Allah'ı inkar ettiğiniz için inanmıyorsunuz. Bunun nedenlerinden birisi de kibirdir. Bu yüzden bende yukarıda size söyledim ki, merdivende basamaklar teker teker çıkılır. Her ibadette de önemli olan Allah rızasıdır.

Görüyorum ki, anlamak için yazmıyorsunuz. Ama unutmayın ki, anlamak ona inanmak değil onu anlamaktır.

Saygılar

Sevgili EnvyMe

Okuyorum yazdıklarınızı ,niye okumayayım ki?
Ve anladığım kadarı ile siz diyorsunuz ki ,amaç namaz kılmak olsun.Ne isterseniz onu okuyun.Amaç ibadet etmek etmek olsun ,nasıl ederseniz edin.Yeter ki gönülde Allaha yakınlaşma olsun.(Yanlışsam düzeltin)

İster istemez bu tuhaf geliyor insana.Namaz kıl deyip açıklamaması ,oruç tut deyip açıklamaması v.b..Fakat ne konular va ki iğne deliğine kadar açıklanmış ,ve ne menen sebeptendir bilinmez bu konular hep cinsellik üzerine.Cinsel keyfimi bana bıraksa da ona yakınlaşma sistematiği hakkında bilgi verse ya diyorum bende.

Önyargılı yaklaşmak ne yazık ki lügatıma dahil edebileceğim bir konu değil ki "size bile" neden önyargılı yaklaşayım.(bu "bile" yi ben eklemedim ,onu söyleyeyim.)

Mavi Gezegen
17-12-2009, 01:06
Abdestin nasıl alınacağı Kuran'da aşağıdaki ayette belirtilmiştir.

"Ey iman edenler! Namaz kılmaya kalktığınız zaman yüzlerinizi, dirseklerinize kadar ellerinizi yıkayın; başlarınızı meshedip, topuklara kadar ayaklarınızı da (yıkayın). Eğer cünüp oldunuz ise, boy abdesti alın. Hasta, yahut yolculuk halinde bulunursanız, yahut biriniz tuvaletten gelirse, yahut da kadınlara dokunmuşsanız (cinsî birleşme yapmışsanız) ve bu hallerde su bulamamışsanız temiz toprakla teyemmüm edin de yüzünüzü ve (dirseklere kadar) ellerinizi onunla meshedin. Allah size herhangi bir güçlük çıkarmak istemez; fakat sizi tertemiz kılmak ve size (ihsan ettiği) nimetini tamamlamak ister; umulur ki şükredersiniz." Maide-6

İnananlar! Sarhoşken, ne dediğinizi bilinceye kadar, yolcu olanlar hariç cinsel ilişkiden sonra yıkanıncaya kadar namaza durmayın. Hasta veya yolcu iseniz, yahut biriniz tuvaletten gelmişse, yahut kadınlarla cinsel ilişkiye girmiş olup da su bulamamışsanız, temiz ve kuru bir toprağa dokunup yüzünüze ve ellerinize sürerek teyemmüm edin. ALLAH Affeder, Bağışlar. Nisa-43

Bu ayetlerden abdestin nasıl alınacağı da hangi hallerde bozulacağı anlaşılmaktadır. Düşünen insan çok rahat anlar.

Namaz nasıl kılınır diyeceksiniz şimdi. Kuran'da namazın ayakya, rükû ederek, secde ederek kılınacağı bir çok ayette belirtilmektedir. Arapça olan salat sözcüğü, Türkçe'ye namaz olarak çevrilmiştir. Salat, dua-yakarış demektir. Namazda Allah'ın yüceltilmesi, Allah'a yakarılması, dua edilmesi gerekmektedir. Bunu hangi dualarla yapmak istiyorsanız yapabilirsiniz. Belli kalıplara sokmak zorunda değilsiniz. Kuran'da Allah'ı yücelten duaları, Allah'a yakarış dualarını araştırırsanız bulabilirsiniz.

Oruç, ramazan ayında farz kılınmıştır. Ramazan ayının da kaç gün olduğunun belirtilmesine gerek yok herhalde değil mi?

Kuran-ı Kerim’in Bakara Suresi’nin 183,184,185 ve 187 numaralı dört ayetinde oruçla ilgili tüm bilgiler verilir. Bu dört ayeti inceleyen kişi oruçla ilgili bilmesi gereken her noktayı öğrenir. Bu ayetler şöyledir:

183-Ey iman sahipleri! Oruç sizden öncekilerin üzerine yazıldığı gibi, sizin de üzerinize yazıldı. Umulur ki sakınırsınız.

184-Sayılı günlerdedir. Sizden kim hasta veya yolculukta olursa, tutamadığı günler sayısınca başka günlerde tutar. Zorlukla dayananlar, fidye olarak bir yoksulu doyurmalıdır. Kim gönülden bir hayır yaparsa, bu da kendisi için hayırlıdır. Oruç tutmanız bilirseniz sizin için daha hayırlıdır.

185-Ramazan ayı ki; insanları doğru yola ileten, apaçık ve ayırt edici olan Kuran onda indirilmiştir. Öyleyse sizden kim bu aya tanık olursa, onda oruç tutsun. Hasta ya da yolculukta olanlar tutamadığı gün sayısınca diğer günlerde. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bu, sayıyı tamamlamanız, sizi doğru yola ilettiğinden dolayı Allah’ı yüceltmeniz içindir. Umulur ki şükredersiniz.

187-Oruç gecesi kadınlara yaklaşmanız helal kılınmıştır. Onlar sizin giysiniz, siz de onların giysilerisiniz. Allah sizin benliklerinize yazık etmekte olduğunuzu bilmiş, tevbelerinizi kabul edip, sizi bağışlamıştır. Artık onlara yaklaşın ve Allah’ın sizin için yazdığı şeyi arayın. Tan yerinde beyaz iplikle siyah iplik ayırt edilinceye kadar yiyin için, sonra da orucu geceye kadar tamamlayın...

2- Bakara Suresi 183, 184, 185, 187

Arka arkaya gelen bu dört ayetten orucu öğreniyoruz. Bu ayetleri incelersek oruç hakkındaki tüm bilgiyi öğrenmiş oluruz. Bu ayetlerin de ışığında orucu şöyle değerlendirebiliriz:

1- Oruç Kuran’ın emrettiği, üzerimize yazılmış bir farzdır.(2 Bakara Suresi 183)

2- Oruç Ramazan ayında tutulur.(2-Bakara Suresi 185) Ramazan Kuran’ın indirildiği aydır ve oruç bu ayın günlerinde tutulur.

Ayrıca Namaz konusu çok daha uzun uzadıya açıklanacak bir konudur. Üzerinde kısaca bahsettim. Daha detaylı bilgi isterseniz onu açıklarız Allah'ın izni ile.

Eksik bulduğunuz noktaları belirtirseniz, onu da açıklamaya çalışırız.

Selam ile,

Psiko
17-12-2009, 03:43
Somalide gerçekleştiği söylenen bu olay-vakıa doğru mudur ?
Doğru ise,
Bu olay-vakıayı yapanlar kendilerini nasıl tanımlamaktadırlar ?
Müslüman olarak mı ?
Müslüman olarak ise,
Bu olay-vakıayı yapmak için "Meşruiyeti" nereden almışlardır ?

Not:Kur'an ayetlerinin 6666 adet olduğu söylenir.Siz de benim gibi sayın bakın 6236 adettir.
İçlerinde "Recm" ayeti yoktur.
Ama recm olgusu Hadisler vasıtası ile İslam toplumlarında varlık alanına çıkmışlardır.
"Sahih Hadis"ler olduğu gibi,
"Mevzu-uydurulmuş Hadis"lerin varlığı da söz konusudur.
Bu olgu yani recm mevzu bir Hadisin varlığı nedeni ile denilse de,
İslam dünyasında kabul görüp uygulanagelmiştir.
O halde bu ne demektir ve nedendir ?

Mavi Gezegen
17-12-2009, 10:08
Somalide gerçekleştiği söylenen bu olay-vakıa doğru mudur ?
Doğru ise,
Bu olay-vakıayı yapanlar kendilerini nasıl tanımlamaktadırlar ?
Müslüman olarak mı ?
Müslüman olarak ise,
Bu olay-vakıayı yapmak için "Meşruiyeti" nereden almışlardır ?

Not:Kur'an ayetlerinin 6666 adet olduğu söylenir.Siz de benim gibi sayın bakın 6236 adettir.
İçlerinde "Recm" ayeti yoktur.
Ama recm olgusu Hadisler vasıtası ile İslam toplumlarında varlık alanına çıkmışlardır.
"Sahih Hadis"ler olduğu gibi,
"Mevzu-uydurulmuş Hadis"lerin varlığı da söz konusudur.
Bu olgu yani recm mevzu bir Hadisin varlığı nedeni ile denilse de,
İslam dünyasında kabul görüp uygulanagelmiştir.
O halde bu ne demektir ve nedendir ?

Müslümanım diyen herkes müslüman değildir.
Recm olayı yahudilerin fitnesinden başka birşey değildir ve İslam'a mâl edilemez.

Yaklaşık üç ay sonra Yahuda`ya, “Gelinin Tamar zina etmiş, şu anda hamile” diye haber verdiler. Yahuda, “Onu dışarıya çıkarıp yakın” dedi.
Yaratılış 38/24

Biri başka birinin karısıyla, yani komşusunun karısıyla zina ederse, hem kendisi, hem de zina ettiği kadın kesinlikle öldürülecektir.
Levililer 20/10

Bu kötü şeyi yapan erkeği yahut kadını kapılarına çıkaracaksın ve onları taşla taşlayacaksın ve ölecekler.
Tesniye 17/5

Psiko
17-12-2009, 11:19
Sayın Mavi Gezegen ;

Demek
"Müslümanım diyen herkes Müslüman değildir." M.G

İran,Suudi Arabistan,Somali,Sudan vb yerlerde yaşayan
ve
"Zina eden evli erkek ve kadını RECMeden"
kendilerini Müslüman diye tanımlayan kişiler veya toplum
Müslüman olabilmeleri için "İcazet"i-"Onay"ı
kimden alacaklar ?

Sizden mi ?

Ayrıca Tevrat'ın,
sizinde alıntıladığınız ayetlerde görüleceği üzre,
hükmüdür "Recm"
neden Yahudilerin fitnesi olsun ki ?
Yoksa sizde "İbni Sebe" kolaycılığında olanlardan mısınız ?

AerA
17-12-2009, 11:59
Sevgili Mavi Gezegen ;

Abdest ve gusul ile alakalı ayetleri zaten ben sergiledim.Orada sadece tuvalete gitme (ne maksatla?) ,kadınlara yaklaşmakatan (dokunma olarakda geçiyor) bahsediyor ama ne şekilde açık değil."Düşünen insan çok rahat anlar." derken hadi anlayın bu ayetlerden nasıl gusul alınacağını.Sadece alın dememiş mi? (Kurtarmalı yoruma gitmiş ama ayet anlamında ki "abdest - gusul alın" dan başka bir şey söylemişsiniz sayın Mavi Gezzegen)Ayrıca nasıl bozulur?Bu bağırsaklarda biriken gazın dışarı çıkması ,vücuttan kan ve irin gelmesi hangi serserinin uydurması ya?Ağızdan 3 kez su al burnundan takla attırarak 3 kez ver hangi pervasızın fikri?Şafiiler köpeğe dokununca abdestleri bozuluyor bu ne iştir yahu?

Amaç Allahın yüceltilmesi ise İncilden bile bişeyler okunur o zaman namazda veya Tevrattan.Alayı yüceltiyor Tanrıyı.Olmadı kendimiz uydurabilirmiyiz?"Düşünen insan çok rahat anlar" derken pek bir düşüncesizce yorum yapılmış.Bakınız uyduruyorum "Efendimiz ,kıymetlimiz ,v.b......" oldu mu şimdi?

Oruç hakkında bir açıklama var mı o ayetlerde?Tekrar okuyun bakalım.Zamanı ve tutulması gerektiği ,hasta ve yaşlı isen tutma denildiği dışında.Oruç gün ışıyınca başlanır ,güneş batana kadar devam eder fikri hangi tutarsız düşüncenin ürünü ki bu Kur-an'da yazmıyor.

Sevgili Mavi Gezegen aynı kapıya çıkıyoruz.Öyle ki "TUT" ,"YAP" ,"KIL" soruları hep "NASIL" ile son buluyor.

Keşke yatak odalarımızda ki aktiviteyi iğne deliğine kadar açıklıyacağına Allah ile kul arası yakınlaşma olan İbadeti açıklamış olsa değil mi?Onun bunun rivayeti ile abdestin nasıl bozulduğu ,namazda hangi ayetlerin okunduğu ,orucu ne zaman bozacağımız öğrenmemiz ne menen bir çıkmazdır.RİVAYET ile İBADET mi olur sayın Mavi Gezegen.

"Recm olayı yahudilerin fitnesinden başka birşey değildir ve İslam'a mâl edilemez."İslama mal edilemez denen RECM "Buhari" başta olmak üzere tüm kaynaklarda yazıyor.Buhari ve diğerleri "Yahudi" mi ki fitne soksun?İşte İslamın ırkçı politakalarından biri daha.

RECM i attık hadi bir tarafa ,birbirini sevmiş ,gönül vermiş iki insan arasında ki ilişki Kur-an'da eve kapatılmalar ,değneklenmeler ,kırbaçlanmalar ve tevbe edene değin işkencelerden geçmiyor mu?Sana ne be adam denmez mi buna?

İbadeti bir tarafa bırak seven gönüllere zulm et ,olmadı Yahudi fitnesi "Buhari" ye uy ve RECM et.Taşla veya kafasına duvar yık.

"Eksik bulduğunuz noktaları belirtirseniz, onu da açıklamaya çalışırız" neyi tam açıkladınız ki (Kur-an açıklamış ki) eksik kalan kısımları açıklama çabasındasınız?

Saygılar sunuyorum.

Yergin
17-12-2009, 12:09

Saygılar

Hatırlatmakta fayda görüyorum. Ne de olsa insanız, beşerizde, şaşarız da...

Saygılar

Psiko
17-12-2009, 12:25
Sevgili EnvyMe ;

Hz.İsa'nın bir adı da "Muallim" midir ?
Sami Yusuf isimli Müslüman bir şarkıcının,
Hz.Muhammed için yazdığı şarkılardan birinin adı,
"He was the teacher" mıdır ?
İsa Mesih'in takipçisiyiz
veya
Sünnet ne demektir ?

ki,
-Diğer arkadaşları bilemem ama,bir inanır olarak ben sorayım-
Tanrı gönderdiği İlahi mazharlar vasıtası ile,
bu doğrultuda bakacak ve düşünecek olur isek,
hangi uygulamayı "BİZ" e bırakıyor ? a cevaptır

AerA
17-12-2009, 12:37
Hatırlatmakta fayda görüyorum. Ne de olsa insanız, beşerizde, şaşarız da...
Saygılar

Sayın EnvyMe ;
Mavi Gezegen Dostum açıkladım demiş de ,bende neyi diye sordum?
"Ama unutmayın ki, anlamak ona inanmak değil onu anlamaktır."
"O" nasıl anlanır sevgili EnvyMe?Bunun bir yolu var mıdır?İkide bir fikir değiştiren (nesh) ,adaleti tüm Dünya insanlarını şaşkına çeviren bir "O" nu anladıysanız eğer ,bahsederseniz sevinirim.

Bu arada

Ve anladığım kadarı ile siz diyorsunuz ki ,amaç namaz kılmak olsun.Ne isterseniz onu okuyun.Amaç ibadet etmek etmek olsun ,nasıl ederseniz edin.Yeter ki gönülde Allaha yakınlaşma olsun.(Yanlışsam düzeltin)

yanlış anlamamışım herhalde değil mi?

Saygılar ,esen kalınız.

mindar
17-12-2009, 13:51
halen kuran dışındaki şeyleri kaynak olarak gösterme alışkanlığınızdan vazgeçmediniz.
çünkü her türlü sapıklığı yanlışı insanların uydurma ve iftiralarından beslenerek alıyorsunuz
işinize geliyor çünkü
islam kurandır. anlmak için okuyan anlar tam tersi için okuyan araya rivayetleri uydurmaları da katar yorumlar ve yanlışa düşer..

AerA
17-12-2009, 13:57
halen kuran dışındaki şeyleri kaynak olarak gösterme alışkanlığınızdan vazgeçmediniz.
çünkü her türlü sapıklığı yanlışı insanların uydurma ve iftiralarından beslenerek alıyorsunuz
işinize geliyor çünkü
islam kurandır. anlmak için okuyan anlar tam tersi için okuyan araya rivayetleri uydurmaları da katar yorumlar ve yanlışa düşer..

Kafasını kes kuranda yazıyor dostum.Her türlü işkence ve insanlık dışılığıda orada görebiliriz.Ayet ayet incilerini dökeyim mi?

Yergin
17-12-2009, 13:57
Sayın AerA,

Bakın, ben sizi anlıyorum. Yani inanmayışınızı anlıyorum. Anlamam benimde inanmadığım anlamına gelmiyorsa, sizinde bizi anlamanız veya İslam'ı anlamanız ona iman etmeniz anlamına gelmez.

Diğer söylediğiniz için ise, belki bilirsiniz, namazda Fatiha'dan sonra zammı sure okunur. Zammı sure ama hangisi, hangileri, belli aralığı vs. varmı? Yok. Bilmeyen sadece bildiği sureyi her namaz kılışında okuyabilir. İslam'da zorluk yoktur. Ama, bizim açımızdan düşündüğünüzde, bir mümin namaz kılar iken Allah'a kendisini daha yakın hisseder yani yaradana daha yakın olduğunu. Bu yüzden herşeyin çok güzel olmasını ister. Bu yüzden bildiği tek sure ile sürekli onu okuyarak namaz kılmaktansa diğer sureleride ezberleyip onları da okumak ister. Tek gaye Allah'ın rızasını kazanmaktır.

Ama siz, ben herşeyi açık açık görmek istiyorum, anlatılmasını istiyorum dediğinizde ki yanlış anlamıyorsam öyle açıklamalar cümleler görmek istiyorsunuz, bu hayata terstir, sadece bize değil, hepimize terstir. Bizlerin önümüzde bugün şunları yap, yarın bu yapılcak diye birşey yazmıyor ki, sizin yazıyor mu?

Mesela, bir bebek ilk adımını, ilk yürüyüşünü nasıl atar? Anne ve babasımı tarif eder? 1.5 veya 2 yaşındaki bir bebeğe?

Saygılar

AerA
17-12-2009, 14:08
Sevgili dostum EnvyMe ;

Sizi gayet iyi anlıyorum.Benim konuya takılmam bir arkadaşımızın ibadet esasları ve uygulanması Kur-an'da yazıyor demesi ile alakalı.Sizin açınızdan baktığım zaman (empati kurduğumda) amaç Allah'a yakınlaşmak diyorsunuz ve haklısınızda bir bakıma.

"Ama siz, ben herşeyi açık açık görmek istiyorum, anlatılmasını istiyorum dediğinizde ki yanlış anlamıyorsam öyle açıklamalar cümleler görmek istiyorsunuz" ,kesinlikle değil.Açıklansa daha iyi olmazmıydı diyorum sadece.

Saygılar ,esen kalınız.

Psiko
17-12-2009, 14:47
Sevgili EnvyMe ;

Denilir ki :
"Sen namazı kılarsın,namaz da seni İNSAN kılar."
İnsan'ın İNSAN kılınması nasıl birşeydir ?
Diyelim ki,
dünya üzerinde yaşayan 7 milyar insan namaz kıldı.
Bu Tanrıya ne katar ne verir ?
Veya diyelimki,
Bu 7 milyar insan hep bir ağızdan O'na inanmadığını veya O'nu sevmediğini söyledi.
Ondan ne eksiltir ?

Acaba namaz ve diğer ibadetler,
"Sen namazı kılarsın namaz da seni İNSAN kılar" söylemindeki,
İNSANİ ERDEM lerin kazanımında,
bizlerin gelişimi için birer araçlar mı ?
Maun suresi üzerinde tefekkür edilir ise,
bu mana çıkabilir mi ?
Çıkar ise,
Bu kadar namaz kılan olduğuna,
İNSANllık da bu kadar geride kaldığına göre,
bir yerlerde bir sakatlık mı var ?

mindar
17-12-2009, 16:56
Kafasını kes kuranda yazıyor dostum.Her türlü işkence ve insanlık dışılığıda orada görebiliriz.Ayet ayet incilerini dökeyim mi?

dökün lütfen...

mindar
17-12-2009, 16:59
zina edeni recm edin ayetini de gösterin dökün lütfen..

Unbeliever
17-12-2009, 17:19
Konu gitgide başka yönlere sapmış. Ben mavi gezegene bir soru sormak istiyorum. Tevrattan ayetleri yazmış buraya hani aldatanları öldürün, dışarı çıkarıp taşlayın diye yazan. Bunları Tevrata yazan kim?Yazdıran kim?Tevrat ne?Kutsal kitap değil mi?Muhterif Tevrat hikayesini anlatmayın bana. Hadi Tevrat değiştirildi diyelim. Muhammed neden değiştirilmiş tevrattan bu EMİRleri alma ve kurana sokma gafletinde bulunmuş. Kurana sokma diyorum çünkü şuradan yola çıkıyorum. SAhih hadisler kuranı destekler açıklar demiş bazı inanır alimler. Olmayan bir ayetin destekleyici hadisi olabilir mi?Bazı hadisler elbetteki kuranla dahi örtüşmeyecek şekildedir. Mesela Hz.Enes denen şahsın söylediği baldır bacak hadisi gibi. Bu hadis kişisel bir hadistir. Kuranda hiçbir ayeti desteklemez. Ama recm ile ilgili bir hadisin kişisel anlamda yazılıp ta islam hayatına sokulması ne manadır? Enes in o hadisi beni güldürmüştü ama recm ile iligili hadis beni korkuttu açıkçası. Temeli olmayan bir hadis dersenizde o zaman hiçbir hadisin temeli yoktur ve dolayısıyla destekleyicisi olduğu kuran ında temeli yoktur önermesini çıkarabiliriz.

Her ne olursa olsun...İster islamiyette, ister musevilikte ister diğer dinlerde...bir insanın öldürülmesi ne şekilde olursa olsun içimizdeki hayvanlığın bir göstergesidir. Bu da daha evrimimizin devam etmekte olduğunu gösterir.Vahşet içimizde var.Hayvansal bir içgüdü...

Lanet olsun RECM olayına....ve onu destekleyip uygulayanlara....

AerA
17-12-2009, 17:33
zina edeni recm edin ayetini de gösterin dökün lütfen..

Zina edene RECM ,hadisi şeriflerde geçer.Bir rivayete göre keçi yemiştir bu orjinal nushayı ve Kur-an bu olmadan tek cilt altında birleştirilmiştir.İlgili Hadis ;

İbnu Abbâs (radıyallahu anhümâ) anlatıyor: "Hz. Ömer (radıyallahu anh)'i hutbe verirken dinledim. Şöyle demişti: "Allah Teâla hazretleri Muhammed (aleyhissalâtu vesselâm)'i hak (din ile) gönderdi ve O'na Kitab'ı indirdi. Bu indirilenler arasında recm âyeti de vardı! Biz bu âyeti okuduk ve ezberledik. Ayrıca, Resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) zinâ yapana recm cezasını tatbik etti, ondan sonra da biz tatbik ettik. Ben şu endişeyi taşıyorum: Aradan uzun zaman geçince, bazıları çıkıp: "Biz Kitabullah'da recm cezasını görmüyoruz (deyip inkâra sapabilecek ve) Allah'ın kitabında indirdiği bir farzı terkederek dalâlete düşebilecektir. Bilesiniz, recm, kadın ve erkekten muhsan olanların zinâları, -delil veya hamilelik veya itiraf yoluyla- süb–t bulduğu takdirde, onlara tatbik edilmesi gereken Kitabullah'da mevcut bir haktır. Allah'a kasemle söylüyorum, eğer insanlar: "Ömer Allah Teâla' nın kitabına ilâvede bulundu" demeyecek olsalar, recm âyetini (Kitabullah'a) yazardım." Buhârî, Hudud 31, 30, Mezâlim 19, Menâkibu'l-Ensar 46, Megâzi 21, İ'tisâm 16; Müslim, Hudud 15, (1691); Muvatta, Hudud 8, 10, (, 823, 824); Tirmizî, Hudud 7, (1431); Ebu Dâvud, Hudud 23, (4418)..

Akait kitaplarında da var olan sözde orjinalini bir keçinin yediği ayet ;

"Evli erkekle evli kadın zina ederlerse, onları recmedin" (Mâlik, Muvatta', Hudûd 10; İbn Mâce, Hudûd, 9; Ahmed b. Hanbel, V, 132, 183)

İslamda konusu geçen diğer RECM klasikleri ;

1. İşvereninin eşiyle zina eden bekâr işçiye yüz değnek ve bir yıl sürgün cezası, kadına ise recm uygulanmıştır.

Ebû Hureyre ile Zeyd b. Halid el-Cühenî (r.anhumâ)'dan nakledildiğine göre, zina eden kadının kocası ile, zina eden işçinin babası Resulullah (s.a.s)'e başvurarak bu konuda "Allah'ın kitabı" ile hüküm vermesini istemişlerdir. İşçinin babası şöyle dedi:

"Benim oğlum bu adamın yanında işçi idi. Onun hanımı ile zina etti. Bana, oğlum için recm gerektiği haber verildi. Ancak ben onun adına yüz koyunla bir cariye fidye verdim. Bu arada bilenlere danıştım, (oğlum bekâr olduğu için) ona yüz değnekle bir yıl sürgün cezası, bunun karısına ise recm cezası gerektiğini haber verdiler". Bunun üzerine, Hz. Peygamber şöyle buyurdu:

Nefsim kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki, aranızda Allah'ın kitabı ile hükmedeceğim. Cariye ve koyunlar geri verilecek. Oğluna yüz değnekle bir yıl sürgün gerek. Ey Üneys, sen de bu adamın karısına git. Eğer zinasını itiraf ederse, onu recmet". Üneys kadına gitmiş ve kadın suçunu itiraf etmiş, Hz. Peygamber'in emri üzerine de recmedilmiştir (Müslim, Hudûd, 25; Buhârî, Hudûd III, 38, 46, Vekâlet,13). Ebû Hanife'ye göre, yüz değnek yanında bir yıl sürgün, ayete ilâve niteliğinde olup, ayet inince bu ilâve kısım neshedilmiştir. Ancak İslâm devlet başkanı böyle bir cezayı ta'zir cezası olarak verebilir.

2. Zinasını dört defa ikrar eden Mâiz b. Mâlik (r.a)'in recmedilmesi.

Mâiz b. Mâlik, Hz. Peygamber'e gelerek "Beni temizle" dedi. Hz. peygamber "Yazık sana, çık git, Allah'a tövbe ve istiğfar et" buyurdu. Mâiz, pek uzaklaşmadan geri döndü ve "Ey Allah'ın Resulu! Beni temizle" dedi. Hz. Peygamber aynı sözlerle üç defa daha geri gönderdi. Dördüncü ikrarında "Seni hangi konuda temizleyeyim?" diye sordu. Mâiz; "Zinadan" dedi. Hz. Peygamber "Bunda akıl hastalığı var mıdır?" diye sordu. Böyle bir rahatsızlığı olmadığını söylediler. "Şarap içmiş olabilir mi?" diye sordu. Bir adam kalkıp içki kontrolü yaptı. Onda şarap kokusu tesbit edemedi. Hz. Peygamber tekrar "sen zina ettin mi?" diye sordu. Mâiz "Evet" cevabını verdi. Artık emir buyurdular ve Mâiz recmedildi. Recimden sonra onun hakkında sahabiler iki kısma ayrıldılar. Bir bölümü Mâiz'in helâk olduğunu, başka bir grup ise onun en faziletli tövbeyi yaptığını söylediler. Bu farklı yaklaşım üç gün sürdü. Daha sonra yarılarına gelen Resulullah (s.a.s) "Mâiz b. Mâlik için dua edin" buyurdu. "Allah Mâiz'e mağfiret eylesin" dediler. Hz. Peygamber şöyle buyurdu: "Mâiz öyle bir tövbe etti ki, bu tövbe bir ümmet arasında paylaştırılırsa onlara yeterdi" (Müslim, Hudûd, 22; eş-Şevkânî, Neylül-Evtâr, VII, 95,109; ez-Zeylaî, Nasbu'r-Râye, III, 314 vd.).

3. Gâmidiyeli evli kadının zinadan dolayı recmedilmesi.

Mâiz'in recmedilmesinden kısa bir süre sonra Ezd kabilesinin Gâmid kolundan bir kadın geldi ve "Ey Allah'ın elçisi! Beni temizle" dedi. Hz. Peygamber "Yazıklar olsun sana. Çık git, Allah'a tövbe ve istiğfar et" buyurdu. Kadın dedi: "Beni, Mâiz'i çevirdiğin gibi geri çevirmek istiyorsun" Hz. Peygamber, "Sana ne oldu?" diye sordu. Kadın kendisinin zinadan gebe olduğunu söyledi. Bunun üzerine "Sen mi?" buyurdu. Kadın "Evet" dedi. Hz. Peygamber "Doğuruncaya kadar git" buyurdu. Kadının bu arada geçimini Ensar'dan bir adam üstlendi. Daha sonra Hz. Peygamber'e gelerek; "Gâmidli kadın doğurdu" dedi. Çocuğun bakımını da Ensar'dan birisi üzerine aldı ve kadın recmedildi" (Müslim, Hudûd, 22, 23, 24; İbn Mâc'e, Diyât, 36; Mâlik, Muvatta', Hudûd, II). Başka bir rivâyette, çocuk sütten kesilinceye kadar emzirmesine izin verildiği, recm sırasında Hâlid b. Velîd (r.a)'ın üzerine kan sıçraması üzerine kadın hakkında kötü sözler söylediğini işiten Hz. Peygamber'in şöyle buyurduğu nakledilir:

"Ey Halid! yavaş ol. Nefsim kudret elinde olan Allah'a yemin ederim. Bu kadın öyle bir tövbe etti ki, onu bir baççı (vergi memuru) yapsaydı, şüphesiz mağfiret olunurdu" Sonra kadının hazırlanmasını emrederek cenazesini kılmış ve kadın defnedilmiştir (Müslim, Hudûd, 23).

4. Evli bulunan Yahudi erkeği ile Yahudi kadınının zina sebebiyle recmedilmesi.

Abdullah b. Ömer (r.a)'tan nakledildiğine göre, Hz. Peygamber'e, zina etmiş bir yahudi erkeği ile bir yahudi kadını getirmişler. Allah elçisi, yahudilere, Tevratta ki zina hükmünü sormuştur. Yahudiler; "yüzleri karaya boyanır, sırt sırta hayvan üzerine bindirilip sokaklarda dolaştırılır" demişler. Tevrat getirilmiş, ancak okuyan yahudi genci recm ayetine gelince ceza kısmını parmağı ile kapatıp atlayınca durumu farkeden ve yahudi iken İslâm'a giren Abdullah b. Selâm, Hz. Peygamber'e yahudinin Tevrat'ın üzerinden elini kaldırmasını emir buyurmasını istemiştir. Yahudi elini kaldırınca recm ayeti görülmüş ve her iki yahudi hakkında da evli olarak zina ettikleri için recm uygulanmıştır (Müslim, Hudûd, 26).

Bera b. Azib (r.a)'ten nakledilen, iki yahudinin recmedilmesi olayı ise şöyledir: Hz. Peygamber'e, yüzü kömürle karartılmış ve dayak vurulmuş bir yahudi getirildi. Allah elçisi yahudilere evlilerin zinasının Tevrat'taki hükmünü sordu. Onlar, bu şekilde olduğunu söyleyince, bir yahudi bilginine "Sana, Tevrat'ı Musa ya indiren Allah aşkına soruyorum. Zina edenin Tevrat'taki hükmü nedir?" diye sordu yahudi bilgini; Tevrat'ta recim var. Fakat zina eşraf arasında artınca, şerefli birini getirirlerse serbest bırakır, yoksul biri yakalanırsa onu recmeder olduk. Bu iki sınıfa eşit ceza için recmi terkettik, kömürle boyayıp, dayak vurmayı recmin yerine koyduk". Bunun üzerine, Hz. Peygamber şöyle buyurdu: "Allahım! Senin emrini onlar değiştirdikten sonra ilk uygulayan benim. Bunun üzerine emir verdi ve yahudi recmedildi" (Müslim, Hudûd, 28).

Zina edeni RECM Kur-an'da yoktur sevgili mindar.Defalarca söylediğim bir şeydir.Hadisi şeriflerde bulunur ve uygulanır olmuştur.Ama hadisleri yazanda ,rivayet edende "dibinde nur direklenmiş islam alimleri" olunca ,insan ürperiyor.

Diğer dökülesi inciler için bakınız NİSA ,ALİİMRAN ,BAKARA v.b....Bunlarda insan aklına zor sığan ,kol ve bacakların çarpraz kesilmesi ,kafaların uçurulması ,gözlerin oyulması ,asılmalar ,topraklarından sürülmeler v.b. işkence metodlarını görebilirsiniz.Recm Hadisten yola çıkılarak uygulanıyor.Kur-an dışı.Peki Nisa ,Aliimran ,Bakara.....Halen bu ayetlerce işlenen milyonlarca cinayet var.

AerA
17-12-2009, 17:41
Her ne olursa olsun...İster islamiyette, ister musevilikte ister diğer dinlerde...bir insanın öldürülmesi ne şekilde olursa olsun içimizdeki hayvanlığın bir göstergesidir. Bu da daha evrimimizin devam etmekte olduğunu gösterir.Vahşet içimizde var.Hayvansal bir içgüdü...

Sayın Unbeliever ;

Ayakta alkışlıyorum.

Mavi Gezegen
17-12-2009, 18:02
Konu gitgide başka yönlere sapmış. Ben mavi gezegene bir soru sormak istiyorum. Tevrattan ayetleri yazmış buraya hani aldatanları öldürün, dışarı çıkarıp taşlayın diye yazan. Bunları Tevrata yazan kim?Yazdıran kim?Tevrat ne?Kutsal kitap değil mi?Muhterif Tevrat hikayesini anlatmayın bana. Hadi Tevrat değiştirildi diyelim. Muhammed neden değiştirilmiş tevrattan bu EMİRleri alma ve kurana sokma gafletinde bulunmuş. Kurana sokma diyorum çünkü şuradan yola çıkıyorum. SAhih hadisler kuranı destekler açıklar demiş bazı inanır alimler. Olmayan bir ayetin destekleyici hadisi olabilir mi?Bazı hadisler elbetteki kuranla dahi örtüşmeyecek şekildedir. Mesela Hz.Enes denen şahsın söylediği baldır bacak hadisi gibi. Bu hadis kişisel bir hadistir. Kuranda hiçbir ayeti desteklemez. Ama recm ile ilgili bir hadisin kişisel anlamda yazılıp ta islam hayatına sokulması ne manadır? Enes in o hadisi beni güldürmüştü ama recm ile iligili hadis beni korkuttu açıkçası. Temeli olmayan bir hadis dersenizde o zaman hiçbir hadisin temeli yoktur ve dolayısıyla destekleyicisi olduğu kuran ında temeli yoktur önermesini çıkarabiliriz.

Sayın Unbeliever,

Anlaşamadığımız nokta şurası; siz İslam dinini yanlış kaynaklara bakarak yorumluyorsunuz, bu nedenle de yanlış fikirler ediniyorsunuz. Kuran'a ters hiçbir hadis, hadis değildir ve Peygambermize (A.S.) mâl edilemez. Birileri birşeyler rivayet edip, bunu Peygamberimiz (A.S.) söylemiştir demekle öyle olmaz. Sahih hadisler diyorsunuz, sahih denilen hadislerde Kuran’a ters hiçbir şey olmaz. Varsa sahih değildir, uydurmadır. Baldır bacak dediğiniz saçma sapan bir sözdür, asla hadis değildir.

Çıkardığınız önerme yanlıştır, Ne Kuran’la ne de Peygamberle ilgisi olmayan sözlerden yola çıkarak Kuran’ın temeli yoktur önermesi çıkarılamaz.
Neden tersini düşünmüyorsunuz? Yani Kuran’da olmayan bu sözlerin hiçbir temeli yoktur, dolayısı ile bu sözler Kuran’a mâl edilemez önermesi çıkarılamaz mı?

Recm olayını uygulayanlara da destekleyenlere de karşıyım yani sizden farklı düşünmüyorum. Siz de lütfen bizi anlamaya çalışın. İslam, ne terörü ne de suçsuz yere kan dökmeyi destekler, bilakis karşısındadır bunların. Dünyanın bir takım yerlerinde bunları İslam adına yaptığını söyleyenler varsa bu onların günahıdır. Allah, hepsinden hesabını soracaktır bunların. Müslümanım diyen günah işlemez diye bir kural yok, fakat işlediği günahın da hesabını verecektir. Hele ki dinde olmayan birşeyi dine ekleyeme kalkanların hesabı büyük olacak. Siz zannediyor musunuz ki; inandık demekle herşey bitecek ve sınanmayacaklar.

Tekrar rica ediyorum, dini aslolan kaynağı olan Kuran’dan öğrenmeye ve anlamaya çalışın. Yoksa yüzlerce hurafe içinde boğulursunuz.

Selam ile,

Psiko
17-12-2009, 19:03
Sayın Mavi Gezegen ;

Eğer dünya üzerindeki inanç sistemlerinin,
"Kendi bağlayıcı kutsal yazıları"
ve
"Üzerinde kurulu olduğu bir tarihi"
var ise,
ki
VAR.
kabul veya redlerimiz çok ta işe yaramıyor ne yazık ki.

Amerika meydanda,
yeniden keşfi farzımuhal konumda.

vartor
17-12-2009, 19:37
Mavi gezegen, sizin de anlayamadiginiz, bizler kuranin tanri degil, insan tarafindan uyduruldugu inancinda olmamiz.
Inanc degil mi? saygi gosterin siz de, olamaaaaaaaazzzzz demeyin.
Onun icin kurana uymayan hadisler filan hepsi laf salatasidir. hadis olmasaydi dininiz de olmazdi,
isinize geleni cimbizlamakla bu is yurumez.
Madem allahiniz koruyacagim diye and icti, yemin etti daglara taslara, hadisler de, dini tamamladigindan, korunmus olmasi, veya onun ilhamiyla yazdirilmis olmasi gerekmez mi?
"Aslolan kurani" okuduktan sonra dinden soguduklarini, sorgulamaya esas o zaman basladiklarini belirtiyor cogu ateist kardeslerimiz. Siz ise, sanki duymamis gibi onu okuyun dogrusu budur diyorsunuz;
Esas sizin bastan sona, muhammed icin ozel yazilmis ayetlerle birlikte, ne isi var bu evrensel kitapta bu tur seylerin diye sorgulayarak okuyup degerlendirmeniz gerekir inancininizi.

Mavi Gezegen
17-12-2009, 23:00
Ne söylesek boş. Beni anlamanızı beklemiyorum zaten.

mentalist
17-12-2009, 23:09

''Cahilin yanında kitap gibi sessiz ol'' Hz. Mevlana

tyd13
17-12-2009, 23:12
''Cahilin yanında kitap gibi sessiz ol'' Hz. Mevlana
İmza

Tek Yol Devrim 13

mentalist
17-12-2009, 23:17
İki kişi sokak ortasında ağız dalaşı yaparak tartışıyorlardı. Biri dedi ki:

-Bana bak!.. Ben öyle bir adamım ki, bana bir söylesen bin cevap alırsın!..

Oradan geçmekte olan Mevlânâ bu sözü duyunca hemen adamın yanına varıp çenesi altına kadar sokularak şöyle dedi:

-Ben de öyle bir adamım ki, bana bin söylesen bir tane dahi cevap alamazsın!..

Bir söze bin cevap vereceğini söyleyen adam, bir tane dahi cevap veremedi..

sizlerede elbet cevap vericek bi alim çıkacak madem size göre iyi savunma yapan haklı o zamanda aynı şekilde düşününürsünüz..

Psiko
18-12-2009, 11:01

Sayın Mavi Gezegen ;

Oldumu şimdi ?

Hz.Resulallah,
Arabistandaki değişik kabilelere İslamı öğretmeye giden ilk İslam misyonerlerine,
"Zorlaştırmayınız kolaylaştırınız.Sevdiriniz nefret ettirmeyiniz" buyurmamış mıydı ?
ki bugün siz kalkmış yukardaki ifadeyi kullanıp,
sonrada "Elhamdilüllah" deyip köşeye çekileceksiniz.
Kusura bakmada hocam
olmadı bu.

Psiko
18-12-2009, 11:12
Elhamdilüllah Müslümanım diyen herkesi bağlayan,
kutsal yazılar yani Kur'an var değil mi ?
Bu soruya evet cevabı vereceğinizden eminim.
Bu kutsal yazıların,
yani Kur'anın,
çeşitli vesilelerle açıklanması denebilecek,bu sözlerin getiricisi olan İlahi mazhar'ın sözleri (Hadis)de var mı ?
El Hakk doğruki var.
Yalnız eğer bu sözler,
Yani İlahi mazhar'ın sözleri,
Allah'ın sözleri (Ayet) ile uyumlu ise "Sahih",
yanından dahi geçmiyor ise "Mevzu-uydurulmuş" olarak mı "Kabul" edilmekte ?
Bundan kaynaklı Ayetlerin yanı sıra bu Sahih Hadisler de İslam dünyasının üzerinde kurulu olduğu tarihininde sahne almamış mıdır ?
Yani İslam tarihi Ayet ve Hadislerin yaşam yansımaları ile dolu değil midir ?

Bunlara olan cevabınızı verebilirseniz.
Amansız yargıç Tarihin de şahitliği ile,
"Ne söyleseniz boş mu dolu mu yoksa anlamamış birisinin anlanmayı beklemesi" mi bu durum BİRlikte anlayabiliriz.
Ne dersiniz ?

naper
18-12-2009, 11:34
sizlerede elbet cevap vericek bi alim çıkacak madem size göre iyi savunma yapan haklı o zamanda aynı şekilde düşününürsünüz..

neden o alim siz olmayasınız.kendinizi küçümsemeyiniz.

Psiko
18-12-2009, 11:43
neden o alim siz olmayasınız.kendinizi küçümsemeyiniz.

Sayın emrerd'e katılmamak mümkün değil.
Evet neden o alim siz olmayasınız ?

mindar
18-12-2009, 12:02
zina edene recm ,hadisi şeriflerde geçer.bir rivayete göre keçi yemiştir bu orjinal nushayı ve kur-an bu olmadan tek cilt altında birleştirilmiştir.İlgili hadis ;

İbnu abbâs (radıyallahu anhümâ) anlatıyor: "hz. Ömer (radıyallahu anh)'i hutbe verirken dinledim. Şöyle demişti: "allah teâla hazretleri muhammed (aleyhissalâtu vesselâm)'i hak (din ile) gönderdi ve o'na kitab'ı indirdi. Bu indirilenler arasında recm âyeti de vardı! Biz bu âyeti okuduk ve ezberledik. Ayrıca, resûlullah (aleyhissalâtu vesselâm) zinâ yapana recm cezasını tatbik etti, ondan sonra da biz tatbik ettik. Ben şu endişeyi taşıyorum: Aradan uzun zaman geçince, bazıları çıkıp: "biz kitabullah'da recm cezasını görmüyoruz (deyip inkâra sapabilecek ve) allah'ın kitabında indirdiği bir farzı terkederek dalâlete düşebilecektir. Bilesiniz, recm, kadın ve erkekten muhsan olanların zinâları, -delil veya hamilelik veya itiraf yoluyla- süb–t bulduğu takdirde, onlara tatbik edilmesi gereken kitabullah'da mevcut bir haktır. Allah'a kasemle söylüyorum, eğer insanlar: "Ömer allah teâla' nın kitabına ilâvede bulundu" demeyecek olsalar, recm âyetini (kitabullah'a) yazardım." buhârî, hudud 31, 30, mezâlim 19, menâkibu'l-ensar 46, megâzi 21, İ'tisâm 16; müslim, hudud 15, (1691); muvatta, hudud 8, 10, (, 823, 824); tirmizî, hudud 7, (1431); ebu dâvud, hudud 23, (4418)..

akait kitaplarında da var olan sözde orjinalini bir keçinin yediği ayet ;

"evli erkekle evli kadın zina ederlerse, onları recmedin" (mâlik, muvatta', hudûd 10; İbn mâce, hudûd, 9; ahmed b. Hanbel, v, 132, 183)

İslamda konusu geçen diğer recm klasikleri ;

1. İşvereninin eşiyle zina eden bekâr işçiye yüz değnek ve bir yıl sürgün cezası, kadına ise recm uygulanmıştır.

ebû hureyre ile zeyd b. Halid el-cühenî (r.anhumâ)'dan nakledildiğine göre, zina eden kadının kocası ile, zina eden işçinin babası resulullah (s.a.s)'e başvurarak bu konuda "allah'ın kitabı" ile hüküm vermesini istemişlerdir. İşçinin babası şöyle dedi:

"benim oğlum bu adamın yanında işçi idi. Onun hanımı ile zina etti. Bana, oğlum için recm gerektiği haber verildi. Ancak ben onun adına yüz koyunla bir cariye fidye verdim. Bu arada bilenlere danıştım, (oğlum bekâr olduğu için) ona yüz değnekle bir yıl sürgün cezası, bunun karısına ise recm cezası gerektiğini haber verdiler". Bunun üzerine, hz. Peygamber şöyle buyurdu:

nefsim kudret elinde olan allah'a yemin ederim ki, aranızda allah'ın kitabı ile hükmedeceğim. Cariye ve koyunlar geri verilecek. Oğluna yüz değnekle bir yıl sürgün gerek. Ey Üneys, sen de bu adamın karısına git. Eğer zinasını itiraf ederse, onu recmet". Üneys kadına gitmiş ve kadın suçunu itiraf etmiş, hz. Peygamber'in emri üzerine de recmedilmiştir (müslim, hudûd, 25; buhârî, hudûd iii, 38, 46, vekâlet,13). Ebû hanife'ye göre, yüz değnek yanında bir yıl sürgün, ayete ilâve niteliğinde olup, ayet inince bu ilâve kısım neshedilmiştir. Ancak İslâm devlet başkanı böyle bir cezayı ta'zir cezası olarak verebilir.

2. Zinasını dört defa ikrar eden mâiz b. Mâlik (r.a)'in recmedilmesi.

mâiz b. Mâlik, hz. Peygamber'e gelerek "beni temizle" dedi. Hz. Peygamber "yazık sana, çık git, allah'a tövbe ve istiğfar et" buyurdu. Mâiz, pek uzaklaşmadan geri döndü ve "ey allah'ın resulu! Beni temizle" dedi. Hz. Peygamber aynı sözlerle üç defa daha geri gönderdi. Dördüncü ikrarında "seni hangi konuda temizleyeyim?" diye sordu. Mâiz; "zinadan" dedi. Hz. Peygamber "bunda akıl hastalığı var mıdır?" diye sordu. Böyle bir rahatsızlığı olmadığını söylediler. "Şarap içmiş olabilir mi?" diye sordu. Bir adam kalkıp içki kontrolü yaptı. Onda şarap kokusu tesbit edemedi. Hz. Peygamber tekrar "sen zina ettin mi?" diye sordu. Mâiz "evet" cevabını verdi. Artık emir buyurdular ve mâiz recmedildi. Recimden sonra onun hakkında sahabiler iki kısma ayrıldılar. Bir bölümü mâiz'in helâk olduğunu, başka bir grup ise onun en faziletli tövbeyi yaptığını söylediler. Bu farklı yaklaşım üç gün sürdü. Daha sonra yarılarına gelen resulullah (s.a.s) "mâiz b. Mâlik için dua edin" buyurdu. "allah mâiz'e mağfiret eylesin" dediler. Hz. Peygamber şöyle buyurdu: "mâiz öyle bir tövbe etti ki, bu tövbe bir ümmet arasında paylaştırılırsa onlara yeterdi" (müslim, hudûd, 22; eş-Şevkânî, neylül-evtâr, vii, 95,109; ez-zeylaî, nasbu'r-râye, iii, 314 vd.).

3. Gâmidiyeli evli kadının zinadan dolayı recmedilmesi.

mâiz'in recmedilmesinden kısa bir süre sonra ezd kabilesinin gâmid kolundan bir kadın geldi ve "ey allah'ın elçisi! Beni temizle" dedi. Hz. Peygamber "yazıklar olsun sana. Çık git, allah'a tövbe ve istiğfar et" buyurdu. Kadın dedi: "beni, mâiz'i çevirdiğin gibi geri çevirmek istiyorsun" hz. Peygamber, "sana ne oldu?" diye sordu. Kadın kendisinin zinadan gebe olduğunu söyledi. Bunun üzerine "sen mi?" buyurdu. Kadın "evet" dedi. Hz. Peygamber "doğuruncaya kadar git" buyurdu. Kadının bu arada geçimini ensar'dan bir adam üstlendi. Daha sonra hz. Peygamber'e gelerek; "gâmidli kadın doğurdu" dedi. Çocuğun bakımını da ensar'dan birisi üzerine aldı ve kadın recmedildi" (müslim, hudûd, 22, 23, 24; İbn mâc'e, diyât, 36; mâlik, muvatta', hudûd, ii). Başka bir rivâyette, çocuk sütten kesilinceye kadar emzirmesine izin verildiği, recm sırasında hâlid b. Velîd (r.a)'ın üzerine kan sıçraması üzerine kadın hakkında kötü sözler söylediğini işiten hz. Peygamber'in şöyle buyurduğu nakledilir:

"ey halid! Yavaş ol. Nefsim kudret elinde olan allah'a yemin ederim. Bu kadın öyle bir tövbe etti ki, onu bir baççı (vergi memuru) yapsaydı, şüphesiz mağfiret olunurdu" sonra kadının hazırlanmasını emrederek cenazesini kılmış ve kadın defnedilmiştir (müslim, hudûd, 23).

4. Evli bulunan yahudi erkeği ile yahudi kadınının zina sebebiyle recmedilmesi.

abdullah b. Ömer (r.a)'tan nakledildiğine göre, hz. Peygamber'e, zina etmiş bir yahudi erkeği ile bir yahudi kadını getirmişler. Allah elçisi, yahudilere, tevratta ki zina hükmünü sormuştur. Yahudiler; "yüzleri karaya boyanır, sırt sırta hayvan üzerine bindirilip sokaklarda dolaştırılır" demişler. Tevrat getirilmiş, ancak okuyan yahudi genci recm ayetine gelince ceza kısmını parmağı ile kapatıp atlayınca durumu farkeden ve yahudi iken İslâm'a giren abdullah b. Selâm, hz. Peygamber'e yahudinin tevrat'ın üzerinden elini kaldırmasını emir buyurmasını istemiştir. Yahudi elini kaldırınca recm ayeti görülmüş ve her iki yahudi hakkında da evli olarak zina ettikleri için recm uygulanmıştır (müslim, hudûd, 26).

bera b. Azib (r.a)'ten nakledilen, iki yahudinin recmedilmesi olayı ise şöyledir: Hz. Peygamber'e, yüzü kömürle karartılmış ve dayak vurulmuş bir yahudi getirildi. Allah elçisi yahudilere evlilerin zinasının tevrat'taki hükmünü sordu. Onlar, bu şekilde olduğunu söyleyince, bir yahudi bilginine "sana, tevrat'ı musa ya indiren allah aşkına soruyorum. Zina edenin tevrat'taki hükmü nedir?" diye sordu yahudi bilgini; tevrat'ta recim var. Fakat zina eşraf arasında artınca, şerefli birini getirirlerse serbest bırakır, yoksul biri yakalanırsa onu recmeder olduk. Bu iki sınıfa eşit ceza için recmi terkettik, kömürle boyayıp, dayak vurmayı recmin yerine koyduk". Bunun üzerine, hz. Peygamber şöyle buyurdu: "allahım! Senin emrini onlar değiştirdikten sonra ilk uygulayan benim. Bunun üzerine emir verdi ve yahudi recmedildi" (müslim, hudûd, 28).

zina edeni recm kur-an'da yoktur sevgili mindar.defalarca söylediğim bir şeydir.hadisi şeriflerde bulunur ve uygulanır olmuştur.ama hadisleri yazanda ,rivayet edende "dibinde nur direklenmiş islam alimleri" olunca ,insan ürperiyor.

diğer dökülesi inciler için bakınız nİsa ,alİİmran ,bakara v.b....bunlarda insan aklına zor sığan ,kol ve bacakların çarpraz kesilmesi ,kafaların uçurulması ,gözlerin oyulması ,asılmalar ,topraklarından sürülmeler v.b. Işkence metodlarını görebilirsiniz.recm hadisten yola çıkılarak uygulanıyor.kur-an dışı.peki nisa ,aliimran ,bakara.....halen bu ayetlerce işlenen milyonlarca cinayet var.

kurandan demİŞtİm ayet demİŞtİm.

mindar
18-12-2009, 12:09
kuranı bilen okuyan onunla salih ve temiz bişekilde amel etmeyene çalışan yeterlidir alim olmaya gerek yok alim nedir onu da tam bilmiyoruz

Psiko
18-12-2009, 12:10
Sayın mindar ;

Kur'anda RECM ayeti olmadığını siz de biliyorsunuz.
EyvAllah.
da,
ortada oluşan bu olaylar nereden ve nasıl geliyor söyler misiniz ?
Gökten zembille inen zebanilerin işleri mi bunlar ?
Adı "İran İSLAM Cumhuriyeti" olan memlekette,
Kabenin bulunduğu memleket olan Suudi Arabistanda,
Nüfusun büyük çoğunluğu Müslüman olan,
Somali,Sudan gibi memleketlerde,
Kendini MÜSLÜMAN olarak tanımlayan insanlar RECM yapıyorlar.
Müslüman kimdir nasıl olunur şeklinde sizden de icazet alınmayacağına göre,
Peki bunlar nasıl oluyor o halde ?

Öyle
kurandan demİŞtİm ayet demİŞtİm.
demekle olmuyor bu işler.

Psiko
18-12-2009, 12:14
Sayın mindar ;

Büyük ihtimal ile namaz kılmaktasınız.
Namazı kılarken Kur'ana bakarak mı kılıyorsunuz ?
Yoksa sünneti mi izliyorsunuz namaz konusunda ?
ki,
bilelim
"İşimize gelene inanır işimize gelmeyene inanmaz" konumda mıyız ?

mindar
18-12-2009, 12:31
Sayın mindar ;

Büyük ihtimal ile namaz kılmaktasınız.
Namazı kılarken Kur'ana bakarak mı kılıyorsunuz ?
Yoksa sünneti mi izliyorsunuz namaz konusunda ?
ki,
bilelim
"İşimize gelene inanır işimize gelmeyene inanmaz" konumda mıyız ?

ben salatı sadece sizin ve gene müslüman görüşünün anladığı gibi namaz manasında tam olarak görmüyorum ama namaz kılmak(dua etmek) istediğimde hiç hadislere bakmadan rahatlıkla kurandan aldıığm ölçü ile aklımı da kullanarak bu işi hallediyorum.
önemli olan burda salatı namaza indirgemek eğer öyle yapıyorsanız arar da ararsınız bu nasıl şu nasıl diye..
namaz salatın bir bölümü bir çeşidi yani dua kısmı, asıl salatı kaçırırsak asıl ozaman hüsrana uğrarız.
asıl salatta kısaca Allaha dinine peygamberine müslümanlara insanlara destek olmak yardım etmek uyanık diri ve çalışkan olmak demektir.

Psiko
18-12-2009, 12:35
Haa
diyorsunuz ki
"Aklımı kullanarak"
yanee "Allah aklını kullanmayanların üzerine pislik yağdırır." doğrultusunda bakarak işlem yapmaktayım.
Ok no problem.
Ama yine de Müslüman ülkelerde,
kendini Müslüman olarak tanımlayan kişilerin,
yaptığı RECM "Gerçeği"ni açıklayamıyor bunlar :)

mindar
18-12-2009, 12:37
ama sizler hep bunu kaçırıp hem fesatlık hep bi alingirli iş hesabı peşindesiniz.
kuran insanları insan olmaya ve yaratınını bilerek asi olmadan saygısını gösterip iyi insan olmaya çağırıyor
insanlar bozgunculuk zulum leri arttırdığında Allah hükmünü yeniden hatırlatma olarak yolluyor.
bu kadarzor şartlarda(Allahı göremiyoruz kötü işlere dur denmiyor veya kafamıza anında taş düşmüyor vb.) Allaha inanır ve onun istediği şekilde iyi olarak insan olarak yaşarsak olay budur bitmiştir ...
bu kadar zormu böyle olmak.
hep deniyorya Allah yoktur vardır ne olacak yoksa , hiç ben Allaha inandım diye dünya insanlık benden kötü bişey görmüyor Çünkü ben Allahın kitabı olarak inandığım kuranı okuyor aklımla örtüşen zaten içimde olan iyi hislerle davranıyorum en azından benim için bi uyarıcı oluyor. sonrası da var hesabı ile ,,
gene aynı terane diyeceksiniz ama aslı böyle,
ya varsa inanarak ne kaybedeceksiniz siz inanmayanlar vb...

EVET NE KAYBEDECEKSİNİZ,,?

mindar
18-12-2009, 12:38
Haa
diyorsunuz ki
"Aklımı kullanarak"
yanee "Allah aklını kullanmayanların üzerine pislik yağdırır." doğrultusunda bakarak işlem yapmaktayım.
Ok no problem.
Ama yine de Müslüman ülkelerde,
kendini Müslüman olarak tanımlayan kişilerin,
yaptığı RECM "Gerçeği"ni açıklayamıyor bunlar :)

onların müslüman olduğunda şüpheli değilim onlar müslüman değiller bence
Allahın hükmünün dışında bir hüküm uyguluyorlar
biraz kuran okumuş olsalardı belki anlarlardı..

mindar
18-12-2009, 12:40
biz de dediğiniz gibi din Kuran değil de
din hadisler rivayetler hacılar hocalar atalar dini olmuş
bu konuda haklısınz.
ama burdan yaklaşarak islama Allaha çamur atamazsınız
bunlar insanlığın zaafı yanlışıdır.
Allah kurandan başka hangi söze inanıyorlar diyor kitabında,
biraz okumuş olsalar dı belki bişeyler anlarlardı.
ama atalar dininden kurtulamıyorlar çünkü akıllarını kullanmıyorlar

ugorur
18-12-2009, 12:42
onların müslüman olduğunda şüpheli değilim onlar müslüman değiller bence
Allahın hükmünün dışında bir hüküm uyguluyorlar
biraz kuran okumuş olsalardı belki anlarlardı..

Sayın mindar

Çoğunluğu müslüman olan başka hangi ülkede Türkiye'deki İslam geçerli. Eğer laik hukuk düzenine geçmemiş olsaydık bizde o ülkeler gibi olacaktık yada şu anda siz Somali'de yaşıyor olsaydınız Türkiye'deki müslümanlara onlar müslüman değil derdiniz.

Kur'an'da bir İslam'i kama-sutra ve matematik açılan çığırlar(!) dışında toplum yaşamı için pek bir şey yoktur, olanlarda vahşidir. Kur'an'ı okuduysanız bunu biliyor olurdunuz.

Saygılarımla
Umurcan Görür

Psiko
18-12-2009, 12:44
Sayın mindar ;

Rabb ül Alemin siz misiniz ?
ki,
kimin Müslüman olduğuna siz karar verme gibi bir mücehhezlik içindesiniz ?

Çıkarın şu kibir ve gurur giysisini üzerinizden lütfen.

Bu konuyu artık çok tartıştık.
Bu şekilde ifade etmek istemezdim ama,
Vatandaş Müslümanım diyorsa,
siz Allah ve onların yanında 3. şahıssınız.

Siz,Müslüman ülkelerde ve Müslümanlar arasında RECM olayı neden vukuu buluyor onu ifade ediniz lütfen.
"BEN" e göre onlar Müslüman değiller kolaycılığından vazgeçerek olsun lütfen.

Psiko
18-12-2009, 12:48
Hz.Aliye sormuşlar
-NEFS nedir ?
diye
-ENE
demiş.
Nefslerimizi Rabb ilan etmeyelim Ya Hu.

mindar
18-12-2009, 12:50
Sayın mindar

Çoğunluğu müslüman olan başka hangi ülkede Türkiye'deki İslam geçerli. Eğer laik hukuk düzenine geçmemiş olsaydık bizde o ülkeler gibi olacaktık yada şu anda siz Somali'de yaşıyor olsaydınız Türkiye'deki müslümanlara onlar müslüman değil derdiniz.

Kur'an'da bir İslam'i kama-sutra ve matematik açılan çığırlar(!) dışında toplum yaşamı için pek bir şey yoktur, olanlarda vahşidir. Kur'an'ı okuduysanız bunu biliyor olurdunuz.

Saygılarımla
Umurcan Görür

Türkiye deki islam diye bişey yok islam tektir
onlar sizin de takıldığınız gibi hadis ve rivayetler batağına saplanmışlar kuranı okusalarda fikirleri ne ise diğer kaynakalrdan bu sebeple kuranla zikirleri de O..
yani kuranı anlamaya başka fikirlerden dolayı kapalılar.
öncelikle zihinlerimizi tüm fikirlerden arındırmalı
tertemiz saf bir beyin ile
kuranı illa kuranı da değil dünyayı evreni insanlığı okumaları gerekir.
okuduğunda zaten herşeyin çok mantıklı olduuğnu görürüz.
kuran hatırlatıcı uyarıcı açıklayıcıdır.
Allah kullarını sever acır o yüzden hatırlatır...

mindar
18-12-2009, 12:53
Sayın mindar ;

Rabb ül Alemin siz misiniz ?
ki,
kimin Müslüman olduğuna siz karar verme gibi bir mücehhezlik içindesiniz ?

Çıkarın şu kibir ve gurur giysisini üzerinizden lütfen.

Bu konuyu artık çok tartıştık.
Bu şekilde ifade etmek istemezdim ama,
Vatandaş Müslümanım diyorsa,
siz Allah ve onların yanında 3. şahıssınız.

Siz,Müslüman ülkelerde ve Müslümanlar arasında RECM olayı neden vukuu buluyor onu ifade ediniz lütfen.
"BEN" e göre onlar Müslüman değiller kolaycılığından vazgeçerek olsun lütfen.

Allah bunlara kafir diyor
kafirleri dost edinmeyin diyor

Allahın böyle dediğine ben niye demeyeyim.
Allah vermiş ölçüyü
ben müslüman onlar şöyle gibi bi üstünlüğüm yok
ben ortada oalnı söyledim.
benim nu hissettiğimi eğer yapıyorsamda üstünlük artislik vb. ne yaptığıma değilde konuyu dağıtmadan söylediğim fikre göre konuşalım.
bbırakın benim kişiliğimi,,,

Psiko
18-12-2009, 12:54
Sayın mindar ;

Görüldüğü kadarı ile,
"Ümmet 73 fırka"
siz ise
"Naciye fırkası"ndansınız
Doğru mu anlamışım ?

Psiko
18-12-2009, 13:00
Sayın mindar ;

"Kişilikler değil fikirler tartışılmalıdır."
Ancak,
fikirlerin sadır olduğu şey tam da bizleriz.
Hz.Resulallah buşuna mı
"Ameller niyetlere göredir." demiş ?

Niyetlerinizin-duygu ve düşünce-
Yansıması amellerimiz-burada yazılar oluyor-
dolayısı ile niyet ve amellerimizi sorgulamak ne zamandan beri kişiliklerle uğraşmak olarak algılanır oldu ?

Psiko
18-12-2009, 13:02
Mademki Kur'an,
o halde buyur :

Hucurat 11 : Ey iman edenler, bir kavim (bir başka) kavimle alay etmesin, belki kendilerinden daha hayırlıdırlar;
kadınlar da kadınlarla (alay etmesin), belki kendilerinden daha hayırlıdırlar.
Kendi nefislerinizi (kendi kendinizi) yadırgayıp-küçük düşürmeyin ve birbirinizi 'olmadık-kötü lakablarla' çağırmayın.
İmandan sonra fasıklık ne kötü bir isimdir.
Kim tevbe etmezse, işte onlar, zalim olanların ta kendileridir.

Hucurat suresi 12 : Ey iman edenler, zandan çok kaçının; çünkü zannın bir kısmı günahtır.
Tecessüs etmeyin (birbirinizin gizli yönlerini araştırmayın).
Kiminiz kiminizin gıybetini yapmasın (arkasından çekiştirmesin.)
Sizden biriniz, ölü kardeşinin etini yemeyi sever mi?
İşte, bundan tiksindiniz.
Allah'tan korkup-sakının.
Şüphesiz Allah, tevbeleri kabul edendir, çok esirgeyendir.

Psiko
18-12-2009, 13:11
"Size acı da verse,doğru sözlü olunuz."

RECM uygulayan bu memleket ve Müslüman kişilerin yanına gitseniz,
gözünüzün önünde RECM i uygulasalar.
Gık derseniz,
ben 53 yıldır boşuna yaşıyorum derim.
Buradan ahkam kesmek kolay çünkü...

mindar
18-12-2009, 15:51
Sayın mindar ;

Görüldüğü kadarı ile,
"Ümmet 73 fırka"
siz ise
"Naciye fırkası"ndansınız
Doğru mu anlamışım ?

kuran yolu tektir
kuran yoludur.

dalga geçmeyi bırakın adam akıllı sohbet edeceksek fikir tartışması yapacaksak yapalım yok niyetin başka ise bizi uğraştırma...

mindar
18-12-2009, 15:56
"Size acı da verse,doğru sözlü olunuz."

RECM uygulayan bu memleket ve Müslüman kişilerin yanına gitseniz,
gözünüzün önünde RECM i uygulasalar.
Gık derseniz,
ben 53 yıldır boşuna yaşıyorum derim.
Buradan ahkam kesmek kolay çünkü...

oo bu örnekleri uzatabiliriz.
sizde ineklerin kutsal sayıldıığ yerlerde gidip kurban niyetiyle veya et yemek için kesseniz kesebilirmisiniz ya da..

mindar
18-12-2009, 15:58
gık diyenleri dünyanın çeşitli yerlerinde neler yapıyolar görüyoruz illa recm ile alakalı değil..
ortalık kandan geçilmiyor
siz gidin bakalım guatamala gibi isyanın olduğu yerlerde sizin yaptığınız yanlıştır deyin baklım
gıkınız çıkıyomu veya çıkarsa ne oluyo.

Psiko
18-12-2009, 16:22
Sayın mindar ;

Verdiğim örnekler,
İsaac Asimov'un bilim kurgu romanlarından değil,
yaşamın gerçek kesitlerindendir.
Ne dalgası ?

Ben giderim şunu bunu yaparım gibi bir iddiada bulunmadım.
Size,
Müslüman olarak telakki etmediğiniz toplumun içine gittiğinizde,
Müslümanlık adına yapılan bir amelin,
karşısında,
buradaki gibi ahkam kesemeyeceğinizi söyledim açıkça.
Hatta öyle ki "Hopp hemşo sen niye atmıyorsun" dediklerinde,
bir taş da sizin atacağınızı bile düşünüyorum :)

Psiko
18-12-2009, 16:32
Sayın mindar ;

Bu başlığın açılmasına neden olan olay,
sizin "ENE"nizin kabul veya reddinden bağımsız,
Kendilerini Müslüman olarak tanımlayan kişilerin yaptığı bir RECM olayıdır.

Dolayısı ile buradaki ahkamınızı,
bu yanlışı yapan
ve
kendini Müslüman olarak niteleyen-tanımlayan,
İran-Suudi-Sudan-Somali vb ülkelerdeki Müslüman kardeşlerinize keseceksiniz.

Mevzu bu kadar basit.

mindar
18-12-2009, 16:59
mevzu okadar basit değil
burdaki mevzu onların ne yaptığı değil onu ne adına yaptıkları yaptıklarının doğru olup olmadığı
ama sizin kisi yaptıkları yanlışsada hehh işte bu islamın yanlışıdır deme cüretinde bulunmanız
çoğu kereler tekrar ettik
bunların islamla alakası yok diye
ama illa ki de ilişkilendireceksiniz
yok kardeşim yok
islamla alakası yok...

mindar
18-12-2009, 17:03
zaten islama şu hadis adı altında uydurmaları,rivayetleri bi silip atsanız bişey kalmıyacak elinizde ama istemiyorsunuzki öyle olsun islam açığa çıksın Allahın mesajı anlaşılsın,
islamdan sonra islam adına din uyduranların açtığı yolda sizlerde bayrak taşımada birer görevle çorbada tuzunuz oluyor.

bu hep böyle olacaktır
hakkı gizlemeye yalanlamaya karalamaya çalışanlarla
hakkı anlatmaya çalışanlar,

Psiko
18-12-2009, 17:16
Sayın mindar ;

Peygamber ahlakı ile ahlaklanmış!! sahabelerden gelen,
bir anlayışın yansımaları var İslam dünyasında.
Nedir ?
diyeceksiniz.
Şimdi,
Nisa 92. ve 93. ayetler ne derler ?
92 : Bir müminin bir mümini öldürmesi olacak şey değildir.
Ancak yanlışlıkla olması başka.
93 :Kim bir mümini kasten öldürürse,
cezası, içinde ebedi kalacağı cehennemdir.
Allah ona gazap etmiş, lânet etmiş ve onun için büyük bir azap hazırlamıştır.

Şimdi otur ve İslam tarihinin şu :
Cemel vakası
Sıffin savaşı bölümlerini iyice incele.

Sonra Amerikayı yeniden keşfedip,
Bunlar veya şunlar İslamda yoktur gibi ahkam kes.
Taa ilk günden bu yana garabet çok,
çok da,
biz zamanımızdakileri ele alıyoruz.

Uyar mı ?

mindar
18-12-2009, 17:38
cemel ve sıffın savaşlarında savaşanların
bazılarının dediği gibi her iki tarafta haklıdır
diye bişey yok.
oo olaylar eğer olmuşsa varsa öyle bişey,
ozaman o savaşlarda kim yanlış yaptı ise onlar elbette karşılığını göreceklerdir.
islamın orda ortaya çıkması büyümesi yayılması insanların yanlış yapmayacağınas işaret değildir.
insan heryerde insandır.
peygamberi görmeden inkar eden olduğu gibi görüp de inanmayanda var.
o devir tamamen nurupak değil
kötülerde var
islam olup sonra islamdan dönenlerde
vb..

Psiko
18-12-2009, 17:45
En iyisi bir fıkra anlatayım ben.

Padişahın tek bir kızı vardır.
Kızın evlilik zamanı gelir.
Bizim padişah biraz tuhaf ama.
Derki vezirlerine;
-Tüm padişahlar gibi ben de yarışma yapacağım ve yarışmayı kim kazanırsa kızımı ona vereceğim,onu damat edeceğim.
Her yere haber salınır.
Yarışma zamanı gelir çatar.
Padişah üç büyük çadır yaptırmıştır.
Yarışma şartları da şudur.
Adaylar birinci çadırda 3 litrelik boğma rakıyı bir dikişte içecek,
ikinci çadırda güçlü bir ayıyla güreşecek,
üçüncü çadırda ise kızıyla bir hoca ve iki şahit bulunacak.
Üçüncü çadıra gelebilen hemen nikahı kıyıp kızıyla evlenip o çadırda gerdeğe girecek ve damadı olacak.
Memlekette padişahın kızını almak isteyen niceleri gelir yarışmaya katılır.
Fakat yarışma başlayalı 1 hafta olmasına rağmen kimse başaramaz.
Ya yiğitlerin çoğu 3 kilo boğma rakıyı diktiğinde bayılırlar,birinci çadırı geçeni de ayı parçalar.
Yaşlı bir adam oradan geçerken sorar
-Burada ne oluyor ?
-Ya dayı git işine böyleyken böyle.
derler.
Adam tutturur
-Yarışmaya ben de gireceğim
diye.
Padişaha haber verirler ve padişah herkes gibi yaşlı amcanın da katılabileceğini söyler.
Amcaya vezirler kuralları anlatırlar.
Ancak amca ağır işitirmiş.Amca birinci çadıra girer,beş dakika sonra boğma rakıyı içmiştir,
ağzını silerek çıkar ve ayının çadırına dalar.
İçerden ciyaklamalar,homurdanmalar gelince orada bulunanlar
-Vah vah dayı merakının kurbanı oldu,ayı şimdi onu da parçalıyor
diye aralarında konuşurlarken amca kan ter içerisinde dışarı çıkar ve şöyle der;
-Bana bakın ulan,rakıyı içtim,ayıyı şey ettim şimdi biri bana güreşeceğim kızın çadırını göstersin…

Psiko
18-12-2009, 17:55
cemel ve sıffın savaşlarında savaşanların
bazılarının dediği gibi her iki tarafta haklıdır
diye bişey yok.
oo olaylar eğer olmuşsa varsa öyle bişey,
ozaman o savaşlarda kim yanlış yaptı ise onlar elbette karşılığını göreceklerdir.
islamın orda ortaya çıkması büyümesi yayılması insanların yanlış yapmayacağınas işaret değildir.
insan heryerde insandır.
peygamberi görmeden inkar eden olduğu gibi görüp de inanmayanda var.
o devir tamamen nurupak değil
kötülerde var
islam olup sonra islamdan dönenlerde
vb..

Ya Hu sayın mindar ;

Daha oo olaylar olmuşSA,varSA öyle birşey,
dediğinize göre,
çadırları ve yapacaklarını karıştırmış yaşlı amcaya benzer senin işin.

Bak şimdi.
Kur'anda Tevbe 119 da der ki
"Ey iman edenler.Allahtan korkun ve DOĞRU-SIDDIKlarla beraber olun."
Bu ayetin anlamına göre hareket ettiğinde bir iman eden,
Cemel veya sıffindeki,
o iki grup Peygamber ahlakı ile ahlaklanmış !! grup sahabeden bir grubla beraber olmalı.
Ne şiş yansın ne kebabçıların uydurduğu şu :
"Benim Ashabım yıldızlar gibidir.HANGİSİNE uyarsanız hidayete erersiniz." mantalitesi ile hareket ederse,
ki edilmiş ve bugünlere gelinmiş,
daha sen İslamda o yoktur bu yoktur şeklinde savunma yapadurursun.

Neler var neler.
Bir bilsen,
"Az güler çok ağlardınız" neden denmiş belki anlardın ama,
sen hala "oo olaylar olmuşSA,varSA öyle birşey," demektesin.

mindar
18-12-2009, 18:51
burda anlamadığın şey ne
ashabım yıldızlar gibidir hangisne uyarsanız diye başlayan söz Allah sözümü ki de
itibar etmemizi bekliyorsun.

burda bana ithaf ettiğin ne
ben diyorum ki kuran dışındakileri çıkar islamdan geriye eleştireceğin bişey kalıyormu?

mindar
18-12-2009, 18:51
bu arada fıkra güzel eline sağlık :)

Psiko
18-12-2009, 19:22
Sayın mindar ;

Benim demek istediğim şey açık.
Tabiki görebilene.

Nisa 92 ve 93 Kur'anın ayetleri,
Cemel
Sıffin
Kerbela da,
İslamın TA Rİ Hİ.

Sen gibiler ise "İZDÜŞÜM"leri.
Dolayısı ile o yok bu yok vari savunmalar,
Ünlü beyaz eşya üreticisi,
Robert'in soyadı gibi,
Yani Bosch.

Psiko
18-12-2009, 19:26
Yani değerli arkadaşım.
O yok bu yok,
da,
VAR olanlar nereden kaynaklı.

Dediğini doğru varsayar isek,
1400 yıldır dünya coğrafyasında İslam yaşanmamış demekki.
Şükr senle başlıyor gibi.

Psiko
18-12-2009, 19:29
bu arada fıkra güzel eline sağlık :)

EyvAllah sağolasın.

mindar
19-12-2009, 00:37
Yani değerli arkadaşım.
O yok bu yok,
da,
VAR olanlar nereden kaynaklı.

Dediğini doğru varsayar isek,
1400 yıldır dünya coğrafyasında İslam yaşanmamış demekki.
Şükr senle başlıyor gibi.

peygamberleri diri diri öldürenler testere ile kesenler hayvandan daha cani vahşi olan insan islam geldi diye hemen süper mi olacaklar tabiki kötüler olacak belkide çoğu kötü olacak.
insanın doğasında nefsinde var kötü olmak, önemli olan nefsi yenip Allaha yönelebilmek.

Psiko
19-12-2009, 00:48
Sayın mindar ;

Nefsler Rabb edinildikçe,
Ünlü şair Ferazdak'ın,
Hüseyin Bin Ali'ye,
"Oraya gitme,kalpleri seninle ama kılıçları Yezid Bin Muaviye ile"
durumları var oldukça,
Allahsızlık İnsanlığın taa ciğerlerine kadar işleyecek,
ama insan hala Allaha inandığını iddia edecek.

Ben de bunu bilir bunu söylerim.

mindar
19-12-2009, 12:20
İnsanlar Allaha inandıkları için kötü olmazlar zaten kötüdürler,
sizin dediğiniz mantıkla Allaha inanmayanlar hep iyi olmalılar.
ama öyle değil Allaha inananın da inanmayanında kötüleri var.
önemli olan İnsan olabilmek
Allah da insanların insanca yaşamasını istiyor,
gerisi teferruat..

vartor
19-12-2009, 16:52
Sevgili mindar, psiko kardesimiz nihayet, muhim olanin insanin imani degil, kendi oldugunu sana kabul ettirmesi, uzun tartismalar sonucu da olsa, basaridir.

mindar
19-12-2009, 17:16
Sevgili mindar, psiko kardesimiz nihayet, muhim olanin insanin imani degil, kendi oldugunu sana kabul ettirmesi, uzun tartismalar sonucu da olsa, basaridir.

o bana bişeyi kabul ettirmeye çalışmadı.
onun veya belkide sizin demeye çalışıtığınız
Allah varsa Kötüsünüz
Yoksa İyiyiz argümanının yanlış olduğunu anlatmak istedim.
fark bu.
siz Allah yok diyorsunuz iyi oluyorsunuz diyelim.
ben Allah var diyorum üstüne üstlük iyiyim de..
tek farkımız inanıp inanmamak
Allah insanlara kötülüğü emretmez.. insan olmayı emreder.
konuşmalarınızdan kendinize göre bir zafer kazanmış gibi hissediyorsunuz :))
olayı anlamamışsınız veya işinize sizin söylediğiniz şekilde olanı geliyor..

tyd13
19-12-2009, 22:32
o bana bişeyi kabul ettirmeye çalışmadı.
onun veya belkide sizin demeye çalışıtığınız
Allah varsa Kötüsünüz
Yoksa İyiyiz argümanının yanlış olduğunu anlatmak istedim.
fark bu.
siz Allah yok diyorsunuz iyi oluyorsunuz diyelim.
ben Allah var diyorum üstüne üstlük iyiyim de..
tek farkımız inanıp inanmamak
Allah insanlara kötülüğü emretmez.. insan olmayı emreder.
konuşmalarınızdan kendinize göre bir zafer kazanmış gibi hissediyorsunuz :))
olayı anlamamışsınız veya işinize sizin söylediğiniz şekilde olanı geliyor..
Kur'an'da Allah'ın insanlara insan olmayı emrettiği bir ayet var mıdır? Bildiğim kadarıyla itaat etmeyi ve Allah'ın mülkiyetinin bir parçası olduklarını bilmelerini emrediyordu. Ayriyeten Allah'ın emirlerini yerine getirmek sizi insan olmaya mı götürür? Bir de hepimiz insanız. Bu "İnsan olmak" ifadesi de ne demektir?

mindar
20-12-2009, 12:48
Yara aldıktan sonra yine Allah'ın ve Peygamber'in çağrısına uyanlar, bunların içlerinden iyilik yapanlar ve takva sahibi olanlar için pek büyük bir mükafat vardır.
Aliimran 172.

Sözlerini bozmaları sebebiyle onları lanetledik ve kalplerini katılaştırdık. Onlar kelimelerin yerlerini değiştirirler . Kendilerine öğretilen ahkamın önemli bir bölümünü de unuttular. İçlerinden pek azı hariç, onlardan daima bir hainlik görürsün. Yine de sen onları affet ve aldırış etme. Şüphesiz Allah iyilik edenleri sever.
Maide13

Allahın İstediği;

De ki: Gelin Rabbinizin size neleri haram kıldığını okuyayım: O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın, ana-babaya iyilik edin, fakirlik korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin -sizin de onların da rızkını biz veririz-; kötülüklerin açığına da gizlisine de yaklaşmayın ve Allah'ın yasakladığı cana haksız yere kıymayın! İşte bunlar Allah'ın size emrettikleridir. Umulur ki düşünüp anlarsınız.
Enam 151

Kim iyilikle gelirse ona getirdiğinin on katı vardır. Kim de kötülükle gelirse o sadece getirdiğinin dengiyle cezalandırılır. Onlar haksızlığa uğratılmazlar.
Enam160

Islah edilmesinden sonra yeryüzünde bozgunculuk yapmayın. Allah'a korkarak ve umarak dua edin. Muhakkak ki iyilik edenlere Allah'ın rahmeti çok yakındır.
Araf56

İşte onlar, iyiliklere koşuşurlar ve iyilik için yarışırlar.
muminun61

Bu Ayetleri gördükten sonra Allah iyilikten nerde bahsediyor diyenin aklındaşüphe ederim..

İnsan olmak nedir demişsiniz,
bunu bilemeyecek kadar, doğruyu yanlıştan ayıramayacak durumundamısınız da banasoruyorsunuz.

tyd13
20-12-2009, 15:23
Yara aldıktan sonra yine Allah'ın ve Peygamber'in çağrısına uyanlar, bunların içlerinden iyilik yapanlar ve takva sahibi olanlar için pek büyük bir mükafat vardır.
Aliimran 172.

Sözlerini bozmaları sebebiyle onları lanetledik ve kalplerini katılaştırdık. Onlar kelimelerin yerlerini değiştirirler . Kendilerine öğretilen ahkamın önemli bir bölümünü de unuttular. İçlerinden pek azı hariç, onlardan daima bir hainlik görürsün. Yine de sen onları affet ve aldırış etme. Şüphesiz Allah iyilik edenleri sever.
Maide13

Allahın İstediği;

De ki: Gelin Rabbinizin size neleri haram kıldığını okuyayım: O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın, ana-babaya iyilik edin, fakirlik korkusuyla çocuklarınızı öldürmeyin -sizin de onların da rızkını biz veririz-; kötülüklerin açığına da gizlisine de yaklaşmayın ve Allah'ın yasakladığı cana haksız yere kıymayın! İşte bunlar Allah'ın size emrettikleridir. Umulur ki düşünüp anlarsınız.
Enam 151

Kim iyilikle gelirse ona getirdiğinin on katı vardır. Kim de kötülükle gelirse o sadece getirdiğinin dengiyle cezalandırılır. Onlar haksızlığa uğratılmazlar.
Enam160

Islah edilmesinden sonra yeryüzünde bozgunculuk yapmayın. Allah'a korkarak ve umarak dua edin. Muhakkak ki iyilik edenlere Allah'ın rahmeti çok yakındır.
Araf56

İşte onlar, iyiliklere koşuşurlar ve iyilik için yarışırlar.
muminun61

Bu Ayetleri gördükten sonra Allah iyilikten nerde bahsediyor diyenin aklındaşüphe ederim..

İnsan olmak nedir demişsiniz,
bunu bilemeyecek kadar, doğruyu yanlıştan ayıramayacak durumundamısınız da banasoruyorsunuz.
Azizim Ben insan olmaktan söz ediyorum. Siz iyilikle ilgili ayetleri aktarıyorsunuz. "Bildiğim kadarıyla" ifadesini de okumuş olmalısınız. "İnsan olmak nedir?" soruma soruyla karşılık verecek kadar fikirsiz misiniz? İnsan olmadığımızı mı iddia ediyorsunuz? İnsan olmak için Allah'ın emirlerini yerine getirmek zorunda mıyız? Allah'ın emirleri bizi insan olmaya götürür mü?
Size bu sorularımın altında yatan nedeni de sunayım. İyi insan olmak ve kötü insan olmak şeklinde kullanacağınız bir tanımlamayı insan olmak olarak şeklinde kullanmışsınız. Bu nedenle insanların sizi yanlış anlamasına neden olmuş olabilirsiniz. Bütün iyilikleri de Allah'a bağlamanız da başka bir konudur. Tümüyle iyi veya tümüyle kötü insan olup olmadığını hiç düşündünüz mü? Tümüyle iyi insanı tarif eder misiniz? Allah'ın yolunda ilerleyerek tümüyle iyi insan olmanın mümkünatı var mıdır?

Psiko
20-12-2009, 16:41
Sevgili vartor ağabey ;

Lütfen yanlış anlama ama,
Şahsım,
gelmiş geçmiş tüm inançların müntesiplerinin,
Tanrının söylediklerini yapmadıklarını,
bilakis aksini yaptıklarını,
yani Tanrıya inanıyorum deyip,
inanmadıklarını söylüyorum.

Sitede habire tartışılan ve bazı arkadaşların beni anlayamadığı yön şu :
Ne diyor Hıristiyan veya Müslüman arkadaşlar ?
Bizim dinimiz "Sevgi-Barış ve hoşgörü" dinidir.
Sizler de tarihi ve yaşananları örnek vererek,
"Sevgi-Barış ve hoşgörü" bu mu ? demiyor musunuz ?

Yani inanan birisi dinin aslının o olduğunu düşünüyor.
Ama olanları sorgulamıyor.
Siz de olanları sorgulayıp,
kitabın içeriği illa da budur,
ondan dolayı bunlar oluştu deyip dururken,
kitapta aksine olan ayetleri görmezden geliyorsunuz.

vartor
20-12-2009, 17:40
Sevgili kardesim, cok dogru soyluyorsun da, diger ayetlerin cogunlugu diger dinler hatta dinsizlerin de uydugu sosyal yasamin getirdigi genel ahlak kanunlari.
Bizim tartismaya actigimiz konulardan cikarilacak sonuc, iilahi denilen kitaplarin, iradesiyle planlayan bir yaraticinin eseri olmadigini gostermek, karsimizdakileri dusunmeye zorlamak olmalidir.
Imanin veya imansizligin, ahlaka bir faydasi olmadigi defalarca ispatlandi bu sitede; Uzun muddet siteyi ve forumlari takip edenler buna sayisiz kere sahit oldular.
Dinlerin vazifesi iyi ahlakli yapmaksa toplumu, bu isi beceremedigi ortada; cahillerin ellerinde silah bile olabilecek guce sahip olmasi da kotu tarafi oldugunu iddia adiyorum; cunku tarih bunun da misalleriyle dolu.
Yakin tarihte, bizlerin yasam sureci icinde olanlara da, bizzat sahit olmadik mi?
Ben ve cogu arkadaslarim, imanlilara degil, bir beyin yikama araci olan dini imana karsi ciktigimizi defalarca dile getiriyoruz. Cehaleti korukledigi, hatta insanlari iyi ahlakli degil, ahllaksiz yaptigini, sevgi ve kardeslik yerine, insanlari birbirine dusmesine neden olabilecegini, kendileri gibi dusunmeyenleri lafla degil, gaddarca cezalandirdiklari bir muessese haline dondugunu veya donebilecekleri ihtimalinin yuksek oldugu kanaatindeyiz. Tabi ki bunun yasandigini sadece fikirlerimizde degil, gozlerimizle gormemiz ise bizleri belki de biraz daha katilastirmis olabilecegi ihtimalini de gozden kacirmadigimi belirtmeliyim degerli dostum.

KızıL
20-12-2009, 20:36
sevgili psiko zamanında demiştim şimdi vartor ustam tekrar değinmiş konuya bazı kurallar vardır ki bunlara uymak için ne dindar olmay agerek var ne dini bilmeye gerek vardır..
yani bakınız musanın 10 emrine? onları yapmıyormusunuz??

"Babana ve anana hürmet edeceksin.
Katletmeyeceksin.
Zina etmeyeceksin.
Çalmayacaksın.
Komşuna karşı yalan şehadet etmeyeceksin.
Komşunun evine tamah etmeyeceksin, komşunun karısına, yahut kölesine, yahut cariyesine, yahut öküzüne, yahut eşeğine, yahut komşunun hiçbir şeyine tamah etmeyeceksin".

bakın bazıları bunları herkes yapmaktadır.. ama genel olarak baktığınızda tümünü ele aldığınızda kitaplarda araya serpiştirilen sözler maalesef diğer olaylar yanında çok az kalmakta.. bunun yanına birde yazılanla yapılanlar arasındaki farklar girince işte ozaman iş çığırından çıkıyor...

mindar
20-12-2009, 22:38
Ben Allahın söylediği istediği insani yaşamı anlatmayı çalışıyorum siz halen işi basite indirgeyip insandan bahsediyonuz.
insan yanlışsa bunda Allahın bi kabahati yok.
siz insan yanlışsa yani kötüyse Allaha da inanıyorsa kötü olması Allaha inanmasından kaynaklanıyor görüşündesiniz
peki Allaha inanmayanların kötülüğü nerden geliyor..
tam iyi olup olmamanın dinle alakası yok iyiseniz iydirsiniz.
ama dinler Ve Allah iyi olmayı emrediyor
İnsan olmaktan kasıtta iyi olmak insani değerlerini göstermek insan olmak lafının altında bişey aramayın.
anlamıyorumki sizi din sizden insani olmanın iyi olmanın dışında ne isityorda bu kadar karşısınız?=
anladığım kadarıyla benim Rab olduğumu kabul edip bana şükredin diyor..
bu mu sadece sorun olan..
ne kadar kendinizi beğenmiş ve kibirlisiniz sizi yaratan size yaşamınız için her güzel ortamı sunan Allaha şükrünüz onu yok saymakmı?

tyd13
20-12-2009, 23:34
Azizim "Siz" diyerek bana hitap ediyorsanız sizinle yazışmayı uzatmanın manası olmadığını söyleyebilirim. Bilgi yüklenmiş beyninizle sizi başbaşa bırakıyorum.

pervane
20-12-2009, 23:35
Sn. mindar ifadeleriniz din tarihi ile çelişkili! hem diyorsunuz allahın istediği insani yaşamı anlatmaya çalışıyorum, hem de din sizden insan ve iyi olmanın dışında ne istiyor diyorsunuz. Bizi yaratan! yaşamamız için bu kadar güzel ortamlar hazırlamaya mukdedirken, neden insandan beklediği iyilik halini insana bahşetmedi, neden insanda kötü bulduğu özelliklerin olmasına izin verdi de ondan bu iyilik beklentisi içine girebiliyor? yaratan nasıl bu kadar hata yapabilir, insanı eksik bırakmış! bu eksik, kötü yaratılmışlığı sürekli insanın yüzüne vurarak insandan bir yaratıcıya tapınma beklentisinde olan başka insanların kurnazlığı olabilir mi?

mindar
21-12-2009, 11:21
Sn. mindar ifadeleriniz din tarihi ile çelişkili! hem diyorsunuz allahın istediği insani yaşamı anlatmaya çalışıyorum, hem de din sizden insan ve iyi olmanın dışında ne istiyor diyorsunuz. Bizi yaratan! yaşamamız için bu kadar güzel ortamlar hazırlamaya mukdedirken, neden insandan beklediği iyilik halini insana bahşetmedi, neden insanda kötü bulduğu özelliklerin olmasına izin verdi de ondan bu iyilik beklentisi içine girebiliyor? yaratan nasıl bu kadar hata yapabilir, insanı eksik bırakmış! bu eksik, kötü yaratılmışlığı sürekli insanın yüzüne vurarak insandan bir yaratıcıya tapınma beklentisinde olan başka insanların kurnazlığı olabilir mi?

bu soruya cevap vermek bile mantıksız
adama derler ki sanane
yaratan O
hüküm sahibi o
sen acziyetinle hesap mı soruyorsun Allahtan
sana kim veriyor bu hakkı hangi özelliğinden dolayı soruyorsun.?

mindar
21-12-2009, 11:24
Azizim "Siz" diyerek bana hitap ediyorsanız sizinle yazışmayı uzatmanın manası olmadığını söyleyebilirim. Bilgi yüklenmiş beyninizle sizi başbaşa bırakıyorum.

saol Azizim ,
yazışmayı uzatmyın tabii,
bende sizi yaratıcı tarafının dışındaki yüklenmiş bilgilerinizle başbaşa bırakıyorum.
öteki tarafta görüşmek dileğiyle,
yoksa da benim bi zararım yok
ikimizde aynı yere gideriz.
aynı şey oluruz
ama varsa yandın ki ne yandın :D

naper
21-12-2009, 12:32
saol Azizim ,
yazışmayı uzatmyın tabii,
bende sizi yaratıcı tarafının dışındaki yüklenmiş bilgilerinizle başbaşa bırakıyorum.
öteki tarafta görüşmek dileğiyle,
yoksa da benim bi zararım yok
ikimizde aynı yere gideriz.
aynı şey oluruz
ama varsa yandın ki ne yandın :D

hadi be!ciddimisin...vallahi bende tırstım mindar!
ben yanmak istemiyorum,çok korktum...tir tir titriyorum,hiç böyle düşünmemiştim...cami netarafta,hacca nasıl giderim?:D

Psiko
21-12-2009, 13:16
Hikâye: Bu, şuna benzer hani.
Derler, anlatırlar ya; padişahın biri, oğlunu, yıldız, remil bilgileriyle başka bilgileri öğrenmesi için hünerli bir topluluğa vermişti.
Çocuk, pek aptal olmakla beraber bu bilgileri elde etmiş, tam usta olmuştu.
Bir gün padişah, yüzüğünü avucuna aldı, oğlunu sınamak için gel dedi, söyle bakalım, avucumda ne var ?
Çocuk, avucundaki dedi, yuvarlak, sarı, ortası boş.
Padişah, doğru buldun dedi, peki, söyle bakalım, bu ne çeşit birşey, ne olabilir ?
Çocuk kalbur olacak dedi.
Padişah dedi ki: Akılları şaşırtacak kadar ince vasıflarını bilgi kuvvetiyle bildin de kalburun avuca sığamayacağını nasıl bilemedin ?

Şimdi zamane bilginleri de böyledir işte.
Bilgilerde kılı kırk yararlar, kendilerine ait olmayan şeyleri iyiden-iyiye bellemişlerdir; onları iyice kavramışlardır.
Fakat asıl önemli olan, bütün bunlardan fazla kendilerine yakın bulunan, kendi varlıklarıdır; kendi-kendilerini bilmezler.
Herşeye helâldir, haramdır diye hüküm verirler,
bu caizdir, o caiz değildir,
şu helâldir, şu haramdır diye hükmederler de
kendileri helâl midir, yoksa haram mı; caiz midir, değil mi; temiz midir, pis mi; onu bilmezler.

Mevlana Fih-i Mafih 4.bölüm

mindar
21-12-2009, 14:44
yahu kardeş ben de en az sizin kadar iyiyim.
Ve Allaha inanıyorum.
ne zararı bu inancın söylermisiniz.
dalga geçerek ne geçer elinize

naper
21-12-2009, 15:48
yahu kardeş ben de en az sizin kadar iyiyim.
Ve Allaha inanıyorum.
ne zararı bu inancın söylermisiniz.
dalga geçerek ne geçer elinize

kendi inancını kendi içinde yaşamaz isen daha çok dalga geçen olur.kötü bir insan olduğunu kim söyledi ki?tabii ki iyisindir,allaha da inanabilirsin..burada bir sorun yok.önemli olan kendi inancını evrensel bir gerçek kabul edip,herkese bunu aşılamaya çalışmak.sen zannediyor musun ki benim tüm çevrem ateist?tam tersi çevremdeki insanların çoğunluğu müslüman(ibadet v.s. eksik olsa da..)ne ben onlara ne de onlar bana fikir dayatmaz.bu konuda tartışmayız bile...keçi keçi,koyun koyun bacağından herkesin inancı kendine...

mindar
21-12-2009, 17:45
kendi inancını kendi içinde yaşamaz isen daha çok dalga geçen olur.kötü bir insan olduğunu kim söyledi ki?tabii ki iyisindir,allaha da inanabilirsin..burada bir sorun yok.önemli olan kendi inancını evrensel bir gerçek kabul edip,herkese bunu aşılamaya çalışmak.sen zannediyor musun ki benim tüm çevrem ateist?tam tersi çevremdeki insanların çoğunluğu müslüman(ibadet v.s. eksik olsa da..)ne ben onlara ne de onlar bana fikir dayatmaz.bu konuda tartışmayız bile...keçi keçi,koyun koyun bacağından herkesin inancı kendine...

kardeş peki sizin yaptığınız ne kendi inancınızı kendi içinizdemi yaşıyorsunuz yoksa herkesle paylaşıp sizin gibi düşünmeyenlerle dalga mı geçiyorsunuz peki bu kendi içinde yaşamakmıdır yoksa tam tersimi.

sizde anlamadığım adam allaha inanıyor ve ona göre yaşıyorsa bunda zarar ne ve bundan sıkıntı duyduğunuz nokta ne
belki sen öyle düşünmüyorsun ama yaratıcı olmadığını savunanların genelinde anladığım düşünce bu..

vartor
21-12-2009, 18:42
Sayin evrensel'in soyledigi gibi, bu senin "algilama" probleminden kaynaklaniyor. Bir ateistin senin inacinla degil alip veremedigi. inancin kendisinde olan insanliga zararli noktalardir tartismaya acilan. Sen suna inanmissin, veya buna, kime ne? ama kendi inancini, senin gercegini ille de gercek budur diye diretir, senin gibi dusunmeyenler dusmanlik beslemen, hatta yakman yikmana neden olan dinler, mezhepler, tarikatlar, yani organize guruplardir esas zarari veren.

karadut
21-12-2009, 20:09
Sevgili mindar
İslam tekdir demiş.
Nisa
34.
Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar.12 (http://www.diyanet.gov.tr/kuran/meal.asp?page_id=83##) Çünkü Allah insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta)dırlar. İyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah’ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da “gayb”ı13 (http://www.diyanet.gov.tr/kuran/meal.asp?page_id=83##) korurlar. (Evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün.14 (http://www.diyanet.gov.tr/kuran/meal.asp?page_id=83##) Eğer itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah çok yücedir, çok büyüktür.
Başkaldırı her kişiye göre farklı yorumlanabilir.
Her kişi hava ve yol durumuna göre:rain: ,farklı günlerde,farklı durumlarda,farklı hallerde aynı olayları farklı yorumlarlar.Yani bu gün kızabildiğim olaya yarın gülüp geçebiliriz.
İslam tekdir diyebilmemiz için tek sonuç ortaya çıkmalı.Bütün insanlar her zaman her yerde aynı sonucu çıkarmalı.Kuranda bu benzeri bi sürü ayet var.
İslam tekdir cümlesi yanlıştır.Her insan bir islamdır.Her insanın İslamı anlayışı farklıdır.Ve her insanın yarattığı tanrıda farklıdır.

pervane
21-12-2009, 22:42
adama derler ki sanane
yaratan O
hüküm sahibi o

birincisi adama sanane! demeniz için burda insanın iyilik derecelendirmesini dininiz penceresinden tek doğru olduğu iddiasında bulunmamalıydınız.
öncelikle aciziyetten kastınız nedir? bu yargıya benim adıma nerden varıyorsunuz? ne ala değilmi! insanın sorgulamasının önündeki en mükemmel buluş! sen kulsun yaratan "O" soramazsın!
bana bu soruyu sorma hakkını kim mi veriyor? düşüncem, düşünebilme özelliğim, değilmi ki beni ağaçlardan,böceklerden ayıran bu düşünme yeteneğimdir!
peki önce bana bu özelliği bahşedip sonra da kullanmama neden engel getiriyor? yüceler yücesi Allah! insan olma düşünebilme özelliğimden dolayı bunu sorabilirmiyim?

UlulElbab
21-12-2009, 22:49
(Evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün.14 (http://www.diyanet.gov.tr/kuran/meal.asp?page_id=83##) Eğer itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah çok yücedir, çok büyüktür.[/FONT]
Her kişi hava ve yol durumuna göre:rain: ,farklı günlerde,farklı durumlarda,farklı hallerde aynı olayları farklı yorumlarlar.Yani bu gün kızabildiğim olaya yarın gülüp geçebiliriz.
İslam tekdir diyebilmemiz için tek sonuç ortaya çıkmalı.Bütün insanlar her zaman her yerde aynı sonucu çıkarmalı.Kuranda bu benzeri bi sürü ayet var.
İslam tekdir cümlesi yanlıştır.Her insan bir islamdır.Her insanın İslamı anlayışı farklıdır.Ve her insanın yarattığı tanrıda farklıdır.

sayın Karadut sanırım alıntıladığınız Kurandan bir Ayet?

Siz hangi kaynaktan aldınız bilmiyorum ama baştan sona yanlış çeviri ve meallendirme söz konusu.

Benim çıkarımlarıma göre Kuranda TAM bir Kasın Erkek Eşitliği söz konusu ve asla kadına şiddet tavsiye edilmiyor?:nono:

"İnsanın yarattığı Tanrı" tanımı çok ilginç...Bu tanım tavukmu yumurtadan,yumutamı tavuktan açmazını :boink: hatırlatıyor.

AerA
21-12-2009, 22:57
Nisa 34.

Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar.12 (http://www.diyanet.gov.tr/kuran/meal.asp?page_id=83##) Çünkü Allah insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta)dırlar. İyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah’ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da “gayb”ı13 (http://www.diyanet.gov.tr/kuran/meal.asp?page_id=83##) korurlar. (Evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün.Eğer itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah çok yücedir, çok büyüktür.

(hafifçe) ayet içeriğinde yoktur.
(Evlilik yükümlülüklerini reddederek) ayet içeriğinde yoktur.
(Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) ayet içeriğinde yoktur.
başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara değil serkeşlik etmelerinden ENDİŞE DUYDUĞUNUZ.

Bu parantez içleri tamamen Mealde ayeti kurtarma sapkınlığıdır.Diyanetin 1967 yılında yanımladığı Kur-an 'da ,1973 yılında yayımladığı Kur-an 'da yoktur mesela.Ancak bir süre sonra bu insan dışılığın üzerini kapatmaya yönelen başta Diyanet ve mealcilerimiz parantezler ve anlam karartmalara gitmiştir.

Arapça aynı arapça iken neden sırf Diyanetin iki Kur-an basımında bu kadar fark oluşur acaba?

tyd13
21-12-2009, 23:05
başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara değil serkeşlik etmelerinden ENDİŞE DUYDUĞUNUZ.

Bu parantez içleri tamamen Mealde ayeti kurtarma sapkınlığıdır.Diyanetin 1967 yılında yanımladığı Kur-an 'da ,1973 yılında yayımladığı Kur-an 'da yoktur mesela.Ancak bir süre sonra bu insan dışılığın üzerini kapatmaya yönelen başta Diyanet ve mealcilerimiz parantezler ve anlam karartmalara gitmiştir.

Arapça aynı arapça iken neden sırf Diyanetin iki Kur-an basımında bu kadar fark oluşur acaba?
Azizim Türkçe aynı Türkçe olmadığı gibi Arapça aynı Arapça değildir. Örnek: Size "pezevenk" dersem "muhabbet tellalı" manasında anlayıp küfür kabul edersiniz. Fakat "pezevenk" Türkçe'nin farklı lehçelerinde "yiğit" manasına da sahiptir. Hangi toplumda ve hangi zamanda bir kelimenin hangi manada kullanıldığını dilbilimcilere bırakmak uygun görünüyor.

UlulElbab
21-12-2009, 23:08
adama derler ki sanane
yaratan O
hüküm sahibi o

selam,

aslında konuya böyle balıklama dalmak istemiyordum...

Ama Dinini bir Dindardan daha iyi bilenleri görünce...dayanamadım.

Bakarsınız yeni bir şeyler öğrenirim...

Allaha Tapınılması gerektiğine dair Deliliniz nedir?

Ben Allaha tapmıyorum da...Varsa bir Delil Tapabilirim de:deadhorse:

AerA
21-12-2009, 23:19
Azizim Türkçe aynı Türkçe olmadığı gibi Arapça aynı Arapça değildir. Örnek: Size "pezevenk" dersem "muhabbet tellalı" manasında anlayıp küfür kabul edersiniz. Fakat "pezevenk" Türkçe'nin farklı lehçelerinde "yiğit" manasına da sahiptir. Hangi toplumda ve hangi zamanda bir kelimenin hangi manada kullanıldığını dilbilimcilere bırakmak uygun görünüyor.

30 yılda bukadar değişti yani.Kelime değişikliği değildir mealcilerimizin veya diyanetin yaptığı.Cümle değiştirme ,tüm anlamı saptırma ,parantez ilavesi.Çünkü şu anda yeni basım diyanet Kur-an ' ına da bakıyorum ve gördüğüm sadece ayeti kurtarma çabası.Birde o ayette "efendi" kelimesi vardır ki "gözetici" olarak değiştirilmiş ve ayet yine şirinleştirilmiştir.Ama açık açık "seyyit" yazıyor ki bu "efendi" demek.Alıntıladığım yerdede "koruyup kollayıcı" demişler.

Ve işin ilginç tarafı bu tam bir tahriftir.Bununla kurtulmaz bu din.

Psiko
21-12-2009, 23:27
Ziya Paşa'nın meşhur,
"Nush (Nasihat)ile uslanmayanı etmeli tekdir,
tekdir ile uslanmayanın hakkı kötektir."
özlü sözü,
mantığını nereden almıştır dersiniz ?

tyd13
22-12-2009, 00:15
30 yılda bukadar değişti yani.Kelime değişikliği değildir mealcilerimizin veya diyanetin yaptığı.Cümle değiştirme ,tüm anlamı saptırma ,parantez ilavesi.Çünkü şu anda yeni basım diyanet Kur-an ' ına da bakıyorum ve gördüğüm sadece ayeti kurtarma çabası.Birde o ayette "efendi" kelimesi vardır ki "gözetici" olarak değiştirilmiş ve ayet yine şirinleştirilmiştir.Ama açık açık "seyyit" yazıyor ki bu "efendi" demek.Alıntıladığım yerdede "koruyup kollayıcı" demişler.

Ve işin ilginç tarafı bu tam bir tahriftir.Bununla kurtulmaz bu din.
Azizim 30 yıllık değişime bakmayın. Diyanet Vakfı'nın amacının dini kurtarmak mı yanlışlığını düzeltmek mi olduğunu Arap toplumunda yıllarca yaşamış ve araştırma yapmış olan bir dilbilimci açıklayabilir. Ayriyeten açıklamasının doğruluğunun veya yanlışlığının tartışılması başka bir konu olarak karşınıza çıkabilir. Muhammed Peygamber zamanında kullanılan Arapça ile bugünün Arapçasının toplumsal ve zamansal karşılaştırmasını göz önüne almak gerekiyor.

AerA
22-12-2009, 00:35
Azizim 30 yıllık değişime bakmayın. Diyanet Vakfı'nın amacının dini kurtarmak mı yanlışlığını düzeltmek mi olduğunu Arap toplumunda yıllarca yaşamış ve araştırma yapmış olan bir dilbilimci açıklayabilir. Ayriyeten açıklamasının doğruluğunun veya yanlışlığının tartışılması başka bir konu olarak karşınıza çıkabilir. Muhammed Peygamber zamanında kullanılan Arapça ile bugünün Arapçasının toplumsal ve zamansal karşılaştırmasını göz önüne almak gerekiyor.

Sevgili Dostum ,

Muhammedin arapçasımı kalmış ortada.Elimdeki 3 farklı Kur-an'da kullanılan arapça aynı ,üstte arapçası altta türkçesi var.Farklı olan türkçeleri. Dilbilimciye ne gerek var bu hususta.Amaç bariz belli.

tyd13
22-12-2009, 02:01
Azizim Bilmiyorum. Yüksek olasılıkla düşündüğünüz gibi bir durum söz konusu. Fakat kesin öyledir diyemiyorum.

naper
22-12-2009, 12:50
hani iki boksör ringtedir.acımasızca vururlar birbirlerine.bir noktada bir tanesi sersemler,bilinçsizce savurmaya başlar artık sonuç üç aşağı beş yukarı bellidir de kesinleşmesi bekleniyordur.
artık yenilecek taraf rakibe sarılmaya,hakemin arkasına dolanmaya,iplere yaslanmaya,bazen sırıtarak bana bir şey olmadı havası vermeye çalışır,ama nafile...son kertede artık hakem sayıyordur.
nedense islam dinini ben o yenilmek üzere olan boksöre benzetiyorum.
arapça derin dildir,dövelim ama incitmeden,şeriat ülkeleri recm eder ama bu müslümanlığa sığmaz,aişe muhammetle evlendiğinde 8 değil 14,o da değil 16 bilemedin 18 yaşındaydı,kadınlar fakirdi ondan evlenildi,hadislerde kurandandır,hadislerden bazıları yanlıştır,hadislerden bazıları doğrudur ancak kesin değildir,bazı hadisler 2050 ye doğru şu genetik olaylar aydınlansın öyle çıkacaktır günyüzüne falan...:D

yakında yeni bir hadis keşfedilir ise,big bangi allah yaptı,çamurdan protein yaptı evrolun dedi evrildiler falan,samimiyim şaşırmam...
son demler bunlar...

mindar
22-12-2009, 12:57
Sayin evrensel'in soyledigi gibi, bu senin "algilama" probleminden kaynaklaniyor. Bir ateistin senin inacinla degil alip veremedigi. inancin kendisinde olan insanliga zararli noktalardir tartismaya acilan. Sen suna inanmissin, veya buna, kime ne? ama kendi inancini, senin gercegini ille de gercek budur diye diretir, senin gibi dusunmeyenler dusmanlik beslemen, hatta yakman yikmana neden olan dinler, mezhepler, tarikatlar, yani organize guruplardir esas zarari veren.

yakan yıkan sadeceYaratıcıya inananlar değil inanmayanlarda yakıp yıkıyor.
yakıp yıkmalarının da yaratıcı ile alakası yok diye düşünüyorum.

mindar
22-12-2009, 13:01
Sevgili mindar
İslam tekdir demiş.
Nisa
34.

Erkekler, kadınların koruyup kollayıcılarıdırlar.12 (http://www.diyanet.gov.tr/kuran/meal.asp?page_id=83##) Çünkü Allah insanların kimini kiminden üstün kılmıştır. Bir de erkekler kendi mallarından harcamakta (ve ailenin geçimini sağlamakta)dırlar. İyi kadınlar, itaatkârdırlar. Allah’ın (kendilerini) koruması sayesinde onlar da “gayb”ı13 (http://www.diyanet.gov.tr/kuran/meal.asp?page_id=83##) korurlar. (Evlilik yükümlülüklerini reddederek) başkaldırdıklarını gördüğünüz kadınlara öğüt verin, onları yataklarında yalnız bırakın. (Bunlar fayda vermez de mecbur kalırsanız) onları (hafifçe) dövün.14 (http://www.diyanet.gov.tr/kuran/meal.asp?page_id=83##) Eğer itaat ederlerse artık onların aleyhine başka bir yol aramayın. Şüphesiz Allah çok yücedir, çok büyüktür.

islam tekdir kurandır kaynağı başka şeyler değil,
sizin anlatmaya çalıştığınız zannedersem
kuran dışındaki oluşumlarla ouşturulan başka dinler,
örnek tek olan islamda recm diye bişey yoktur
ama sizin bildiğiniz veya öyle olmasını istediğiniz farklı yorumla oluşan islam adı altındaki dinde recm vardır.
ama Allah kurandan sorumlu olacaksınız diyor.
başkaları başka yerlerdeki sorumlulukları arıyor
bu sorun olmuyor zaten olmamasını istiyorsunuz.
biri çıkıpda islamın kaynağı tektir. kurandır dediğinde ona laf söylüyorsunuz
aslında amacınız bu olduğu için bi şekilde islama Yaratıcıya kötülük atfedebilmek o yüzden size göre islam tek değil çoktur
hadis islami
rivayet islami
hoca ,hacı şeyh vb...

İSLAMIN TEK KAYNAĞI VARDIR O DA KURANDIR.........

mindar
22-12-2009, 13:05
birincisi adama sanane! demeniz için burda insanın iyilik derecelendirmesini dininiz penceresinden tek doğru olduğu iddiasında bulunmamalıydınız.
öncelikle aciziyetten kastınız nedir? bu yargıya benim adıma nerden varıyorsunuz? ne ala değilmi! insanın sorgulamasının önündeki en mükemmel buluş! sen kulsun yaratan "O" soramazsın!
bana bu soruyu sorma hakkını kim mi veriyor? düşüncem, düşünebilme özelliğim, değilmi ki beni ağaçlardan,böceklerden ayıran bu düşünme yeteneğimdir!
peki önce bana bu özelliği bahşedip sonra da kullanmama neden engel getiriyor? yüceler yücesi Allah! insan olma düşünebilme özelliğimden dolayı bunu sorabilirmiyim?

düşün kardeş engel değil
bende düşünüyorum ama sonuçta şuna varıyorum.
yaratıcı tek hüküm sahibi o olduğuna göre ben yarattığıyım yaratana neden beni böyle yarattın deme hakkım yok diye düşünüyorum niye yarattın böyle desem bile,
ne olacak bişeymi değişecek şu an için zaten yaratıcı ile irtibat yok ancak ölümden sonra olacak ozaman belki sorarız
gerçi sormayada gerek aklmayacak çünkü mükemmel bir yaratılışla yaratılacağız dünyadaki gibi acziyetimizle değil..
tabi ben böyle düşünüyorum bu beni bağlar..

mindar
22-12-2009, 13:08

konuşmalarınızdan sanki bir Yaratıcı ve dine inanır gibi gördüm sizi öylemi ?
niye sordunuz diyebilirsiniz
dinlerde özgürlük üyesi siniz ondan sonra hani bir tezatlık var gibi.

mindar
22-12-2009, 13:13
selam,

aslında konuya böyle balıklama dalmak istemiyordum...

Ama Dinini bir Dindardan daha iyi bilenleri görünce...dayanamadım.

Bakarsınız yeni bir şeyler öğrenirim...

Allaha Tapınılması gerektiğine dair Deliliniz nedir?

Ben Allaha tapmıyorum da...Varsa bir Delil Tapabilirim de:deadhorse:

delilim çevreme bakıyorum yaratılan her bir şeyin yaratıcısı olduğunu düşünüyorum ve sebepsiz olmadığını,
kendim içinde yokluyorum kendimi birisi benim yaşamımı vermiş
yaşamam için her türlü zemini çevre şartlarını oluşturmuş
beni duyan anlayan ve yardım eden biri var
ben sonsuz yaşamak ve kötülerin cezasız kalmamasını istiyorum.
o biri mutlaka bunları da yapacaktır diye düşünürken
bir kitap bir akım bir din çıkıyor ve benim düşüncelerimi anlatan benimseyen içeren şeyler söylüyor..
aklımla yöneldiğim doğruyu bir kitap olarak Allahtan vahyedildiğine inanılan bir kitapta görüyorum.
o yüzden doğru buluyor.
ona inanıp ona şükredip iyi işler yaparakda vaadettiği güzelliklere erişmeyi umuyorum.
yoksa da canı sağolsun:)

mindar
22-12-2009, 13:18
hani iki boksör ringtedir.acımasızca vururlar birbirlerine.bir noktada bir tanesi sersemler,bilinçsizce savurmaya başlar artık sonuç üç aşağı beş yukarı bellidir de kesinleşmesi bekleniyordur.
artık yenilecek taraf rakibe sarılmaya,hakemin arkasına dolanmaya,iplere yaslanmaya,bazen sırıtarak bana bir şey olmadı havası vermeye çalışır,ama nafile...son kertede artık hakem sayıyordur.
nedense islam dinini ben o yenilmek üzere olan boksöre benzetiyorum.
arapça derin dildir,dövelim ama incitmeden,şeriat ülkeleri recm eder ama bu müslümanlığa sığmaz,aişe muhammetle evlendiğinde 8 değil 14,o da değil 16 bilemedin 18 yaşındaydı,kadınlar fakirdi ondan evlenildi,hadislerde kurandandır,hadislerden bazıları yanlıştır,hadislerden bazıları doğrudur ancak kesin değildir,bazı hadisler 2050 ye doğru şu genetik olaylar aydınlansın öyle çıkacaktır günyüzüne falan...:D

yakında yeni bir hadis keşfedilir ise,big bangi allah yaptı,çamurdan protein yaptı evrolun dedi evrildiler falan,samimiyim şaşırmam...
son demler bunlar...

halen kuran dışı şeyleri kaynak olarak görüyorsunuz.
Allah herşeyi tak tak yaratmış olsa idi imtihan etmenin anlamı kalmazdı.
Allah yaratmaya dair her türlü sebebi yaratıp
ilk düğmeye bastı tabiri caizse
şimdi siz bana ilk şeyi ilk enerjiyi nasıl açıklayacaksınız
bir güç bir enerji olmadan nasıl başladı
enerjiyi ortaya çıkaracak ilk madde nasıl oldu. varmı cevabınız
YOK....
ama gene bilimden bahsedip allem edip kullem edip bir biillimsel çıkarım yapacaksınız
ilk yaratılışın yokta birşeyin yaratılmasıyla başladığı fikrine güleceksiniz
ama hiç bi zaman ilk şeyi açıklauyamayacaksınız....

naper
22-12-2009, 13:33
halen kuran dışı şeyleri kaynak olarak görüyorsunuz.
Allah herşeyi tak tak yaratmış olsa idi imtihan etmenin anlamı kalmazdı.
Allah yaratmaya dair her türlü sebebi yaratıp
ilk düğmeye bastı tabiri caizse
şimdi siz bana ilk şeyi ilk enerjiyi nasıl açıklayacaksınız
bir güç bir enerji olmadan nasıl başladı
enerjiyi ortaya çıkaracak ilk madde nasıl oldu. varmı cevabınız
YOK....
ama gene bilimden bahsedip allem edip kullem edip bir biillimsel çıkarım yapacaksınız
ilk yaratılışın yokta birşeyin yaratılmasıyla başladığı fikrine güleceksiniz
ama hiç bi zaman ilk şeyi açıklauyamayacaksınız....
bak ipe yaslanıyorsun:)

mindar
22-12-2009, 13:36
bak ipe yaslanıyorsun:)

ipe de olsa yaslanıyorum
senin yaslanacak bişeyin de yok :)
bu arada ilki açıklayamadım tahmin ettiğim gibi

ilki açıkla bana
bende ateist olayım
ilk şey nasıl oldu.???

Unbeliever
22-12-2009, 14:03
Mindar Bey,

Aslında Mindar değilde dindar demek lazım size. Çünkü İslamiyet dinini o kadar benimsemişsiniz ki. Ama yanlış benimsemişsiniz. Mesela islamiyet tektir ve tek kaynağı kurandır demişsiniz. Anladığım kadarı ile de hadislere inanmıyorsunuz. Peki, kuranı okuduysanız size bir soru soracağım. Siz kaç vakit namaz kılıyorsunuz? Eğer 5 vakit kılıyorsanız yanlış yapıyorsunuz. Çünkü Kuran da namaz farz olarak sadece 3 vakittir. Bakınız, FARZ OLARAK 3 VAKİTTİR diyorum. Nasıl kılınacağı konusunda en ufak bir ibare yok!Sabah tan ağırırken, öğle vakti güneş tepedeyken ve akşam güneş (çamurlara girerken) batarken. Ne kılış şekli bellidir ne de okunacak duaların sırası, zamanı ve hangisi olacağı. Sadece 3 hareket bellidir. Kıyam, rüku ve secde. İster namazı 5 saat kıl, ister 5 dakika. Eğer kuranı biliyorsanız ve "O ülkedekiler islamı yanlış yorumluyorlar, bilmiyorlar, kuranda olmayan ayetler üzerinden ve hadislere göre hareket ediyorlar" iddiasında bulunuyorsanız, bu dediğimi uygulamanız lazım. Hadi namaz olayını geçelim. Recm olayına gelirsek, daha evvel bu tartışmaya asmış olduğum bir yazımda insanın içinde var olan hayvansal içgüdüden kaynaklanan bir olay olduğuna dem vurmuştum. İnsan yapısı itibariyle yakıp yıkmaya öldürmeye kısaca vahşet uygulamaya eğimlidir. Bu bizim hayvani içgüdülerimizden gelir. Yani daha evrimimizi tamamlamış değiliz. Ve insanlık yok oluncaya kadar da evrim süreci devam edecektir. Burada, sizin dininizin kutsal kitabı ve bu kitabın içeriğini uygulamada alim sayılan İslam alimlerinin yönlendirmesiyle hali hazırda var olan hayvansal güdüler açığa çıkıyor. Misal bir kurt sürüsünü düşünün, 10 kurttan oluşan bir sürü de yaralı bir kurt hemen diğer kurtlar tarafından yok edilir. Bu hareket onları bizden (güya) ayıran hayvansal bir harekettir. Ama Recm olayına bakarsanız hemen hemen aynı eylemi görürsünüz. Yok edilmesi gereken müslüman bir insan (ki bu emir sizin dininiz ki -keçi tarafından yenildiği iddia edilen bir ayeti- ve alimlerinin uygulamalarının sonucudur) ve sürü psikolojisi ve din baskısı yüzünden belkide yapmak istemediği bir olaya dahil olan diğer müslümanlar. Bu insanlar Dünya genelinde müslüman olarak nitelendiriliyorlar. Siz ister kabul edin ister etmeyin.

Bu sadece Recm olayında da değil, kadının dövülmesi, köle-cariye zihniyeti, sizden olmayanları öldürün emirleri, imansızların cehennemde nasıl yakılacağı hususu, cihad uğruna kesilen elleri kelleler...vs...

Sizin dininizin allahı gönderdiği kitabında (daha doğrusu muhammedin yazdığı kitabında), insan doğasına hiçte aykırı olmayan sözlerden ve eylemlerden bahsetmiş. Allah insana "İnsan olmayı emretmiştir" diyorsunuz?

ALAHINIZIN AŞKINA, KİTABINA GÖRE NASIL İNSAN OLALIM!

Bize öldürmeyi emreden, cariyelerimizle evlenme hususuna kadar iç işlerimize karışan, Ebu leheb in ellerini kurutan, Cehennemde etlerimizi kaynar sularda döktürüp kaşık kaşık yediren, kabileler üzerine taş yağdıran, kadınımızı dövdüren, 6-8-14- veya 18 yaşında gencecik hayatının baharında ve kimseyi sevmesine veya sevilmesine dahi izin vermeden evlatlığının karısıyla evlenmesine izin verdiği peygamberine veren, devamlı olarak yemin eden ve bunun gibi vahşi eylemlere örnek verebileceğim sayısız ayet gönderen allahınızın bize İNSAN olmayı emretmesi kusura bakmayın ama ABESLE İŞTİGALdir.

İşte sizin kutsal kitabınızı ve sahih sayılan hadilerinizi günlük yaşamına empoze etmiş müslüman topluluğun yaptıkları ortada. RECM, KİLİSE PATLATMA, SİNAGOG PATLATMA, KELLE KESME, CANLI BOMBA OLMA, AİLE İÇİ ŞİDDET (ÖZELLİKLE KADINLARA), PEDOFİLİ, OĞLANCILIK...vb. Daha saymak istemedim çünkü sinirim zıplıyor.

İnsan olmak, din ve öğretileri ile zıt tabandadır.

Haa bu arada bu saydıklarım sadece islamiyet tarafında olandı. Burada muhatap siz olduğunuz için bunları yazdım. Bunun yanısıra yahudiliğin müslümanlara, hristiyanların müslümanlara ve müslümanların da onlara yaptıkları var. İnsan olmak kolay değil sayın Mindar. Bunu başarabilmek için DİNLERDEN ÖZGÜR olmak gerekmektedir. Sizi davet ediyorum.

Sevgiler...

mindar
22-12-2009, 14:24
Mindar Bey,

Aslında Mindar değilde dindar demek lazım size. Çünkü İslamiyet dinini o kadar benimsemişsiniz ki. Ama yanlış benimsemişsiniz. Mesela islamiyet tektir ve tek kaynağı kurandır demişsiniz. Anladığım kadarı ile de hadislere inanmıyorsunuz. Peki, kuranı okuduysanız size bir soru soracağım. Siz kaç vakit namaz kılıyorsunuz? Eğer 5 vakit kılıyorsanız yanlış yapıyorsunuz. Çünkü Kuran da namaz farz olarak sadece 3 vakittir. Bakınız, FARZ OLARAK 3 VAKİTTİR diyorum. Nasıl kılınacağı konusunda en ufak bir ibare yok!Sabah tan ağırırken, öğle vakti güneş tepedeyken ve akşam güneş (çamurlara girerken) batarken. Ne kılış şekli bellidir ne de okunacak duaların sırası, zamanı ve hangisi olacağı. Sadece 3 hareket bellidir. Kıyam, rüku ve secde. İster namazı 5 saat kıl, ister 5 dakika. Eğer kuranı biliyorsanız ve "O ülkedekiler islamı yanlış yorumluyorlar, bilmiyorlar, kuranda olmayan ayetler üzerinden ve hadislere göre hareket ediyorlar" iddiasında bulunuyorsanız, bu dediğimi uygulamanız lazım. Hadi namaz olayını geçelim. Recm olayına gelirsek, daha evvel bu tartışmaya asmış olduğum bir yazımda insanın içinde var olan hayvansal içgüdüden kaynaklanan bir olay olduğuna dem vurmuştum. İnsan yapısı itibariyle yakıp yıkmaya öldürmeye kısaca vahşet uygulamaya eğimlidir. Bu bizim hayvani içgüdülerimizden gelir. Yani daha evrimimizi tamamlamış değiliz. Ve insanlık yok oluncaya kadar da evrim süreci devam edecektir. Burada, sizin dininizin kutsal kitabı ve bu kitabın içeriğini uygulamada alim sayılan İslam alimlerinin yönlendirmesiyle hali hazırda var olan hayvansal güdüler açığa çıkıyor. Misal bir kurt sürüsünü düşünün, 10 kurttan oluşan bir sürü de yaralı bir kurt hemen diğer kurtlar tarafından yok edilir. Bu hareket onları bizden (güya) ayıran hayvansal bir harekettir. Ama Recm olayına bakarsanız hemen hemen aynı eylemi görürsünüz. Yok edilmesi gereken müslüman bir insan (ki bu emir sizin dininiz ki -keçi tarafından yenildiği iddia edilen bir ayeti- ve alimlerinin uygulamalarının sonucudur) ve sürü psikolojisi ve din baskısı yüzünden belkide yapmak istemediği bir olaya dahil olan diğer müslümanlar. Bu insanlar Dünya genelinde müslüman olarak nitelendiriliyorlar. Siz ister kabul edin ister etmeyin.

Bu sadece Recm olayında da değil, kadının dövülmesi, köle-cariye zihniyeti, sizden olmayanları öldürün emirleri, imansızların cehennemde nasıl yakılacağı hususu, cihad uğruna kesilen elleri kelleler...vs...

Sizin dininizin allahı gönderdiği kitabında (daha doğrusu muhammedin yazdığı kitabında), insan doğasına hiçte aykırı olmayan sözlerden ve eylemlerden bahsetmiş. Allah insana "İnsan olmayı emretmiştir" diyorsunuz?

ALAHINIZIN AŞKINA, KİTABINA GÖRE NASIL İNSAN OLALIM!

Bize öldürmeyi emreden, cariyelerimizle evlenme hususuna kadar iç işlerimize karışan, Ebu leheb in ellerini kurutan, Cehennemde etlerimizi kaynar sularda döktürüp kaşık kaşık yediren, kabileler üzerine taş yağdıran, kadınımızı dövdüren, 6-8-14- veya 18 yaşında gencecik hayatının baharında ve kimseyi sevmesine veya sevilmesine dahi izin vermeden evlatlığının karısıyla evlenmesine izin verdiği peygamberine veren, devamlı olarak yemin eden ve bunun gibi vahşi eylemlere örnek verebileceğim sayısız ayet gönderen allahınızın bize İNSAN olmayı emretmesi kusura bakmayın ama ABESLE İŞTİGALdir.

İşte sizin kutsal kitabınızı ve sahih sayılan hadilerinizi günlük yaşamına empoze etmiş müslüman topluluğun yaptıkları ortada. RECM, KİLİSE PATLATMA, SİNAGOG PATLATMA, KELLE KESME, CANLI BOMBA OLMA, AİLE İÇİ ŞİDDET (ÖZELLİKLE KADINLARA), PEDOFİLİ, OĞLANCILIK...vb. Daha saymak istemedim çünkü sinirim zıplıyor.

İnsan olmak, din ve öğretileri ile zıt tabandadır.

Haa bu arada bu saydıklarım sadece islamiyet tarafında olandı. Burada muhatap siz olduğunuz için bunları yazdım. Bunun yanısıra yahudiliğin müslümanlara, hristiyanların müslümanlara ve müslümanların da onlara yaptıkları var. İnsan olmak kolay değil sayın Mindar. Bunu başarabilmek için DİNLERDEN ÖZGÜR olmak gerekmektedir. Sizi davet ediyorum.

Sevgiler...

Eleştirilerinze katılıyorum ama söylediğin argumanların hepsi, insan kaynaklı yorum ve yanlış uygulamalar,
Benim sinir olduğum olay bunları insanların yaptıklarıo kötülükleri Allaha bağlamak,
tamam adamlar belki bazı konularda dinin emri diyorlar,
ama yanlış yapıyorlar din bu değil,
din hakkında kuran hakkında adil olmadığ asıp kesmeyi emrettiğini söylemişsiniz isterseniz ayet ayet sure sure bu dediğiniz şeyleri paylaşabiliriz..
başka bi platformda da olabilir veya başka bir başlık altında.
sizin itirazlarınız neler.
birde ayetleri rivayetlerle destekleyerek yorumlamayın.
ozamanın şartlarına göre kafanızda canlandırın eleştirmiş olmak için eleştirmeyin kendinizi karşı tarafa koyarak o devre giderek bi düşünün.
sevgi ve saygı ile,

Unbeliever
22-12-2009, 14:35
Mindar Bey,

Burada tek tek ayetleri asıp forum kirliliği apmak istemiyorum. Hali hazırda hepsi sitenin forum sayfalarında mevcut. Oradan ve hatta açıp kurandan okuyabilirsiniz.

Onların uyguladığı dinin kitabı farklı mıdır acaba? Bunu anlayamadım. Sonuçta Kuran bir İncil gibi 4 ayrı kitaptan oluşmuyor. Yanlış mıyım?

Ayetleri rivayetlere göre yorumlamıyorum. İddianız üzre o devirde yaşamış olduğu varsayılan bir peygamber ve onun alıntıladığı kitaptan bahsediyorum. Ayrıca o zamanın şartları ile evrensel ve her çağa ait olduğunu iddia ettiğiniz kuran ı, şimdiki zamana göre yorumlamanın neresi yanlış?

Siz benim bir önceki yazıma halen cevap vermiş değilsiniz.Bekliyorum...

sevgiler...

AerA
22-12-2009, 14:47
konuşmalarınızdan sanki bir Yaratıcı ve dine inanır gibi gördüm sizi öylemi ?
niye sordunuz diyebilirsiniz
dinlerde özgürlük üyesi siniz ondan sonra hani bir tezatlık var gibi.

Dini şirinleştirme çabalarından bahsediyorum dostum.Kelimelerin anlamları ile oynamalardan ,parantezlerden v.b..buradan bir yaratıcı ve dine inanmak nasıl çıkıyor anlamıyorum?Ama merakınızı gidereyim sayın mindar ,öyle diğil.Ve tezatlık yok.

saygılar sunar esenlikler dilerim.

naper
22-12-2009, 16:15
ipe de olsa yaslanıyorum
senin yaslanacak bişeyin de yok :)
bu arada ilki açıklayamadım tahmin ettiğim gibi

ilki açıkla bana
bende ateist olayım
ilk şey nasıl oldu.???
minik kurbağa ol dedi ilk oldu:D

yani demek istiyorum ki;ilki senin gibi açıklayacağıma,hiç açıklamam...

mindar
22-12-2009, 16:50
Mindar Bey,

Burada tek tek ayetleri asıp forum kirliliği apmak istemiyorum. Hali hazırda hepsi sitenin forum sayfalarında mevcut. Oradan ve hatta açıp kurandan okuyabilirsiniz.

Onların uyguladığı dinin kitabı farklı mıdır acaba? Bunu anlayamadım. Sonuçta Kuran bir İncil gibi 4 ayrı kitaptan oluşmuyor. Yanlış mıyım?

Ayetleri rivayetlere göre yorumlamıyorum. İddianız üzre o devirde yaşamış olduğu varsayılan bir peygamber ve onun alıntıladığı kitaptan bahsediyorum. Ayrıca o zamanın şartları ile evrensel ve her çağa ait olduğunu iddia ettiğiniz kuran ı, şimdiki zamana göre yorumlamanın neresi yanlış?

Siz benim bir önceki yazıma halen cevap vermiş değilsiniz.Bekliyorum...

sevgiler...

namaz mevzusu ise sorduğunuz konu
evet dediğiniz gibi 3 vakittir 5 değil 2 vakit olduğunuda idda eden var o da başka bence de 3 vakittir.
ama bu namaz bizim anladığımız manada namazmıdır orda tam net değilim..
salatın bir yönüde dua niyaz dır namazda bu kategoriye girer. ama salat daha geniş daha olmazsa olmaz bişey dir
destek verme destek olma onaylama tasdik etme gibi daha geniş manalar barındırabilen bir kavram
ama bu demek değildirki şekilsel namaz niyaz yoktur
namazın şeklide dediğiniz gibi kıyam ruku ve sucud
kıyam diğer manada ayakta saf tutmak,durma
ruku saygıyla eğilmek,eğilmek
sucud secde etmek alnı yüzü yere kapaklamak(kuranda da var yüzleri üstüne secdeye varırlar diye ilgilenen araştırır)

evet bu konudaki düşüncelerim böyle
belki çok fazla iddalı bi söz olabilir ama dinin aslının bu olduğuna inanıyorum.
daha çok konu var yanlış bilinen onları detaylandırmaya gerek yok.
şöyle diyeyim peygamberden sonra dahi hemen fesatlığa kan dökmeye başlamışlar ve allahın dinini yok etmek için uğraşmışlar kurandan dalamayınca hadisler güzel sözler(!) uydurmuşlar böylelikle fitneyi sokmuşlar islama
aslında islama da değil; adam olmaya, insanca, dostça, kardeşce huzur ve mutluluk içinde yaşamaya engel olmak için ellerinden geleni yapmışlar
peki neden
dediğiniz gibi hayvani içgüdüler,maddi kaygılar,makam kaygıları,cinsel dürtüler vb..

mindar
22-12-2009, 16:53
minik kurbağa ol dedi ilk oldu:D

yani demek istiyorum ki;ilki senin gibi açıklayacağıma,hiç açıklamam...

benim gibi açıklama ozaman
senin gibi açıkla da bilelim

ilk şey nasıl oldu?

bilemediğin, gizli, bilinmeyen,
Bir bilgi bile olması size birşeyleri anlatmıyormu?
yok anlatmıyor galiba :)

naper
22-12-2009, 17:10
benim gibi açıklama ozaman
senin gibi açıkla da bilelim

ilk şey nasıl oldu?

bilemediğin, gizli, bilinmeyen,
Bir bilgi bile olması size birşeyleri anlatmıyormu?
yok anlatmıyor galiba :)

dedimya minik kurbağa ol dedi ve herşey bir anda oldu.inanmıyor musun?yoksa!:D

mindar
22-12-2009, 18:19
minik kurbağan şimdi niye kendini koruyamıyor peki.?
kurbağaları çoğu yerde toplayıp kaynatıp haşlayıp millete servis yapıyorlar
bu nasıl ol diyen şey acep..

mindar
22-12-2009, 18:22
neyse konuşmaya pek gerek görmüyorum
bu noktadan sonra
çünkü
karşımdaki kişi savunduğu şeyi dahi ne olduğunu bilmeden
laf olsun maksat fesatlık ve kibir olsun diye
zorlama bir cevap veriyor..

mindar
22-12-2009, 18:23
diğer arkadaşlarla sohbetime devam edebilirim.
emrerd ile olan sohbetim bu noktada bitmiştir(eğer ilk şeyin nasıl olduğunu söylerse başka)

spartacus
22-12-2009, 18:30
Bir ilk'in olduğunu size kim söyledi ki ?

vartor
22-12-2009, 19:03
Anlayamadigim bir husus, alilahin 22.5 sene ugrasip kuran ayetleri yollamasina ve, bunlari koruyacagina kurda kusa and icmesine ragmen, islamdaki bu farkli yorumlarin var olmasi.
Neden musade ediyor hep bu farkli anlamalara diye sormak gelmez mi kimsenin aklina? Surada 4 muslumana sorsan, hepsi farkli seyler anliyor, Inkara da hic kalkismayin, bunca mezhep ve tarikatlarin varligini, ve farkli yorumlari siz benden de iyi biliyorsunuz.
Recm islamda yok ise, yine sizin inanciniza gore, allahinizin mudahil olup;"Hop dedik, biz koruyacagiz ayetlerimizi dedik, siz ise recm yaparak karsi gelityorsunuz emirlerime, aha da sizi tas kesiyorum demesi gerekmez mi? Olmaz yapmaz derseniz bakin vallahi bozulurum, Nuh'un tufanini, lut'un kavmine tas yagdiran, hatta ilk insan adem ile havvayi kulagindan tuttugu gibi cenneten atan allah emekliye ayrildi demiyeceksiniz herhalde. belki dersiniz, hic belli olmaz saginiz solunuz di mi:)

Unbeliever
22-12-2009, 19:10
Saygıdeğer Vartor Üstad,

Sizinde imzanızdaki gibi müslüman arkadaşların imanlarından dolayı beyinleri mühürlenmiş olduğu için, kalıplarının dışına maalesef çıkmıyor, çıkamıyorlar. Biz yani imansızlar birbirimizi ve ne demek istediğimizi gayet iyi anlıyoruz. Çünkü dinlerden özgürüz. İmansızız. Ama onlar ne kendilerini, ne kendi dinlerini, ne de bizleri anlamamakta ısrarcılar. Ben şahsen bıraktım artık beyinlerinin mühürlerini açmaya çalışmayı. Çünkü kilit çok küçük ve bende ki anahtar büyük geliyor. Gene de maymuncukla falan açmayı denemek isteyenler olacaktır. Umarım başarılı olurlar....

sevgiler..

naper
22-12-2009, 19:42
minik kurbağan şimdi niye kendini koruyamıyor peki.?
kurbağaları çoğu yerde toplayıp kaynatıp haşlayıp millete servis yapıyorlar
bu nasıl ol diyen şey acep..
şimdi kendini koruyamayan kurbağalar başka.o minik kurbağa tekdir,gücü sonsuzdur,o herşeye kadirdir,her şeyi bilir,görür,duyar...
öbür dünyada üstüne bastığın kurbağalar için hesap vereceksin.cayır cayır yanacaksın mindar!

vartor
22-12-2009, 20:00
Aslinda, dusunmelerine engel en muhim sey korku'dur; Eger daha once imanli idiyseniz ne demek oldugunu gayet iyi anlarsiniz. zaten hep "ya varsa" diye belitmiyor mu bu siteye takilan imanli kardeslerimiz?
Bilgisizlik, bilime dusmanligi, bu da direnmeleri surukler. Yerine koyacagi bir izah sekli yoksa karsimizdakinin, alternatif gorebilme ihtimali de o derece zayiftir. Nitekim, mekanizmayi anlayamayan birilerine tek hucreli varliklardan evrimlestigimizi anlatmak, deveye hendek atlatmaktan daha zordur.

mindar
23-12-2009, 00:16
Anlayamadigim bir husus, alilahin 22.5 sene ugrasip kuran ayetleri yollamasina ve, bunlari koruyacagina kurda kusa and icmesine ragmen, islamdaki bu farkli yorumlarin var olmasi.
Neden musade ediyor hep bu farkli anlamalara diye sormak gelmez mi kimsenin aklina? Surada 4 muslumana sorsan, hepsi farkli seyler anliyor, Inkara da hic kalkismayin, bunca mezhep ve tarikatlarin varligini, ve farkli yorumlari siz benden de iyi biliyorsunuz.
Recm islamda yok ise, yine sizin inanciniza gore, allahinizin mudahil olup;"Hop dedik, biz koruyacagiz ayetlerimizi dedik, siz ise recm yaparak karsi gelityorsunuz emirlerime, aha da sizi tas kesiyorum demesi gerekmez mi? Olmaz yapmaz derseniz bakin vallahi bozulurum, Nuh'un tufanini, lut'un kavmine tas yagdiran, hatta ilk insan adem ile havvayi kulagindan tuttugu gibi cenneten atan allah emekliye ayrildi demiyeceksiniz herhalde. belki dersiniz, hic belli olmaz saginiz solunuz di mi:)

son kitap olduğu için artık helak yok diye düşünüyorum sonumuz kıymaet sonuçta eğer yokolan kavimlere inanmıyorsanız toprak altından çıkan şehirler ölüler de neyin nesi oluyor bilim bile bir irtibat kuruyor kutsal kitaplarla .. bu konuda..
Allahın kuranı koruma işine gelirsek
bunu kuranın kitap sayfaları olarak değil de mana olarak yani hep aslına bağlı kalınarak hiç bizaman unutulamayacağı yani net olarak şöyle diyebiliriz korunan sayfa değil belki ama içerik sayfayı siz alır yakarsınız bazılarının söylediği yaptığı gibi t.kağıdı da yapabilirsiniz ama manayı silemez yakamazsın bu tip bi anlam düşünüyorum ..

ve ne kadar da itiraz etseniz de Allahın bizi başıboş bırakıyor gibi görünmesini belli bi süreye kadar zaman verip kimin iyi kimin kötü olduğunu test edip ona göre karşılık verecek.
niye böyle bniye diye sorarsanız da Allah olan o daha sonra ona sorarsınız.
ben sorma luzumu görmüyorum öyle istemiş blki gücünü sanatını göstermek istemiştir
ama fazlası beni ilgilndirmiyor
Allahsız öleceğime, Allahlı ölmeyi tercih ederim zararım olmaz..
sizin olurmu?

mindar
23-12-2009, 00:19
Bir ilk'in olduğunu size kim söyledi ki ?

varmıydı peki baştan beri baştan beri olan bir ilke inanıyorsunuzda bizim baştan beri var dediğimiz Allaha inanmaktan alıkoyan ne sizi.?

mindar
23-12-2009, 00:41
Aslinda, dusunmelerine engel en muhim sey korku'dur; Eger daha once imanli idiyseniz ne demek oldugunu gayet iyi anlarsiniz. zaten hep "ya varsa" diye belitmiyor mu bu siteye takilan imanli kardeslerimiz?
Bilgisizlik, bilime dusmanligi, bu da direnmeleri surukler. Yerine koyacagi bir izah sekli yoksa karsimizdakinin, alternatif gorebilme ihtimali de o derece zayiftir. Nitekim, mekanizmayi anlayamayan birilerine tek hucreli varliklardan evrimlestigimizi anlatmak, deveye hendek atlatmaktan daha zordur.

hadi ilki tek hücreli canlı dedik o tek hücreli canlı nasıl oluştru şartlar nasıl meydana geldi şartlar yoktanmı oldu.??

müşkülpesent
23-12-2009, 00:53
hadi ilki tek hücreli canlı dedik o tek hücreli canlı nasıl oluştru şartlar nasıl meydana geldi şartlar yoktanmı oldu.??
Mindar çok meşhur bir Miller deneyi vardır, bilir misin?

Araştırmalara göre ilk atmosferde bulunan amonyak, metan ve su buharından güneş ışınları ve elektrik boşanımı etkisiyle amino asitler oluşuyor öncelikle.. Bu amaçla bazı araştırıcılar yeryüzünün bu ilkel koşulunu laboratuvarda bir araya getirerek aminoasitleri elde etmeyi de başardılar. Önce Calvin’in yaptığı deneyi daha sonra Miller yapmıştır..

(Konu başlıktan yine sapmış oldu gerçi)

mindar
23-12-2009, 10:22
Mindar çok meşhur bir Miller deneyi vardır, bilir misin?

Araştırmalara göre ilk atmosferde bulunan amonyak, metan ve su buharından güneş ışınları ve elektrik boşanımı etkisiyle amino asitler oluşuyor öncelikle.. Bu amaçla bazı araştırıcılar yeryüzünün bu ilkel koşulunu laboratuvarda bir araya getirerek aminoasitleri elde etmeyi de başardılar. Önce Calvin’in yaptığı deneyi daha sonra Miller yapmıştır..

(Konu başlıktan yine sapmış oldu gerçi)

nasıl oluştu bunlar yoktan mı bi anda geldiler
onları da bişey oluşturdu dersen bu devamlı gider en sonunda siz madem onu da Allah yarattı o halde Allahı da kim yarattı dersiniz
ama biz Allahta bitiririz olayı.. ötesi açıklanabilir değil yoktan var olamayacağına göre ilk şey.
mutlaka bir yaratıcısı olmak zorunda.
bu yaratıcısıda yaratılmamış olması gerekirki zincir sonsuza dek gitmesin.

müşkülpesent
23-12-2009, 12:42
nasıl oluştu bunlar yoktan mı bi anda geldiler
onları da bişey oluşturdu dersen bu devamlı gider en sonunda siz madem onu da Allah yarattı o halde Allahı da kim yarattı dersiniz
ama biz Allahta bitiririz olayı.. ötesi açıklanabilir değil yoktan var olamayacağına göre ilk şey.
mutlaka bir yaratıcısı olmak zorunda.
bu yaratıcısıda yaratılmamış olması gerekirki zincir sonsuza dek gitmesin.
Senin mantığınla cevap veremediğimiz her konuda olayı bir yaratıcıya bağlamak gerek. 200 yıl öncesi bildiklerimizle şu an bildiklerimiz aynı mı?

Bilim her geçen gün farklı açılımlar sunuyor bizlere. Hücrenin varlığını daha geçen yüzyıla kadar bilmiyorduk.. Bunu bilmememiz keşfetmeyeceğimiz anlamına gelmedi.. Nitekim mikroskobun bulunmasıyla bu küçük organizasyonun varlığını da öğrendik.. Yani şu an için bilmediklerimizin yanıtını bir gün bilimin bize açıklayamacağını söyleyemezsin.

Durum bu iken her tıkandığın noktada "o halde yaratıcı var demek" işin kolayına kaçmak olur.

mindar
23-12-2009, 15:43
tek hücreli bi canlı nasıl düşünen bi canlı meydana getirebiliyor
bunu nasıl akledebiliyorsunuz anlamıyorum sizi evrimleşerek nasıl akıl başa gelir

vartor
23-12-2009, 17:36
Nasil donusebildigini anlamak icin, buraz fizik, kimya, biyoloji, biraz da ilk okul otesi tabiat bilgisi gerekir. Camide ogrenilmeyecegi asikardir.

nogada
23-12-2009, 18:05
Nasil donusebildigini anlamak icin, buraz fizik, kimya, biyoloji, biraz da ilk okul otesi tabiat bilgisi gerekir. Camide ogrenilmeyecegi asikardir.

Sayın vartor...

Biz müslümanlar zaten camilerde yatıp kalkıyoruz,içimizde üniversie okuyan,fizik,kimya,biyoloji gibi ismini bile anmaktan korktuğumuz bilimler ile ilgilenenler yok.Biz günde 5 vakit namaz kılar,20 defa abdest alır,nargile çekerek ezan seslerini bekleriz,elimizde tesbih,kafamızda sarık,ayaklarımızda takunya,üstümüzde cübbe,bilim düşmanıyızdır.Bize bakmayın siz,başımız sıkıştığında yüce ve üstün olan siz ATEİSTLERE güveniriz.Nede olsa bilim demek Ateist demek,Allah'a inanınca bir insan kör cahil oluyor.Ne yapalım deriz ve kaderimize boyun eğeriz.

Saygılarımla...

müşkülpesent
23-12-2009, 18:48
bunu nasıl akledebiliyorsunuz anlamıyorum sizi evrimleşerek nasıl akıl başa gelir
Mindar Evrim Teorisi kısmında bu konuyla ilgili açılımlar bulabilirsin.. Biraz kurcala, cevap alamazsan bir başlık aç.. Burada konu baya saptı çünkü.

vartor
23-12-2009, 21:35
Boyle soruya boyle cevap olur: Siz nogada, alinacaginiza mindar'a aciklasaydiniz ya, ille de ateistlere birakirsaniz cevaplari olacagi budur. Ustelik yalan mi, evrim karsitligi dinle beraber gelmiyor mu? allah ol dedi oldurdu zihniyeti degil mi anlamayi kismen engelleyen?

nogada
23-12-2009, 21:49
Sayın Vartor sizin olgunluğunuza yakışmamış kanatindeyim,sayın mindara verdiğiniz cevaba hitaben.Bir insan bir şeyi blmeyebilir veyahut kabullenmeyebilir yada içindeki bazı sözleri istemeden yanlış şekilde kelimelere dökebilir,bu şekilde cevaplamanız gerekli değildi diye düşünüyorum...

Dediğiniz doğrudur kimileri evrimi Tanrının karşısında duran bir olgu olarak görür fakat böyle değildir.Fakat sayın mindarın dediği kadar,atesitlerinde evrimi Tanrı'nın olmadığına kanıt gösterircesine konuşmasıda yanlıştır.

İkisi apayrı şeylerdir.

Evrim oluşmuş olan canlılığın buralara nasıl geldiğini,ne süreçlerden geçtiğini,bu süreçte hangi yöntemleri kullandığını kendi içindeki sistematiklerle ve dinamikler ile açıklamaya çalışan bir bilim dalı,bir teoridir.

Tanrıyı yok saymaz,böyle bir gücüde yoktur.

Saygılarımla...

vartor
23-12-2009, 22:06
Sayin nogada, bunca zaman forumlara takilip da birsey ogrenememis olmaniz uzucu; Evrim teorisinin tanriyi yok saydigi da yine imanlilarin gorusudur. yuzlerce defa ilgilenmez denildigi halde, hala evrim teorisini bir guc, bir inanc sistemiymis gibi gordugunuz anlasiliyor cumlelerinizden.
Tanrıyı yok saymaz,böyle bir gücüde yoktur. bu cumleniz herseyi anlatmis zaten.

Not; benim yasima neyin yakisip yakismadigina da birakin ben karar vereyim, siz dersi, akli kendinize verin. Benden cok ihtiyaciniz olduguna yasimdan dolayi tecrubelerimle biliyorum. Adabi once kendiniz ogrenin, sonra baskasina ders vermeye kalkin.

nogada
23-12-2009, 22:08
Sayın Vartor sanırım yanlış anladınız.Ben bu tepkimi,sanki öylemiş gibi göstermeye çalışan yada öyle olduğuna inanan ATEİST arkadaşlar için söyledim.Ve üstüne basarakta son cümlemde bunun böyle olmadığını bir kez daha belirttim.

Not:Tabiki kendiniz karar vericeksiniz,ben gözümde görmek istediğim siz(vartor),için bir önermede bulundum sadece.İstediğiniz gibi düşünüp,alınabilirsiniz...

Saygılarımla...

mindar
23-12-2009, 23:02
siz camide öğrenmediğiniz göre anlatabilirmisiniz nasıl oluyor?
rica etsem ben üniversite okumuşum ama boşuna anlayamamışım
zaten demezlermi okumak la olmaz bu işler diye
oyüzden okumuşum ama boşuna,,,
bi tek hücreli canlının nasıl mükemmel düşünen varlıklara dönüştüğü bile bilemiyorum
yuhh bana.

tekrar dan rica edeyim
anlatırmısınız lütfen nasıl oluyor bilmeyen arkadaşlarda öğrnsn aklında soru işaretleri olanlarında işaretleri kalksın.
teşekkürler...

müşkülpesent
23-12-2009, 23:25
Mindar Evrim Teorisi kısmında bu konuyla ilgili açılımlar bulabilirsin.. Biraz kurcala, cevap alamazsan bir başlık aç.. Burada konu baya saptı çünkü.
Mindar, yukarıdaki daha önce yaptığım şu basit ifadeyi bile algılamakta güçlük çekerken sana karmakarışık evrim teorisini nasıl anlatalım?
Gerçi anlatırız, daha önce de anlattık ama bunu algılayabilmek için bir de okumak gerek. Sırf evrim teorisine ayrılmış bir alan var ve sen ısrarla bu konuyu "Dinler ve Kadın" kısmında yürütmeye çalışıyorsun..

Önerimi tekrar ediyorum, işin kolayına kaçmayı bırak ve incele evrim teorisi alanında yazılanları.. Cevap bulamazsan bir başlık aç.

mindar
23-12-2009, 23:37
tamam neyse konu buralara geldi ama suçlusu biz olduk ,sadece konuyu saptıran başka yöne çeken bizmişiz gibi...

diğer konularda da yazılarımız oldu. biraz araştırırsanız fikir sahibi olabilirsiniz benim hakkımda..

tamam burdan daha konuşmaya devam etmeyelim bu konu hakkında.
ama öyle bi konuşuyorsunıuz ki sanki evrim kesin kanıtlanmış bişeymiş gibi çok net konuşuyorsunuz evrimleşen ilk canlılıarı görmüş gibi
bir başkası çıkıp da hayır öyle değil dediğinde o adam bilim adamı bile olmuş olsa da sizin görüşte olmadığı için onunkisi bilim olmuyor safsata oluyor
siz hiç bi zaman karşı görüşe hak vermez o söylenen kulak asmazsınız gibi geliyor bana boşuna yani..
ama ben bu siteye ilk geldiğimde soru işaretleri oluştu kafamda ama daha fazla araştırarak buldum cevaplarımı araştırmaya sevkeden şeylerden biri de;
burdaki Dinsiz,Allahsız(dinlerde özgürlük üyeleri) hemen alınmayın
pratikte aynen öylesiniz sizi rencide etmek için söylemiyorum ,
bu tip arkadaşların çok kaba sert ve alaycı olmaları idi.

müşkülpesent
23-12-2009, 23:51
tamam neyse konu buralara geldi ama suçlusu biz olduk ,sadece konuyu saptıran başka yöne çeken bizmişiz gibi...

diğer konularda da yazılarımız oldu. biraz araştırırsanız fikir sahibi olabilirsiniz benim hakkımda..

tamam burdan daha konuşmaya devam etmeyelim bu konu hakkında.
ama öyle bi konuşuyorsunıuz ki sanki evrim kesin kanıtlanmış bişeymiş gibi çok net konuşuyorsunuz evrimleşen ilk canlılıarı görmüş gibi
bir başkası çıkıp da hayır öyle değil dediğinde o adam bilim adamı bile olmuş olsa da sizin görüşte olmadığı için onunkisi bilim olmuyor safsata oluyor
siz hiç bi zaman karşı görüşe hak vermez o söylenen kulak asmazsınız gibi geliyor bana boşuna yani..
ama ben bu siteye ilk geldiğimde soru işaretleri oluştu kafamda ama daha fazla araştırarak buldum cevaplarımı araştırmaya sevkeden şeylerden biri de;
burdaki Dinsiz,Allahsız(dinlerde özgürlük üyeleri) hemen alınmayın
pratikte aynen öylesiniz sizi rencide etmek için söylemiyorum ,
bu tip arkadaşların çok kaba sert ve alaycı olmaları idi.
Mindar, ben sana evrim kafandaki tüm soru işaretlerini çözer demiyorum.. Ki zaten evrimin dinsel argümanları çürütmek gibi bir derdi de yok. "Kesin kanıtlanmış gibi" sözü bile aslında evrim konusunda hiç bir fikrinin olmadığını gösteriyor. Sana söylediğim, bahsettiğim kısımdan biraz faydalanman ve konuyla ilgili merak ettiklerini başlık olarak orada açman.

Yani bu kadar serzenişe değmezdi Mindar.. :)