PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Christmas Kutlu Olsun

evrensel-insan
24-12-2009, 00:31
Saygideger arkadaslar;

TD Sitesinin sanal alemde, dunyaya acikligini ve sitemizdeki her turlu hristiyan arkadaslari dusunerekten, christmaslarini kutlarim.

Ama, bosuna kimse beklemesin ve bu sogukta cam kapi acip, evlerini sogutmasin ve usutmesin. Cunku isa, hava muhalefetinden dolayi gelemeyecekmis.

Saygilarimla;
evrensel-insan

UlulElbab
24-12-2009, 05:22
selam,

Bende Kitab Ehlinin 1. ve 2. Adventlerini kutlarım.

Üstelik Onlarla alay etmeden...İnanca ve İnanmama özgürlüğüne Saygı duyarak.

Sevgi ile...

selam

evrensel-insan
24-12-2009, 05:49
Saygideger UlulElbab;

Hangi cumle size "alayli" geldi ve neden?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Psiko
24-12-2009, 10:17
Sitemizde bulunan Hıristiyan arkadaşlarımızın nezdinde,
Hıristiyan aleminin Christmas'ını kutlarım.

Sevgili evrensel hocam ; Hava muhalefeti nedeni ile gelemeyecek olan kim ?
Hz.İsa mı ?
Saint veya Santa Klaus mu ?
Gelememesi durumu çocukları üzer mi ?

Bizim orada meşhur bir söz vardır.
"Her boyayı boyadık,fıstığı yeşili kaldı."

Psiko
24-12-2009, 10:22
Sayın UlulElbab :

Hanif Müslüman anlayışının temsilcisi olarak sitemize hoş geldiniz.

Kitap Ehli,
Yahudi ve Hıristiyanlara Kur'anın bir seslenişidir.
El Hakk doğru.
Ancak,
Kitaba ehil olma anlamında,
Müslümanlar da,
bir kitabın-"Kur'an"-ehli değil midir ?
Ve
Chiristmas,
Hıristiyan geleneği değil midir ?

evrensel-insan
24-12-2009, 16:32
Saygideger psiko;

Sevgili evrensel hocam ; Hava muhalefeti nedeni ile gelemeyecek olan kim ?
Hz.İsa mı ?

Christmas, yani 25 Aralikta, evet.

Saint veya Santa Klaus mu ?

31 Aralik'ta evet.

Gelememesi durumu çocukları üzer mi ?

Walla, bu cocuguna gore degisir. Bizim cocuklar, gelemeyecegini biliyorlar. Bilmeyen cocuklarda, Santa Klaus'u sokaklarda karsilayip, onunla resim cektirip, iyice bir para harciyorlar. Ne yaparsin, ekonomi dunyasi, iste.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Paolo
24-12-2009, 22:02
2. Bölüm İsa'nın doğumu

(Mat.1:18-25 (http://kutsal-kitap.net/bible/tr/index.php?id=1482&mc=2&sc=1480#18))
O günlerde Sezar Avgustus tüm Roma dünyasında bir nüfus sayımının yapılması için ferman çıkardı. 2Bu ilk sayım, Kirinyus'un Suriye valiliği zamanında yapıldı. 3Herkes yazılmak için kendi kentine gitti.
4Böylece Yusuf da, Davut'un soyundan ve torunlarından olduğu için Celile'nin Nasıra kentinden kalkıp Yahudiye bölgesine, Davut'un kenti olan Beytlehem'e gitti. 5Orada, hamile olan nişanlısı Meryem'le birlikte yazılacaktı. 6-7Onlar oradayken, Meryem'in doğum yapma vakti geldi ve ilk oğlunu doğurdu. Onu kundağa sarıp bir yemliğe yatırdı. Çünkü handa kendilerine yer yoktu.
Çobanlar ve melekler

8Aynı yörede, sürülerinin yanında nöbet tutarak geceyi kırlarda geçiren çobanlar vardı. 9Rab'bin bir meleği onlara göründü ve Rab'bin görkemi çevrelerini aydınlattı. Büyük bir korkuya kapıldılar. 10-11Melek ise onlara, «Korkmayın!» dedi. «Size, tüm halk için büyük sevinç kaynağı olacak bir müjde getiriyorum: bugün size, Davut'un kentinde bir Kurtarıcı doğdu. Bu, Rab olan Mesih'tir. 12Ve işte size bir işaret: kundağa sarılmış ve yemlikte yatan bir bebek bulacaksınız.»
13-14Birdenbire meleğin yanında, göksel ordulardan oluşan büyük bir topluluk belirdi. Tanrı'yı överek,
«En yücelerde Tanrı'ya yücelik olsun,
yeryüzünde O'nun hoşnut kaldığı insanlara
esenlik olsun!» dediler.
15Melekler yanlarından ayrılıp göğe çekildikten sonra çobanlar birbirlerine, «Haydi, Beytlehem'e gidelim, Rab'bin bize bildirdiği bu olayı görelim» dediler. 16Aceleyle gidip Meryem'le Yusuf'u ve yemlikte yatan bebeği buldular. 17Onları görünce, çocukla ilgili olarak kendilerine anlatılanları onlara bildirdiler. 18Bunu duyanların hepsi, çobanların kendilerine söylediklerine şaşıp kaldılar. 19Meryem isebütün bu sözleri derin derin düşünerek yüreğinde sakladı. 20Çobanlar, işitip gördüklerinin tümü için Tanrı'yı yüceltip överek geri döndüler. Her şeyi, kendilerine anlatıldığı gibi bulmuşlardı.

LUKA 2

Tüm imanlı kardeşlerimizin bayramını kutlarım.Ayrıca tüm insanlığa huzur,mutluluk ve esenlik getirmesini dilerim.

Bouna Natale,Marry Christmas,Mutlu Noeller

Titan
24-12-2009, 22:35
İyi noeller dilerim bende.

Lusin
25-12-2009, 01:12
Noelimizi kutlayan tüm üyelere teşekkürlerimi sunarım ve ben de tüm cemaatimizin noelini kutlarım. Շնորհաւոր Նոր Տարի եւ Սուրբ Ծնունդ: (Merry Christmas and a Happy New Year dedim, meraklanmayın:love:)

ozgur_beyin
25-12-2009, 01:33
buakşam san antuandaki yılbaşı ayinine katıldım çok hoşuma gitti bir yazıda ayrıntıları yazacağım bende yılbaşına veya böyle bir güne önem veren herkesin yılbaşını kutlarım.
işin içine dini sokmasak daha iyi olur kanaatindeyim

vesper
25-12-2009, 01:52
Ben de bu başlığı açacaktım sözde:D:D

çook teşekkür ederim kutlayan arkadaşlara. Çok naziksiniz.

Bu arada Sn evrensel-insan ve Sn psiko ben yine de Noel babadan umudu kesmeyeyim diyorum ne olur ne olmaz :heh: :heh: :heh:

vartor
25-12-2009, 03:25
Kanada;da yasadigimdan christmas buyuk bir olay; parasi olan ve olmayanin borca girerek birbirine luzumsuz hediyeler yagdirdigi, hicbir duygu eseri kalmayan bir alis veris furyasina donmus bir pagan gelenegi. isa degil de musanin bol bol gosterildigi, Charlton Heston'un filimlerinin piyasaya tekrar suruldugu de zamandir christmas. Guygu somuru tucarlari ve dukkan sahiplerinin yuzlerini gulduren, en buyuk bayramidir da diyebiliriz. En cok paranin bu vesileyle harcandigi bir gercektir. Hediyeler acildiginda sahte gulumseme altinda kucumsendigi, kimin kime kac para harcadigi hesaplarinin yapildigi andir da christmas.
Ama iman meselesi de ayni zamanda: gerci Lusin'inki biraz daha bekliyebilir :) Tum inanirlarin (muslumanlar da dahil) christmas'ini kutlarim. (muslumanlar da isa'ya inandigindan onlar icin de dogusu bir bayram olmalidir degil mi?)

KızıL
25-12-2009, 03:54
bir zamanlar kutlardık :D noeliniz sizlere insanlık namına tüm güzellikleri getirsin...

evrensel-insan
25-12-2009, 06:25
Saygideger arkadaslar;

işin içine dini sokmasak daha iyi olur kanaatindeyim-o.b.-

Aynen katiliyorum. Cunku noel baba, ya da Father christmas, cam agaci, hediye , Santa Claus'un ne yeni yilla, ne de dini Christmasla, yani Isa ile uzaktan yakindan bir bagi yoktur.

Father Christmas, Amerika da 1800'lu yillarda yaratilmis, Kuzey Kutbunda yasayan bir hayali kahramandir (beyaz sakalli, kirmizi beyaz cubbeli, "ho ho ho" diyen, havada ucan geyikli kizaklariyla, dunyayi dolasan ve her sene bunu yapan bir yaratilmis karakterdir).

Aslinda, bu karakterin yaratimi, o tarihlerde, olmekte olan christmas canliligini diriltmek icindir. Zaten o yuzden de, tam Isa'ya uygun olarak 25 Aralik'ta gelir, 26 Aralikta da hediyelerini dagitir (boxing day)

Christmas, yani noel dini kutlamalari 12 gun surdugunden, bu ne dini christmas'la, ne de yeni yilla bagi olmayan, ama tam Noel gunu gelen, karakter, bu 12 gunden de yararlanarak, yilbasi kutlamalarini da icine almistir.

Bilhassa, Hristiyan olmayan ulkelerde, yeni yil icerikli bir kutlamadir. Turkiye'de oldugu gibi.

Isin bir ilginc yanida; hediye dagitiminin, 26 Aralik olmasidir, yani 31 Aralik aksami degil.

Oyuzden de, christmas veya noelin; dini icerigi ile; Father christmas ve noel baba'nin bir bagi yoktur. Tek bag, uyanik yaraticinin, christmasi kurtarmasi adina,noel baba'yi Aralik'in 25 inde ortaya cikarmasi ve 12 gununden dusuncesiyle, yilbasini da icine almasidir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Paolo
25-12-2009, 09:21
Kutsal Noelimizi kutlayan tüm arkadaşlara teşekkür ederiz.Bu arada Noel Baba hayali değildir.Noel Baba yaşamıştır.Gerçek ismi Aziz Nicholastır.Antalya demrede yaşamıştır.Noel Baba derken aslında O kastedilir.Ona atıfta bulunulur.

Psiko
25-12-2009, 11:03
Sevgili Lusin ;

Bir inanır olarak,
İnanç anlamında,
Benimle aynı düzleme ayak basmasa da,
diğer inanırların "DEĞER"verdiği bir günü kutlamak,
İNSAN a verilen değerin göstergesidir diye düşünürüm hep.

Dünyanın,
içinde yaşayan herkes ama herkes için daha iyi bir yer olabilmesi,
yaftası ne olursa olsun İNSANın elinde.
Kavgalar,
benim gibi DÜŞÜNECEKSİN-yaşayacaksın odaklı görünüyor.

"Kendin için istemediğini,başkası için de isteme"
ile
"Kendin için istediğini başkası için de iste"
görünümde aynı gibi ise de,
2.sinin uygulamaları ne yazık ki yaşam adına hoş durmuyor.

Aslında sözüm çocuklar içindi.
Uzattık.
Nazım Ustanın,
"Çocuklara kıymayın efendiler" demesi gibi,
"Hava muhalefeti dolayısı ile....." denildiği için,
Yılda bir gün dahi olsa,
Çocukların mahsun olmalarına engel olalım demek istemiştim.
Evrensel ustam epistomolojik olarak anlamıştır.

uyar
25-12-2009, 12:52
yahudilerinde hanukkah ını kutlayalım.... aynı döneme denk geliyor sanırım

Hanuka veya Hanukkah (İbranice: חנוכה), İbrani takvimine göre Kislev'in 25. günü başlayıp sekiz gün süren bir Musevi bayramı. Ayrıca Işık Bayramı ya da Yeniden Adanma Bayramı olarakta anılır.
Bu bayram, Gregoryen takvimiyle Aralık, Kasım sonu, ya da çok ender olarak Ocak başına denk gelir. Bayramda, hanukiyalar yakılır. Birinci gün bir tane, ikinci gün iki tane yakılır ve bu böylece bayram boyunca devam eder.

güneşinzaptıyakın
25-12-2009, 14:22
Hanuka veya Hanukkah (İbranice: חנוכה), sanırım bu sene yılbaşı ile aynı zamana geliyor...

uyar
25-12-2009, 15:07
ermeni ve rum ortodoks arkadaşların noeli 6 ocak da sanırım.... onların ki mi biraz geç doğmuş veya katoliklerinki erken doğum bilemeyeceğim....

bildiğim kadarıyla Hanukkah hep christmasla aynı zamana gelir... en azından ABDde böyle..

mongus
25-12-2009, 18:22
amusing ; but Im muslim :)

saroz
25-12-2009, 18:31
Antalya Demreli Noel baba nasıl kardan adam olmuş yaw:))

güneşinzaptıyakın
25-12-2009, 18:33
Antalya Demreli Noel baba nasıl kardan adam olmuş yaw:))
Artı değerin hikmeti ile :D

uyar
25-12-2009, 18:48
amusing ; but Im muslim :)

so what ?? or wtf :)

evrensel-insan
25-12-2009, 19:17
Saygideger Paolo;

Santa Claus, also known as Saint Nicholas, Sinterklaas, Father Christmas, Kris Kringle or simply "Santa", is a legendary figure -alinti-

Santa Claus, ya da kisaca "Santa" ayni zamanda, Saint Nicholas, Sinterklaas, Father Christmas, Kris Kringle olarak bilinen efsanevi bir karakterdir.-tercume-

Alintinin linki;

http://en.wikipedia.org/wiki/Santa_Claus

Bu linkte 6 Araligi ve Ocak 1'i de acikliyor.

Saygilarimla;
evrensel-insan

evrensel-insan
25-12-2009, 19:33
Saygideger psiko;

Çocukların mahsun olmalarına engel olalım demek istemiştim.
Evrensel ustam epistomolojik olarak anlamıştır. -psiko-

Kisilerin birey bilincini evrensel-insan bilincinin birligi, butunlugune dusunce ve davranis olarak tasimak isteyen, ben; hic cocuklarin mahsun olmalarini isteyebilirmiyim. Bak bu alintiya;

Turkiye'dekileri bilemem ama; burda, christmas ve agaci, buyuklerden ziyade cocuklarin bir ozlemi. Onlari da "kirmak" mumkun olmuyor.

Ben bu konuda cok ekonomigim, yapma ve suslu orta boy bir agac almistim, seneler once; "temcit pilavi gibi" o agaci christmas ta kurup, yilbasi sonrasi tekrar bozup, kaldiriyoruz. Simdilik son kullanma tarihi tehlikesi de yok.

Oyuzden, buralarda olsan christmasla ve agaciyla yasamayi ogrenmelisin. Tabi ailen varsa; yoksa yalnizsan zaten mesele yok. Senin anlayacagin, depremle yasamayi ogrenmek gibi bir sey bu.

Iyi tarih, konunun ustune gelirmis, yarin arife ve obur gun christmas ve sonraki gunde boxing day.-e.i.

Yazinin linki;

http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=15621

Mesaj 9.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Paolo
26-12-2009, 01:03
Sayın evrensel insan

Efsanevi karakter derken sanırım geyikleri olan havada uçan noel baba tiplemesi kastettiniz sanırım.Ama Aziz Nicholas sandığınız gibi hayali değildir.Hatta kemikleri İtalyaya götürülmüştür.Burdada kısmen kalmıştır.Noel Baba hakkında bilgi bulabileceğiniz bir site

www.kimkimdir.gen.tr (http://www.kimkimdir.gen.tr)

evrensel-insan
26-12-2009, 01:37
Saygideger paolo;

Senin dedigin saint Nicolas degil mi? O da bir santa cesidi. Yukaridaki linki bir tikla ve benim tercumemi oku istersen. Noel, Christmas'la es anlamlidir. O yuzden, santa, father Christmas ve santa lakapli digerleri ve de Turkce'nin noel baba'si hepsi ayni efsanevi karakterdir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Paolo
26-12-2009, 02:06
Sayın evrensel insan.Size sorum olucak müsadenizle.Aziz Nicholasın yaşadığına inanıyor musunuz?Yada size göre yaşadı mı?

nogada
26-12-2009, 02:16
Tüm Histiyan arkadaşlarımızın Christmas'ı kutlu olsun(gecikme için kusura bakmayın)

http://valplibrary.files.wordpress.com/2009/01/5b585d_merry-christmas-blue-style.jpg

evrensel-insan
26-12-2009, 02:27
Saygideger Paolo;

Santa Claus, also known as Saint Nicholas, Sinterklaas, Father Christmas, Kris Kringle or simply "Santa", is a legendary figure -alinti-

Santa Claus, ya da kisaca "Santa" ayni zamanda, Saint Nicholas, Sinterklaas, Father Christmas, Kris Kringle olarak bilinen efsanevi bir karakterdir.-tercume-

Zannedersem, benim bireysel yorumuma bir ihtiyac yok, oyle degil mi?

Saygilarimla;
evrensel-insan

Lusin
27-12-2009, 01:17
ermeni ve rum ortodoks arkadaşların noeli 6 ocak da sanırım.... onların ki mi biraz geç doğmuş veya katoliklerinki erken doğum bilemeyeceğim....

bildiğim kadarıyla Hanukkah hep christmasla aynı zamana gelir... en azından ABDde böyle..

Rum Ortodokslar 25 Aralıkta kutlarlar Noel'i yanlış biliyorsunuz, Ermeni Ortodokslar 6 Ocak'ta, Rus Ortodokslar 7 Ocak'ta kutlarlar. :)

proximo
27-12-2009, 02:38
Rum Ortodokslar 25 Aralıkta kutlarlar Noel'i yanlış biliyorsunuz, Ermeni Ortodokslar 6 Ocak'ta, Rus Ortodokslar 7 Ocak'ta kutlarlar. :)
Vay be ne ortodoks bolluğu var,elini sallasan ortodoksa çarpacak.Şöyle bi liste hazırlansın bence 2010 isa babanın doğum günü kutlama günleri.Ruslar 25 aralık Ermeniler 6 ocak italyanlar 7 aralık bla bla bu ne ya ne doyamadınız gitti şu isanıza.

uyar
27-12-2009, 13:02

sevgili lusin... önce iyi noeller...

sonra neden???

vesper
27-12-2009, 23:15
Sn uyar

Takvim farkından dolayı böyle olduğu söyleniyor

uyar
27-12-2009, 23:26
Sn uyar

Takvim farkından dolayı böyle olduğu söyleniyor

sevgili vesper... size de iyi noeller...

yani olur böyle yanılmalar mı demek istiyorsunuz?? önemli değil mi?? hani hangisinin daha doğru olduğu??

vesper
28-12-2009, 23:08
Sn uyar İsayı araştıran(gerçekten yaşadığına güvenerek) pek çok kişi onun Aralıkta doğmamış olabileceğini söylüyor. Burada önemli olan isanın ne zaman doğduğu değil, doğumunun hatırlanarak kutlanmasıdır.

Açıkçası ben de İsanın 24 Aralık gecesi doğduğuna emin değilim. İsanın hakkında çok fazla bilgi yok hayatının özelikle çocukluğunun pek çok kısmı karanlıkta. Doğumu nasıl bu kadar kesin bilinebiliyor.

Mesela bugun Müslümanlar da Ay takvimine göre her yıl 11 gün geriye giderek kutlarlar mevlitlerini. Burada amaç günün tutturulması değil, Muhammedin hatırlanması.

Müslümanların takvim farkları gibi değişik ülkelerdeki Hristiyanlarından takvim farklarından dolayı Noelde oynama olabiliyor. Belki de bunların hiçbiri doğru değildir. Günümüzde İsanın haziranda doğduğu söyleniyor. Belki de doğru olan budur. Ama önemli olan İsanın doğumunun hatırlanmasıdır, onun bize getirdiklerini,verdiği müjdeyi hatırlamaktır. Noelin hiçbir zaman Hazirana alınacağını sanmıyorum:)

Esenlikler

Yergin
29-12-2009, 00:30
Sevgili vesper,

İlla ki bilimsel olunacak ve herşey sorgulanacak ya, o yüzden nedenler bitmez :)
Tabi sözüm meclisten dışarı, latife yapmaktayım.

Düşüncelerinize katılıyorum. Önemli olan hatırlamak.

Saygılarımla

evrensel-insan
25-12-2010, 15:51
Saygideger arkadaslar;

Tum Hristiyan aleminin, Christmas'i ve Boxing Day'i kutlu olsun.

Umarim, bekleyenler icin Isa gelmse de, bol bol hediyeler gelir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

AerA
25-12-2010, 21:19
Mısır Tanrısı Osiris'in (Horus), Yunan Tanrısı Dionysos'un, Hindu Tanrısı Krishna'nın, Pers Tanrısı Mithra'nın ve Hristiyan Tanrısı Jesus* un (Jesus Mısır dilinde "Yesu"dur ve Osiris'in diğer bir adıdır. Kaynak : Dr. Brugsch - Religion Und Mythologie Der Alten Egypter II) doğum günü kutlu olsun....

Engse Hohol
16-12-2016, 17:42
✔ (https://twitter.com/TurkPars/status/809455372629000192) Müslüman sığınmacılar İtalya'da yılbaşı ağacına saldırdı. Kendi ülkesini yıkıp İtalyaya kaçmışlar ve adamların bayramına saldırıyorlar.

kasarsis
16-12-2016, 22:24
yılbaşı kutlu olsun

marcos
16-12-2016, 23:02
Tüm Kuzey halklarının Nardugan/Yula/Tankha sı kutlu olsun.Akşam ağacını süslemeyi unutmayın.Yiyin için eğlenin.

qqqqqq
18-12-2016, 00:12
Küçüklüğümden beri yılbaşı beni cezbetmiyor.Yılbaşını yılın 64 gününden farklı görmüyorum. Ateist değilim ama ateist olsaydım da muhtemelen yine yılbaşı kutlamazdım.

Felâsife
18-12-2016, 11:29
Küçüklüğümden beri yılbaşı beni cezbetmiyor.Yılbaşını yılın 64 gününden farklı görmüyorum. Ateist değilim ama ateist olsaydım da muhtemelen yine yılbaşı kutlamazdım.

Aynen benide oldum olası hiç cezbetmez, her ne kadar "yeni" deselerde "yinelen" bir yıl gerçeğini hiç değiştirmiyor. 2000 yıldır hep aynı şey kutlanır mı? kutlanıyor lakin. :D
Daha kutlanacağı da geride, sonu yok sonsuz bir takvim adeta!

bilgivehis
18-12-2016, 11:43
Yılbaşı; din reklamı, incik-boncuk satma, çam dalı koklatma, uyuşturma ve gelecek yıl daha çok geçirme günüdür.
Eskiden insanlara geçirdikçe uyanacaklarını zan ederdim, çünkü etki-tepki olayı kaçınılmaz bir olguydu, ancak hesaplayamadığım çok ince bir çizginin olduğunu çok geç anlayabildim. İnsanlara geçirdikçe değil, çıkardıkça uyanıyorlar...

Natan
23-01-2017, 03:23
Noel'de Kiliseler çam ağacıyla süslenir. Altına da dört adet mum bırakılır. Her hafta pazar günü birer birer yakılır. (Bizim eve de ilk defa iki adet aldım. ara ara hala yakıyoruz ışıkları. Alkol alınca havaya sokuyor yalnızlık. Işık mışık derken yıl içinde de kullanacağım.) Neyse biz gelelim konuya.

Çam ağacının yaprakları kışın solmaz. Dipdiridir. İsa'nın dirilişini de sembolize eder bir yerde. Yani kilisede anlatılan bu! Noel ise bilindiği gibi doğuş bayramı. Ellerde çam ağaçları sembolik olarak pagan uzantısı şeklinde kilise tarihinde yerini almıştır.

Anımsatmak açısından,

http://www.cuttingedge.org/articles/cone4.jpg

Tanrı Baccus

http://www.cuttingedge.org/articles/cone5.jpg

Dionysus

http://www.cuttingedge.org/articles/cone6.jpg

Papa- Hazret-i Şeytan

http://www.cuttingedge.org/articles/cone8.jpg

Hristiyanlığı çakma paganlığa indirgemek ne kadar doğru bilmiyorum. Farklı başlıklarda da aralarındaki ilişki, miras alınan ögeler, imajlar, kavramlar, etkinlik ve bayramlar ele alınmış, yazılıp çizilmişti. Belki de bir zenginlik olarak da görmek gerekiyor. Sadece miras yedi mantığıyla bakılması tam doğru olmayabilir. Fakat bu özünü de değiştirmez.

Bir şey var ki, özenti oldukları aşikar.

pianola
24-12-2017, 23:22
https://www.youtube.com/watch?v=U3P_uNXGPwk

Engse Hohol
01-01-2018, 20:08
https://www.youtube.com/watch?v=Y5sOiCLhQ9A

✔ (https://odatv.com/musluman-ol-noel-baba-0101181200.html) Çatıda sopayla Noel Baba bekleyen adam, "Bırak bunları iman et diyeceğim Noel Baba'ya"

Bir adam evinin çatısında elinde de beyzbol sopasına benzer bir sopa var. Bir süre gökyüzüne baktıktan sonra yılbaşının Hristiyanların bayramı olduğunu ve müslümanların bunu kutlamaması gerektiğini söylüyor. Noel Bayramı ile yılbaşı kutlamanın farklı kavramlar olduğuna inanmıyor. Noel Baba'yı bekliyorum geldiğinde ona iman et diyeceğim sözleriyle videoya son noktayı koyuyor.