PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : 4 bin yıllık mercimek tohumu çimlendirildi.

basitrasin
22-04-2010, 04:23
Herkese Selam.
Kütahya’nın Seyitömer ilçesindeki kömür yataklarında 4 bin yıl öncesine ait medeniyet izlerine rastlanmış ve kurtarma kazıları başlatılmış.
Arkeolojik kazılar esnasında, toprak bir kap içinde bulunan, 4 bin yıllık tohumlar arasından, kısmen iyi durumda olan 17 tane mercimek tohumu seçilerek 4 Türk Üniversitesinde doku kültürü yöntemiyle çimlendirilmiş ve saksıya ekilmiş. Günümüz mercimeğinin atası olan bu bitki bilinen mercimek bitkileri gibi çok kuvvetli değil, oldukça cılız yapıda.

Haberin ayrıntısı aşağıdaki linkte var.
karasaban.net (http://www.karasaban.net/4-bin-yillik-mercimek-tohumu-bulundu/)

İnsanlık tarafından 4 bin yıl boyunca geliştirilen mercimeğin ilkel atasının yetiştirilmesi heyecan verici bir olay. Bu sayede mercimeğin geçirdiği evrim daha iyi gözlemlenebilecek.
Bu bilimsel çalışmanın Türkiye de yapılması da ayrıca gurur verici.
Saygılarımla.

saroz
23-04-2010, 22:39
Sanırım daha önce işlenen bir konu. Ayrıca bir tohumun 4000 yıl boyunca canlılığını koruyabilmesi olanaksız olduğu bilim insanları tarafından açıklanmıştı. Asparagas bir haber bu.

müşkülpesent
23-04-2010, 23:43
Bu habere bir kaç yerde rastlamıştım. Bulunan mercimek tohumları doku kültürü yoluyla çoğaltılmış ve bazıları da çimlenmeyi başarmış. Olmayacak iş değil. Burada (http://www.ntvmsnbc.com/id/25083850/) da detayını okuyabilirsiniz.

basitrasin
24-04-2010, 00:23
Sayın Saroz.
Asparagas bir haber bu.Demişsiniz.
Haklı olabilirsiniz. İnternette yazılan her şey doğru çıkmıyor. Bu haberle bağlantılı olarak "DPÜ Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümü öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Nüket Bingöl" adı geçiyor. İternette arayınca birçok yerde adı çıkıyor. Sanırım gerçek bir şahsiyet.
Haberin uydurma olduğunu var sayarsak. Ya birileri bu bilim kadını'nın adını kullanarak böyle bir haber çıkarmış , veya bizzat bu kişi böyle uydurma bir haber yaymış olabilir. Sonuçta inandırıcı olmuşlar ki bu haber internette çok yaygın.
Ancak ilerliyen günlerde gerçek daha net anlaşılabilir.
Sizleri kandırılmış durumuna düşürdüysem özür dilerim. Ben internetin yalancısıyım.
Saygılarımla.

Natan
24-04-2010, 17:50
ilginç bi bilgi ,
paylaştığınız için teşekkürler :)