PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Acı yediğimizde ağzimiz neden yanar?

ALKA
04-06-2010, 03:59
Biberin acisi gercekten bir yanma olayi midir yoksa damaga verdigi bir aci hissi midir? Bu aci hissini gidermek icin su icmek veya kuru ekmek cignemek gercekten yardimci olur mu? Agizdaki aciyi gidermek icin ne yapmak daha etkili olabilir?

ALKA
05-06-2010, 04:22
Kücük bir cocuk bilmeden cok aci bir sey yerse agzindaki aciyi bir an önce gidermek icin ne yaparsiniz?

n4n0_s3c0nD
14-07-2010, 04:30
su icerdim :P yada habire nefes alirdim böyle havayi damaklarima vurdura vurdura :D

ALKA
16-07-2010, 19:02
Bazilari ekmek parcasini agizda uzun süre cignendiginde aciyi giderecegini syölerler ama ne su icmek ne de ekmek parcasi aci tadini gidermiyor. Tabi ben acili yemekleri cok sevdigimden benim icin acisiz bir yemek de zaten düsünülemez.

Simdi aciyi sevmeyen arkadaslar icin cözüm geliyor..

Ilk basta acinin bir tad olmadigini söylemek lazim. Yani aci, tatli, eksi gibi damak ve dil üzerinde bulunan tatma sensörlerini aktive etmiyor. Aci tadi dedigimiz olgu gercek bir acidir ve damagimizdaki, dilimizdeki aci veya agri hissi duyma sensörlerini aktive eder.

Peki acili bir yiyecegin yol actigi bu aci veya agriyi nasil giderebiliriz?

Bunun icin biber gibi aciya yol acan yiyeceklerin icindeki etkin maddelerin reseptörlerinin sadece aci/agri hissi uyandiran dildeki veya damaktaki reseptörlerle uyustugunu bilmemiz gerekir. Bu resptörler dilimizdeki reseptörlerle uyustugu icin agri veya aci olusmakta.

Peki bu reseptörleri cözebilir miyiz veya yönlendirebilir miyiz?

Evet, bunu yapmak mümkün. Bunun icin agiza yarim bardak sivi yag (oil) alip agzi calkalamak yeterli. Etkin maddedeki aciya yol acan bu reseptörler bu sekilde sivi yag ile birlesirler ve dildeki ve damaktaki reseptörlerden cözülürler.

Kücük cocuklar hatayla aci bir yemekten tatmislarsa derhal su yerine yarim bardak sivi yag ile agizlarini calkamalak yararli olacaktir.

Acisiz günler dilegiyle ... :)

İvan Karamazov
16-07-2010, 19:28
ben acıyı çok severim :) bizim evde çocukken yanlışlıkla acı yemek gibi bir durumun söz konusu olması imkansızdı. ailem gayet de kasten acı yediriyordu ki: "büyüyünce laf etmesin mis gibi yemeklerimize, o da alışsın, ağzının tadını bilsin" diye :D sevgili alka bahsetmemiş ancak, belirtmek isterim ki: alışkanlık da çok faydalı biberin acısıyla mücadele etmekte :lol:

ayrıca; bibere o acı tadı veren maddenin adı da kapsaisin olmalı...

nymphee
17-07-2010, 01:36
teşekkürler alka. oburluğum yüzünden annemin acı biberlerine saldırdığım zaman çaresiz kalmayacağım artık :) gerçekten güzel ve faydalı bir bilgi oldu herkese. ama şunu merak ettim o yağın ağızda bırakacağı tat da sanırım pek hoş olmayacak. ona napmalı?

ALKA
17-07-2010, 05:14
ama şunu merak ettim o yağın ağızda bırakacağı tat da sanırım pek hoş olmayacak. ona napmalı?

Sabunla yikamali :) Sabun tadini da naneli seker yiyerek gidermeli :)

Ama zeytin yagini veya aycicek yagini zaten yiyeceklerde kullaniyoruz, tadi pek sorun olmamali..

Bu bilgileri de ben gecenlerde Alman televizyonundan almistim, onlar sagolsun..

evrensel-insan
17-07-2010, 05:26
Saygideger alka;

Bilirsin, bir atasozu vardir. "Minareyi calan, kilifini hazirlar" diye. Oyuzden, aci yiyen, onun aci tadina katlanir. Ben aciyi, acinin aci tadini almak icin yerim. Eger bana, aci yemek, aci tadi tattirmazsa, neden aci yiyeyim ki!

Bu neye benzer biliyormusun, mesela, bu lunaparklardaki, adrelin yukseltici aletlere binmeye benzer. Ben simdi onlara baygin olarak binsem, bir zevki olur mu?

Yine de, verdigin bilgi icin tesekkurler, ama; ben almayayim. Bu arada aci istah acar, soylemedi deme!

Oyuzden yedigin aciyi, gidermek icin yiyorsan, bunun icinde bir atasozu var. "Bu ne lahanatursusu, bu ne perhiz.

Not: Buradaki "sen" yazi dili ve uslubudur, senin sahsina yonelik degildir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

nymphee
17-07-2010, 07:54
sevgili evrensel-insan
hani olur ya yanlışlıkla, farkında olmadan, ağza atılan (acı) bi lokma bütün evin koşarak tur atılmasına sebebiyet verir. öyle durumlar için sanırım :)

ALKA
17-07-2010, 08:02
Hayatimda sadece bir kere acidan sikayetci oldum o da Sri Lankali bir alienin yemek davetinde uyarilara ragmen o yemekten yedigimde. Aci olur da böyle mi olurmus. Halbuki Gaziantepliyim yani acinin en alasini yerim ama Sri Lanka acisina hic dayanamadim.

Neyse gelelim fasülyenin faydalarina, aci yemek yemek terlettigi icin sicak ülkelerde yeg edilir. Terleme sayesinde ardindan vücut isisi düstügü icin serinletici bir özelligi vardir.

Ha lahana tursununu da cok severim o baska sevgili evrensel_insan, ama acilisini.. :)

evrensel-insan
17-07-2010, 08:15
Saygideger ALKA;

Hintlilerin ve Cinlilerin de acilari meshurdur. Burada, Jalapeno denilen, bir cesit aci biber tursusu var, tavsiye ederim. Almanya'da bizim milletin marketlerinde bulabilirsin, sanirim. "Melis" markasini, tavsiye ederim. Bu arada, sos olarak "Tobesco" da meshurdur.

Saygilarimla;
evrensel-insan

ALKA
17-07-2010, 08:23
Hadi canim, Meksika'nin jalapenosuymus, tabescosuymus, bunlar da aci mi sayin enrensel_insan, bon bon sekeri bunlar :)

Bir gün forumda aci yemek yeme yarismasi yapmaliyiz. Kazanana ardindan baklava ve kadayif var :)

Yararli bilgilerle konuya devam edelim :)

Scoville Acılık Ölçeği

Scoville, biberlerin acılık birimidir. Scoville ölçüm sistemi, 1912 yılında Wilbur Scoville isimli farmakolog tarafından geliştirilmiştir. Test, bir miktar biber ekstresinin tadı denekler tarafından hissedilmeyecek hale gelene kadar şekerli su ile seyreltilmesi ve acının hissedilmediği anda şekerli su ile biberin oranlarının ölçülmesiyle yapılır.
Acı tat, kapsaisin adlı maddenin termoreseptör (ısıya duyarlı) sinir uçlarını (nöron uçlarındaki dentritler) uyarması sonucu hissedilir. Acı, deride de hissedilmekle beraber goblet hücrelerinin yoğun olduğu ve mukus zarıyla kaplı dokularda daha iyi hissedilir. Kapsaisin içeren meyveler acı biber olarak ifade edilir ve Scoville ölçümü de kapsaisin oranının hesaplanması esasına dayanır.

Scoville derecesi Biber türü
15,000,000–16,000,000 Saf Kapsaisin (n-vanillil-8-metil-6-(e)-noneamid)
9,100,000 Nordihidrokapsaisin
2,000,000–5,300,000 Birleşik Devletler standartlarına uygun biber gazı
855,000–1,041,427 Naga Jolokia - Capsicum chinense (Dünyanın en acı biber meyvesi)
876,000–970,000 Dorset Naga - Capsicum chinense
350,000–577,000 Red Savina™ - Capsicum chinense
100,000–350,000 Habanero biberi - Capsicum chinense
100,000–350,000 Scotch Bonnet - Capsicum chinense
100,000–200,000 Jamaika Acı Biberi
50,000–100,000 Thai biberi, Malagueta biberi - Capsicum frutescens, Chiltepin biberi - Capsicum annuum
30,000–50,000 Cayenne biberi - Capsicum annuum, Ají Peru biberi - Capsicum baccatum, Tabasco biberi - Capsicum frutescens
10,000–23,000 Serrano biberi
7000–8000 Tabasco sosu (Habanerolu)
5000–10,000 Wax biberi
2500–8000 Jalapeño biberi - Capsicum annuum
2500–5000 Tabasco sosu (Tabascolu)
1500–2500 Rocotillo biberi
1000–1500 Poblano biberi - Capsicum annuum
600–800 Tabasco sosu (Yeşil biberli)
500–1000 New Mexico Anaheim biberi
100–500 Pimento biberi (Tatlı kırmızı biber) - Capsicum annuum, Pepperoncini - Capsicum annuum
0 Acısız, Dolmalık biber - Capsicum annuum.

http://tr.wikipedia.org/wiki/Scoville_Ac%C4%B1l%C4%B1k_%C3%96l%C3%A7e%C4%9Fi

evrensel-insan
17-07-2010, 08:32
Saygideger ALKA;

Haklisin, aci konusunda, Antepliler ile "asik atacagimi" zannetmiyorum. Sizler, (Antepliler), p.c biberini (zehir zemberek), leblebi gibi yiyorsunuz. :flame::fear:

Aci konusu, bana cig kofteyi cagristirdi, her nedense!

Saygilarimla;
evrensel-insan

ALKA
17-07-2010, 08:37
Ben de artik Sri Lankalilarla asik atmiyorum sayin Evrensel_insan ama sizinle bir kez cig köfte yemeye gideriz Londra'da :) Sahi var mi öyle bir güzel restraunt? Berlin'de sansliyiz, bir tane acili cig köfte yapan Antep restrauntimiz mevcut..Yoksa Berlin'de yeriz artik :)

evrensel-insan
17-07-2010, 20:10
Saygideger Alka;

Maalesef, burada cig kofte ve dut yeme olanagimiz pek yok. Ama, s1k1 bir arastirilma yapilsa bulunabilir. O yuzden, ben Turkiye'ye gittigimde, ilk islerimden biri; Besiktas-Carsi'da guzel bir cig kofte ziyafeti cekmek.:music:

Gerci, yerken; tavana atip, yapisip, yapismadigini hic denemedim, ama; tadi ve tazeligi, agizda kolay erimesi, benim icin yeterli duzey.:rapture:

Saygilarimla;
evrensel-insan