PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Kadınlara bir eziyet/Bakara:222

insan_olmak
20-06-2010, 03:19
Kadınlara bir eziyet Bakara: 222

Kuran'a ''adet nedir?''sorusunu sorduğumuzda alacağımız yanıt gerçekten çok şaşırtıcıdır.Muhammed kuran'da adeti şöyle açıklıyor.

Sana kadınların aybaşı adetlerinden soruyorlar. De ki: «O, bir eziyettir...
(Bakara:222 elmalı s1)

ayet adetin kadınlar için bir eza(eziyet)olduğunu açık açık söylemektedir.

Diyanet ise kendi yorumunu katarak şöyle bir çeviri yapmıştır;

Sana kadınların ay hâlini sorarlar. De ki: “O bir ezadır (rahatsızlıktır)...

(Bakara:222 diyanet çevirisi)

yine ayetin anlamını yumuşatmaya çalışan bir çeviriyi Yaşar Nuri'den görüyoruz;

Sana adet halini de sorarlar. De ki: "O, insana rahatsızlık veren bir haldir...(Bakara:222)

Ayet'in nasıl yumuşatılmaya çalışıldığına değinmeden önce adet'in bilimsel olarak bir rahatsızlık olmadığına aksine olması gereken doğal bir durum olduğuna dikkat çekmek istiyorum.Ancak muhammed'in bilimle pek ilgisi olmadığı için adeti bir rahatsızlık olarak görmüş ve bilimsel olarak çok büyük bir hataya düşmüştür.

Şimdi ayet'in arapça olarak incelemesine bakalım;

وَيَسْپَلُونَكَ عَنِ الْمَحٖيضِ قُلْ هُوَ اَذًى فَاعْتَزِلُوا

Ve yes'eluneke anil mehîd, kul huve ezen

ayette geçen''eza''sözcüğü eziyet anlamı taşımaktadır.

yine bu sözcüğün kuran'da kullanımına örnek verirsek bazı ayetler şöyledir;

Ali imran:111

لَنْ يَضُرُّوكُمْ اِلَّا اَذًى وَاِنْ يُقَاتِلُوكُمْ يُوَلُّوكُمُ
الْاَدْبَارَ ثُمَّ لَا يُنْصَرُونَ

okunuşu:

Ley yedurrukum illa eza, ve iy yukatilukum yuvellukumul edbara sümme la yunsarûn.

Size ezadan başka hiçbir zarar veremezler. Eğer sizinle çarpışırlarsa, arkalarını dönüp kaçarlar, sonra da kendilerine yardım edilmez.(Elmalı S1)

eza sözcüğü bu ayetle örneklendiği gibi ''rahatsızlık''anlamı taşıyamaz.

Diyanet aynı sözcüğün çevirisin bu ayette eziyet olarak yapmıştır.

Onlar size eziyetten başka bir zarar veremezler. Eğer sizinle savaşmaya kalkışsalar, size arkalarını dönüp kaçarlar. Sonra onlara yardım da edilmez.(Ali imran:111,Diyanet Çevirisi)

Aynı sözcüğü burda gerçek anlamıyla yani eziyet anlamıyla alan diyanet çevirisi,bakara:222'de kendi yorumunu katarak ''rahatsızlık''olarak ele almıştır.Oysa ayet açık bir şekilde eziyetten söz etmektedir.

Elmalı'nın bu konudaki tefsiri

Elmalı Bakara:222 tefsiri (http://www.kuranikerim.com/telmalili/bakara3.htm)

De ki, o bir kirlilik, bir pisliktir. Yani yaklaşana tiksinme ile eziyet verecek murdar bir şeydir. Kokusu fena, rengi bozuk, karışımı kirli, pis, değersiz bir salgıdır...

Tefhimu'l-Kur'an Bakara:222 tefsiri

Sonuç olarak söylenebilir ki;

Adet ne bir rahatsızlık nede bir eziyettir olması gereken doğal bir olaydır.Kuran bu durum kadınlar için bir eziyet olarak ele almıştır.
Allah neden kadınlara eziyet'i uygun görmüştür?
kadınlar hiçbirşey yapmamışken böyle bir eziyete neden maruz bırakılmaktadır?
madem adet bir eziyettir(kuran'a göre) bunların açıklaması nasıl yapılacaktır?

bu soruların cevabını müslüman arkadaşlara bırakarak konuyu noktalıyorum.

Saygılarımla

insan_olmak

kayıp
10-07-2010, 14:33
Araştırman için teşekkürler. Allah'ın sürekli bağışlayıcı oldugu dile getirmelerine rağmen ne kadar işkenceyi sever biri oldugu gözler önünde. Bu tip şeyleri, o ayette eziyet diğerinde rahatsızlık olarak kullanılmış olarak cevaplıyorlar, kesip atıyorlar genelde.

esther
22-07-2010, 02:31
bence muhammede eziyet gibi gelmesinin nedeni karılarıyla adet oldukları sırada cinsel ilişkiye girememesidir.

GLORD
25-07-2010, 02:32
bence muhammede eziyet gibi gelmesinin nedeni karılarıyla adet oldukları sırada cinsel ilişkiye girememesidir.

Aynen böyle düşündüm ilk başını okurken.

Thunder
25-07-2010, 12:23
Al benden de o kadar.

Eziyet derken, cinsel ilişkiye girememesi dolyasıyla kendi çektiği eziyetten bahsettiği apaçık ortadadır.

TurkceRap
01-08-2010, 19:29
Hadislerden çıkardığımız sonuç, Muhammed Cinsel ilişkiyi değilse de, Adet görme sırasında Sevişmeyi onaylıyor sanırım...

kamuran18
05-08-2010, 23:14
adamın onca karısı varken adetli kadın ona dert olmuş.Seçim şansı yok mu dur adet olmayan diğer eşlerden birini tercih etmeye.

kendi yaşamadı ki adeti eziyeti olduğunu nasıl biliyor.Eşler yakınmasın adamın azmanlığından da kendilerince kaçış bahanesiyle yakınmasınlar olmasınlar :)))

hackercesur
06-08-2010, 00:40
Yine bir söylentiye göre :D

Muhammedin eşinin adet dönemi nedeniyle ilişkiye girmeyince 2. alıyor.

Bakıp görüyor ikisi de aynı dönemde hasta oluyor. 3. alıyor o da aynı döneme denk geliyor. Tabi muhammed çıldıracak. 4. alınca onki biraz farklı zamana denk geliyor.

işte 4 tane eşin açıklaması da budur. :confused:

calvuss
06-08-2010, 11:30
"O bir ezadır" diye tanımlanan "ay hali" hakkında Allah henüz kadınların ay hali döneminde yumurtladığını, ay halinin bilimsel olarak ne olduğunu, ne tür fizyolojik olaylar gerçekleştiğini bilmiyor, kadınların ağrıları olduğunu gördüğünden "o bir ezadır" demekten öte birşey diyemiyor.

faydasızım
17-08-2010, 19:25
normal ...
yalan yanlış bikitabı dogru gibi göstermek zorundalar ...
eziyet i rahatsızlık
onları öldürünün kendinizi koruyun
falan sayarlar tabi...
ama bide herkesi kendileri gibi mal sanmasalar ..

Lynx
17-08-2010, 21:47
Valla gina geldi

Bu adamlarin bu ayetleri kendi kafalarinca cevirmesine sinir oluyorum artik !!

Ah canim müslüman arkadaslarim bu ayetleri görün görün bunlarin nasil cevirdigini artik görün !

faydasızım
18-08-2010, 17:22
bide inanmayanlara gözü kör derler...
müslimler açın gözleinizi..

Joe
18-08-2010, 20:41
Bu eziyetin kime oldugu belli.

tolgacimentepe
18-08-2010, 20:53
evet eziyetdir.. bu dönemde kadınlara iyi ve yumuşak davranmak faydalıdır bence. ben grip olduğumdada bana bir eziyettir. midemi üşüttüğümdede..

Bastet
21-08-2010, 02:32
Bi yerde okumuştum. Bu 'eziyetin' nedeni de Havva'nın elmayı yemesiymiş :D

insan_olmak
21-08-2010, 03:29
evet eziyetdir.. bu dönemde kadınlara iyi ve yumuşak davranmak faydalıdır bence. ben grip olduğumdada bana bir eziyettir. midemi üşüttüğümdede..

anlıyorum,bu derin açıklamalarınız karşısında tüm kafir dostlar iman edecektir

haksızmıyım?

Saygılarımla

insan_olmak
21-08-2010, 03:31
Bi yerde okumuştum. Bu 'eziyetin' nedeni de Havva'nın elmayı yemesiymiş :D
tüm kadınlara havvanın suçunun cezasını yüklemekte adaletli değildir diye düşünüyorum

Saygılarımla

nehir
23-08-2010, 02:34
Havva'da gerçekten suçlu mudur ki acaba?,yoksa zorlama bir suç ve sonuç olarakta suçlu mu icat edilmiştir?.. kimbilebilr?.. ilahi komedya desek yeridir!.. :)))

troyya
23-08-2010, 02:38
eee ne olacak yani...inkar etseniz eziyet olmayacak mı ::) kadınların o günü kendilerine eziyettir hakkaten...yalan diyen bir kadın var mı...küllü yalan söyler...biyolojik olarak aykırı zaten...

ee ne oldu yani...ezen diyelim ki eziyet...dinden mi cıkıyorsunuz...

breymin
23-08-2010, 10:00
eee ne olacak yani...inkar etseniz eziyet olmayacak mı ::) kadınların o günü kendilerine eziyettir hakkaten...yalan diyen bir kadın var mı...küllü yalan söyler...biyolojik olarak aykırı zaten...

ee ne oldu yani...ezen diyelim ki eziyet...dinden mi cıkıyorsunuz...

Sayin troyya abim,sen yapma bari,sen okumus adamsin:D,bilim bunu bütün ayrintilariyla anlatiyor ama ugruna kainat yaratilmis biri,hemde arkasinda herseyi bilen bir allah oldugu halde,diyebileceyi sadece,,,o kadinlara bir eziyetdir mi olmali?.

troyya
23-08-2010, 15:18
breymin ne diyecekti peki söyler misin :) kaldı ki ezen arapça sözlüğe aktım eziyet anlamı yok...

Kahir,saik ,dais anlamını gördüm ben...ama yine de bilen birine soracağım...herşeyi geçtim..eziyet - yada rahatsızlık- yada bir hastalık-

ne çıkıyor yani ateizme koz olarak...kaldı ki bilim eziyet olmadığını mı söylüyor...:) bilim biyolojisini açıklar, kadınların yapısını belki kadınlardan daha çok bilen biriyim...

breymin
23-08-2010, 15:32
Sevgili troyya abim,Birseyin bilincindeyim,eger bir tanri varsa,bu tanrida bizdeki akilin cok cok daha fazlasi olmali,bu tanri salak deyil ya varolan akilin hepsini getirip insanogluna versin,anliyacagin bizim bilmediyimiz daha nice nice seyleri o biliyor,yani bizden fazlasini,ama ne hikmetse bugünkü insan kuranin allahindan milyon kat daha fazla sey biliyor.
Bu ayetle bilimin arasindaki farki anliyabilmen icin google u biraz dolas,bilim bunun herseyini acikliyor,,ayetde sadece o kadinlara bir eziyetdir diyor,,cok aydinlandim cok vede cok aydinlatici bir kelime.

simdi gitmem lazim aksama görüsmek üzere,

troyya
23-08-2010, 18:10
ha şu mesele :) senin dediğini anladım...ohooo breymin herşeyi açıklasaydı emin ol kitabın sayfaları milyarlarca sayfa olurdu herhalde :)

sen ordaysan, yanlış yerdesin...kırmızı ışıkta geçilmez ibaresi kuranda yok demiyeceksin degil mi bana...

kuran biyoloji kitabı degil breymin...açar biyoloji kitabında anatomisini okursun...kuran farklı bir kitap...

breymin
23-08-2010, 20:55
ha şu mesele :) senin dediğini anladım...ohooo breymin herşeyi açıklasaydı emin ol kitabın sayfaları milyarlarca sayfa olurdu herhalde :)

sen ordaysan, yanlış yerdesin...kırmızı ışıkta geçilmez ibaresi kuranda yok demiyeceksin degil mi bana...

kuran biyoloji kitabı degil breymin...açar biyoloji kitabında anatomisini okursun...kuran farklı bir kitap...

Sevgili troyya,ben birsey aciklamasini ne istiyorum nede bekiyorum,oradaki insanlar hz.muhammade sosmus olcaklargi,allah c.c bakara 222 de konusuyor,,,,sana kadinlarin adethallerinden soruyorlar,deki,o bir eziyetdir,,,bende diyorumki koskoca kainat yaratmis birisinin verdiyi cevap bumu?cok az biraz daha fazla bir aciklama olamazmiydi?bu cok basit bir cevap....mesela bu cevbi bu günün insanina versen hic tatmin olmaz.

troyya
23-08-2010, 21:05
ne yazmalıydı sence ? fikir yürüt bakalım....

breymin
23-08-2010, 21:22
Bence hicbirsey yazmamaliydi,bu soruyu es gecmeliydi,yada tibbin acikladigi sekilde aciklasaydi,su haliyle dalga gecer gibi olmus.

VraeL
23-08-2010, 22:51
Hımmm. Başlık boyunca yine bir bilimsel-inançsal tartışması filizlenmiş.

Öncelikle başlık içindeki bir çok arkadaşın düştüğü "yanlış yorumlama" durumuna bir el atalım.

Sana kadınların aybaşı adetlerinden soruyorlar. De ki: «O, bir eziyettir...Calvuss adlı üyemiz ve devamında yorum koyan diğer üyeler, calvusun yorumunda kırmızı ile belirttiğim düşünceye kapılmışlar çoğunlukla:

"O bir ezadır" diye tanımlanan "ay hali" hakkında Allah henüz kadınların ay hali döneminde yumurtladığını, ay halinin bilimsel olarak ne olduğunu, ne tür fizyolojik olaylar gerçekleştiğini bilmiyor, kadınların ağrıları olduğunu gördüğünden "o bir ezadır" demekten öte birşey diyemiyor.

(bu arada belirtmek gerekirse, özellikle calvuss'a karşı konuşmuyorum, bu düşündecede olan arkadaşların düşüncesini belitrmek için calvuss'un yorumunun güzel bir örnek olduğunu düşündüm)

Bu cümlede anlatılmak istenen şu:

Ali: dostum naber ya,
Ömer: Ne olsun dostum grip olmuşum
Ali: hadi ya geçmiş olsun, gripte tam eziyet.

Ali'nin burda grip hakkında "eziyet" şeklinde konuşuyor olması, gribin bilimsel olarak nasıl bir hastalık olduğunu bilmediğini göstermez, ayrıca bildiğinide göstermez...

Ali'nin Ömer'e böyle bir cümle kuruyor olmasının sebebi "Acını anlıyorum" yaklaşımıdır. (:

Anladığım kadarıyla ayette anlatılmak istenen, her ay bu kanamayı yaşamak zorunda olmanın bir eziyet olduğu dile getirilmekte.

Muhammed'in böyle bir ayette bulunmasının sebebi arkasında, daha çok tanrısı olan Allah'ın kadınların halinden anladığını belirtebilmek için olduğunu söylemek daha mantıklı ve gerçekci olacaktır.

Kısacası, "benim tanrım acınızı anlıyor ey kadınlar" yaklaşımı (:

Bunun yanısıra diğer arkadaşlar ise şöyle bir düşünce içerisinde bulunmaktalar:

Aynen böyle düşündüm ilk başını okurken.

Al benden de o kadar.

Eziyet derken, cinsel ilişkiye girememesi dolyasıyla kendi çektiği eziyetten bahsettiği apaçık ortadadır.

"muhammed cinsel ilişkiye giremediği için sinirden böyle bir ayet eklemiş" şeklinde bir sonuca varmak yerine,

"muhammed, sözde diğer pagan tanrılarından daha büyük olduğunu iddia ettiği tanrısının, kadınların hallerinden anladığını düşündürebilmek amacıyla bir nevi karşı cinsinde ilgisini çekebilmek için koymuştur"
şeklinde bir sonuca varmak, az öncede söylediğim gibi daha gerçekçi ve mantıklı olur açıkcası.

Saygılarımla.

breymin
23-08-2010, 23:31
Sayin vrael,sizin anlatdiginiz sekil olamaz,,birincisi,orada insanlar soruyor,mantikli bir cevap alabilmek ve bu konuda bilgilenmek icin ,öyle ya orada benim arkamda herseyi bilen bir tanri var iddiasinda olan biri var,ikincisi tümzamanlagelmis bir kitapda anlatdiginiz sekil makara olmaz,,orada insanlar bilmek icin soruyor,sormalari cok normal ama cevap anormal

troyya
24-08-2010, 04:33
breymin , adet gününden bahsetmeli ki , o günde kadınlar çok soru sorar...ibadet yapabilir miyiz oruc tutabilir miyiz şeklinde...o yüzden

eziyet-hastalık-rahatsızlık gibi bir acıklama ile o güne has bir cevap verilmesi gerekiyor....tıbbi açıdan sormuyolar ki zaten...dini açıdan soruyolar...o yüzden bence gayet normal bir cevap...şarapı sormuslar kumarı sormuşlar...bunların hepsi dini açıdan sorulara cevap niteliği olmalı...

tıbben acıklasak ohooo...ne anlıcaklar ?

VraeL
28-08-2010, 15:56
Sayin vrael,sizin anlatdiginiz sekil olamaz,,birincisi,orada insanlar soruyor,mantikli bir cevap alabilmek ve bu konuda bilgilenmek icin ,öyle ya orada benim arkamda herseyi bilen bir tanri var iddiasinda olan biri var,ikincisi tümzamanlagelmis bir kitapda anlatdiginiz sekil makara olmaz,,orada insanlar bilmek icin soruyor,sormalari cok normal ama cevap anormal

Sevgili Breymin,

Evet soruyorlar ama ne için sordukları bu ayette belirtilmemiş.
Troyya'nında dediği gibi "tıbbi açıdan" öğrenmek amaçlı mı yoksa muhammedin bu konu hakkındaki şahsi görüşlerini alabilmek amaçlı mı sorup sormadıkları belli değil.

Dikkat edersen sadece "soruyorlar" tabiri var. Ama niçin soruyorlar orası açık değil.
O yüzden bu ayet hakkında bir çok tez ileri sürülebilir. Oldukça yoruma açık bir durum söz konusu.

Saygılarımla

insan_olmak
28-08-2010, 16:16
sayın vrael

soruyu cevaplayan allah,muhammed'e adeti sormuşlar

bunun ben kadınları anlıyorum demek ile ilgisi yok,

600 yıllarda bir arap ne bilecek,eziyet demiş geçmiş

verdiğim tesfir ise durumu yaklaşana eziyettir diye almış(son derece bilimsel şekilde!)

ayrıca yoruma bu kadar açık ise aklımıza kuran nasıl apaçık olabilir sorusu geliyor

saygılarımla

Bilge Engin
31-08-2010, 18:40
Kuran ne: tüm zamanlara indirilmiş bi kitap

Eziyet ne demek: aşırı sıkıntı ve güçlük.

Ayet ne demek istemiştir; ileride her ay böyle kanama olacak, ped almak lazım, düzenli ped değiştir, beyaz pantolon giyme, giydin bi de erken adet oldu rezilik felan, koku mu dersin, ped parasımı dersin, molped mi orkid mi dersin al sana bir sürü aşırı sıkıntı ve güçlük. Ha burada eşitlik ilkesi nerde? zaten kuran eşitlikten söz etmez ki! sadece erkeğe hitap eder, kadını erkeğin kaburgasının bir parçası görür, hatta iki tanesinin şahitliği bir kölenin bile dengi saymaz. Bence bu sureye takılmamak lazım. İslami fikirle bakınca tanrının kadına yaptığı en tatlı sıkıntıdır adet. diğer hükümler ve sureler incelendiğinde daha ne eziyetler var.

Saygılarımla

ordinaryus
15-09-2010, 17:41
Bakara: 222-(Ey Muhammed!)hayızı(adet halini)soruyorlar(onlara)de ki: O bir ezadır.Hayızlı iken kadınlarda uzak durun ve temizlenmedikçe onlara yaklaşmayın.Temizlendikleri zaman,Allah'ın size emrettiği şekilde onlara yaklaşın.Allah, şüphesiz, tövbe edenleri sever; temizlenenleride sever.

Bakara -223 Kadınlarınız sizin için bir tarladır bu sebeple tarlanıza dilediğiniz şekilde yaklaşın.kendiniz için, ( gelecekte faydasını göreceğiniz iyi ameller) sunun.Allah' tan sakının ve bilinki O na mutlaka kavuşacaksınız.(eY MUHAMMMED!) müminleri müjdele.
profesör doktor(talat koçyiğit)kur'an-ı kerim ve türkçe meali

iki ayet arasında ki çelişkiye dikkati çekmek istiyorum ben:
şöyle ki: bakara 222 de Allah ın size emrettiği şekilde onlara yaklaşın diyor. Allah burada ne demek istemektedir? Allah kime kadına nasıl yaklaşacağının tarif etmiştir. Tarif ettiyse bu yaklaşma nasıldır?
bir defa bu çeşitli ayetlerde geçen şüphesiz allah size apaçık bildirir gibi bilgileri yalanlamaktadır.

hadi bunu geçtik
223. ayette kadınlar sizin tarlalarınızdır onlara dilediğiniz şekilde yaklaşın diyor. hem emrettiğim şekilde yaklaşın diyor hemde dilediğiniz gibi yaklaşın diyor.
Bu nasıl bir yüce varlıktırki bu kadar çelişkili şeyler yazdırmıştır melekleri aracılığı ile yoksa bu ayetleri bir insan mı yazmıştır.
Eğer bunları bir insan yazdıysa ki bence öyle idda ediyorum ben daha iyisini yazarım.

denklem
15-09-2010, 18:29
güzel bir çelişki yakalamışsınız.bazen gözümüzün önündeki çelişkileri göremiyoruz.

tuncaykk
20-09-2010, 17:22
bu dünyada ki eziyetlerin karşılığını diğer alemde yine Allah'tan alacaksın.Yani Allah sana dert verir,seni sınar.İsyan edersen kaybedersin etmezsen mükafatlanırsın.Kadınların o eziyet dönemlerinde hiç sordunuzmu Allah'ın günahlarının bazılarını temizlediğini.Bundan büyük mükafat nerde.Eğer insan dininde yaşıyor ise Allah bu kimselere acıda verebilir ancak bir yere kadardır bu.Öldükten sonra karşılığını öyle bir alırsınki mutluluktan param parça olursun o derece bir mükafat.İnsan ölüm anında acı çekerek ölebilir.Allah onun günahlarını o acılarla siliyor.Ancak mükafatı görünce insan o acıları iyiki vermişsin bana rabbim diyor.Budur işte.sonunda çektiği acılara pişman oluyormu?hayır tabikide.

AerA
20-09-2010, 17:31
bu dünyada ki eziyetlerin karşılığını diğer alemde yine Allah'tan alacaksın.Yani Allah sana dert verir,seni sınar.İsyan edersen kaybedersin etmezsen mükafatlanırsın.Kadınların o eziyet dönemlerinde hiç sordunuzmu Allah'ın günahlarının bazılarını temizlediğini.Bundan büyük mükafat nerde.Eğer insan dininde yaşıyor ise Allah bu kimselere acıda verebilir ancak bir yere kadardır bu.Öldükten sonra karşılığını öyle bir alırsınki mutluluktan param parça olursun o derece bir mükafat.İnsan ölüm anında acı çekerek ölebilir.Allah onun günahlarını o acılarla siliyor.Ancak mükafatı görünce insan o acıları iyiki vermişsin bana rabbim diyor.Budur işte.sonunda çektiği acılara pişman oluyormu?hayır tabikide.

Bu söylemlerinize dair en ufak bir veri varmı?
Yoksa bu satırları size yazdıran "bilmek" değil "şartlanmış olmak" mı?

Joe
20-09-2010, 19:51
Bu söylediklerini kanıtlıyabilirmisin?İşkembeden sallamak kolay.