PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Insan beyni ve Arapca


Neva
08-09-2010, 16:21
İsrailli bilimadamları, Arapça okumayı öğrenmenin neden özellikle zor olduğunu belirlediklerini ileri sürüyor.
Haifa Üniversitesi'nde konuyla ilgili araştırma yapan ekibe göre, insanlar yeni bir dil öğrenirken beyinlerinin her iki bölümünü de kullanıyor, Arapça öğrenirken ise tek bir bölümünü.
Araştırmaya göre, Arapça harflerin ayrıntıları nedeniyle bu dili öğrenenler beyinlerinin sol bölümünü kullanıyor çünkü sol bölüm ayrıntıları takip etmede daha yetkin.
http://wscdn.bbc.co.uk/worldservice/assets/images/2010/09/04/100904055858_arabic_students226.jpgArapça öğrenirken beynin sadece sol bölümü aktive oluyor


Arapçada harflerin tanınıması için noktaların takip edilmesi gibi ayrıntılara bakılması gerekiyor; bu da beynin sol bölümünü daha aktif hale getiriyor.


40 kişi üzerinde yapılan çalışma Neuropsychology adlı dergide yayınlandı.
Araştırmayı yapan ekibin lideri Profesör Zohar Eviatar "Arapçanın özellikleri beynin sağ tarafının öğrenme sürecinde aktive olmasını önlüyor; oysa yeni bir şey öğrenirken sağ taraf oldukça aktiftir" diyor.


Araştırmanın deneği olan 40 üniversite öğrencisinin bir kısmı sadece İbranice biliyor, diğerleri ise İbranicenin yanısıra Arapçayı da iyi düzeyde biliyor.
Bu öğrencilere bazı harfleri saniyenin onda biri bir sürede gösteren bilimadamları, hangi harflere beynin hangi bölümünün tepki verdiğini kaydetmiş.
Öğrenciler İbrani harfleri gösterildiğinde beyinlerini her iki bölümünü de kullanmış.
Benzer bir tepki İngilizce harfler için de geçmişte tespit edilmişti.
Ancak Arapça harflere tepkiler değerlendirildiğinde ortaya farklı bir portre çıkmış.
Sadece İbranice bilen öğrenciler Arapça harfleri gördüklerinde, okuma-yazmayı yeni öğrenen çocuklar gibi, beyinlerinin her iki yanını da aktive etmişler.
Arapçası iyi olanlar ise Arap harflerini tanımada sadece beyinlerinin sol bölümünü kullanmış.


http://www.bbc.co.uk/turkce/haberler/2010/09/100904_arabic.shtml

evrensel-insan
08-09-2010, 19:35
Saygideger neva;

Guzel bir calisma. Yalniz, Arapcaya ait oldugunu dile getiren yukaridaki aciklamalar. Bunun Arapca'ya mukayese ile diger dunya dilleri acisindan nasil bir karsilastirma yapiyorlar. Mesela, bir cince, japonca, yunanca, rusca v.s.

Arapca, Hamito-Semitic (Afro-Asiatic) linquistik kokenine bagli ve 20 farkli dilde konusulan bir yapiya sahip. Amharic, Hebrew, Somali v.s. de bu gruba dahil.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Natan
09-09-2010, 16:24
Allah'ın neden Kuran'ı Arapça gönderdiği anlaşıldı şimdi :)

paylaşımınız için teşekkürler

saygılarımla

Neva
10-09-2010, 11:02
Sayin Evrensel-insan;

Diger dillere iliskin yaptilar mi bilmiyorum henuz bilgim yok.

Sayin Natan,

Usenmemis incelemisler. Ilginc geldi bana da..

Aragorn
06-04-2015, 18:17
Dogrudur arapcaya irkcilik yaparak yaklasmak yanlis.

Felâsife
14-04-2015, 15:32
Bu çok ilginç bir bilgi aslında.
Bildiğim kadarıyla beynin sağ tarafı sanatsal faaliyetlerden tutunda kişinin geçmişine kadar olan, hisleriyle daha alakalı ki bu Soyut dedikleri şey, Sol taraf ise daha günlük işler ile yani görünen ile alakalı ki pek öyle hissi bir etki etmeyen Somut ile alakalı diye biliyorum.

Buradan hareketle Araplar, arapça okurken Soyut düşünmede sıkıntı çekiyor olabilirler, birde zaten geçmişlerinde putperestlik bu yüzden onlara sıcak gelmiş olabilir, neticede putperestlik derinliği olmayan, yüzeysel işleyen bir yapı, İslam bu noktada onlara fazla Soyut gelmiş olsada, Soyut düşüncenin büyüsüne kısa zamanda benimsemiş görünüyorlar. Tabi bu benimseme sevgi veya iyilik üstüne (soyut) değilde, Palalar (somut) üzerine olunca soyutu geri plana atıp, somutu öne çıkartmışlar ki anladıkları din buymuş, anlaşılan o.
Zaten anlayamadıklarını tarihe bakan herkes az çok bilir.
Tabi bunu yermek veya kötülemek içinde söylemiyorum ama olan buysa olanıda iyi değerlendirmek görmek gerekir, daha objektif analiz ederken işe yarayacaktır.

Diğer türlü anlasalar ne olacaktı din zaten buydu diyenler olursada, onada saygı duyarım.

Aslında Arap harfleri sanatsal açıdan çok estetiktir, kıvrımları ve görünüşü açısından bence latin harflerinden daha hoş görünümlüdür. Usta bir elde resim gibide yapılabilirler hiç sorun olmaz, zira o harfler buna müsaittir.
Örn. Osmanlıda hat sanatı zirve yaparken, Araplarda bu olay çok önemsememiş anladığımız kadarıyla.
"Kuran, Arabistanda doğdu, Mısırda okundu, Osmanlıda yazıldı" diye kitaplardan okuruz.

Başka birşeyde bu kadar zarif görünen harfleri okuyanlar neden daha derin düşünemesin veya soyut düşüncede sıkıntı çeksin meselesidir ki zaten görünümü güzel olan, estetik olan harfleriniz varsa, niye derin düşünesiniz ki? helede Zahire odaklı bir anlayışınız varsa, anlam değil görünüm güzel olsun yeterdir. Onada sahipseniz düşünmezsiniz.

Öte yandan biz erkekler aynı anda iki şeyi düşünmek konusunda sıkıntılıyızdır, ama kadınların çoğu bunu aşmışlardır zira beyinlerini çift taraflı olarak kullanmayı bilir onlar.
Hem tv seyredip hemde yanınızdakini dinleyebilir misiniz?
Ben bunu asla yapamıyorum ya tv yi anlamam ya da yanımdakini anlamam, böyle bir durumda zaten genelde ikisinide anlamam ya neyse :D
Yani tek çekirdek (i486, i686) bir işlemciye sahibimdir, yoksa başkaları gibi (Amd64, Dual core) bir işlemciye veya çoklu işlemciye asla sahip değilimdir.

Her seferinde tek veri tek işlem. :D

LaIlaheIllallah
06-05-2015, 17:57
Arapça zihni açmıyor diyebilir miyiz?

Felâsife
08-05-2015, 06:38
Arapça zihni açmıyor diyebilir miyiz?
Hocalarımıza, İlahiyatçılarımıza bakmak yeterli olsa gerektir.