PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Beyin "Nakli" Konusu

evrensel-insan
20-09-2010, 01:40
Saygideger arkadaslar;

Beyin nakli konusuna nasil bakarsiniz?

Bilindigi gibi, her turlu organin nakli epistemolojik gerceklik olarak mumkun, ama; henuz beynin degil. (Kronolojik yasi olanlar, Frenkestayn'i hatirlayacaktir.)

Beyin, diger organlar gibi degildir. SOYUTLAMA YETISININ MERKEZIDIR. Dolayisi ile eger yarin beyin nakli tibbi olarak mumkun olursa, bu konuya nasil bakarsiniz?

Cunku, beyin hafizasinda,m hem bilgi, hem de ogreti tasir. Bir nakilde, bu bilgi ve ogreti, nakledilene gececektir. Bu da o kisiyi, belki de dusunce ve davranis olarak, hem bir cikmaza sokacak, hem de tamamen farkli bir kisi yapacaktir.

Mesela tore ogretisi ile yasayan bir kisiye, batida yasayan gelismis bir kisinin beyninin naklini dusunun.

Birincisi, konu etik acidan nasil algilanir?
Ikincisi, beyin nakli kisinin kisilik ve kimlik degerlerini alabora edecegi icin, o kisiye ayni kisi diyebilir miyiz?

Byin nakli alan kisinin, psikolojisi ne durum alir?, mesela bir katilin beyin naklini dusunun

Bilim bu psikolojik ve yan etkileri cozume getirmeden, beyin nakli yapmasi, sizce uygun mu olur?

Bu ve buna benzer sorularla, konu hakkinda; dusunce, yorum, bilgi ve goruslerinizi bekliyorum.

Evet, konumuz beyin nakli.

Saygilarimla;
evrensel-insan

AerA
20-09-2010, 01:59
Sayın evrensel-insan ;

Konuyu imkansızlıktan çıkarma adına şöyle bir girişimim olacaktır:

Robert White ve maymunlarda kafa nakli.

Bilim adamları sağlık ve tıp alanında müthiş buluşlar yaptılar. İnanılmaz başarılardan biri de bir canlıdan diğerine kafa nakli yapılmasıydı. Bilim adamları iki maymunun kafalarını değiş tokuş ederek tıpta bir devrime imza attılar. Büyük yankı uyandıran deney Case Western Reserve Üniversitesi'nden Prof. Robert White başkanlığındaki ekip tarafından Ohio'da makak maymunları üzerinde gerçekleştirildi. Kafaları değiştirilen maymunların dışarıdan gelen uyarılara verdikleri tepkilerde hiçbir bozulma meydana gelmedi, uyku düzenleri değişmedi. Ses ve gürültüye tepki veren maymunlar sinir sistemleri mükemmel işlediği için tıptı eskisi gibi yemeye ve içmeye devam ettiler. Maymunlar bir hafta yaşadı. Amerikalı bilim adamlarına göre bu deney en geç 25 yıl içinde insanlara da uygulanabilecek. Vücudun büyük bölümünün yaralandığı durumlarda hastaya pek çok organ nakli yapılması yerine, sağlam kafaya uygun beden takılacak.

lolepet
20-09-2010, 02:05
sayın evrensel insan

ben beyin naklini kafamda hep şöyle hayal etmişimdir.

örneğin benim beyin naklim yapılacak. ben tüm düşüncelerimle beynimde yaşayan biriyim. yani beni ben yapan beynim. ve beynimi naklederlerken aslında benide naklediyorlar. değişen sadece bedenim oluyor ve yeni bedenimin yarattğı ufak bir psikolojik bunalım. yani sizin söylediğiniz gibi beynim nakledilirken yeni biri ortaya çıkmayacak yada benim düşüncelerim ve öğretilerim bedene geçmeyecek.

uzun lafın kısası sadece beden değiştirme olarak hayal ediyorum ve istiyorum. ayrıca böyle bir şeyin olabilmesi ölümsüzlüğümüzü getirebilir diye düşünüyorum. çünkü her bedenimizin yaşlanıp kullanılamaz hale geldiğinde nakil yapıp başka bedene geçersek bir anlamda ölümsüz oluruz.

çokmu saçma? olabilir :D

bilimle fazla içiçe olmayan biri olan beni maruz görün. sadece hayalini kurduğum birşey

evrensel-insan
20-09-2010, 02:07
Saygideger AerA;

Sence, herhangibir "degisikligin" gozlemlenememesinin altinda, henuz maymunlarin soyutlama yetisinin olmadigi, kanisina varabilir miyiz?, yani duyumsal hareket ettikleri kanisina.

Ayrica, ben once tur ici bir beyin naklinden bahsediyorum.

Bir maymunun insanogluna, ya da bir insanoglunun, bir maymuna beyin nakli, zaten "evrimsel tur karmasasi" yaratir, ne dersin?

Saygilarimla;
evrensel-insan

evrensel-insan
20-09-2010, 02:13
Saygideger azrael;

Bu dedigin zaten, dusuncenin bir nesnesi olmadigi, ve dusuncenin, onu kullanacak her vucudu kullanabilecegini, gosterir.:)

Yalniz, isin bir de cikar yonu var. Yani, "beyin simsarlari" konusu. Bu temelde de, kimbilir, kimlerin neye gore canina kiyilacak.:smokin::mad2:

Mesela, bir kisi olmeden once, kendi adina bir vucut isteyebilir. Vucutlar, baska beyine sahip olsun diye, telef edilebilir, ya da tersi.:crazy:

Yaw, bu Frankestayni dusunce, "canavarlik mi/delilik mi/dahilik mi?, karar vermek cok zor. :fish2:

Saygilarimla;
evrensel-insan

AerA
20-09-2010, 02:14
Sayın evrensel-insan ;

Verdiğim örnek dahilinde maymun-maymunda nasıl yapıldı ise insan-insanda da öyle yapılır.

İnsan-insan beyin naklinde soyutlama yeteneklerininde gözden geçirilmesi gerekmekte elbette.
Yani maymundaki gibi değişiklik yok demekle olmaz. Basitçe Rorschach testi yapabiliriz bireye. Nakilden önce ve nakilden sonra. Tutarlılık varsa, oh ne ala.

Saygılar.

evrensel-insan
20-09-2010, 02:18
Saygideger AerA;

Rorschach testi'ni biraz daha aciklayabilir misin?, bunun psikolojik cikmaza yonelik yarari ne olabilir? Cunku bu cikmaz, kiside olmasa bile, cevresi onu bu cikmaza sokacaktir "Sen boyle degildin, sana ne oldu?", diye!

Saygilarimla;
evrensel-insan

AerA
20-09-2010, 02:27
Sayın evrensel-insan ;

Önce konuyu bilmeyen kişiler için Rorschach testinin ne olduğunu bir resim ile izah edeyim.

http://www.itusozluk.com/img.php/4cb4d8aaeee95e14e3d3f415da0223fe7836/rorschach+testi

Bu lekede ne görüyorsun testidir. Soyuttan somuta bir geçiş vardır burada. Soyutun bıraktığı izlenimlerin somut nesnelere dönüştürülmesi. Sadece mekanizmanın tersine işlediğini farz edin. Somutu, soyutlaştırdığınızı. Resim sanatında "soyutlama" olarak karşımıza çıkar bu. Beyinde gittiği yol aynıdır kanımca. Soyutu somutlaştırken kullandığı mekanizma aynıdır yani. Buradanda bir çok resim hakkında yaptığı yorumları, nakilden sonra tekrar bekleriz. Aslında şahşiyetin cevaplarını değil psikologun yorumlarının uymasını bekleriz. Lakin aklıma gelen ilk metot bu idi. Kişisel deneyimlerimle de bu testin iş yaptığını söyleyebilirim.

Saygılar.

evrensel-insan
20-09-2010, 02:31
Saygideger AerA;

Bu lekede ne görüyorsun testidir.-AerA-

Konulara, "fransiz olmak" cok s1k1c1 bir sey. Burada, "leke" derken, neyi kasdediyorsun? Tum resmi mi, farkli renklerimi, seklin icerigini mi? v.s.

Saygilarimla;
evrensel-insan

AerA
20-09-2010, 02:43
Sayın evrensel-insan ;

Öncelikle Türkçe bir klavyenin özlemini çekiyormusunuz?

Hemen ardından; bu lekede bir bütün olarak ne gördüğünüz önemli. daha sonra isteğe göre gördüğününüz bütünün parçalarını lekeye adapte edebilirsiniz. Misal ben yukarıdaki lekede biyometrik bir karınca vesikalığı gördüm. Ama antensiz. İstiyorsanız ortada kalan şekilde (beyaz leke) uzuvlarını ayırmış bir kadın figürüde bulunmakta.

Sizde bütünün ilk uyandırdığı intiba önemli. Zaman geçince "daha başka ne görebilirim acaba"ya gidebiliyor konu.

Bu somutlaştırma olmakta elbette. Ama ben prensipte soyutlaştırmanında aynı yolu izlediği kanaatindeyim.

saygılar.

evrensel-insan
20-09-2010, 03:38
Saygideger AerA;

Kusura bakma, konuya hala "fransizim." Sen "ITU SOZLUK" ten bahsetmiyor musun?

Saygilarimla;
evrensel-insan

İvan Karamazov
20-09-2010, 11:49
bence farklı olan tek şey; kişinin, nakil yapılan yeni vücutta yaşamaya devam etmesi olur. bence beynimiz, vücudumuzu sadece bir araç olarak kullanıyor :lol: beyin başka bir vücuda geçerse, bu kez de o vücudu araç gibi kullanır kanaatindeyim... ayrıca bu yöntemin ölümsüzlüğe çare olacağını da sanmıyorum; sonuçta sinir hücrelerinin de bir yaşam ömrü var.

AerA
20-09-2010, 12:36
Sayın evrensel-insan ,

Resimi barındıran site resmi kaldırmış. Bu sebepten sadece kendi logoları gözüküyor. Eklediğim resim şu idi :

http://img824.imageshack.us/img824/7114/110td.jpg

Sanırım artık problem kalmamıştır.

Saygılar.

Neva
20-09-2010, 14:55
Ben pek etik bakmiyorum aslinda, ama caresiz insanlar, cocuklar ozellikle aklima geldiginde olabilmeli diye de dusunuyorum.

Fakat bu bir bir bobrek, karaciger vs. nakli kadar basit bir nakil olmaz kanimca. Herseyden once, kan bankasi misali beden bankasi kurulmasi gerekir. Donorler gerekir. Cunku kafa ve beden birbirini kabul etmeyeceginden, alternatif stogunun bir sekilde yaratilmasi gerekir. Bunu yazmak cok kolay ama kurmak ve uygulamak ve kotuye kullanimi anlaminda kontrolu cok zor.

Kotuye kullanimi, ozellikle bu nakil turu icin oldukca onem arzediyor, cunku sonucta gerceklesirse, bu gelismis ulkelerden biri tarafindan yapilacak. Ve diger ulkelere(daha az gelismis) ulasmasi zaman alacak. Bu surecte ister istemez, insanlar hristiyanken, musluman veya baska bir dine gecmis olacaklar otomatikman. Bu kaos yaratacaktir. Cunku hristiyan alemi bu konuda daha farkli bakacaktir, uygulama onlar tarafindan yapilacagi icin ilkin. Bu da gelismemis ulkelerde, karaborsa insan ticareti ve satisi anlamina gelecektir bir nevi. Soz konusu hastalar cocuk ise, ayni sekilde cocuk ticareti baslayacaktir. Ki en dehset verici kismi bu..

Diger nakil turlerinde, simdilik, nakledilen organin, ilac sayesinde tepkileri kontrol altina alinabiliyor, beyin kadar hayati onem arzetmedigi icin. Ama beyin nakli konusunda bundan emin olmak cok cok zor. Cunku soz konusu olan yekpare bir beden.. Yani naklettiginiz organ, tum bedene komut edecek, sadece kimlik degisimi sorunu ile bitmiyor is.. Asil onemli olan sinyallerin gonderimi, kabulu veya reddi, ki beyinde cozumleme yapilip eyleme gecirilebilsin.
Bu kisim oldukca riskli.. Yani hastaligi ile 10 yil yasamasi muhtemel bir insani, boylesi bir nakille 10 yil once oldurebilirsiniz de.. Cunku reddettigi noktada olay bitecektir. Beyin, cok hafifmesrep(ben onu boyle cagirmayi seviyorum) ve ego sahibi bir organdir, onun bir siyah, bir beyaz kavrami vardir kendine dair, ucuncu bir ton anlayisi yoktur, her onune konani yemez, icmez, parmaginda oynatir yani. Bu yuzden tekrar cikarayim, eskiyi takayim vs. gibi bir sansiniz yok.

Beyin nakli yerine, agir vakalarda, kok hucreyi tercih etmek bence daha akillica.. Cunku kisinin kendi vucudundan alinip cogaltilip, tekrar zerkedilebiliyor. Su anda dahi hukumetlerin aptalca tutumlarindan dolayi, bircok insan Hindistan vs. gibi kacak merkezlerde kok hucre tedavisi yaptiriyor.

AerA
20-09-2010, 15:46
Etik olup olmadığına şu noktada yorum yapamam. Hadise gerçekleşirse etik kurullarımızında beraberinde evrileceğini düşünüyorum. Lakin şu an tahmin edebildiğim bir şey var ki, az gelişmiş ülkelerden insan kaçırılması ve bir grup kitlenin refahı için kullanılmaları kaçınılmaz. Böbrekle veya karaciğerle sınırlı nakillerde bile Afganistan'dan organları için kaçırılan çocuklar bilinmekte.

evrensel-insan
20-09-2010, 19:48
Saygideger AerA;

Nihayet resmi gordum. Dedigin, kizi da ortada gordum. Bence resmin neresine konsantre olarak algiladigina ve de hayal gucunun o anki hafizadan ne cagirdigina bagli, ne goruldugu. Resmin tumunu algilamak, sadece siyah kismi algilamak, sadce beyaz kismi algilamak ve siyahi da, beyazi da parcasal algilamak cok farkli cagrisimlar, yapabilir.

Bu kadar farklilik ve belki de her bakisin farkli algisinin getirecegi, algi degisikligi deneyinin neye yarayacagini bu konuda pek algilamis degilim.

Saygilarimla;
evrensel-insan

AerA
20-09-2010, 20:07
Sayın evrensel-insan;

Öncelikle deneyimimi aktarayım. Uzunca bir süre önce, üniversite sıralarında iken psikoloji bölümünde okuyan arkadaşlarım benden bir ricada bulundular. Bana bu testi uygulayarak, önlerindeki kağıtlara benimle ilgili notlar aldılar. Bu bir etüt benzeri bir vazife idi. Arkadaşları kırmadım ve katılmıştım.

Sonrasında testin, olay döngüleri içerisinde şekillenen fikir ve düşüncelerimizin, benliğimizin, dışa vurumu şeklinde yorumlanması olduğunu anlattılar. Her olay, her insanda aynı etkiyi bırakmıyor. Bu yüzden eş yaşayan (aynı) insanlar yoktur. Aynı şekilde birden fazla resime, aynı cevapları veren kişide. Resimlere verdiğiniz cevaplar sizin soyuttan-somuta götürür. Lakin ben mekanizmanın aynı işlediğini düşünüyorum. yani somuttan-soyuta mekanizmasının. Bu yüzden, bu testi, beyin nakli yapılan birinin, benliğinde, fikir ve düşüncelerinde, meydana gelen değişikliği tespit etmek için yegane araç olarak gördüm.

Saygılar.

evrensel-insan
20-09-2010, 20:14
Saygideger AerA;

Benim bu yazilanlara bir "itirazim" yok. Yalniz, ayni kisinin, ayni resme; her bakis acisinda, beyinsel fonksiyon olarak ve bunun algisal kavrama donusmesi olarak farkliliklar gosterebilecegini soyluyorum. Yani ortaya, tutarli bir sonuc cikacagini zannetmiyorum.

Cunku somuta bakarak ondan soyut cikarmak, inancsal da, dusuncesel de olabilir. Yani algiladiginin gercekligini degil; kisi algiladiginin inancini, ozlemini, istedigini v.s. dile getirebilir.

Sonucta, beyin fotograf cekip, sabitlemiyorki, her seferinde ayni karenin, farkli fotografini cekebiliyor.

Saygilarimla;
evrensel-insan

AerA
20-09-2010, 20:20
Saygideger AerA;

Benim bu yazilanlara bir "itirazim" yok. Yalniz, ayni kisinin, ayni resme; her bakis acisinda, beyinsel fonksiyon olarak ve bunun algisal kavrama donusmesi olarak farkliliklar gosterebilecegini soyluyorum. Yani ortaya, tutarli bir sonuc cikacagini zannetmiyorum.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Sayın evrensel-insan;

Bende zaten testin yorumdan ibaret olduğunu dile getirmiştim. Kaldıki aynı psikolog aynı cevapları zaman içinde farklı yorumlayabilir de. Katti suretle bir doğru arayamayız bu testte. Lakin en basit ve en ucuzu, bu gibi. Bir kaç lekeli kağıt.

Saygılar.

evrensel-insan
20-09-2010, 20:45
Saygideger AerA;

Bu tip goruntuleri yaratanlar, kendileri yaratmadan once, bir dusunce/inanc yurutmuyorlar mi?

Sonucta, bir goruntu, goruntuyu verenin, subjektivizmidir, degil mi?

Saygilarimla;
evrensel-insan

AerA
20-09-2010, 20:52
Sayın evrensel-insan ;

Elbette...:)

Saygılar.

Neva
20-09-2010, 21:34
Etik olup olmadığına şu noktada yorum yapamam. Hadise gerçekleşirse etik kurullarımızında beraberinde evrileceğini düşünüyorum. Lakin şu an tahmin edebildiğim bir şey var ki, az gelişmiş ülkelerden insan kaçırılması ve bir grup kitlenin refahı için kullanılmaları kaçınılmaz. Böbrekle veya karaciğerle sınırlı nakillerde bile Afganistan'dan organları için kaçırılan çocuklar bilinmekte.

Sayin AerA ;

Iste bu cok kotu bir durum. Fakat nakil basarili olursa, insan bankasi kurulma sarti kacinilmaz olur. Olan gene gelismemis ulke insanlarina olur.

Neva
20-09-2010, 22:12
Resimlere verdiğiniz cevaplar sizin soyuttan-somuta götürür. Lakin ben mekanizmanın aynı işlediğini düşünüyorum. yani somuttan-soyuta mekanizmasının. Bu yüzden, bu testi, beyin nakli yapılan birinin, benliğinde, fikir ve düşüncelerinde, meydana gelen değişikliği tespit etmek için yegane araç olarak gördüm.

Saygılar.

Sayin AerA ;

Sizin dusundugunuz gidisat dogru(somuttan-soyuta), cunku hasta degilsiniz.:D Cok yasayin guldurdunuz beni.
Hasta insanlarda soyuttan-somuta gider bu isleyis.

AerA
20-09-2010, 22:28
Sayin AerA ;

Sizin dusundugunuz gidisat dogru(somuttan-soyuta), cunku hasta degilsiniz.:D Cok yasayin guldurdunuz beni.
Hasta insanlarda soyuttan-somuta gider bu isleyis.

Sayın Neva dostum ;

Güldürdü isem ne mutlu.:love:

Ben beyin nakli sonrasında fikriyatın sağlam kalıp kalmadığı içinde bu veya benzeri bir metot kullanılabilir mi acaba demek istemiştim. Ama gördüm ki yüzüme gözüme bulaştırmışım:brushteeth:

Esen kalınız.

evrensel-insan
20-09-2010, 22:35
Saygideger AerA;

Ama gördüm ki yüzüme gözüme bulaştırmışım-AerA-

"Uzulme." Sonucta hersey, "deneme-yanilma Metodu" dur. Ama, bunun ne gibi bir sonuc vereceginin, ne olabilecegini de, bazan kestirmek, guctur.:hat:

Bazilari, bu sonucu "Allah'in bir taktiri" :amen: ile izah ediyor, bazilarida, cikan sonucu, gozlemliyor, inceliyor, arastiriyor v.s. fark da bu olsa gerek.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Neva
20-09-2010, 23:05
Sayın Neva dostum ;

Güldürdü isem ne mutlu.:love:

Ben beyin nakli sonrasında fikriyatın sağlam kalıp kalmadığı içinde bu veya benzeri bir metot kullanılabilir mi acaba demek istemiştim. Ama gördüm ki yüzüme gözüme bulaştırmışım:brushteeth:

Esen kalınız.

Sayin AerA ;

Aslinda bulastirmadiniz. Boylesi bir nakil varsayalim ki tum olasi sorunlar asilip yapildi, taslar yerine oturana kadar, bilinc bulanik yansiyacaktir. Orjinali takilmadigi icin (kafa yani), bir nevi tanima, kabullenme sureci gececektir. Mesaj iletimlerinde puruzler olusacaktir vs. vs.

Bu safhadan baslanarak bahsettiginiz test turevleri uygulanirsa, hersey yolunda ise tibben, kademe kademe kisi soyuttan-somuta ile baslayip, somuttan-soyuta donusup yapacaktir. Yani bulanik bir bilincten, net ve saglikli bir isler bilince ulasacaktir. Tabi nakilde hersey yolunda gitmisse sayet.

Beyin, kalp gibi damarlar dikildikten sonra parmaginizla vurup hadi calis bakalim tarzinda bir organ degil cunku..

Ama soylediginiz, onerdiginiz yontem dogru ve mantikli.. Imgeleme hala sizofren vs. hastaliklarda kullanilan basarili bir yontemdir.

hackercesur
21-09-2010, 10:03
Yine çok ilginç bir konuya deginmişsiniz sayın evrensel-insan;

Beyin naklini hiç düşünmedim doğrusu. Fakat yazılanları okuyunca resmen beynim bulandı... Biran beynimin naklini düşündüm. Hatta birazda uçuk bir hayal kurdum. Mesela hep kuş beyinli filan derler. Beynimi bir kartalın beyni yerine kullanıldıgını düşündüm. Tabiki tıbbi olarak mümkün olmayan bir olay fakat öyle olsaydı mükemmel olurdu.

Elbette ki bu işin baya bir aşama kaydetmesi gerekli diye düşünüyorum.

evrensel-insan
21-09-2010, 22:48
Saygideger hackercesur;

Biran beynimin naklini düşündüm.-hackercesur-

Neden beyninin naklini dusundun de; vucuduna baska bir beyin nakli dusunmedin, sence bu ikisi arasinda, senin sen olarak kalman ve senin sen olarak olmaman arasinda ne fark var?:decision:

Saygilarimla;
evrensel-insan

Subliminal
02-10-2010, 10:49
beyin naklinden yola cıkarak ilginç bir fikir geldi aklıma.
beyin organının yerine acaba beynin içindeki kayıtlı bilgilerin dijital bir ortama aktarılması acaba ne derece mümkündür...gerçek benliğimizi oluşturan bizi biz yapan bilgiler mesela.
beden olmaksızın herhangi bir organa baglı kalmaksızın sonsuz bir hayat olabilirmi?
eger gelecekte böyle birşey mümkün olursa ölümsüzlüğede ilk adımıda atmış oluruz :)

hercümerç
09-10-2010, 12:54
Böyle birşey gerçekleşmiş olsa bile ölümsüzlük elde edilemez bence, çünkü nakledilen beyin yenilenmediği için zamanla ölecek. Ölümsüzlük sanırım, sürekli doku yenilenmesiyle mümkün olabilir.

üye001
10-10-2010, 13:35
beyin naklinden yola cıkarak ilginç bir fikir geldi aklıma.
beyin organının yerine acaba beynin içindeki kayıtlı bilgilerin dijital bir ortama aktarılması acaba ne derece mümkündür...gerçek benliğimizi oluşturan bizi biz yapan bilgiler mesela.
beden olmaksızın herhangi bir organa baglı kalmaksızın sonsuz bir hayat olabilirmi?
eger gelecekte böyle birşey mümkün olursa ölümsüzlüğede ilk adımıda atmış oluruz :)
Bence imkansız olmayan mükemmel bi durum ama üzülerek söylemekteyim bizden çok sonralara denk gelecektir diye tahmin ediyorum(:

Subliminal
12-10-2010, 11:34
Bence imkansız olmayan mükemmel bi durum ama üzülerek söylemekteyim bizden çok sonralara denk gelecektir diye tahmin ediyorum(:

evet haklısın :)
hayal gücünün sınırı yok, bizim yaptığımızda hayal etmek :D şöyle bi ihtimal var beyin nöronlarımızı komple dondurup en azından bilgileri muhafaza edebiliriz bugünün şartlarında. gelecekte böyle bir nakil sırasında hiç süphe yok kobay olarak ilk denenicek kişi sen olursun hemde bilime hizmet etmiş oluruz. :D

üye001
17-10-2010, 11:14
evet haklısın :)
hayal gücünün sınırı yok, bizim yaptığımızda hayal etmek :D şöyle bi ihtimal var beyin nöronlarımızı komple dondurup en azından bilgileri muhafaza edebiliriz bugünün şartlarında. gelecekte böyle bir nakil sırasında hiç süphe yok kobay olarak ilk denenicek kişi sen olursun hemde bilime hizmet etmiş oluruz. :D
Beynimi şimdi vermem ama 70 li yaşlarımda falan istedikleri gibi dondurabilirler tabi çözmek kaydıyla:D

Bronx
31-10-2010, 20:49
"Eğer insan beyni onu anlayabileceğimiz kadar basit olsaydı biz yine onu anlayamayacak kadar aptal olmuş olurduk"
Beyin hala gizemi çözülememiş bir organ, kafa nakliyle beyin nakli farklı olaylar ve bence beyin nakli pek muhtemel gözükmüyor.

withoutreligion
07-11-2010, 03:44
Zaman zaman benimde düşündüğüm bir konu idi
Eğer gerçekleşecek olursa insanlık hayatının dönüm noktalarından en önemlisi olacağını düşünüyorum.

Nedenine gelince; Bugün düşünemeyeceğimiz kadar komplike olaylarla karşılaşılabilir.

Mesela beyin nakli yapılan vücut eğer kadın vücudu ise(kadından kadına) eğer o zaman hala namus kavramları değişmemişse bu konuda çıkacak problemler
veya dinsel anlamda düşündüğümüzde çıkacak problemler

Örnek olarak bilirsiniz müslümanlara göre günah işleyen organlarımızın kıyamette aleyhimize şahitlik yapacağı söylenir.Eğer bir beyin iki vücut kullanmışsa hangi organ kime şahitlik yapacak gibi...

35-40 yaş altı pek hatırlamayabilir 1987 yılında TRT tarafından çekilen ve baş rolünde Ahmet Mekin 'in oynadığı tamda bu konuda geçen beyin nakli ile ilgili Kavonozdaki Adam adlı bir dizi film çekilmiş ve bayağı da ilgi çekmişti nette bulabilirseniz izlemenizi tavsiye ederim.

sen_nerelisin
21-02-2011, 23:47
duyduğum kadarıyla bazı bilm adamları farklı hayvanların kafalarını değiştirmek suretiyle bi beyin nakli yapmayı düşünüyolarmış bu ne derece mümkün bilemem ama benzer canlılardan beynin nakli yapmak olablir ilerde

mahirzz
25-02-2011, 19:05
bu imkansız ötesi bir şey bence, yada imkansız diyelim kısaca, şöyle bir soru sorsam anlatabilir miyim;

{ "peynirli yumurtamı, yumurtalı peynirmi" }

burada anlatmak istediğim durum, beyin = ben, dolayısıyla beyin nakli değilde, buna daha çok vücut nakli demeliyiz, çünkü seni sen yapan beyin, ve beyin sensen sana nakledilen şey beyin değil senin vücudunun değiştirilmesidir.
insan hücreleri her zaman yenilenmektedir, örneğin en basitinden, eliniz çizilse ve bir miktar deriniz hasar görse, bir süre sonra orası yenilenecektir, tüm diğer organlarımızda da hücreler eğer çok büyük bir hasar yoksa bir süre sonra yenilenir, ancak beyin hücrelerimizde durum farklıdır, onlarda bir hasar olmaması gerekir ve olursa yenilenmez. o yüzden insan kafatası oldukça sağlamdır. örneğin standart bir silahla eğer tam dik atış yapılmazsa kurşun dahi delemez. insan beyni tam olgunluğa ulaştıktan sonra (erkeklerde 1300 gr diye hatırlıyorum), hücreler asla yenilenmez, hasar görseler dahi yenilenme olmaz, bunun açıklaması ise gayet basit, bilginin tutulduğu veri alanları yenilenirse beyindeki bilgilerde kaybolur, anılarımız yada bildiklerimiz sıfırlanır, bu yüzden yenilenmez, bunun yanında beynimizde hiç kan yokdur, evet beyinde kan olmaz, tüm kan beynin etrafında kafatasının dışına yakın alanda çevrelidir, ayrıca beynin bir sürü bağlantı noktası vardır, yani beynin fizyolojik açıdan naklide tartışmalıdır. bu tam bir bilim kurgu konusu görülüyor. güzel olurdu :)

vartor
25-02-2011, 19:34
Vucut nakli gerceklesirse olumsuzluk de gerceklesebilir. Gerci beyin de hastalaniyor, hucreler arasi iletisim yavasliyor; Yasli bir beyinin, sapitmadan ne kadar dayanabilecegini bilmek de imkansiz. Beyin hucrelerinin de teklemesi, fonksiyonunu kaybetmesi bence kacinilmazdir.

mahirzz
30-03-2011, 23:14
bu imkansız diyorum,

dikkat edilirse şu durumda ortaya çıkıyor.
beyin nakli = ölümsüzlük.

yaşlanıyorsunuz ve genç bir adam buluyorsunuz (vücut), beyninizi oraya naklettiriyorsunuz,
yeniden gençsiniz, beyine hasar olmadığı müddetçe bu sürekli tekrarlanabilir, tabi ölmek isteyen birini bulmalısınız, yada zengin olup birini ayarlıcanız illegal olarak.

kısacası imkansız bir şey bu beyin nakli.

düşüncesi bile fantasya, sadece bilim kurgu filimlerinde görebilirisniz

murted
31-03-2011, 00:32
bu imkansız diyorum,

dikkat edilirse şu durumda ortaya çıkıyor.
beyin nakli = ölümsüzlük.

yaşlanıyorsunuz ve genç bir adam buluyorsunuz (vücut), beyninizi oraya naklettiriyorsunuz,
yeniden gençsiniz, beyine hasar olmadığı müddetçe bu sürekli tekrarlanabilir, tabi ölmek isteyen birini bulmalısınız, yada zengin olup birini ayarlıcanız illegal olarak.

kısacası imkansız bir şey bu beyin nakli.

düşüncesi bile fantasya, sadece bilim kurgu filimlerinde görebilirisniz

İmkansız derken ortaya bir gerekçe koyamıyorsun. Bu fikir dogmalarını tırmaladığı için imkansız diyorsun. Beyin nakliyle ölümsüzlük teorik olarak gayet mümkün.

mahirzz
04-04-2011, 17:20
olabilirlik sınırları içinde olmayan, kurgusal bir şey, tıpkı:

"beynin fonksiyonlarını taklit eden bir bilgisayara beyninizin kopy edilmesi ile bilgisayarda yaşam bulmanız" gibi..

bir fiction film konusu olabilir. yada:

"boyut olarak çip boyuna küçülen bir insanın bilgisayar çipleri arasında seyahet etmesi ve karşısına çıkan macera"

seyrettiniz mi bu filmi ?

mahirzz
04-04-2011, 17:30
örnek vermek gerekirse beyin sadece ve sadece sizin yaşamınızla ilgili verileri içermez. yani anılarınız, geçmiş yaşamınızda yaşadığınız tecrübeler, eğitimle kazandığınız bilgiler, vs gibi. aynı zamanda bir çok başka konularda da bilgisi vardır, örneğin sizin hangi yiyeceklerden hoşlanmanız gerektiği (bilgisi değil!), yada benzeri sizin vücudunuzu sağlıklı bir şekilde yönetmek için gerekli bilgiler, ancak bu veriler sizin vücudunuza göre tertip edilmişdir, bunları sizin (bilinç) sisteminizin bilmesine gerek yokdur, bu verilere göre beyin hali hazırda olduğu güncel (current) bedeni yönetir. Ancak bir fiction olarak beyin başka bedene nakledildiğinde bu verilere ne olacak, öyle hemen fiction bir cevap uydurmayalım, bunu bir beyin uzmanını sormalısınız, belkide beyin çökecektir, etsel olarak yani nörolojik açı hariç beyin nakledilse dahi, ortada nörolojik bir sistem sorunu oluşacakdır, beyin buna uygun yaratılmış yada evrilmiş midir ? bir bilgisayarın hard diskini söküp başka bilgisayara takabilirsiniz, ardından bilgisayar açıldığında donanım farklılıklarından dolayı bilgisayarın açılmama ihtimali çok yüksekdir, örneğin bir bilgisayarın disk imajını almaya yarayan özel programlardan bazıları, onu başka bir donanıma dönmenize yardımcı olan bir özelliğe sahiptirler. Örnek vermek gerekirse "Acronis" programının "Universal Restore" özelliği. Dolayısıyla beyin naklide yapılırken donanımlar farklı olacağı (bedenler farklı olacağı) için beyinin naklinde "Universal Restore" işlemi yapılma zorunluluğu vardır. Sizce beynin kernel yapısını çözüp bu fonksiyonları uygulayabilir miyiz ?

priapos
09-04-2011, 13:02
Mahirzz bazı hususlara değinmiş ancak eksik ve kısmen hatalı olmuş. Kısaca açmak gerekirse eksikliği canlıyı çevresinden izole olarak görmesinde. Hatalı olan kısmı ise uyum probleminin beynin çalışmasını etkileyebileceğini değil engelleyebileceğini düşünmesinde.

Yani Mahirzz vücudun geri kalanının beynin çalışmasını etkileyebileceği görüşünde tamamen haklı. Vücudumuzdaki sinir demeti, kaslar, organlar, hormonlar bir diğer insanın bu özellikleri ile aynı değil. Bu nedenle beyne gelen verilerde farklı olacak ve bu veriler beyin nakli yapılmadan önceki kişi ile yapıldıktan sonraki kişinin aynı olmamasını sağlayacaktır.

Ve daha ötesine gelirsek bunu açıklamak için kurgusal bir deney öneriyorum size, buradan fikir yürütün;

Bir kişinin kuantum özellikleri dahi tamamen aynısını yapabildiğimizi varsayın bu kopya ile asıl kişiyi yanyana koyun, bu kişiler aynı kişiler midir yoksa farklı kişiler midir? Aynı kişilerdir diye düşünüyorsanız zamanla aynı kişiler olarak kalacaklar mıdır yoksa farklılaşacaklar mıdır? Bu kişilerden birisini öldürmek o kişinin halen yaşadığı anlamına gelir mi? Ölen kişi siz olsanız gönül rahatlığıyla öldürülmenize izin verir misiniz?

Herşey çevresi ile bir bütündür. Çevresinde olan farklılıklar o şeyi de değiştirecektir.

Beyin nakli ile yapabileceğiniz şey o beynin bir süre daha yaşamasını sağlayabilmek olacaktır, o kişinin değil. Ki burada asıl sorun vücudun sağlıksız olup beynin sağlıklı olması değildir. Beyin zamanla atrofiye uğrar, yaşlı insanların çekilen tomografisinde genellikle ''yaşı ile uyumlu atrofi saptandı'' ibaresi bulunur. Yaşlanmaya çare beyin/vücut nakli değil yaşlanmanın önlenmesi olacaktır.

Tabi bu söylediğim hususlar çok su kaldırır, kafa karıştırır. Şöyle düşünün bir adama beyin nakli değilde sadece böbrek nakli yapılıyor bu naklin bu adama kişilik bağlamında etkisi olur mu?? Olmazsa bu adama belirli aralıklarla çeşitli nakiller yapıldığını farz edin. Sonra karaciğer, sonra barsak, sonra kalp, sonra deri vs. Herşeyi zamanla değiştirin beyin sabit kalsın. Bu adam aynı adam mıdır??

Bunu illa yukarıdaki şekilde yapmak gerekmiyor, bunu atom atom, molekül molekül yaptığınızı düşünün ki gerçek yaşamda olanda bu. Zamanla insana dair herşey değişir (beyin de dahil) ama biz o insanı aynı insan kabul ederiz. Burada zamanı unuttuğumuzu görüyoruz o adam ile onun öncülü adam aynı kişiler değiller midir?Yoksa aynı kişiler midir??? Bir sn önceki ben ile bir sn sonraki ben aynı kişi miyim değil miyim??

Kafalar iyice karıştı değil mi??

Şimdilik bunlara biraz yorum almak istiyorum, daha sonra devam ederim belki...

berkhan
21-07-2013, 03:49
Sevgili arkadaşlar;

Benim şöyle bir inancım var "Ruh diye bir şey yoktur, Ruh beyindir!"
Vücudumuz sadece bir taşıyıcı Bazı insanların beyni taşıyıcı vücudunu kabul eder bazıların ki etmez.Sonucundada Kalp krizi gibi veya organ yetmezliği olur.
IQ insanın zekasını ölçer ama o zekayı kullanmak akıl ister.
Ve Beyin Gördüğü Duyduğu kokladığı Çoğu şeyi Kalıcı hafızaya atar.
Bunlar senin yaşamını içerir. Beyin taşıyıcı vücudun yetmezliğiden işlevini yitirir.
Ama eğer başka bir taşıyıcı bulursan Beynin için yani kendin için aşamını uzatırsın ve nerdeyse ölümsüz bile olabilirsin. yanlız şöyle bir kusur var Eğer taşıyıcı yeteri kadar güçlü değil ve senin beyninle uyuşmuyorsa Bu senin ölümüne sebeb olabilir.
Araştırmalarımdan böyle bir teori oluşturdum. :D Biraz Saçma Gelebilir!!!

Erdem Alaca
21-07-2013, 03:59
Sn. berkhan, yo, bence saçma değil. Yani şu an yapılamıyor (bildiğim kadarıyla) beyin nakli ama ileride karaciğer gibi, böbrek gibi nakil olabilecektir belki.

Ama dediğiniz gibi misal ciğer kadar kolay adapte olur mu o yeni bedene onun hakkında hiçbir fikrim yok, beyin biraz farklı çünkü. Bir de tabii beyin'in kendisinin zamanla deforme olacağı durumu var, yani ölümsüzlük için onun yaşlanması da engellenebilmeli bence.

Saygılarımla,

speech
21-07-2013, 04:06
"Kavanozdaki Adam" diye bir dizi vardı, bu konuyu işliyordu. Gerçekten de böyle bir şey olsa; kendisine beyin nakledilen beden, beynin sahibi gibi mi olur? merak ediyorum.