PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Sebastian Seung, nöron, snaps ve konektom adlı yeni beyin modeli üzerine

errata
18-10-2010, 00:33
"Sebastian Seung beyindeki her nöron arasındaki bağlantılara odaklanan çok iddialı yeni bir beyin modelinin haritasını çıkarmaktadır. Bu modele "konektom" demektedir, sahip olduğumuz konektom genomumuz kadar bize özgüdür -- bunu anlamak beynimizi ve zihnimizi anlamak için yepyeni ufuklar açabilir."

Türkçe video:
http://www.ted.com/talks/lang/tur/sebastian_seung.html

paslıçivi
20-10-2010, 06:36
"konektomum neyse ben oyum.."

o yüzden "ben genlerimden fazlasıyım" diyerek şimdilik işi şakayla karışık kendilerine yedirmeye/hazmetmeye çalışıyorlar..

"insanoğlu nörokimyasal bir robottur" diyecekler ama henüz insanlık buna hazır değil..

herşey bir zaman ve süreç meselesi..

uyar
20-10-2010, 08:06
.................
[B]"insanoğlu nörokimyasal bir robottur" diyecekler ama henüz insanlık buna hazır değil....

çok doğru ..... :second:

errata
20-10-2010, 15:13
İnsanın ne olduğu belli de bunun üzerine kurulabilecek teknolojilerin bu kadar hızlı geliştiğini görmek biraz ürkünç. (Bunun sinema filmleriyle de ilgisi var elbette)

Benim gerçek zamanlı "konektom" haritamı elinde bulunduran birilerinin bana daha önce lab da denedikleri şeyleri yaptırabileceğini düşünmek bile istemem. Düşünseniz iki kişiyi bir odaya koyuyorsunuz, hemen yan tarafa da da bu iki kişinin konektom bilgisiyle donatılmış robotlar mevcut.
O iki insana uygulayacağınız her şeyi 3 saniye önceden diğer odadaki robotlara uygulayıp tepkileri takip ettiğinizde 3 saniye sonra insanların aynı şeyleri yapacağını bilmek bu büyük gücün yani bilimin ürkünçlüğüdür. Elbette bu dediklerim için en azından 50 ila 100 sene geçmesi gerekebilir. (ileriki zamanlara ait tahminler, tahmini yapanları gelecekte gülünç hale düşürmüştür ya neyse :))

Corpse Bride
20-10-2010, 15:46
insanın hayalgücü robota yuklenen bilgiyle kıyaslanamaz sanırım, insan her an herşey yapabilir robotsa sadece ona yukleneni.

bilgiyle donatılmakla(robot), düşünmek(insan) arasındaki fark insanı herzaman galip getirecektir diye düşünüyorum

errata
20-10-2010, 16:12
Değerli rakıbalık, video da anlatılan da bizim burada konuştuğumuzda tam olarak bu zaten.

İnsanın "hayal gücü", "düşünmesi", "karar vermesi", "sevmesi" gibi etkinliklerin, henüz olarak çözülememiş lakin hipotez modeli üretilebilmiş devasa bir "ağlar haritasında" saklandığı, yönetildiği ve zamanla değiştiği maddesel bir gerçek olarak artık karşımızda durmakta. Daha öncede teorik olarak mevcuttu lakin modelde gelinen nokta müthiş.

Konektom temelde bir bilgi yığınıdır aslında. En nihayetinde bu bilgiyi işleyecek bir bilgisayar temin eder gelişmiş bir "Finite state machine" kullanarak bilgiyi "loop" etmeyi başarırsanız, sonuç olarak konektom'u kopyalanmış kişinin davranışlarını önceden görebilmeyi ve kafasından geçenleri okumayı başarırsınız.