PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bir varlık olarak insanın doğa ve evrendeki yeri nedir ? lütfen yardım


´´asanda , hasanda ´´
19-12-2010, 12:17
Abiler , ablalar bu ödevi uzun bi zamandır araştırıyorum ama kesin bir bulguya ulaşamadım.Sonucunda not alacağım. Sizler bana yardım ederseniz bu işin üstesinden geleceğim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Saygılar...

´´asanda , hasanda ´´
19-12-2010, 12:23
İsterseniz , sizde bu sorun cevabı varsa kopyala yapıştırda yapabilirisiniz. Sizlere güveniyorum. Müslüman kardeşler müslüman olmayan kardeşler. Lütfen yardım!

EL_AkSa_ŞeHidLeRi
19-12-2010, 13:23
soruna yanlış yerde cevap arıyorsun, herkes kendi inancı doğrultusunda cevap vereceğinden cevaplar uzar gider, cevap verenler gider başkaları gelir ama bu kısır döngü hep devam eder, ve sen cevap alamadığınla kalırsın..

selanikli
19-12-2010, 15:10
Abiler , ablalar bu ödevi uzun bi zamandır araştırıyorum ama kesin bir bulguya ulaşamadım.Sonucunda not alacağım. Sizler bana yardım ederseniz bu işin üstesinden geleceğim. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim...

Saygılar...


Aşağıdaki bilgiler sanırım işine yarar:

Evrende 200 milyar galaksi var.
Her galakside yüzmilyarlarca yıldız var.
Evrende hergün bir yerlerde bir yıldız ömrünü tamamlayıp patlayarak yok olurken, başka bir yerde başka bir yıldız doğumu görülüyor.
Evrenin sınırları bulunabilmiş değil. İnsan ölçülerine göre rahatlıkla sonsuz büyüklükte diyebiliriz.
Bu durumda dünyamız, dünyanın bütün kumsallarındaki kum tanelerinden sadece bir tanesi gibi düşünülebilir.
Ve evren hala genişliyor, galaksiler birbirinden uzaklaşıyor. Daha da ilginci, giderek daha da hızla uzaklaşıyor.
Bir başka bilgi de şu ki; her 100 milyon yılda bir dünya üzerinde 25kg dan ağır canlı kalmayacak şekilde felaketler yaşanmış. (Göktaşı düşmesi, büyük yanardağ patlamaları, yakınlarda patlayan bir yıldızın radyasyonu vb. gibi sebeplerle)
Ve insan da dahil olmak üzere tüm canlılar karbon atomundan oluşmuştur.
Bana sorarsan, evrende insan bir hiçtir.
Kendimizi dev aynasında görmeye ve ölümü yenmeye çalışıyoruz hepsi bundan ibaret.
Umarım işine yarar.

´´asanda , hasanda ´´
20-12-2010, 17:40
Yani arkadaşlar ben sizleri gerçekten anlamıyorum. Ya sadece bi soru yazdım 2 tane cevap geldi.

Ama millet öyle saçma sapan bi konu açsa hepiniz çullaşırsınız. Bu nasıl birşeydir ya.

Sayfam 50 kere tıklanmış size sesleniyorum o 50 kere tıklayanlar. Giripte 5 10 satır bişiler yazamazmısınız. Ama boş boş şeyler olduğu zaman amannn hemen bir yorum yazım. Sizleri gerçkten kınıyorum.

Hani bu site birlik ve beraberlik forumuydu. Ama nerdeeeeeeeeeeeeeeeee.. Gerçekten hepsi boş. yazuk gerçekten yazık.

Ben deist kimliğimi başka sitelerdende yansıtabilirim artık size ihtiyacım yok.

Sayın editörler lütfen kaydımı felan hepsini silin. Bı forumda gözükmek istemiyorum. Nedenini üstte yazdım. Herkez kendi çıkarlarını düşünüyor. Lanet olsun!!!!!!!!!!!!!

ha_babam
20-12-2010, 18:01
Sayın emre94 kardeşim; eğer insan olarak kendi varlığını sorguluyorsan dikkat et evrende ve uzayda var olan ne ise onları hep araştıran,sorgulayan,düşünebilen yegane varlık kimdir tabiki insandır..buradan düşünmeliyizki inanmasanda,bütün oluşan(yaratılan) varlıklar kimin için insan içindir...yoksa insan olmasaydı bütün bu varlıklar neyi isbat edecekti,onların güzelliği,çirkinliği,olağanüstülüğü kimi enterese ederdiki...onun için insan evrende yaratılan en faziletli varlıktır.derim.

Bilge Engin
20-12-2010, 18:26
İnsan; herbiri ortalama 300 milyar yıldızlı 200 milyar yıldız sistemlerinden samanyolu yıldız sisteminin içerisindeki güneş yıldızının dünya gezegenindeki yüksek primattır.
beyin gelişimi ve el becerileri en üstün olan primattır.
tüm hayvanlar gibi doğar, büyür, çoğalır ve ölür. Hayvandan bir farkı olabilmesi için bir fark yaratası lazımdır, yoksa ha insan demişsin ha eşek demişsin bir farkı yoktur.
Yeryüzündeki en megolaman canlıdır, zira dünyadaki ve evrendeki herşeyin kendisi için yaratıldığına inanır.
Şekil verme ve yenilik yaratma konusunda becerileri geliştiği için evrenin de kendisinin yaptığı gibi bir varlık tarafından yapıldığına inanır.
Ha bi de eklemek gerek zevk için öldüren tek hayvandır.

hackercesur
21-12-2010, 11:03
Biz ve evren hepsi bir hologram. Yani hiçiz...

kaanuni
22-12-2010, 12:17
Varlık olmayarak insanın doğada ve evrende yeri var mıdır?
Evren ve doğa birbirinden ayrı mıdır?
Yer dediğiniz dünyadadır.
Şimdilik.

ha_babam
22-12-2010, 17:28
Varlık olmayarak insanın doğada ve evrende yeri var mıdır?
Evren ve doğa birbirinden ayrı mıdır?
Yer dediğiniz dünyadadır.
Şimdilik.

İnsan Evrenin merkezindedir ki, dünyanın kendi ekseni çevresinde dönmekte olduğunu keşfedende odur...

selanikli
23-12-2010, 00:27
İnsan Evrenin merkezindedir ki, dünyanın kendi ekseni çevresinde dönmekte olduğunu keşfedende odur...


Kaanuni ve ha babam'a,

iki olasılık var:

1-Okuduğunuzu anlayamıyorsunuz.
2-Yazılanları okumaya cesaretiniz yok.

Her şey bu kadar açıkken anlayamamanızın başka seçeneği yok.

AerA
23-12-2010, 00:39
Bir varlık olarak insanın doğa ve evrendeki yeri nedir ?

Bu tamamen kendinizi nereye koyacağınız-koymak istediğiniz ile alakalı. Kimisi "Doğa ve evrenin insan için yaratıldığı" gibi son derece egoist bir felsefeye sarılır. Kimisi "İçinde yaşayıp gidiyoruz işte" der.

Bence siz, kendinizi doğa ve evrenin neresinde gördüğünüzü yazınız.

onurmusa
23-12-2010, 01:38
Merhaba Emre.

11. sınıf(lise 3) öğrencisisin. Felsefe dersi öğretmenin sana bir proje ödevi verdi. O da "Bir varlık olarak insanın doğa ve evrendeki yeri nedir?". Doğru mu anladım?

Önce bir iki sorum olacak.

1) Bu bir dönem ödevi mi yoksa bir sunum mu? Dönem ödeviyse malum nisana dek vaktin var. Sunumsa daha kısıtlı bir vaktin var demektir.
2) Öğretmeninin dersteki tutumunu bir hatırla bakalım. Nasıl biri? Hayata din penceresinden mi bakıyor yoksa dindışı bir bakış açısı mı var? Aslen din kültürü öğretmeni olup da felsefe derslerine girenlerden mi mesela? Yoksa daha çağdaş, gerçek bir filozof mu? Bu, ödevini yaparken sana çok yardımcı olacak.

Arkadaşlar sana yardımcı olacak şeyler yazmışlar. Ben de biraz katkıda bulunayım.

Öncelikle, bu sorunun tek bir cevabı yoktur. Herkesin kendisine göre ayrı bir cevabı vardır. Bu sorunun cevabı, nerden baktığımıza göre değişir. Burda, bakış açımız çok önemlidir.

İnsanın doğadaki ve evrendeki yeri, aslında 1,5 milyon yıldır cevabı bulunamayan bir sorudur. Malum insanın evrendeki macerası bir buçuk milyon yıl önce başladı ve bu kadar zaman içinde 85 milyar insan gelip geçti. Hepsi de öyle veya böyle bu gezegende neden var olduğunu sordu kendine. Son birkaç bin yıldır filozoflar, aydınlar peygamberler, kutsal kitaplar, dinler hep bu sorunun cevabını vermeye çalıştı. Kimisi "Tanrı'ya ibadet için" dedi, kimisi "insanca yaşamak için". Kimisi ise "hiçbir sebebi yok" dedi, "geldik ve yaşıyoruz". "Doğanın işleyişi, evrimin yasaları bizi buraya getirdi ve biz de ömrümüzü tamamlayıp bu dünyadan ayrılacağız".

Aslında insanın evrendeki yeri, kocaman bir okyanusta bir damlacık gibi. Dünya yüz milyarlarca galaksideki sayısız gezegenden biri. Ama insan aynı zamanda evrende tanıdığımız en gelişmiş canlı.

İnsan, örneğin sen, bugüne dek yaşamış 85 milyar insandan sadece birisin. Ama aynı zamanda senden sonraki milyarlarca insanın kaderini değiştirebilecek bir bilim adamı olabilirsin.

Hem çok değerlisin hem de bir hiçsin. Hem dünyayı değiştirebilecek, tarihe yön verebilecek kudrettesin hem de kendi hayatına hükmetmekten bile aciz bir canlısın. Hem milyarlarca insanın ortasında, kalabalıkların içindesin hem de yapayalnızsın. Hem her şeysin hem de hiçbir şeysin.

Eğer daha uzun bir metin lazımsa irtibata geç, devam edelim.

Şunu belirtmem gerekir ki öğretmenlerinin sana verdikleri ödevlerin amacı, seni araştırmaya, düşünmeye itmektir. Bu anlamda olabildiğince araştır ve düşün. Kendine özellikle kendinle baş başa kaldığın anlarda hep sorular sor. İnsan nedir, neden yaşar, bu dünyadaki amacı nedir, ben neden varım, beni buraya kim yolladı, nasıl oluştuk bunlar üzerine hem araştır hem de düşün. Ben de dahil kimsenin yazdığını bire bir ödevine alma. Herkesi oku ama ödevini kendi cümlelerinle oluştur. Anlaştık mı?

ha_babam
23-12-2010, 02:11
Kaanuni ve ha babam'a,

iki olasılık var:

1-Okuduğunuzu anlayamıyorsunuz.
2-Yazılanları okumaya cesaretiniz yok.

Her şey bu kadar açıkken anlayamamanızın başka seçeneği yok.

benim anladığım odurda sen nasıl anladıysan onuda izah edersen bizde senin neyi anlattığını bir anlayabilsek..yoksa insan ya hepsidir,yada hiç kimsedir gibi saçma terimlerle hangi öteleri araştırıyorsun...

belki
24-12-2010, 00:50
Doğadaki yeri için:

Evrimin bilinçli bir amacının olmadığı söylenir. Yalnız, hayatı sürdürebilmek gibi bir amacı olduğunu da kimse inkar edemez.

İnsanın zeka geliştirme sebebi üzerine epeyce düşünmüşlüğüm var. Neticede bilimkurgu kokan bir cevaba ulaştım.

Eğer evrim, ne olursa olsun hayatı devam ettirebilmeyi amaçlıyorsa bunu her şartta sağlayabilecek canlı insandır.

Günün birinde dünyamızdaki yaşam tehlikeye girerse, dünyadan başka bir gezegende devamı için ortam oluşturabilir insan. Kendiyle beraber binlerce türü de kurtarabilir. Bu teknolojiye ulaşması yakındır. Bu da zeka sayesinde, alet kullanma sayesinde mümkündür. vs vs

İşte insan ve zekası hayatın sürdürebilmesi yani doğanın devamı açısından bu denli önemlidir.