PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Üstün İnsanların Doku Örnekleri

postal
10-02-2011, 07:33
Arkadaşlar,genetik bilimi çok ilgimi çekiyor.Bu konudada burada epey bilgili arkadaşlar olduğuna inanarak,aklıma takılan bir soruyu soruyorum;

Toplum içerisinde,zeka,fizik veya sanat dallarında belkide yeryüzüne bir daha gelmiyecek olağanüstü insanlar var.Hepside doğal olarak zamanı gelince ölüp gidiyor.Neden bunlardan ileride klonlama yapmak için doku örnekleri alınmıyor?(En azından ülkemizde alınmıyor)Belki şimdiki teknoloji yetersiz ama,gün gelecek bu işler çok basit hale gelecek.Kötümü olur bu insanlar yeniden olsa.

Belkide buna engel bilmediğim sebepler vardır.Bilgilerinize şimdiden teşekkür ederim.

Saygılar...

DüşünenAdam
18-02-2011, 18:28
Gen örnekleri mutlaka bir yerlerde vardır.Ama insan klonlamak Dünya genelinde yasak.Ayrıca o tarz insanları eskiden oldukları gibi dahilere dönüştürmek çok zor olacaktır.Aynı çocukluk evresini,aynı duygusal travmaları,benzer bir yaşama ortamını tasarlamak gerekir.

VraeL
18-02-2011, 18:47
Zekayı-dahiliği sadece gen olarak görmemek gerek, "düşünenadam"ında dediği gibi sosyal etkiler çok büyük rol oynar.

Bir söz var hani;

"Bana aptal dediler atomu parçalayıp ellerine verdim" diye (;

allame
23-02-2011, 18:55
üstün insan diye bir şey varmı?

taylan
23-02-2011, 22:09
Doğa kasedini her başa alışınızda farklı bir süreçle karşılaşırsınız. Dolayısıyla evrim süreci de başa alınıp tekrar edilse bile kesinlikle şu ankinden çok daha farklı bir dünya göreceğimiz kesin olurdu.

Bu yüzden klonlanan insanlar hiç bir zaman asıllarına (fiziksel özellikleri dışında) benzemeyecektir. Ayrıca yetiştirilme tarzları, yaşadıkları duygusal olaylar birebir kurgulansa dahi, bir einstein'ı geri getirmek mümkün gözükmemektedir. Önemli olan yeni einsteinlar yetiştirebilecek bir eğitim sistemi ve bilim disiplini geliştirmektir. Zamana bırakıldığında oluşacak yeni şartların içine zaten yeni einstein lar doğacaktır.

AerA
23-02-2011, 22:21
Değerli postal ;

Bahsettiğini şey "üstün" lük değilde, sanki "bazı konularda diğer bazı kişilere nazaran daha yetenekli olma durumu" gibi.

Lakin toplamda, bir kişinin diğerinin aynısı olması için tüm hayatının kopyalanması gerekmez mi?

Newton'u kopyaladınız diyelim. Ağacı ve düşen elmayı da kapsayan hayatını da birebir kopyalamamız gerekmez mi?

Esen Kalınız

taylan
23-02-2011, 22:42
Bence artık önümüzdeki süreçte Mars'a gidecek astronotların doğmuş olduğunu söyleyebiliriz.

Ayrıca Teleportasyon üzerinde kuram geliştirebilecek, fiziğin yeni einsteinları önümüzdeki 200 yıla damgasını vurabilir. Çünkü gezegeni acilen terk etme durumu doğabilir. Bunun için ışık hızına yakın hızda seyreden uzay araçlarının inşası için gereken bilgi ve birikimin temelini ortaya atacak olan meşhur şahsı bekleyebiliriz. Bunun için klona gerek yok. O kendiliğinden ortaya çıkacaktır zaten.