PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ateizm ≠ Din nefreti

Ascendent
28-02-2011, 23:37
Bazı ateistlerin tavırlarına bakıyorum ve bana aşırı düşmanca geliyor. Çevresindeki inananlara akılla doğru yolu göstermeleri gerekirken gereksiz bir inatlaşmayla sebep oluyor bu düşmanlık. Elbette düşmanca yaklaşırsan inanan kişi elinde ne var ne yok değerlerini savunmak için kullanacaktır ve sen tanrının olmadığına dair %100 bilimsel kanıt sunsan dahi kör eden imanı ve inadı görmezden gelecektir herşeyi. Yapmak gereken doğruları kişinin ulaşabileceği yere bırakmak bence, daha ileri gidip kişinin boğazından aşağıya tıkmaya gerek yok. Eğer kişi yeterli cesarete ve özgüvene sahipse, bilgili ve zekiyse(*) ister istemez yavaş yavaş soru işaretleri oluşmaya başlayacak, tabuları yıkmaya başlayıp dinden soğuyacaktır.Sonuç olarak ya Agnostik ya da Ateist olacaktır.

*Bu demek değil ki inananlar bilgisiz ve aptal. Gayet akıllı olan ve buna rağmen toplumda "inanan" olarak etiketlenmiş insanlar var. Bu insanlar dini bir çevrede büyüdükleri için, çocukluklarında kendilerine bu öğretiler verildiği için bu durumdalar ve şimdiye kadar sorgulama fırsatı ellerine geçmemiş olabilir veya dinle pek de yakından alakaları olmadığı için umurlarında değildir belkide. Ancak bir kere farkına vardıklarında bu kişiler de gayet kendilerini ispatlayabiliyorlar ve çok aydın bireyler haline gelebiliyorlar.

Ascendent
28-02-2011, 23:53
edit: kendim de bazen bu tarz inatlaşmalara girmiş olabilirim. ama şimdi bunun yanlış olduğunun farkına vardım.

_melek_
01-03-2011, 01:22
Ne güzel bir ateistin bunları düşünebilmesi.

Sizi düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmediğiniz için tebrik ederim.En azından kim olursa olsun insana saygınız var.Buda insani olarak herşeyi içine alıyor zaten.

paslıçivi
01-03-2011, 06:49
sevgili Ascendent..

öncelikle bu tarz bir düşünce biçimini dile getirdiğin için seni yürekten kutlamak istiyorum.. ama izin verirsen cümlendeki bir ifadeye küçük bir müdahele yapmak isterim..

Çevresindeki inananlara akılla "doğru yolu" göstermeleri gerekirken gereksiz bir inatlaşmayla sebep oluyor bu düşmanlık.

doğru yolda olmak;

dünya üzerinde olan herhangi bir dine ya da tanrıya inanıp inanmamak mı?

yoksa

bir ucu "hayvan" diğer ucu "insan" olan bir canlı türünün bu uçlardan hangisine daha yakın olduğu mudur?

ve herşeyden daha önemlisi..

inanmak, inanmamak, hayvan olmak, insan olmak, tüm bunların hepsi insanoğlu dediğimiz canlı türünün özgür iradesinde midir?

Ascendent
01-03-2011, 07:39
sevgili Ascendent..

öncelikle bu tarz bir düşünce biçimini dile getirdiğin için seni yürekten kutlamak istiyorum.. ama izin verirsen cümlendeki bir ifadeye küçük bir müdahele yapmak isterim..

doğru yolda olmak;

dünya üzerinde olan herhangi bir dine ya da tanrıya inanıp inanmamak mı?

yoksa

bir ucu "hayvan" diğer ucu "insan" olan bir canlı türünün bu uçlardan hangisine daha yakın olduğu mudur?

ve herşeyden daha önemlisi..

inanmak, inanmamak, hayvan olmak, insan olmak, tüm bunların hepsi insanoğlu dediğimiz canlı türünün özgür iradesinde midir?

Özgür irademiz dahilindedir elbet. Kişi istediği değerleri benimsemekte özgür. Ancak bazı şeyleri kontrol de edemeyebilir insan bunlar ki; cinsellik ve açlıktır. Bu ikisi bizi vahşileştirip, birkaç onbinyıl geriye götürür.

Doğru yolda olmaktan kastım tanrının ve bugünkü dinlerin varlığını reddetmek. Bir ateist olarak benim insanın doğru yolda olmasından anladığım budur tabi göreceli bir kavram bu, farkındayım. Başkası için Allah'a inanmak, bir başkası için şeytana tapmak doğru yol anlamına gelebilir ancak burda önemli olan benim ne bağlamda kullandığım ve siz onu anladınız.

paslıçivi
01-03-2011, 08:02
Özgür irademiz dahilindedir elbet. Kişi istediği değerleri benimsemekte özgür.

sevgili Ascendent..

o zaman sizden herhangi bir dinin inanırına "dönüşüp başkalaşmanızı" rica ediyorum.. bir ömür boyu değil sadece yarım saatliğine..

bu dini sizin tercihinize bırakıyorum ama kolay olması nedeniyle mesela yarım saatliğine bir müslümana "dönüşüp başkalaşabilir" misiniz..

özgür iradeniz varsa bu değerleri benimsemek sizin elinizde.. öyle bir müslümana dönüşüp başkalaşın ki, gerçekten bir allah var zannedin, muhammed'in onun son elçisi ve kuranın onun yazdırdığı bir kitap olduğunu benimseyin..

ama bu sahte/yapmacık değil gerçek olmalı ki, inancınıza aykırı bir davranış yaptığınızda öldükten sonra cehennemde yanacağınızı zannedin, islam, allah, kuran, muhammed hakkında bir eleştiri geldiğinde aynı bir müslüman gibi zıvanadan çıkabilesiniz, hakaretler ve küfürler yağdırabilmelisiniz..

ne demek istediğimi umarım algılamışsınızdır..

ve bu yarım saat sonra o özgür iradenizi kullanarak tekrar ateizm kimliğinize "dönüşüp başkalaşın" bakalım, becerebilecek misiniz?

şayet bunu yapabilirseniz dünyada özgür irade sahibi ilk ve tek insan olma özelliği sahibi olacaksınız..

şayet bunu yapamıyorsanız sakın kimsenin inancını eleştirip onu dışlamayın ya da sizin değerlerinizi benimsemesini beklemeyin..

çünkü o karşınızdaki insanın sizden hiç ama hiç bir farkı yok, özgür irade açısından..

kendi yapamadığınız şeyi bir başkasından niçin bekliyorsunuz, o sizden daha üstün özelliklere sahip bir canlı türü mü?

Ascendent
01-03-2011, 11:18
sevgili Ascendent..

o zaman sizden herhangi bir dinin inanırına "dönüşüp başkalaşmanızı" rica ediyorum.. bir ömür boyu değil sadece yarım saatliğine..

bu dini sizin tercihinize bırakıyorum ama kolay olması nedeniyle mesela yarım saatliğine bir müslümana "dönüşüp başkalaşabilir" misiniz..

özgür iradeniz varsa bu değerleri benimsemek sizin elinizde.. öyle bir müslümana dönüşüp başkalaşın ki, gerçekten bir allah var zannedin, muhammed'in onun son elçisi ve kuranın onun yazdırdığı bir kitap olduğunu benimseyin..

ama bu sahte/yapmacık değil gerçek olmalı ki, inancınıza aykırı bir davranış yaptığınızda öldükten sonra cehennemde yanacağınızı zannedin, islam, allah, kuran, muhammed hakkında bir eleştiri geldiğinde aynı bir müslüman gibi zıvanadan çıkabilesiniz, hakaretler ve küfürler yağdırabilmelisiniz..

ne demek istediğimi umarım algılamışsınızdır..

ve bu yarım saat sonra o özgür iradenizi kullanarak tekrar ateizm kimliğinize "dönüşüp başkalaşın" bakalım, becerebilecek misiniz?

şayet bunu yapabilirseniz dünyada özgür irade sahibi ilk ve tek insan olma özelliği sahibi olacaksınız..

şayet bunu yapamıyorsanız sakın kimsenin inancını eleştirip onu dışlamayın ya da sizin değerlerinizi benimsemesini beklemeyin..

çünkü o karşınızdaki insanın sizden hiç ama hiç bir farkı yok, özgür irade açısından..

kendi yapamadığınız şeyi bir başkasından niçin bekliyorsunuz, o sizden daha üstün özelliklere sahip bir canlı türü mü?

Aslında lisedeyken din kültürü derslerinde not kapmak için bu dinci moduna girerdim 40 dakikalığına, ama yapmacıktı tabi. özgür iradem olduğu için gerçekten müslüman olmamayı seçiyorum. insiyatif benim elimde çünkü. özgür irade değil mi?

ben müslüman olamam, olamıyorum çünkü allah'ın olmadığını biliyorum ve gerçeğin de benim savunduğum gerçek olduğundan eminim. ayrıca inananların da olmayan bir tanrıya kucak açtıklarını biliyorum. "ama inanan da aynısını sizin için düşünüyor" diyeceksiniz. ben de size "istediği kadar düşünsün, sonuçta düşündüğü yanlış mı değil mi? mesele ordadır" derim.

şimdi ortada bir gerçeklik var. subjektif olmayan, kişiye ve kişinin görüşlerinden bağımsız bir gerçeklik. bu gerçeklik (sen de ben de bunun farkındayız) tanrının olmadığı.

Psiko
01-03-2011, 12:33
Sitemizde bir zamanlar Aldostu nickli bir ağabeyimiz vardı.
Yobazlık denen kavrama ; Teist/Nonteistlerin bazılarının aralarındaki dialoglar adına ilginç bir benzetme yapmıştı.
"Aynı tahtırevallinin karşılıklı iki ucunda oturanlar."

Acaba,
"Kendimiz için istediğimizi,başkası için de istemeliyiz."
doğru gibi dursa da,
"Kendimiz için istemediğimizi,başkası içinde istememeliyiz."
daha doğru bir yaklaşım/metod olabilir mi ?

vartor
01-03-2011, 18:17
Sevgili kardesim;
aldostu da inancli biriydi; evet cok insancil ve empati yapabilen bir uyeydi ama sonucta yine de, ayni senin de oldugun gibi, diger imanlilarin tanrisinin aynisi olmasa da bir yaratan inanci her zaman baskin cikmisti.
Biz ateistller de anamizdan sizler gibi dogduk, buyutulduk, ayni sizlere doldurulan din iman, bize de dolduruldu.
Inanan bir insanin nasil dusundugunu bizler biliyoruz, cunku oradaydik.
Hic ateist olamayan biri bizleri anlayamaz. Tahteravallinin bir kefesi o yonden her zaman daha agir basar ve basacaktir.

AerA
01-03-2011, 20:02
Ne güzel bir ateistin bunları düşünebilmesi.

Sizi düşüncelerinizi paylaşmaktan çekinmediğiniz için tebrik ederim.En azından kim olursa olsun insana saygınız var.Buda insani olarak herşeyi içine alıyor zaten.

Değerli melek ;

İnsana saygımız her daim vardır. Lakin saygı duymak zorunda olmadığımız şeylerin başında, "İdeoloji"ler geliyor. Ve ideolojik inançınıza saygı duymadığımı belirtmek durumundayım.

Esen Kalınız

Psiko
01-03-2011, 20:04
Canım ağabeyim,güzel ağabeyim ;

Mesele inanmak veya inanmamak değil ki.
Sevgili paslıçivi dostumun tanımı olup,
şahsımın da bu tanıma
"İster aktif,ister pasif zihin yüklemesi"
katıldığı,
sonucunda oluşan toplumun birer bireyi idiniz zamanında.
Zamanla inanç zincirlerinden kendinizi kurtardınız.
Kurtardınız,
da,
sonuç ?
Bir ateist olarak sizlerle aynı paralelde düşünmeyen ve yaşamayan çeşitli fikir ve yaşam süren insanlarla bir aradasınız/yız.
Nasıl bir yaşam olmalı ?
İlla A veya illa B noktasında mı olmalıyız ?
Bunun bir üçüncü yolu yok mudur ?
veya
daha fazla bir yolu.
Aldostu ağabey,
"Aynı tahtırevallinin karşılıklı iki ucunda oturanlar" derken
ne dindara ne de ateiste laf/söz söylemezdi.
Onun laf/sözü,ister dindar ister ateist yobaz olanlara idi.

Başlığı açan arkadaşımızın da,
gördüğü şeyi inkar etmeyen vicdani duruşu nedeni ile söylediği şu :
"Bazı ateistlerin tavırlarına bakıyorum ve bana aşırı düşmanca geliyor."
söz,
bana Aldostu ağabeyin o sözündeki tahtırevallinin ateist ucunda oturanları anımsattı.
Ben de konudaki fikrimi o sözle süsleyerek beyan ettim.
Ne var ki bunda ?

Orson Welles'in "I know what it is to be young"
demesi vari,
"Bir zamanlar biz de dindardık,sizin geçtiğiniz yollardan geçtik,dolayısı ile biz sizi anlarız ama siz bizi anlayamazsınız"
demek de neyin nesi abim ?
Empati denen kavram İNSAN'a aittir diye bilirim.
Artık bu bakış ve anlayışımı
"Waaww demek ki ancak ateistlere aitmiş" diye
yokkk yoookkk bekleme değiştireceğimi,
değiştirmeyeceğim sana inat :) :)

evrensel-insan
01-03-2011, 20:59
Saygideger ascendent;

Çevresindeki inananlara akılla doğru yolu göstermeleri gerekirken gereksiz bir inatlaşmayla sebep oluyor bu düşmanlık. -ascendent-

Her aklin inandigi dogrunun, kendi algisinca dogrulamasi vardir. Bu da dogrularin aklin inanci temelinde degiskenligini ve goreceliligini getirir.

Ayrica bu dogrular, kisilerin kisilik ve kimlik degerleri haline gelirler ve sahiplenilirler.

Onemli olan, ise; dogrular degil; dile gelen dusuncelerdir. Bu da kimsenin, baskasina mudahele etmeden kendi dusuncesini dile getirmesi demektir.

Bir kisi, inanir, inanmaz v.s. Bu onun kendi aklinin kendine dogruladigi degerdir.

Onemli olan bu degerlerin, dusunce ve davranis olarak insanoglu uzerindeki ayrimci, cikarci, bencil etkisinin ve birbiri ile mucadele etmesinin ve savasmasinin, ve de insanogluna verilen rahatsizligin ve zararin dile gelmesidir.

Bu dile gelim de, ancak bilinc ve farkindalik olarak icinde bulundugu durumdan rahatsiz olanlar icin gecerli bir durumdur.

Dolayisiyle, dile gelecek olan dusunce, aklin inandigi dogrular degil; insanogluna her turlu zarar ve rahatsizlik veren, insanoglunu kendi bunyesinde ayristiran, mucadele ettiren, dusunce ve davranislar ve de degerlerdir.

Saygilarimla;
evrensel-insan

AhbAp
01-03-2011, 21:11
Başlık, Ateizm ≠ Din nefreti şeklinde oluşturulmuş. Şayet başlık, Ateizm ≠ Dindar nefreti şeklinde oluşturulsaydı, bu görüşü desteklerdim. Ancak bir ateist olarak, dinlerden kesinlikle nefret ediyorum. Etmemem için de hiçbir neden yok.

Fakat dindarların kişiliklerin aşağılanmasına ve onlarla anlamsız kavgalara girişilmesine ben de taraftar değilim (bu nedenle de zaman zaman, bir dindara yapılan hakaretlerden dolayı moderasyon işlemi yaptığımızda, "Sen hangi taraftasın" şeklinde mantıksız saldırılara hedef olabiliyoruz). Maksat, inanç biçimindeki saçmalıkları, yanlışlıkları ve bilim dışılıkları ortaya koymak olmalı; dindarlar ise kazanmamız gereken, korkularını yenmeye yardımcı olmamız gereken kişilerdir.

Ascendent
01-03-2011, 21:57
Başlık, Ateizm ≠ Din nefreti şeklinde oluşturulmuş. Şayet başlık, Ateizm ≠ Dindar nefreti şeklinde oluşturulsaydı, bu görüşü desteklerdim. Ancak bir ateist olarak, dinlerden kesinlikle nefret ediyorum. Etmemem için de hiçbir neden yok.

Fakat dindarların kişiliklerin aşağılanmasına ve onlarla anlamsız kavgalara girişilmesine ben de taraftar değilim (bu nedenle de zaman zaman, bir dindara yapılan hakaretlerden dolayı moderasyon işlemi yaptığımızda, "Sen hangi taraftasın" şeklinde mantıksız saldırılara hedef olabiliyoruz). Maksat, inanç biçimindeki saçmalıkları, yanlışlıkları ve bilim dışılıkları ortaya koymak olmalı; dindarlar ise kazanmamız gereken, korkularını yenmeye yardımcı olmamız gereken kişilerdir.

Bo konuyu açma sebebimi ve düşüncelerimi özetlemişsiniz. Sonuçta hiçbirimiz annemizin karnından ateist doğmuyoruz. Sömürüye en açık olduğumuz zamanda, çocukluğumuzda hepimiz dini doktrinlere öyle ya da böyle maruz kaldık. Yani bir zaman hepimiz belirli bir süre inanan konumunda olmuşuzdur. Bu sebeple kişiyi inandığı için aşağılayıp, hakaret etmek yerine onu kazanmaya çalışmak daha mantıklı.

vartor
02-03-2011, 04:18
Sevgili ascendant;
Kisiyi inandigi icin assagaliyan ateitler varsa bile ender. Ancak daha kendi icinde bulunduklari durumun farkinda olmadiklari gibi, bir de ahkam kesip, ateistlere, kor, cahil, mantiksiz, inanmamak aptallik, salaklik diyenlere de ben sahsen sessiz kalamiyorum ve kalmiyacagim da.
Dinlerden ozgur oldugumuzu bile bile bu siteye gelip, bir de bagciyi kovalamak denmez sizce buna. Ustelik birkac imanli haricinde, buyuk cogunlugun, bir iki manasiz ileti yolladiktan sonra zafer ilan edip, hoplayip ziplamalarina, hayyyyyt diye nara atanlara, hep eyvallah mi demeliyiz?
Once tatli tatli anlatmaya calismiyormuyuz, daha ilk iletisinde , mesela en son gelen jenny gibi, meseleyi halletmis edalarinda, sayfalarca icerigi bos iletiler icinde oraya buraya serpistirilmis hakaretlerine tahammul etmeye neden mecbur olalim ki? yetmiyor mu disarda yedigimiz hakaretler, bir de kendi evimizde mi ezilmemiz lazim?

errata
02-03-2011, 07:22
vartor hocama katılıyorum, etrafımız daha kelimeleri arka arkaya sıralayıp cümle kuramayan ama fizik, biyoloji, felsefe konularında pek gelişkin fikirleri olan imanlılarla dolu. Adam oturup, "acaba ben neyi bilmiyorum?" dahi demeden kalkıp "sizin biliminiz buna cevap veremiyor" diyor. Bunun aslında eğitim, öğretimle de bir alakası yok. Bu biraz kendini yetiştirme ve kişilik meselesi. Lafa gelince herkesin her şeyi bilemeyeceğini söyleyip, altta kalmamak için temel fizik yasalarını tartışmaya açabilen insanlar var forumda. Üstelik tek yapabldikleri de Google denen alete ordan burdan duyduğu bir takım şeyleri yazıp aratmak ve (ç)alıntı yapmak. Ben neden bu adamı dinlemek ve vakit kaybetmek zorunda olayım ki? Olaylara mantıklı bir şekilde yaklaşım gösteren, en azından ortak bir kaç şey konuşabildiğimiz imanlı arkadaşlara haksızlık olmaz mı bu?

En yakın örnekler olarak allame, ahmetsecer, zocor gibi kişilik bozukluğu olan insanları neden ciddiye alaym? Adamın temel amacı üzüm yemek değil ki, konu açıyorum maskesi altında bağcıya tecavüz etmek.

spartacus
02-03-2011, 11:17
Doğru yolu göstermek veya doğru yola sevk etmek aslında günlük dilde kullanıldığı kadar birde ideolojik anlamda kullanımı vardır. (bilgide doğrunun ölçütü kişi değildir, bu anlamda doğrular gösterilebilirdir)

Bu ideolojik anlamda doğru ile eğri birliktedirler. Kimin doğrusu sorusunu sorduğumuzda herkes benim doğrularım diyorsa orada bir eğrilik var demektir. A düşüncesine göre kendi bakışı, B nin ideolojisine görede kendi bakışı doğrudur. Eğer B nin doğruluğu, A ya göre ise o halde A da eğri bir yoldadır demektir.

Doğru-yanlış tek başına bir anlam taşımazlar, birileri doğru olduğunu iddia ediyorsa, orada başka doğrularda var demektir. Bu doğru yol anlayışı ideolojiktir ve dinlere aşırı derecede musallat olmuşlardır. Her din insanı doğru yola çağırır, doğru yol ise diğerleri nazarında kendisinin çizdiği yol olduğunu ifade eder. Kendisinin doğruluğu, diğerlerinin yanlışlığı üzerine kuruludur, fakat bir insanın yanlışı, diğerinin doğru olduğu anlamı taşımaz.

Müslümanlara göre tek doğru kendileridir, diğerleri ise eğri. Eğrileri düzeltmek gibi bir anlayışa sahip hale getirilirler, inançları zaafa uğratılır ve ideolojik bir çıkış olmakla birlikde bunuda dinler yapar. Kişi doğru olanı yaptığını düşünür-düşündürülür aslında eğriyi doğrultmanın püskülü bir çok çıkar işidir, kişiler farkında olmadan inançları üzerinden yönlendirilir ve yönetilirler. Bir insanın salt doğru olarak kendi dinini görmesi zaten bir körleşmedir, çevresini göremez hale gelmektir. Salt kendisine bakan çevresini göremez, çevresi hakkında ise bilgi sahibi değildir, olma şansıda kalmaz. Bu yaklaşım gerçekçi yaklaşımı yok eder, daha baştan diğerlerinin yanlış olduğunu düşünen bir kafa zaten diğerlerinide anlayamayacaktır ve onlara bakmak yerine kendi şablonlarında basit tanımlar yapıp, genelleyip çıkacaktır. Bu bir yıkanma-şartlanma işidir. Bu sadece din değil gündelik hayatda her konuda mümkündür. Ne kadar az sabitimiz, mutlağımız, gerçeğe yakınlığımız olursa o düzeyde özgür olabiliriz, paçamızdan çekiştiren mutlaklarımız olmaz ve sözde inancı, şartlanmışlıkları omuzlarımızda ağır bir yük gibi taşımak zorunda kalmayız.

Din doğru bir yol üzerinde durur görünür fakat aksine dinler yolu kendileri çizerler. Bunlar aynı şeyler değildir. Olması gereken aslında kimseye doğruları anlatmak değildir, gerçekleri ortaya sunup, gerisini kişinin kendi tercihine bırakabilmek gerekir. Dinler ise siyasi bir oluşum oldukları için zaten daha baştan ideolojiktirler. Onlar gündelik hayata müdahale ederler, insanları sözde doğruları adına doğrultmaya kalkarlar gerekirse baskı uygularlar. İnsan zaafa uğratılmıştır.

İnanç ise farklı bir şeydir, dileyen dilediğine inanmakda özgür olmalı ne zaman ki inançların kullanımı üzerinden sisyasal oluşumlar yaratılır sorunda buradan başlar, bu inancın kısıtlanmasıdır, özgürlüğünde. A'ya inandığım için neden şunu, bunu yapmak zorundayım? Madem inanıyorum neden böyle olmalıyım. madem inanıyorum neden şöyle davranmalıyım, düşünmeliyim? Burada açıkdan inancın kullanımı vardır ve bu inancı değersizleştirdiği gibi insanıda değersizleştiren bir durumdur, olumlu bir davranış değildir. İnancı kullanmak değer değil değersizlik yaratır.

A ya inandın o halde bunu yapacaksın->mecbursun. Dinler(bazıları hariç örn: Uzakdoğu Tao(yol) inancı) bu mecburiyeti bırakalım insani çerçeveleri çizip yaptırmayı, insanın ölümünü dahi ipotek altına almışlardır.

Bu yapılara doğru anlatılamaz, onlara göre anlatılan her şey zaten eğridir.

Gerçeklik üzerinden gidebilmek gerekir. Sorgulanmayan hiç bir şey inanç değildir. İnanç gerçeklerle sınanmamışsa inanç değil bir sapmadır. Gerçeklerde zihni şablonlar ise onlarda gerçek değillerdir. Kişi her türlü düşüncesinden(önsel sabit ve mutlaklarından) ve önyargılarından arınmak zorundadır.
Bu halde önyargısız bakmayı ancak sorgulama sağlayabilir, kralın çıplak olduğunu söyleyebilmek her şeyden daha önemlidir. Önemli olan bilgidir, alıp verebilmektir.

dinler inancı saplantıya çevirir ve bunuda yüksek bir gayretle yaparlar, çünkü din bir ideolojidir.

Kimsenin doğrusu değil, gerçeği ve sorgulamayı bir biçimde ortaya sunma çabası daha değerlidir, inanç sorgulanmadıkça hiç bir anlam taşımaz, gerçekde sorgulanmadıkça anlam kazandırmaz. kişilerin inançlarını onlar adına sorgulamak değil, asıl gerçekleri dinler üzerinden ortaya koyabilmek önemlidir.

"Acele karar vermeyin. o zaman sizin de herkesten farkınız kalmaz. Hayatın küçük bir parçasına bakıp tamamı hakkında karar vermekten kaçının. Karar aklın durması halidir, karar verdiniz mi, akıl düşünmeyi, dolayısı ile gelişmeyi durdurur. Buna rağmen akıl insanı daima karara zorlar. Çünkü gelişme halinde olmak tehlikelidir ve insanı huzursuz yapar. Oysa gezi asla sona ermez. bir yol biterken yenisi başlar. bir kapı kapanırken, başkası açılır. Bir hedefe ulaşırsınız ve daha yüksek bir hedefin hemen oracıkta olduğunu görürsünüz." Lao Tzu.
(http://tr.wikiquote.org/wiki/Lao_Tzu)

paslıçivi
02-03-2011, 14:12
şimdi ortada bir gerçeklik var. subjektif olmayan, kişiye ve kişinin görüşlerinden bağımsız bir gerçeklik. bu gerçeklik (sen de ben de bunun farkındayız) tanrının olmadığı.

sevgili ascendent..

benim "tanrının olmadığı" konusunda bir farkındalığım yok..

bak sana insanoğlunun materyalistiyle idealistiyle birlikte nasıl "zihinde yaşadığını" anlatmaya çalışayım..

ben bir şeyi "var"lamak ya da "yok"lamak için o şeyin bir tanımını yapıp bilebilmeliyim..

ben "tanrı"nın ne olduğunu bilmiyorum ki ona "var" ya da "yok" diyeyim..

tanrı; insanoğlunun evrene baktığında bir anlam verebilmek adına ulaşabildiği nihai tek kavramdır..

ben evrene baktığımda sonsuz sayıda anlam verebilirim, tanrı kavramı bunlardan sadece 1 tanesidir.. yani 1/sonsuzdur..

ve dünya insanlığının büyük bir çoğunluğu (budistler hariç) üretilmiş tek soyut bu tanrı etrafında dalaşıp durmaktadır..

tanrıyı "varlamak" ile "yoklamak" arasında hiç bir fark yoktur.. şimdiye kadar 5 duyumuza yansıyıp da bilimsel olarak evrensel onay alan bir tanrıyı ortaya koyabildik mi? kocaman bir hayır..

dediğim gibi fakir bilinçli insanoğlu evrene/yaşama anlam verebilmek adına bir tek tanrıyı üretebilmiş, daha sonra arkadan nesillere bu tanrı zihin olarak yüklenmiş ve tüm dünya insanlığı bu soyut etrafında birbirini yiyiyor..

benim yaşamımda herhangi bir tanrının yeri, anlamı ve önemi olmadığı için ben herhangibir tanrıyı ne varlarım ne yoklarım.. banane insanoğlunun ürettiği tanrıdan.. yegane yaşamımı niçin bu soyut kavramın etrafında (yanında veya karşısında) dolaşarak geçireyim ki..

ben doğduğumda benim zihnimde tanrı figürü yoktu..

ben meditayonla tekrar o çocukluktaki zihinsizliğe ulaştım..

küçük bir çocuk için tanrı ne ifade ediyorsa benim için de aynı şey geçerli..

ama idelaist ve materyalistler yaşamlarını bu soyutun yanında ya da karşısında yer alarak biribirilerine düşmanlık besleyerek, biribirlerinin kalplerini kırarak, öldürerek bir yaşam biçimi sürüyorlar.. bu durum insanoğlunun bilinç aşamasında daha alacak devasa yolları olduğunu gösteriyor..

mesela siz sevgili ascendent.. hala zihinde yaşadığınız için tanrıyı yoklamak ve bu uğurda mücadele vermek zorundasınız..

yine aynı şekilde herhangi bir dinin tanrıcı kişisi de inandığı tanrıyı varlayıp bu uğurda mücadele vermek zorundadır..

çünkü zihin dediğim şey sahtebenliktir.. ve tatminsizlik üzerine kurgulanmıştır.. tatmin olmak için bu zihni taraf aldığı yönde beslemek zorundasınızdır..

o yüzden ben ne tanrıyı varlayanı ne de yoklayanı eleştiremem suçlayamam.. çünkü henüz kendisini tanımıyor, yalancı benlikte yaşıyordur.. ve bu tutum ve davranışları göstermek zorundadır zaten, bu kaçınılmaz bir durumdur..

insanoğlu tam bir uyanıklık/farkındalığa ulaşamadığı sürece bu bilinçsizce yaşamları sürmeye mahkumdur zaten, bu da kader denen şeyin ta kendisidir..

endulus
02-03-2011, 14:25
sevgili ascendent..

benim "tanrının olmadığı" konusunda bir farkındalığım yok..

bak sana insanoğlunun materyalistiyle idealistiyle birlikte nasıl "zihinde yaşadığını" anlatmaya çalışayım..

ben bir şeyi "var"lamak ya da "yok"lamak için o şeyin bir tanımını yapıp bilebilmeliyim..

ben "tanrı"nın ne olduğunu bilmiyorum ki ona "var" ya da "yok" diyeyim..

tanrı; insanoğlunun evrene baktığında bir anlam verebilmek adına ulaşabildiği nihai tek kavramdır..

ben evrene baktığımda sonsuz sayıda anlam verebilirim, tanrı kavramı bunlardan sadece 1 tanesidir.. yani 1/sonsuzdur..

ve dünya insanlığının büyük bir çoğunluğu (budistler hariç) üretilmiş tek soyut bu tanrı etrafında dalaşıp durmaktadır..

tanrıyı "varlamak" ile "yoklamak" arasında hiç bir fark yoktur.. şimdiye kadar 5 duyumuza yansıyıp da bilimsel olarak evrensel onay alan bir tanrıyı ortaya koyabildik mi? kocaman bir hayır..

dediğim gibi fakir bilinçli insanoğlu evrene/yaşama anlam verebilmek adına bir tek tanrıyı üretebilmiş, daha sonra arkadan nesillere bu tanrı zihin olarak yüklenmiş ve tüm dünya insanlığı bu soyut etrafında birbirini yiyiyor..

benim yaşamımda herhangi bir tanrının yeri, anlamı ve önemi olmadığı için ben herhangibir tanrıyı ne varlarım ne yoklarım.. banane insanoğlunun ürettiği tanrıdan.. yegane yaşamımı niçin bu soyut kavramın etrafında (yanında veya karşısında) dolaşarak geçireyim ki..

ben doğduğumda benim zihnimde tanrı figürü yoktu..

ben meditayonla tekrar o çocukluktaki zihinsizliğe ulaştım..

küçük bir çocuk için tanrı ne ifade ediyorsa benim için de aynı şey geçerli..

ama idelaist ve materyalistler yaşamlarını bu soyutun yanında ya da karşısında yer alarak biribirilerine düşmanlık besleyerek, biribirlerinin kalplerini kırarak, öldürerek bir yaşam biçimi sürüyorlar.. bu durum insanoğlunun bilinç aşamasında daha alacak devasa yolları olduğunu gösteriyor..

mesela siz sevgili ascendent.. hala zihinde yaşadığınız için tanrıyı yoklamak ve bu uğurda mücadele vermek zorundasınız..

yine aynı şekilde herhangi bir dinin tanrıcı kişisi de inandığı tanrıyı varlayıp bu uğurda mücadele vermek zorundadır..

çünkü zihin dediğim şey sahtebenliktir.. ve tatminsizlik üzerine kurgulanmıştır.. tatmin olmak için bu zihni taraf aldığı yönde beslemek zorundasınızdır..

o yüzden ben ne tanrıyı varlayanı ne de yoklayanı eleştiremem suçlayamam.. çünkü henüz kendisini tanımıyor, yalancı benlikte yaşıyordur.. ve bu tutum ve davranışları göstermek zorundadır zaten, bu kaçınılmaz bir durumdur..

insanoğlu tam bir uyanıklık/farkındalığa ulaşamadığı sürece bu bilinçsizce yaşamları sürmeye mahkumdur zaten, bu da kader denen şeyin ta kendisidir..

Hocam yazılarınızın bir kısmını okudum da böyle dünya barışı içimizde, sevgi içimizde tarzı bir insansınız ve birde egolarınızdan falan kurtulduğunuzu belirtiyorsunuz. Bu bence koca bir yalan. Neyle besleniyorsunuz yoga ile mi?

paslıçivi
02-03-2011, 18:32
Hocam yazılarınızın bir kısmını okudum da böyle dünya barışı içimizde, sevgi içimizde tarzı bir insansınız ve birde egolarınızdan falan kurtulduğunuzu belirtiyorsunuz. Bu bence koca bir yalan. Neyle besleniyorsunuz yoga ile mi?

sevgili endulus.. neyle beslendiğimi sormuşsun.

hiç bir inancı, milliyeti, ahlakı, dogması insandan/kendinden başka tutunduğu değeri olmayan bir çocuk neyle besleniyorsa onunla besleniyorum..

varoluşun bana verdiği özümdeki/doğamdaki mutlak mutlulukla..

size çok garip ve yabancı geliyor dimi :)

eskiden bana da biri böyle deseydi bana da çok garip gelirdi..

sanırım siz bir ateistsiniz..

zihninizdeki dini/tanrıyı yanlışlamadan, yanlışmaya çalışmadan bir hayat geçirmeye çalışın bakalım, becerebilecek misiniz?

beceremediğinizi görünce de durup kendinize bir sorun..

niçin böyle bir yanlışlamaya ihtiyaç duyuyorum, bu yanlışlama işinden aldığım haz benim neyimi/neremi besliyor?

aynı soru din/tanrı inancı olan biri için de geçerli..

herkes kendisine bir sorsun bakalım..

niçin bu soyut değerleri doğrulama ya da yanlışlama ihtiyacı hisssediyorum? bu işi yapmazsam yaşamımda nasıl bir boşluk/anlamsızlık olur?

kendinizdeki o 2. benliği görmeye/algılamaya çalışın bakalım..

errata
02-03-2011, 18:50
paslıçivi, ateist insanı ya da ateizmi yanlış algıladığınızı düşünüyorum. Ben bir ateistim ve zihnimdeki tanrı imajını yanlışlamaya gerek duymuyorum. Olurda tanrı, din sanrısından ayıltabileceğim birilerini gördüğümde kendi tecrübe ve birikimime dayanarak kişiyi desteklemeye çalıştığım olmuştur.

Samimi bir ateist olarak tanrının var olması için gerekli nedenlerin olmadığını biliyorum. Bunda hiç bir kuşku içerisinde değilim. Çünkü kendime söyleyeceğim yalanın bana ne getireceğinin farkındayım.

Bence sizin, bu egosuzlaşma ve farkındalık konusunu biraz daha düşünmeye, ince eleyip sık dokumaya ihtiyacınız var. Açıkçası kavramları ele alış tarzınız her nedense bende anlatımlarınızın tornadan çıkmış ve zorlama oldukları izlenimi uyandırıyor.

Dünyada yalnızca yüz bin ateist insan var olduğunu farzetsek bile, sizin ego yoksunu zihniniz bu yüz bin kişiyi ne çabuk bir kalıba sokarak yaftaladı. Halbuki bir insanın bile iç dünyasında ne çeşit düşünsel, fikirsel kombinezonların var olabileceğini kim bilebilir ki?

EciRna
02-03-2011, 21:56
Sayin Ascendent,

Inanan insanlara düsmanca yaklasmama konusunu dile getirdiginiz icin sizi tebrik ederim ama ondan sonraki yazdiklariniz bana cok komik ve anlamsiz geldi. Neden insanlari ateist yapmak gibi bi derdiniz var...?...yada söyle sorayim Allaha inanan ve bir dine mensub olan insanlar sizi nicin bu kadar rahatsiz ediyor...?..bu dünya sadece sizemi ait...?...yani bu dünyada illaki agnostik ve ateist insanlarmi olmasi sart.
Inanin anliyamiyorum gercek bir mümin insanin kimseye zarari olmaz, size zarari olmayan bir insanda varsin kendi inanciyla yasasin, namazini kiliyosa, Allaha inaniyosa, kuran okuyosa bundan size ne..?
Bence cok yanlis düsünüyorsunuz ve kimseyi ateist yapmak icin sirin görünmenize gerek yok, zaten gercek iman sahibinin imanini yikmak o kadar kolay bir is degildir, cogu örneklerde de ava giden avlanir hesabi bilakis inancsiz insanlarin inanca döndüklerine sahit olmusuzdur.

Ama yukaridaki sorularimi cevaplarsaniz memnun olurum.

saygilar.

Lynx
03-03-2011, 02:37
Ben ne yapayim kardesim !

Real hayatimda herkez gibi özgür olamiyorum ! Sirf bu din yüzünden kendimizi saklamak zorunda kaliyoruz ! Bizimde hakkimiz yok mu kendimizi özgürce ifade etmeye ! Bizimde hakkimiz yokmu cinselligimizi doya doya yasamaya , hakkimiz yokmu sevgili ile ele ele tutusup istedigimiz yerde gezip tozup dolasmaya !

Dini kurallarina göre yargilayanlar , daha hayatinda escinsel tanimamis , ama hakkinda cok bilgisi olanlar , daha hayatinda tek bir arastirma bile yapmamis ama hakkimizda masallah cok sey bilenler , kulakdan dolma anarsistler , sapik , ib ne , top gibi yakistirma yapanlar oldukca bende bu kin dahada cogalacak !

Kendi yedigi haltlar normal bize gelince anormal diyen birinin kafasina kursun sikasim geliyor !

Biz böyle serefsizlerin yüzünden kendimizi saklamak , psikolojik iskenceler görmek zorunda degiliz !

Bu güne kadar Ateistlerden escinseller hakkinda kötü düsündüklerini hic duymadim , nerde nekadar pislik varsa hepsi bu müslümanlikda toplanmis !

Gelde haksizsin de ! Sana bu sitede bize ib ne yada sapik diyen mallari dökeyim karsina !! Ama ne ilgincki hepside Müslüman !

paslıçivi
03-03-2011, 06:42
paslıçivi, ateist insanı ya da ateizmi yanlış algıladığınızı düşünüyorum. Ben bir ateistim ve zihnimdeki tanrı imajını yanlışlamaya gerek duymuyorum. Olurda tanrı, din sanrısından ayıltabileceğim birilerini gördüğümde kendi tecrübe ve birikimime dayanarak kişiyi desteklemeye çalıştığım olmuştur.

Samimi bir ateist olarak tanrının var olması için gerekli nedenlerin olmadığını biliyorum. Bunda hiç bir kuşku içerisinde değilim. Çünkü kendime söyleyeceğim yalanın bana ne getireceğinin farkındayım.

sevgili jiro..

benim materyalist ve idealist insanlar için söylediklerim/yazdıklarım bir eleştiri, suçlama, dışlama tarzında değildir..

yani ben; siz böyle düşünüyorsunuz, şöyle inanıyorsunuz, bir dini yanlışlamaya çalıştığınız için hata yapıyorsunuz ya da inanmayanları eleştirip suçladığınız için hata yapıyorsunuz tarzında değildir..

ben tüm materyalist ve idealist arkadaşların bu düşünce, tutum ve davranışlarının bir "zorunluluk olduğunu" ortaya koymaya çalışıyorum..

yani ben kimseyi yargılamıyorum, dışlamıyorum ve ötelemiyorum, zamanında ben de sizin gibiydim.. bir zamanlar inançlı, başka bir zaman materyalist idim.. inancıma sıkıya sarılıp savunduğum günler olduğu gibi zamanı geldiğinde bu inancı ve inanırları acımasızca eleştirip yanlışlamak için de elimden geleni yaptım..

ama şimdi geldiğim noktada artık "bu kavganın içinde değilim" diyorum..

ve burda yazdıklarımı insanlara bir "öğüt, öneri, eleştiri, yargılama" olarak algılamayın.. çünkü amacım bunlardan hiç biri değil..

ben artık sadece bir gözlemciyim ve gözlemlediklerimi sizlere yansıtmaya çalışıyorum.. "insandan öte" hiç bir değerin yanında ya da karşısında değilim..

benim yaşamımda tek değerim "yaşam ve insan"

Samimi bir ateist olarak tanrının var olması için gerekli nedenlerin olmadığını biliyorum. Bunda hiç bir kuşku içerisinde değilim.

işin diğer bir boyutu insanlara "inanmak ve bilmek arasındaki farkın farkındalığını" aktarmaya çalışıyorum..

bir veriyi kullanıpda sonunda "eminim, hiç şüphem/kuşkum yok" tarzı bir ifade ekledinizmi bu bilmek değil inanmaktır demeye çalışıyorum..

sevgili ascendent de sizin gibi tanrı soyutu hakkında bir "yok" lama sonucuna vardıktan sonra "bundan eminim, biliyorum" yazmıştı..

bakın bir şeyyi ifade ettikten sonra "eminim, hiç şüphem/kuşkum yok, biliyorum" tarzı şeyler söylediğinizde çok derin bir iman/inanç boyutunuzdasınızdır..

her zaman söylediğim gibi "inanmak; bildiğini zannetme bilinç yanılgısıdır" diyorum..

bilmeyi/bilgiyi/gerçeği deklare edip ortaya koyacak olan insanoğlu kişisi/bireyi değil, insanoğlu kollektif bilincin ürettiği bilim in işidir..

bakın size daha önce defalarca verdiğim basit örneği vermeye çalışayım..

1- denizlerin suyu tuzludur

2-tanrı vardır/yoktur

şimdi bu iki ifade/veri için bilmek ve inanmak arasındaki "farkın farkındalığını" görmeye çalışın..

"denizlerin suyu tuzludur" dedikten sonra "bundan eminim, hiç kuşkum/şüphem yok, biliyorum" gibi bir ifade kullanma ihtiyacı hisseder misiniz?

birinci maddedeki ifade için kullanma ihtiyacı hissetmediğiniz bu söylemleri ikinci madde için kullanma ihtiyacı hissediyorsunuz..

işte bu bilmek değil inanmaktır..

çünkü bilgiyi/gerçeği bilim deklare eder ve insanoğlu bilincinden, yorumundan bağımsızdır.. kendini tüm bu destek ve savunulardan bağımsız olarak herkese dayatır..

errata
03-03-2011, 15:25
paslıçivi, tanrının var olmadığına inanıyorum ile tanrının var olmadığını biliyorum arasında mantıksal bağ kurmanız ilginç olmuş.

ahmetsln
03-03-2011, 16:40
Richard Dawkin'sin dinden nefret etmesinin sebebinin çok başarılı olan bir biyolog arkadaşının hikayesine bağlıyordu...

Biyolog bilim ve din arasında kalıyor incil'in bilimle zıtlaştığı noktaları kesip atıyor. Geriye birazcık ayet kalıyor.Sonra cesaret edemiyor. Tanrıya bağlı kalıyor. Biyolog olmaktan vazgeçiyor. Tabi sonrasında hayatı çok karmaşık hal alıyor..

R.D eğer din bu gibi akıllı ve mantıklı insanlara bunu yapabiliyorsa küçücuk beyinlere neler yapar ?...

paslıçivi
04-03-2011, 08:10
Ben ne yapayim kardesim !

Real hayatimda herkez gibi özgür olamiyorum ! Sirf bu din yüzünden kendimizi saklamak zorunda kaliyoruz ! Bizimde hakkimiz yok mu kendimizi özgürce ifade etmeye ! Bizimde hakkimiz yokmu cinselligimizi doya doya yasamaya , hakkimiz yokmu sevgili ile ele ele tutusup istedigimiz yerde gezip tozup dolasmaya !

Dini kurallarina göre yargilayanlar , daha hayatinda escinsel tanimamis , ama hakkinda cok bilgisi olanlar , daha hayatinda tek bir arastirma bile yapmamis ama hakkimizda masallah cok sey bilenler , kulakdan dolma anarsistler , sapik , ib ne , top gibi yakistirma yapanlar oldukca bende bu kin dahada cogalacak !

Kendi yedigi haltlar normal bize gelince anormal diyen birinin kafasina kursun sikasim geliyor !

Biz böyle serefsizlerin yüzünden kendimizi saklamak , psikolojik iskenceler görmek zorunda degiliz !

Bu güne kadar Ateistlerden escinseller hakkinda kötü düsündüklerini hic duymadim , nerde nekadar pislik varsa hepsi bu müslümanlikda toplanmis !

Gelde haksizsin de ! Sana bu sitede bize ib ne yada sapik diyen mallari dökeyim karsina !! Ama ne ilgincki hepside Müslüman !

sevgili Nail..

size bir parça değişik bir bakış açısı sağlamaya çalışayım, belki faydası olur..

nasıl sizin eşçinsel kimliğiniz/benliğiniz sizin özgür iradenizde bir tercihiniz değilse, islam ve müslümanlığın yaşam ve düşünce biçimi de o insanların özgür iradelerinde bir tercih değildir..

siz doğarken evebeynlerinizden aldığınız genetik miras üzerine sonradan endojen(içsel) ve eksojen(dışsal/çevresel) faktörler altında bugün eşcinsel kimlikle/benlikle mutlu ve tatmin oluyorsanız, o eleştirdiğiniz insanlar da aynı sizin gibi genetik miras, içsel dışsal binlerce parametre altında oluşan kimlik/benlikle mutlu ve tatmin oluyorlar..

size naçizane tavsiyem..

vahşi ormanda sayıca üstünlük/hakimiyet sağlamış aslan ve sırtlanların arasında bir leopar gibi bilinçli davranarak kimseye varlığınızı hissettirmeden gönlünüzce yegane değerli olan hayatınızı yaşayıp, ıskalamamaktır..

o aslan ve sırtlanlarla mücadele ederek onların da bir leopara dönüşmesini beklerseniz yaşamınızı ıskalamış olursunuz..

paslıçivi
04-03-2011, 08:26
paslıçivi, tanrının var olmadığına inanıyorum ile arasında mantıksal bağ kurmanız ilginç olmuş.

sevgili jiro..

tanrı soyutunu "var"layan da "yok"layan da sahtebenliğimizdir/egomuzdur..

olurda bir gün özünüze ulaşırsanız tüm bunlardan özgürleşip kurtulursunuz..

çünkü özünüze indiğinizde "tanrının ne olduğunu" bilmediğinizi farkederseniz..

daha ne olduğunu bilmediğiniz bir şeyin varlamak ya da yoklamakla uğraşıp diğer insanlarla "insani olmayan" sadece bir kördöğüş/kaos içinde o yegane değerli yaşamınızı ıskalamazsınız..

"tanrının var olmadığını biliyorum"

ateistlerin genel ifade şekli böyledir..

oysa uyanmış/farkındalığa erişmiş bir bilinç için tanrı anlamsızdır/tanımsızdır..

bana "tanrı"dan ne anladığınızı ifade edebilir misiniz?

evet nedir tanrı?

bakalım tanrıyı biliyormusunuz?

daha ne olduğunu bilmediğiniz bir şeyi "yok" lamanın nasıl derin bir iman/bilinç kapanıklığı olduğunu farketmeye çalışın..

Psiko
04-03-2011, 13:01
daha ne olduğunu bilmediğiniz bir şeyin varlamak ya da yoklamakla uğraşıp diğer insanlarla "insani olmayan" sadece bir kördöğüş/kaos içinde o yegane değerli yaşamınızı ıskalamazsınız..

Sevgili ve de değerli dostum ;

Atmış olduğun iletinden alıntıladığım bölge şahsıma şunu çağrıştırdı ve seninle de paylaşmak istedim :

Biz Bahailer kendi aramızda yürekten bir birlik sağlayamazsak,Bab 'ın, Bahaullah 'ın ve eziyet çektikleri asil amacı anlamamıza imkan olamaz.
Bu yürekten birliği sağlamak için Bahaullah ve Abdülbaha 'nın tekrarladıkları esas sudur:
"Dikkatlerimizi, kendimizin değil de başkalarının kusur ve başarısızlıklarına teveccüh etmekten sakınmak gerekir.
Her birimiz sadece tek bir hayattan sorumluyuz; o da kendi hayatımızdır.
Hiç birimiz Gökten inmiş melek gibi kusursuz olamayacağımız gibi, kendi hayat ve karakterimizi düzeltme ve doğrultma görevi tüm dikkatimiz, isteğimiz ve enerjimizle yapılmalıdır.
Eğer kendi dikkat ve enerjimizi başkalarını doğru yola getirme ve hatalarını düzeltmek için kullanıyorsak değerli zamanımızı boşa harcıyoruz demektir.
Bizler tarlasını süren çiftçiler gibi sabanını her zaman doğru tutması gerekli olan ve bu doğrultuyu kaybetmemek için gözü her zaman kendi amacında ve aklı kendi işinde olması gereken kimseleriz.
Bunu bırakıp şu veya bu ne yapıyor, tarlasını nasıl sürüyor diyerek tenkit eder sağa sola bakmaya başlarsak tabiidir ki kendi doğrultumuz şaşar ve kendi tarlamızı eğri sürmüş oluruz."

Bahai öğretileri başka her şeyden çok bir konu üzerinde önemle durur bu da başkalarında kusur aramak ve kuyusunu kazmaktan sakınmak ve bunun yerine kendi kusurlarımızın köklerini arayıp bulmak ve kendi başarısızlıklarımızı yenmek için çalışmak baslıca amaç olmalıdır.
Eğer biz Bahaullah 'a, Abdülbaha 'ya ve sevgili Velisi 'ne bağlılığımızı göstermek istiyorsak bu açık öğretilere karşı olan sevgimizi ve itaatimizi de belirtmemiz gerekir.
Bağlılığı belirtmek için ne yaltaklanma ne de sıcak sevgi gösterileri bu öğretilerin ruhuna uygun yaşamanın yerini alamaz.
Onların istediği kelimeler değil işlerdir."

Lynx
04-03-2011, 16:42
Sayin paslicivi bir baskasinin hayatina karismak , egellemek , laf atmak hic bir zaman özgür bir irade degildir ve hakkida yokdur . Kimsenin hayati kimsenin eline kalmamisdir. Kimse kimsenin hayatina karisamaz.

Bir escinsel olarak ben heterolarin hayatlarina karisiyormuyum . ? Yada hic karisani duydun mu gördün mü ? Madem hal böyle onlar karisma hakkini nerden aliyor ?

Cevap basit dinden .... Ben Ateistlerinde hic karistiklarini görmedim. Dine sahip olanlar saldirgandir. Iste bu nedenle gercekler ört pas edilemez

Psiko
04-03-2011, 16:58
Cevap basit dinden .... Ben Ateistlerinde hic karistiklarini görmedim. Dine sahip olanlar saldirgandir. Iste bu nedenle gercekler ört pas edilemez

Bir dindar olarak,
dinden algıladığım,anladığım ve anlamlandırdığım bakış ve anlayışımla,
eşcinsellere saldırdığımı hiç hatırlamıyorum.
Ama,
toplumumuz,
Bülent Ersoy'a "Divaaaaa,kurban olalım sanaaaa" dedikçe,
"Neden ona diva derken diğer eşcinsellere nefret gözü ile bakmaktasınız bu bir riyakarlık değilse nedir ?" dediğimi çok iyi biliyorum.
Sayın nail şu götürü işinden ne zaman kurtulacak insanoğlu ?

Psiko
04-03-2011, 17:05
Değerli arkadaşlar ;

Dindar ile dinDAR'ı karıştırmayalım lütfen.
Tukaşş...

Lynx
04-03-2011, 18:06
Sayin psiko saldiranlarin hepsi din mensubu buna ne diyeceksin

Psiko
04-03-2011, 19:14
Buna tek kelime ile "Abartı" demem gerekiyor.
Birini veya bir şeyi çok sevmek,birinden veya bir şeyden çok nefret etmek bizi adalet duygularından alıkoymalı mı ?
diye de eklemek isterim sayın nail.

Lynx
04-03-2011, 20:51
Ben her insani ayni kefeye koymuyoruz zaten. Ama saldirganlarin dinden olmasi dinine göre yargilamalarina ve bu nedenle en buyuk hakkimiza karismalarina laf atmalarina abarti diyorsun

Ben bunu normal karsilayamiyorum malesef. Utanmalari gerekiyor. Cünku dunyada escinsel sayisi müslümanlarin yarisindan fazlasidir. Bu buyuk cogunluga hangi hakla yadirgayip ezebilirsin.

Din tehlikelidir

Firestorm
04-03-2011, 21:05
Her şeyin fazlası zarar derler gercektende doğru bir laftır. İnsan ister bir dine inansın ister inanmasın veyada inancı, düşüncesi veya felsefesi ne olursa olsun abartıya kacmamalı ve başka insanların yüzüne bunu vurmamalıdır. Her şekilde bir düşüncenin bir insana zorla anlatılması zorla karşısında ki insanın düşüncesine ve inancına saldırırcasına eleştirmesi yanlış bir şey hiç hoş değil...

paslıçivi
05-03-2011, 11:05
Sayin paslicivi bir baskasinin hayatina karismak , egellemek , laf atmak hic bir zaman özgür bir irade degildir ve hakkida yokdur . Kimsenin hayati kimsenin eline kalmamisdir. Kimse kimsenin hayatina karisamaz.

Bir escinsel olarak ben heterolarin hayatlarina karisiyormuyum . ? Yada hic karisani duydun mu gördün mü ? Madem hal böyle onlar karisma hakkini nerden aliyor ?

sevgili Nail..

istersen kısa bir süreliğine şu müslümanlığı, ateistliği, homo/hetero sexüelliği bir kenara bırakıp "özgür irade"yi konuşalım..

hatta "insanda özgür irade varmı yokmu" tartışmasını da değil direk "özgür irade" kavramını konuşalım.. çünkü özgür irade nin ne olduğu kavranmadan, algılanmadan özgür iradenin insanda olup olmadığı ya da islamiyeti, ateizmi, diğer din ve felsefeleri ve hetero/homo sexüelliği tartışmanın hiç bir anlamı yok..

şayet yazılarımdan bir kaçını okuma fırsatı bulduysan benim bir tezim var..

-insanoğlunda özgür irade yoktur, insanoğlu nörokimyasal bir robottur diyorum..

hatta ne demek istediğimi bir eşcinsel olarak sizin daha iyi kavrayabileceğinizi düşünüyorum..

siz sadece islami bir toplumda değil dünyanın neresine giderseniz gidin sıradan bir heterosexül gibi karşılanıp kabul görmezsiniz.. bugün dünyanın bilinç aşamasında çok ilerlemiş ülkelerinde bile hala bunun kavgaları yapılıyor..

siz bir eşcinsel olarak çok sınırlı sayıda toplumların/azınlıkların dışında her zaman bir parça dışlanacaksınız, horgörüleceksiniz ve hatta bilinç düştükçe size sapık, ruh hastası gözüyle bakacaklardır.. sizi aşağılamaya, alay etmeye, dışlamaya, horgörmeye, ötelemeye çalışacaklar ve mümkün olduğunca sizden uzak durmaya çalışacaklardır..

sizin de onlar gibi sadece "duygu ve düşünceleri olan bir insan" olduğunuzu hatırlamayacaklar ve unutacaklardır..

yani kısaca her zaman söylediğim gibi "insani olmayan" bir tutum ve davranış içinde olacaklardır..

insanoğlu; bir ucunda vahşi acımasız bir hayvan, diğer ucunda merhametli sevgi dolu bir insandır..

bu iki uç arasından hangisine daha yakın/uzak olduğunu belirleyen tek şey bilincinin ne kadar açık/kapalı olduğudur..

bilinç kapandıkça insanoğlu hayvan olan uca yaklaşırken, bilinç açıldıkça insan olan uca yaklaşır..

diğer bir ifadeyle; bilinç açıldıkça "din-dar"laşırsın, bilinç kapandıkça "din-ci"leşirsin..

insanoğlu bir dinin/felsefenin/öğretinin/zihnin etkisi altında; yokedici vahşi bir "hayvan"a dönüşebileceği gibi..

sevgi, vicdan ve merhamet dolu bir "insan"a da dönüşebilir..

bunu tek belirleyen şey "bilinçaçıklık" skalasıdır..

bir felsefe/zihin; mevlana, yunus emre gibi "insan"lar yaratırken diğer taraftan el-kaideler, hamaslar, gibi "hayvan"lar da yaratabilir..

bu her din, her felsefe, her zihin için geçerlidir.. ama bazı zihin imalatçıları(insanoğluna yön veren peygamberler, ermişler, ustalar, filozoflar) aydınlanmalarına göre daha insani zihinler üretirken bazıları daha hayvani zihinler üretebilir..

bugün insanoğlunun "irade" dediği karar aldıran organı sahtebenlik/ego etkisindedir.. sahtebenlik/ego zaten kendibaşına özgür değildir ki bu organın aldığı karar özgür olsun..

sahtebenlik/ego; çevresindeki herşeyi gören, çeken, kayıt yapan ama bir tek kendini görüp çekemeyen bir kamera gibidir.. evet bir kamera her şeyi görüp çekebilir ama asla kendini görüp çekim yapamaz.. o kamerayı görüp çekim yapmak için ikinci bir kameraya ihtiyaç vardır.. işte o ikinci kamera özbenliktir..

burda anlattığım şeylerin algılanamadığının da farkındayım ama bunu varolan sözcüklerle nasıl ifade edebileceğimi de henüz bulabilmiş değilim..

ateistiliği, deistliği, müslümanlığı, hristiyanlığı, budistliği vs, "ben özgür irademle seçtim" der insanoğlu..

burdaki ben öz ve özgür değildir ki aldığı karar öz ve özgür olsun..

şayet burda bahsedilen "ben" öz ve özgür olabileseydi her zaman söylediğim şu yarım saatlik "dönüşüm başkalaşım" işini gerçekleştirebilirdi insanoğlu..

benim özgür iradem var diyenlere diyorumki; çok değil yarım saatliğine bir bir müslümana, ateiste, budiste, hristiyana, aleviye, sunniye, deiste vs dönüşüp başkalaşın..

sonra tekrar o özgür dediğiniz iradenizi kullanarak eski halinize dönüşüp başkalaşın bakalım yapabilecek misiniz?

bu imkansızdır, bunu yapamayan bir irade özgür değil köle olduğunun farkında bile olmayan kör bir iradedir..

bunu sadece sahtebenlik/ego yönetimindeki bir irade değil özbenlik yönetimindeki bir irade de yapamaz..

dünyadaki gelmiş geçmiş tüm insanoğlu varoluşun kendi içdinamiklerinin bir türevidir, kölesidir..

sevgili Nail..

sizi dışlayan, öteleyen hatta sapık diye niteleyen insanlar zannederler ki, bu durum sizin bir tercihiniz.. hatta çok yaygın kullanılan bir tabir vardır.. "cinsel tercihimiz" diye..

sanki sevgili Nail'in homosexüelliği değil de heterosexülliği "bir seçme şansı varmış da seçmemiş" gibi algılanır.. zaten böyle algılandığı için sizi suçlarlar, dışlarlar, alay ve hakaret ederler..

ama Nasrettin hoca damdan düşünce doktor çağırmaya kalktıklarında

-hayır bana doktor değil damdan düşen birini getirin, benim halimden ancak o anlar dediği gibi

sizi eleştiren o insanlar olur da bir gün homosexüel bir evlat/kardeş sahibi olduklarında işin aslının ne olduğunu çok iyi anlarlar..

sevgili Nail... sizin nasıl varoluşun kendi içdinamikleri iradesinde oluşan bir homosexüel benliğiniz/kimliğiniz varsa ve bunu değiştirme, tercih etme şeçeneğiniz yoksa..

sizi eleştiren, dışlayan, alay eden o derin uykudaki hayvanlığa daha yakın bilinaçıklığındaki insanın da maalesef kendini değiştirme, tercihini seçme özgür iradesi şimdilik yok..

çünkü "var"lık ancak her alanda kaosla/cehennemle mümkündür.. sizin diğer insanlarla yaşayıp deneyimlediğiniz bu kaos/cehennem bu sürecin sadece küçük bir ayağı/parçası..

sizin için tek temennim, bir şekilde bilincinizin yükselip/açılıp bu kaosun/cehennemin bir parçası olmaktan "kişisel kurtulup" düzene/cennete ulaşmanızdır..

bu arada sevgili psiko.. son yazında çok değerli şeylere değinmişsin ama bu aralar yazma konusunda bir hevessizlik/isteksizlik yaşıyorum.. bu son yazıyı da kendimi zorlayarak yazdım diyebilirm.. fırsat ve istek bulunca son yazına değinmeye çalışıcam..

paslıçivi
08-03-2011, 06:31
:

"Dikkatlerimizi, kendimizin değil de başkalarının kusur ve başarısızlıklarına teveccüh etmekten sakınmak gerekir.
Her birimiz sadece tek bir hayattan sorumluyuz; o da kendi hayatımızdır.
Hiç birimiz Gökten inmiş melek gibi kusursuz olamayacağımız gibi, kendi hayat ve karakterimizi düzeltme ve doğrultma görevi tüm dikkatimiz, isteğimiz ve enerjimizle yapılmalıdır.
Eğer kendi dikkat ve enerjimizi başkalarını doğru yola getirme ve hatalarını düzeltmek için kullanıyorsak değerli zamanımızı boşa harcıyoruz demektir.
Bizler tarlasını süren çiftçiler gibi sabanını her zaman doğru tutması gerekli olan ve bu doğrultuyu kaybetmemek için gözü her zaman kendi amacında ve aklı kendi işinde olması gereken kimseleriz.
Bunu bırakıp şu veya bu ne yapıyor, tarlasını nasıl sürüyor diyerek tenkit eder sağa sola bakmaya başlarsak tabiidir ki kendi doğrultumuz şaşar ve kendi tarlamızı eğri sürmüş oluruz."

Bahai öğretileri başka her şeyden çok bir konu üzerinde önemle durur bu da başkalarında kusur aramak ve kuyusunu kazmaktan sakınmak ve bunun yerine kendi kusurlarımızın köklerini arayıp bulmak ve kendi başarısızlıklarımızı yenmek için çalışmak baslıca amaç olmalıdır.
Eğer biz Bahaullah 'a, Abdülbaha 'ya ve sevgili Velisi 'ne bağlılığımızı göstermek istiyorsak bu açık öğretilere karşı olan sevgimizi ve itaatimizi de belirtmemiz gerekir.
Bağlılığı belirtmek için ne yaltaklanma ne de sıcak sevgi gösterileri bu öğretilerin ruhuna uygun yaşamanın yerini alamaz.
Onların istediği kelimeler değil işlerdir."

sevgili dostum psiko..

yukarıdaki öğretiler "aydınlanma, insanlık ve insanlaşma" yolunda harika öğretiler..

ancak bir öğreti/zihnin insanlık tarafından benimsenmesini sağlayan şey "içeriği/niteliği" değildir hiç bir zaman..

insanlık/insanlaşma yolunda gelmiş geçmiş en mülkemmel öğretiyi de geliştirseniz, bunu ancak yenidoğan "safbilinç" konumundaki "zihinsiz" insan yavrularına yükleyebilirsiniz..

senin yazdıklarına baktığımda bahailik öğretileri daha önceki semavi dinlerin öğretilerinden çok daha insani ve mükemmele yakın.. kendini bahai olarak tanımlayan insanların büyük bir çoğunluğu sanırım aynı senin gibi önce "insani değerler"e yer verip herkesi olduğu gibi kabulleniyordur.. yani bu insan ateisttir, hristiyandır, budisttir, hindudur, müslümandır deyip, dışlayıp eleştirmiyorsunuzdur, onların değerlerini yanlışlama yoluna gitmiyorsunuzdur..

ama dediğim gibi bir felsefenin/zihnin/dinin kabulu ancak yeni doğmuş safbilinç zihinsiz bir insana yüklenebilir.. ya da sahip olduğu dinden ciddi şüpheye düşmüş arayışta/boşluktaki bir insanı etkileyip kendini kabul ettirebilir.. ki bu insanın varolan beyin nörokimyasının dengesi (konektomu) bozulmuştur, bu dengeli kimyayı/konektomu yakalamak için uygun bir liman arayışındadır zaten..

onun haricinde bahaliği; inancıyla bütünleşik huzur içinde yaşayan bir insana aktarıp benimsetmeye çalışmanız, boşa kürek çekmektir, beyhude bir iştir..

sizin bahailik dini altında dünyada yaptığınız seminer eğitim vs gibi çalışmalarınızda hedef kitleniz ancak bu bahsettiğim ortalıkta serseri mayın gibi dolaşan insanlar olabilir.. inancından emin/bütünleşik birine bahailiği asla kabul ettiremezsiniz..

çünkü dünyadaki tüm dinler bunu geçmişte yapmıştır ve hala yapmaktadır.. bazen zorla bazen eğitimle güzelikle..

ama hiç kimse farkında değildir ki; inançlı bir insan için kendi inancı(bu inancın/felsefenin ne olduğu hiç önemli değildir) şüphe götürmeyecek düzeyde hakikattir.. bu düzeydeki derin uykudaki yetişkin bir insana yeni bir zihni/dini anlatmaya/aktarmaya çalışmak o derecede yine bir uyku halinde olmaktan başka bir şey değildir..

bakın bunun farkındalığına varmış çok nadir insanlar başarılı olabilir.. alın size bir fettullah hoca(fetoş).. islamı yaymak için hedef aldığı insanları bir gözlemleyin, fettullah hoca özellikle niçin eğitim/öğretim işine girmiştir, bu eğitim kurumlarındaki yurtlara özellikle kimler alınmaktadır..

uzun lafın kısası sevgili dostum psiko.. bahailik dini de diğer dinlerin yapacağını yapacaktır.. sadece kendi doğurduğu çocuklara/nesillere bu dini/zihni yüklerken dünyanın diğer insanları da kendi çocuklarına/nesillerine kendi din/zihnini yüklemeye devam edecektir..

siz diğer dinlere çok insani bakabilirsiniz ama onlar size aynı gözle bakmayacaktır.. ve kaos bölünme aynı şiddete devam edecektir..

o yüzden bir dinin/felsefenin/zihnin içeriği ne kadar güzel, insani, mükemmel olursa olsun her din/zihin/felsefe "genel dünya insanlığı barışı açısından" bir faciadır, ve yüklenen tüm bu zihinler insanoğlunda ikinci yalancı bir benlik(ego) oluşturacağı için birer insanlık hastalığıdır..(bu benim tezim)

ama bu durum günümüz insanlığının kabuledeceği bir durum değildir.. aradan bir kaç yüzyıl geçmesi gerekmektedir..

Psiko
08-03-2011, 11:37
Sevgili ve de değerli dostum ;

Dünya Bahai toplumu hali hazırda 4 hareket çizgisi adını taşıyan
1-)Ruhi kurslar
2-)Dua toplantıları
3-)12-15 yaş grubu gençler için sınıflar
4-)6-11 yaş çocuk sınıfları.
şeklinde çalışmaları var ve devam etmektedir tüm dünyada.
Sıralamadaki önceliği 4 ü başa alarak yapmak gerek :)

Çocuk sınıflarımızın ve yeni yetişenler dediğimiz 12-15 yaş grubu gençlerimizin eğitiminde,
Ki bu salt Bahai ailelerin çocukları için değil,
dünyada "İnsani değerlere" değer veren herkesin çocuklarının da katılımcısı olmalarını sağladığımız sınıflardır.
Bu sınıflarda asla dinden ve Bahaullahtan bahsedilmez.
Sadece ve sadece insani erdemlerin olmazsa olmazları işlenir hem de "Work shop"lar şeklinde "İnteraktif" bir pozisyonda :)

Psiko
08-03-2011, 11:40
Bir gün henüz yedi yaşındaydın,
Çiçek gibi çayıra emanet edilmiştin,
Şimdi dört ve on oldun,
Göğe doğru çam gibi uzadın,
Umursamaz olma, oyun zamanı değildir.
Hüner öğrenme günüdür,
Kendini yüceltme günüdür.

Mutluluk,
Çocukluğunda terbiye görmemiş kimseden kaçar,
Düşünün: yeşil dal kılavuzlanabilir,
Fakat kuru dalı yalnız ateş düzeltir..

http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=2540&highlight=anneler+babalar+%E7ocuklar

Amon yarebbi
22-08-2017, 23:14
İnsan nefret edebilir. Nefret etmek insani bir özelliktir. Hatta hayvani ve dahada hatta bitkisel bir özelliktir.

Nefret eden kişi nefret ettiği şeyi eleştirir ise sorun yok ancak YOK ETMEYE KALKIŞIRSA problem işde burada başlıyor ve kanserli hücre gibi tüm vucudu sarıyor. Kanserli hücre en son barındığı bedeni de değişime uğratıyor.

Bu dinci kafaların tamamın da kendi inandıkları şeyden , inanmayanların nefret ettiği duygusu oluşmuş. Halbu ki kendi inançları , kendine inanmayanlardan NEFRET ediyor ve inançsızları YOK etmeyi kendi inançları doğrultusunda meşru kılacak KANUN KİTAPLARINI yüceltip duruyorlar.

Ne demiştik ; NEFRET insani bir davranıştır.

Mesela ben erken uyanmaktan nefret ediyorum ancak erken uyanmakla beraber yaşamaya mecbur kalıyorum. Sizde bu durumdasınızdır. Ne yapmalıyım erken kalkmayı yok mu etmeliyim ?

Nefret ettiğim bu olayı eleştirmek dışın da yapacağım bir şey yok.

Kolonya kokusundan nefret ediyorum, uzun seyahatlerden nefret ediyorum, kurban bayramı dediklerinden nefret ediyorum, aşırı sıcak ve soğuktan nefret ediyorum, gürültüden nefret ediyorum.

Bana din dayatandan, kimlik dayatandan , rakıma buz koyandan, birayı bardakla içenden, hırsızdan, rüsvetciden, torpilciden nefret ediyorum.

Birileri de benden NEFRET ediyor. Nolucak şimdi

Nefret söylemi evet bir suç ve cezası var. Nefrete ceza kesenler , nefret edilenleri veya edenleri kontrol edecek mekanizmayı oluşturmadıkları için CEZA yöntemini uyguluyorlar.

Bu durum her toplum da değişiyor. O toplumda ki hangi kesim daha GÜÇLÜYSE , azınlıkta olana nefreti duruma göre suç sayılıyor yada sayılmıyor.

Bu Yurtta benim gibi olanlardan nefret edip ÖLDÜRMEK , ZULUM etmek kanunen suç olmasına rağmen GÜÇLÜ OLANIN hakimiyetin de SUÇ değil.

Nefret etmek degil , nefret ettiğinle yaşayabilmek mesele.

same
22-08-2017, 23:27
[QUOTE=Postalabd;608170]İnsan nefret edebilir. Nefret etmek insani bir özelliktir. Hatta hayvani ve dahada hatta bitkisel bir özelliktir.

Nefret eden kişi nefret ettiği şeyi eleştirir ise sorun yok ancak YOK ETMEYE KALKIŞIRSA problem işde burada başlıyor ve kanserli hücre gibi tüm vucudu sarıyor. Kanserli hücre en son barındığı bedeni de değişime uğratıyor.

Bu dinci kafaların tamamın da kendi inandıkları şeyden , inanmayanların nefret ettiği duygusu oluşmuş. Halbu ki kendi inançları , kendine inanmayanlardan NEFRET ediyor ve inançsızları YOK etmeyi kendi inançları doğrultusunda meşru kılacak KANUN KİTAPLARINI yüceltip duruyorlar. / sen doğru söyleyen sözüne güvenilir biri dururken hep yalan söyleyen seni kötülüğe sevkeden birinin yanında olurmusun? ALLAH'ın yolu Hak Yol iken, gerisi yalandan başka birşeymi olur? elbette ALLAH'ın yolu dururken, senin gibi yalancı iftiracı düzenbazın dediklerini kaileye almam? siz yalansınız bunu hala anlamıyormusunuz? sizin herşeyiniz boş.

"Rablerini inkâr edenlerin misâli şudur: yaptıkları işler fırtınalı bir günde rüzgârın şiddetle savurduğu bir küle benzer. Kazanmayı umdukları hiçbir şey'i ellerine geçiremezler. İşte bu, (Hakdan) uzak sapıklığın ta kendisidir." (İbrahim Suresi 18. Ayet)

hayatınız, yediğiniz içtiğiniz, sarfettiğiniz emekler, harcadığınız zaman kısacası herşey sizin aleyhinize işliyor. sen daha ne konuşuyorsun?

Dusunen adam
22-08-2017, 23:31
same - sevgili kanalizasyon ehli, hosgeldin :)

Öncelikle belirtelim, Allah kesin olarak yok, Allah bir Arap putu, teorik Tanri (varsa) degil. "Allah'in yolu" diye birsey de yok, Kuran sizofreni notlaridir, her nabza serbet var. Mesajlari muglak, tutarsiz, çeliskili, son derece ilkel ve günümüz insan haklarina tamamen aykiri.

Hiç bir sekilde evrensel de degil Kuran mesajlari. Ne tutarli bir ahlak anlayisi var, ki zaten ahlak anlayisi zamanla degisen birsey, ne bir ekonomik sistem önerir, ne bir siyasi sistem. Kuran'dan ögrenebilecegimiz, insanligin yararina olan hiç bir sey yok.....

Mesela bir Japon, Kuran'in su deli deli laflarini ne yapsin?

"Kadınlardan zihar ile ayrılmak isteyip de sonra söylediklerinden dönenlerin karılarıyla temas etmeden önce bir köleyi hürriyete kavuşturmaları gerekir. Size öğütlenen budur. Allah, yaptıklarınızdan haberi olandır." (Mucadele 3) Bu deli deli laflari dunyanin farkli bolgelerindeki insanlar okudugunda acaba ne dusunur? (Mucadele 3) Ziharmis!! :D

Bak buyuk dusunur El Razi 1000 yil önce Islam hakkinda neler söylemis, Ingilizceden ben çevirdim. Ilk önce peygamberlik kurumunu elestirmesine bakalim.

"Tanri, bazi kisileri (kehanette bulundurarak) seçmesi, onlari diger insanlara üstün kilarak, onları halkın rehberleri olarak atayip, insanlari onlara bagimli kilmaya neden gerek duymustur?"

Razi, Allah'i da sorguluyor, siddet ve din arasındaki iliski konusunda, Razi sunlari söylüyor:

"Tanri'nin, farklı dinler arasında birçok anlaşmazlık nedeniyle, evrensel bir felaket olacağını, karşılıklı düsmanliklar ve savaslarda yok olacaklarini bilmesi gerekirdi. Gerçekten de, görebildigimiz gibi, birçok kişi bu sekilde hayatini kaybetti.."

Sizofreni notlari olan Kuran hakkinda ise Razi sunlari söyler;

"Kuran'in kanitlayici bir mucize oldugunu soyluyorsunuz. 'Kim inkar ederse, onun benzerini getirsin' diyorsunuz. Gerçektende, retorisyenler, sairler, güzel konusanlar bin tane benzerini getirirler. Onlarin sözleri çok daha anlasilir, ifade ve edebi yönden çok daha iyiler. Vallahi, bu iddianiza sasiriyoruz! Eski efsaneleri anlatan ve aynı zamanda çelişkilerle dolu olan, herhangi bir yararlı bilgi veya açıklama içermeyen bir eserden bahsediyorsunuz. Sonra da 'hadi bir benzerini üretin!' diyorsunuz."

Müslümanlar hakkinda da su tespitte bulunur Razi;

"Bu dine inananlara dinin gerçekligi hakkinda kanit soruldugunda, hemen öfkelenirler ve soran kişinin kanini dökerler. Akilci sorgulamalari yasaklarlar ve karsilarindaki insanlari öldürmeye çalisirlar. İste bu yüzden gerçekler/hakikat tamamen gizlendi ve susturuldu".

Ne buyuk bir adammis, hayranlik duymamak mumkun degil.....

Amon yarebbi
22-08-2017, 23:34
@ same

" Allah ın yolu " , " Allah ın evi " ne demek bunlar ?
Bir fikrin elbette ki vardır .

Dusunen adam
23-08-2017, 00:09
Allah'in yolu kafa kesmek, cariyelere tecavüz etmek, Hristiyan ve Yahudilerden haraç/cizye almak, "müsrik" olan bütün insanlari, eger Islam'i redderlerse, katletmek. Kisaca Islam'in emirleri bunlar. Bunlarin disinda 4 kadinla evlenebilirsin, kadinlar evde oturmali, kocalarina itaat etmeli, kocalari onlari dövebilir.

same
23-08-2017, 00:27
[QUOTE=Dusunen adam;608176]same - sevgili kanalizasyon ehli, hosgeldin :) /beter ol dusunemeyen akılsız.

Öncelikle belirtelim, Allah kesin olarak yok, Allah bir Arap putu, teorik Tanri (varsa) degil. "Allah'in yolu" diye birsey de yok, Kuran sizofreni notlaridir, her nabza serbet var. Mesajlari muglak, tutarsiz, çeliskili, son derece ilkel ve günümüz insan haklarina tamamen aykiri. /siz neyi ispatlayabildinizki çelişki diye kestirip atmaya çalışıyorsunuz? o kadar konu geçti kavga ettik sonuç sadece iftiralarla yalanlarla inkar ediyorsunuz. amacınız bu gayeniz bu. Kur'an inkar edilemez. siz bile bile inkar ediyorsunuz.

Hiç bir sekilde evrensel de degil Kuran mesajlari. Ne tutarli bir ahlak anlayisi var, ki zaten ahlak anlayisi zamanla degisen birsey, ne bir ekonomik sistem önerir, ne bir siyasi sistem. Kuran'dan ögrenebilecegimiz, insanligin yararina olan hiç bir sey yok..... /Evrensel olmasa kıssalar bulunmaz ve dünyadan tutda kainat hakkında da gaybi bilgi verilmezdi. yalanlarını bana anlatma.

Mesela bir Japon, Kuran'in su deli deli laflarini ne yapsin?

"Kadınlardan zihar ile ayrılmak isteyip de sonra söylediklerinden dönenlerin karılarıyla temas etmeden önce bir köleyi hürriyete kavuşturmaları gerekir. Size öğütlenen budur. Allah, yaptıklarınızdan haberi olandır." (Mucadele 3) Bu deli deli laflari dunyanin farkli bolgelerindeki insanlar okudugunda acaba ne dusunur? (Mucadele 3) Ziharmis!! :D /Sureyi niye 2. Ayetten almıyorsun?

2 - İçinizde zıhâr yapanların kadınları, onların anaları değildir. Onların anaları ancak kendilerini doğuran kadındır. Şüphesiz onlar çirkin ve yalan bir laf söylüyorlar. Kuşkusuz Allah, affedici, bağışlayıcıdır.

3 - Kadınlardan zıhâr ile ayrılmak isteyip de sonra söylediklerinden dönenlerin, karılarıyla temas etmeden önce bir köleyi hürriyete kavuşturmaları gerekir. Size öğütlenen budur. Allah, yaptıklarınızdan haberi olandır.

4 - Buna imkan bulamayan kimse, temas etmeden önce aralıksız olarak iki ay oruç tutmalıdır. Buna da gücü yetmeyen, altmış fakiri doyurur. Bu (hafifletme), Allah'a ve Resulüne inanmanızdan dolayıdır. Bunlar Allah'ın hükümleridir. Kâfirler için acı bir azap vardır. (Mücadele Suresi)

2'inci Ayete bak. günümüzde evlenip aile kuranlarda zıhar ne arasın? zıhar nedir? zıhar: eşini, annesi veya kızkardeşi gibi hisseden öyle gören kişidir. bir insanın eşi eşdir anneside annedir. sana, ALLAH emaneti olarak verilen eşe öyle davranıp sırtçevirirmisin? bu onun haklarına saygısızlık ve nikah akdine ters değilmidir? bu ne çirkin bir davranıştır. o zamanlarda öyle davrananlar olmuş ve onlar hakkında 3'üncü ve 4'üncü Ayetlerde nikah akdine ters davrandıkları için onlara hüküm verilmiş. ne var bunda? günümüzde böyle birşey yoksa böyle bir adet yoksa şükredelim o zaman. ama ALLAH o kadar Adaletli, Hüküm ve Hikmet Sahibidir ki, o zamanlarda olan sonradan olmayacak bu haksızlığa bile Hükmünü bildiriyor.

buna karşın siz inkar etmeye devam edin. o bize öğütlerini esirgemiyor ama siz dinsiz ayakta durabileceğinizi sanıyorsunuz. siz dinsiz bir hiçsiniz. İslam içindeyken böylesiniz, İslam'ın olmadığı toplumlardaki pisliklerinden boyutlarından yüzyıllardır haberdar olduk.

Bak buyuk dusunur El Razi 1000 yil önce Islam hakkinda neler söylemis, Ingilizceden ben çevirdim. Ilk önce peygamberlik kurumunu elestirmesine bakalim. /razi kime göre düşünür. düşünüyorsa bana ne? İslam'da felsefe yok ki filozof olsun. irandan birini bana gösterme daha dün zerdüşttü ateşe tapandı onlar. Peygamberimizin doğumuyla bin yıl süren ateşleri söndü kisraları başlarına geçti. verdiği örneğe bak ya, kendisi gibi sapık örnek veriyor. senden başka birşey beklenmezdi zaten.

ALLAH'ı sorgulayan biri küfre girmiştir. bana daha neyi anlatıyorsun dusunemeyen beyinsiz? sen böyle birine büyük düşünür diyorsan inkarcı ateş ehli arkadaş bulmuşsun kendine. sevinin ve birlikte beter olun.

same
23-08-2017, 00:34
Allah'in yolu kafa kesmek, cariyelere tecavüz etmek, Hristiyan ve Yahudilerden haraç/cizye almak, "müsrik" olan bütün insanlari, eger Islam'i redderlerse, katletmek. Kisaca Islam'in emirleri bunlar. Bunlarin disinda 4 kadinla evlenebilirsin, kadinlar evde oturmali, kocalarina itaat etmeli, kocalari onlari dövebilir.

küfür etmemek için zor tutuyorum aynı saplantılara plak gibi devam ediyorsunuz. ışid, taliban gibi örgütlerin yaptıkları kafa kesmelerin suçu kendilerinindir, İslam'ın değil. bide şu şerefsizce ettiğiniz "tecavüz" lafını kaldırın yoksa gerçekten içinizden yakaladığımı, Lut kavminden beter edicem. müşrikler hep kalleşlik yaptıkları için onları öldürme emri geldi. sizde kalleşlik ediyorsunuz sizede var Emir.

kadınlardan sorumluluğunu yüklenebiliyorsan 4 kadınla evlenebilirsin. ama sorumluluğunu yüklenemeyeceksen 1 kadın yeterli deniyor sizin gibi sapıklar, Ayetleri anca saptırmaya çalışırlar.

siz iftirada sınır tanımayan kendi kızkardeşleriyle ilişkiye girmekten çekinmeyen kendi annelerine dayayan bir pislik toplumsunuz. önce kendinizi düzeltin.

Karanlıktan aydınlığa
23-08-2017, 00:49
İnceleyip gördüğüm okuduğum kadarıyla Kuran-ı kerim'in benzerini yazdık diyenlerin yazdıklarını iddia ettikleri gerçekten çok komik basit sabun köpüğü vs şeyler. Ben Kuran'in benzerini asla görmedim. Kuran'ın benzerini yazdıklarını iddia edenlerin yazdıkları niye bana basit geliyor? Siz ateistler bunun ayrımını yapamıyormusunuz? Bakıyorum her bir şeyden anlıyorsunuz, guzel edebi laflar etmesini biliyorsunuz yani edebiyattan estetikten anlıyorsunuz fakat Kuran'ın benzerinin yazılamayacağına ve yazılmadığına neden inanmıyorsunuz?
Faize kumara Haksız kazanca,akıl ve şuur kaybının suç işlemeye kişinin kendini ve çevresini ailesini rezil etmesine vs neden olduğu için alkole, fakirin, açın , olmayanın halinden anlamaları için orucu farz kılarak bencilliğe cimriliğe , .....vs karşı olduğu için takdir edilmesi gereken bir kitap olduğu halde Kuran neden haşa boş bir kitap olarak görülüyor?
Köle cariye vs etrafında dönüp duruyorsunuz. İslam sadece köle ve cariye mi demek? Toplum içinde Fuhuş haneler, pezevenkler, sapıklar, hırsızlar, katiller haksız kazanç emeğe saygısızlık rüşvet mafya adam kayırma kibir vs sizi huzursuz etmiyor mu? İslam bunların köküne kibrit suyu döküyor. Biraz da bunlardan bahsedin.

Amon yarebbi
23-08-2017, 01:04
O yazdıklarından önce , kuranın ve diger kitapların yazarının , ensest üremeyi BEN BAŞLATTIM demesinden sonra parantez açıp yazacaksın ki , bir anlamı olsun.

Edebi eser ? Edeb ne ?

Kuran denileni övmek için çaba sarf etmeniz bile , onun övülmeye İHTİYACI olan zayıf bir kitap olduğuna işaret eder.

Oruç da nedir? 1400 yıldır kimi düzeltmiş. Örneği bile yok !

Haklı kazanç ? Başkasının malına ALLAH adına ÇÖKMEKMİDİR?

Faiz ? 1400 yıllık kuran ömrü , bu duruma pislik demekten başka ne hal çaresi üretmiş?

Aha bende diyim faiz pisliktir ? E nolucak

Karanlıktan aydınlığa
23-08-2017, 01:29
H. z. Ömer 'in adaleti zamanında yaşamadığın için ne kadar üzülsen azdır

Ensest ilişki nerede? Kuran öz kızınızla evlenin mi diyor?

Kuran benzeri iddiasıyla yazılanlardan örnekler Verde ağız tadıyla bir güleyim.

Alkolden,esrar ve kerhanelerden hoşlananlarla aynı mahallede yaşamak bile bana acı verir.bu duyguyu bana islam aşıladı.

Amon yarebbi
23-08-2017, 01:37
Adem ve havvadan ürediğine inanmak ve bununla övünmek sizde var.. al sana ensest.

Ömer de adalet yalanı forum da var . Bul buyur oku

Alkolik hamza ölene kadar ALKOL İYİ. Sonrası malumun. Allahın aslanı hamza ve alkol.

4 KARI alıp evi kerhaneye çevirmek ? Cariyede sınır yok.

Ben gülmek istediğimde , ahzab 50 yi , cila olsun diye de ahzab 37 yi okuyorum.

Amon yarebbi
23-08-2017, 01:37
.....çift mesaj

Amon yarebbi
23-08-2017, 01:40
....... çift mesaj

Amon yarebbi
23-08-2017, 01:46
Bu müslüman taifesi , işlerine gelmeyince , adem ve havvanın çocuklarının birbirleri ile cinsel ilişkiye girerek çoğalmalarına cevap vermeyip ! Bu durumla ALLAHIMIN ayeti diyerek övünmeleri , beni şaşırtıyor.

Övündüğünüz allah ayetini buraya yazın , utanmayın.

Adem ve havvanın çocukları birbirleri ile cinsel ilişkiye girdi deyin. Utanmayın.

Karanlıktan aydınlığa
23-08-2017, 01:50
Sizin anlattıklarınız doğru, bizim anlattıklarımız yalan? Hakem kim?
Bazı şii çevreler H. z Ömer den hoşlanmaz. Hakem onlar olmasın?
Örnek H. z. Ömer ile sınırlı değil ki, tarih ne yiğitler gördü kaydetti . Hepsi yalan he? Tabi dabi bi doğru sizsiniz.
H. z. Adem ile H. Z Havva ya inanmadığını z halde nedir bu öfkeniz?

same
23-08-2017, 02:01
O yazdıklarından önce , kuranın ve diger kitapların yazarının , ensest üremeyi BEN BAŞLATTIM demesinden sonra parantez açıp yazacaksın ki , bir anlamı olsun.

Edebi eser ? Edeb ne ?

Kuran denileni övmek için çaba sarf etmeniz bile , onun övülmeye İHTİYACI olan zayıf bir kitap olduğuna işaret eder.

Oruç da nedir? 1400 yıldır kimi düzeltmiş. Örneği bile yok !

Haklı kazanç ? Başkasının malına ALLAH adına ÇÖKMEKMİDİR?

Faiz ? 1400 yıllık kuran ömrü , bu duruma pislik demekten başka ne hal çaresi üretmiş?

Aha bende diyim faiz pisliktir ? E nolucak

sen bunları söylerken onlar senin deden ananen yada babanendi. sen onlara hakaret ediyorsun alçak. hepimiz bir erkek ve kadından geldik. sonra milletlere ayrıldık. seninki yediğin kaba pislemektir.

Kur'an kendinden övgü dolu bir Kitap'dır, onu zorla övmüyoruz. Kendisi ve içeriği tamamen mucize olduğu için övüyoruz.

oruç kimleri düzeltti? orucu hakkıyla yerine getirirsen düzeltir. oruç, akşamları 5 çeşit yemek ve normal zamanda bulamadığın katıkları sofranda göreceksin diye akşamı iple çektiğin bir ziyafet vecibesi oldu. kolay kolay kimse hakkıyla yerine getiremiyor, namaz gibi. namazı kılanlardan kimi oraya bakar buraya bakar kendi dikkatini dağıtır. sonrada o namaz onun yüzüne vurulur. insanlar hakkıyla yerine getiremiyorsa kendi suçları.

faiz haram, emre uyanmı var? dahada meşrulaştırıp üstüne modern çağ etiketi vurulup bankalarla özgürleştirdiler faizi. suç kimin? insanların.

Hicret'ten sonra müslümanların geride kalan malları yağma edildi. sonrada Bedir savaşında da ganimet edinildi. suçmu? ilk yağmayı zulmü başlatanlara neden laf yok? siz kafirler ne adaletli insanlarmışsınız ya siz kendi ailenize etrafınızdakilerede böyleyseniz, onlar sizin elinize kalmışsa çıra gibi yanmışlar.

Dusunen adam
23-08-2017, 02:03
Faiz ekonominin olmazsa olmazi. Osmanli'da da vardi, bugun Suudi Arabistan'da da var. Sadece faiz demeyip farkli isimler kullaniyorlar aptal müminleri kandirmak için.

same
23-08-2017, 02:14
[QUOTE=Postalabd;608197]Adem ve havvadan ürediğine inanmak ve bununla övünmek sizde var.. al sana ensest. / Hz. Adem'le Hz. Havva'nın çocukları yani bizim dedelerimiz anane ve babanelerimiz bile o zamanlar bir izin ve bir dengeyle evleniyorlardı. Hz. Havva devamlı ikiz çocuk dünyaya getiriyor ve ilk ikiz çocukdan erkek ve kız sonraki ikiz çocuklardan olan kız ve erkek evleniyordu. bu ilk insanlara özel bir izin müsade ama direk aynı kan değerlerine sahip ikiz çocuklar evlenmiyordu. o zaman öyle oldu ve onda bile bir denge gözetildi. ya şimdi? insanoğlu milletlere ayrıldı 7 milyar insan olduk şu dünyada hala bir ateistin kızkardeşiyle yatmasında sorun görülmüyor öylemi? işte asıl sapıklar sizlersiniz. yeryüzünde evlenilecek kadın kalmadıda kızkardeşine gözkoyuyorsun öylemi? diyecek hakaret bulamıyorum.

Ömer de adalet yalanı forum da var . Bul buyur oku /bu palavrayı bırakın. şiilerde alevilerde Hz. Ömeri sevmezler. sırf bu yüzden dünyada Cennet'le müjdelenen 10 mübarek insandan biri olan Hz. Ömer hakkında iftira etmeyin. bu şerefsizliği bırakın.

Alkolik hamza ölene kadar ALKOL İYİ. Sonrası malumun. Allahın aslanı hamza ve alkol. / bu bir iftira. içkinin yasaklanmasıyla bir daha ağzına sürmemiştir. iftira etmeyin.

4 KARI alıp evi kerhaneye çevirmek ? Cariyede sınır yok. / Ayeti açıkça ortada bile bile sözü saptırıyorsun. senin bir tane karın varda ne ulan? hakkını gözetebiliyormusun? bana kalkmış adaletten bahsediyorsun.

Ben gülmek istediğimde , ahzab 50 yi , cila olsun diye de ahzab 37 yi okuyorum. /Peygambere helal kılınanlardan sanane? biz senin karına birşey diyormuyuz? kafirsin nikahınız bile yok. resmi nikah dediğin bir kağıt parçası ona hiç güvenme. karını sana bağlayan hiçbir sebep yok. isterse ateist komşularından biri xxxxxx yapabilir. bunu siz söylediniz.

Amon yarebbi
23-08-2017, 02:17
Sizin anlattıklarınız doğru, bizim anlattıklarımız yalan? Hakem kim?
Bazı şii çevreler H. z Ömer den hoşlanmaz. Hakem onlar olmasın?
Örnek H. z. Ömer ile sınırlı değil ki, tarih ne yiğitler gördü kaydetti . Hepsi yalan he? Tabi dabi bi doğru sizsiniz.
H. z. Adem ile H. Z Havva ya inanmadığını z halde nedir bu öfkeniz?

Doğrudur ben adem ve havva üfürmesine inanmıyorum da ihtimal de vermiyorum.

Peki sen adem ve havvaya inanıyorsan. Nasıl çoğaldığınızı buraya yazmaya varmı cesaretin.

Yok bunu dillendiremessin ama översin.

Direk söyle, biz ilk önce ENSEST aile içi üredik de. Söyle . İnandığını niye söyleyemiyorsun? Utanıyormusun?

Ömer de kim ya? Efsane piyasa da çok. Her efsane kişiliğe bir şeyler ekle ekle yaz. İnanacak kitle çok.

Neymiş adaletmiş. Adalet ne ?

Amon yarebbi
23-08-2017, 02:23
[QUOTE=Postalabd;608197]Adem ve havvadan ürediğine inanmak ve bununla övünmek sizde var.. al sana ensest.

Ömer de adalet yalanı forum da var . Bul buyur oku /bu palavrayı bırakın. şiilerde alevilerde Hz. Ömeri sevmezler. sırf bu yüzden dünyada Cennet'le müjdelenen 10 mübarek insandan biri olan Hz. Ömer hakkında iftira etmeyin. bu şerefsizliği bırakın.

Alkolik hamza ölene kadar ALKOL İYİ. Sonrası malumun. Allahın aslanı hamza ve alkol. / bu bir iftira. içkinin yasaklanmasıyla bir daha ağzına sürmemiştir. iftira etmeyin.

4 KARI alıp evi kerhaneye çevirmek ? Cariyede sınır yok. / Ayeti açıkça ortada bile bile sözü saptırıyorsun. senin bir tane karın varda ne ulan? hakkını gözetebiliyormusun? bana kalkmış adaletten bahsediyorsun.

Ben gülmek istediğimde , ahzab 50 yi , cila olsun diye de ahzab 37 yi okuyorum. /Peygambere helal kılınanlardan sanane? biz senin karına birşey diyormuyuz? kafirsin nikahınız bile yok. resmi nikah dediğin bir kağıt parçası ona hiç güvenme. karını sana bağlayan hiçbir sebep yok. isterse ateist komşularından biri xxxxxx yapabilir. bunu siz söylediniz.

Ömeri geçtik.

Aliye gelelim. Şu efsaneleştirdiğiniz KASAP alimi ? Kısaca efsanevi KATİL.

İdeolojik saplantılarınızla gelmeyin. Bozulur gidersiniz.

same
23-08-2017, 02:32
[QUOTE=same;608205]

Ömeri geçtik.

Aliye gelelim. Şu efsaneleştirdiğiniz KASAP alimi ? Kısaca efsanevi KATİL.

İdeolojik saplantılarınızla gelmeyin. Bozulur gidersiniz.

Hz. Ömer'in sözünü etmezsen Hz. Ali'nin hiçmi hiç edemezsin.

kasap dediğin oyun havasıdır. bırakın bu yalanları iftiraları. saplantı asıl sizde. siz iki kelimenin farkını bile ayırt edemeyen ahmaklarda. Ayetleri saptırmak için türlü oyunlar içine giren sizlersiniz. sizin ipliğiniz çoktan pazara çıktı. burada gerçekleri aramak peşinde değilsiniz. siz gerçeklerle alay eden ve iftira eden şahsiyetsizlersiniz.

Hz. Ebubekir
Hz. Ömer
Hz. Osman
Hz. Ali

bu dört sahabe aynı zamanda halife ve dünyada Cennet'le müjdelenmiş dört mübarek insan. onlar hakkında edilen iftiralar sizin başınıza dolansın. içinizden söylediğiniz her laf size geri dönsün günyüzü göremeyin.

Dusunen adam
19-09-2017, 20:46
4 sahabe/halife dediginiz kisilerin hepsi yagmaci, isgalci, talanci, katil ve tecavuzcu insanlardi, kimi kandirmaya çalisiyorsunuz? Herkesi kendinizi gibi ahmak ve ahlaktan, insanliktan yoksun mu saniyorsunuz?

Karanlıktan aydınlığa
19-09-2017, 21:44
4 sahabe/halife dediginiz kisilerin hepsi yagmaci, isgalci, talanci, katil ve tecavuzcu insanlardi, kimi kandirmaya çalisiyorsunuz? Herkesi kendinizi gibi ahmak ve ahlaktan, insanliktan yoksun mu saniyorsunuz?
senin kahramanların kimler ? stalin ? gandi ? büyük iskender ? dünya görüşün nedir ? marksist ? siyonizm ? kapitalist ? veya ne ? bunu art niyetle sormuyorum.herşeyi bu kadar eleştiren ,olumsuz bakan ,milyonların değer verdiği kişilere hakaret eden birinin kahramanlarını,inandığı değerlerini merak ettim sadece.

Vefik Sami
19-09-2017, 22:35
senin kahramanların kimler ? stalin ? gandi ? büyük iskender ? dünya görüşün nedir ? marksist ? siyonizm ? kapitalist ? veya ne ? bunu art niyetle sormuyorum.herşeyi bu kadar eleştiren ,olumsuz bakan ,milyonların değer verdiği kişilere hakaret eden birinin kahramanlarını,inandığı değerlerini merak ettim sadece.

Makâmı, titr'i adı-sanı ne olursa olsun; hiç kimseyi kutsamayın. İnsan, bilerek veya isteyerek yamulmasa dahi, hatâları olacaktır. Kişileri yücelterek değil, yaptıklarıyla değerlendirin. Fethullah Gülen, bu gün kendisine isnâd edilen suçları işledi mi, bilemem. Hiç kimsenin avukatı değilim. Eğer Gülen bütün bu iddiaların içinde olan kişi ise Tayyip Erdoğan nasıl olur da "Kandırıldık" deyip kenara çekilebilir ? Devletin tüm istihbâri imkanları elinde iken kandırılmışsa Yozgat'taki Ali Emmi, Kars'taki Fatma Bacı ne bilsin Fethullah'ın gerçek kimliğini ?

Kozmik oda'yı Fethullahçılara peşkeş çektikten sonra "Kandırıldık" diyen, bu gün Cumhurbaşkanı.
F. Gülen'i "Allah adamı" zanneden yüzbinler işlerinden oldu.
Bir o kadarı da hapislerde yatıyor.

"Sizden herhangi biriniz bir kِötülük gِördüğünde onu eliyle değiştirsin. Eğer buna güç yetiremez ise diliyle değiştirsin. Buna da güç yetiremezse kalbiyle (buğz etsin). Bu ise imanın en zayıf mertebesidir."(Müslim Kitabu'l İman)

Yüzbinlerce müslüman zulmet içinde feryâd ederken, kendilerini 'İslâm İlâhiyatçısı-müslüman' olarak tanımlayan kimi puşhtlar, bırakın kâlple buğz etmeyi, kanal kanal gezip gerdan kırarark, "Hz. Ömer adâleti"nden dem vuruyor.

Gerçekten tüm samimiyetiyle inanan benim gibi birkaç saf-ahmak dışında kendilerini "inançlı" olarak tavsif edenlerin tamâmına yakını dünyalık peşinde. Kötülüğün en şerefsizce olanı da herkese dürüstlükten, ahlâktan dem vurup küpünü doldurmaktır. Dindar görünümlü yığınla şerefsiz yapıyor bunu.

Muhterem, bırak artık kültürel miras ile edindiğin derme-çatma bilgileri savunmayı.
En çok kazanan avukatlar, en cambaz olanlardır.
Sen oku, araştır, sorgula.
Gerektiğinde, kendini bile bile eleştir.
Eğer gerçekten doğruyu arıyorsan.

Ha, bu satırları "cihad" sâikiyle yazıp, bonus olarak Cennet-Köşk-Hûri beklentisi içindeysen; mübârek olsun.

rainfall38
19-09-2017, 22:47
Makâmı, titr'i adı-sanı ne olursa olsun; hiç kimseyi kutsamayın. İnsan, bilerek veya isteyerek yamulmasa dahi, hatâları olacaktır. Kişileri yücelterek değil, yaptıklarıyla değerlendirin. Fethullah Gülen, bu gün kendisine isnâd edilen suçları işledi mi, bilemem. Hiç kimsenin avukatı değilim. Eğer Gülen bütün bu iddiaların içinde olan kişi ise Tayyip Erdoğan nasıl olur da "Kandırıldık" deyip kenara çekilebilir ? Devletin tüm istihbâri imkanları elinde iken kandırılmışsa Yozgat'taki Ali Emmi, Kars'taki Fatma Bacı ne bilsin Fethullah'ın gerçek kimliğini ?

Kozmik oda'yı Fethullahçılara peşkeş çektikten sonra "Kandırıldık" diyen, bu gün Cumhurbaşkanı.
F. Gülen'i "Allah adamı" zanneden yüzbinler işlerinden oldu.
Bir o kadarı da hapislerde yatıyor.

"Sizden herhangi biriniz bir kِötülük gِördüğünde onu eliyle değiştirsin. Eğer buna güç yetiremez ise diliyle değiştirsin. Buna da güç yetiremezse kalbiyle (buğz etsin). Bu ise imanın en zayıf mertebesidir."(Müslim Kitabu'l İman)

Yüzbinlerce müslüman zulmet içinde feryâd ederken, kendilerini 'İslâm İlâhiyatçısı-müslüman' olarak tanımlayan kimi puşhtlar, bırakın kâlple buğz etmeyi, kanal kanal gezip gerdan kırarark, "Hz. Ömer adâleti"nden dem vuruyor.

Gerçekten tüm samimiyetiyle inanan benim gibi birkaç saf-ahmak dışında kendilerini "inançlı" olarak tavsif edenlerin tamâmına yakını dünyalık peşinde. Kötülüğün en şerefsizce olanı da herkese dürüstlükten, ahlâktan dem vurup küpünü doldurmaktır. Dindar görünümlü yığınla şerefsiz yapıyor bunu.

Muhterem, bırak artık kültürel miras ile edindiğin derme-çatma bilgileri savunmayı.
En çok kazanan avukatlar, en cambaz olanlardır.
Sen oku, araştır, sorgula.
Gerektiğinde, kendini bile bile eleştir.
Eğer gerçekten doğruyu arıyorsan.

Ha bu satırları "cihad" saikiyle yazıp, bonus olarak Cennet-Köşk-Hûri beklentisi içindeysen; mübârek olsun.
hocam ateistler küfretmez diye bilirdim.İyilikten dem vururdunuz.

Vefik Sami
19-09-2017, 22:54
hocam ateistler küfretmez diye bilirdim.İyilikten dem vururdunuz.

Ben ateist değilim.
Kendimi MESİH öğrencisi olarak tanımlamaktayım.
Kolay kolay da kem söz etmem.

Din kardeşi haksızlığa zulme uğramışken, egemenlerin tarafında saf tutup, onların borusunu çalan, müslüman değildir; puşht'tur.
Böylelerine müslüman demek, müsülümana hakarettir.

rainfall38
20-09-2017, 11:21
Ben ateist değilim.
Kendimi MESİH öğrencisi olarak tanımlamaktayım.
Kolay kolay da kem söz etmem.

Din kardeşi haksızlığa zulme uğramışken, egemenlerin tarafında saf tutup, onların borusunu çalan, müslüman değildir; puşht'tur.
Böylelerine müslüman demek, müsülümana hakarettir.
Sitede küfretmek yasak olabilir adminlerde istemez böyle birşeyi.

kartopu
20-09-2017, 11:49
Bence din den Ateist düşünceden idolojilerden daha önemli İnsan ve onun yaşadığı doğa dır.
Bütün dinlerden, bütün sonradan edindiğin bilgilerden, seni taraf eden idolojilerden, kendini arındırdığında dünya evren insana başka türlü görünecektir. Sadece kötüler düşmanın olacak bu bile kafanda sorgulanacak neden diye.

Tanrı İnsandır Şeytan da İnsandır.

Dusunen adam
20-09-2017, 19:32
Halife Ömer kim? Kendi oglunu bile içki içti diye döverek öldüren bir katil. Ömerin adaletiymis, hadi ordan, yalanci, serefsiz alçaklar, kimi kandiriyorsunuz. Ömerin yaptigi katliam ve zulümleri bir zahmet kendiniz arastirin. Ömer bugün yasasaydi ISID'e katilirdi....