PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Korku...

CasterTroy
16-07-2011, 21:56
Korku nedir?
Genetik midir yoksa çevresel etmenlerden mi kaynaklanır?
Nasıl yenilebilir?
Bu konuda bilimsel görüşler varsa öğrenmek isterim yalnız burada korkuyu sınırlandıracağım.

Bahsettiğim şey bilinmezliğe olan korku değil, tanrı korkusu veya cin peri korkusu değildir.

İnsana hayatı dar eden korku.
Tanımadığın bir insanla konuşmaya korkmak, sana yapılan haksızlığa baş kaldırmaya korkmak, aşağılanmayla savaşmak yerine sineye çekmek, kavgadan korkmak vs.

ereninthenature
16-07-2011, 22:02
korkunun hayvanlarda gorulmesi mesela kedinin korktuguna binlerce kere sahit oldum onu ruhun degilde biyolojik vucudumuzun bir urunu oldugunu dusundurttu bana yada kedilerin ruhu var:D

CasterTroy
16-07-2011, 22:04
Dostum korku evrimsel süreçte canlıların sağ kalmasına da yarar; ama benim bahsettiğim korku tipi bu korku değil.
Daha çok ödleklik diyelim.

ereninthenature
16-07-2011, 23:07
Dostum korku evrimsel süreçte canlıların sağ kalmasına da yarar; ama benim bahsettiğim korku tipi bu korku değil.
Daha çok ödleklik diyelim.

korkunun nerden geldigini anladigimda cok sevinmistim ben zamaninda:)ondan birazcik dagittim konuyu kusura bakma.

Tanımadığın bir insanla konuşmaya korkmak, sana yapılan haksızlığa baş kaldırmaya korkmak, aşağılanmayla savaşmak yerine sineye çekmek, kavgadan korkmak vs. eger boyle bir korku varsa birisinde saglikli degildir.normalde hangi hayvanin onunden yemegini alsan hirlar yada vermemeye calisir, insanin kafasi cok karisik oldugundan atalarindaki yasamasina yardimci olan karanlik korkusu degisik sekillerde karsisina cikiyor.

yani ben kisaca derim ki hayvan oldugumuzda yasamamizi saglayan bu beyin fonksiyonu ust beyinin gelismesiyle alakasiz calismaya baslamistir.alakasizlik surda bir insanla konusmaya korkmak sacmadir cunku seni yemez oldurmez yada asagilanmaktan korkmak gene yan etki gibi bir seydir.

paslicivi bu konunun ustadidir.o insan zihni uzerine yogunlasmis bir insan anladigim kadariyla benim dikkatimi cok cekmiyo.bu arada nerdeyse hicbir seyden korkmam ben.onceden de boyleydi.universitenin bisiklet gruba uyeyim bazen uyku tutmayinca gece gece ormana, dogaya pedallamaya giderim bazen de yine gece sehirler arasi turlar yaparim.inden cinden zati tirsmiyom:)

ereninthenature
16-07-2011, 23:21

su ozellikle pskilojik bir hastaliktir,fobilerin temelinde de genelde cocukluktan kaynaklanan bir olay yatar.

insanin korkmasini gerektirecek hic bir sey yok su dunyada bence ama bu benim gorusum.

korkuya boyle bakmak psikolojik-felsefik oluyor tabi, bilimsel olarak bakinca tehlikeli durumdan kacma mekanizmasi baska bir sey degil.

istatistik
16-07-2011, 23:47
Korku ile anlatılmak istenilenin henüz gerçekleşmemiş olaylardan önce yaşanan korku olduğunu varsayıyorum. Yani potansiyel tehlikelerden doğabilecek zararlardan korkmak.

Bunu vücudun sigortası olarak görebiliriz. Canlılar çevreleri ile etkileşim içerisinde yaşarlar. Bu etkileşim gereği çevrelerinde yaşanan olaylardan da etkilenirler. Ancak yıllar süren tecrübeler, çevreden kaynaklanabilecek zararlar konusunda insan kafasında yer edinmiştir. Bu nedenle de bir olay gerçekleşmese de gerçekleşme ihtimali kişinin aklından çıkmaz. Beyin hesaplamaları sonucunda göreceği zararın engellenemez ya da telafi edilemez olduğunu düşündükçe de korku artar. Ancak bunlar tamamen kişinin geçmiş tecrübelerinedolayısıyla genetiğine de bağlıdır.

Korku kişinin aklı ve hayal gücü ile sınırlıdır. Bunu anlamak ise oldukça basit. Örneğin alkol alan bir kişi kolay kolay bir şeyden korkmaz. Ya da akli dengesi yerinde olmayan bir kişi. Hayal gücü ile sınırlı olan kısmına gelecek olursak; karanlık ve sisli bir gecede ormanda tek başınıza yürüdüğünüzü hayal edin. Ne demek istediğimi anlayacaksınız. Burada korkunun sınırı sizin potansiyel tehlikeler konusundaki hayal gücnüz kadardır.

parola2012
17-07-2011, 00:31
''Herkes sisteme teslim, yeniden yapılanma için eylem yok. Halkın talebi yok. Halkımız duyarsız, ilgisiz. Çarkıfelek'e, Sibel Can'a gösterdiği ilgiyi değişime göstermiyor. Siyasi iktidar bindiği dalı neden kessin? Duyarsız yığınlar kendi varlığının farkına varmadı, çünkü örgütlenemedi. Bana sorarsanız millet sınıfta kaldı. Halkımız korkuyor çünkü ana dayağı, baba dayağı, polis dayağı, asker dayağı ile halkımızı korkutuyoruz. Bu kadar dayaktan sonra duyarsız oluyor. O kadar ki; kendisine zararlı olan yiyecek ve içecekleri söylüyoruz adam anlamıyor. Beyaz ekmek yeme, beyaz ekmek demek nişasta demek, tansiyon, kolesterol demektir diye anlatıyoruz, adam yine gidip beyaz ekmek alıyor. Boyalı içecek içme diyoruz, tabii içecek, ayran iç diyoruz adam anlamıyor. İçki, sigara tüketimi ve kumar oynamada dünyada dördüncüsüyüz. Bu muazzam halktan ne beklenir!"

Recep Yazıcıoğlu

işte türkiyede korkunun kaynağı.teşhis doğru.

Neva
17-07-2011, 02:58
Tanımadığın bir insanla konuşmaya korkmak, sana yapılan haksızlığa baş kaldırmaya korkmak, aşağılanmayla savaşmak yerine sineye çekmek, kavgadan korkmak vs.

Bu daha cok fobi'dir. Kendine guven mekanizmasiyla da iliskilidir.

Koken olarak daha cok psikolojik cokuntuler kaynaklidir.

Sadece kisisel degil, toplumsal boyutta da gorulebilir.

CasterTroy
17-07-2011, 03:04
Bu daha cok fobi'dir. Kendine guven mekanizmasiyla da iliskilidir.

Koken olarak daha cok psikolojik cokuntuler kaynaklidir.

Sadece kisisel degil, toplumsal boyutta da gorulebilir.
Peki nasıl baş edilebilir?

Neva
17-07-2011, 03:11

Eger kisi bilincindeyse, uzerine giderek, uzun surecte bas edilebilir.

Degilse psikolojik yardim alinabilir.

Daha cok kendini yalniz ve mutsuz(kendiyle barisik olmayan) hisseden kisilerde gorulur. Bir sekilde toplumdan izole olma durumu mevcuttur. Veya bazen cok agir depresyon gecirilen (olum, agir hastalik vs.) durumlarla da, panik atak olarak ortaya cikar.

CasterTroy
17-07-2011, 03:14
Eger kisi bilincindeyse, uzerine giderek, uzun surecte bas edilebilir.

Degilse psikolojik yardim alinabilir.

Daha cok kendini yalniz ve mutsuz(kendiyle barisik olmayan) hisseden kisilerde gorulur. Bir sekilde toplumdan izole olma durumu mevcuttur. Veya bazen cok agir depresyon gecirilen (olum, agir hastalik vs.) durumlarla da, panik atak olarak ortaya cikar.
Pekala; ama bu korkunun kaynağı salt zarar görme korkusu değil.
Zarar göremeyeceğim şeylerden de korkuyorum, bana asla zarar veremeyecek şeylerden.
Sizce bu ilerlemiş bir çeşit hastalık mıdır?

Neva
17-07-2011, 03:32
Zarar göremeyeceğim şeylerden de korkuyorum, bana asla zarar veremeyecek şeylerden.

Zarar gormeyeceginizi kesin olarak bildiginiz seylerden korkmak daha cok panik atak kokenlidir. Ornegin yolda tek basina yururken, sallanan tabelalarin altindan veya sokak lambalarinin altindan gecme korkusu.. Sonradan meydana gelebilir.

Neden sonuc iliskilerini bir kagida yazarsaniz, daha kolay yuzlesirsiniz. Cunku en azindan bilincindesiniz problemin..

Mesela;

Bir baskasi ile iletisime gecmekten korkuyorum. Sizce nedeni/nedenleri ?

Iletisime gectiginizde ne/neler olabilir? Size ne tur bir zarar verebilir? Asagilanir misiniz? Incinir misiniz? Veya toplumsal anlamda onay gormez misiniz? Toplumsal onay almaniz ne denli onemlidir sizin icin? Bir gereklilik midir?

turden seyleri kendinize aciklayabilirseniz, ustesinden gelmeniz daha kolaydir.

yucemanitu
17-07-2011, 03:55

Neden ilerlemiş bir çeşit hastalık olsun ki; gayet insanî bir şey. Eğer hayatı çekilmez hale getiriyorsa, eğer seni mutsuz ediyorsa psikiyatriste gidersin hem ilaç alırsın hem de ilaç dışında başka önerileri de olur. Bunun ayıbı yok, her insan zaman zaman psikolojik sıkıntılar yaşayabilir, çözümü de işin uzmanına başvurmaktır. Aslında günümüzde herkesin psikiyatriste ihtiyacı var. Doğruca psikiyatriste gitmeni tavsiye ederim.

ereninthenature
17-07-2011, 04:02
Neden ilerlemiş bir çeşit hastalık olsun ki; gayet insanî bir şey. Eğer hayatı çekilmez hale getiriyorsa, eğer seni mutsuz ediyorsa psikiyatriste gidersin hem ilaç alırsın hem de ilaç dışında başka önerileri de olur. Bunun ayıbı yok, her insan zaman zaman psikolojik sıkıntılar yaşayabilir, çözümü de işin uzmanına başvurmaktır. Aslında günümüzde herkesin psikiyatriste ihtiyacı var. Doğruca psikiyatriste gitmeni tavsiye ederim.

aynen.direk uzmanindan yardim alicaksin.ben uyku sorunu cekiyordum bu hafta surekli bir yorgunluk uykusuzluk hemen gittim doktora bir surup yazdi misil misil uyudum bomba gibi oldum.doktora gidip ben uyuyamiyorum arkadas demek garip geliyor insana iste ama sacma aslinda.

Huysuz
18-07-2011, 09:46
Korku ile anlatılmak istenilenin henüz gerçekleşmemiş olaylardan önce yaşanan korku olduğunu varsayıyorum. Yani potansiyel tehlikelerden doğabilecek zararlardan korkmak.

Korku kişinin aklı ve hayal gücü ile sınırlıdır. Bunu anlamak ise oldukça basit. Örneğin alkol alan bir kişi kolay kolay bir şeyden korkmaz. Ya da akli dengesi yerinde olmayan bir kişi. Hayal gücü ile sınırlı olan kısmına gelecek olursak; karanlık ve sisli bir gecede ormanda tek başınıza yürüdüğünüzü hayal edin. Ne demek istediğimi anlayacaksınız. Burada korkunun sınırı sizin potansiyel tehlikeler konusundaki hayal gücnüz kadardır.

Haklısınız..Hayalinizi sınırlandıramazsanız kurduğunuz hayali gerçek bile sanabiliyorsunuz farkında olmadan..

Panik atak yaşayanlar da genelde hayalci kişilerdir..

jadi
27-07-2011, 15:58

Biraz alkol almani tavsiye ederim. Oz buyucusunde korkak bir aslan verdi, buyucu olan icki vermisti zaten :)

Saka bir yana erkeklerin cogu icince bir kavga cikarmak icin ellerinden geleni yapmaya basliyor. Erkeklik ile alkol arasinda boylr bir etkilesim var sanirim.

Bunu erkek oldugunu farzederek yazdim. Kadin olsan dert etmezdin zaten