PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Asya nın fizik olimpiyatları zaferleri

Olimpiyat
18-09-2011, 10:09
1991-2009 YILLARI ARASINDA ÜLKELERİN SIRALAMALARI
http://www.yalcineli.com/new_page_37.htm

İran, Türkiye den çok çok daha iyi.Fizik olimpiyatlarında...

1991den 2009 a kadar hep Türkiye nin önünde.Dünya da da ilk 8 de(Aslında ilk 4 te idi, çok uzun yıllar ama son bir kaç yıldaki kötü sonuçlar ile Dünya 8.ciliğine düştü)

Çok uzun yıllardır Çin in açık ara önde götürdüğü fizik olimpiyatlarında Tayvan, Güney Kore, Hindistan ve Endonezya nın başarıları da dikkat çekici...İran, Rusya ve Çin le beraber Dünya nın en iyileri..

Bilim Asya da...Bu genç beyinleri kaparak ayakta durmaya çalışan Amerika ise Düny da 2.ci ve Asya kıtasının hükümranlığına karşı direnmeye çalışan tek ülke..

Türkiye nin hali ise içler acısı olmasa da, bahsedildiği kadar parlak değil.İlk 20 de bile yokuz.

Olimpiyat
15-07-2015, 13:59
Çok uzun yıllardır Çin in açık ara önde götürdüğü fizik olimpiyatlarında Tayvan, Güney Kore, Hindistan ve Endonezya nın başarıları da dikkat çekici...İran, Rusya ve Çin le beraber Dünya nın en iyileri..

Bilim Asya da...Bu genç beyinleri kaparak ayakta durmaya çalışan Amerika ise Düny da 2.ci ve Asya kıtasının hükümranlığına karşı direnmeye çalışan tek ülke..

Türkiye nin hali ise içler acısı olmasa da, bahsedildiği kadar parlak değil.İlk 20 de bile yokuz.
Bu mesajımın üzerinden 4 yıl geçmiş.
Durum eskisinden de kötü arkadaşlar.

Gittikçe dibe batıyoruz eğitimde. Şu ana kadar 800 den fazla matematik sorusunu Çinceden Türkçeye çevirdim. Birçok Çinli öğrenci ile çalıştım. Yakından tanıma fırsatım oldu.

Lise dönemlerinde bu kadar zekiler ama iş ilerleyen zamanlara gelince, neden yeni teknoloji ,orjinal teknoloji üretmede ABD nin gerisindeler.Bunu çok düşünürdüm.

Sonradan bir Çinli arkadaşın bana dediği gerçekten beni sarsmıştı.
Bize kitabi bilgiler veriyorlar, anlıyoruz hallediyoruz ama ilerleyen yıllarda yaratıcı düşünmeye izin yok, bu yüzden taklit ürünler üretiliyor, demişti.

Bu sanırım Asya ülkelerinin lise düzeyinde Dünya 1. cisi olmasını ama bilim üretmede ABD nin niye gerisinde kaldıklarını da özetliyor.

Biz de ise ikisi de yok. Ne sağlam temel eğitim, ne de yaratıcı düşünce...

Felâsife
16-07-2015, 22:37
Biz de ise ikisi de yok. Ne sağlam temel eğitim, ne de yaratıcı düşünce...
Yani.
Biz bilgi/bilim toplumu değil, inanç toplumuyuz.
Bu inançların hiç biride bize ait olmadığı için, ithal olduğu için, bunlar Tabudur.
İthalleriyse ekstra severiz.

Bu kadar tabuların olduğu yerde de akıl/düşünceye gerek yoktur.

Deep
16-07-2015, 22:43
Bizim sistemimiz memur yetiştirme temelli.

İlköğretim ve Ortaöğretimi devlet okullarinda bitiren ve yüksekogretimimi devam ettiren biri olarak şunları söyleyebilirim:

Sınıflar aşırı kalabalık.
Okullar donanım olarak yetersiz.
Okullar dershaneye yan kurumlar halinde.
Sınav ve ezber odaklı bir sistem aktif.
Notları şişirme,soruları verme gibi fiiller var.

Öğrencilerin hayattan beklentisi ve umudu yok.

Biraz da bizim aile yetiştirme tarzından kaynaklanıyor.