PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Uluslararası Uzay İstasyonu

Firestorm
01-10-2012, 17:49
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/0/04/International_Space_Station_after_undocking_of_STS-132.jpg/800px-International_Space_Station_after_undocking_of_STS-132.jpg

http://spacestationlive.nasa.gov/timeline/index.html

Şu link üzerinden canlı bir şekilde uzay istasyonu izlenebiliyor ayrıca site içerisinde arstonotların ne zaman neler yaptığı vb bilgilere de ulaşılabiliyor...

Cumayagittimgelicem
01-10-2012, 18:00
teşekkürler, röntgene başladım.

başladım da dışarısını gösteriyor şu anda. konuşmalarda gitti. korkutmaya başladı başlarına bir iş gelmiş olmasın. böyle devam ederse reyting yapamazlar üzgünüm.

Firestorm
01-10-2012, 18:05
teşekkürler, röntgene başladım.

başladım da dışarısını gösteriyor şu anda. konuşmalarda gitti. korkutmaya başladı başlarına bir iş gelmiş olmasın.

Belli zamanlarda belli yerleri gösteriyorlar demek ki ben bakarken(10-15 dk önce) birisinin çalışmasını gösteriyordu....

Cumayagittimgelicem
01-10-2012, 18:07
doğrudur, zaman çizelgeleri var anasayfada. görev saatlerinde izlemek lazım.

ALKA
01-10-2012, 18:41
Uzaya çıkmış gibi oldum, paylaşım için teşekkürler..

qlause
01-10-2012, 21:09
canlı olduğunu sanmıyorum, canlı diyorlarsa da en az 1 saat gecikmeli veriyorlardır.

Ama çok güzelmiş.

Lynx
01-10-2012, 21:17
Söyle bir soru aklima takildi..

Tabiki hic arastirmadigim bir sekilde buraya soruyorum..

Yayinda dünyanin döndügünü görebiliyoruz.. Ama bunu görebilmemiz icin Uydunun dünya atmosferinden ve yercekimi etkisinden uzakda olmasi gerekir.. Aksi takdirde ikiside ayni anda döner ve dünyanin döndügünü göremeyiz..

Aklina takilan soruda su.

Yercekiminden ve atmosferden uzakda olan bu uyduyu olmasi gereken yerde nasil durdurdular..

Benim bildigim firlatilan bir roket yercekimi etkisinden cikdigi zaman o hizda sabit kalir. Ve sürtünme olmadigindan hic hiz kaybetmez. Ama bunu durdurmak icinde hava olmadigina göre nasil durdurmus olabilirler ? Havanin olmadigi yerde atesde olmaz. Roketlerin uzayda nasil ateslenerek hizlandiginida anlamiyorum tabiki.

Cumayagittimgelicem
01-10-2012, 21:44
Söyle bir soru aklima takildi..

Tabiki hic arastirmadigim bir sekilde buraya soruyorum..

Yayinda dünyanin döndügünü görebiliyoruz.. Ama bunu görebilmemiz icin Uydunun dünya atmosferinden ve yercekimi etkisinden uzakda olmasi gerekir.. Aksi takdirde ikiside ayni anda döner ve dünyanin döndügünü göremeyiz..

Aklina takilan soruda su.

Yercekiminden ve atmosferden uzakda olan bu uyduyu olmasi gereken yerde nasil durdurdular..

Benim bildigim firlatilan bir roket yercekimi etkisinden cikdigi zaman o hizda sabit kalir. Ve sürtünme olmadigindan hic hiz kaybetmez. Ama bunu durdurmak icinde hava olmadigina göre nasil durdurmus olabilirler ? Havanin olmadigi yerde atesde olmaz. Roketlerin uzayda nasil ateslenerek hizlandiginida anlamiyorum tabiki.

tabi roket mühendisi değilim ama en basit açıklamayla roketler yerçekimi etkisinden çıkmıyor. dünyanın yörüngesine yani tam olarak ne dünyaya düşecek yada uzaya kaçacak yere yerleştiriliyor uydular

roketler sadece yakıtlarını değil yakıtla birleşince yanacak olan maddelerinide taşıyorlar. sıvı oksijen gibi.

xcan
01-10-2012, 22:45
Çok küçük bir örnek vereyimAy dünya ile kütle çekimi ile bağlı.Fakat dünyanın kendi ekseninde bir tur dönmesi esnasında Ay dünyanın etrafında bir tur atmıyor.Aydan bakarsanız dünyanın döndüğünü görürsünüz bu nedenle

Dünya'nın uydusu olan Ay, Dünya'nın etrafında 27,3 gün gibi bir sürede döner.

Lynx
02-10-2012, 01:40
Tamam büyük kütlelerin daima kücük kütleleri kendine cektigini biliyoruz. O halde bu uydular kütle cekimin cok hafif oldugu yerde durduruluyor ve ama ay kadar uzakdada degiliz ama ay kadar büyükde degiliz.

Herneyse dünya gercekden cok hizli dönüyor.

Engse Hohol
11-07-2017, 01:55
✔ (http://www.bbc.com/news/science-environment-23403716) How it works the international space station adlı video'da Astronot Sunita Williams, uluslararası uzay istasyonunun her bölümünü gezdiriyor.

https://www.youtube.com/watch?v=SGP6Y0Pnhe4

Felâsife
11-07-2017, 02:05
Saçlar medusa gibi komik olmuş. :D