PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : TÜRBAN SERBEST BIRAKILSIN

walla
04-11-2006, 21:01
Binlerce genç kızımız İnançları gereği Türban takıyor, fakat Laik Türkiye Cumhuriyetinin Üniversitelerinde Kılık kıyafet kanununa muhalefet edildiği için Türbanlı kız öğrencilerin üniversite eğitimleri engelleniyor. Savunma; Dini öğeler ile kamusal kesimde bulunulamaz.
*Peki bu Müslüman kardeşlerimiz inançlarından dolayı Eğitim hak ve özgürlüklerinden faydalanamıyacaklarmı?
Benim Dinimde Darwinizmdir. Benim Tanrım EVRİMdir
Peygamberim Darwindir. Ben darvinin Tanrının (Evrimin) resülü olduğuna inanırım. Beni ve diğer bütün canlıları Evrim yaratmıştır. Darwinizme göre insan milyarlarca yıllık bir süreçte tek bir canlı hücreden gelişmiştir. Bu süreç içinde insan hiç bir zaman son 5-6 bin yıla kadar örtünmemiştir. Çıplaklık insanın yaratılışında vardır. Hiç anasından giyinmiş, örtünmüş, başını bağlamış bir bebeğin doğduğunu gördünüzmü.
* İnsan ancak Doğanın fiziksel etkilerine karşı (aşırı güneş ışını>radyasyon ve dondurucu soğuğa karşı kumaşı icad ettiği ve deriyi işlemeyi öğrendiğinden beri giyinmektedir. Darvinist dinde Çıplaklık ibadettendir. İnsanlar normal ortamlarda, evde yolda, Üniversitelerde, mahkemelerde (aşırı güneş ve soğuk olmayan) her yerde ÇIPLAK dolaşmalıdır. Ben bir Darvinist din inananı olarak Üniversiteye ÇIPLAK olarak gitmek istiyorum, çıplak olarak derse girmek istiyorum, bu benim en doğal inanç ve ibadet özgürlüğüm, en yasal Eğitim Hakkım ve özgürlüğümdür. Şimdi soyunup ibadet edelim herşey meydanda derslere girelim sevgili Darwinist kardeşlerim , sizde türbanlarınızı takın sevgili müslüman kardeşlerim. Diğer Laik insanlar sizde bizim inançlarımıza saygılı olun lütfen ve Eğitim hakkımızı ENGELLEMEYİN lütfen...

exclusive
04-11-2006, 21:32
Hazır olmuşken Almanya'da da gamalı haç baskılı tişört giymek serbest bırakılsın ;)

Bu arada bizde hala yürürlükte olan kılık kıyafet kanunu aslında uygulanmıyo. Bu kanuna göre sadece din görevlileri dinsel kıyafet giyebilir onu da sokakta, çarşıda vs. giyemez, ancak ibadethanede, ayin sırasında giyebilir.

walla
04-11-2006, 21:37
Yada istanbul - fatih - çarşambada serbestçe giyilir.... *:D

Oguzhan
04-11-2006, 21:53
Walla sende iyice saçmalımışın be kardeşim. Universiteye çıplak gidersen üşütürsün bari hırka felan giyde hasta olma. Herkes istediği gibi giyinmekte ve dolaşmakta özgürdür. Ama kurum ve kuruluşlarda bazı giyim kuşam kurallarıda vardır. o zaman TSK 'da askere gidenlerde ben darwinciyim ve çıplak askerlik yapmak istiyorum desin..

Valla askerlikte darwincilerde böyle deyipte çıplak askerlik yaparlarsa . ehehehe o çıplak askerin akibetini düşünemiyorum. Zahten askerlikte millet karı kız sıkıntısı çekiyor.

Askere darwinci gelince hepsi birden
- oh be en sonunda darwinci biri geldi rahat edicez derler :)))

yanı dediğim gibi kılık kıyafet her yerde serbest olmaz. Kurallar vardır.

walla
04-11-2006, 22:02
Ehbe Oğuzhan kardeşim ben sana ne desem bilmemki. Hani denizde yaşar, pulludur yüzgeçleri var...

dersimmm
05-11-2006, 00:17
keşke che posterlerini asmayı da serbest bıraksalar.

bırakıyorlar mı??

öyleyse polis 4 kasım da yök ü protesto eylemlerinde che ve fidel posterini neden yırttı?

walla
06-11-2006, 12:45
Hem Türban serbest olursa Cumhurbaşkanı kim olacak sorunuda çözülür.Ben olacağım.... *:twisted: *:twisted: *:twisted:

liopleurodon
06-11-2006, 14:32
Hani denizde yaşar, pulludur yüzgeçleri var...

Aslında denizdekiler değilde, göl ve nehirde yaşayanları daha bir makbuldür. Biraz kılçıklı olur ama, olsun..

walla
06-11-2006, 23:30
Liop sazan mı demek istedin.. :D

dersimmm
07-11-2006, 01:18
:twisted: *:twisted: *:twisted: *:twisted: *:lol: *:lol: *:lol: *:lol:

walla
07-11-2006, 21:24
Yabancı bir TVde gördüm, Türbanlı kardeşler üniversitelere giremedikleriiçin, bizi gevurlara şikayet ediyorlardı. Hristiyanlardan medet umuyorlar... *:twisted: *:twisted: *:twisted: *:twisted:

shakespeare
08-11-2006, 02:45
bir kadin neden örtünür...?

toplumsal nedenler...
kurallar...
aile baskisi...
inanc...?
neye inanc?
neden o seye inanmak?

gerekli oldugu icin mi?
sadece inandigi icin mi?

kimse sorgulamadigi icin buralara kadar geldik.eger sorgulansaydi,peygambere de soracaklardi...

peygamber de allaha soracakti...

allah da kendine soracakti...

o zaman?

o zaman sadece inanc,sorgulanacak bisey olsaydi daha önceden sorgulanip cözülürdü zaten arkadaslar...

simdi körü körüne buna inanip bunu uygulayanlari zaten degistiremeyiz...
(zaten büyük bi bölümü samimiyetsiz)

geri kalan da sorgulamadiklarina göre,muhtemelen fanatizme yatkin insanlardir...

allah yardimcilari olsun.saclarini gösterdiklerinde ne oluyosa artik...

vartor
08-11-2006, 08:22
Siz saka ediyorsunuz fakat ateistlerin peygamberini Darwin, tanrisini da evren sanan o kadar cok sazan var ki, nehirler goller bile az gelir.
* *Dikkat ederseniz, allaha veya muhamede yaptiginiz her elestitiriye, darwin ve evrime saldirmakla cevaplar bu balik turu. Iman varya iclerinde, ille de ateistler de, kendileri gibi,evrime ve Darwin'e tapiyor zannederler.Ateistlerin *boyle bir ihtiyaci duymayacagini, muhurlu *beyinleri almaz, alamaz....

eda
08-11-2006, 09:45
arkdaşlar bence tepkimizi başdaki türbanlara degil beyini saran gözle görülmeyen türbanlara karşı olmalı :roll:

kuvvaci
08-11-2006, 10:01
Dostlar!

Bir insanın eğitim hakkı elinden alınabilirmi? Binlerce kızımız başörtüsünden dolayı üniversiteye gidemiyor. Ben yalnızca Üniversitelerde türban serbest bırakılsın diyorum. Kamuda tamam oranın kurallarına uyacak eğer başörtüsü ile hastane veya okulda çalışmak istiyorsa üzgünüm ben en başta dur derim. Dedimye ben eğitim hakkı olarak bakıyorum olaya siyasi simge deniyor parka da siyasi simge değilmi? *Doğrudur yanlıştır allah demiştir muhammed demiştir bunları geçelim ve soruyu tekrar soralım bir insanın eğitim hakkı engellenebilirmi? Dostça kalın

walla
09-11-2006, 20:23
Evet sevgili kuvvacı
Eğitim hakkı engellenemez, peki Türbanlı bir stajyer doktor hanım erkeklik organından hasta olan bir hastayı muayene edermi, edebilirmi, ederse dinen ne olur, hastayı reddedme ihtimali varmı vs vs gibi sorulara yanıt arayalım mı...
Yada Güzel sanatlarda tiyatro bölümünde okuyan bir türbanlı öğrenci başını rol gereği açarmı?
Bu gibi binlerce soru sorabiliriz. Ve diyelimki ben gerçekten Darwinizm dinine mensup olsam, Üniversiteye dal dashak çıplak gitsem benim öğrenim hakkım ne olacak.?
Yada satanist bir dindar şeytan kılığında okula gidebilirmi. ????

walla
10-11-2006, 22:14
Dindar arkadaşların bu konuda fikri yokmu

hiramusta
11-11-2006, 15:06
Niye bir kadın doktor (türbanlı vaya türbansız) bir erkek hastaya bakmak zorunda bırakılıyorki?Erkek doktorların köküne kibrit suyu mu döküldü?Aynı soruyu tersine çevirerekte soruyorum.

walla
11-11-2006, 16:20
Sevgili hiramusta
sen dalgamı geçiyosun zaten adamlar bir doktoru zor buluyo birde yanına erkeklere bakmak için erkek doktor nerden bulacak. Sen sabır ver yarabbim :twisted:

tedirgin_berlin
11-11-2006, 19:35
Sevgili dostlar,bircogunuzun bildigi ve ismimdende belli oldugu gibi ben,Almanya Berlin'de yasiyorum.Sabahlari ise gitmek icin,trafikten kurtulmak ve ulasimi hizlandirmak amaci ile sahsi arabam yerine U-BAHN ve STRASSENBAHN yani metro ve tramvay ile ise gidiyorum.Tramvay bir üniversitenin önünden geciyor ve ilk gördügümde gözlerime inanamadigim bir görüntüyle karsilasmistim.Onlarca üniv.li genclerin arasinda,Türk,Arap hatta Alman olan türbanli kizlar üni.ye giriyorlardi.Diger bircok Almanin boynunda ise haclari vardi...
Metroda ise vagonlari tika basa dolduran ortaögretim seviyesindeki kizlarinda baslarinda türbani olanlar vardi.Bunlarin hicbiri okul kapisinda baslarini acmak zorunda degiller.Hatta baslari örtülü olarak,ortaögretime,üni.ye hatta meslek okullarina hicbir zorlukla karsilasmadan rahatlikla girebiliyorlar...
Peki simdi soruyorum dostlarima:Bir Avrupa ülkesi olan ve Türbani serbest birakan *Almanya mi daha ilerde,yoksa AB ye üye olma cabasi icinde olan Bizim Ülkemizmi???
Biz Türbani cagdasligin önünde bir engel olarak görürken,sayisi milyonlari bulan piril piril gencleri egitimden uzak tutarak,kadinlarimizin egitilmesi ve güclenmesine bir baltada biz vuruyoruz...

walla
11-11-2006, 20:40
Sevgili Tedirgin
Alamanyada Türbanı siyasi bir bayrak yapan bir siyasal parti varmı. Yok ama bizde çok. Adamlar Türkiyeye Şeriat getirmek istiyorlar Almanyaya değil. Anlaşıldımı...

walla
11-11-2006, 20:56
İşte baş örtüsü

http://www.hurriyetusa.com/haberler_foto4/iran_010506_01.jpg

İşte türban

http://img57.imageshack.us/img57/8616/18web7fh.jpg

walla
11-11-2006, 20:58
Birisi adetten birisi kıllığına...

tedirgin_berlin
11-11-2006, 21:09
Bunun faturasinida piril piril genclere kesiyoruz öylemi???
Dostum Walla,insanlarin inancalari ugruna 30 derece sicaga dahi katlanarak baslarina taktiklari örtülerini baslarindan silah zoruylami alcagiz???Sizin özgürlük anlayisiniz,Demokrasi ve Laiklik anlayisiniz bumu yani???
Sakin yanlis anlamayin,ben dinci falan degilim,ben bir deistim ancak en az bir müslüman kadar basörtüsü yasaginin kaldirilmasi taraftariyim.
Demissinizki:Alamanyada Türbanı siyasi bir bayrak yapan bir siyasal parti varmı.
Dogru,Almanya da böyle bir tehdit yok ancak,olsaydi öyle zannediyorumki,türbanli kizlari egitim yuvalarindan uzaklastirmak yerine,bu partileri siyasetten uzaklastirma yoluna giderlerdi...
Hala anlamamakta isar ediyorsunuz,Türban,Basörtüsü yada adina ne derseniz deyin bu ülkenin bir gercegi ve bu gercege getirilecek her yasak,vurulacak her pranga,her yasakta oldugu gibi bir direnisle karsi karsiya kalacaktir...
Bu nedenle diyorumki,Özgürlüklere sahiplenme konusunda mangalda kül birakmazken,insanlarin inanclarinda olmazsa olmazlarina da lütfen kelepce vurmaya kalkismayin...

tedirgin_berlin
11-11-2006, 21:19
Zorlamayin lütfen,illa bir kilif uydurmaya calismayin...
Ninelerimiz yada annelerimiz ilk resimdeki gibi baslarini örtüyor olabilirler.Onlara ikinci resimdeki gibi bas baglatmaniz mümkün olmayacaktir.Ikinci resimdeki ise 18-19 yaslarindaki genc kizlarin baglama sekli.Onlarada ilk resimdeki gibi bas baglatamazsiniz.Yani sizinde anlayacaginiz,ortada Basörtüsü ve Türban seklinde terimsel yada sembolik olarak bir farklilik yok.Aradaki fark sadece yas ve zevk icabí degisen TARZ farkliligi...

walla
11-11-2006, 22:18
Aradaki fark sadece yas ve zevk icabí degisen TARZ farkliligi...
Haklısın. *
işte bu tarzın nasıl olacağını siyaset belirliyor... Kızlar kendileri değil. onlara kalsa hiç örtmeyecekler.
İstersen almanyada bir gizli oylama yap... *:P

walla
11-11-2006, 22:23
Ve o siyasi görüşe mensup olmayanlar neden türban takmıyor. Ve o siyasi görüşe sahip olanlar neden kara çarşaf giymiyor.
Türban sadece ve sadece Saadet partisi (selamet partisi) ve uzantısı AKP yandaşlarına aittir.

tedirgin_berlin
11-11-2006, 22:26
siz *madem öyle diyorsunuz ozaman dediginiz gibi olsun.

walla
11-11-2006, 22:30
Sevgili Walla,
Forumlarımızda seviye düşürmeye hakkın yok. Tüm uyarılarımıza rağmen üslubunda ısrar ediyorsun. Bir daha seni uyarmayacağım. Ezkamo.

walla
21-11-2006, 21:13
Tam da yazdıkların gibi şeyleri kast etmiş walla.
frodo

che21
22-11-2006, 21:42
Dostlar!

Bir insanın eğitim hakkı elinden alınabilirmi? Binlerce kızımız başörtüsünden dolayı üniversiteye gidemiyor. Ben yalnızca Üniversitelerde türban serbest bırakılsın diyorum. Kamuda tamam oranın kurallarına uyacak eğer başörtüsü ile hastane veya okulda çalışmak istiyorsa üzgünüm ben en başta dur derim. Dedimye ben eğitim hakkı olarak bakıyorum olaya siyasi simge deniyor parka da siyasi simge değilmi? Doğrudur yanlıştır allah demiştir muhammed demiştir bunları geçelim ve soruyu tekrar soralım bir insanın eğitim hakkı engellenebilirmi? Dostça kalın
merhaba kuvvacı abi yazını okudumda biraz kusura bakma ama sacmalamıssın gibime geldi. unıversıtede basortusu serbest olsunda uniyi bitirince okulda hastande takmasın dıyorsun:)
yahu zaten o zaman cıkarıcaksa 4 yıllık turban takınca sevabmı kazanıcak 4 yıl boyuncada takmasa olur nıye 4 yıl takıyorki. bu arada bence turban serbest olmalı.
turbanın takılması bence ne geriliktir nede cagdısı bir şeydir. birisi turbanlıdır diye cagdısı gerici denemez. burda cok guzel bir yazı gormustum: cıplaklık medenıyetse en medeni yaratıklar hayvanlardır" dıye yazıyordu tamamen katılıyorum. mini etekli dekolteli bir bayan unıversıtede okuyor bişey olmuyorda turbanlı bırı okuyuncamı kıyamet kopuyor. bence bu ulke iki şeyden kaybettı biri laik anti laik çatısması dıgerıde sag sol catısması.ha ülke bölündü ha bölünecek ha seriat geldi ha gelecek korkularıyla sureklı dıken ustunde yasatıldı bu millet.herkes bılıyorki şeriat bu ulkeye bır daha asla gelmez aslında turban seriat gelıyor korkusundan dolayı deil bi inatlasma oldugu ıcın yasak şuanda. turban takılıcak dıyen biriyle buna ızın vermem dıyen dıger partının ıktıdarını saglıyor bu konu.
cagdaslık turbansızlıkla olmuyor bası acmakla cagdaslık olmaz.ben şuna ınanıyorum nasılki simdi orhan pamugun basarısını cekemeyenler ona yumurta atanlardan tarih hesap soracak onları yerden yere vuracaksa bugunde turbanı yasaklayanlarıda aynı seikilde yerden yere vuracaktır.
şimdi bir inanc var burda bazı arkadasların kabul etmedıgı ama mılyarlarca ınsnaın kabul ettıgı bir kıtap var ve bu kıtaba ınanlar basortusunu bir emir telakki edip kullanıyorlar bunu takmayınca cehenneme gideceklerıne ınnaıyorlar siz ınanmıyabılırsınız ama ınan boyle ınanıyor turkıyenınde 100de 80 i hadı buna belkı karsı cıkarsınız yuzde 5 i dıyelım boyle ınanıyor bu yuzde 5 i turbanı bu yuzden takıyor yuzde 4 ude sırf sımge olsun dıye takıyor dıyelım peki ya gerıye kalan yuzde bir e nıye karsı cıkıyorsunuz. kurunun yanında yaştamı yanacak?
turban bence butun humanist ınsanların serbest olsun demesi gereken bir meseledir.
eger alevilere karsı yapılan sıvas katliamını yaparken sadece ınsan hakları ıcın yaparsak bunu antisünnicilige cevırmeden milliyetci bir alevi olmadan yaparsak humanıst dusuncelerle yaparsak daha guzel olur. sivas katliamını lanetleyenlerın turbanada karsı cıkmaları tesaduf deil. ama kin tutmadan kın gutmeyen goruslerımız olmalı.
bu bir insanhakları konusudur.yani televızyonu acmıssınız hergun boynunda hz ali nin kılıcının oldugu kolyeyı takan basınada kırmızı bır kusak baglamıs olan bir alevi hanımın unıversıteye alınmadıgını dusunun herzaman girebılen ama bugun sımgelestırıldıgı ıcın yasaklandı denıp o kızın kapıdan cevrıldıgını dusunun. kendınızı o kızın yerıne koyun. o kolyeyı boynundan koparıp basındakı kusagıda cıkarıp unıversıteye girermiydi uzulmezmıydı.hıcmı ıcı sızlamazdı.
bu hep rovanş oldu
adnan menderese karsılık deniz geçmiş..
gibi.
bılmıyorum ben cok uzuluyorum.gecenlerdede burda biri turbanlı bır kadın haber sunmus tv de dıye fahişe bile denilmişti.
sırf turban kullandıgı ıcın. ya burda dınler tartısılmalı elestırılmelı ama fahişe gibi genelev kadını gibi tabırlerle *bu kutsala hakaret edılmesı dogrumu sizce?
ımkanlarım olsa bende bagımsız dusuncelerın yazabılecegı yorumlar yapabılecegı bir site acardım dinleri eleştirebılırdı herkes ama kutsallara hakaret etmeden.eleştiriyle hakaret cızgısını birbirinden ayırmalıyız bence.ayrıca dısarıdan bakıldıgında burasının ateizm yada farklı dusuncelerın elestırılerın yapıldıgı bir siteden cok milliyetcı alevilerin sunnilige olan hakaretlerı gibi goruluyor bunda yonetımınde payı var tabiki.buraya sivas katlıamının videosunu hemen bulan bir yönetici sinagogların patladıgı ınsanların parcalanarak öldügü istanbuldakı sinagog goruntulerınıde koyması gerekırdı bence.
şimdi iki sorum var:
burası ozgur dusunce adı altında milliyetçi mezhepci sunnilerın kutsallarına yapılan hakaretlere gozyuman hatta bunu ateist dusuncelerın *catısı altında oldugunu ılerı surup *destekleyen bir sitemi?
yoksa yahudiligin muslumanlıgın hristıyanlıgın eksık yada elestırılmesı gereken yerlerının tartısıldıgı teorılerın tartısıldıgı bilimi takıp eden bilimdeki ilerlemeleri ılkcagdan baslıyarak filozofların dusunduklerını tartısan arastıran dinli yada dinsiz herkese hıtap eden bir sitemi?
ben ateist deilim ateistlerden nefret etmem goruslerıne saygı duyarım. ama burda sureklı bir hakaret dalga gecme sozkonusu. peygamberin ıcızldıgı karikatur ıcın burda kaç video yayınlandı allah askına?
ama eger bir aleviye bir sunni boynunda hz ali kılıcı takmıs dıye dövseydı inanın bu sıtede haftalarca tartııslırdı . burası alevi sitesi deil tum dınlerın tum dınsızlerın tum dusuncelerın ozgurce tartısılabıldıgı bir site olsun lutfen

istavrit
22-11-2006, 21:57
tedirgin-berlin dedi:
Dogru,Almanya da böyle bir tehdit yok ancak,olsaydi öyle zannediyorumki,türbanli kizlari egitim yuvalarindan uzaklastirmak yerine,bu partileri siyasetten uzaklastirma yoluna giderlerdi...

sevgili tedirgin yasiniz nedir bilmiyorum...hatirlayabilirsiniz.

almanyada *1975 yillarda marksist orgut baader-mainhoff vardi...yakalandiktan kisa bir sure sonra hapishanede olu bulundular..almanyada demokrasi *sisteme mudehale edene kadardir...

bencede yanlis degildir..

dersimmm
23-11-2006, 00:56
türbanlı kız daha güzel

zelzeleci
27-11-2006, 14:48
Yüzde 99 müslümansa yüzde doksandokuz da türban takmalı
Yüzde 99 türban takıyorsa yüzde 1 de üniversitelere türbansız girmemeli.
Sonuç: yaşasın türban, yaşasın şeriat

walla
03-12-2006, 03:48
Haydi müslüman kardeşler, siz üniversitede inancınızdan dolayı türban takın bende aynı haklardan dolayı çıplak üniversiteye gideyim. Hadi iklna edin beni. yada saldırın.

Birisi
03-12-2006, 03:58
gözü kapalı fanatizm kimseye bişey kazandırmaz...

kenthewhitelion
03-12-2006, 10:40
Şeriata yaşasın diyen insanları anlamak ne mümkün. Benim türban takma özgürlüğüm var diyeni keza. Laik cumhuriyetle birlikte edindikleri özgürlüğü anlamamalarından sanırım bu tepki. Bilemiyorum belki yarın tekgüç bir dini otorite tüm özgürlüklerini engelleyip onları istediği gibi yönlendirmeye başladığında mı 'eyvah ben yanlış yaptım diyecekler!'. Yani Osmanlıdaki gibi ezilen halk durumuna düştüğünde mi akılları başlarına gelecek. Özgürlük onların türban takıp başı açıkların 'fahişe' olarak suçlanıp taşlanması mı olacak? Neyin özgürlüğü? Yalan yanlış dini youmlar yüzünden kendini kısıtlamak mı! O da yetmiyormuş gibi bunu başkalarına zorla kabul ettirmek mi! Demokrasiyi kullanıp onun altını oyabilmek bile ne denli özgür olunabildiğini gösteriyor. Yarın Hitler gibi seçimle gelen birisi tepenize çıkarsa kan dökerek mi demokrasiye dönmeyi düşünüyorsunuz. Unutmayın sevgili dinci kardeşlerim: Her inançlı sizin gibi de düşünmez. İşinize gelmeyen bir iş yaptığında seçip değiştiremeyeceğiniz dinci bir iktidar başınızda olursa hangi özgürlüğe sarılacaksınız.
Bırakın din vicdanlarda kalsın. Ramazanlarda insan döverek, Namaz kılmayanı dışlayarak, içki içeni taşlayarak kısacası başkasının özgürlüğünü kısıtlayarak kabul ettirmeye çalışmanız boş bir çaba. Çok doğru ise inandığınız zaten insanlar bunu görür. Yok değilse o zaman yine demokratik ortamda insanlar doğru yolu tartışarak bulurlar demiyorum; en azından huzur içinde ararlar. Daha nasıl anlatsam bilemiyorum. Yüce Atatürk'ün hayatını adayarak bize sunduğu imkanları geliştirerek yüceltmek dururken yermek değersizlemeye çalışmak zaman kaybıdır.
Unutmayın sevgili dinci kardeşlerim bu dünyanın akıllıları sadece siz değilsiniz. Başka düşünceler de var. İster kabul edin ister etmeyin. Ama ederseniz daha yaşanır bir dünya olur yaşadığımız. Dinine safça inanan ve siyasete ve başkalarına bulaştırmak gibi bir çabası olmayan insanlarımızın affına sığınıyorum. Haydi hoşçakalın

kuvvaci
03-12-2006, 14:47
Sevgili Che 21!
Öncelikle belirtmeliyim ki hiç bir düşünce saçma, aptal, yanlış vs. olarak değerlendirilemez. Katılmayabilirsin ancak benim veya birbaşkasının düşüncelerenini savunması için elinden geleni yapmalısın çünkü Voltaire' ninde dediği gibi ben öyle yapmaya çalışıyorum. Galiba ben anlatamadım yada yanlış anladınız Üniversiteler de hizmet alınır hizmet sunulmaz bir insanın nasılki hastalandığında tedavi olması hakkıysa eğitimde bir hakkıdır. Eğitim hakkı engellenemez ama Kamusal alanda türban takmaya kalkarsa yada kippa yada Hıristiyanların simgesi rahibe elbiseleri ile orduya yada hastaneye gireceğim derse bu olurmu? Her mesleğin bir resmi elbise yönetmeliği var. Sen bu mesleği seçerken bu kurallara uyacağının beyan etmişsin. Şimdi göreve başlayınca yok arkadaş ben kippa giyeceğim yok rahibe elbisesi giyeceğim deme hakkına sahip olabilirmisin? Türban bir özgürlük değildir. Nasıl Walla dostun çıplak gezmesi özgürlük değilse....Ama inancı gereği sokakta yada evinde istediği gibi giyinme hakkına sahiptir. Hiç kimse başı örtülü yada açık diye çağdaştır yada değildir diyede değerlendirilemez ben nice insan tanırım kafaları kapalı olduğu halde beyinleri aydınlık. Kadının kafasını kapatmanın erkekleri tahrik etmesini önlemek için gibi bir mantıkla gidersek ben bir erkek olarak hiç bir kadının saçından tahrik olmadım. Olanada rastlamadım Ha yüzü olur. gözü olur dudakları olur el ve ayakları olur ama saç duymadım. Hem öyle olsa bile neden kadınlar saçlarını kapatsınlar ki erkekler gözlerini kapatsın öyle değilmi?
Dostça kal saygılarımla...

03-12-2006, 16:02
Türban konusu yazık ki çok sömürülen ve yozlaştırılan bir konu oldu. Türban takanların, türbanı kesinlikle bir şeriat isteği yönünde kullandıklarını - en azından hepsinin değil - söyleyemem. Ancak türbanın şeriat göstergesi olduğu da su götürmez. Ben burada 2 hususa dikkat çekmek istiyorum.
1 - Pek çok kadın türban sayesinde çalışabilmektedir. Çevresinde türban baskısı altında olan kadının işe gidip gelmesi türban sayesinde olmaktadır. Aksi takdirde örümcek kafalı babaları, kardeşleri veya kocaları onları evden çıkartmamaktadır. Kadının bağımsızlığında, ekonomik bağımsızlık en önemli etmendir.
2 - Üniversitelerde türbanlı öğrencilere erkek öğrencilere kıyasla eşit davranılmamaktadır. Zira erkek öğrenciler herhangi bir simge takmadıklarından onlardan örümcek kafalı olanlar rahatça girip çıkabiliyorlar. İşte bu da türbanlılara fırsat eşitliği olmadığı bahanesini ortaya çıkartıyor.

Esasen tedirgin_berlin'in sözü doğru: 'Almanya'da olsa partileri kapatırlardı'. Ancak burası Türkiye ve Anayasa Mahkemesi bu hususta görevini yapmıyor.Anayasa mahkemesi savcısının senelerce önce harekete geçerek Akepe'yi kapatma davası açması gerekirdi. Ancak onlar hep birden Güney Amerika incelemeleri yapmakta bir beis ve çıkarcılık görmüyorlar. O zaman olay üniversitelerin bu işi hazmetme kapasitesine gelip dayanıyor. Yazık ki çoğu üniversiteler de türbanlı öğrencilere ses çıkartmıyor, öğretim üyeleri de başlarını derde sokmamak için ağız açmıyor ve bu boşluklardan da bu yobazlar yararlanıyorlar.

Aslında halkın <dinin, günlük işlerde kullanılmasının demokrasiye aykırı olduğunu> kavraması veya kavratılması gerekir. Yani laiklik demokrasinin olmazsa olmaz şartıdır. Tabii çoğunuz bu beylik laflardan sıkıldınız ama gerçek de budur.

Esasen türban resmi kurumlar dışında zaten serbest. Hülle iğrençlğine de son yok ki. Bundan sanki <türban resmi kurumlarda da serbest kalsın> sonucunu çıkardığımı sanmayın. Ama gereken, her şeyi sorgulamayı anlatmak, öğretmek, kavratabilmektir. Eğer sorgulamaya başlarlarsa, o zaman kulluktan insanlığa gelecekler, siyasilerin ve çıkarcıların piyonu, aleti olmaktan sıyrılacaklardır. *

Esenlikle...

walla
04-12-2006, 17:50
Kadın neden kapatılır. Cevap işte burda.

Histrionik kişilik bozukluğu:
Cinsellik dışındaki her konu aşırı cinselleştirilir ancak cinsel yaşamlarında derin cinsel korkuları ve kısıtlanmaları vardır.

Örnek: Kadınlarının kapatılması, kadınlarının erkeklerle perde arkasından ve hatta ağzında bakla ile *(kadınsı sesinin değişmesi için) konuşturulması gibi.

Geniş bilgi için
https://www.psikonet.com/konu.asp?kid=117
Muhammedi burada hatırlayacaksınız.

mhmd
04-12-2006, 17:56
Sn. Walla,

Artık karar verseniz diyorum. Bir tarafta 25-30 eş diyerek yeriyorsunuz,
diğerinde; cinsellikteki derin kısıtlamalar diye.
Hangi birini değerlendirelim şaşırdık.
Tenis seyircisi gibi olduk burada...

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın

walla
04-12-2006, 18:13
25-30 eş istemesi güç göstergesidir mesela Muhammed 20 erkek gücündeydi değilmi, ama kadınlarını başkasına kaptırmak veya kadınlarının kendinden başkalarını etkilemesinden korkmak gibi kaygıları var bunun içinde kadını hapsediyor.

mhmd
04-12-2006, 18:15
mantıksız

RedStorM
04-12-2006, 20:55
Türbanı siyasal simge haline getirerek; çoğunluğu müslüman insanlardan oluşan bir toplumun inançlarını istismar etmek suretiyle, siyasi iktidarı ve emperyalizme yalakalığı hedef alan partilerin ekmeğine yağ sürmek diye sanıyorum buna deniyor.
*Nedense hep 'bende çıplak giderim o zaman kardeşim' denilir.E o zaman sokağa bi çıkın çıplak olarak; bu insanlar sokakta türbanla dolaşabiliyorlar.
*Bence insanların kapanmasını engellemekle; zorla insanları kapatmaya çalışmak arasında hiç bir fark yok.Diyoruz ki efendim burada türbanı siyasal simge haline getirmiş bir şeriatçı güruhu var böyle bir tehlike içerisinde bunun yapılması haktır,gereklidir.Bu bana Özal'ın bırakın KP kursunlar nasılsa tehlike geçti açıklamasını anımsattı.Malum çıkarcı siyasetin öncülerinden ... Özal'ın.
*Özellikle 80 sonrası denilen dönemde yoğunlaşan bu türban tartışmaları ve safların yavaş yavaş keskinleşmesiyle bu gün AKP iktidarını çağırdık.Bu şekilde inanan ve buna uygun şekilde giyinmek isteyen insanlarla savaşmaya devam ettikçe Molla iktidarını da çağırırız gibime geliyor.KP lerin yasallaşmasıyla çekiciliğini kaybettiğini de göz önüne alırsak bir şeylerin yasaklandıkça daha çekici olduğu,çekim gücüne kapılmış insanları da marjinalleştirerek militize ettiğini de anımsarsak;Türbanı yasaklamanın ve buna alkış tutmanın şeriatla noktalanacağını söylemek abes olmasa gerek.Türbanlılar okula girmesin demek yerine türban arapların islamdan önceki geleneklerinden islama geçmiş bir olgudur,arap kültründeki pisliklerden ve kadını aşağılamanın yollarından biridir demek daha doğru bir yaklaşım sanırım.
Özellikle AKP iktidarı döneminde sürekli temcit pilavı gibi ekranlara ve gazetelere taşınan bu konunun tanıdığım pek çok anti şeriatçı müslümanı bile derinden etkilediğini görmekteyim.
Sonuç olarak zorla türban istemiyorsak,zorla türbanını çıkar da dememeliyiz...

sevgili mhmmd 25-30 eş peygambere özel olmakla birlikte kendisine bir kısıtlama bulunmamakta olduğu kısıtlamanın ümmetine olduğu görülmekte.bu yüzden saçma demeniz saçma...ayrc bakınız:arkadaşlarından kimlerin karılarını kendisine karı olarak almıştır...

mhmd
04-12-2006, 23:13
Sn. RedStorM,

Türban ve giyim tarzı deyince; tarihin içine girip o dönemin toplumsal kabullerini ve toplum psikolojisini çok güzel tahlil ediyorsunuz.
Ve hatta bazılarınca milat kabul edilen bir dönemden öncesinden başlayan, çok önce başlayan bir uygulamanın izlerini dahi sürüyorsunuz.
Bu izler ki Sümerlere kadar uzanabilen ve o dönemin kullanım tarzı olarak; şu an düşünemediğimiz terslikteki kullanım durumunu!

Gerçekten bu bakış açısı bilimseldir, rasyoneldir, mantıklıdır.
Gerçekten de oldukça dürüstce, kayıtlı ve tarihi yaklaşımlardır.

Ah o yaklaşımın yüzde birini, peygamberin evlenmeleri ve eşlerinde de gösterebilseniz. Ah, ahh.

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın.

mhmd
04-12-2006, 23:47
Sn. RedStorM,

Türban ve giyim tarzı deyince; tarihin içine girip o dönemin toplumsal kabullerini ve toplum psikolojisini çok güzel tahlil ediyorsunuz.
Ve hatta bazılarınca milat kabul edilen bir dönemden öncesinden başlayan, çok önce başlayan bir uygulamanın izlerini dahi sürüyorsunuz.
Bu izler ki Sümerlere kadar uzanabilen ve o dönemin kullanım tarzı olarak; şu an düşünemediğimiz terslikteki kullanım durumunu!

Gerçekten bu bakış açısı bilimseldir, rasyoneldir, mantıklıdır.
Gerçekten de oldukça dürüstce, kayıtlı ve tarihi yaklaşımlardır.

Ah o yaklaşımın yüzde birini, peygamberin evlenmeleri ve eşlerinde de gösterebilseniz. Ah, ahh.

Hatalarımızı, cehaletimize bağışlayın.

dersimmm
21-12-2006, 12:22
warsın serbest bırakılsın, sanki çok laik bir ülkeyizde laikliğimize zarar gelecek. yarım metre örtüyle hiç bi şey olmaz

walla
23-01-2007, 18:01
Meselenin özü şu. Önceki koalisyon Hükümeti zamanında AKP türban Üniversitelerde serbest kalsın diye bağırığ çağırıyordu, seçimlerde de Türban konusunu Oy avcılığına çevirdiler.
* AKP şimdi meclisin büyük çoğunluğunu eline geçirdi, neden Türbanı serbest bırakan kanunu çıkarmıyor, neden Türban için artık gösteriler yürüyüşler yapılmıyor.
* Neden mi, İktidardan düştüklerinde bir dahaki seçimlerde ellerinde Oy yakalayacak oltaları olsun diye.

23-01-2007, 18:29
Sorun turbanlilarin cok kolay turbansizlar icin baski unsuru haline gelmesidir. Bugun laik Turkiye'de bazi universitelerde insanlar oruc tutmadigi icin oldurulmedimi? Insanlar bugun dunyanin heryerinde islam adina akla gelmeyecek siddete basvurmuyorlar mi?

Bundan bir sure once ben daha universitede ogrenci iken solcu arkadaslarimizla beraber turban yasagini protesto ettik ve bunu bir ozgurluk meselesi olarak gorduk. Ama bugun bu insanlarin verdigimiz kavgayi haketmediklerini dusunuyorum. Bir kadina turban bir ozgurluk olarak verilemez, tipki intihar hakkinin bir ozgurluk olamayacagi gibi.

Ikinci konuda Turkiyede oruc tumadigi halde sokakta carsida pazarda bisey yemeden oruclu rolu yapan insanlari dusunun. Inanan insanlar biraz hakim olduklari hicbir ortamda insanlara oruc tutmama ozgurlugu bile vermemistir, yani inananlar tanridan daha buyuk bir tehdit haline gelmislerdir. Veya seriatle yonetilen bir ulke turban takmamanin bir ozgurluk meselesi olabilecegini akillarindan bile gecirmemistir. Yani inanan insanlara ozgurluklerini verin olsun bitsin, ne bizim onlarla isimiz olsun ne onlarin bizle isi olsun diye bir konu yok. Bu sebeple laik devletlerin musluman kitleleri bir tehdit olarak gormesi normaldir. Su da unutmamalidir ki birkac bin partizan kurt 'te bugun Turkiye icin bir tehdit olusturmakta ve kendi ozgurluklerini bagimsizliklarini bizden ayri tutmaktadirlar. Bu yuzden Turkiye'de yasayan diger halklarin menfaatlerini milliyetci bir tavirla iten ve sadece kendi halkina ozgurluk, esitlik ve haklar saglamak isteyen bencil bir partinin, bu halkin parasiyla donen bir mecliste isi yoktur.

Bir arkadas yukarlarda biryerlerde insan dogasinin ciplak oldugunu soylemis. Ben kendisinin fikrine katilmiyorum, bunun sebebi insan bugun giyindigi olcude evrim gecirmistir. *Tuyleri dokulmustur. Kizim yeni dogdugunda altini degistirirken yada butun kiyafetlerini cikarttigimizda aglardi. Bunun sebebi eger bir bebek ciplaksa kendini kaybedilmis zannedermis. Insanlarinda ruyalarinda kendilerini pantolonsuz gormeleri diger bir ornektir. Insan icin ciplaklik onemli bir unsurdur. Diger bir izlenimimde kopegimle oldu. Kopegimin poposuna sakiz yapisti ve sicaktanda iyice bulasti. Biz oradaki killari kestik ve o killar uzayana kadar kopek hep yatak kanepe altlarindan cikmadi ve acik bir sekilde ciplak olan kismindan utandi. Kadinin ortunmemesi gerektiginin buna dayatilmasi anlamsiz. Ciplak kamplarda insanlarin dogal olan bu mottosuyla kendilerini zorlamalari dogallik degildir. Ben sahsen inancsiz biriyim ama ciplakliktan rahatsiz olurum ve cabuk utanirim.

Kadinin gosterme istegi ise daha cok teshirciliktir. Yani bir kadin nasil olsa insan dogasi ciplak diye mini etek giymez, o haliyle erkekleri etkiledigini, mustechen bir obje oldugunu hisseder ve haz duyar. Eger bir kadinin baldirlari erkegi tahrik etmeseydi mini etek olmazdi. Bunun bir orjinalligi kalmazdi kadin icin. Turban icin bunu soyleyemeyiz. Bir kadin her nekadar kuafore giderek saclarina verdigi bicimle erkeklerin dikkatini cekebilse de, saclarin erkekler icin tek basina erotik bir obje olamayacagi, ancak varolan guzelligi butunleyen bir detay oldugu aciktir.

"ornek: ufff saclara bak efil efil, yerim o saclari be!"

Yani bir kadin eger islam olmasaydi, goguslerini orttugu mantikla saclarini ortmeyecekti. Turban kadinin dogal bir ihtiyaci olarak ortaya cikmayacakti. O yuzden bunun insani bir hak olarak ele almak insanlara intihar hakki vermek gibidir.

FreeWill
23-01-2007, 18:51
Ulkemizde sık sık gundeme gelen konulardan birisi basörtüsüdür. Basortusu ile universiteye girmek bir ozgurluk mudur?

Muslumanlarin Laik TC kanunlari geregi basortulu vatandaslarin universite (ve diger resmi kurumlara) giremiyor. Ve bu konu hakkinda Laik TC Kanunlarina sitemlerini, sikayetlerini, hatta protesto ve eylemlerle baskaldirmalarini gundeme getiriyorlar.

Peki musluman bir kadin "Ben bir musluman bir kadinim, dinim geregi basortusu takmak benim kisisel gorusum ve hakkimdir. Ancak TC Kanunlari benim bu hakkimi gaspederek ozgurlugumu kisitliyor. Demokratik bir ulke olan TC Devleti, benim bu sekilde giyim tarzima neden karisiyor?" gibi yorumlar sarfederken, dini ile ilgili neden sadece bu konu uzerinde odaklasiyor, ve musluman bir kadinin gaspedilmis diger haklarina hic deginilmiyor?

Laik TC Devleti Yasalari musluman kadinlarin sadece basortusune mi engel oluyor?

Ornegin, Kuran'da miras konusunda, kadina erkegin yarisi kadar miras dustugu halde TC Yasalari geregi kardesler arasinda cinsiyet ayrimi yapmayip mirasin kardesler arasinda esit paylasilmasi vardir. Bu yasa ile TC "Allah'ın indirdiği ile hükmetmeyenler kafirlerin ta kendileridir. (Maide-44)" diyen Kuran'a karsi gelerek, miras paylasiminda cinsiyet ayrimi yapmamis oluyor. Peki neden hicbir musluman kadin erkek kardesinin kendisiyle ayni oranda miras almasina karsi cikmiyor? Neden bu sikayetini dile getirmiyor?

Ya da TC Yasalarina gore "kadinin sahitligi" konusunda?

Ya da TC Yasalarina gore "kadinin bosanma hakki" konusunda?

Ya da TC Yasalarina gore "poligaminin yasak olmasi konusunda"

Neden sadece basortusu?

Sakin o basortusu siyasal bir simge olmasin?

"Siyasal simge ile alakasi yok, sadece dinimizin geregi" diyorsaniz yukaridaki sorularin cevaplanmasi gerekir.

"Basortusu ozgurluktur" diyen herkes buyursun!

SAYGILARIMLA

FreeWill

deli_cevat
23-01-2007, 19:04
keşke che posterlerini asmayı da serbest bıraksalar.

bırakıyorlar mı??

öyleyse polis 4 kasım da yök ü protesto eylemlerinde che ve fidel posterini neden yırttı?
Gün gelir gün gelir zorbalar kalmaz gider
Devrimin şanlı yolunda kül gibi savrulur gider

FreeWill
23-01-2007, 19:17
Turban takip universiteye girmek bir ozgurluktur, ancak 'bir hak' degildir.

Laiklik demek tum din ve inanc sistemlerine tarafsiz olarak esit mesafede durmak ve bu din ve inanclarin korunmasinin da teminati demektir.

Turban yasagi bir 'notr' olma halidir.
O universiteye bie turbanli, carsafli giremedigi gibi, papaz kulahiyla bir hristiyan, basindaki minik takkesiyle bir yahudi ya da kel kafasiyla turuncu kiyafetler icinde bir budist de giremez.

Sorun bir kiyafet sorunu degildir. Asil korku o turbanin ardindaki guclerdir. Turbanin musluman kadinin inanci geregi bir kiyafet olmasindan cok, siyasi bir sembol olarak taninmasidir. Dolayisiyla 'Turban' siyasi Islam'in semboludur.

SAYGILAR

deli_cevat
23-01-2007, 19:21
tüm bunların yanında türban takmak serbest bırakıldığı anda türban takan cici müslüman kızları ve takmayan kafirler diye fettoş amcamın kadrolarının cepheleşme yaratmayacağını kim garanti edecek

commandante
23-01-2007, 19:40
Turban takip universiteye girmek bir ozgurluktur, ancak 'bir hak' degildir.

Laiklik demek tum din ve inanc sistemlerine tarafsiz olarak esit mesafede durmak ve bu din ve inanclarin korunmasinin da teminati demektir.

Turban yasagi bir 'notr' olma halidir.
O universiteye bie turbanli, carsafli giremedigi gibi, papaz kulahiyla bir hristiyan, basindaki minik takkesiyle bir yahudi ya da kel kafasiyla turuncu kiyafetler icinde bir budist de giremez.

Sorun bir kiyafet sorunu degildir. Asil korku o turbanin ardindaki guclerdir. Turbanin musluman kadinin inanci geregi bir kiyafet olmasindan cok, siyasi bir sembol olarak taninmasidir. Dolayisiyla 'Turban' siyasi Islam'in semboludur.

çok doğru söylemişsız freewill müslümanların özgürlükleriiçin kazanımlarımızdan vazgeçip kendimizi şeriatçı sistemin şakşakçılarının etkin olduğu bir oratmda bulmak istemiyoruz.Hatta ......

agnostic_z
23-01-2007, 20:22
Ben bi erkek olarak kendi düşüncelerimi belirteyim.Fazla üstüne oturmamuş bi bluejean,bi kazakla normal bi şekilde gördüğüm bi kız; türbanlı bi bayandan,(heleki bu türbanlı dar body,makyaj vb. modifiyeler yapmışsa) çok daha sade ve normal görünüyor bilmem sizin fikirleriniz nelerdir?Ve ben bi üniversite öğrencisiyim.Malum okulumuzda türbanla gelip kapıda çıkaran ve çıkınca tekrar örten bayanlar var.Ve bunların büyük çoğunluğu bırakın erkekleri,açık bayanlara bile gizliden bi cephe alma durumundalar.Kafaları daima önde,duygusuz,beyni yıkanmış,ezik bi şekilde takılıp gidiyolar okula.Tabiki eğitim her insanın hakkı,türbana da aslında karşı sayılmam,sonuçta inancıdır onun iyi ya da kötü;ama işin öbür boyutu bu insanların büyük çoğunluğunun erkekleri geçtik,örtünmeyen kızlara bile kıskançlık,siz yanacaksınız,siz kafirsiniz dercesine bakışları;davranış şekilleri ve ortaya çıkan faşit daire.Ve türbanın serbest olması durumunda ortaya çıkması muhtemel bi durum da zaten kaynamaya ve gaza gelmeye çok müsait olan özellikle de gençliğin bu durumdan büyük bi ivme kazanarak iyice gerilmesi,kaosun oluşma ihtimali ki bu gözardı edilecek bi durum değil!Bu durumun oluşmasına sebebiyet verecekse karşıyım yoksa değilim türbana;ama bu ülkede bunun garantisini vermek,özellikle de önümüzdeki şu günlerde zor çok zor!

FreeWill
23-01-2007, 21:21
Bir cogumuz cocuklugunda hatirlayacagi gibi anamizin, teyzemizin, bacilarimizin, ve bugun bile bir cok anadolu koy ve kasabalarinda gordugumuz gibi Turk kadinin basini ormesi bir tulbent parcasindan ibarettir. Ama son yillarda tirmanisa gecen siyasal Islam bu tulbent bezini ve bu sekilde bas ortmeyi, kendi siyasal amaclarina gore bir sembol haline getirmeyi basardilar. Ve adina TURBAN dediler.
Nedir Turban! Turk kadininin (geleneksel) bos ortusunun materyalini degistirip cenesinin altinda birlesen yere bir cengelli igne ile tutturdun mu, al sana Turban!

Turban siyasal Islam'in bir semboludur.

Kadinin kapanip evde oturmasini nasihat eden musluman erkek zihniyeti, kendi siyasal savasimlari icin, evde oturan bu kadinlari tekrar ayaga kaldirip, eline bir pankart tutusturarak sokaga dokmekte bir sakinca gormezler.

Kadinlar da Islamiyet deyip ozgurlugunu erkegin egemenligine teslim etmis bir zihniyette olmanin bile farkinda olmayarak, sokaklarda elindeki pankartlarla 'ozgurluk' , 'hak' gibi sozlerden bahsetmeleri gercekten dusundurucudur!

SAYGILAR

agnostic_z
23-01-2007, 23:28
Bir cogumuz cocuklugunda hatirlayacagi gibi anamizin, teyzemizin, bacilarimizin, ve bugun bile bir cok anadolu koy ve kasabalarinda gordugumuz gibi Turk kadinin basini ormesi bir tulbent parcasindan ibarettir. Ama son yillarda tirmanisa gecen siyasal Islam bu tulbent bezini ve bu sekilde bas ortmeyi, kendi siyasal amaclarina gore bir sembol haline getirmeyi basardilar. Ve adina TURBAN dediler.
Nedir Turban! Turk kadininin (geleneksel) bos ortusunun materyalini degistirip cenesinin altinda birlesen yere bir cengelli igne ile tutturdun mu, al sana Turban!

Turban siyasal Islam'in bir semboludur.

Kadinin kapanip evde oturmasini nasihat eden musluman erkek zihniyeti, kendi siyasal savasimlari icin, evde oturan bu kadinlari tekrar ayaga kaldirip, eline bir pankart tutusturarak sokaga dokmekte bir sakinca gormezler.

Kadinlar da Islamiyet deyip ozgurlugunu erkegin egemenligine teslim etmis bir zihniyette olmanin bile farkinda olmayarak, sokaklarda elindeki pankartlarla 'ozgurluk' , 'hak' gibi sozlerden bahsetmeleri gercekten dusundurucudur!

SAYGILAR

Bravo;anlatmak istediğim başka birşeyi sen de güzel bir şekilde dile getirmişsin,doğru lafa ne denir?

walla
26-01-2007, 15:08
sevgili Deli Cevat
Devrimin şanlı yolunda kül gibi savrulur gider. diyorsun, ben ne devrimciler gördüm 12 eylül öncesi, şimdi hepsi özelleştir bak nasıl düzeliyo diyorlar, zor kardeş zor bu ülkede olmaz.
Bu arada Freewill kardeş ne güzel konuşuyosın.

Sevgili Respendial
Bir arkadas yukarlarda biryerlerde insan dogasinin ciplak oldugunu soylemis. Ben kendisinin fikrine katilmiyorum, bunun sebebi insan bugun giyindigi olcude evrim gecirmistir. *Tuyleri dokulmustur. Dediniz o arkadaş bendim ama neden beni ciddiye aldın ki. Açık açık kafa buluyorum.

FreeWill
26-01-2007, 18:25
Universite bir bilgi yuvasidir. Orada bilim ogretilir, bilgi ogrenilir. Bilgi demek inanmak, iman etmek demek degildir.

Bir kadin, basini eger dini inanci geregi ortuyorsa, o kadinin benimsedigi bir yasam tarzi vardir demektir.
Yerlerin ve goklerin 6 gunde yaratildigina, Universitedeki evrenbilim egitimi ne diyecek?

Adem'in camurdan yaratildigina, yaratildiginda konusan, alet kullanan, tarim yapan Adem'e o universitedeki Tarih, Arkeoloji, Sosyoloji bilimleri ne diyecek?

Goklerin direksiz olarak durdugu dolayisiyla gogu, uzerimize dusmesin diye Allah'in tuttuguna, yildizlarin sus olsun yaratildigina, Ay'in ikiye yarilip hira dagi eteklerine dustugune, o universitedeki Astronomi bilimi ne diyecek?

Allah'in insanlari cezalandirmak ve korkutmak icin gonderdigi yildirimlara, o Universitedeki meteoroloji bilimi 'evet dogrudur' mu diyecek?

Oraya bilim ogrenmeye gidilir. Tip fakultesinden mezun olup doktor olmus bir musluman bayan, yarin birgun gorev yaptigi hastanede nobetci doktor oldugunda, ve o gece bir motorsiklet kazasinda cinsel organindan agir yaralanmis ve cok acil mudahale yapilmasi gereken bir erkek geldiginde, inanci geregi "namahrem" deyip ilgilenmezse ne olacak?

Bir insan gercekten bilginin "Halis Bilgi" nin pesinden gitmek istiyorsa, Newton'un yaptigi gibi ceketiyle birlikte, duygularini, onyargilarini, inanclarini da vestiyerde birakmasi sarttir.

Inancli birey gider evinde camisinde, egilir kalkar, takla atar, ona hickimsenin karismaya hakki yoktur. Ama Universite bir bilim yerilir. Bilgi'nin uretilisi ve degerlendirilisi bellidir.

Egitim hakki herkesin hakkidir elbette. Ancak Anayasa demek, demokrasi demek, ozgurluk demek degildir. Anayasa 'dingonun ahiri' na bir ceki duzen vermek demektir. Eger demokrasi deyipte, demokrasiyi kullanipta "ozgurluk" naralari atmak o ulkeyi yine dingunun ahirina cevirir. Demokrasinin de kendini savunan bir mekanizmasi vardir.

Bu ulke dingonun ahiri degildir!

SAYGILAR

dersimmm
26-01-2007, 18:30
Devrimin şanlı yolunda kül gibi savrulur gider

aramızda ki kemalistlerin beyinlerini temizlersek bu dediğin gerçekleşecektir arkadaşım

26-01-2007, 20:16
bugün türban serbest bırakılsın diyenler yarın çıkıp da bi namazı çok mu görüyorsunuz diyecekler.mesela üniversitede diyelim ya da devlet daireleri.bi mescit isteyecekler ünvde var zaten. bi de yurtta abdest alırken elimizi yüzümüzü yıkadığımız lavaboya ayaklarını sokmuyorlar mı sinir oluyorum.temizlik imandan mı geliyodu?pardon?

simonuniti
26-01-2007, 20:55
kimyaci abim benim universitede birak mescidi cami var.hocalar dersi erken birakip cumaya gidiyorlar.

ayrica turban falan da oyle yasak degil.bazi hocalarimiz derse turbanli ogrenci aliyor.zaten kampuste turbanli gezmek serbest.yasagi gelin de orda gorun.

vartor
26-01-2007, 20:55
Degerli arkadaslar,
*Daha onceden beni taniyanlar bilir, Kanada'da yasiyorum. Bu ulkede herkes istedigi kiyafeti giyer, istedigi yere gider. Ancak bir baskasina baski uygularsa, kendini mahkemede bulur. Hakikaten laik bir devlettir Kanada, kanunlarla insan ozgurlugu korunmustur.
* *Vatanimiz Turkiye'de malesef laikligin sadece adi vardir. Dinayet isleri adi altinda, devlet tarafindan belirli bir mezhebe maas dagitilan bir ulke, laik olamaz, laik degildir. Sokakta oruc tutmuyor diye dayak atilan bir ulke laik degildir. Diger vatandaslarinin ozgurlugune karsi yapilan suclara , canhiras oparlorlerden yapilan ezan sesleriyle, *rahatsizligina goz yuman bir ulke laik degildir. Bir baska goruse musamaha etmiyen bir ulke ne demokrat ne de laiktir.
* * Turbana musamaha edildiginde nerelere varilacagi bastan bilinen bir ulkede, buna musade etmemek kanaatimce dogru bir karardir. Once laikligi ogrenip uygulamasindan sonradir ki, ben de turbana karsi cikanlara bu ulkede, insan ozgurlugu adina sesimi yukseletebileyim.

dilaver
26-01-2007, 23:21
,,

* * * *İlginç bir tartışma gelişmiş. Gelişmesinin temel argumanı da özgürlük üzerinde dügümleniyor. Özgürlük üzerine söylemlerde bulunan arkadaşların hiç birinin azgürlügü gerçek anlamda kavradıgından emin degilim.

* * * *Mesele bir kere yanlış konuyor. Yasaklanıp yasaklanmamak üzerine dügümlenmiş. Yasaklamak dogrudur ya da yanlıştır meselesini tartışıyoruz ve tartışmakla da bir yere varmamız mümkün degil. Bu argümanla bir yere ulşmak için Musa'nın mucizelerini beklememiz gerekecek.

* * * *Burada temel tartışılması gereken konu bir grubun diger bir grubun bazı davranışlarını, düşünce biçimlerini, kılık ve kıyafetlerini yasaklama hakkının olup olmadıgı dır. Yasaklamak mı gerekir yokasa yasaklamamak mı tartışması bir tekerlemeden öteye gitmez ve de gitmiyor. Bu tartışmanın herhangi bir tarafında yer alan arkadaşlar acaba özgürlük düşünce ve ilkelerinden ne kadar uzaklaştıklarının farkındalar mı.

* * * * Tüm ikilemlerimiz yasaklamalar üzerinde kuruluyor. Sistem bunu bize dayatıyor, yönlendiriyor ve bizler de onların istedigi kayıkçı kavgasının içerisinde yer alarak, özgürlügü yasaklama zihniyetiyle bir tutuyoruz. Bu yasaklamanın mimarları sarı,kırmızı, yeşil renkleri Kürt dügünlernde yasaklayan zihniyetle aynıdır. Fakat aynı zihniyet türbanın gelişmesine yeşil ışık yakan zihniyetle de bire bir örtüşür. Buna Kenan Evren zihniyeti diyelim. Siyasi literatürde faşist ideoloji olarak adlandırılır.

* * * * Bu örnekleme bile ne kadar anlamsız bir didişmenin içinde oldugumuzun göstergesidir. Bu ülkenin yasaları var. Bu yasalar mahkemeye başı kapalı girmeyi yasaklıyorsa bunu uygulamak zorundasınız. Karşı çıkarsanız yasaların uyguladıgı müeyyidelere katlanmak zorundasınız. Aynen onurlu insan İsmail Beşikçi nin yaptıgı gibi. Kaldı ki o eylem de yapmadı, düşünceleri yüzünden hüküm giydi ve ömrünün 17 senesini tek kişilik örgüt olarak cezaevlerinde geçirdi. Hakim karşısında tek savunması ise şu idi. Ben böyle düşünüyorum.

* * * * Mahkemeye başı kapalı olarak girmeyi kıyafet özgürlügüne indirgeyenler, camiye de başı açık girebilmeyi savunabilmeliler. O zaman tutarlı ve demokrat olurlar. Savunamıyorlarsa gerici ve özgürlük düşmanıdırlar. Kamuda kapalılıgı demokrasi adına savunan camide de açıklıgı demokrasi adına savunabilmelidir. Aksi olana takiyye deniyor.

* * * * Şu yasaklanmalı bu yasaklanmamalı diye beyanat verenler kendilerine bu yasaklama hak ve hürriyetini nereden aldıklarını sorabilmeliler. Turban yasaklanmalı. Yahu sen kimsin ve hangi yetkiyle yasak koyabiliyorsun; bu kişinin beyninde kıvılcım yaratabilmeli.

* * * *Toplumların geleneklerine, örf ve adetlerine uygun olmayan kurallar eninde sonunda yok olmaya mahkumdur. İlerlemenin önünde hiç bir gerici düşünce duramaz. Belli bir süre militarist destekli dikta yönetimleri belki kan ve göz yaşı pahasına bunda başarı saglamış gibi gözükebilirler. Ama sonuç Faruk Gürler gibi hücceten ölmek olur.

* * * *Türkiye de yasaklanan bir şey yoktur aslında. Bazı kamu kuruluşlarının kıyafet yönetmeligi vardır. Uymak istemiyorsanız orada yer almazsınız. Bazı üniversite senatoları bir karar almışlardır. Uymak istemiyorsanız orada okumak zorunda degilsinizdir. Camiye başı açık girmek bir yasal yaptırıma baglanmamış olmakla birlikte kimse buna tevessül etmez. Bu gelenek baskıs ve saygıdır.

* * * *Bunu zorlamanın bir anlamı da olmaz ve de olmuyor. Renkleri yasaklama zihniyetinin Türkiye'yi *getirdigi boyutu bizzat hepimiz yaşıyoruz. Bunun yanlışlıgı toplumsal pratikle ispatlandı. Geriye dönüşü de yok. Bundan ders çıkarabilecek hiç bir özgürlük düşüncesi aşıgının, bu tür söylemlere prim verip bu tarz bir tartışmanın da içinde yer almaması gerekir.

* * * *Türbana müsamaha tartışmasını anlamsız buluyorum. Böyle bir tartışma yoktur ve olmamalıdır. Tartışma yasaların uygulanıp uygulanmaması sorunudur. Yasalara karşı da çıkabilirsiniz, ama bedelini ödeyerek.

* * * *Burada temel tartışılacak konu diyanet işleri olmalıdır. Din devlet eliyle yönetilip yönetilmemeli midir. Bu soruya verilecek dogru cevap turbanı insanların kafalarına örttügü bir örtü ile sınırlar.

* * * * saygılarımla

zelzeleci
27-01-2007, 00:15
Birçok yolu var bu olayda çözümün. Yeter ki laik devlet yıklısın ve teokratik devlet kurulsun. Teokraside de çare tükenmez.

Çözüm 1: Türban serbest bırakılsın. Türban takmayanlar aşağılansın. Onlarla dalga geçilsin.
Çözüm 2: Türban takmayan sokağa çıkmasın.( TRT'den gün boyu kadın sağlığına türbanın faydaları bilimsel, ilimsel şekilde anlatılsın.)
Çözüm 3: İsteyen istediği gibi giyinsin fakat herkes özel gözlük kullansın. (Bu gözlükler, keratinden yansıyan ışıkları geçirmez. Böylece saç görünmez. Ancak; kaş, kiprik ve hayvanların boynuzları da görünmez bu durumda. )

Türban takınca özgür olacaksan tak fakat görüyorum ki uçamıyorsun. Çünkü olmayan kanatların, senin özgürlüğünü kısıtlamış.

simonuniti
27-01-2007, 01:10
zelzeleci abim dogru soyluyorsun.hersey kademe kademe oluyor.yavas yavas raya oturtulmaya calisiliyor.bak feto abimize devleti kademe kademe ele geciriyor.futbolcudan tutta eski basbakanlarimiza kadar.politikalari bu adamlarin.

zelzeleci
27-01-2007, 01:36
Göreceğiz bakalım;

Karanlığın sonu bir ulu şafak mı olur yoksa
Türbanın sonu kara bir çarşaf mı?

walla
04-05-2007, 22:24
Üçkağıtçı RTE hükümeti.
Muhalefette iken Türbanı bayrak yaptın, bundan oy aldın. 4,5 sene ezici çoğunlukla iktidar oldun. Neden Türbanı serbest bırakmadın.
cevap çok basit. Tekrar muhalefete düştüğünde oy avlayacak bir malzemen olsun diye. Düşeceksiniz meydanlara yine türbanı bayrak yapıp oy avlayacaksınız. yemezler dimi.