PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İslam toplumunda neden ateistler çok az?

angel333
16-03-2013, 14:48
http://www.pewforum.org/uploadedImages/Topics/Religious_Affiliation/20_religionCountryMap.png

http://www.pewforum.org/uploadedImages/Topics/Religious_Affiliation/08_un-map.png

İslam toplumunda ateistler yok denecek kadar az...

İslamın merkezi olan ortadoğu ve kuzey afrikada 2.100.000 ateist var.

Hristiyan güney ve orta afrikada (sahra altı ) bile 26.500.000 ateist var.

Türkiyede 800.000 ateist tahmin ediliyor. Nufusun % 1 ini oluşturuyor.

Türkiye ateizmde afrikanın gerisinde Kenya bile % 2.5 ateist var.

Bir zamanlar bir katolik hristiyanla konuşurken bana şunu söylemişti.

"Türkler islamdan memnun.Bundan dolayı herhangi bir dine geçmiyorlar"

Bana göre islam toplumunda ateizm hiç gelişemeyecek.

Sizin fikriniz nedir ?

yeops
16-03-2013, 15:22
Çoğu müslüman ülkede;
İrtidad etmenin cezası ölümse,
İslam hakkında en ufak bir eleştiride ölüm fermanı çıkarılıyorsa,
Zina iftiralarıyla insanlara recm uygulanıyorsa,
Oruç tutmuyor,namaz kılmıyor diye insanlar öldürülüyor, dövülüyor, cezalandırılıyorsa,
İçki içtiler diye idam kararı çıkarılıyorsa,
Aklı daha ermemiş çocuklara anlamadıkları koca bir kitap ezberletilmeye çalışılıp çocuk istismarı yapılıyorsa...
Tüm bunları yaparken de Allah'a hizmet ettiklerini düşünüyorlarsa,

O ülkelerde değil ateizm hiçbir şey gelişmez.

ysfrc
16-03-2013, 17:54
Çoğu müslüman ülkede;
Oruç tutmuyor,namaz kılmıyor diye insanlar öldürülüyor, dövülüyor, cezalandırılıyorsa,
Aklı daha ermemiş çocuklara anlamadıkları koca bir kitap ezberletilmeye çalışılıp çocuk istismarı yapılıyorsa...

bunlarin hicbiri dogru olmadigi icun turkiye'de ateist azdir! diger ulkeler ozellikle hiristiyan dunyasi gercekten cok cektigi icin 'isyan' olarak ateizme yonelmis ancak turkiye'de oldugu gibi aksine muslumanlar ezildigi icun ise islam hep onde olmustur

angel333
16-03-2013, 18:40
bunlarin hicbiri dogru olmadigi icun turkiye'de ateist azdir! diger ulkeler ozellikle hiristiyan dunyasi gercekten cok cektigi icin 'isyan' olarak ateizme yonelmis ancak turkiye'de oldugu gibi aksine muslumanlar ezildigi icun ise islam hep onde olmustur

müslümanmısın ?

ysfrc
16-03-2013, 18:47
müslümanmısın ?

bu sorunun amaci nedir?

onemli olan gercek olup olmadigidir. yoksa duruma gore mi bir gerceklik olusturulacak? yani bizim koydensen dedigin dogru yoksa baska koydensen yanlis....

angel333
16-03-2013, 18:47
Çoğu müslüman ülkede;

Katılıyorum...

İslam dünyasında hiçbirşey gelişmiyor...

angel333
16-03-2013, 18:50
bu sorunun amaci nedir?

onemli olan gercek olup olmadigidir. yoksa duruma gore mi bir gerceklik olusturulacak? yani bizim koydensen dedigin dogru yoksa baska koydensen yanlis....

Sorumun yanıtı bu değildi :)

ysfrc
16-03-2013, 18:56
Sorumun yanıtı bu değildi :)

sorunun cevabini biliyor da mi boyle diyorsun yoksa cevap alamadigin icin mi?

angel333
16-03-2013, 19:06
sorunun cevabini biliyor da mi boyle diyorsun yoksa cevap alamadigin icin mi?

Yazdıkların çelişkilerle dolu ondan sordum. :)

Dünyada en çok nefret edilen din islamdır...

ysfrc
16-03-2013, 19:11
Yazdıkların çelişkilerle dolu ondan sordum. :)

Dünyada en çok nefret edilen din islamdır...

ben bu dediginle sualin arasinda bir bag kuramadim! Ote yandan, dogrudan celiskiyi izah edip yorum yapsan ya da soru yoneltseydin daha isabetli olmaz miydi?

Simdi fark ettim ki 'islam dunyasinda hicbirsey gelismiyor' demissin. Ne gelismiyor mesela? Veya neyin gelismesi gerekiyor sence?

Cevabina yardimci olmasi adina, neyi neye gore olcuyorsun da gelisip gelismedigine karar veriyorsun?

angel333
16-03-2013, 19:14
ben bu dediginle sualin arasinda bir bag kuramadim! Ote yandan, dogrudan celiskiyi izah edip yorum yapsan ya da soru yoneltseydin daha isabetli olmaz miydi?

Simdi fark ettim ki 'islam dunyasinda hicbirsey gelismiyor' demissin. Ne gelismiyor mesela? Veya neyin gelismesi gerekiyor sence?

Cevabina yardimci olmasi adina, neyi neye gore olcuyorsun da gelisip gelismedigine karar veriyorsun?

Konu saptı...

Sence gelişmiş bir toplumda ne olur...

ysfrc
16-03-2013, 19:26
Konu saptı...

Sence gelişmiş bir toplumda ne olur...

Onun cevabi senden gelecek ki biz de yorum yapalim. Cunku iddia sahibi sensin!

Yine de soyle derim; bana veya birbaskasina gore gelisme farkli olabilir. Herkesin ve de toplumun farkli eylimi oldugu vechile inkisaf gelisir. Yani romenler calgiya temayulden o konuda gelismisler ciftciler tarladan. Ve takdir edersinki birdigeri berikine gore gelismis ya da geri kalmis sayilir!

Firestorm
16-03-2013, 22:56
İslam düşünceyi aşırı derecede köreltir ve sorgulama yetisinin kaybına yol açar... Bu nedenle islam ülkelerinde dinlerin bi işe yaramıyıcağını fark ederler çok fzla değildir. he bi de bazıları fark ettiği halde yinede çevre tepkisi veya değişik korkulardan dolayı bunu açıklamazlar....

ysfrc
16-03-2013, 23:04
İslam düşünceyi aşırı derecede köreltir ve sorgulama yetisinin kaybına yol açar... Bu nedenle islam ülkelerinde dinlerin bi işe yaramıyıcağını fark ederler çok fzla değildir. he bi de bazıları fark ettiği halde yinede çevre tepkisi veya değişik korkulardan dolayı bunu açıklamazlar....

sevsinler senin Turkceni diyerek gireyim evvela.... hele su korelen hem de asiri derece korelen dusunceyi soyle de bilelim nasil korelmis?! bi de istatistik arastirma uzmanliginiz var anlasilan! tek tek islam ulkesi dolasip insanlarla gorusup bu sonuca vardiniz!!!!!

bi kere su kadarini soylemek elzemdir ki dunyada 2 tane islam ulkesi vardir, biri Turkiye digeri Iran digerleri ise bunlarin artigidir yani son 70, 80 yilda ortaya cikarilmis kukla devletciklerdir.....

ysfrc
16-03-2013, 23:05
turkiyenin durumu malum iran ise ilmi calismalarini azcok tvlerden duymussundur, dolayisiyla biraz destekli at

Neva
16-03-2013, 23:06
Türkiyede 800.000 ateist tahmin ediliyor. Nufusun % 1 ini oluşturuyor.

Türkiye ateizmde afrikanın gerisinde Kenya bile % 2.5 ateist var.

Az olmasi nomal, zira Turkiye'de cok uzun yillar, deistik bir muslumanlik yasandi. Yani insanlar musluman olduklarini zannettikleri surecte, aslinda birer iyi deisttiler.

Bunun etkisi olmus olabilir ateizm bakimindan.

Ilave bilgi;

http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=14540

Neva
17-03-2013, 03:25
Sonraki mesajlar, konunun sapmamasi acisindan, yeni acilan basliga tasinmistir.

http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=31357

Nevandaar
17-03-2013, 07:50
Birkaç sebebi var bence:

1) İslamiyet Türkiye'de pek tanınmıyor ve çoğu insanın inandıkları islam ile kurandaki islam arasında büyük farklar var. İslamiyet'in bir çok kısmı törpülenmiş durumda Türkiye'de. Törpüsüz halini kullanmaya kalkanlara da genellikle "yobaz, onlar dini yanlış yorumluyor, bizim dinimiz bu değil" deniyor.

2) Artık marjinal gözükmek için mi söylüyorlar bilmem, din konusunda konuştuğum insanlarda dinsiz, agnostik, ateist sayısı hiç de azımsanmayacak derecede.
Daha birkaç gün önce bir arkadaşımın müslüman olmadığını ve türk kültürü diye şaman olduğunu duydum ve çok şaşırdım. Esasen dinsiz tabi.
Yani sayı gerçeği yansıtmıyor. Daha fazlayız.

stardust
27-03-2013, 00:53
bana göre islam ın höşgörüsüzlüğü tahammülsüzlüğü bu tip araştırmalarda müslüman ülkelerde diğer hıristiyan budist musevi gibi diğer inanışlara göre daha tutucu kendinden olmayanı öldürme yok etme üzerine kurulu bir din olduğundan bir baskı oluştuğunu düşünüyorum son zamanlarda bu bayağı kırıldı ama özünde hala mevcut bu araştırma tam olarak yansıtmadığını düşünüyorum bundan çok daha fazla ateist var.

Kozmik Perspektif
27-03-2013, 02:06
Birkaç sebebi var bence:

1) İslamiyet Türkiye'de pek tanınmıyor ve çoğu insanın inandıkları islam ile kurandaki islam arasında büyük farklar var. İslamiyet'in bir çok kısmı törpülenmiş durumda Türkiye'de. Törpüsüz halini kullanmaya kalkanlara da genellikle "yobaz, onlar dini yanlış yorumluyor, bizim dinimiz bu değil" deniyor.

Katılıyorum. Müslümanlar İslamiyet gerçeklerini öğrenmektense başlarını kuma gömmeyi tercih ediyorlar. Aslında bizim toplumumuzda ateist olma potansiyeli var. Ama çoğu cehennem korkusu nedeniyle gaflet uykusuna dalmayı, meseleleri yüzeysel ve üstünkörü açıklamalarla geçiştirmeyi tercih ediyor ne yazık ki. Muhammed'in 6 yaşındaki bir çocukla evlenmesi, dinden çıkanın katlinin vacip olması gibi dindeki türlü tuhaf şeyleri Arap hiç gocunmadan kabul ediyor. Bizim millet bunların dinde olduğunu görse dinsiz nüfusta patlama yaşanır bence.

Engse Hohol
31-12-2017, 12:15
✔ (https://odatv.com/ateizler-yine-yapti-yapacagini-3012171200.html) Ateizler yine yaptı yapacağını. Yüksek dozda din'e - islam'a maruz kalırsanız ne olur adlı video yayınladılar.

https://www.youtube.com/watch?v=HIhz9U6BKT8

Cahil Ateist
16-06-2018, 15:18
Bunun sebebi açıkça İslam'dır. İslam sayesinde -onlar açısından- bilimden geri kalan Müslümanlarda Avrupa'dan farklı olarak bilime dayalı bireysellik gelişmediğinden dolayı sürü içgüdüsü sosyal ilişkilerin temelini oluşturur. Bu yüzden sürüye karşı gelenler İslam'ın liderine -Allah figürüne- karşı çıktıkları için sürüye zararlı olarak görülür Müslümanlar tarafından. Sonra da bunları dışlarlar. Dışlamayanlar da zaten bireysel olanlardır, genellikle deist Müslüman tiplerindendirler.