PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ccleaner: PC Optimizasyon ve Temizliği Programı

Erdem Alaca
18-07-2013, 12:46
CCleaner, muhtemelen dünyada en çok indirilen "PC Optimizasyon ve Temizlik" yazılımıdır. Ücretsizdir.

İlk format'tan sonra PC'mizi kullandıkça; kayıt defteri kayıtları (registry), geçici dosyalar, çerezler (cookies), kurup sonra kaldırdığımız programlarla, vb. etkenlerin çoğalmasıyla hard-disk'lerimiz ve sistemimiz bir miktar şişer; CCleaner veya benzeri bir programla periyodik temizlik yaparsak, makinamızı biraz daha bakımlı ve hızlı tutabiliriz.

Bu yazılıma ulaşmak için aşağıdaki link'i tıklayınız:
http://www.piriform.com/ccleaner

PC ve MAC için ayrı ayrı indirmeleri mevcuttur, link'teki sayfada göreceksiniz.

Bu programın; "Geçici dosyalar, çerezler, indirme ve arama geçmişi" gibi öğeler için temizlik yaptığı internet tarayıcılar şunlardır:

"Internet Explorer, Firefox, Google Chrome, Opera, Safari" başta olmak üzere:

"K-Meleon, Rockmelt, Flock, Google Chrome Canary, Chromium, SeaMonkey, Chrome Plus, SRWare Iron, Pale Moon, Phoenix, Netscape Navigator, Avant ve Maxthon."

--------------

Tarayıcılar dışında Windows işletim sistemiyle alakalı temizlikler (çöp kutusu, gereksiz dosyalar, ileri kayıt defteri temizliği, DNS ön belleği, vb.); ayruca "Windows Media Player, eMule, Google Toolbar, Microsoft Office, Nero, Adobe Acrobat, WinRAR, WinAce, WinZip... ve daha bir çoğu", şeklinde tanıdık ve bilindik 3.parti programlara has temizlikler; CCleaner vasıtasıyla yapılmaktadır.

--------------

CCleaner'ın bu gibi başlıca özelliklerinin yanısıra:

* Program kaldırma (uninstall)
* Windows ile otomatik olarak başlayan başlangıç dosyalarının yönetimi
* Dosyaları sağ-tıkladığımızda karşımıza gelen menülerin yönetimi (context),
* Ayrıntılı dosya arama/bulma
* Sistem kurtarma (System Restore)
* Güvenli dosya ve disk silme

...gibi extra bir takım özellikleri de vardır.

Başta da belirttiğim gibi, ücretsiz bir yazılım olması, kendini çok sık güncellemesi ve yaparım dediği işi yapabilmesi; benim sevdiğim özelliklerindendir.

Esen kalınız,

Ahlaksız
18-07-2013, 13:20
Advanced systemcare programını kullanıyorum..
http://www.gezginler.net/indir/advanced-systemcare-free.html

murted
18-07-2013, 13:54
Bedava ama bedavacılara destek yok. :)
http://www.piriform.com/ccleaner/download
Pro versiyonu ile ücretsiz versiyonu arasında fonksiyon olarak kayda değer bir fark yok.

Çıktığı ilk zamanlardan beri kullanırım, benim için olmazsa olmaz yazılımlardan biridir. Ben de herkese tavsiye ederim.

ALKA
18-07-2013, 16:56
Yeri gelmişken ücretsiz ve çok yararlı başka bir programdan da bahsedeyim. Adwcleaner ile toolbar'da görünen ama istenmeyen Delta Search ve benzeri reklam ürünlerine yönlendiren programları silebilirsiniz. Bunu CCleaner ile yapamıyorsunuz ama Adwclaner ile çok basit şekilde yapabilirsiniz.

murted
18-07-2013, 17:28
Yeri gelmişken ücretsiz ve çok yararlı başka bir programdan da bahsedeyim. Adwcleaner ile toolbar'da görünen ama istenmeyen Delta Search ve benzeri reklam ürünlerine yönlendiren programları silebilirsiniz. Bunu CCleaner ile yapamıyorsunuz ama Adwclaner ile çok basit şekilde yapabilirsiniz.

İyi de Alka, ccleaner trojan da temizleyemiyor, internetten dosya da indiremiyor, resim, video falan da düzenleyemiyor, müzik de çalamıyor. Seninkisi adından da anlaşılabileceği gibi adwareleri silmek için yazılmış bir program. Tabi ki cclenaer değil de seninkisi silecek adwareleri. :)

ALKA
19-07-2013, 01:15
Bir programı indirdiğimizde bazen içinden Delta-Search çıkıyor ve bu programı Ccleaner ile temizlediğinde veya geri kaldırdığında dahi Delta-Search gitmiyor. Ayarlardan da yaptığında Delta Search gitmeyebiliyor. Böyle bir durumda Ccleaner ile yapılan geri kaldırma işlemi yararlı olmadığında ek olarak Adwcleaner kullanılabilir. Eğer konu dışıysa veya alakası yoksa mesajlarım silinebilir tabi.. Ayrı bir başlık açmak istememiştim bunun için..

murted
19-07-2013, 01:22
Bir programı indirdiğimizde bazen içinden Delta-Search çıkıyor ve bu programı Ccleaner ile temizlediğinde veya geri kaldırdığında dahi Delta-Search gitmiyor. Ayarlardan da yaptığında Delta Search gitmeyebiliyor. Böyle bir durumda Ccleaner ile yapılan geri kaldırma işlemi yararlı olmadığında ek olarak Adwcleaner kullanılabilir. Eğer konu dışıysa veya alakası yoksa mesajlarım silinebilir tabi.. Ayrı bir başlık açmak istememiştim bunun için..

Onlara adware deniliyor. Bazısı casus oluyor, kişisel verilerinizi toplayabiliyor, bazısı size sürekli reklam gösteriyor. Öyle normal rutinle kaldırılamadığı için ancak senin de bir tanesini kullandığın adware temizleyici programlarla bunlardan kurtulunabiliniyor.

Ağlamana gerek yok, takılıyorum sadece. :)

errata
19-07-2013, 01:52
Bir de Defraggler vardır bu Piriform'un, bedava disk birleştirici.

Piriform tarafından üretilmeyen olmazsa olmaz bedava programlar.

7-zip, bedava zip, rar, 7z sıkıştırma aracı.

Notepad++, bedava yazı düzenleyici. Genelde bilgisayar programı yazanlar falan kullanır (Aslında sadece web yazılımları yazanlar kullanır.). Windows'un standart notpad'i yerine.

Screamer Radio, en baba internet radyo dinleme programı. Yayını mp3 olarak kaydedebiliyor. İçinde kayıtlı ve kategorilendirilmiş 4000 tane radyo istasyonu var.

AVG Antivirüs Free Edition, paralı olan sürümü de var ama ev kullanıcısı için kıvır zıvır dışında bir şey vadetmiyor.

PDFCreator, bedava pdf yapıcı. Yüklediğinizde bilgisayarınıza bir pdf yazıcı ekleniyor. pdf yapmak istediğiniz herhangi bir şeyi yazdır dediğinizde bunu seçiyorsunuz ve tataaa. Her zaman son sürüm Ghostscript içerdiğinden her zaman gayet hızlı ve temiz çıktı veriyor.

CDex, müzik CD lerini mp3, wav gibi sıkıştırılmış dosya biçimlerine çevirmek için birebir bir bedava program. Orjinal CD aldığımda bununla mp3 veya ogg yapıp CD'yi arşive kaldırıyorum.

Şimdilik bu kadar yazayım

errata
19-07-2013, 03:27
6 ay boyunca bedava Office 2013 Professional Plus kullanmak ister misiniz?

Hem de yasadışı hiç bir şeyle uğraşmak zorunda olmadan?
Devam edin...

Gerekenler: Microsoft ID (bedava alabilirsiniz)
Mevcut bir Microsoft ID'niz varsa adımları takip edin.

1 - http://technet.microsoft.com/en-us/evalcenter/jj192782.aspx adresine gidin ve 60 günlük Office 2013 Professional Plus deneme sürümünüzü indirin ve verilen seri numarasını kaydedin.

2 - Deneme sürümü seri numaranızı girip kurulumu bitirdiyseniz buradan sonra 59 gün boyunca yapmanız gereken bir şey yok. 59 günün sonunda;

3 - Dosya gözlemcisini açın (Bilgisayarım'da denebilir)
4 - Adres satırına aşağıdaki kara çocuğu yapıştırın ve enter'layın.

C:\Program Files\Common Files\Microsoft Shared\OfficeSoftwareProtectionPlatform

5 - Sonra tekrar adres satırına gelin ve OSPPREARM.EXE yazıp enter'layın.

Son üç madde her 30 günde bir tekrarlanmalı. Böylece 60 günlük deneme sürümünüzü 180 güne çıkarabilirsiniz.
Burada yapılan şey 4 defayla sınırlı bir "trial reset".

Bu hak gizli de olsa yazılımın kendi içinde mevcut.

murted
19-07-2013, 03:29
Ben de yazayım bari olmazsa olmazlarımı. :)

Winrar, 7zip ---> Dosya sıkıştırma yazılımları. 7zip açık kaynak kodlu, sıkıştırma algoritması winrar'dan daha iyi ama insanlar alışmış bir kere rar'a.

Unlocker ---> Bazı dosyaları silmek istediğinizde "Nayır, silemezsin. Dosya kullanımda" der. Bu program "Hadi oradan, ben silerim." diyor. Ücretsiz ve çok başarılı.

KLite Mega Codec Pack ---> Paketi kurduğunuzda neredeyse oynatamayacağınız video veya ses dosyası kalmıyor. Paket bazı encoderleri de içeriyor. Ücretsiz.

Nero 7 ---> Asıl olayı optik medya yazmak olan Nero her işi birden yapmaya kalktıkça şiştikçe şişiyor. Yeni sürümlerininin hiçbirini sevmedim, en son 12.si belki de 13.si çıktı. Çıktığından beri dvd yazmak için Nero 7'yi kullanırım, memnunum. Ücretli.

VideoLan Player ---> Gene de açılmayan video programı olursa imdanıza yetişebiliyor. Kendi kodeklerini kullanıyor, hiç bir kodek paketi kurmanıza gerek kalmadan hemen her türlü ses ve müzik dosyasını açabiliyor. Açık kaynak kodlu.

Opera ---> Web tarayıcım. En hızlısı, Norveçliler geliştiriyor, bedava ve kullanıcısı İnternet Explorer, Firefox, Chrome ve Safari'ye göre daha az olduğundan hackerların daha az hedefi oluyor. Bu yüzden de Pc'de en güvenlisi. Mobil cihazlarda durum farklı tabi.

Biraz da neyin tıklanıp neyin tıklanmayacağını bildiğimden, warez sitelerinde cirit de atmadığımdan ve de Opera kullandığımdan yıllardır virüs programı kullanmam. Daha doğrusu arada tarama yaptırırım. Ama virüs programı arkada çalışıp sistemi kasmaz, ona dokunma, buna dokunma diye kafamı ütülemez. Virüsten yana da pek sıkıntım olmaz.

Virtual Clone Drive ---> Sanal optik sürücü. Bedava.

İnternet Download Manager ---> Http linklerini indirmek için, ücretli.

utorrent ---> Torrent indirmek için. Hafif, kullanışlı ve bedavası kafi.

winanmp ----> Müzik dinlemek için, çok eski bir alışkanlık. Ücretlisi ekstra bir şeyler vadediyor ama müzik dinlemek için bedavası kafi.

Spybot - Search & Destroy ---> Zararlı yazılımları silmeye yarayan program. Virüslerden ziyade casus yazılımları, sizi reklama boğanları, trojanları, tarayıcılardaki açıklardan sızmaya çalışan zararlıları silmeye yarıyor. Bedava.

Erdem Alaca
19-07-2013, 03:34
CD/DVD/Blu-ray yakmak için Nero külfetli gelirse, çok hafif ve artık ücretsiz dağıtılan Ashampoo Burning Studio-6.

errata
19-07-2013, 03:35
5 ay boyunca bedava Windows 7 kullanmak ister misiniz?

1 - Orjinal bir Windows 7 kopyası elde edin. (Örneğin iş yerindeki orjinal CD'yi kopyalayın)
2 - Windows'u normal olarak kurun ama sorduğunda Çevrimiçi kaydetmeyin.
3 - Bu halde 30 gün boyunca kullanabilirsiniz. Bu 30 günü 4 defaya mahsus sıfırlamak için;
4 - Her ayın sonunda Başlat düğmesine basın.
5 - Arama kutusuna "cmd" yazın ve çıkan şeye sağ tıklayıp "Yönetici Olarak Aç" deyin.
6 - Çıkan komut satırıda:

slmgr -rearm

yazıp enter'layın.

Bir komut işletildiğini bildiren mini diyalog penceresine OK deyip kapatın.
Sistemi yeniden başlattığınızda Windows'unuzun yeniden 30 günlük deneme hakkına kavuştuğunu göreceksiniz.

Bu hak, Office'de olduğu gibi gizli de olsa yasal olarak yazılımın içinde mevcut.

murted
19-07-2013, 12:54
Bir aylık deneme süresi normal, elbette insanlar güzelce denedikten sonra onca parayı verip vermeyeceklerine karar verecekler. Ama hiçbir harici yazılım kullanmadan deneme süresini resetlenmesini sağlayan bir yolu neden kendi programladıkları bir işletim sisteminin içerisine koymuşlar ki?

errata
19-07-2013, 13:14
Gizli derken aslında bildirilmemiş demek daha doğru olur.

Bu tür şeyler genelde teknik nedenlerden vardır.
Yani yazılımı geliştirenler, bakımını yapanlar, daha sonradan hata ayıklamak için yazılımın üzerinde çalışacak olan insanlar veya bu yazılım için Microsoft işbirliğiyle üçüncü parti bir yazılım geliştirecekler için bir kolaylıktır bu. Yazılımı lisanslamadan belli bir süre kullanırsınız.

Olayın farklı bir boyutu da şudur;

yazılım denen aleti gerçekte saklamak, korumak gibi bir şey sözkonusu değildir.
En kapalı devre yazılımlar bile çatır çatır kırılıp dökülür, piyasaya dağılır.
Büyük teknoloji şirketleri ürünlerini elbette güvenlik önlemleriyle korurlar ancak bu genelde "casual kullanıcılar" içindir. Çalacak olan zaten bir şekilde bunu çalacağından olayı öyle çok abartmazlar. Tabi yapabiliyorlarsa ülke devletinin hukuki mercilerini kullanarak korsana karşı durmaya devam ederler.

Yani adam ürünü piyasaya sürdüğünde belli bir oranda korsan kullanılacağını zaten bilir. Onun hedeflediği kitle, orijinal dışında ürün kullanmayan "ilkeli" kitledir. :)

Bu nedenle Microsoft, ürünlerini bazen bedava bile dağıtabilir.
Mesela öğrenciler Microsoft'un ürün satışı hedef kitlesi değildir ve bu yüzden öğrenciye ürünler ucuzdur. Hatta öğrenci olduğunuzu kanıtlayabiliyorsanız neredeyse 600 - 700 dolarlık ürünleri yasal olarak bedava kullanabilirsiniz. (https://www.dreamspark.com/)
Tabi bu birazda sizin Microsoft ürünleriyle yetişmeniz anlamına geliyor. Microsoft için bu büyük bir yatırımdır.

Bir başka örnek, dünyanın en ünlü elektronik kart üreticilerinden TI, devasa endüstriyel kartları isterseniz promosyon olarak size gönderebilir. Bunu yaprken sizden teminat, defter, kitap sormaz ve sadece gerçekten alıcı olduğunuzu düşünür. (TI, Türkiye'ye promosyon ürün gönderimini kesti. Zira çok muhterem insanımız farklı hesaplarla "promosyon ürünler" isteyip sonra bu ürünleri fahiş fiyatlara satmışlar...)

Felâsife
10-11-2014, 03:22
Yıllardır açık kaynak yazılımlar, işletim sistemleri kullanınca, korsan nedir? optimizasyon nedir? virüs nedir? güvenlik nasıl bir şeydir unuttuk gitti.

Açık kaynağı seviyorum, FreeBSD kullanıyorum, iyi ki de varlar diyorum. :)

aliyarasfal
10-11-2014, 11:11
Tarayıcılarda Duckduckgo yu tavsiye ediyorum arama motoru olarak, özellikle izlenmek istemiyorsanız ,ancak google kadar gelişkin değil henüz. Destek olunmalı ,çünkü bu alandada özgürlükler gün geçtikçe kısıtlanmakta tüm aramalarınız kayıt altına alınarak.

Şimdilik saygımla gittim...

Felâsife
10-11-2014, 14:44
Tarayıcılarda Duckduckgo yu tavsiye ediyorum arama motoru olarak, özellikle izlenmek istemiyorsanız ,ancak google kadar gelişkin değil henüz. Destek olunmalı ,çünkü bu alandada özgürlükler gün geçtikçe kısıtlanmakta tüm aramalarınız kayıt altına alınarak.

Evet kayıt altına alınmak büyük sıkıntı aslında.
Kesinlikle destek olmalı, piyasa google'e bırakılmamalı, adamlar resmen fişliyor.
Bu konuda https://startpage.com/tur/ de var, işlerini iyi yapan.
Güvenlik ile ilgili olarak sitelerinde oldukça fazla detay veriyorlar.

Ayrıca ilgilenenler için OpenNIC DNS (http://www.opennicproject.org/) var, onlarda kayıt meraklısı değiller.

dmx36
27-02-2015, 15:04
cok iyi program gercekten