PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Bilim insanları hafızayı silen geni buldu; kötü anılar tarih olabilir


evrensel-insan
25-09-2013, 02:13
Kötü anılar tarih olabilir. Anıları yok edecek geni bulan bilim insanları, bu genin uyarılması halinde kötü anıların silinebileceğini ifade etti

24-09-2013


Anıları yok etmekten sorumlu geni bulan bilim insanları, bu genin uyarılması halinde istenmeyen anıların silinebileceğini öne sürdü. Bu yöntem, travma ve bağımlılık tedavisi için kullanılabilecek.

Anıların yok oluşunu düzenleyen geni bulan bilim insanları, yakında hafıza silecek hapların geliştirilebileceğini belirtti. Massachusetts Teknoloji Enstitüsü’nden araştırmacılar, yeni keşfettikleri Tet1 isimli genin yeni anılara yer açmak için eskilerini silme görevini üstlendiğini saptadı. Bu gene müdahale etmenin başarılması halinde istenmeyen anıları unutmanın mümkün olacağını söyleyen araştırmacı Andrii Rudenko, bu keşfin travma sonrası stres bozukluğu gibi durumları tedavi etmekte kullanılabileceğini ifade etti.

“Bu yöntem henüz geliştirilmiş değil. Ancak, gene müdahale edecek ilaçlar gelecekte üretilecek. Şu an bu ilaçların nasıl işleyeceğini öngörmek güç olsa da, farmakolojik bir uyarıcıyla Tet1’i tetiklemek üzerine olacağını söyleyebilirim. Şimdi yapılması gereken bu uyarıcıyı bulmak” diyen Rudenko, bu tedavinin bağımlılıkları yenmek için de kullanılabileceğini belirtti.


Korkuyu unuttular


Yapılan deneyde iki fare grubundan birinin Tet1 geni devredışı bırakılırken diğer gruptaki farelerde bu gene müdahale edilmedi. Özel bir kafesten korkmak üzere koşullanan fareler, daha sonra yeniden o kafese yerleştirildi ve davranışları gözlemlendi. Tet1 geni devredışı olan fareler korku yaşarken, bu genin faaliyette olduğu fareler kafesten korktuklarını unutup sakin davrandı. Rudenk, “Tet1 geni işlemeyen fareler unutamıyor, unutamadıkları için yeni şeyler öğrenemiyorlardı.

Ancak bu genin faaliyette olduğu fareler korku dolu anıları unutmayı başardılar. Bu bize gösterdi ki, Tet1 geni normal çalışan canlılar eski anıları silip yenilerine yer açıyor. Ancak hangi anının silineceği konusunda bilinçli bir tercih yapılamıyor. Bundan sonraki adım, gene müdahale ederek spesifik anıların hedef alınması” dedi. Bu gelişme akıllara 2004 yılında vizyona giren ve büyük beğeni toplayan Sil Baştan filmini getirdi. Eski sevgilisini unutmak isteyen karakterin bu işi yapan bir firmayla anlaşıp ilişkisine dair bütün anılarını sildirdiği filmden sonra, birçok insan bu teknolojinin acilen geliştirilmesi gerektiğini dile getirmişti.

http://www.muhalifgazete.com/haber/79645/bilim-insanlari-hafizayi-silen-geni-buldu-kotu-anilar-tarih-olabilir.html

uyar
25-09-2013, 07:02
yazinin asli bu

http://web.mit.edu/newsoffice/2013/how-old-memories-fade-away-0918.html

tercume ise hatali ve yanlis yonlendirici (misleading)... boyle tercumeleri vermeden once yazilarin orijinaline bakmak gerek.. hele yurtdisindaysaniz bu daha da kolay olmali...

Researchers from the Massachusetts Institute of Technology (MIT) say the discovery could help people suffering from post-traumatic stress disorder (PTSD) by replacing "fearful" memories with more positive associations.

The gene, Tet1, has been found to play a critical role in memory extinction by controlling a small group of other genes that are necessary for the process.

For the study, published in the journal Neuron, the research team experimented on mice who had the Tet1 gene "knocked out," as well as on mice who had normal levels of the gene.

In order to measure the mice's ability to abolish memories, the mice were "conditioned" to fear a certain cage in which they received a small electric shock. Once the memory of the "cage shock" was formed, the mice were placed into the cage, but the researchers did not give them the shock.

http://www.medicalnewstoday.com/articles/266368.php

http://www.plenglish.com/index.php?option=com_content&task=view&id=1891031&Itemid=1

evrensel-insan
25-09-2013, 20:06
yazinin asli bu

http://web.mit.edu/newsoffice/2013/how-old-memories-fade-away-0918.html

tercume ise hatali ve yanlis yonlendirici (misleading)... boyle tercumeleri vermeden once yazilarin orijinaline bakmak gerek.. hele yurtdisindaysaniz bu daha da kolay olmali...http://www.medicalnewstoday.com/articles/266368.php

http://www.plenglish.com/index.php?option=com_content&task=view&id=1891031&Itemid=1

Haklisin, aslinda pek turkce tercumelere de guvenmem.

Yalniz buradaki "yanlis yonlendirici" nin ne olabilecegini de aciklarsan, iyi our.

uyar
25-09-2013, 23:23
ei dostum isin yoksa buna git bence... sevgiler

http://www.howtoacademy.com/history-politics/understand-turkey-342

evrensel-insan
25-09-2013, 23:51
ei dostum isin yoksa buna git bence... sevgiler

http://www.howtoacademy.com/history-politics/understand-turkey-342

Sagol da, baslik ile ilgisini anlamadim.

Olimpiyat
26-09-2013, 00:05
Haber heyecan verici.
Ama şahsen ben bunu uygulamak istemem.Kötü anılarım kalmalı. Beni ben yapan onlar.