PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Dİnİmİ terk ettİm ,ÇÜnkÜ;

Muzafer
14-08-2015, 04:49
Evet arkadaşlar bende 6 yıldan fazladır dinimi ve diğer dinleri sorgulamaya başladım. Yaklaşık bir yıldırda dinin emrettiği hiçbir fiziksel emirlerini yerine getirmedim fiziksel emirlerden kastım namaz kılmak, oruç tutmak,abdest almak vs. Zaten iyilik yapmak,kötülükten uzak durmak,merhametli olmak, adil ve dürüst olmak sanki dinlerin emretmesiyle mümkün olacakmış gibi biz insanlarda o bileşkeler yokmuş gibi herşey dinle bütünleştirip bize zorla empoze ettirmelerinden kaynaklandığını gördüm.Aslında dine ihtiyacımız yoktu.
Ve bende bu 6 yıllık süreçde gayet dinine bağlı ve dinin dışına çıkmayan müslüman ailenin bir ferdi olarak bu bazı şeylerin ters gittiğinin farkına vardım. Artık din bana yetmiyordu. Bence kendimizi kandırıyorduk,bir şeyleri elde etmek, emirleri yerine getirmezsek ((namaz,oruç))gibi tanrının rızkımızı kesme korkusu,elimizde olan şeyler için şükür edip, olmayan şeyler için kader diyip teslim olmak gibi, işte dinle ters düşmem böyle başladı. Ailemle hemen paylaşamadığım için ilk önce arkadaş ve çevremden başladım ki hiç de iyi karşılanmadım kendilerini çok iyi ve çok bilmiş insan olarak görselerde benim için hiçde öyle değillerdi. Bunlar çoğu dindarlar gibi sadece inanmış , inanmaya programlanmış ve aksini düşünmeye dahi yanaşmaya korkuyorlardı. Dinlerinin hakkında kulaktan dolma bilgiler dışında hiç bir şey bilmedikleri de her haraketlerinden belliydi ve tek bildikleri hakaret ,alay ve toplum içinde dedikodu çıkarıp itibarsızlaştırmakdı. Bende daha fazla dayanamadım ve hem işimden ayrıldım ve bu insanlara kesin tavır koyup uzaklaştım.
Aileme gelince onlar gerçekten çok üzüldü yaklaşık 4 ay önce de onlarla paylaştım ve dini saçma bulduğumu , artık böyle şeylere inanmak içimden gelmediğini açık açık söyledim gerisi uzun hikaye , zaten kimin umurundayız ki o terk ettiğim arkadaşlarım varya şimdi başıma bişey gelse hastalık, kaza ve ölüm gibi allah cezalandırdı diyip büyük zevk duyacaklarına adım gibi eminim. Zaten dinlerin insanlara nasıl bir kibir ve kin aşıladığı tarihdeki savaşların çoğunun dinin kışkırtmasından çıktığı, insanların gözlerini nasıl kararttığı ve nice masumların kanının dökülmesine sebep olduğu malum ,tarih bunu örnekleriyle ispatlıyor.
Kendim Deistlik kavramına daha yakınım diyebilirim ve dinimi terk ettikten sonrada dünyada yalnız kaldığımı hiç sanmıyorum, eksikliğini veya bir boşluğa düştüğümüde söyleyemem. Tam tersi tamamen özgürleştiğimi ve beni insan yapan bileşkelerimden de birşey kaybettiğimi düşünmüyorum. Gerçekten içimde dine karşı en ufak bir güven ve gereksinim kalmadı. Hayatımdaki korkulardan sıyrıldım ve bütün samimiyetimle söylüyorum daha mutlu olduğumu hissediyorum. Ama tanrı inancım devam etmektedir. Tanrıyı reddetmek istemediğim için olabilir. Aslında bi süre denedim fakat olmadı gerçekte varmı? Nerde? Amacı ne? Varlığımdan haberi varmı? Bilmiyorum fakat varolduğunu ve beni izlediğini düşünmeyi kafamdan silecek gücüm olduğunu zannetmiyorum.
Bu siteyi çok sevdiğimide söylemek istiyorum ve Turan Dursun'ada üzüldüm ama tanıdığım için mutluyum , nerdeyse hergün siteye girip benimle benzer soruları kendine sorup ve sonunda diğerlerinin tadamayacağı bu özgürlüğün kapısını zorlayan ve anlaşılmayı hakeden bu güzel insanlarla bir arada olduğum için artık kendimi yalnız hissetmiyorum. Ayrıca bu insanlarla buluşacak bir yer yarattığınız için Teşekkür Ederim. Maddi durumumu bir gün düzeltebilirsem bağışta bulunacağımdan da emin olabilirsiniz. Saygılar...

Şüpheci Dinsiz
14-08-2015, 09:40
Hoşgeldiniz. :)

blackwater
14-08-2015, 10:09
Hoşgeldin.

Din kabuğunu kırıp aydınlanmayı başaran bir güzel insan daha.

Muzafer
14-08-2015, 10:40
Hoş buldum desteğiniz için ayrıca teşekkürler.

gur91
14-08-2015, 17:24
Hoşgeldiniz

Aleph
14-08-2015, 20:56
Hoş geldiniz Muzafer bey. Dinlerin tutsaklığından kurtulduğunuz için sizin adınıza çok sevindim ve kendi adıma mutlu oldum. Hoş geldiniz foruma.. :tea:

Muzafer
14-08-2015, 22:25
Dinlerin eski çağlarda yaşamış ve haklarında da fazla birşey bilmemizin mümkün olmadığı insanlar tarafında ortaya atıldığı malum.
Bu dinlerin de , nesilden nesile din büyükleri ve bağımlısı olmuş kişilerin menfaatleri uğruna bu günlere kadar geldiğini daha iyi anlayabiliyorum. Şöyle ki , bu kişiler hayatta başka alternatifi olmayan eğitimden , okumaktan ve araştırmaktan mahrum bırakılmış zavallı toplum ferdlerini rızalarıyla veya zorbalıkla mecbur bırakarak ve bu insanların hayatlarını çalarak onları savaş meydanlarına yollayıp dinleri uğruna katlettikleri ortada.Hala da devam ediyor ve biz ,bu topluma başka bir altenatif sunamıyoruz.

Aleph
14-08-2015, 22:41
Bilimsel düşünceyi yaymadan dini insanların elinin altından çekip alamayız. Örneğin evrim teorisini insanlara anlatamaz isek canlıların nasıl var olduğunu açıklayan bilgi kaynağı olarak sadece dini görecekler ve bu nedenle dine inanmayı sürdürecekler..

agnostikman
15-08-2015, 01:19
Bilimsel düşünceyi yaymadan dini insanların elinin altından çekip alamayız. Örneğin evrim teorisini insanlara anlatamaz isek canlıların nasıl var olduğunu açıklayan bilgi kaynağı olarak sadece dini görecekler ve bu nedenle dine inanmayı sürdürecekler..

Öncelikle hoş geldiniz Muzafer.

Evet Aleph katılıyorum. Dini hayatından çıkardığımızda geriye boş küme kalan insanlar var. Bu insanları başka şeylerle doldurmadan bu iş olmaz.
Marx ın din tanımında dediği gibi "Din ezilen insanın içli ezgisini, kalpsiz bir dünyanın sıcaklığını, tinin dıştalandığı toplumsal koşulların tinini oluşturuyor" Öyleyse dine karşı savaşım vermek, dolaylı olarak dinin tinsel aromasını oluşturduğu dünyaya karşı savaşım vermek anlamına geliyor.

ozgur canlar
15-08-2015, 01:39
Hoşgeldiniz.Gerçekler burada inançlı insanlar çok şey bildiklerini saniyolar ama aslında hiçbirşey bilmiyorlar ve bize guluyolar aslında aglanacak hallerine guluyolar bakin müslüman ülkelerin hallerine hepsi çok geri kalmis gelişmemiş ülkeler yobazlık cahillik üst safhada birde % 65 'i ateist olan Japonya ya bakın bilimde teknolojide ekonomide zirvedeler peygambere vahiy gelmiş allahin haberi yok.yani kısacası dinlerin tanımı gece yarısı karanlık bir mahzende olmayan kara kediyi aramaktır.

Muzafer
15-08-2015, 01:51
Hoşgeldiniz.Gerçekler burada inançlı insanlar çok şey bildiklerini saniyolar ama aslında hiçbirşey bilmiyorlar ve bize guluyolar aslında aglanacak hallerine guluyolar bakin müslüman ülkelerin hallerine hepsi çok geri kalmis gelişmemiş ülkeler yobazlık cahillik üst safhada birde % 65 'i ateist olan Japonya ya bakın bilimde teknolojide ekonomide zirvedeler peygambere vahiy gelmiş allahin haberi yok.yani kısacası dinlerin tanımı gece yarısı karanlık bir mahzende olmayan kara kediyi aramaktır.
Zaten 1400 yıldır dünyanın her köşesinde yaşamış milyarlarca insanın diğer dünyadaki akıbetinin sadece 1 insana ve 1 kitaba bağlı kılındığına inanmak ortadaki en büyük cehaleti göstermiyormu? Bunu bile düşünmeye aciz olan toplumda neyin düzgün gitmesini bekleyebiliriz ki