PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Genetik kontrol altına alınmalı mı?

Kurdistannn
23-05-2016, 10:07
Son yıllarda aklıma takılan bir konu var. Kendi alanım olduğu için,aslında işin içindeyken de hep kafama takılırdı ama son yıllarda sıklaştı bu düşüncem.
İsim vermeyeyim ama birkaç kimyasalın, otopsilerde bile teşhis edilemeyecek düzeydeki dozlarının insanları öldürebileceğini, daha düşük dozlarının ise ileride genetik mutasyonlara yol açabileceğini biliyoruz artık.

Genetik çalışmaları, bir toplumun ya da bir milletin genlerinin mutasyona uğratılması için silah olarak kullanılabilecek düzeye geldi.

Devletlerin, nükleer silahlar konusundaki sıkı denetiminin, Genetik çalışmalarında da başlaması gerektiğini düşünüyorum.

Sizce paranoyakça mı bu düşünce?

Yıldıztozu
23-05-2016, 17:31
Aslında genlerle oynamak olumlu kullanıldığında baya işe yarar sonuçları olabilir. İnsan zekasını geliştirmek gibi.

Hatta öjeni gibi uygulamalarla etik değerler bir süreliğine askıya bile alınabilir. Bu durumdan pek az insan olumsuz etkilenirken, tüm insanlık adına müthiş faydalı sonuçları olacaktır.

Homo sapiens'in mantık ve bilinç seviyesini hızlıca artırmanın en kısa yolu genlerle oynamak.

anonimgezinen
23-05-2016, 22:45
insan genetiği oyuncak değildir. bu düşünce şeklin yanlış. insanlığın ilerlemesini sağlayacak mekanizma doğal seçilimdir. bu mekanizma da insanların bilinç düzeyi arttıkça daha iyi işler.

Yıldıztozu
23-05-2016, 22:53
Doğal seçilim artık bizi daha zeki yapamıyor. Beynimiz büyümüyor artık, çünkü büyüdükçe enerji ihtiyacı artacak ve vücut ısısını bozarak dokulara zarar verecek.
Daha başka sorunlar da ortaya çıkıyor.
Fizikçi Michio Kaku'ya göre daha zeki olmamız fizik yasalarına aykırı olabilir. Enerji-madde korunumu gereği.
Ancak zekayı artırmanın yolu genlerle oynamak veya ilaçlarla mümkün olabilir diye ekliyor.

anonimgezinen
23-05-2016, 23:02
genlerle ve hormon doüzeniyle oynamak vahim sonuçlar doğurur. otizm, şizofreni gibi hastalıklar bile tam olarak çözülememişken zihin yapısını değiştirecek etkilerde bulunmak ibsanı kobay pozisyonuna düşürür.

Yıldıztozu
23-05-2016, 23:43
Genlerle oynamak bazı şanssız insanlar üzerinde vahim sonuçlar doğurabilir evet. Ama yine de insanlığın ilerlemesi adına önemli avantajlar sağlayacağı için denenmesi daha mantıklıdır.

Mesela günümüzde araba kullanımı her yıl binlerce kişiyi öldürüyor, sakat bırakıyor. Fakat arabanın insanlığa önemli katkılar var. Bu yüzden arabalar hala kullanılmaya devam ediyor. Genlerle oynamak da aynı. Bazı insanları öldürebilir, sakat bırakabilir. Fakat insanlığa çok büyük faydalar sağlayacaktır.
Genlerle oynamak yasaklansın diyorsak araba kullanmak da yasaklansın diyelim o halde.

Tabi burada önemli olan, genlerin kontrolünün yanlış güçlerin eline geçmemesi. Bilinçli bir şekilde kontrol edilmesi gerekecektir.

Save The Day
24-05-2016, 05:28
Olumlu yönde kullanılacaksa iyi olur aksi takdirde zararlı ve kötü. İnsanı nasıl daha da geliştirebiliriz diye düşünüp ona göre bir çalışma yapmak lazım.Beynimizi geliştirmek olabilir, vücudumuzu olabilir, belki başka canlı görünümüne ya da özelliğine sahip oluruz. Acaba başka insanın genlerini kendimize aktarıp onun gibi olabiliyor muyuz? Bu konu aklımı meşgul ediyor.

anonimgezinen
25-05-2016, 20:34
bu yazımı frmtr de paylaşmıştım. buraya kopyalıyorum.

İki başlı Bengalli çocuk 1783 mayısında Bengladeş'in bir köyünde fakir bir ailede dünyaya geldi. Bu çocuk tıpta Craniopagus Parasiticus adı verilen doğum anormalisine sahipti. Kafasının üstünde bitişik ikinci bir kafa daha vardı ve bu ikinci kafa bağımsız olarak farklı davranışlar gösteriyordu. Yani ikinci bir kişiliğe sahipti. Bu çocuk başka bir sağlık sorunu yokken 4 yaşında kobra ısırığı sonucu ölmüştür ve kafatası İngiltere'de bir müzede saklanmaktadır.
Bu mevzuyu yabancı kaynaklardan öğrendim. Türkçe bir kaynak olmadığından kendim anlatayım dedim.
Yabancı kaynaklardan bilgi edinmek isteyenler "two headed bengal boy" diye aratsınlar.

insan genetiğinin küçük bir bölümü çözülebilmişken ve en ufak bir oynamanın bile uzun vadede etkileri bilinemeyeceğinden bu konuda atılıp tutulması yanlış. olayın etik yönünden bahsetmiyorum bile.

anonimgezinen
25-05-2016, 20:35
bu yazımı frmtr de paylaşmıştım. buraya kopyalıyorum.

İki başlı Bengalli çocuk 1783 mayısında Bengladeş'in bir köyünde fakir bir ailede dünyaya geldi. Bu çocuk tıpta Craniopagus Parasiticus adı verilen doğum anormalisine sahipti. Kafasının üstünde bitişik ikinci bir kafa daha vardı ve bu ikinci kafa bağımsız olarak farklı davranışlar gösteriyordu. Yani ikinci bir kişiliğe sahipti. Bu çocuk başka bir sağlık sorunu yokken 4 yaşında kobra ısırığı sonucu ölmüştür ve kafatası İngiltere'de bir müzede saklanmaktadır.
Bu mevzuyu yabancı kaynaklardan öğrendim. Türkçe bir kaynak olmadığından kendim anlatayım dedim.
Yabancı kaynaklardan bilgi edinmek isteyenler "two headed bengal boy" diye aratsınlar.

insan genetiğinin küçük bir bölümü çözülebilmişken ve en ufak bir oynamanın bile uzun vadede etkileri bilinemeyeceğinden bu konuda atılıp tutulması yanlış. olayın etik yönünden bahsetmiyorum bile.

Neva
25-05-2016, 21:35
Son yıllarda aklıma takılan bir konu var. Kendi alanım olduğu için,aslında işin içindeyken de hep kafama takılırdı ama son yıllarda sıklaştı bu düşüncem.
İsim vermeyeyim ama birkaç kimyasalın, otopsilerde bile teşhis edilemeyecek düzeydeki dozlarının insanları öldürebileceğini, daha düşük dozlarının ise ileride genetik mutasyonlara yol açabileceğini biliyoruz artık.

Genetik çalışmaları, bir toplumun ya da bir milletin genlerinin mutasyona uğratılması için silah olarak kullanılabilecek düzeye geldi.

Devletlerin, nükleer silahlar konusundaki sıkı denetiminin, Genetik çalışmalarında da başlaması gerektiğini düşünüyorum.

Sizce paranoyakça mı bu düşünce?

Soylediklerin kismen dogru, bir miktar paranoyakca ama gayet insansi, irdelenebilir, ancak genetik calismalar tek basina bir silah olmaz, onlarca uretilmis/uretilen farkli alanlar da, endustriler de var. Sadece nukleer de degil ki, tonlarca etken faktor suyumuzu, havamizi, topragimizi, gidamizi vs. kirletmekte. En basit ve anlasilir ornek olmasi acisindan(kimyasallar bahsine iliskin) bir kismini , ortamdan da bir sekilde aliyor insanlar.

Tuketim endustrisi bu denli cilginca akarken, halihazirda mutasyona ugrayanlari nasil tamir etmeyi dusunuyorsun peki, ya da oylece birakalim olsunler veya kendi baslarinin caresine baksinlar mi, bu konuda fikrin nedir? Cesitlilige vursak kabaca,ortama iliskin o kadar cesitliligi kaldirmaz evrensel populer kultur, yasam standardi ve kalitesi, benimsenmesi veya adaptasyon bakimindan.

Kurdistannn
26-05-2016, 13:28
Tuketim endustrisi bu denli cilginca akarken, halihazirda mutasyona ugrayanlari nasil tamir etmeyi dusunuyorsun peki, ya da oylece birakalim olsunler veya kendi baslarinin caresine baksinlar mi, bu konuda fikrin nedir? Cesitlilige vursak kabaca,ortama iliskin o kadar cesitliligi kaldirmaz evrensel populer kultur, yasam standardi ve kalitesi, benimsenmesi veya adaptasyon bakimindan.

Genetiğe tüm yönleriyle vakıf değilim maalesef. Daha önce dediğim gibi benim doktoradaki alanım Kanser üzerine idi. Onun üzerine çalıştım. Diğer alanlarda çok bilgili değilim.

Ama Genetik laboratuvarlarında biyolojik silahlar üretilebilir. Ayrıca birçok Genetik uzmanı arkadaşım, isterlerse bir insanı hiç iz bırakmadan öldürebilirler (otopside çıkmayacak şekilde)
Bu özel durumdan bir genelleme yapmak istedim.

Yıldıztozu
07-06-2016, 23:34
Bilim insanları, gen yazılımının değiştirilerek süper akıllı, süper güzel ve süper yetenekli insanı ortaya çıkacağı bir proje üzerinde çalışıyor.

Farklı ülkelerden 150 bilim insanının mayıs başında Harvard Üniversitesi’nde gerçekleştirdiği “Sentetik insan geni” hakkındaki gizli toplantının ilk notları Science dergisinde yayımlandı.

Buna göre bilim dünyası, DNA’yı oluşturan dört bazı (adenin, sitozin, guanin, ve timin) temsil eden A, C, G ve T harflerinin değiştirilerek sentetik bir gen oluşturulabileceğini tartışıyor. Teklif edilen projeye göre laboratuar ortamında üretilen 3 milyar harf daha DNA’ya eklenebilir.

Uzmanlara göre bu gelişmeyle kansere dayanıklı hücreler üretilebilir veya nakil edilebilecek organlar yapılabili. Hatta insana süper zeki, süper becerikli ya da süper güzel özelliği verecek DNA kodlarının embriyoya yerleştirilmesiyle “Süper insan” yaratılabilir.

ATEŞLE OYNAMAK

Ancak bu yeniliklerin beraberinde farklı sorunlar getirmesi riski var. Kansere çare bulunsa bile gen değişikliğiyle birlikte daha önce adı hiç duyulmamış hastalıklar ortaya çıkabilir. “Süper insan” yaratma endişesi insanlar arası ayrımcılığı artırabilir. Maddi olarak herkes tarafından karşılanamayacak bu teknolojiyle toplumun bir kesimi sağlıklı ve güçlü çocuk sahibi olurken diğer kısım ikinci sınıf vatandaş muamelesi görebilir.

“Sentetik insan” fikrine karşı çıkanların sayısı da oldukça fazla. Dini otoriteler sıfırdan insan yaratılması fikrine kesinlikle karşı olduğunu belirtirken kimi çevreler de bu alanda yapılan çalışmaların, daha önce nükleer teknolojide olduğu gibi önü alınamayacak sonuçlar doğurabileceğini, biyolojik savaşları başlatabileceğini savunuyor.

EN AZ 15 YILA İHTİYAÇ VAR

Projenin destekçilerinden Imperial Collage Profesörü Tom Ellis, Harvard Üniversitesi’ndeki toplantının hemen hemen hespinde yasal ve etik koşulların tartışıldığını söyleyerek “Kimin geni kullanılacak?” “Projede kimin çalışmasına izin verilecek?”, “Kontroller nasıl sağlanacak?” gibi sorulara cevap aradıklarını belirtti.

Ellis’e göre projenin mevcut teknolojiyle kısa sürede bitirilmesine imkân yok. Projeye 15 yıl gibi bir süre veren Ellis, projenin başarılı olması durumunda uygulama için 20 yıla daha ihtiyaçları olabileceğini ifade etti.

http://www.businessht.com.tr/teknoloji/haber/1248618-genlerle-oynayarak-super-insan-uretecekler

martin
07-06-2016, 23:47
yapay-zeka diye bir film izlemiştim okuyunca onu hatırladım,bilimin-teknolojinin,bilim-kurgunun sonu sınırı yok

Antidogmatik
08-06-2016, 00:15
bu çok tehlikeli olabilir. iyi hesap kitap yapmak lazım

bsywithfth
15-02-2018, 00:34
Etiğin de ötesinde insanoğlunun gücü sonuna kadar kullanma eğilimi hesaba katıldığında, kısıtlanmamış genetik çalışmaların makro ölçekte zararlar vereceği yadsınamaz bir gerçek