PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : adem havva

ngcoskun
27-11-2004, 18:02
1400 yaşında olmasına rağmen, bugünün ihtiyaçlarına da cevap verdiği ve bilim yanlısı olduğu iddia edilen Kuran''da şu sorularımın cevaplarını bulamadım..

1)Adem ve Havva hangi tarihte yaratıldılar?(en önemli soru da bu.)
Cennete hangi tarihte girdiler? Hangi tarihte cennetten kovuldular?

2) Önce Adem mi yaratıldı, Havva mı? Aralarında ne kadar yaş farkı vardı?

3) Doğmadıklarına göre Havva ve Adem''in göbekleri varmıydı? (Hani, çamurdan mı, yoksa pıhtıdan mı yaratıldığı tartışma konusu olan ilk insan..)

4) Ya da hayali cennetten kovulmadan önce, cinsel organlari varmiydi?

5) Vardı ise ne için vardı? (madem ki cinsellik yasaktı?..)

6) Ya da Havva''nin göğüsleri varmıydı? (Çocuk emzirmeyecegine göre)? Yoksa bunlar cennetten kovulur kovulmaz mi olustular?

7)Ya da Adem ve Havva''nin hormonlari önceden var mıydı? Vardıysa, (testesteron, östrojen, prolaktin, oksitosin vs.) ne amaçla vardı?

8)Havva, adet görüyor muydu?

9) Adem ile Havva''nın kıyafetleri nasıldı? Havva, başörtülü müydü, çarşaflı mı? Yoksa ...?

10)Eğer bunlar yok idiyse, nasıl oldu da birbirlerine cinsel arzu duydular?.. Var idiyse, bu arzudan dolayı neden cezalandırıldılar?

Yani hem insanin beynine, ve bedenine cinsellikle ilgili her türlü mekanizmayi ve kimyasallığı koy, hem de cinselligi yasadiklarinda cezalandir. Adalet bu mudur?

10)Cennette yasak olduğu söylenen meyvenin adı neydi? Bu yasak meyve bugün dünyada yasak mı değil mi? Niye?

11)Ensest ilişki, günah mıdır, değil midir? (Adem ve Havva''nın çocukları ensest ilişki ile çoğalmış olmalı.. Yoksa, dünya belli bir nüfusa ulaşıncaya kadar ana ve babalar Allah''ın verdiği bir özel formülle seks yapmadan çocuklarını çamurdan mı yapmaya devam ettiler?

12)Adem ile Havva ne kadar yaşadılar? Kaç yılında öldüler?

buyrun

Ebu Leheb
27-11-2004, 18:09
benim kitabım bilim derki: insanlar 3 milyon yıl önce ortaya çıktılar ve bu insanlar hiç de kutsal kitaplarda tarif edildigi gibi günümüz modern insanına hiç benzemiyordu.

ngcoskun
27-11-2004, 18:16
tabiki de öyle ama islamiyetin yaşıyla bu rakam çakışınca tanrı biraz geç gelmiş olsa gerek.dünyanın yaşının 4 milyon yıldan fazla olduğunu kanıtlayan bilim adamlarının kanıtlarına inanmayalım mı yani. yokluğa inanmaktan daha mantıklı da olsa yani

27-11-2004, 21:48
Merhaba Coskun
Konuya senin imzani ornek gostererek cevaplayalim.
"havaya değil, gördüğüme, tuttuğuma, yaşadığıma ve bilime inanıyorum.ben burdayım allah nerde?"
Burasi dedigin yer neresi?Avrupami,asyami,amerikami?Kimse bilmiyor.Belki su an komsuyuzdur.Buna itirazin yok.
Bence sen su an ayda yasiyorsun.Bilimsel olarak bu mumkun.Ve orda bir dizustu bilgisayar ve uydu araciligiyla bu foruma baglisin.Olamazmi?
Biraz daha abartalim.Bence sen yoksun ve sen sadece bir bilgisayar programisin.Yuksek teknoloji ile yapilan programlarin telefon dinlediklerini ve ne kadar akilli programlar oldugunu hepimiz biloyoruz.Insanlari sesinden veya gorunusunden taniyan programlarda var.Otomatik cevap yazan programlar vs bircok seyler.Evet belki sen bir programsin,belki komsunsun,belki aydasin.Yani varmisin yokmusun,dunyadamisin aydamisin?Nerdesin?Sence senin nerde oldugunu bilen biri varmi bu forumda?Bence yok.Senin gercekten varoldugunu bilen varmi?Bence yok.

Peki bu foruma katilmamis,hatta hic bilgisayar bilmeyen biri senin burda olup olmadigini nasil bilecek?
Ve hatta sen bu forumdakilere nerde oldugunu ispatlayabilirmrsin?Yada gercekten varolup olmadigini?
Anladigim kadariyla bir cok konuda bilgilenmissiniz.Ben inanmak ve inanmamak arasinda bilgisi az ve kafasindaki sorulara cevap bulmak isteyen biri olarak bu foruma katiliyorum.
Buyuk ihtimalle bu forum insanlarin kafalarindaki sorulara cevap bulmak amaciyla tasarlandi.Bende cevap ariyorum.
Sorularima cevap verilecekmi?Yoksa daha onceden birilerinin yaptigi gibi once dalga gecilip sonra hakaretmi edilecek?
Cevap bulma umidiyle

alpacino_ugur
28-11-2004, 20:55
1 ) bu konu hakkında belirtilen bir yazı veya tarih yok
2 )önce hz.adem yaratıldı daha sonra hz.havva yaratıldı
3 )hz. adem balçık tan yaratıldı.hz.havva da hz.ademin kaburga kemiğinden yaratıldı
4 )elbette vardı.çünkü çocuklarının bir kısmı olan habil ve kabil doğmuştur.
5 )cinsellik yasak değil di
6 ) evet göğüsleri de vardı
7 )evet vardı
8 )çok saçma bi soru
9 )hayır baş örtüsü falan yoktu
10 ) bu arzularından ötürü cezalandırılmadılar.yasak meyve yedikleri için cezalandırıldılar
10 ) o meyve ila Allah nefislerini ölçmüştür
11 ) çok aşağılık bir günahtır.Allah çaprazlama diye tabir edilen bir yöntem kullanmalarını söylemiştir.
12 ) hz.ademin 900 yıl yaşadığı din kitapları bahseder.

stingray
29-11-2004, 00:14
Tanrı neden önce erkeği yaratmıştır yani neden erkeğe öncelik vermiştir?

Ensest günahsa, çaprazlama denilen yöntem kullanılınca bu günah daha az mı oluyor?

Adem çamurdan yaratıldığına göre kadın neden erkeğin kaburga kemiğinden yaratılmıştır?

Kuran da habilin kabili kıskançlık yüzünden öldürdüğü söyleniyor. bunun nedeni kabilin buğday isteğinin yerine gelmesi fakat habilin koyun isteğinin yerine gelmemesidir. peki adem ile havva ilk insanlarsa nasıl oluyorda tarımla ve hayvancılıkla uğraşıyorlar. ilk insanlar toplayıcılıkla uğraşmıştır. daha sonra avcılık yapmıştır. yerleşik hayata geçilşmesiyle tarım ve hayvancılıkla uğraşılmıştır. yarleşik hayatada milattan önce 4000 yılında zamanında geçilmiştir.

Bir insan 900 yıl nasıl yaşar? Şimdi neden bu kadar uzun süre
yaşayamıyor?

Adem ve Havva o günahı(!) işlemeselerdi dünyada insan diye bir tür olmayacak mıydı?

quixsoul
30-11-2004, 13:33
sadece kuran ve hadislere bağlı olan inanca bütün elleriyle bağlanan bir akıl bu 12 sorunun hepsine asla mantıklı bir cevap bulamaz.

ngcoskunun kuran daki belirsizliğe olan en iyi sorusu bence şu :

11)Ensest ilişki, günah mıdır, değil midir? (Adem ve Havva''nın çocukları ensest ilişki ile çoğalmış olmalı.. Yoksa, dünya belli bir nüfusa ulaşıncaya kadar ana ve babalar Allah''ın verdiği bir özel formülle seks yapmadan çocuklarını çamurdan mı yapmaya devam ettiler?

Verilen cevaplar da akıl ve mantık fakirliliği var.
Düşündüğümüzde gerçektende ilginç.
-Adem ve havva cennetden kovulduktan sonra ilk insanlar olarak dünyada yaşamaya başladılar.(hangisinin önce ve hangi tarihde yaratıldığı çok önemli değil)
-Daha sonra adem ve havva doğal olarak cinsel ilişkiye girip çocuk sahibi oldular (sayılarını tam bilmiyorum ama sanırım iki kardeşden birisi birini öldürmüş)
-Buraya kadar herşey normalken burdan sonra insanların çoğalması çok ilginç.Kurandaki Allah insanların kendi akraba ve eşlerle evlenmesini ve cinsel ilişkiye girmesini yasaklıyor ise (ki buda mantıklı) adem ve havva nın oğulları kimle evlendi ve nasıl ürediler.Kardeş kardeş olma ihtimali aklımızın ucundan bile geçmiyor, çünkü bu Yaratıcının hayvan ve insanların içgüdülerinde yerleşmiş bir şey.Böyle şeyleri düşünmek bile çirkinken soru işaretlerine karşılık bulamıyorum..

quixsoul
30-11-2004, 13:43
Yeni merhaba .Seni tebrik ediyorum.Hadislere ve tarihe kapılmadan yaratıcının sana verdiği aklı gayet güzel kullanmışsın.

"Bilinmeyen bir şey için yok demekde çok doğru değil" sorularına cevap olarak örneklerin de güzel.Keşke ayrı bir başlık olarak açsaymışsın yazdıklarını.Çünkü aslında cevabın temel kaynağı çoğu felsefecinin kafa yorduğu varlık nedir sorusunada hitap ediyor.

Yukarıda benim kafamı karıştıran sorulara yanıt vermeni aynı yöntemlerle beklerim.2 bilgi var elimizde ve bunlarda kuran eyetlerinde geçiyor.Bunlar :
1.Allahın yasak koyduğu kardeş evlilikler.
2.Adem ve Havva nın ilk insanolarak yaratıldığına ait bilgiler.

saygılarımla..

ngcoskun
30-11-2004, 14:01
selam yeni
varlıkla ilgili kuşkulu yaklaşım çok iyi bir örnek olmuş.tebrikler.buna cevap vermem senin kuşkularını gidermeyecek tabiki.ama ben varlığımı bu formda yazarak isbat edebiliyorum.ve eğer herkese isbat etmek istersem bunu yapmam gereken yerlerde yapar ve inanmayanları varlığımın fiziksel isbatı ile inandırabilirm.fakat allahın bu varlığı isbatı için yüzyıllardır bir isbat girişimi yok.çünkü o zamanlar allahın isbatı diye anlatılan şeyler hikaye, saftadan başka birşey değildir.

bu arada adem ile havvanın ne zaman yaratıldığının önemsiz olduğunu yazanlara yaşadığım çelişkiyi belirteyim. dünyanın varlığın 3 milyon yılken nasıl olurda islamiyet henüz birkaç bin yıldır vardır. dinler gelmeden önce allah neredydi yokmuydu.?
bu adem ile havvanın yediği yasak meyve neydi ve şuanda yeryüzünde yetişmiyo mu?onları sınamak için mi yaratılmış bir şeydi o.

30-11-2004, 16:43
Merhaba Coskun.
Cevabin icin tesekkurler.
Konuyla ilgili yeni baslik actim.Orda tartisiriz.

hberent
09-12-2004, 17:03
-quixsoul der ki:

Buraya kadar herşey normalken burdan sonra insanların çoğalması çok ilginç.Kurandaki Allah insanların kendi akraba ve eşlerle evlenmesini ve cinsel ilişkiye girmesini yasaklıyor ise (ki buda mantıklı) adem ve havva nın oğulları kimle evlendi ve nasıl ürediler.Kardeş kardeş olma ihtimali aklımızın ucundan bile geçmiyor, çünkü bu Yaratıcının hayvan ve insanların içgüdülerinde yerleşmiş bir şey.Böyle şeyleri düşünmek bile çirkinken soru işaretlerine karşılık bulamıyorum..

arkadaşım kesinlikle düşünmek bile istemiyorum dememelisin..aynen endişe ettiğin gibi iki kardeş birbiriyle cinsel ilişkiye girmiş..hatta bu tevratta bile var..yanılmıyorsam ibrahim karısıyla gittigi bir yabancı diyarda çok güzel olan karısının o bölgede hüküm süren kişilerce elinden alınabilecegi ve eger kadının kocası olması sebebiyle öldürüle bilecegi endişesiyle karısına kendisini kocası olarak degilde kardeşi olarak söylemesini ister.ibrahim karısına gerçektende sen benim kardeşimdir demeyle yalan söylememişsindir demiştir..
şimdi insanın aklına şu soru ister istemez geliyor..bir ol demesiyle herşeyi yaratan bu allah neden bazı hayvanların bile kardeşine cinsel olarak yaklaşmama güdüsünü vermişte biz insanların atasına bunu cevaz görmüş ve günahların enbüyügünü işletmiştir..bu günahı neden reva görmüştür..niye çamurdan yarattığı adem yerine bir kaç düzine hatun yaratmamış..ve onlara can verip nesillerini daha sağlıklı yürütebilmeleri için ademin evlatlarına sunmamış..hem bahse konu edilen allah bu işlere pekte yabancı olmasa gerek..kendisi için cihat eden müminlere kıyak geçen onlara cennette huriler veren biri olarak pek zorlanmasa gerek...
bir kardeşin diger kardeşi katletmesinin altında yatan yegane sebepte kız kardeşleri paylaşamama idi..
aksini söyleyen buyursun..bu form herkese açık..
sagılar..

hberent
09-12-2004, 17:04
-quixsoul der ki:

Buraya kadar herşey normalken burdan sonra insanların çoğalması çok ilginç.Kurandaki Allah insanların kendi akraba ve eşlerle evlenmesini ve cinsel ilişkiye girmesini yasaklıyor ise (ki buda mantıklı) adem ve havva nın oğulları kimle evlendi ve nasıl ürediler.Kardeş kardeş olma ihtimali aklımızın ucundan bile geçmiyor, çünkü bu Yaratıcının hayvan ve insanların içgüdülerinde yerleşmiş bir şey.Böyle şeyleri düşünmek bile çirkinken soru işaretlerine karşılık bulamıyorum..

arkadaşım kesinlikle düşünmek bile istemiyorum dememelisin..aynen endişe ettiğin gibi iki kardeş birbiriyle cinsel ilişkiye girmiş..hatta bu tevratta bile var..yanılmıyorsam ibrahim karısıyla gittigi bir yabancı diyarda çok güzel olan karısının o bölgede hüküm süren kişilerce elinden alınabilecegi ve eger kadının kocası olması sebebiyle öldürüle bilecegi endişesiyle karısına kendisini kocası olarak degilde kardeşi olarak söylemesini ister.ibrahim karısına gerçektende sen benim kardeşimdir demeyle yalan söylememişsindir demiştir..
şimdi insanın aklına şu soru ister istemez geliyor..bir ol demesiyle herşeyi yaratan bu allah neden bazı hayvanların bile kardeşine cinsel olarak yaklaşmama güdüsünü vermişte biz insanların atasına bunu cevaz görmüş ve günahların enbüyügünü işletmiştir..bu günahı neden reva görmüştür..niye çamurdan yarattığı adem gibi bir kaç düzine hatun yaratmamış..ve onlara can verip nesillerini daha sağlıklı yürütebilmeleri için ademin evlatlarına sunmamış..hem bahse konu edilen allah bu işlere pekte yabancı olmasa gerek..kendisi için cihat eden müminlere kıyak geçen onlara cennette huriler veren biri olarak pek zorlanmasa gerek...
bir kardeşin diger kardeşi katletmesinin altında yatan yegane sebepte kız kardeşleri paylaşamama idi..
aksini söyleyen buyursun..bu form herkese açık..
sagılar..

Russell
10-12-2004, 01:32
AKLIMA MÜTHİŞ BİR SORU GELDİ.

SORU ŞU:EĞER HAVVA ADEMİN KABURGA KEMİĞİNDEN YARATILDIYSA ADEM HAVVANIN BABASI SAYILMAZ MI?

RUSSEL

ella
10-12-2004, 14:23
Merhaba,
Bu sorulara ben de cevap vereyim.

1)Adem ve Havva hangi tarihte yaratıldılar?(en önemli soru da bu.)
Cennete hangi tarihte girdiler? Hangi tarihte cennetten kovuldular?
İlk yaratılışla İlgili bir tarih Kuran’da verilmemiştir. Bu konu insanların araştırmasına kalmıştır. Yeryüzünde insanlar ne zaman ilk görülmeye başlandıysa Adem ile Havva’nın yeryüzüne geliş tarihi budur.
Kuran bir hidayet kitabıdır. Ne bir tarih kitabı ne de bir bilim kitabıdır. Bu yönüyle bakılması bence çok önemlidir.

2) Önce Adem mi yaratıldı, Havva mı? Aralarında ne kadar yaş farkı vardı?
Adem ve Havva bir özden yaratılmıştır. Ayette şöyle geçer:
39/6- Sizi tek bir nefisten yarattı, sonra ondan kendi eşini var etti
İkisi de aynı nefisten yaratılmışlardır. Kaburga kemiğinde yaratılma konusu Kuran’da geçmez. Bu sonradan İslam dinine sokulmaya çalışılan bir inanıştır.

3) Doğmadıklarına göre Havva ve Adem''in göbekleri varmıydı? (Hani, çamurdan mı, yoksa pıhtıdan mı yaratıldığı tartışma konusu olan ilk insan..)
4) Ya da hayali cennetten kovulmadan önce, cinsel organlari varmiydi?
6) Ya da Havva''nin göğüsleri varmıydı? (Çocuk emzirmeyecegine göre)? Yoksa bunlar cennetten kovulur kovulmaz mi olustular?
7)Ya da Adem ve Havva''nin hormonlari önceden var mıydı? Vardıysa, (testesteron, östrojen, prolaktin, oksitosin vs.) ne amaçla vardı?
8)Havva, adet görüyor muydu?

Adem ile Havva’nın fiziksel özellikleriyle ilgili bir detay Kuran’da yok, fakat insanların atası olduklarına göre benim düşüncem genetik olarak tüm özellikleri tıpkı düğer insanlar gibi olduğunu düşünüyorum. Yaratılışın saflahalraıyla ilgili bir yazı hazırlıyorum. Çamur, kan pıhtısı, damla su gibi konular herhalde o yazıda açıklığa kavuşur. Buraya asarım.

5) Vardı ise ne için vardı? (madem ki cinsellik yasaktı?..)
Cinselliğin yasak olduğuyla ilgili bir bilgi Kuran’da yoktur.

9) Adem ile Havva''nın kıyafetleri nasıldı? Havva, başörtülü müydü, çarşaflı mı? Yoksa ...?
Cennette iken kıyafetleri yoktu.

10)Eğer bunlar yok idiyse, nasıl oldu da birbirlerine cinsel arzu duydular?.. Var idiyse, bu arzudan dolayı neden cezalandırıldılar?
Yani hem insanin beynine, ve bedenine cinsellikle ilgili her türlü mekanizmayi ve kimyasallığı koy, hem de cinselligi yasadiklarinda cezalandir. Adalet bu mudur?
Birbirlerinin cinsel olarak arzuladıkları ve bundan dolayı cennetten kovuldukları hikayesi Kuran’da yoktur. Bu sonradan uydurulmuş bir hikayedir. Bu tarz anlatımlar nedense konuyu yeteri kadar araştırmayan insanlar tarafında Kuran’da böyle anlatılıyormuş gibi zannediliyor.

10)Cennette yasak olduğu söylenen meyvenin adı neydi? Bu yasak meyve bugün dünyada yasak mı değil mi? Niye?
Kuran’da bir ağaca yaklaşmamalarından söz edilir. Bir şeyi yasak olması yada olmaması Allah’ın haram kılmasıyla ilgilidir. Eğer orada haramsa burada da haramdır diye bir mantık yoktur. Allah orada haram kıldıysa burada helal kılabilir.

Ensest ilişki Kuran’a göre haramdır. Bunu Allah ayetle haram kılmıştır. Adem ve Havva’nın çocukları için ise böyle bir şey haram kılınmamıştır. Bu konuyu daha öncede tartışmıştık. Evlilik kurumu ve evliliğin sınırları din tarafından ortaya konulmuştur. Daha sonra bu örf olarak toplum tarafından kabul edilmiştir. Eğer materyalist açıdan düşünülürse, ne evlilik ne de cinsel yasak için maddi hiçbir engel yoktur. Bunu kötü karşılayanlar da dinin onlara öğrettiği örften dolayı böyle karşılarlar. Kendileri inkarcıyken, bu konuda dine göre düşünürler. Bunun tam aksini söyleyen ve evliliği ve cinsel ilişki sınırlarını reddeden ve buna da gerekçe olarak materyalist düşünceyi gösteren bir çok materyalist inançlı bilim adamı ve düşünür vardır. Bu iddialarına gerekçe olarak da materyalist değerler gösterilir. Hayvanlar da ensest hiç yoktur iddiası da tamamen uydurmadır. Çiftlik hayvalarında ya da ev hayvalarında bu çokça gözlemlenir. Bırakın hiç olmamasını, bir köstebek türü sadece aile içi üremeyle kolonilerini sürdürürler ve dışarıdan başka bir bireyi koloniye dahil etmezler.
Burada yapılan hata dinin değerleriyle hareket edip yine dinin hükümlerinin tartışılmasıdır. Allah hüküm koyucu olduğu için bir çok dinde yasakladığı bu tarz evliliği Adem ve Havva’nın çocuklarında helal kılmıştır. Olay budur.

12)Adem ile Havva ne kadar yaşadılar? Kaç yılında öldüler?
Bu konuda bir bilgi Kuran’da yoktur. Adem’in 900 yıl yaşadığı Tevrat’ta vardır. Ben de geçmişteki insanların daha uzun yaşadığını düşünüyorum. Yaşlanmayı meydana getiren genetik bir programdır. Bazı genler bir yaşa gelindiğinde harekete geçer ve yaşlılık süreci başlar. Bunları bir mutasyon sonucu oluştuğu düşünülmektedir.
İlk insan ise genetik olarak kusursuz olduğu ve bu tarz zararlı mutasyonları genlerinde bulundurmadığı düşünülürse uzun yaşaması mümkün olduğu görülecektir.
Eski yunanda insanları ortalama ömrü 35 yıl olduğu bilinmektedir. Bu gün insanlar hastalıkların tedavisi sayesinde ortalama bunun iki katında yaşamaktadır. Yakın bir gelecekte 120 li yaşlara bu değer çıkacağı söyleniyor.
Özellikle gen terapisinin gelişmesi ve genetik hastalıkların tedavi edilmesiyle insanları 1000 li yıllara kadar yaşayacağını bilim adamları söylüyorlar. Bazı canlılar üzerinde yapılan genetik deneyler de ortalama yaşamlarının 5 katından fazla yaşamaları sağlanmaktadır. Bu konuda bir çok haber gazetelerde yer almıştır. Eğer insanların genlerindeki zararlı mutasyon etkileri giderilir ve ilk insan gibi kusursuz bir genetik yapıya ulaşılabilirse, insanların günümüzdeki ömürlerinden çok daha fazla yaşama imkanına sahip olacakları bilimsel bir gerçektir.

quixsoul
10-12-2004, 17:03
Classic eklemeler yine gündemde.Artık onlardan bahsede bahsede çok kafa ağrıttık.Ama atlamakda istemem:

1-Adem ve Havva’nın çocukları için ise böyle bir şey haram kılınmamıştır.

Bu ifade kuranda geçmiyor.Geçmeyen ifade için Allah bunu demek istemiştir demek yanlıştır.

2-Evlilik kurumu ve evliliğin sınırları din tarafından ortaya konulmuştur.

Olabilir.Ancak insanın kendi öz kardeşine yan gözle bakamaması onun yaratılış içgüdüsüne bağlıdır.Bu içgüdü ancak mağara döneminde yaşayan gelişmemiş insanda görülebilir.Modern dünyada böyle birşey olması sıradan insanda imkansızdır.

Allahın adem ve havvanın çocuklarına böyle bir şeyi helal kıldığı nı varsayarsak (ki hiç bir kanıtı olmayan bir iddia) çok çirkin bir davranıştır.Allah bu çirkinliğe müsade ediyorsa oda onun çözümlerdekiş başarısızlığını gözler önüne sürer.Bu da yaratıcının yine çözümlerde elinin kolunun bağlı olduğunu gösterir.

Her ne şekilde olursa olsun ben yinede adem ve havvanın çocuklarının üremelerine farklı yorumlar getirmenizi dilerdim.Yazık ahlakınıza, sırf inançlarınız uğruna ahlaklı olurken yine aynı inançlı olmanızla insanın düşünemiyecek kadar çirkin bir şeyden bahsetdiniz.Birde aynı yüzsüzlükle bunu yaratıcıyla bağdaştırdınız.

Dininiz peygambeleri böyle çirkinliklere doğru görüyorsa artık hiç bir şey söyleyemiyeceğim.Sırf islamın yanlışlarını ört past etmek için kendi ahlakınızdan bile ödün veriyorsunuz..

ngcoskun
10-12-2004, 17:39
sevgili ella
yazdığın yazıya göre adem ile havva hakkında kuranda hiçbir açıklayıcı unsur yok. kaldı ki bunu bende biliyorum. peki ne olduğu nasıl olduğu kim olduğu hiçbir şekilde açıklanmamış olan bu insanları nasıl olurda atamız kabul ederiz. haklarında hiç mi şüphemiz olamaz. ???

allah nasıl dünyaya geldiğimizi öğrenmemizi mi istememiştir acaba. bunu merak etme hakkımızda mı alınmıştır elimizden.

kuranda olmayan şey yoktur mu diyorsunuz bana.kuranda bahsedilen şeylerin dışındakiler yalanmıdır yani. ben size kuranda olmayan ama aslında günümüzde olan bir sürü varlık ve bir sürü olay gösterebilirim. bunu sizde düşünürseniz bulursunuz zaten. ne yani şimdi bunların hepsi yalan mı. mesela bilgisayar kullanmak ve bilgisayar kuranda geçmez şimdi günah mı işliyoruz hep beraber ya da aslında bunlar yok mu???

15-12-2004, 14:40
Pek kıymetli babam ve annem,
Evvela ALLAH(cc)''a hamddeder,ellerinizden öperim.
Hayırlı bir oğul olarak beni diğer çocuklarınızdan daha çok sevdiğinizi biliyorum.Ve o çocuklarınızın yapmış oldukları kötü işlerden, terbiyesizliklerten ne kadar üzüntü duyduğunuzun da farkındayım.Öyle çocuklarınız var ki annesinin en mahrem yerlerine benzeterek çizdikleri resimleri teşhir etmekten utanmıyorlar...Ve anneciğim sen günahsızsın.Sana yapılan saygısızlıklardan çok rahatsız oluyorum.ama dinlemiyorlar beni.Bizler senin mü''min evladın olarak sizi, namusumuzu inancımızı savunmaya çalışıyoruz.ALLAH(cc)''tan hepimizin ıslahı için duada bulunmanızı arzu ederiz.Evladından Muhammed Mustafa(sav) annenin yaptığı duanın kabul olacağını bildirmişti.Lütfen bunu bizden esirgeme.Kıyamet günü bizlere şefaat et ve hakkını helal et.Bir kez daha anlıyorum ki kişi annesini razı etmeden cennete gidemez.Bizden razı ol anneciğim.Muhterem babama da bildir selamımı ...O da razı olsun bizden...Tekrar tekrar ellerinizden öperim...Elhamdülillah...

Henna
16-12-2004, 05:45
amin...

ngcoskun
16-12-2004, 16:39
:lol: :lol: :lol:
komik misiniz siz yaa.

yanlış yerde dua ediyorsunuz bir. ikincisi sizden de bir muhammed olur yani he. siz bu edebiyatla bir kuran daha yazarsınız. gün görmemiş laflarda vardır şimid sizde

requiem
16-12-2004, 17:45
zümer 6 da allhın önce ademi yarattıgı ondanda havvayı yarattıgı yazar ardından 8 çift hayvan yaratır allah''''

bilimle uzlasması mümkün olmayan bu yazıyı ella arkadas nasılda çikolata kaplı pakette sunmuş katılımcılara!!!

ngcoskun
16-12-2004, 17:50
requiem
zümer 6 da allhın önce ademi yarattıgı ondanda havvayı yarattıgı yazar ardından 8 çift hayvan yaratır allah''''

bilimle uzlasması mümkün olmayan bu yazıyı ella arkadas nasılda çikolata kaplı pakette sunmuş katılımcılara!!!

selam.hoşgeldin.
Burda birtek bu mu çikolata kaplı pakette sunuluyor.bir görsen diğer yazıları da.bilim mi dedin o da ne ki. :lol: :lol: :lol:

biz burda bilimden dem vurup duruyoruz ama kimsenin umurunda değil.allah onların bilimadamı

oguz
16-12-2004, 20:08
Ella palavraci bir inanirdir. Soyledikleri tamamen ciddiyetten uzak, ancak bir muslumani ikna edecek duzeydedir. Oysa ki yaratilis Eski Ahit''e ait bir zirvadan baska bir sey degildir. Bunu savunmaya calismak bile abestir. Zaten konu ancak bu sekilde ve sadece abuklama suretiyle aciklanabilir. Gercekte ella''nin soylediklerinden daha fazla bir sey soylemek mumkun degildir. Bence asil cevap; "hikmetinden sual olunmaz" olmalidir...

Ngcoskun''un sordugu sorularin Kuran''da cevabi yoktur, fakat Islami kaynaklarda oldukca genis aciklamlar bulunmakadir. Bunlara Islami kaynaklara bakarak (bu kaynaklarin aciklama getirdigi kadarina) cevaplamaya calisalim;

1/ Adem ile Havva''nin dogum tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte, elimizde M.O 4000 gibi bir tarih bulunuyor. Bu tarih elbette ki cahil muslumanlara gore boyledir. Muslumanlar (Islami kaynaklar) Insanlik tarihinin 6000 yil once basladigini soylerler. Fakat Konya''da bulunan eski yerlesimlerin 12000 yil oncesine tarihlendigini biliyoruz.

2/ Once Adem, sonra Adem''den esi yaratilmistir. Adem''in gonlu hos olsun diye Adem''den yaratilan Havva''nin, Kuran''da adi bir kere bile gecmez. Zaten disi oldugundan onemsiz bir yaratiktir.

3/ Adem ile Havva''nin gobekleri konusuna hic bir din cevap verememektedir. Belki Ella yaratilis uzerine hazirladigi yazida, bu konudaki muthis bulgularindan soz ederek bizi aydinlatir.

4/ Disi ve erkek olarak nitelendirildiklerine gore cinsel organlari vardir. Olmasa cinsiyetleri nasil ayirdedilir? (NOT: yaratilis hikayesi Tevrat''tan araklanmis bir hikayedir. Hikayenin asli oradadir. Tevrat Adem ve Havva''yi net bir sekilde erkek ve disi olarak tanimlar. Bknz Tekvin Bap-5 Ayet no: 2)

5/ Cinselligin yasak olduguna dair bir aciklama yok. Ustelik cennette cinsellik ve seks doyasiya olacaktir. Memeleri henuz tomurcuklanmis Huri''ler ne icin verilmistir? Elbette seks icin. Fakat o donemlerde Huri muri yoktu diyenler olabilir. Huri odulu sonradan verilmis olsa da, bunlarla seks yapmak yasaklanmadigina gore, Adem ve Havva''ya da seks yasak degildi.

6/ Gogusler de cinsiyeti belirlemede diger faktorlerden biri olduguna gore, bana gore Havva''nin gogusleri vardi. Havva''nin cennetteyken dogurma yetenegi olmadigindan (cunku dogum ve dogum sancilari Havva''ya dunyaya atildiginda ceza olarak verilmistir), gogusleri emzirmeye yaramiyordu.

7/ Cok komlike bir soru. Vardi herhalde..

8/ Havva adet gormuyordu. Yumurtlama yetenegi de yoktu. Havva''ya adetgormesi bir ceza olarak verildi. Aynen dogum ve dogum sancilari gibi...

9/ Adem ve Havva cennette iken, uzerlerine cennete has hafif bir elbise giyiyorlardi. Bu elbisenin adi; Adem-i hulle idi.

10/ Adem ile Havva cinsellik yasadiklari icin cezalandirilmadilar. Seytan''a uyup yasak olan bir agaca yaklastiklari icin cezalandirildilar. Bu agaci Tevrat "iyilik ve kotulugu bilme" agaci olarak nitelendirirken, Kuran her zamanki gibi ayrinti vermez. "Iyilik ve kotulukleri bilme" agaci cennete has bir agac oldugundan, dunyada yasaklanmasi soz konusu degildir.

11/ Ensest iliski sanki Kuran''da yasakmis gibi gorunse de, Adem''in cocuklari bal gibi de ensest yapmislardir. Yaratilis hikayesine inanan kisi, kicini da yirtsa ensest''i onaylar. Ella gibi, Adem''in cocuklarina ait bir istisnadan soz etmek, ancak akli seviyesi henuz cocuk olan birine has bir iddiadan ote gitmez. Havva SIT haric, butun cocuklarini ikiz dogurmustur. Biri kiz, biri erkek. Yani karli kocali. Bunlarin ciftlesmesinden insanlik olusmustur. (NOT: yukarida biri Kabil''in Habil''i karisina sulanma yuzunden oldurdugunu soyleyerek, konuyu carpitmistir. Bu tur carpitmalari hic sevmem. Insan karsi ciktigi dusunceleri durustce eletiremelidir. Karalamak icin bu tur yontemler hos degil. Bu cinayette bir sulanma soz konusu degildir. Allah Habil''in sunusunu kabul etmis, Kabil''inkini etmemistir. Bu durumu kiskanan Kabil, Habil''i oldurmustur. Aslinda cinayete Allah neden olmustur.)

12/ Tevrat Adem''in 930 sene yasadigini soyler. Kuran''da bir yas belirtilmez ama Islami kaynaklar Adem''in 1000 yil yasadigini soylemektedir. Aslina ona bicilen omur 960 yildir ama, 1000 yil yasamasina izin verilmistir. Hikayesi su;

Allah Adem''e gelecek butun zurriyetini gostermistir. Butun zurriyeti bolukler halinde onunden gecmistir. (Bunlara bizler de dahiliz) Butun zurriyeti onunden gecerken bunlardan biri aglamaktadir (Bu kisi Davut''tur). Adem Allah''a "bu niye aglar" der. Allah "omru sadece 60 sene oldugu icin agliyor" der. Adem, "benim omrumden 40 sene verin, 100 sene yasasin" der. 40 sene Davuta verilince Adem''in omru 1000''den 960 iner. 960 sene tamamlandiginda Azrail Adem''in yanina gelince, Adem "daha 40 yilim var" der. O 40 yili Davut''a verdigi hatirlatilinca inkar eder. Allah da, "peki ellemeyin 40 sene daha yasasin" der.

Islam kaynaklari Adem''in 1000 yil yasadigini, Tevrat ise 930 yil yasadigini soylerken, ne yazik ki Havva''nin yasi hakkinda bir bilgi yoktur. Birakin yasini, kendisi hakkinda bile neredeyse bilgi yoktur. (Ne Tevrat''ta, ne de Kuran''da...) Cunku Havva onemsiz, hatta degersizdir. Cunku o bir disidir...

requiem
16-12-2004, 20:52
coşkun;

bu tip yazılar bana yabancı degil,iki yıldan beri ateistforum da nicelerini gördüm!!

şaşırmadım!

ReS
17-12-2004, 16:11
Matematik bir yazgi
Üzerine birdne ona kadar sira ile rakamlarin yazili oldugu on tasi bir
torbaya atalim. Bunlari görmeden çekme sansimizi deneyelim.
Mesela 7 nolu tasi görmeden çekme sansimiz nedir? Onda bir; yani on defa
çeksek 1 defa 7 nolu tasi bulma sansimiz var.
3 ve 4 nolu taslari üst üste görmeden çekme sansimiz yüzde birdir.
Bu mantikla 1 den 10a kadar taslari sira ile görmeden çekme sansimiz nedir?
Ihtimali hesap, bu sansi on milyarda bir sayiyor.
Insan 1 hücreden baslayarak, anne rahminde 30 Bilyon hücre olana dek
bölünerek gelisir.
Bu hücreler yerini alirken tipki üzerinde rakam yazili taslar gibi belli
siralanisa uymalidir ki, bir insan dogabilsin. Eger bu dizelenme torbadaki
taslar gibi bilinçsiz olsa idi bir bebegin tek hücreden olma sansi,
10000000000000000000000000000000da bir olurdu. Bu ise yaklasik sifirdir.
Yani bilinçsiz bir siralanma, matematik bilimine göre yoktur. O halde bu
dizeleni? oluyorsa ancak görerek yani bilinçle mümkündür.
Evren bilinci bu siralanmayi otomatik kopitür sistemi içinde gerçeklestirir.

Bu bilinç, Allah''n alim sifatinin tecellisidir ve eger anne karninda iken,
bu siralanmada bir milimikron yer degisme hatasi olsa; O''nun varlgini inkar
edenlerin dili göbeginden çikardi.
Matematik böylece, Allah''in varligini kesinlikle bilimsel bir ölçü olarak
ifade etmektedir.
________
www.ilimmeclisi.de.vu
www.ilimhazinedir.de.vu

Russell
21-12-2004, 16:16
zümer 6.ayet''e dayanarak tekrar soruyorum:

EĞER HAVVA ADEMİN KABURGA KEMİĞİNDEN YARATILDIYSA ADEM HAVVANIN BABASI SAYILMAZ MI?

Tolga
07-01-2005, 17:01
Ademle Havva ilk insanlarmış. :D Ben çocukken bile bunun saçma olduğunu düşünürdüm.Tam bir masal.Merak ediyorum yetişkin insanlar nasıl oluyorda böyle bir saçmalığı kabul edebiliyorlar?

07-01-2005, 17:21
Aklima ilginc bir soru geldi?

Klonaj yada kopyalama yontemiyle bir insanin kaburga kemiginden kopyasini yapmak mumkunmu?

ella
08-01-2005, 03:12
Merhaba Russel,
Zümer 6’da Havva’nın Adem’in kaburga kemiğinden yaratıldığı diye bir şey geçmez. Bunu yanlış biliyorsun. Ayeti bir daha oku. Farklı meallerle karşılaştır.
Oğuz’da yazısında yer yer Tevrat’tan bilgilerle yer yer hadisteki bilgilerle Kuran’dakileri karıştırarak soruları cevaplandırmış. Belki Kuran’ı bilmeyenler bu açıklamaları yiyebilir, ama Kuran’ı bilen bir insan ortadaki bu bilgi kirliliğini ve saptırmayı açıkça görebilir.
Selamlar.

haci
08-01-2005, 03:44
Yeni Hemşerim.. Kardeşim…..
Bir insanı kopyalamak için kaburgasına gerek yoktur..
Bir kaburgada milyarlarca hücre vardır.
Bir insanı klonlamak için tek bir hücre yeterlidir..
Tek bir hücre !!!!!!!

Selamlar

HACI

08-01-2005, 05:06
Zümer -6 – O, sizi bir tek candan yarattı. Ayrıca ondan da eşini meydana getirdi.
Size etlerini yemeniz için deve, sığır, koyun ve keçiden erkekli ve dişili olmak üzere sekiz çift hayvanın helâl olduğunu vahiyle bildirdi.

O sizi analarınızın karnında üç karanlık içinde, peş peşe yaratır. İşte gerçek İlah olan Allah, bunları yapan Rabbinizdir. Bütün mülk ve hakimiyet O’nundur. O’ndan başka tanrı yoktur. Hâla nasıl oluyor da hak yoldan vazgeçiriliyorsunuz?

Bu âyette sümme (sonra) edatı zamanda olmayıp, beyanda, bir sıralama ifade eder. Dolayısıyla Hz.Havvanın diğer insanlardan sonra yaratıldığı gibi bir düşünceye yer yoktur.

“Üç karanlık perde” ana karnı, ana rahmi ve cenini saran zar (plâsentâ) olabilir. Maksat şudur: Bütün bu işleri çekip çevirenin Allah olduğunu bilince, nasıl olur da başkalarını tanrılaştırabilirsiniz?”

Âyetin sonunda batıla çağıranlara değil, onların çağrısına uyanlara hitap edilerek onlar uyarılıyor. Onlar kesin tercihlerini yapmış, sapıklıkları ile çıkarları artık birleşmiştir. Gerçeği görseler bile, sırf çıkarları yüzünden dalâleti bırakmazlar. Ancak öbür insanların, bu menfaat şebekesinin etkilerinden kurtulmaları mümkündür. Çünkü onlar kandırılmışlardır. Zaten şirkten elde edecekleri menfaat da yoktur.

Enam - 143 – Sekiz çift davar yarattı: koyundan iki, keçiden iki. De ki: İki erkeği mi haram kıldı, yoksa iki dişiyi mi? Yoksa iki dişinin rahimlerinde bulunan yavruları mı haram kıldı?

Eğer iddianızda haklı iseniz bilgi ve belgeye dayanarak bana haber verin!

Cahiliye arapları bazan erkek, bazen dişi hayvanları, bazan bunların yavrularını haram sayarlardı. Kur’ân, âyette sayılan sekiz sınıfın ve yavrularının helâl olduğunu bildirip onların bu davranışlarını böylece yeriyor.

Burada vurgulanmak istenen nokta şudur: “Kimse kendi iddiasına göre herhangi bir şeyi haram veya helâl kılamaz. Bu yetki yalnız Allah’a aittir.”

Çift kelimesi yerine “eş” kullanabilirdik. Zira burada bir bakıma “dört çift” söz konusudur. Fakat her eşten biri, öbürü olmaksızın düşünülemeyeceğinden, yani çift kelimesinin çifte kullanımının geçerli oluşundan dolayı çift demeyi tercih ettik.

Enam - 144 – Ve deveden iki, sığırdan iki. De ki: “İki erkeği mi, iki dişiyi mi, yoksa iki dişinin rahimlerinde bulunan yavruları mı haram kıldı?

Yoksa Allah size bu yasaklamayı yaptığında siz orada hazır ve şahit mi idiniz?

İlimsiz olarak insanları saptırmak için uydurduğu yalanı Allah’a mal edenden daha zalim kimse bulunabilir mi? Allah elbette o zalimler güruhunu muvaffak etmez, emellerine kavuşturmaz.

Engse Hohol
20-01-2019, 17:59
https://www.youtube.com/watch?v=p-dhuwbSiS8

Kuran'da adem ve havva,
Sümer yaratılış tabletinde adamo ve tiamat.

spartacus
16-06-2019, 22:05
_bl-MynjnCU