PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Biyoteknoloji

Tatarka
04-02-2017, 01:45
Biyoteknoloji, insanoğlunun insan ömrünü uzatmada yararlanacağı teknolojidir.Biyoteknoloji, Gen ve DNA teknolojisi ile bitki, hayvan ve mikroorganizmaları geliştirmek, doğal olarak var olmayan yeni ve az bulunan maddeleri üretmek için kullanılan bir bilim alanıdır.Suni organ ve doku üretimi ,aşı, bitki üretimi ,sebze ve meyve üretimi ,zor şartlara sahip çevrelerde yaşayan organizmaların enzimlerin sağlamlaştırılıp sanayide kullanılması , hormon, antikor, vitamin ve antibiyotiklerin üretilmesi ... vb...

Özellikle dikkat çekmek istediğim nokta >>> yapay organ ve doku üretimi. Sahip olduğunuz organların yenisiyle değiştirilmesi. (Burada BEYİN'İ hariç tutuyorum) .Çünkü, Vücutta bulunan organlarınız yaşlanmaya başladıkça,kolaylıkla değiştirebildiğinizde(kalp,böbrek,akciğer,karaciğe r,mide,vs...) ; bu yaşamınızı oldukça uzatacaktır. Ancak bu noktada şöyle bir sorun var. Sorunun adı > BEYİN ! Beynin değiştirilmesi tahminimce olmaz,çünkü o siz olmazsınız. Dolayısıyla, mantıken beynin yaşlanmasını önlemek ve beyni gençleştirme ile ilgili çalışmalar en büyük ve en önemli sorun olacaktır. Zaten bu sorun çözüldüğünde, uzun bir ömre sahip olmaya bir nebze yaklaşılmış olacağını düşünüyorum. Ya da aşırı derecede hayalperestim :laugh: İleride 500, 1000 yaşlarında insanların olacağını düşünüyorum. Rakamlar değişebilir.

Aklıma gelen olasılıklar :

***İki insan arasında kafa nakli (değişimi) gerçekleştirme

***Yaşlanan organların, yapay organlarla değiştirilmesi ve böylece yaşam süresinin uzatılması... ( 400-500 yaşında insanlar olabilecek....rakam değişebilir)

***Biyonik robot vücuda sahip insanlar (sahip olduğu sadece beyin=kendisi)

4:) Yeni ajda pekkanlar :heh: kötü espri.
((Tarafıma ait yazılar olup,biraz update vs... konuyla ilgili eğitim,ders aldım))

NickMickyok
04-02-2017, 02:06
Teşekkürler paylaşım için.
Ama,
Mesele organ yaşlanması değil ki.
Mesele, DNA yı koruyabilmek.
İnsan neden yaşlanır. DNA zincirindeki bozulmalardan dolayı.

Örneğin, bir kağıdı alıp fotokopi çektiğimizde artık elimizde 2 kağıt vardır. Orjinali ve kopyası..Orjinalini imha ederken, kopyasını alıp o kopyadan bir kopya daha çektiğimizde, yine elimizde 2 kopya vardır .Biri kopya, diğeri, kopyanın kopyası. Sonra kopyasını imha ederken, kopyanın kopyası ile fotokopi çekeriz.Ve bu böyle gider..Öyle bir an gelir ki, kopyanın kopyasının kopyasının kopyası...derken, artık çok silik bir yazı kalır elimizde, okunması güçleşmiş vs... bir yazı.

İnsan DNA sı da böyle işler,Kopyanın kopyası derken, gün gelir DNA eskisi kadar sağlıklı kopyalayamaz kendini.Çünkü kopyası çekilen bir sonraki kopyalamada yoktur artık. Ve git gide yaşlanırız.
İşte bu DNA kopyalamaya müdahele etmek lazım.

Tatarka
04-02-2017, 03:16
Teşekkürler paylaşım için.
Ama,
Mesele organ yaşlanması değil ki.
Mesele, DNA yı koruyabilmek.
İnsan neden yaşlanır. DNA zincirindeki bozulmalardan dolayı.

Mesele, tam da organ yaşlanması. Yani hücre yaşlanması, bedenin yaşlanması vs.vs. Bunun anlamı küçük çapta zaten DNA'nın kendini hücre bölünmesi esnasında %100 kopyalayamamasından ileri geliyor.(mutasyon). Canlıların yaşlanması , ölmesi zaten dna'nın kendini mükemmel şekilde kopyalayamaması neticesinde bir gerçeklik ! Amaç dna'yı korumak olayı değil yani. DNA'yı korumak derken kastettiğiniz, dna'nın %100 mükemmel kendini kopyalaması ise, bu konu bilgim dışında, tamamen farklı bir tartışma konusu olur.

Biyoteknoloji yeni bir bilim alanıdır ve gelişmektedir. Yapay organ üretimi, yaşlanmış ve artık kullanılamayan organların yenisiyle değiştirilmesi sonucuyla , ilgili kişinin hayatını uzatma hususunda devrim niteliğinde bir alandır.

Felâsife
04-02-2017, 18:04
Biyoteknoloji, insanoğlunun insan ömrünü uzatmada yararlanacağı teknolojidir.

Diğer açıdan da doğanın ömrünü kısaltmaya yarayan bir teknolojidir dersek yanlış olmaz herhalde.
Teknoloji kendi içinde bu kadar sorumsuz mu diyeyim, özgür mü diyeyim, aymaz mı diyeyim ne diyeyim bilemiyorum ama bunun bir dur noktası, etik tarafı da olmalı.
Bilimin hiç bir kuralı yok, kuralı olmadığı için dur diyende yok, tek kuralı var, insanı yüceltmek! varsa yoksa insan!

Öteki türlü insan ömrünü uzat, diğer yandan hastayı öldürme, doğmayacak olanı doğurt derken, zaten UZUN yaşayacağı bir dünya da olmayacak ki insanın!

İnsan ömrünü uzatmak, doğanın ömründen çalmaktan farksız.

Kaynaklar da alarm vermeye çoktan başladı, ama insanlar durmuyor, duracağı da yok.

Sevgiler

NickMickyok
04-02-2017, 23:30
Benim bildiğim yapay organ insanın kendi deri hücrelerinden yapılıyor. Böyle durumda iş dönüp dolaşıp DNA ya geliyor.
Ama güzel bir şey tabi.Karaciğer yetmezliği yaşayan ve sıra bekleyen birisi, sıra beklemeden hatta ölümü beklemeden sağlığına kavuşabilir örneğin.