PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Ben deistim

The answer
17-10-2004, 18:44
Ben deistim.Cok dusundum yasaıdgım olaylar sonucu. Hiçbir insanın dierinden daha ustun olmucaını dusundum. O yuzden peygamber dusuncesini attım kafamdan. kitap dusuncesini dın dusuncesini.

bahad?r
15-11-2004, 15:28
Ya Tanrı düşüncesi :?:

17-11-2004, 22:34
1-Acaba Tanrı evrim teorisinin gerçekleşmesi için gerkli tüm ortamı (maddeyi ve tabiat kanunlarını) yaratıp daha sonra bütün bunların gerçekleşmesini seyrediyor olamaz mı? Atesitler bunun aksini nasıl ispatlamışlar ki Tanrıyı tümüyle reddediyorlar? Evrim teorisinde dinlerden bağımsız böyle bir Tanrı inancı olamaz mı? Evrime inanmak mutlaka Tanrıyı reddetmek midir? Neden?

Peki deistler öldükten sonra dirilmeye inanıyorlar mı?

Saygılar...

haci
18-11-2004, 00:08
Quantum ilkelerine göre evrenin yoktan var olduğu bilindiğinden beri, Tanrı kavramı ebediyen yok olmuştur. Bu tartışmaları çok önceleri yapıyor olsaydık, bu tür sorular sorulurdu. Ama şimdi bu sorular anlamsız.

18-11-2004, 03:08
Deizm inancıyla ateizm inancının teoride birbirinden ufak bir farkı olsada pratik anlamda farklarının olmadığı düşüncesindeyim. Yani sadece evreni yaratıp bunun dışında hiç bir şeye karışmayan bir tanrı inancının yaşam pratiğnde ateistlerden ne farkı olabilir?
Deistler Evrim teorisine inanabilir. Agnostiklerde öyle. Mekorkmaza yanıtım evet. Evrim sadece ateist inancı doğrulamaz bence. Ama sanırım ateistler, deist ve agnostiklerden fazla sayıda olduğu için böyle bir izlenim doğuyor.

Ebu Leheb
18-11-2004, 12:58
deizm ateizm yolunda önemli bir adımdır.
seni ateist yapmak için çaba harcamamıza gerek yok.
yaşam tecrübelerin sana tanrının var olmadığı kanıtlayacak, bunu kendin anlayacaksın. düşünen bir olduğun için böyle söyledim.

The answer
18-11-2004, 23:29
Ben Ateist bir ailenin cocuguyum. Bazı olaylar yasadım ve yasamaktayım. Bunların ne kaynağını ne de çözümünü buLabiLdim. Tanrıya sıgındım.Bazı sheylere acıkLık kazandıramıyor insan.. Psikiyatrlar yetersiz kalıyor.Sen ve duvarlar, herkes gittikten sora ba$basasınız. Buna ihtiyacım vardı.Yardıma ihityacım vardı.
Ölünce nereye gideceimi biliyorum. Belkide Doğmayanların yanına ..Ne cennet var ne cehennem ,ne isa var ne muhammet..
Yalnızca sen varsın.Ve uzaklarda da olsa..bi ışık var..

bahad?r
20-11-2004, 13:27
Neden insanlar yardıma ihtiyaç duyduklarında görünmeyen bir varlığa sığınırlar?Var olmayan bir şey nasıl yardım eder insana?İnsan neden tanrıya yüklediği o akıl almaz kudretin kendi bedenin de olduğunu fark edemez?Ve neden kendi yarattığı bir '' varlığın '' kendini yarattığına inanmak ister?

The answer
20-11-2004, 13:49
Felsefe hocam şöle demişti "aklın bittigi yerde allah baslar" sanırım aklımı her kaybettigimde yeni bir Tanrı yaratıorum

Tolga
29-12-2004, 17:08
İnsanlar zor durumlarla karşılaştıkları zamanlar sığınma içgüdüsü harekete geçer.Belki ben de o yüzden dinsiz olmama rağmen tanrının olabileceğini düşünüyorum.
Ama yinede deist veya ateist pek farklı değilerdir bence.İkisinin en önemli ortak özelliği dinlerin saçmalıkların farkında olmalarıdır.Tanrının varlığı yada yokluğu bu ikisi için sadece bir ayrıntıdan ibaretttir.Bu kişiler temelde aynı seyi savunur ve akıllarını kullanmayı bilirler.

ngcoskun
30-12-2004, 14:22
çocukluğumda zora düştüğümde allahım yardım et dediğimi çok iyi hatırlıyorum.o an çözemediğim ve kimsenin de çözemeyeceği bir sorunsa bu tek beklentin allah oluyor. yani bir mucize bekliyorsun ve belki de bir cevap.
ama aslında sorunlarının çözümü kendinsin.bunu anladığımdan beri ağzımdan allah lafı çıkmıyor.
şimdi inananlar sadece zora düştüğünüzde mi allahı hatırlıyorsunuz gibi şeyler saçmalayabilirler baştan söyleyeyim ben dindar bir aile de büyüdüm ve bir zamanlar bütün dini ibadetlerimi yerine getirirdim.daha çocuk yaşta anneannem ihlas suresini ezberletmişti hatırlıyorum.geceleri yatarken dualar okumayı okuma yazma öğrenmeden öğrendim.yani konunun zora düşmeyle bir ilgisi yok.

nann
20-06-2008, 18:18
cok ozur dılıyorum ama sayın ng coskun,sorularım olacak,dındar lık olcusu nedır sıze gore? ihlas suresını ogrenmenız gece yatmadan once dualar okumanız ıbadet ettıgınızı gostermez,hayatınızın anlamı nedır sızce? tamm bı sekılde yaratılmıssınız,ınanın yada ınanmayın,benım merak ettıgım neden? ve uzuldugum taraf,muslumanlıgı bugun ku sartlra ve ınsanlara gore degerlendırmenız,ben Asr-ı saadetı ıstıyorum,cunku okudum bılıyorum arastırıyorum,o guzellıklerı gorebılıyorum,ınanın sızın ıcın de bunun dua sını yapıyorum,tum ıctenlıgımle,ınsallah bır gun o guzellıklerı sızde tadarsınız:)esas sebebınızı anlamanız dılegıyle..

pante
20-06-2008, 20:21
cok ozur dılıyorum ama sayın ng coskun,sorularım olacak,dındar lık olcusu nedır sıze gore? ihlas suresını ogrenmenız gece yatmadan once dualar okumanız ıbadet ettıgınızı gostermez,hayatınızın anlamı nedır sızce? tamm bı sekılde yaratılmıssınız,ınanın yada ınanmayın,benım merak ettıgım neden? ve uzuldugum taraf,muslumanlıgı bugun ku sartlra ve ınsanlara gore degerlendırmenız,ben Asr-ı saadetı ıstıyorum,cunku okudum bılıyorum arastırıyorum,o guzellıklerı gorebılıyorum,ınanın sızın ıcın de bunun dua sını yapıyorum,tum ıctenlıgımle,ınsallah bır gun o guzellıklerı sızde tadarsınızesas sebebınızı anlamanız dılegıyle..

nqcoskun cevap veremeyebilir, uzun süredir yok çünkü. Yerine yanıt vermeme onay verirdi sanırım.
Müslümanlara göre dindarlığın başölçüsü namaz kılmaktır. 5 vakit namaz.
Olmadı gün içinde vakit namazı kılmak.
Cuma yetmez. Oruç da yetmez. İyi olmak, dürüst olmak, saygın olmak, sevilmek yetmez. Çünkü yıllarca yaptım, kendimden biliyorum. Eğer dinci bir politika izliyor ve vakit namazını camide kılarken görülüyorsanız müslüman olarak nitelendirilebilirsiniz. Yalnız bir cemaate de takılmayı eksik etmemeniz gerekir. Arasıra sohbet toplantılarına katılırsanız, topluluk içinde dilinizden Allah'ı düşürmeyip, her konuyu Allah'ın hikmetine bağlarsanız artık müslüman olarak referans alabilirsiniz demektir.

Asr-ı saadet dediğiniz Arapların, bedevilerin sefillikten ganimet zengini olduğu dönemdir. Ama aynı zamanda birbirlerini de kırdıkları dönemdir. Savaş ganimetlerinden, köle ticaretinden elde edilen bir saadeti istemek yerine dünyada saadetin, huzurun, barışın, adaletin, özgürlüğün olmasını istemek, insan onuruna daha yaraşır.

BenDeniz
21-06-2008, 03:22
Ben deistim.Cok dusundum yasaıdgım olaylar sonucu. Hiçbir insanın dierinden daha ustun olmucaını dusundum. O yuzden peygamber dusuncesini attım kafamdan. kitap dusuncesini dın dusuncesini.

''Her insan eşit olmalıdır'' ''resuller ve kitap olmamalıdır''...gibi bir fikriyattan teşebbüs ettiğiniz yolun sonu deistlik olmaz.Bu karar,eksenli düşünmekten yoksunca alınmıştır sanıyorum.

Esen kal

imhotep
21-06-2008, 03:31
Daha eksenli düşünseydi ateist olurdu sahi :D

alaattin
10-07-2008, 17:05
ben tanrı olsaydım ne yapardım .düşünelim tanrının olmadığını anlarız yanılmış olsakta önemi yok insan aklının ermediği şeyden suçlu olamaz.