PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : İnsan penisi neden kemiksiz?


manas
21-02-2019, 14:22
diğer canlılarda penis çiftleşmeye hazır şekilde ereksiyon halindeyken insanda bu durum yok yani insan penisinde sabitliği sağlayacak kemik yok. mesela insana en yakın primat olan şempanzenin penisi kemiklidir.
insanı diğer canlılardan ayıran bu özelliğin nedeni nedir, uzmanlara göre insanda da kemik varken zamanla kaybolmuş.

insanlardan başka ; örümcek maymunu, balinalar, atlar, gergedanlar, tavşanlar, filler, keseli hayvanlar ve sırtlanlar da kemiksiz penise sahipler. (acaba ereksiyon durumu var mı)

Penis kemiği olmayan canlılar üreme için gerekli ereksiyonun sağlanmasında penis içerisine kan pompalanmasını beklemek durumundayken, penis kemiği olan canlılarda ereksiyon çok daha hızlı gerçekleşir. Bu hızın birçok tür için oldukça önemli olduğu söylenebilir. Çünkü bu türler için çiftleşme hızlı ve faydalı olmalıdır. Örneğin, erkek aslan penis kemiği sayesinde 4 gün içerisinde 250 farklı aslanla çiftleşebilir. Tabii ki her bir çiftleşme yaklaşık 1 dakika sürer fakat penis kemiği sayesinde erkek aslan çiftleştikten çok kısa bir süre sonra başka bir aslanla daha çiftleşebilir.

insan penis kemiğinin olmaması durumunun, çiftleşme sistemimiz ve stratejimizle alakası olduğu düşünülüyor. Evrimsel biyolog Richard Dawkins'in ‘Gen Bencildir' kitabındaki önermesine göre; insan penis kemiğinin olmaması, kadınların sağlıklı erkek aramalarıyla ortaya çıkan "cinsel seçilimin" bir sonucu.

Yani popülasyon içerisinde kolay ereksiyon olan erkekler varken aynı zamanda kolay ereksiyon olamayan ya da hiç olamayan erkekler de var. Eğer Dawkins haklıysa, evrimsel süreçte kadının kendisine uygun erkek seçimindeki kriterlerinden bir tanesi de ereksiyon olabilme durumu olabilir.

ilahimasal
22-02-2019, 22:02
El ilah seni bildigi gibi yapsın Manas , bu nasıl konu başlıgı ? Güldürdün beni :)

Madem sorulmuş bilenler tarafından cevapta verilmeli .

Bende konuya biraz latife ile yaklaşıp

DOLMAKALEMİN USTASI ÖYLE tasarlamış diyeyim .. TASARIM HARİKASI :)

ilahimasal
22-02-2019, 22:11
Nikola teslis özelden bana " penis severmisin "diye sormuşun ya ! Buradan sor sana samimiyetle cevap vereyim.

manas
23-02-2019, 13:35
sevgili türkü, biz insanlar cinsel organa bir anlam bir sıradışılık yani tabu yapmışız, sonuçta o da vücudumuzun herhangi bir organı gibi.
insanda apandist niye var diye sorar gibi pekala peniste niye "kemik yok oldu" diye sormak gayet doğaldır. bilim "çok ayıp" demeden bunu araştırmıştır.

Selmet
23-02-2019, 18:46
Evrim boyle uygun gormus!

Şüpheci Dinsiz
04-03-2019, 20:44
VJcYV7p1Qes

Khaos
04-03-2019, 21:15
tatava yapma, bas geç

Yıldıztozu
05-03-2019, 19:51
bence bunu bir evrimsel kusur veya akılsız tasarım örneği olarak tanımlayabiliriz.

bu kusura karşılık ereksiyon ilaçları üretiliyor.
insan aklı bu ilacı üreterek akılsız tasarımın kusurunu düzeltmeye çalışıyor.

bu tarz biyolojik işleyişlerin sebebini ararken evrimsel faydacılığa/seçilime odaklanmak yerine onu evrimsel kusur(akılsız işleyişin sonucu) olarak görmek daha rahat ve anlaşılır biçimde açıklayabilir.

Neva
06-03-2019, 12:27
Dil'in de kemigi yok, bunu da sorgulayin.

Felâsife
07-03-2019, 11:07
Nasrettin hocanın, koca karpuz niye yerde de, küçücük ceviz neden ağaçta büyüyor demesi gibi, tasarımın kemikli olmadığı daha iyi.
Otursan oturamazsın, kalksan kalkamazsın, koşsan hiç koşamazsın, habire dik duran eleman, bir yerlere takılıp duracaktır, kırılacaktır vs.
Hasılı olmadığı daha iyi. :D

İşlevinin yetersizliği filan da hikaye, yetersiz haliyle dünyaya 100 milyardan fazla insan gelmiş geçmişken, ona yetersiz demek, "dahanın dahası" iştahından oluyor.
İnsan isteğinin sonu olmaz ki, içi boş balon tasarımı iyi tasarım, fazlasıyla yeterli :D

Diane Kelly: Penis anatomisi hakkinda bilmediklerimiz - TED.com
https://www.ted.com/talks/diane_kelly_what_we_didn_t_know_about_penis_anatom y/transcript?language=tr#t-224872