PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Astigmatizmalıların Işığa Karşı Görme Şekli


Rapi
03-04-2019, 20:58
Astigmatizmalıların Işığa Karşı Görme Şekli
Astigmatizma, korneanın (gözün ön yüzeyi) veya gözün içindeki lensin uyumsuz eğrileri olduğunda oluşan kırılma koşuludur.
Normal bir göz hem korneaya hem de merceğe yuvarlak bir şekilde kavislidir, oysa astigmatizan insanlar bu ögelerden birine yumurta şeklinde sahiptir. Mükemmel bir gözde, korneanın ve lensin yuvarlatılmış şekli, retinaya keskin bir şekilde odaklanmış bir görüntü üretmek için gelen tüm ışığı kırar.

Astigmatizmalı insanların gördükleri
https://i.imgyukle.com/2019/04/03/0KYff.jpg

Normal insanların gördükleri
https://i.imgyukle.com/2019/04/03/0KNMb.jpg


Kırılma hatası olan bir gözde, gözdeki uyuşmayan eğriler ışık ışınlarının düzgün bir şekilde bükülmesini önler. Sonuç bulanık bir görüntüdür. İki farklı astigmatizm türü vardır:
Korneanda uyumsuz eğrilerin meydana geldiği kornea astigmatizması ve lensteki eğrilerin uyumsuz olduğu lentiküler astigmatizm.
Her ikisi de bulanık görmeye neden olur, ancak daha yatay, dikey veya çapraz olarak oluşabilir. Bu durum en yaygın olarak yakın görüşlülük (miyopi) veya uzak görüşlülük (hipermetropi) gibi başka bir kırma kusuru ile birlikte mevcuttur.

https://i.imgyukle.com/2019/04/03/0KT1I.jpg

Bulanık görme, astigmatizmanın tek belirtisi değildir, bu rahatsızlığı olan insanlar da göz yorgunluğu veya rahatsızlık, baş ağrısı, gece görme zorluğu yaşayabilirler. Bazı insanlar astigmatizmle doğarlar ve göz testi sırasında taranana kadar ellerinde olduklarını bilemeyebilirler.
Astigmatizma olduğunu keşfeden insanlar hala nispeten sorunsuz yaşayabilirler. Astigmatizma semptomlarını tedavi etmenin en yaygın yolu gözlük, kontakt lens ve refraktif cerrahidir.

Kırılma hataları, tüm yaş gruplarında en sık görülen oküler problemlerdir. Dünya Sağlık Örgütü'ndeki çalışmalara ve raporlara göre , bunlar aynı zamanda dünya genelinde görme bozukluğunun ilk nedeni ve dünya genelinde görülen ikinci görme kaybının nedeni, küresel görme bozulmalarının% 43'ünün kırılma hatalarına bağlı olması. Düzeltilmemiş kırılma hataları, 2010 yılında dünya genelinde 6.8 milyon insanda körlüğün nedeni idi.

Kaynak: Boredpanda (çeviri)