PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : "Din Geni"

Lestat
16-05-2008, 21:37
ABD Ulusal Kanser Enstitüsü‘nde görevli olan Hamer, 1998 yılında, insanın genetik yapısının inanç üzerindeki etkisini araştırmaya başladı. Hamer, ilk olarak, genetik yapıları aynı olan "tek yumurta ikizleri" üzerinde inceleme yaptı. Ardından genetik yapıları tam olarak örtüşmeyen, ancak "aynı ortamda büyüyen" kardeşlerin inançlarını karşılaştırdı.

Tek yumurta ikizlerinde inanç gücü aynı
Araştırmaya göre, kardeşler, aynı ortamda yetişseler de farklı inançlara sahip olabiliyordu. Ancak Hamer, genetik yapıları aynı olan tek yumurta ikizlerinin Allah inancının da neredeyse "aynı" olduğunu gördü. Bunun üzerine, genler ve inanç arasında bir bağ olduğu kanısına vararak, araştırmasını bu yönde derinleştirdi. Hamer, daha sonra, insandaki 35 bin genden hangisinin "inancı etkilediğini" bulmaya çalıştı. Yıllar süren araştırmanın ardından, "monoamin" enzimlerinin salgılanmasını kontrol eden 9 gen üzerinde yoğunlaştı.

Bilinci ve inancı yönlendiren genler
Amerikalı bilimadamı, 9 genin "en baskın" olanını bulduğunda ise, araştırmasının sonuna geldi. Hamer, VMAT2" geninin inanç kavramını yönlendirdiğini açıklayarak bu gene, "İnanç Geni" adını verdi. Hamer‘e göre, monoamin enzimleri, insanın "bilinç, algılama ve hafıza" gibi duyularını yönlendiriyor.

Ancak, bilimadamının "İnanç Geni" adını verdiği gen, insanoğluna, asıl ayırt edici özelliği olan "kişisel ve evrensel farkındalık" yeteneği de kazandırıyor. Böylece insanın "evren, sonsuzluk, tanrı" gibi soyut kavramlar üzerinde düşünmesini sağlıyor. Bu yüzden, aynı "genetik yapıya" sahip tek yumurta ikizlerinde enzimler, "aynı genin kontrolünde ve tümüyle aynı biçimde" salgılandığı için "inanç yapıları" da aynı oluyor. Dean Hamer‘ın tezi, bu kadarla kalmıyor, inançla evrimi de buluşturuyor.

Hamer, bu tezini şöyle anlatıyor:

"Gen tam çalışmıyorsa inanç zayıf oluyor"
"İnsan hep daha fazla yaşamak ister. Bu nedenle insanoğlundaki iyi genetik özellikler, (doğal seleksiyon yöntemiyle) sonraki nesillere aktarılır. İnanç Geni de iyi bir genetik özellik. Çünkü kendisini koruyan yüce bir varlığa inanan kişiler, hayata daha olumlu bakıyor ve daha uzun yaşıyor. İnsana daha uzun yaşama imkanı verdiği için ‘iyi‘ olarak algılanan bu genetik özellik, nesilden nesile geçti ve zaman içinde inanç kavramı yerleşti. Genin diğer genlerle etkileşimi ve ne kadar baskın olduğu, inancın gücünü belirledi. Yani, bu gen tam çalışmıyorsa kişinin inancı zayıf oluyor. Tersine güçlüyse insanın inancı o ölçüde güçleniyor."

Ateistler de sahiplendi dindarlar da
‘İnanç geni‘nin bulunması beraberinde tartışmaları da getirdi. Ateistler, "Bu Tanrı‘nın olmadığının bir kanıtıdır" dedi. Dindar bilimadamları ise "Asıl Allah‘ın insan vücuduna nüfuz ettiğini ve gücünü gösterir" savunmasını yaptı.

Araştırmayı yayınlayan Time dergisine göre, "İnanç geni"nin bulunması, bilim ile din dünyası arasında yüzyıllardır yaşanan, "Tanrı var olduğu için mi inandık, yoksa inanma ihtiyacı mı Tanrı‘yı oluşturdu?" tartışmasını yeniden alevlendirdi.

Amerikalı biyolog‘un "İnanç genini buldum" açıklaması, bilim ve din dünyasına bomba gibi düştü. Ateistler, "inanç geni" keşfinin "Tanrı‘nın olmadığının" bir kanıtı olduğunu öne sürdü. Ancak birçok bilimadamı bu görüşe karşı çıktı. Örneğin, Virginia Üniversitesi‘nin psikiyatri uzmanı Lindon Eaves‘ın konu hakkındaki yorumu şöyle:

"Tanrı kavramının beyinde şekillendiği doğru olabilir. Peki neden bu kavram oluşuyor ona bakmak lazım? Yani neden beyinde "inanma" isteğini doğuran kimyasal aktiviteler yaşanıyor? Bence bunun cevabı yine Tanrı‘nın gücünde yatıyor...

qw19
17-05-2008, 00:24
"Gen tam çalışmıyorsa inanç zayıf oluyor"
"İnsan hep daha fazla yaşamak ister. Bu nedenle insanoğlundaki iyi genetik özellikler, (doğal seleksiyon yöntemiyle) sonraki nesillere aktarılır. İnanç Geni de iyi bir genetik özellik. Çünkü kendisini koruyan yüce bir varlığa inanan kişiler, hayata daha olumlu bakıyor ve daha uzun yaşıyor. İnsana daha uzun yaşama imkanı verdiği için ‘iyi‘ olarak algılanan bu genetik özellik, nesilden nesile geçti ve zaman içinde inanç kavramı yerleşti. Genin diğer genlerle etkileşimi ve ne kadar baskın olduğu, inancın gücünü belirledi. Yani, bu gen tam çalışmıyorsa kişinin inancı zayıf oluyor. Tersine güçlüyse insanın inancı o ölçüde güçleniyor."

"Tanrı kavramının beyinde şekillendiği doğru olabilir. Peki neden bu kavram oluşuyor ona bakmak lazım? Yani neden beyinde "inanma" isteğini doğuran kimyasal aktiviteler yaşanıyor? Bence bunun cevabı yine Tanrı‘nın gücünde yatıyor...

Geni bozuk ateistler sizi. İşte çok bilimsel bir makale ile ispatlandı.
Ama genleri yerleştiren tanrı o zamanda imalat hatası gibi bir sonuç çıkıyor derler şimdi.

Neyse hikmetinden sual olunmaz.

Selam ve dua ile.

Lestat
17-05-2008, 00:40
koskoca tanrı gücünü bi gene sığdırdı.Ben müsliman olsam inancım yıkılırdı:D

Serdar
17-05-2008, 03:24
İrticanın bilim kisvesi altındaki faaliyetleri.

Daha beterlerini de göreceksiniz...

Bilerek ve kasıtlı olarak yapıyorlar.

Chaos
17-05-2008, 03:46
Bazı geri zekalı gazetecilerin genetik ne bilmedikleri için uydurup uydurup yazdıkları saçma haberlerden biri daha. Din geni. :D

1. Eğer Din i genetik belirliyorsa kişinin Dinsel inancının varolup olmamasını da gen belirler o zaman kimsenin bu konuda tartışması gereksizdir tanrı genetik olarak herkesi doğuştan ayarlamıştır dolayısıyla hiç kimse günahlardan ve inanç zayıflığından vs.sorumlu tutulamaz Allah ın hatasıdır.

2. Eğer genetik olarak Din genlerden kaynaklı ise aslında bu gen in neden olduğu bir hastalıktan da bahsedilebilir belki de hatalı olan bu aktivitedir.

3. Her iki durumda da ortaya gen merkezli ırkçılık çıkar. Ya dindarlar ya da ateistler senin genetiğin bozuk demek suretiyle tıbbi falşizme hizmet edecek,türlü uyuşturucu ve metabolizmayı ve psikolojiyi etkileyen ilaçlarla insanlar kontrol altına alınacaktır.

4. İkizler aynı evde büyürler. Dolayısıyla aynı çevresel etkilere maruz kalırlar. Dolayısıyla da Dindar olma nedenleri aynı şekilde aynı kültür içinde yaşamış olmalarıdır. Böylesi bir deneyden böyle sonuç üretenler bilim adamı değildirler eğer böyleyse de idiotturlar herhangi konuda beyanat vermeleri yasaklanmalıdır. İdiot oldukları ise şuradan anlaşılabilir. Tek yumurta ikizleri zaten aynıdırlar. Hatta birbirlerinden aşırı etkilenirler. Dolayısıyla bu deneydeki ikizlerin zaten aynı inanca sahip olanları deneye sokularak geri zekalılıkta tavana vurulmuştur. Bu ikizlerin aynı şekilde portakal sevdikleri,tuvalete sol ayakla girdikleri,canı sıkılınca üf demeleri de ortak olabilir dolayısıyla bu salakça mantık gen vasıtasıyla herşeyi ispatlar kendince. Hatta ikizlerin kafasına tuğla düşerse onu da genlerde yazılmış der. Kader anlayışının bilimn adı altında dayatılmasıdır. Bazı aptallar da sevinir bunu okuyunca. Aptallıkları da genetik olabileceği için yapabilecek bir şey yoktur demek ki. :D

aparain
17-05-2008, 09:51
1) sevgili chaos un yazısının altına içtenlikle imza atıyorum.
2)bu konuyu daha önce başka bir başlıkta tartışmıştık.Üstelik bu haberin fos çıktığı da ispatlanmıştı.Hem de işte bu adreste.Buyrun...

http://www.tumgazeteler.com/fc/ln.cgi?cat=33&a=677526

alın size seyirlik ev tiyatrosu işte.doya doya seyredin Dean hamer denen din tacirinin kendi kendini yalanlama serüvenini:)

böylece konuya son noktada konmuş oldu...

evrensel-insan
17-05-2008, 11:04
Saygideger aparin;

O din geni degil;din ginidir, sen yanlis okumusundur.

Saygilarimla;
evrensel-insan

aparain
20-05-2008, 08:49
yakında, "din cini haktır,aslında her insan cinlidir.Cinli olmayan insanlar, ateist olur" derlerse şaşırmam heralde:)
eee, ne de olsa inananlar, hem cinlerin soyut varlıklar olduğunu hem de sokaklardaki hayvan kemiklerini yediklerini düşünüyor.bkz. Hadisler(sahih-i buhari)

sevgiyle kalın...

Serdar
20-05-2008, 08:52
2000 yılından sonra, İnsan genom projesinin tamamlanmasından sonra, gen ve genetik kavramlarının temellerinden sarsılarak çöktü.

Bu çöküşte "İnsan genom Projesinin" tamamlanması büyük rol oynadı.

Çünkü baktılar ki "gen"nin ne olduğu belli değil. Çakışık ve ayrık genlerin ortaya çıkması gen kavramının temelinden çökmesine neden oldu.

Artık dünyada sayıları giderek daha da artmakta olan birçok bilim adamı canlıları anlamak için büyük bir arayış içerisine girdi. (Ayrıntılı bilgi için: Oktay Sinanoğlu'nun Hayatın Örgüsü isimli makalesine bakınız. İnternetten arattırarak bulabilirsiniz.)

2000 yılından sonra ise özellikle ülkemizde aksine, ünversitelerdeki gen ve genetik ile ilgili bölümlerde büyük bir artış yaşandı. Neden acaba!

Birçok gazetede, televizyonda, "bilim adamları akıllılık genini buldu", "bilim adamları yaşlanmayı engelleyici genleri buldu" türünden bir çok haber de eş zamanlı olarak türedi ve hala türemeye devam ediyor.

Batı yanlışlığını anladığı doğruları sömürge toplumlara mı satıyor?

İrtica uzunca bir süredir herkesin sandığı gibi, sadece dini koldan ilerlemiyor malesef diyorum.

Serdar
20-05-2008, 08:53
Dini nasıl da insanlara ZORLA dayatmaya çalışıyorlar? Çok açık. Bu haber zobarlıktan başka bir değildir.

Sanayi ve şirket toplumunun gelişmesi ile ortaya çıkan din anlayışı ile daha önceki din anlayışı arasında dağlar kadar fark vardır.

Diğer yandan evrenkentlerimizdeki(üniversitelerimizdeki) bu tür bölümler AB'den durmadan ödüller ve para yardımı alıp duruyor.

Lestat
20-05-2008, 08:55
gen haritasını çıkaran bilim adamlarının allahı hiseetim vs. demesi.üstüne bu "din geni" gerçekten de ZORLA dayatmadan başka bir şey değil

evrensel-insan
20-05-2008, 10:01
Saygideger arkadaslar;

Gen bir fiziksel olgudur, onun ne oldugunu ifade etmek ise, tamamen dusunceseldir.

Bunun bile izahinda, y kromozonu, erkek karakteri tasimaktadir.

Yani disi kromozom mevcut degildir.X kromozomu, hem kendini hem y kromozomunu tasir.Y kromozomu ise;2 tane x kromozomu tasir, ve erkeksel karaktere sahiptir.

Her konuda oldugu gibi, bu konuda da, insanoglu dusuncesinin temelinin erkeksel oldugu ortaya cikmaktadir.Simdi bu da yetmedigi gibi;DNA masaliyla, toplumlar, insanoglu temelli sinifsal tasinmaya ugrasilmaktadir.Ayni kafatasi temelli aciklamalarda oldugu gibi.

Saygilarimla;
evrensel-insan

BenDeniz
20-05-2008, 13:37
Ona 'din geni' değil, 'düşünme-inanma kabiliyetlerini temin eden gen' denilebilirdi.Bizlerde bu genimizi kullanarak reddediyoruzdur şuhalde.(tabi varsa)

thunderpoint
20-05-2008, 21:12
Sevgili bendeniz,

Düşündüklerini 'yazın'a doğru aktaramıyorsun, bu kesin. Yazdıklarına yanıt verme isteğim olduğu halde yine de bocalıyorum.

Sanırım sen geçmişteki hafızlığının etkisi altındasın halâ...

Yukarıda

"din geni= düşünme kabiliyeti geni,

inanmak= kabiliyet, hüner, üstün vasıf" tır mı diyorsun? Eğer bunları söylemek istememişsen cümleni düzeltmen gerekiyor...

Ayrıca "O geni kullanmayarak reddediyoruz" demen gerekirdi.

aparain
20-05-2008, 21:59
sevgili bendeniz;
genlerin kullanılıp kullanılmaması kişilerin bireysel tercihlerine göre şekillenmez ki.eğer bir gen, sizin yapınızda bulunuyorsa ve de ortaya çıkmışsa siz onu farkında olmadan benimseyerek kullanıyorsunuzdur zaten.Yani burada tercihler pek de geçerli değildir diye biliyorum.Ayrıca öyle uyduruk bir genin olmadığını bizzat bu safsatayı ortaya atan bilim adamı açıklamıştı.Bu yüzden o geni reddetmemize gerek de yok:)Bir önceki sayfada ilgili linki vermiştim.Dilerseniz ona bir bakın.

sevgiyle kalın...

thunderpoint
21-05-2008, 00:36
sevgili bendeniz;
genlerin kullanılıp kullanılmaması kişilerin bireysel tercihlerine göre şekillenmez ki.eğer bir gen, sizin yapınızda bulunuyorsa ve de ortaya çıkmışsa siz onu farkında olmadan benimseyerek kullanıyorsunuzdur zaten.Yani burada tercihler pek de geçerli değildir

Doğru.. İşin bir de bu boyutu var...

Serdar
21-05-2008, 04:07
Merhaba kardeşim, sataşmak, didişmek gibi olmasın da, yazdığın cümlelerden hiç birşey anlamadım. Beni yanlış anlama.

Saygideger arkadaslar;

"Saygıdeğer arkadaşlar" şeklinde yazılması gerekir. Klavyeden kaynaklanmış olabilir, neyse.

Gen bir fiziksel olgudur, onun ne oldugunu ifade etmek ise, tamamen dusunceseldir. Birşey anlar gibi oldum, ama tam anlamadım.Üstü kapalı bir laf.

Bunun bile izahinda, y kromozonu, erkek karakteri tasimaktadir. Bir önceki cümleye uygun bir cümle.

Yani disi kromozom mevcut degildir.
Dişi kromozomun mevcut olmaması da ne demek? Yani "Dişi özelliklerin oluşmasını sağlayan etmenler yok mudur?" mu demek istedin?

X kromozomu, hem kendini hem y kromozomunu tasir.
Nasıl, biraz daha açıklar mısın?

Y kromozomu ise;2 tane x kromozomu tasir, ve erkeksel karaktere sahiptir.
Y kromozomu 2 tane X kromozomu mu taşıyor? Bir kromozomun başka bir kromozomu taşıdığını söylüyorsun. Bir kromozom bir kromozomu mu taşır?

Her konuda oldugu gibi, bu konuda da, insanoglu dusuncesinin temelinin erkeksel oldugu ortaya cikmaktadir.
Doğa ve yaşam erkekler üzerine mi kurulmuştur demek istedin? Başka hangi konuda olmaktadır böyle? "İnsanoğlu dşüncesininin temeli" şeklindeki üç kelimeli tamlamadan kastın bilinç altı mıdır, somut birşey midir? İnsanoğlu düşüncesinin temelini neler yönlendirir?

Simdi bu da yetmedigi gibi;DNA masaliyla, toplumlar, insanoglu temelli sinifsal tasinmaya ugrasilmaktadir. "İnsanoğlu temelli sınıfsal taşınma" isimli tamlamanda neyi kastettin? Yoksa sınıfsal çatışmayı mı kastettin? "Sınıfsal taşınma" ise bu ne demektir?
İkincisi, "toplumlar" öznesi ile edilgen çatılı cümlenin yüklemi "uğraşılmaktadır" arasında bir bağ kurabiliyor musun?

Ayni kafatasi temelli aciklamalarda oldugu gibi.

Saygilarimla;
evrensel-insan

Sevgilerimle...

Lestat
21-05-2008, 04:25
Yalnız değilsin serdar:D

evrensel-insan
21-05-2008, 07:35
Saygideger Serdar;

Ben senelerdir, yukaridaki formatta yazi yaziyorum.Simdiye kadar, yukaridaki formatta binlerce yazi yazmisimdir.Sirf bu sitede 700 den fazla yazim var, ayni formatta.Belki, bu bir Londra aliskanligi olabilir.Isin ilginci, simdiye kadar; yukaridaki formata hic yorum gelmemisti.

Simdi, tek tek alintiladigin yazimi cevaplamaya calisayim.

Gen bir fiziksel olgudur, onun ne oldugunu ifade etmek ise, tamamen dusunceseldir.-e.i.

Burada demek istedigim, genin vucudun bes duyuyla algilanabilir bir biyolojik organ olmasi.Onun gen oldugunu soylemek ise ona bir ad vermek, yani onu ifade etmektir.Bu ifadenin uretim kaynagida, beyin organinin dusuncesidir.

Bunun bile izahinda, y kromozonu, erkek karakteri tasimaktadir.e.i.

Bioloji bilimine gore, hucrelerde x ve y kromozomlari vardir.Bu kromozomlardan x kromozomu;icinde-bunyesinde-bir tane x kromozomunu,bir tane de y kromozomunu ihtiva eder.Y kromozomu ise; bunyesinde iki tane x kromozomunu tasir.

Bu aciklama temelinde;y kromozomu, kendisini-yani y yi tasimadigi gibi;x kromozomu tasidigindan, karakteri x tir.X kromozomu erkek, y kromozomu disi diye adlandirilir.Ifadeyi acarsak;Ydisi kromozomu hem kendini-y yi tasimaz, hem de kendi karakteri yoktur-cunku x karakteri gosterir.X karakteri; x erkek oldugundan, erkekseldir.Disi kromozom-yani y; bunyesinde iki x tasidigindan x karakteri gosterir, yani erkekseldir.Dolayisiyle, y nin ne kendisi ne de karakteri vardir.

Her konuda oldugu gibi, bu konuda da, insanoglu dusuncesinin temelinin erkeksel oldugu ortaya cikmaktadir.-e.i.

Burasini anlaman icin, benim sitedeki;evrensel dusuncenin siniri ve sorunu temelli yazilarimi okumani oneririm.Yukarida demek istedigim kisaca;evrensel temelde insanoglunun dusunce yapilanisi ve isleyisinin karakterinin erkeksel oldugudur.

Eger o yazilarimi okursan;erkeksel karakterli dusuncenin de ne oldugunu ve bunun nasil bir sorun teskil ettigini algilayabilirsin.Kisaca bu dusunce yapisinin ayrilmislik temeli uzerine kuruldugu, ve urettigi dusuncenin ise;sadece ayrimcilik oldugudur.

Kafatasi ve DNA konusu da keza;bu ayrilmislik temelli yapiyi korumak icin ortaya atilmistir.

Yani insanoglunun biribirinden ayrilmis, bolunmus, siniflanmis, kutuplasmis v.s. yapisini ilelebet kalici kilmak icin.

Bu konuyu daha detayli anliyabilmek icin;benim insanogluna nasil bir icerik verdigimi, onu insan dan nasil ayirdigimi ve insan ve insanligin evrensel; butunlugu, birligi, beraberligi icin nasil bir oneri yaptigimi ancak yazilarimi okudukca algilayabilirsin.

Benim sitede,"evrensel'in kosesi"basligim var."Felsefe-psikoloji" ana basligi altinda.Oraya bir goz atarsan, dediklerimi algilaman kolaylasir.

Ben bu konulara, daha once detayli degindigim icin;her yazimda sadece-o da gerekirse- oyle bir deginiyorum.

Bunu da sana soyle aciklayayim.Aritmetik ogrenilmeden, matematik ogrenimez.

Algiladigim kadariyla, 700 u askin yazimdan, ilk defa bu yazimi okumussun.Eger, bundan once herhangibir yazimi okusaydin; mutlaka, yaziya baslangic formatimi daha once yorumlardin.

Saygilarimla;
evrensel-insan

mutluluk35
21-05-2008, 08:04
Din toplumsal bir kuruluştur.Din geni varsa aile,devlet,hukuk genleri vb. vardır ki aileye bağlılığı,devlete itaati,hukuka saygıyı belirleyen de bu genler olsa gerektir.Sanırım başlıkta problem var,içerikten de anlaşıldığı gibi 'inanç' geninden bahsediliyor.

Bunlar birer konsepttir,projedir.ABD'de yıllarca suçun sebebinin,çevresel faktörler değil de,suç geni olduğuna dair tezler ileri sürülmüştür.Yani siyahlar genetik yapılarından dolayı suç işlerler.Bu şu demektir ki toplumsal koşulların hiçbir etkisi yoktur.(ne ekonomik,ne kültürel,ne de siyasi).Öyleyse ırkçılığa devam..

Bunları ortaya atan bilimadamları kendileri aracılığıyla birtakım siyasi ve felsefik eğilimlerin dünya toplumlarına dikte edildiğinin farkında değillerdir ya da bir kısmı bu oyuna bilerek alet olmaktadırlar.

Serdar
22-05-2008, 05:35
İnanç geni, akıllılık geni, mutluluk geni, yaşlanmayı engelleyici gen...vs. bunlar birçok moleküler, biyokimyasal reaksiyonunun gerçekleşmesini gerektiren olay veya olgulardır.

Nerde kaldı "bir gen bir enzim veya protein hipoytezi"!

Böyle bir özelliğin değişebilmesi için birçok moleküler reaksiyon ağının değişebilmesi gerekmekte değil midir?

Bir tek protein veya enzim bunları gerçekleştirebilir mi?

Buna göre bir genin bir inancı etkileyebilmesi, belirleyebilmesi diye birşey olabilir mi?

İnanç, akıllılık, mutluluk vb gibi özellikleri etkileyen faktörler hem yapıda hem de çevrede yer alan birçok etmene ve özelliğe bağlıdır. Bir tek protein veya enzim bundan sorumlu olamaz.

Bu gün batının ne yaptığı bellisiz. Para hırsına, sevdasına ne bilimi kaldı, ne bilim adamı?

Tuttu "bir gen bir proteinden sorumludur" dedi.
Sonra tuttu "bir gen bir işlevden sorumludur" dedi.
Sonra çakışık ve ayrık genler ortaya çıktı.
Sonra gen kavramı 2000'lerden sonra çöktü.
Şimdi aynı kişiler başka büyük arayışlar peşinde, hüngür hüngür etraflarına bakınmakta...

Şimdi de biri çıkmış inanç geni diye saçmalayıp duruyor.

Allah rahmet eylesin.

Paranın olduğu yerde bilim olmaz. Doğayı anlama sevgisinden yoksun insanlardan bilim çıkmaz.

schonozatzsche
08-06-2008, 04:03
demekki inanmıyosam sorumlu tanrı
o vermemişse geni
nasıl kabul ederim dini:D

LionOfAllah
12-06-2008, 11:54
genetik olarak bazı insanlar daha kolay inanır , bazısı ise daha sorgulayıcı olur ama herkeste inanma potansiyeli de vardır inanmama potansiyeli de vardır.

KiymetNadirBindebir
15-06-2008, 08:30
Hanımlar, Beyler, Zekanın dinden imandan ettiği bilimsel olarak kanıtlandı. Başlık açmayacak mısınız? Ben açamıyorum da. Yoksa başka kategoride açıldı da göremedim mi?
http://www.aksam.com.tr/haber.asp?a=120860,5

pante
15-06-2008, 09:56
Hanımlar, Beyler, Zekanın dinden imandan ettiği bilimsel olarak kanıtlandı. Başlık açmayacak mısınız? Ben açamıyorum da. Yoksa başka kategoride açıldı da göremedim mi?
http://www.aksam.com.tr/haber.asp?a=120860,5

Daily Telegraph:...

'Toplumdaki zeki insanlarin tanriya inanma orani cok dusuk'
http://www.sesonline.net/php/genel_sayfa.php?KartNo=51428

http://www.turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=5395&page=9

milomanara
18-06-2008, 21:52
Dinsizliğimin doğal şartlara bağlanmasını hakaret kabul ederim. Ben onu okuyarak, düşünerek, sorgulayarak kazandım.