PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Google Web Dizin'de TD birinci sirada

sargon
18-02-2009, 18:36
Goggle'un bu hizmetini bilmiyordum. Belki de yeni baslamislardir. Goggle, web dizinini söyle acikliyor:

Önem sıralaması. Google Web Dizini gönüllü Açık Dizin editörleri tarafından seçilen bir grup web sitesiyle başlar. Google daha sonra patentli Sayfa Sıralaması teknolojisiyle diğer faktörlerden yararlanarak siteleri önem derecesine göre sıralar. Web sayfalarının yanında gösterilen yatay çubuklar Google’ın sayfanın önemi hakkındaki görüşünü gösterir. Web sitelerinin sıralaması ile ilgili bu farklı yaklaşım, en kaliteli sayfaların Google dizin kategorilerinde en üst sonuçlar olarak başta gösterilmesini sağlar.

20.000 gönüllü editor tarafindan yapilan taramalar ile dizini olusturuldugu ilerki bölümlerde ise söyle anlatilmis.

Web sayfalarını ne kadar iyi olduklarına bakılmaksızın sadece alfabetik olarak listeleyen diğer dizinlerin tersine, Google dizinindeki web sayfaları Google’ın bunların önem derecesi hakkındaki görüşüne göre düzenlenir. Bu da bir konuda en alakalı ve kaliteli olarak düşünülen sitelerin diğer sayfaların listesinde alta gömülmek yerine ilk olarak listelenmesi anlamına gelir.

Bu siralamada TD sitesi 1. sirada, 2. sirayi Evrim Gercegi sitesi, 3. sirayi ise Ateist Forum aliyor. Safa Kacmaz'in sitesi 4., Ilhan Arsel'in yazilarinin yer aldigi site ise 7. sirada. Bunlarin disinda sitemizin üyelerinin bloglari da listede yer aliyor. Davinci'nin Yaratiliscilara cevaplar blogu, benim, pante'nin ve K.C'nin bloglari da pagerank'i yüksek sayilan bloglar arasinda.

http://www.google.com/Top/World/T%C3%BCrk%C3%A7e/Toplum/Din_ve_Maneviyat/Ateizm/

K.C.
18-02-2009, 19:03
Blogçu'dan sıralamaya girebilen tüm arkadaşları kutluyorum. Sitelerimiz hakkında yaptıkları tanımlamalar/açıklamalar da ilgimi çekti. Birileri oturmuş, okumuş ve özetlemiş içerikleri.

Acaba bu 20 000 gönüllü editör arasında bizlerden birileri de mi var? :)

vartor
18-02-2009, 19:05
bugun duydugum tek guzel haber.

sargon
18-02-2009, 19:31
bizde yazan onursal editorler arasinda. Bir de ysoylu rumuzlu birisi var.

OQONUC
18-02-2009, 21:03
Boşuna dememişler Hazeti Google Diye,
Onursal Ebubekir; ysoylu da Ömer :)

Sargon; Ebul Hakem
Pante; Ahmet bin hanbel
Frodo Muaviye
Vartor; Varaka
Aydoe; Ebul Vakkas
Dilaver; Hazreti Hamza :)

hehe,, çok iyi ya tuttum bu espiriyi...

Listeyi kafanıza göre çoğaltabilirsiniz; patent hakkı yoktur :)

cigi
18-02-2009, 21:06
Sevgili sargon;

Bu konuda üzülerek söylemek zorunda oldugum bazi gercekler var.

Bu siralama biraz göstermelik yapilmaktadir. Elbette bir siteye tiklama sayisi cok önemli olmaktadir. Fakat isteyen bir kisinin bu siralamayi kendi lehine cevirmesi cok kolaydir. Yani ikili anlasmalar ve para cok büyük rol oynamaktadir.

Google bu rekabet ortamini cok güzel yaratmis ve bundan büyük gelirler elde etmektedir.

Gönül isterki bu böyle olmasin. En güzel olmayi hak eden ve en cok okunanlar, üst siralara dizilsinler.

Mutlu olunacak konu ise; senin linkini verdigin sayfada, dizilen sitelerin hepsi saygin ve bu ise hile karistirmayacak gruplarin toplulugu.

Saygilar.

Onursal Bedirhan
18-02-2009, 21:08
Editördüm, siteleri filanda ekledim yalnız yusuf soylu ile kavga ettiğimiz için benim görevime son verdiler :D

sargon
19-02-2009, 00:25
sevgili cigi,

desene biz giderek asagi dogru inecegiz. Bu listedeki en az 5-6 siteyi taniyorum, hicbirinde goggle'a verecek para yok. Neyseki rakiplerimiz de zügürt. :)

K.C.
19-02-2009, 10:56
Sitelerle ilgili kısa tanıtım yazıları da size mi ait Onursal?

cigi
19-02-2009, 12:20
sevgili cigi,

desene biz giderek asagi dogru inecegiz. Bu listedeki en az 5-6 siteyi taniyorum, hicbirinde goggle'a verecek para yok. Neyseki rakiplerimiz de zügürt. :)

Sevgili sargon,

Keske, insanlari aydinlatmak icin ugrasi verenlere el uzatanlar olsa. Sözünü ettigin listede parasi olanlarinda, böyle bir ugras icinde olacaklarini sanmiyorum.

Simdi sana, senin sayfan ve google ile örnekleme yapmaya calisayim.

Senin sayfanda bir acilim olan eski uygarliklar kelimesini yaz ve arattir.
Ikinci olarak eski uygarliklar, mitolojiler yaz arattir.
Son olarak eski uygarliklar, mitolojiler, dinler yaz ve aramaya basla. Ancak burada senin sayfani bulabiliyorum 3. sirada.

Eger senin sayfa acilimin olan tarihten güncele olarak noktalama isaretleri ile birlikte tam dogru yazan birisi olursa ilk siradasin.:)

Birde tarihten guncel yazip deniyoruz ve bakiyoruz.

Senin sayfanin okuyucu orani ve tiklama sayisi arttikca, savas bundan sonra basliyor sevgili sargon. Eger birde reklam geliri ve video, dosya paylasimi gibi olan sitelerin üstlerinde yer almaya basliyorsan, bir bakmisin birileri hokus pokus yapip seni tekrar asagilara gönderiyor. En birinci siraya bu tip siteler demir atiyorlar.:)

Aydinlanma savasinda; bunlari asabilmemiz icin birlik ve beraberligin gerekli oldugu düsüncesindeyim.

Sevgiler.

Onursal Bedirhan
19-02-2009, 12:47
Sitelerle ilgili kısa tanıtım yazıları da size mi ait Onursal?

Dizinde bulunan 32 siteden 25 tanesini ben eklemiştim evet tanıtım yazıları bana ait. Tanıtım metnini değiştirmeniz mümkün tabi ama artık ben ilgilenmiyorum dediğim gibi kovdular beni.:)

Cigi'nin bahsettiği gibi rüşvet olayı filan gibi şeyler söz konusu değil, belki bazı editörler yapıyordur o işi ama ateizm gibi kategorilerde kimse para vermez sistemi ekleyin diye.

Google sıralamasında faydası olduğu bir gerçek. Zaten sitenizi google'da arattığınızda anahtar kelime bulamazsa editörlerin tanıtım metnini ekrana yapıştırır.

Sonuç olarak butür şeyler zaten önemli değil. Eğer kaliteli bir siteniz varsa ve devamlı güncelleniyorsa, ziyaret ediliyorsa. Eninden sonunda siteniz hakkettiği yeri alır.

cigi
19-02-2009, 13:16
[quote=Onursal Bedirhan;155101]Cigi'nin bahsettiği gibi rüşvet olayı filan gibi şeyler söz konusu değil, belki bazı editörler yapıyordur o işi ama ateizm gibi kategorilerde kimse para vermez sistemi ekleyin diye.
quote]

Sevgili Onursal,

Galiba yanlis anlasilma var. Sanirim, benim diger yazdigim yaziyi okumamisin.

Rüsvet olamaz ki böyle bir olayda. Burasi bir pazar.:)
Kim parayi bastirirsa istedigi sirayi alir. Yani acik arttirma gibi bir sey. Google da bunu istiyor zaten. Ben sana bunu en taze örnegi ile kanitlamak isterim fakat buraya yazmak istemiyorum.

Bazi konularda Avrupa, Türkiye'den cok geride kaldi diye düsünmekten kendimi alamiyorum.:)

Sevgiler.

Onursal Bedirhan
19-02-2009, 13:24
Cigi seni anlamakta zorlanıyorum. Hem rüşvet demek istemedim diyorsun, hemde parayı basan yerini alır diyorsun

Yok öyle birşey, ben-sen rüşvetle iş yaparız ama google yapmaz öyle birşey.

google dizin aslında dmoz.org verisini kullanıyor yani google'in dizini yönetmekle bir alakası yok.

Bak türkçe google dizin (http://www.google.com/dirhp?hl=tr)

Bak dmoz türkçe dizin (http://www.dmoz.org/World/T%C3%BCrk%C3%A7e/)

cigi
19-02-2009, 14:22
Sen haklisin Onursal.

Baska hic bir sey demiyorum.

pante
19-02-2009, 14:42
Bu sıralama TD için küçük de olsa bir reklam imkanı sağlayabilir.
Dilaver'in bu konuya kafa yorması lazım. :)