PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Beynin Dinsel İnanç Üretim Merkezleri


Ayejj
11-03-2009, 18:20
http://img214.imageshack.us/img214/9767/2308913946.jpg (http://img214.imageshack.us/my.php?image=2308913946.jpg)


'Beyin ve din ilişkisi'ni inceleyen araştırmacılar, dini inancın beynin 3 noktasını harekete geçirdiğini tespit ettiklerini ve o noktaların nasıl tetiklendiğini bulduklarını açıkladılar.

Beyinde 'Tanrı Noktası'nı arayan ABD'li bilim adamları, dini inanışı kontrol eden 3 ayrı nokta bulduklarını iddia ettiler. MR tarayıcılarıyla, dini inanışın beynin 3 ayrı noktasını nasıl harekete geçirdiği tespit edildi.

İşte Nörolojik Hastalık ve Felç Merkezi'nin araştırmasından detaylar:

- 'Beyin ve din ilişkisi'ni ortaya çıkarmak için yapılan araştırmada Müslüman, Hıristiyan, Yahudi ve ateistlerden oluşan 40 denek kullanıldı.

- Deneklere Tanrı ile ilgili sorular yöneltildi. Denekler bu soruları, beyinlerinin 'başka insanların niyet ve hareketleri'ni yorumlarken kullandıkları bölge ile cevapladı.

- 'Tanrı'nın olaylara müdahale ettiğine inanır mısınız?' sorusu, deneklerin beyninin ön lobunu harekete geçirdi. Bu bölge karşılıklı empati kurmak için kullanılıyor.

- Denekler, 'Tanrı öfkelidir' cümlesini ise 'başkalarının duygularını değerlendirmek' için kullanılan orta temporal ve ön kısımları etkiledi.

(Akşam)

- Ölüm ve yeniden doğum konularında fikirleri sorulan deneklerin beyinlerinin sağ iç temporal kısmı tepki verdi. Bu bölüm de doğaüstü kavramları anlamak için kullanılıyor.

Metnin ingilizce orjinali aşagıdaki linktedir.
http://www.livescience.com/culture/090309-brain-religion.html