Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   Aktüel Haberler (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=129)
-   -   Celal Şengör ve İlber Ortaylı aydın mı? (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=41213)

Turdur 28-12-2018 00:12

Alıntı:

NikolaTeslis´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 630061)
Adam doğru demiş ama, konuşmayan reisçi mi oluyor diye.

Celal hem islamcılara hem tayyipçilere sıçıp sıvayan biri bilmem hiç dinledin mi. Gizli tayyipçi falan olması zor.

Celal Şengör'ün videolarını izlememiş, bunu anlayınca yazmayı bıraktım.

Alıntı:

NikolaTeslis´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 630061)
Adam doğru demiş ama, konuşmayan reisçi mi oluyor diye.

Şüpheci Dinsiz reisçimi hiç tepki vermemiş.

ForumKirpisi 28-12-2018 00:28

ben açıkçası ilber ortaylının hala akpartici ve monarşist olduğunu düşünmüyorum. baya dinledim, okudum 90lardan beri yazdıklarını, muhabbetlerini. çok saygı duyduğum bi tarihçi. ağzından tayyipçiliği ve osmanlıyı olmadığı bir yere koyan bişey görmedim duymadım okumadım. osmanlı için de osmanlı neyse odur demiş, atatürk için de atatürk neyse odur demiş, bizans için de roma için de neyse odur demiş birisi. objektif tarihçi tanımına uyuyor. hocası halil inalcık bilmem bilir misiniz?

erdoğan ve hükumet için de şunu anımsatıyor, "yani halk seçmiş koymuş oraya ne yapayım?!!". böyle bi hali tavrı vardır. herkes bıkmış zaten. erdoğanı oradan neyin alacağını iyi bilen birisi tarih araştırması yapabilmek için de ters gitmemesi gerekiyor belki. terörist olabilir anında.

şu kütüphane verme olayı beni de garipsetti herkesi garipsetti arkasında neler döndüğünü bilmiyorum belki tayyib kıyak olsun diye bi yerlere açar tarattırır falan kaynağı bok zaten. ha müzelere müdür olması bu ilber ortaylının başka müdürlük adaylığı olan elle tutulur bi tarihçi olmadığı için. tarihçimiz var mı onu da bilmiyorum pek. genelde kendi tarihimizi almanlardan avusturyalılardan öğrenmeye alışkınız. onlar atıp tutuyor bolca. hani bilmem 1600'larda da latince baskılı kötüleme kitaplarıyla matbaa dünyasına girdiydik. daha o zaman haram mı helal mi sevap mı günah mı derken. açıkçası ilber ortaylıya direk kafadan tayyipçi diyen birisinin ilber okuduğunu zannetmiyorum anca bi kitabını falan duymuştur.

Turdur 28-12-2018 00:37

Alıntı:

NikolaTeslis´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 630082)
açıkçası ilber ortaylıya direk kafadan tayyipçi diyen birisinin ilber okuduğunu zannetmiyorum anca bi kitabını falan duymuştur.

Celal Şengör'ü izlememiş İlber Ortaylı'dan bi haberler, bizden yanaysa iyi değilse Tayyipçi muhabbeti. Karakedi'ye sormak lazım...
Yılmaz Özdil'in Mustafa Kemal kitabı bugüne kadar ki "en çok satan" Atatürk ile ilgili kitap diye biliyorum, peki geçen aya kadar en çok satan kitap kimindi acaba? Reisçi İlber'in. Bu kitabı alan herkes reisçidir. Şener Şen saraya gitti diye ona da reisçi muhabbeti yapılmıştı.
Bu tip kariyerini yırtmış adamların tavrı basit tavır olamaz.

ForumKirpisi 28-12-2018 00:50

tayyibi alabilmek için ya karşı cepheyi yok edeceksin, ya da asker olacaksın.

yani düşmanın kalmazsa değerin biter bi kısmın saraydaki zatla dost gözükmesi şart. lakin tayyipin düşman yaratmakta geçmişi çok başarılı. ama dost olurken fazla abartmasınlar mide bulandırır. bilmiyorum bu taktik tutar mı?
tüsiad biraz yanaşınca tutar gibi oldu mu. karar veremedim. tüsiad saygı göstereceğiz dediğinde 1 düşman eksilmiş gibi gözükmüştü en azından.

ilber ortaylı düşman olsa idi +1 düşman olurdu, hiç bir tayyipçi de ilber düşman oldu diye tayyipe oy basmaktan
vazgeçmezdi. can dündar düne kadar cemaatin yazarı, tayyibin dostu deniyordu mustafa belgeselinde padişah samsuna gönderdi diye. ki padişahın burada yapmak istediği çarpıtıldı. evet padişah samsuna gönderdi ama kurtuluşun samsundan olamayacağı belliydi padişah kahraman yapıldı sonra cahiller tarafından. asıl hedef anadolu idi. noldu şimdi. +1 düşman, hani can dündar düşman yapıldı diye oy vermeyen var mı? yok. içten halletmek diye bir olay vardır, bilmem vatan partisi başkanı da böyle mi yapmaya çalışıyor. pek onayladığım bi zat değil ama ihtimal dahilinde.

dinciler ve tayyipçiler ilber ortaylı okumaz gider akit yazarlarını falan okur zaten o da en muhteşem ihtimalle genelde hiç okumazlar.
bu da toplumun sıvacı badanacı imam memur müteahhit bakkal çakkal kasap kısmını kapsıyor.

ForumKirpisi 28-12-2018 01:05

saraya hediye gönderen avusturyalı arkeologlar var. onların reisçi olduğunu veya haz ettiğini düşünebiliyor musunuz?
ab heyetleri gelirken hediye getirirler gülümser gibi yaparlar kol kola girerler. sizce zerre kadar erdoğanı seviyorlar mı?
ben fotolarına zoomlayıp bakarım bazen manyak olarak. bunlar stratejidir.
trump hakeza çok sever değil mi? dostumm..

bakın şimdi çok farklı bi bakış açısı. Bir İzmirli kız, Diyarbakır'dan göç etmiş, ağır Kürtçü. Üniversiteli idi şu anda mezundur. Şeyh Saitçi, PKK sempatizanı.
Anti Atatürk birisi. Nerede yaşıyor? Türkiye Cumhuriyetinde. Hangi ilde? İzmir'de.

Şu anda bir kadın, başı açık, üniversitede mühendislik okuyor, İzmir'de Twitter üzerinden bunları yapabiliyor. Ha İzmirli olmasam da hoşgörülerine hayranım. Atatürk'ün kendisine armağan ettiğinden bihaber ama Kuzey Kürdistan'ı T.C.'ye kattı diye nefret kusmasını hak biliyor. Bir şeyhin idaresinde Yunan özerki ve İngiliz sömürgesi olmayı yeğliyor. Strateji eksiği ve yanlışlığı.

karakedi 28-12-2018 10:33

Alıntı:

Turdur´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 630083)
peki geçen aya kadar en çok satan kitap kimindi acaba? Reisçi İlber'in. Bu kitabı alan herkes reisçidir. Şener Şen saraya gitti diye ona da reisçi muhabbeti yapılmıştı.
Bu tip kariyerini yırtmış adamların tavrı basit tavır olamaz.

ilber ortaylı'nın kitabını alan herkes reisçidir benzetmeniz zorlama olmuş fakat ilber ortaylı reyizçidir evet.

şener şen'in devlet ödülü alması onun reyizçi olduğunu gösterir mi bilmiyorum. kimileri evet diyebilir. bence yeterli değildir. reyizçi dediğimiz zaman bir siyasi görüşü ve bir tarafta yer almayı ifade ediyor. şener şen bugüne kadar siyasi olarak böyle bir reyizçilik yapmadı. fakat karşısında da yer almadı. bu tavrı şener şen sanatının ne kadar "aydın"latıcı olduğunu gösterir bana göre. sanatçı kişisel hayatından bağımsız değerlendirilemez.

fakat evet şener şen tayyipin elinden devlet ödülü almakla bir vatandaş olarak benim gözümde alçaldı. yok efendim barışa katkısı olsun falan filan onu benim küllahıma anlatsın. benim gözümde züğürt ağa artık mazidir. tayyipin elinden ödül alan şener şen de "saray kült"üne biat eden sözde sanatçıların büyüsüne kapılmış bir sinema oyuncusudur. bu kadar.

burada akp iktidarı döneminde sanata yapılan saldırıları saymaya kalkışsak sayfalarca yazabiliriz. bu ortamda şener şen çıkıp adam gibi hükümeti eleştiremiyorsa hani reyiz diyor ya edeyim öyle sanatın içine...

ara güler de mesela giderayak duygusal bir reyizçilik yaparak sanatına toz kondurdu. şener şen'inki de onun gibi bir şey işte.

mesela neşet ertaş. demirel ödül vermek istedi, ertaş ben devletin değil milletin sanatçısıyım diyerek reddetti. şener şen de ciğer olsaydı, bu davranışı örnek alabilirdi.

dolayısıyla artık perde inmiştir. bundan yıllar sonra da halk neşet ertaş'ı bir sanatçı, şener şen'i de sümsük olarak bilecektir.

karakedi 28-12-2018 10:40

aydın diye bu ciğersiz insanların nesini tartışıyoruz onu da anlamıyorum. mesela levent üzümcü'nün oyunu iptal edilmiş. bana göre bu bir yasaktır. işte yasaklanan bir sanat faaliyeti daha. bunları tartışmak daha faydalı.

http://turandursun.com/forumlar/show...095#post630095

Turdur 28-12-2018 10:46

Alıntı:

karakedi´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 630108)
ilber ortaylı'nın kitabını alan herkes reisçidir benzetmeniz zorlama olmuş fakat ilber ortaylı reyizçidir evet.

O zaman Atatürkçülerin okudukları kitapları reisçiler yazıyor. Hadi Atatürk reisçidir diyemediniz. Hiç zorlama bir şey yok. Reisçilerin kitaplarını okuyorlar.

Alıntı:

ara güler de mesela giderayak duygusal bir reyizçilik yaparak sanatına toz kondurdu. şener şen'inki de onun gibi bir şey işte.

Ortada sanat varsa toz konmaz. "Durun Ara Güler fotoğrafına bakacağım ama bu adam duygusal reisçilik yapmıştı vazgeçeyim" mi diyecek insanlar? Bunlar saçma şeyler. Bir ilacı bulmuş bir insan zamanında Hitler'in mangasındaydı diye bugün reddediyor musunuz?

Alıntı:

dolayısıyla artık perde inmiştir. bundan yıllar sonra da halk neşet ertaş'ı bir sanatçı, şener şen'i de sümsük olarak bilecektir.

Bundan kimsenin haberi bile olmayacak aynen bugün en az 60 milyondan fazla insanın haberi olmadığı gibi.
Ortada izlenecek yâda dinlenebilecek bir sanat eseri varsa sizin yazdıkların geçersizdir.
Neşet Ertaş o ödülü zaten kabul edemezdi, tarzı böyle olmak zorundaydı. Bir iş başarmış felan değildir.

Turdur 28-12-2018 11:37

Reisçi Fazıl Say

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, bugünkü köşesinde, dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say'ın, 18 Ocak'ta düzenleyeceği “Truva Sonatı” Ankara Prömiyerine Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı da davet ettiğini yazdı. Ancak Sarıkaya, Erdoğan'ın davete ne yanıt verdiğini bilmediğini, konsere gidip gitmeyeceğinin 18 Ocak'ta öğrenileceğini yazmıştı.

Odatv'nin edindiği bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Fazıl Say'ın davetine olumlu yanıt verdi ve “geleceğim” dedi.

https://odatv.com/fazil-saydan-erdog...-27121853.html

Neva 28-12-2018 11:39

Alıntı:

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 629944)
Müjdat Gezen ve Metin Akpınar'a kim sahip çıkıyor?
Celal'mi,İlber'mi?
İki cümle kursunlar da görelim..

Mujdat Gezen ve Metin Akpinar, sahip cikilmasi gereken yeni yetme sanatcilar degildir. Ikisi de kendi alaninda agir toptur, gerek bu ulkenin siyaseti, gerekse toplum yasamina iliskin ti'ye alabilen az bulunan cinsten sanatcilardir. Cok normal olarak da bu memleketin ekmegini yemis sanatcilar olarak fikir beyan luksune sahiptirler.

Bunun benzeri gecmiste Kemal Sunal'a yapilmisti yine iktidar yanlisi kalemler tarafindan.

Onlara halk sahip cikar, Ortayli veya Sengor degil.

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 07:55 .