Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   Aktüel Haberler (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=129)
-   -   Celal Şengör ve İlber Ortaylı aydın mı? (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=41213)

Neva 28-12-2018 12:29

Alıntı:

Turdur´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 630125)
Hayır iktidarı seçmedim. Reisçi olurum tarikatçı olurum hacı olurum sofi olurum dinsiz olurum. Tabi ki buna kimse karışamaz.
İktidarın bir şeyleri sunması siyaset tanımına giriyor zaten. Her iktidar bunu yapar. Eskilerde bunu yaptı. Birileri iktidarda birileri muhalefette durup atıştılar. Bu mecburiyettir. Yoksa siyasi partiler olmaz.

Guzel, o halde soylenene alinmaniz gereksizdir. Din'de siyasete dahildir onu gozden kacirmayin yeterli.

Turdur 28-12-2018 12:38

Alıntı:

Neva´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 630126)
Mevlana bu ulkede yeni okunan bir isim degil ki o nerden cikti? Kaldi ki Erdogan yonetime ilk geldiginde Turkiye'nin ciddi kismi deistik muslumandi. Bu gercegi gozden kacirirsaniz, onunla yukselise gectigini sanirsiniz.

Mevlana her zaman okunuyordu ama bir ara baya pompalandı. Aynı dönemde Alevi kitapları da pompalandı. Yani siyasetin dini argümanlara bürünmesine karşı yayın evleri bu fırsatı kaçırmadı. Bunlar kapitalizm konusu olabilir. Ve hepsi AKP iktidarında oldu.

Alıntı:

Neva´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 630126)
Onca camiye karsilik, 1000 adet cemevi mi dikkat cekmis? Hayret dogrusu..

Bakın düştüğünüz hataya, iki mezhep üzerinden bakıyorsunuz. Cami Cemevi sayısı kıyaslamıyoruz. Cemevi sayısı 100 civarından 1.000 civarına çıkmış. Ve bu AKP döneminde olmuş. Ama Cemevleri boş. Toplum mühendisliği yok mudur sizce?
Yani CHP olsun tabanı olsun ama ben her zaman HDP ve MHP ile ittifak yapabileyim. Bu sizce bir formül değil midir?
Bu forumda bir yorum okudum, benim SEMPATİ konusu gibi yazışmışlar zamanında. Diyorlar ki, "AKP nasıl oluyor da yeri geliyor BDP ile yeri geliyor MHP ile yeri geliyor Cemaat ile başarabiliyor?" İşte toplum mühendisliği araya sıkışıyordur. Bunu irdelemek lazım. %33 %44 %49 ve %42 aldığı oylar ile, hiç bir zaman %50+1 olamamış iktidar her zaman tek başına iktidar oldu ve her zaman %50+1 gereken referandumları kazandı. Bu basit bir şey değil. %50 üstü etkisi yaratıyorlar. İlk günden beri.

kartopu 28-12-2018 12:47

Erdoğan iktidarının bazı özellikleri gözden kaçıyor Kimse bu yeni oluşumdan söz etmiyor.
Bazı tarikat ve cemaatler namaz kılmak için camilere gitmezken Erdoğan iktidarında her cami bir tarikat ve cematın karargahı olma durumuna geldi.
Kimse bunu fark etmiyor ve sorgulamıyor.

Daha önceleri yani Erdoğan dan önce imamları devletin memuru olarak gören tarikatlar hutbeleri de devletin probagandası olarak söylerken şimdilerde hem hutbe dinliyor hem camileri keşfetti bunun sebebi ne acaba.?

Bana göre tek sebep devletin değiştiği yani dindarlaştığı yani kendilerinden bir parça olduğu. Şimdi camilere gitmemek namazının evinde kılmak demokrat dindarlara ve Kemalistlere düştü.

Ziya Gökalp in hayali gerçek oldu. Minareler süngü leri kupbe ler miğferleri oldu.
Devlet değişti bunu fark etmek için Cemaat ve tarikatları takip etmek yeterli.

Aleviler kimdir Alevilik nedir diye sorgulayanlar bu yaşanan durumu da dikkate alsın. Tarihten bu yana hiç bir alevi ve alevi örgütü kelle kesmedi insan yakmadı insan öldürmeyi cihat saymadı .Ama bunu yapan dindar ve dindar örgütlerin olmadığı söylenemez.

karakedi 28-12-2018 13:21

Alıntı:

Turdur´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 630115)
karakedi; Neşet Ertaş reis zamanında Bülent Arınç'tan TBMM ödülünü almış. Sanatına büyük toz kondurdu şimdi.

http://www.hurriyet.com.tr/gundem/ne...n-odul-4349490

turdur bu hizmet ödülü. ertaş bu ödülü alırken borçlu olduğum ozanlar adına bu ödülü alıyorum dedi. almaya çok yanaşmadı aslında. neşet ertaşın açıklamalarını da oku.

Neva 28-12-2018 14:18

Alıntı:

Turdur´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 630130)
Mevlana her zaman okunuyordu ama bir ara baya pompalandı. Aynı dönemde Alevi kitapları da pompalandı. Yani siyasetin dini argümanlara bürünmesine karşı yayın evleri bu fırsatı kaçırmadı. Bunlar kapitalizm konusu olabilir. Ve hepsi AKP iktidarında oldu.

Bakın düştüğünüz hataya, iki mezhep üzerinden bakıyorsunuz. Cami Cemevi sayısı kıyaslamıyoruz. Cemevi sayısı 100 civarından 1.000 civarına çıkmış. Ve bu AKP döneminde olmuş. Ama Cemevleri boş. Toplum mühendisliği yok mudur sizce?
Yani CHP olsun tabanı olsun ama ben her zaman HDP ve MHP ile ittifak yapabileyim. Bu sizce bir formül değil midir?
Bu forumda bir yorum okudum, benim SEMPATİ konusu gibi yazışmışlar zamanında. Diyorlar ki, "AKP nasıl oluyor da yeri geliyor BDP ile yeri geliyor MHP ile yeri geliyor Cemaat ile başarabiliyor?" İşte toplum mühendisliği araya sıkışıyordur. Bunu irdelemek lazım. %33 %44 %49 ve %42 aldığı oylar ile, hiç bir zaman %50+1 olamamış iktidar her zaman tek başına iktidar oldu ve her zaman %50+1 gereken referandumları kazandı. Bu basit bir şey değil. %50 üstü etkisi yaratıyorlar. İlk günden beri.

Mesnevi bu ulkede her zaman okundu yeni birsey degil.
Keza Mevlevilik de oldukca eskidir.
Bos olsun ne farkeder, tum camiler tiklim tiklim dolu mu? Iki unsur uzerinden bakmadim, siz iki unsuru cami cemevi seklinde sundunuz, yoksa onlarcasi sayilabilir. Diger soylemleriniz baska bir baslik konusudur.

kartopu 28-12-2018 18:08

Cem evleri Boş neden acaba Cem nedir Cem evi ne işe yarar.

Aleviler ibadetlerini devletle hiç bir bağlantısı olmasın ister Hatta Cem vakfı bir dönem iktidarın bir kanadı ile bağlantı kurdu Alevilerin büyük çoğunluğu bu ilişkiye çok kızdı.
İbadet ve İbadethanelerin devletle bağı sadece hukuk çerçevesinde olmalı. Bunu aleviler yapıyor en azından yapmaya çalışıyor.
Dedelerin Babaların ücretini o inanca bağlı olanlar veriyor veya gönüllüler tarafından yapılıyor. Dedeler Babalar devlet memuru değil olmasını da istemiyorlar.
Cem evlerinin bütün giderlerini kendileri karşılıyor. Ama camiler öyle değil dindar da dinsiz de alevi de hiristiyan da bu bedeli ödüyor hizmet almasalar da.

Konu ne kadar kalabalık olması mı aslına uygun olması mı. İbadetin devletle bağı olursa Allah la bağı kesilir. Fetva Allahtan değil Devletten gelir.
Bunu insana indirdiğimizde Allah ın temsilcisi devleti temsil eden olur.

Ahlaksız 28-12-2018 22:58

Alıntı:

Turdur´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 630120)
O yazdıklarınız utanılacak birşey mi değil mi? Aynı fikirde olmayanlara Arapçısın Müslümansın Reisçisin demenin mantığı utanılacak bir şey olduğunu düşünmesidir.
Ahlaksız birisinin fikrine karşı bu soruları soruyor. Arapçı mısın, reisçi misin?
+
Bunları utanılacak bir şey görüyor demek ki..

Tabi ki utanacaksın..Reisçiysen,utanacaksın..Niyeymiş diye sorma..Sadece utan..

ForumKirpisi 28-12-2018 23:22

Alıntı:

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 630170)

hacı bu turdur reisçi tayyibçi falan değil sevmiyo ayrıca takıldın kaldın maaş mı bağlamış tayyibçi olsun. okb misin sende? :D takıldınız resmen birbirinize deve güreşi mübarek.
salla gitsin ya.

Türkiye'de alevi kökenliler ateist olarak çoğunlukta olamaz matematik hatası olur, ama diğerlerinin kendini organik toplum ferdi olarak görmesi çıkıntı yapmakta isteksiz olmasına sebep oluyor. Genelde dernek forum vbvb. aleviler daha istekli. aleviler kendini kısmen türkiye türk paydasında daha az eşitliyor bundan dolayı çıkıntı yapmakta daha elleri kolay. önümüzdeki 1500 senede bana sözleri var entegre olacaklarmış. alevilerin önemli bir kısmının da reise oy verdiğini düşünüyorum.

ForumKirpisi 28-12-2018 23:27

en son 2 cuma hutbesinde sinirim bozulduydu ondan beri gitmedim daha sonra daha bi dinsiz oldum zaten.
ben sosyal camiciydim. sosyal etkinlik olarak değerlendiriyorduk.

birincisi camiler dolu, camilerde önemli oranda göçmen var, büyükşehirlerde benim yanım sağım solum yabancıydı afrikalı falan. ikincisi memurlar işi bırakıp camiye koşuyor hem işten kaçmak için hem yaranmak için. işçiler ve öğrenciler camiye koşuyor. özel okul öğrencileri dersten kaçmak için camiye başladı alternatif tarikatlar özel okullara enjekte oldu grup olarak geliyorlar. üçüncüsü etrafında çok dilenci oldu, bi de satış başladı malını getiren izinsiz olarak cami bahçesini pazar yerine çevirdi, gerçi kaliteli şeyler oluyor özellikle köylüler gıda getirirse tavsiye ederim.

ülkede az dinciler dinsizleşti, dinliler ya dinsizleşti ya dincileşti. ama oy oranlarına takılmayın legit değil.

Turdur 29-12-2018 00:15

Alıntı:

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 630170)

Ali Koç'dan sonra bir utanmaz daha...

Fazıl Say, Başkan Erdoğan'ı konserine davet etti.

https://www.takvim.com.tr/guncel/201...ine-davet-etti

Oda Tv haberine göre Erdoğan konsere gidecek.

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:40 .