Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   İslam (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Kur'anı tarafsızca değerlendirmek (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=35602)

balyapan 31-08-2014 17:03

Kur'anı tarafsızca değerlendirmek

Kurana insan sözü olarak bakmak ve onu öyle değerlendirmek tarafsızlık mıdır?Bence değil.Çünkü,bu durumda zaten taraf seçilmiş oluyor.

AerA 31-08-2014 17:13

Alıntı:

balyapan´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 524038)
Kurana insan sözü olarak bakmak ve onu öyle değerlendirmek tarafsızlık mıdır?Bence değil.Çünkü,bu durumda zaten taraf seçilmiş oluyor.

Saygıdeğer balyapan ;

İnsan eseri olarak değil, 1400 yıllık edebi metin olarak bakmanız gerekiyor. Bu şekilde bakmayı başardığınız anda, "insan eseri" olduğu gerçeği suratınıza şamarı yapıştırıyor.

Esen Kalınız

balyapan 31-08-2014 18:14

Alıntı:

AerA´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 524039)
Saygıdeğer balyapan ;

İnsan eseri olarak değil, 1400 yıllık edebi metin olarak bakmanız gerekiyor. Bu şekilde bakmayı başardığınız anda, "insan eseri" olduğu gerçeği suratınıza şamarı yapıştırıyor.

Esen Kalınız

Bir esere edebi açıdan bakmak demek onun insan eseri olduğu sonucunu çıkarmaz ki.Yaratan,edebi özellikleri de olan bir kitap gönderemez mi?
Hem edebi açıdan baksanız bile durum sizin dediğiniz gibi bir sonucu çıkarmıyor.

Mesele,edebi metin olarak kabul etseniz bile 'bu kitap kimin' kabulünden yola çıkıyorsunuz?

RainFall 31-08-2014 18:30

Iyide sende tarafli bakiyorsun.

balyapan 31-08-2014 20:55

Alıntı:

RainFall´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 524042)
Iyide sende tarafli bakiyorsun.

En azından bu sözlerinizle tarafsız bakıyorum iddiasında değilsiniz sanırım.

Peki tarafsız olmak mümkün mü?
Tarafsızlık için Kur'anı iki tarafın ortasın da konumlandırmak gerekli?Mümkün mü derseniz?
Bence değil.
Çünkü,burada sözkonusu olan birbirine denk iki varlık değil.Biri (Yaratan) Allah,diğeri yaratılan.Karşılaştırmalar yapmama gerek yok sanırım.Dolayısıyla kelamlarının da ortası olamaz.
Allah'ta Kur'anı sahiplendiğine göre,Kur'ana Allah kelamı diye bakmak ve onu öyle değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.

yaban adami 31-08-2014 21:20

"tarafsızca değerlendirmek"ten kastınızı anlayamadım. hangi konuda "değerlendirmek"ten bahsediyoruz? edebi bakımdan mı, etik olarak mı, doğa bilimsel anlamda mı? eğer belli bir disiplin belirlerseniz, bizde bu disiplinlerin bize sunduğu nesnel kıstas ve verilerden yola çıkarak bir metni (örneğinizde kuran) "tarafsız" bir şekilde (kişisel ön yargılardan arınmış olarak) inceleyip değerini tayin etmiş oluruz sanıyorum.

cenkvarol 31-08-2014 21:53

insan sözü diyen taraf tutmuş oluyor da tanrı sözü diyen taraf tutmuş olmuyor mu, sonuçta her ikisi de insan değerlendirmesi... ne olmasını bekliyorsunuz mesela, tarafsız bir değerlendirme olsun diye kitabı insan olmayan bir hayvanın falan mı değerlendirmesini?

a'dan z'ye yaşamınızın her anını düzenleyip her şeyine burnunu sokan bir kitabı izin verin de insanın kendisi değerlendirmiş olsun, bunda garipsenecek hiçbir şey yok.

RainFall 31-08-2014 22:24

Insan yazimi degilmi?

evrensel-insan 31-08-2014 23:12

Alıntı:

balyapan´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 524044)
En azından bu sözlerinizle tarafsız bakıyorum iddiasında değilsiniz sanırım.

Tarafsızlık için Kur'anı iki tarafın ortasın da konumlandırmak gerekli?Mümkün mü derseniz?
Bence değil.
Çünkü,burada sözkonusu olan birbirine denk iki varlık değil.Biri (Yaratan) Allah,diğeri yaratılan.Karşılaştırmalar yapmama gerek yok sanırım.Dolayısıyla kelamlarının da ortası olamaz.
Allah'ta Kur'anı sahiplendiğine göre,Kur'ana Allah kelamı diye bakmak ve onu öyle değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.

Buradaki tarafsizlik, mantiksal bakis acisidir.

Mantiksal olabilirlik olasiligina gore; anlam ve icverigi olan, insanogluna mesaj veren herhangibir yazinin; insanoglu disinda bir tur ya da guc tarafindan yazilmis olmasi, mumkun degildir.

vishnu 31-08-2014 23:16

[QUOTE=balyapan;524044]En azından bu sözlerinizle tarafsız bakıyorum iddiasında değilsiniz sanırım.

Bence değil.
Allah'ta Kur'anı sahiplendiğine göre,Kur'ana Allah kelamı diye bakmak ve onu öyle değerlendirmek gerekir diye düşünüyorum.[/Q)

allah nerede kuranı sahiplenmiş. kuran dışında bu iddiayı gösterecek kanıtın var mı ? yoksa kısır döngü olur. vishnu vedaları sahiplendiği için vedalara vişnu kelamı mı diyelim.

çok garip bir mantık sennkisi

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 11:41 .