Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   Kadın & İslam (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=31)
-   -   Kuran'daki kadın-erkek eşitsizliğine bir örnek daha (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=3101)

sodomo-- 13-11-2006 08:35

Kuran'daki kadın-erkek eşitsizliğine bir örnek daha

Konuyu dağıtmadan sadece üç Kuran ayeti çerçevesinde ele aldım. Lütfen bu üç ayeti dikkatli okuyup evlilik konusuda Kuran'daki kadın-erkek eşitsizliğine dikkat ediniz.

Maide 5.. Bugün size temiz ve iyi şeyler helal kılınmıştır. Kendilerine kitap verilenlerin (yahudi, hıristiyan vb. nin) yiyeceği size helaldir, sizin yiyeceğiniz de onlara helaldir. Mümin kadınlardan iffetli olanlar ile daha önce kendilerine kitap verilenlerden iffetli kadınlar da, mehirlerini vermeniz şartıyla, namuslu olmak, zina etmemek ve gizli dost tutmamak üzere size helaldir. Kim (İslami hükümlere) inanmayı kabul etmezse onun ameli boşa gitmiştir. O, ahirette de ziyana uğrayanlardandır.

Bakara 221..İman etmedikçe putperest kadınlarla evlenmeyin. Beğenseniz bile, putperest bir kadından, imanlı bir cariye kesinlikle daha iyidir. İman etmedikçe putperest erkekleri de (kızlarınızla) evlendirmeyin. Beğenseniz bile, putperest bir kişiden inanmış bir köle kesinlikle daha iyidir. Onlar (müşrikler) cehenneme çağırır. Allah ise, izni (ve yardımı) ile cennete ve mağfirete çağırır. Allah, düşünüp anlasınlar diye ayetlerini insanlara açıklar

Mümtehine 10..Ey iman edenler! Mümin kadınlar hicret ederek size geldiği zaman, onları, imtihan edin. Allah onların imanlarını daha iyi bilir. Eğer siz de onların inanmış kadınlar olduklarını öğrenirseniz onları kafirlere geri göndermeyin. Bunlar onlara helal değildir. Onlar da bunlara helal olmazlar. Onların (kocalarının) sarfettiklerini (mehirleri) geri verin. Mehirlerini kendilerine verdiğiniz zaman onlarla evlenmenizde size bir günah yoktur. Kafir kadınları nikahınızda tutmayın, sarfettiğinizi isteyin. Onlar da sarfettiklerini istesinler. Allah'ın hükmü budur. Aranızda O hükmeder. Allah bilendir, hikmet sahibidir

Müslüman kadınlardan hiç birisi gayrimüslim bir erkekle evlenemez, kafirle evlenemez, putperest ile evlenemez (Bakara 221'e göre) YANİ müslüman bir kadın sadece müslüman bir erkekle evlenir.

AMA müslüman bir erkek kitap ehlinden (musevi, hristiyan vb.) gayrimüslim bir kadın ile evlenebilir. (Maide 5'e göre) Putperest bir kadınla evlenemez, kafir bir kadın ile evlenemez (Mümtehine 10)

sagduyu 02-01-2007 13:27

Re: Kuran'daki kadın-erkek eşitsizliğine bir örnek daha

Sodomo sagolasin. Fazla soze gerek olmadan, itiraz edilecek hadis, siyer vb olmadan - ki inancli arkadaslar bunlara hemen itiraz ediyorlar Kur'an onceliklidir diye - sadece Kur'an'dan alinti yapmissin. Konusan sadece Kur'an. Sonuclar ortada

che_gizem 02-01-2007 15:16

zaten bu ayetlere bisey diyemezler.itiraz edemezler bence.
cünki yzan arkadas hic bi sekilde kendi düsüncelerini yazmams sadece ayetlerin ne anlama geldiğini yazmıs. cok merak ettim.basska varmı böyle ayetler. yani kuranda celiski ifade eden ayetler?

jayjay 02-01-2007 16:53

Kuran'da çelişki ifade eden bir çok ayet var.
Şu iki linki incele istersen.
http://www.islamiyetgercekleri.org/islceliski.html
http://www.geocities.com/islampencer...li_ayetler.htm

agnostic_z 02-01-2007 17:34

Sayın sodomo aslında islamın başlıca çelişkisi ve tutarsızlığı olan bu nikah meselesini bize bir daha hatırlatmış teşekkür ediyoruz.Bu ve bunun gibi sağlam kanıtları görüp te hala islam bana değer veriyo,islamdan başka daha hiçbir şey bana kadın hakları konusunda daha fazla istediğimi veremedi diyen müslüman bayanlarımız çok enteresan geliyor bana her zaman :) Ama bu önyargıyı bırakıp bi gerçeklere akıl yoluyla bakabilse ya da en azından oturup türk medeni kanunuyla kuranı bi karşılaştırmaya kalksa zaten doğru olan kendiliğinden gelecektir diye düşünüyorum.

onur 03-01-2007 05:56

Kadınlar kadınlar *dağlara doğru.Yaşasın Kadınlar.Kadına saygı ve sevgiyi artırmamız lazım.Her şeyi Kuran da arayan zihniyet sadece aklını yürütmekten aciz ,tembel, düşünemeyen düşünmekten korkanlarındır.Allah düşünmeyi akıl yürütmeyi emreder.Allah kadına güzel davranmayı,onların haklarını korumayı,ve onlara iftira atmamalarını emreder.Emirler açıktır.Yukarıda ki ayetler de neler anlatılmak isteniyor açıktır.Siz iyi bilirisiniz iyi.Şimdi bana açıklatıpta bu konuyuda 300 sayfaya çevirmeyelim.İşte müslümanım.Ve kadını savunuyorum.Kadına değer veriyorum.Beni Dinimden ne iftiralar döndürür.Ne de çarpıtmalar.Kadınlar önemli varlıklarımız kimi zaman analarımız kimi zaman sevgilimiz kimi zaman kızlarımızdır.İslamı kadın düşmanı gibi göstermeyin.Her insan Allah katında eşittir.Bu dünyada erkeğin rolü ayrıdır kadının rolü aynıdır.Yoksa insan olarak ikisinide hakkı eşittir.6 yüzyıl gibi bir zamanda kadına verdiği haklarında bahsedin Kuranın siz.Ben tek bir ayet bile yazmayacağım.Çünki yorum yapacanız demiiii :D
Neyse ciddi olalım gerçekten bir müslüman olarak söylüyorum kadının değerinin bilinmediği bir dünya asla ıslah olamaz.Allah bile ayetleri ile Hz Ayşe yi iftiralardan korumuş ve kulu ve peygamberi olan Hz. Muhammed i uyarmıştır.Kadınlar kadınlar dağlara doğru.Kurtuluş savaşında mühimmatını korumak için çocuğunun üstündeki battaniyeyi alan *analarımıza selam olsun ruhları şad olsun...

K.C. 03-01-2007 16:20

Sevgili Sodomo,
Daha önce'Ey iman edenler' isminde bir topik açmıştım, Kur'an'ın bu hitapla başlayan bazı ayetlerinde kadınları değil sadece erkekleri muhatap aldığını ayet örnekleriyle yazmıştım.

Üstte alıntıladığın bir ayette de aynı şeyi görüyoruz.
.Bakara 221.İman etmedikçe putperest kadınlarla evlenmeyin. Beğenseniz bile, putperest bir kadından, imanlı bir cariye kesinlikle daha iyidir. İman etmedikçe putperest erkekleri de (kızlarınızla) evlendirmeyin.
İman etmedikçe putperest erkeklerle evlenmeyin demesini beklemiştim Kur'an'ın. Ama yine erkeklere hitap etmiş. Ve kadınlara babaları vasıtasıyla hüküm getirmiş.

Maide 5'te de yine kadınları ilgilendiren bir konuda direkt olarak muhatap alınmayıp erkek vasıtasıyla 3. kişi konumunda hitap edilmiş kadınları görüyoruz.

Sayın Onur,
Aişe'nin iftiraya uğramasıyla ilgili hadisede ayet(ler) niçin hemen gelmemiş de 1 ay boyunca Peygamber perişan olmuş, karısından uzak durmuş, şüphe etmiş, onu tevbeye davet etmiş olabilir? Aişe onu inandırdığında ayet gelmiş olması biraz ilginç değil mi?
Sizce değildir gerçi de yine de sormuş bulundum.

intizar 04-01-2007 21:23

sodomo:

Tespitine göre Müslüman kadın veya erkek ; Kafirle evlenemez , Putperesle evlenemez yani Allahı inkar edenle ne kadın nede erkek evlenemez.

Fark sadece Kitap ehli olanlarla ilgili ;sadece Erkeklere izin verilmiştir. Bunu anlamak çok zor olmasa gerek, islamın olmadığı toplumlarda bile herzaman kadın evlendiği kocasının kültürüne ,inancına uymuştur (istisnalar illaki vardır ama istisnadır sonuçta) Varsayalım kadın uymasa bile çoçuklar mutlaka babanın kültüründe ve inancında büyümüştür.

Kısacası bu ayetler kadın erkek arası eşitsizliği göstermez. İslam gerçekleri hiçbir zaman gözardı etmemiş ve ütopyalarla uğraşmamıştır. Müslamanların sorunlarına çözüm üretmiştir.

merakli 05-01-2007 00:21

sayın sodomo,

intizara ilaveten.
bir kadının hamilelik döneminde doğumdan önceki 6 aylık zaman diliminde çalışması konusunda ne düşünüyorsun?

lafı daha fazla uzatmıyorum. biraz düşünürsen zaten cevabı bulacağına inanıyorum.

Allah Alimdir (herşeyi bilen).
insan acizdir (herşeyi bilemez)

hiramusta 05-01-2007 11:49

Kadınla erkeğin herkonuda eşit olması kadına ve erkeğe yapılan en büyük zulümlerden birisidir.Neden mi?Bu iki varlık fiziksel,biyolojik ve psikolojik açıdan birbirlerinden farklıdırlar.Dolayısıyla sosyal hayatta yapılacak olan düzenlemeler,bu farklılıklar gözönününe alınarak adalet çerçevesi içerisinde yapılmalıdır.

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 00:14 .