Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   Konu-dışı (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=12)
-   -   "Turkler orta asyadan gelmedi" ! (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=5279)

hornet512 10-12-2007 20:49

"Turkler orta asyadan gelmedi" !

http://www.haberturk.com/haber.asp?i...&dt=2007/12/10

İlginç bir haber, doğrudan reddetmek zor çünkü "kimin gen haritasının hangi bölümü hangi gruba nasıl uymuyor yada uyuyor?" diye sorarlar adama.
Bana mantıklı geldi. 10. yüzyıl zamanlarında olan büyük göç teorisi, "anadoluda yaşayan uygarlıklara-insanlara ne oldu?" gibi bazı sorulari doyurucu yanıtlayamıyordu. Bu hipotez daha akla yatkın. Zamanla doğrusu açığa çıkacaktır.

Bu arada sitede sümercede olan kelimelerle türkçedeki ortak kelimeleri gösteren bir başlık vardı. Başlığı hatırlayanlar buraya kısyolu yapıştırıversin lütfen.

Hewreman 10-12-2007 21:06

Re: "Turkler orta asyadan gelmedi" !

Bu araştırma tamamen gerçek bilgilere aykırıdır. 2003'te yapılan bir genetik araştırma, Anadolu Türklerinin atalarının Hiung-nular (Hun Türkleri) olduğunu genetik olarak ispatlamıştır.

http://en.wikipedia.org/wiki/Turkish..._Genetic_Links

http://tr.wikipedia.org/wiki/T%C3%BC...u_.28Hunlar.29

http://www.journals.uchicago.edu/AJH.../35013.web.pdf

http://www.genomenewsnetwork.org/art.../ancient.shtml

Yazıdan bir parça:

"Interestingly, this paternal lineage has been, at least in part (6 of 7 STRs), found in a present-day Turkish individual (Henke et al. 2001). Moreover, the mtDNA sequence shared by four of these paternal relatives (from graves 46, 52, 54, and 57) were also found in a Turkish individuals (Comas et al. 1996), suggesting a possible Turkish origin of these ancient specimens. Two other individuals buried in the B sector (graves 61 and 90) were characterized by mtDNA sequences found in Turkish people (Calafell 1996; Richards et al. 2000)."

Türkçesi:

"İlginç olarak bu paternel dizilim( en azından bölüm 7 STR nin 6 sında) bugünkü Anadolu Türklerinin paternal diziliminde de bulunmaktaydı. Buna ek olarak bunların dördüyle akraba akraba mtDNA sıraları(46,52,54 ve 56. mezarlar) da bugünkü Anadolu Türklerininkiyle aynıydı( Comas et al.1996) bu da bu örneklerin muhtemel Anadolu Türkü orijinini göstermektedir. Bunlardan ayrı iki mezarda gömülü bireylerde (61 ve 90. mezarlar) de Türklerin karakteristik mtDNA dizilimleri tesbit edilmiştir."

Son araştırmalar da Türklerin Altay orjinine sahip olduğunu göstermiştir.

http://en.wikipedia.org/wiki/Demographics_of_Turkey

Başka bir genetik araştırma ise Türklerde Orta Asya kökenli ve Türk geni olarak kabul edilen M9 geninin bulunduğunu göstermiştir.

http://www.oxfordancestors.com/paper...ismsInIraq.pdf

Bu yazıyı özetleyen bir yazı:

"üstüne üstlük gen testlerinin böyle çıkması doğal çünkü protoTürklerde hem asyadakiler hem de avrupadaki insanlarda bulunan K halogrubuna rastlanmış, günümüz Türkiyesindeki ve Türkmenistandakilerde K29 geni büyük oranda var, kısacası Türk genleri orta asyadaki genlerle büyük ölçüde benzer, Türklerde orta asya kökenli M9 geni var ve genlerimizdeki K halogrubu avrsay halkları ile okyanusyadekiler arasındaki bağp hakkında da bilgi veriyor.bugün Türkiyedeki insanların %77sinde orta asyadan 35000 yıl önceden kalmaM(9)(K) halogrubu var. eğer bu çağda da bazı yerlerle genlerimiz tutuyorsa artık daha fazla düşünmemek gerekiyor.demek ki yapı hala çok değişmemiş.
Currently, large-scale, detailed DNA research to establish genetic genealogies of Turkic peoples is scant. Evidently, today a great number of Turks share the M9 haplogroup which was originated in Central Asia. (Bu İngilizce cümle, Türklerin Orta Asya Orjinine sahip olduğunu, yani Türk olduğunu gösteriyor)

Genetic studies performed in across modern Turkey have demonstrated the majority of Central Asian origins. From the latest genetical findings of Dr. Spencer Wells(National Geographic), ancient or proto Turks(haplogroup K) are considered to be the origins of European and Asian race, which gives a very good reason of why Turks carry racial features of both races. According to an article by N. Al-Zahery et al., the potentially paraphyletic haplogroup K*-M9(xK2, O, P) occurs at a fairly high frequency among the modern population of Turkey and Turkestan(Central Asia). http://en.wikipedia.org/wiki/Haplogroup_K_(Y-DNA) Today, haplogroup K and its descendant haplogroups are the patrilineal ancestors of most of the people living in the Northern Hemisphere, including most Europeans, many Indians, and almost all Asians and Native Americans. Other lineages derived from Haplogroup K are found among Melanesian populations, indicating an ancient link between most Eurasians and some populations of Oceania.
The results of genetic researches done on Turkey's population show that over 77% of today's Turkish people in Turkey belong to M9(K) haplogroup which originated in Central Asia over 35000 years ago (National Geography)[citation needed]."

http://en.wikipedia.org/wiki/Haplogroup_K_%28Y-DNA%29

Bu sitede bahsedilen haplogrup, Orta Asya kökenlidir ve görebileceğiniz gibi, bu gene sahip olan tüm halkları turani halklardır. Bunlara TÜRKLER de dahildir. Avrupalılardan da bahsetmesi garip gelebilir fakat bazı Avrupa kavimlerinin Orta Asyadan öç ettiği blinmektedir. (Finliler, Macarlar ve Bulgarlar)

Orta Asya kökenli kavimler Türktür. Bu nedenle biz de Türküz.

(alıntıdır , tesekkurler colonelTR )

aydoe 10-12-2007 22:18

Neden bunları tartışıyorsunuz?
Size bunları kim tartıştıyor?
saf ır yok bırakalım ırkçılığı

Benim dedemin babası kafkasyadan 1892 de gelmiş
Babaannem plevne göçmeni aslı rumdur mihal gazi sülalesinden
Hani o Türklerin çok övündüğü mihal gazi ,köse mihal,kılıç ali
onlar rum müslüman olup uç beyi olmuşlar ,o aile babaannem
Anne dedem Türk ,anneannem çerkes ,şimdi benn neyim?

osiris 10-12-2007 22:47

gen haritasından banane şu dünyada saf ırk varmı mı ki türkler saf olsun biz buraya *500 bin *ila bir milyon kişiyle orta asyadan geldiğimizde burada 10-12 milyon rum ve diğer milletlerden insan yaşıyormuş bunlar buhar olup uçmadılarya hem önemli olan kan akrabalığı değil önemli olan kültür ben türkçe konuşuyorum türkçe düşünüyorum gerisi önemli değil ulu önder atatürkün dediği gibi ne mutlu türk olana değil "NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE " *mutlu olmayan varsada gitsin barzanin talabinin kuçağına kimseyi zorla tutmuyoruz ama zamanı gelincede zorla defetmesini biliriz tıpkı 1915 deki gibi

aydoe 10-12-2007 23:01

yurdumu seviyorum
siz hiç vatansız kaldınızmı?
işgali yaşadınızmı?

InVitatio 10-12-2007 23:05

Insanim
Türkiyeliyim
Tülegim
Müslümanim
Meshepsizim
Galatasarayliyim
Bozlaklari severim
ayaklari anadoluya basip , dünyaya kollarini acabilen birisiyim

aydoe 10-12-2007 23:15

Sen sen ol sen yeter ,sen kendin ol bana yeter

hornet512 10-12-2007 23:26

Alıntı:

aydoe";p=&quot´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 102678)
yurdumu seviyorum
siz hiç vatansız kaldınızmı?
işgali yaşadınızmı?

Yaşamadım, aman düşmanım dahi yaşamasın. Yaşar Kemalin "karıncanın su içtiği" serisini daha yeni okudum. Zorunlu göçü anlatıyor, pek kötü yaşanılanlar. Şimdiki Iraklıları ise düşünmek bile istemiyorum.

Irkçılık nedeniyle değil ilginç bir konu olduğundan konuyu paylaşmıştım. İnsan dahil eşeyli üreyen tüm canlıların değişmeyen kromozomlarına bakarak binlerce yıl geriye doğru bilgi elde edebiliyorlar, yakın zamanda dahada gelişecek bu. Birileri bunları araştıracak mutlaka.

Kökenimizin nereden olduğu bencede önemli değil.

aydoe 10-12-2007 23:34

Kafkasyada 2 milyon çerkes yaşamaktaydı ruslarla 30 yıl savaştılar nüfusları 2 yüzbine düştü 1890 mecburen yurtlarını terk ettiler şu an türkiye ,ürdün ,finlandiya gibi ülkelerde diasporada yaşamaktalar
biz yurtsuzluğun ne olduğunu biliyoruz onun için yaşadığımız toprakları sonuna kadar savunuruz
üzerinde yaşadığımız toprak bizim vatanımızdır

* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * saygılar aydoe

vartor 11-12-2007 04:23

Kimin nereden geldigi hic muhim degil, nereye gidecegi onemli. Bir insan olarak, dedem soyleydi atalarim boyleydinin ne onemi olabilir? Icinde yasadigimiz topraklarin sahibi tarih boyunca degismis, su an bu ulkenin ustunde yasayan insanlarin gelecegine umitle bakabiliyor muyuz? esas sorun burda.

11-12-2007 11:16

Turklerin kokeni Orta Asya'dan gelmistir ve altaik irktandirlar. Buna ragmen ulkemizde yogun bir irk/gen karisimi mevcuttur. Bu sebeple turklere saf turk gozuyle bakmak anlamsiz olur. Bu turklerin kanina karisan kanlarin basinda yunan, gurcu ve rum kanlari gelir, doguda daha cok kurt ve arap halklarin genetik izleri vardir. Ulkemizde yine baya yogun bir sarisinlik vardir ve bu altaik bir irkta kabul edilemez, bu kimseler daha cok trakya bolgesinde gorulurler ve slav kokenlidirler. Bunun yanisira dalgali saclar ve kivircik saclar yine turklerin irklarinin saf olarak kalmadiginin gostergesidir. Turklerin bugun hala koruduklari genetik ozelliklerinden biri sut mevzusudur. Turklerde 12 yasindan sonra sutu hazmeden enzimlerin uretimi durur ve bu yastan sonra sutu hazmedemezler. Bugun hala bircok Turkiye turku ayni sorunu yasar. Bu enzim problemi turkleri, sutu yogurt ya da peynir olarak tuketmege itmistir. Evet gen haritasindan bahsediyorduk, Turkiye'deki bu gen kokteylini iki olguya bagliyorum, birincisi Anadolu topraklari bunca medeniyetin dogdugu buyudugu yerdir ve yerlesik bir nufus hep olmustur. Ikincisi ise, turk erkeklerinin beyaz tenli kadinlara duskunlukleri olabilir. Soyle bir gecmise baktigimiz zaman, turk erkeklerinin yunan ve rum kadinlari ile eskiden beri hic zorlanmadan evlendiklerini goruyoruz. Bildiginiz uzere turk erkeklerinin bu duskunluklerinden faydalanip, padisahla evlenerek Osmanli sarayini iceriden yoneten cok kadinlar olmustur.

Peki bu duz ense nereden gelmistir bilen var mi? Turklerin kafasinin arkasi duz iner, mesela avrupalilarin kafasinin arkasi kavun gibi cikiktir. Bu ozellik cok da dominant cunku esim turk olmadigi halde benim cocuklarimin ensesi ayni benimki gibi duz. Acaba bu altaik irkin br ozelligi mi yoksa akdeniz halklarindan gelen birsey mi.

11-12-2007 11:26

"Ama genetik araştırma yaptıranlar Amerika'da daha çok. Türkiye'de yeni başladı ve yoğun. Avrupa'da ise pek ilgi yok. Çünkü onlarda soyadların 600- 800 geçmişi var. Bu da bir belirginlik ortaya koyuyor."

Yazidan bir alinti yapalim. Evet Avrupa toplumlarinda bu bahsedilen dogrudur, bunun yanisira bir belcikalinin, yunanli cikma ihtimali yoktur. Cunku toplumun yapisi disa kapalidir ve hicbirzaman disardan bir bireyi kabul edemez. Ne kulturel ne sosyal olarak. Afrika'da bu kadar uzun sure kalip, en ufak degismemelerinin sebebi de budur. Turklerle avrupalilar arasindaki en belirgin fark bu sanirim.

okinono 11-12-2007 12:54

Bundan bir kaç yıl önce ABD de bir şirketin 169 dolara gen haritası çıkarttığı ile ilgili bir yazı okumuştum. Sonra bir daha bulamadım.

Bu şirkete Türkiyeden nasıl ulaşacağım konusunda bir bilgisi olan varmıdır?

Selamlar

3.yol 11-12-2007 20:51

Sevgili Oki,

https://www3.nationalgeographic.com/...hic/index.html

National Geographic dergisinin bunyesi icinde bir proje var. ABD icin $99 + yollama masrafi. Turkiye'ye yolluyorlar mi bilemiyorum. Hem DNA haritani ogreniyorsun ( erkek icin Baba tarafi veya Anne tarafi, iki secenekten birisi , kadin icin sadece Anne tarafi) hem de yapilan bilimsel calismanin veri bankasina katkida olmus oluyorsun.

Katilim hakkinda su baglantiya bakabilirsin.
https://www3.nationalgeographic.com/...rticipate.html

Para yatirmadan once assagidaki baglantida proje ilgili bir suru soruya cevap var, okumani tavsiye ederim.
https://www3.nationalgeographic.com/...phic/faqs.html

Not: Ayni derginin Turkce versiyonuna baktim bu bilgileri bulamadim.

okinono 11-12-2007 21:32

Sevgili üçüncüyol

Çok teşekkür ederim.

Selamlar.

Hewreman 11-12-2007 21:45

gercek Turk tarihi icin;

http://www.geocities.com/kazimmirsan/

selamlar

dal 11-12-2007 23:52

yapılan kazılarda müzelerimizde ve yurdumuzun çeşitli mağaralarında bulunan 100 den fazla eser Kazım Mirşan ve Haluk Tarcan tarafından ortaya çıkarılan yeni bir tez, Türk Tarihi'nin
Anadolu da *M.Ö 15.000'li yıllara dayandığını göstermektedir

tarih insana bilgelik, şiir iç zenginliği, matematik titizlik
doğal bilimler derinlik, mantık tartışma yeteneği kazandırır.

3.yol 12-12-2007 01:42

Sevgili Oki,
Rica ederim, ama verdigim link ile ilgili *su konuda uyarayim : *sonuclar genel olarak geliyor yani hangi etnik gruptan oldugunu belirtmiyor. Sadece ait oldugun DNA grubunun belirli tarih araliklarinda nerelerde bulundugunu gosteriyor. Yani bir bakima atalarinin gocunu anlatiyor.

Daha ayrintili DNA testleri var sanirim ama ne kadar ticari ne kadar bilimsel olurlar bilmiyorum.

Saygilar,

okinono 12-12-2007 02:30

Sevgili Üçüncüyol

Verdiğiniz linkleri okudum. Adamlar da sanırım bu konuda epey bir şikayet almışlarki, üstüne basarak etnik tespit olmadığı konusunda uyarıyorlar.

Sizinde Söz ettiğiniz daha detaylı şirketler hakkında google da çok olmasada birkaç firma buldum. Ama ne kadar sağlıklı bir sonuç veriyor bu şüpheli. Aslında bu tür şirketlerin uyduğu bir uluslararsı standart varmıdır bence buradan başlamk gerekiyor. Nationalgrapihcs in dna sı ise bir ortak projenin halkası olduğu için en azından güvenli gibi duruyor.

Daha detaylı bilgi alırsanız bu konuda beni öm ile bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Selamlar

vartor 12-12-2007 18:14

http://arsiv.sabah.com.tr/2007/12/10...7BC937B4C.html
* Bos yere parani harcama, baskalari yapmis arastirmayi. Anadolu nufusunun 40 bin senelik oldugu soyleniyor yukardaki linkte.

frodo 12-12-2007 22:06

Sanırım çarpıcı olma adına bazı olguları ihmal eden bir araştırma olmuş Bir başka ifade ile sonuçlar
% 15 gerçeği yansıtsa da örneğin Türk kavramının son 200 yılın ürünü olduğu fazlasıyla spekülatif
bir yaklaşım. Türk (Türkmen) adı Bizans kaynaklarında 1083 yılında anılır. İbni Bibi'de anadoluya bu
dönemde yaygın olarak gelenleri Türkmen olarak tanımlar. İranlı tarihçi Abdulfida(ö.1331) *Türkmenleri şöyle
tarif eder " Türk soyundan gelme kalabalık bir halktır. Selçuklular zamanında Rum ülkesinii fethetmişlerdir.
Karaitlerden olan kıyı halkını yağmalayıp, çocuklarını çalarak müslümanlara satmayı adet edinmişlerdir."

Sorun istatiksel veriler olmadığı için Anadolu'ya gelen göçer Türkmenlerin sayısının belirlenmesindeki güçlükte
ortaya çıkar. 8.YY sonlarından itibaren anadoluya bir göç vardır. Ancak asıl göçler 10.YY dan itibaren başlar.
11 ve 12. Yüzyıllarda Anadolu'daki Türkmen varlığını sayısal değeri konusunda çeşitli araştırmalar vardır.
M.Halil Yinanç bu sayının 1 ila 1,1 milyon olduğunu söyleyerek en yüksek sayıya ulaşır. (F.Sumer daha fazla
sayıyor ama kullandığı istatistiksel yöntem tarihçiler tarafından zayıf bulunuyor). D.E Eremeev de bu sayıyı
500-700 bin aralığında belirler. O zaman Anadolu nüfusunun 12 milyon civarında olduğu düşünülürse Türkmen
nüfusu ön asyada azınlıktır. Ancak bu azınlık baskın ögelere sahip bir azınlıktır ve bu tarihlerden sonra
Anadolu'nun yazgısını belirleyen gücü oluşturur.

orcish 15-12-2007 11:24

Sevgili respendial;

1) Belcikalilar ve Fransizlar zaten birkac irkin karisimidir. Belcikalilari tam hatirlamasamda Fransizlar Germen, Kelt ve latin karisimidir. Onun disinda Romadaki kole sistemi nedeniyle Avrupaya cok sayida Avrupali olmayan irk gelmistir. Iskender donemindede. Onun disinda da bir takim karisikliklarda mevcuttur.

2) Turklerin kafatasi brakisefaldir, duz degil. Yani kafatasinin arkasinda cikinti mevcuttur.

Bunun disinda,

Turkler(Anadolu) antropoloji bilimine gore Alpinik irktir. yani Hititlerden once yasayan Anadolu irki. Hititler goc edip onlarla karismis, sonra yunanlar goc edip karismis, buradan goc edenler etrusk olup italyanla karismis. Yani Italyanlar, Yunanlar ve Turkler yakin genetik ozelliklere sahiptir. Ama Turkler bazi genetik ozellikler gosterir. Mesela kalp ve damar hastaliklari cok gorulur(Turkiyenin 6 bolgesi ve yurtdisindaki Turkler) Sebebi iyi kolestrol salgilayan bir enzimin iyi calisamamasi. gen saptanamasada, bilimadamlarina gore nedeni genetik. Bunun disinda gogus kanserinede geneik bir yatkinlik olma ihtimali oldugu dusunuluyor. Yani Anadolunun ilk sahiplerinin irk ozelliklerini yogun olarak alsakta "Turk yoktur" diye birsey yok.

*Ha bu arada Orta Asya turklerinin cekik gozlu olma durmu var. Orta Asya turkleri Mogol akinlarinin direk etkisine maruz kalmistir. Cengiz Han in kendi ulkesi disinda en cok torunu oldugu ulke Kazakistan. Ve maalesef Ordusuda Cengiz Han gibi. Yani biz burda Anadolulasirken onlarda mogollasmis...

*Bir diger onemli hadisede Gokturk Yazitlariyla bulunan heykel parcalari. Bu heykel parcalari hafif cekik gozludur. Ama Mogol veya Koreli kadar degil. Amerikada okudugum bir kitaba gore(ismini bulunca yazarim.) Turklerin birkac irkin karisimi olma ihtimali vardir.

*Arastirmalarima dayanarak, Bence Turkler Sari ve bayaz irkin karismidir(tabi bilmem kac bin sene once). Altay daglarinda gecirdigi evrim uzere kendine has ozellikler olusturmustur. Anadoluda yogun olarak karismis, ama birtakim genetik ozelliklerini yitirmemistir.
*Arkadaslar, Sabah gazetesi bu haberi Orta Asya gocu efsanedir diye verdi. Ilk Sabahta okumustum ben bunu. Haberturk u bilmem ama Sabah bunu sirf Akp ye yag cekmek icin verdi bence. Ummetcilik hesabi.

vartor 15-12-2007 22:54

Anadolu'da yasayan toplumun hangi irk oldugu hic muhim degil, bu toplumun gelecegini tehdit eden durumlardir muhim olan. Irk kimseye birsey kazandirmaz, zaten kisinin secenegi degildir. hangi anne babadan dogmussan, onlarin genetik birlesimisin. Bununla gurur duymak veya kendini asagi gormek, sacmaliktan baska bir sey degildir.
*Insan olabilmek ise irkla ilgili degil, dusunce tarzidir. Dedelerimizin ne oldugu degil, bizim ne olacagimizi dusunmeye yonelik olmalidir tartismalarimiz. Bu ulkenin ustunde yasayan halkin kulturu, yemegi, sanati, muzigidir bizi esas birbirimize baglayan guc.

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 18:05 .