Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   Aktüel Haberler (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=129)
-   -   Celal Şengör ve İlber Ortaylı aydın mı? (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=41213)

ForumKirpisi 29-07-2019 12:12

ben celalcimin yazdıklarının bir kısmına katılıyorum.
süleyman demirel zeki demiş olabilir ama celale göre atatürkü kurucu sayıyor kurucudan sonra adam gibi birisi gelmedi.
yani süleyman demirel muhteşem bir idare kurmuş iddiası yok. şimdiki tayyibe göre gerçekten zeki bence de.

onun harici darbeye onay vermesi eleştiriliyor ama diğer bir çözüm yolu neydi onu da bilmiyorum. her ne kadar darbenin sonucu bugünlere kapı açsa da. darbenin metodolojisine destek verdiği manası da çıkmaz.

adam biraz realist biraz çatlak, romantizimden çok uzak. solcu bakışta olan birinin anlaması biraz zor gibi.

örneğin, o denizler denen grubu da eleştirirken haydutlar manasında bi laf kullanmıştı. sonra deniz gezmişin vs anısına hakaret ediyor şerefsiz dediler.
orada anlatmak istenen devrimcilerin metodunun haydutluk olduğu ki doğrudur. adam kaçırma vs...
örneğin atatürkün savaş stratejisi de baskındır. baskında aldığı esirleri adam kaçırarak almamış mıdır.

ondan dolayı celal şengörü eleştirirken, nagehan alçı muamelesi yapmak yanlış.
çok hızlı konuşuyor kafasındaki şeyleri fazla kelimeye dökemiyor. gerizekalı ruhsuz, sağ kafa denir ama daha dikkatli bakan her görüşüne
hakim olan biri onun sağcı olmadığını anlar. celal şengör dine, millete de pek inanmaz. bilime inanır.

ben yine de üslup açısından celal şengöre tam katılamıyorum. ama cesaretle tayyip erdoğana akılsız diyen birisidir.

kartopu 01-08-2019 11:34

ben celalcimin yazdıklarının bir kısmına katılıyorum.
süleyman demirel zeki demiş olabilir ama celale göre atatürkü kurucu sayıyor kurucudan sonra adam gibi birisi gelmedi.

İsmet İnönü Adam değil mi.? A. Menderes, Celal Bayar Atatürk ün yanından gelmedi mi.

Ahlaksız 16-09-2021 21:40

Ahlaksız 16-09-2021 21:42

İlber Ortaylı'da müslümanız, Afganlara yardım etmeliyiz falan filan demiş;

Pasteur 17-09-2021 01:08

Alıntı:

ahlaksız´isimli üyeden Alıntı
Bu iki kişi,yıllardır konuşuyorlar,yıllardır..Akp döneminde ortaya çıktılar..Daha önce bu iki kişiyi kimse tanımıyordu.

Yani, işin iyice m*kunu çıkarmışsın!

Şengör, Ortaylı hoca ve F. Altaylı akp döneminde ortaya çıktı iddiasına ben güler geçerim.

Yaşını başını almış ülkenin güzide 2 hocasına bel altı vurmanızı esefle kınıyorum. İnsanların dilleri sürçebilir. Pot kırabilir. Veya sizce hoş karşılanmayan düşünceleri sesli ifade edebilirler.

Bu düşünceler üzerinden bu 2-3 kişiye saldırmanıza açıkçası hi anlam veremdim.

Başdan başlayarak bir okuyayım dedim. Şu an geldiğim yerde(3. sayfa) ise artık bir yazma ihtiyacı hissetim açıkçası...

İşin içine katmadığınız kişide kalmamış ayrıca: Barış Manço' sundan, Kemal Sunal' ına v.b.

Normalinde Fetoyu zamanında muhatap alıp, güzellemiş insanları savunmam. Ama gel gör ki, K. Sunal gibi toplumun gönlüne taht kurmala kalmayıp, topluma filimleri ile bir şeyler öğretmiş kişilere feto keko övdü yakıştırmasını doğru bulamam. Buna da inan(a)mam. Hangi tarih, hangi zaman ve neden ötürü bir görüşme olduğunu açmalısın. Altını doldurmalısın.

K. Sunal v.b. lerinin bunlarla ne alakası olabilir? Olamaz. Gene otu samanı birbirine katmışsın...

Pasteur 17-09-2021 01:26

Alıntı:

İlber Ortaylı'da müslümanız, Afganlara yardım etmeliyiz falan filan demiş;

Gene burada işine geldiği gibi kırpıp, servis etmişsin. "Kemalist reformu örnek almıştır. Afgan halkı kahramandır..." aynı cümlede geçen düşüncelerini es geçmişsin.

İlber Ortaylı hoca, basına yansıyan bir demecinde: " afgan halkı çalışkandır, bunları tarım politikları üretip, burada istihdam etmeliyiz" de demiştir.

Bu olumlu bir yönledirme, bir çözüm önerisidir.

Tarım işci noksanı, tarım sorunumuza, çözüm önerisi sunmuştur. Bence bayramlarda seyranlarda ülkesine geçebildiği alenen görülen, bu Suriyeli sığınmacılar derhal ülkelerine postalanmalı. Bu son gelen afganlardan ise, iki tarafında yararına- karına olacak şekilde, bunlardan istifade edilmelidir. Suriyelilerde yapılan hatanın buradada tekerrür etmesinin önüne geçilmelidir. Türkieye: yol yakınken, ciddi ciddi bir tarım reformuna giderek bir kalkınma planı içerisinde, bu afganları tarımda istihdam etmelidir. Hocanın dediği de budur. Aksini idda etmek art niyettir.
https://turandursun.com/forumlar/ima...ttons/edit.gif

Pasteur 17-09-2021 02:56

Alıntı:

ahlaklı Diyor ki
Devletin olduğu yerde,tapu diye bir şey olur..Bunu bileceksiniz,sonra buna rağmen beğendiğiniz bir araziye inşaata başlıyacaksınız,sonra da tapu isteyeceksiniz..Böyle bir şey olamaz..
Gene sap saman birbirine katılmış,

Senin sorunun meselelerin başını, esasını es geçmek. Öyle kafana göre ortadan dalıp aha sonuç demen komik oluyor.

Devlete ait araziye maraba nası çöksün ula? https://turandursun.com/forumlar/ima...lies/pound.gifŞakamısın sen.

Devlet ulan bu, silahlı milahlı dokunulmaz bir; resmi fil ulan fil... Boru değil yani...

Maraba öyle kafasına göre bir yere çökebilmişse, fil' in varlığından bahsedilemez. Ya da fil' in gözlerinde, yürütmesinde, vücuda beyne bir ihanet söz konusudur. Kalp mi ulan bu, beynin oraya hükmü geçememiş ola... İnsan önce bir sağlamasını yapar. Sonra ortaya argüman sunar...

Elektiriği, suyu bağlanmış yer zaten bir nevi tapuludur(Devletçe tanınmakta ve tanımlanmıştır). Artık orada fiili bir durum oluşmuştur. Ve buranın sahibi orada oturan veya oraya meskeni koyandır.

"Babasınca", satın aldığı kendi arsasına, konducuğunu koyan kişinin anlattığı gibi; adeta kaz gibi yolunmaktadır. Burada hileyi yapan, aynı arsa/meskeni defalarca aynı kişiye satan(vergilendiren) bir hileci vardır.

Hülasa, ortadaki söz konusu arsa devlete ait değildir. Devlet oraya imar vermemiştir, vermesine amma... Arsalarda devlet(bel.) gözetiminde, örtülü izinli, uygunsuz yapılaşmalar söz konusudur, v.s. Devlet gördüğü halde müdahale etmemektedir(yıkmamaktadır). Yani yıksın, görevini yapsın tutan yok ya... Yıkmaz niye? İşte şekil a: Özal hükümeti bu garibanları hem yolar, hem reyini çalar, b: hükümeti başa geçer ayrı yolar. V.s. v.s. Yani oraya mühürsüz de olsa, örtülü imar esasında çoktan verilmiştir. Yapıları gördüğün halde yıkmamışsan. Orasının nizami resmi usul bir tabusu olmuş olmaması, bir şeyi ifade etmez. Vergi(bedel) fazlası ile ödendiği halde vatandaş şekil şartlarına uygun tapu alamamışsa, veya bu yapılar can güvenliği açısından riskli ise gene devlet denilen görevini yapmayan hileci organ suçluoğlu suçludur. İnşaat Terörine yardım ve yataklık yapılmıştır. Misal bu yakınlarda gerçekleşmiş sel/heylanlarda, ölen insanların kanları üzerinize yapışmıştır, hülasa...

Yıldıztozu 17-09-2021 09:05

Alıntı:

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 651624)

Celal gibi üstatların arada böyle şımarıklıklar yapma hakkı vardır.
Şaplak atılan kadın bir üstattan ders aldığı için bu şaplaktan gurur duymalıdır.

Ahlaksız 02-02-2022 15:52

Tarihçi yazar Prof. Dr. İlber Ortaylı, Trabzon'da Erdoğan'ın mikrofon tuttuğu 10 yaşındaki çocuğun CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na "Hain" demesi hakkında konuştu. Ortaylı, "Böyle kel alaka siyasi laf, kendisinin bilmediği şeyleri tekrarlatıp gülmek zevzekliktir," dedi.
https://www.birgun.net/haber/ortayli...kliktir-375627

LEVH 03-02-2022 10:13

İlber Ortaylı aydın değil. Önceden aydın olduğunu düşünüyordum ama ekranlara çıkıp "sağlık için aşı olun" demesinden sonra, Hitler'in soykırım projesinin yarım kalan kısmını tamamlayanlara yardım eden birisi olarak artık aydın maydın olamaz. O eski karizmayı bir daha asla geri alamayacak.

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 18:39 .