Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   İslam (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Müslüman İcadları (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=10344)

walla 01-06-2009 18:32

Müslüman İcadları

Şöyle icinde bulunduğumuz cevremize ve evimize bir bakalım, neler var. neler kullanıyoruz.
Televizyon, radyo
-Elektron tüpü, radyo dalgası
cd calar
video player
elektrik
-elektrik motorları
elektrik lambası
floresan lamba
elektrikli soba
elektrşkli supurge
buzdolabı
Karbon tetra klorur
camasır makınası
bulaşık makinası
cep telefonu
Lcd ekran, computer, radyo dalgası
telefon
bilgisayar
fotograf makinası, sinema oynatıcısı
digital kamera
hesap makinası
saat
klima
binlerce ceşit ilac
kağıt
plastik ceşitleri
Sokaklarda otomobil
Gökyüzünde ucaklar
Uzayda uzay aracları, uydular
Askeri teknolojiler, Radar, GPS, roketler, güvenlik sistemleri, kızıl ötesi, mor ötesi vs vs ışınlar termal kameralar
Özel uretilmiş teknolojilerden hic bahsetmiyorum, mesela hastahane cihazları, Rontgen, Xray ışını, Ultrasonografi MR; CT; Sintigrafi, Angiografi, Ekg, Anestezi cihazı vs vs

Bütün Müslümanlar bu ateist, hristiyan, musevi, budist icadlarını kullanıyorlarmı. Kullanıyorlar. Peki bunca emeğe karşılık onlar insanlığa hangi icadı armağan etmişler. Bugün Allah için ne yaptın diye sorar müslümanlar, bende müslümanlara soruyorum, Siz İnsanlık için ne yaptınız bugün ??? Bir müslüman kardeşimiz kalkıpta BUDA MÜSLÜMAN İCADIDIR diyebilirmi.

Sakın burada tarihten Müslüman bilim adanlarının isimlerini vermeyin, ben bilim adamı ismi değil İCAD istiyorum. Tekrar ediyorum İCAD.

brakisefalp 01-06-2009 18:59

Sorun islamiyet'te değil. Beyni uyuşturan, özgür düşünceyi engelleyen tüm dinlerde.

Yukarıda saydığın icatları yapanların her pazar kiliseye giden hıristiyan biliminsanları, katolik papazlar,rahipler olduğunu mu düşünüyorsun ?

Ne yahudi Aynştayn, ne de amerikalı Thomas Edison birer dindardı. Sorun tek bir din değil, dinlerin bütünüdür.

walla 01-06-2009 19:08

Alıntı:

BRACHYCEPHAL´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 184105)
Sorun islamiyet'te değil. Beyni uyuşturan, özgür düşünceyi engelleyen tüm dinlerde.

Yukarıda saydığın icatları yapanların her pazar kiliseye giden hıristiyan biliminsanları, katolik papazlar,rahipler olduğunu mu düşünüyorsun ?

Ne yahudi Aynştayn, ne de amerikalı Thomas Edison birer dindardı. Sorun tek bir din değil, dinlerin bütünüdür.

Bu soruyu sordum diye diğer dinleri benimsiyorum sanma, bütün dinler uydurmadır, ama islamiyet extradır.

sen boşver bunlarıda soruya cevap ver, bir müslüman icadı biliyorsan konuş, yoksa başlık kirlenmesin emi...

brakisefalp 01-06-2009 19:11

Alıntı:

vvalla´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 184110)
Bu soruyu sordum diye diğer dinleri benimsiyorum sanma, bütün dinler uydurmadır, ama islamiyet extradır.

sen boşver bunlarıda soruya cevap ver, bir müslüman icadı biliyorsan konuş, yoksa başlık kirlenmesin emi...

bir müslüman icadı olarak cihat, yağma, katliam ve hileden başka birşey bilmiyorum.

Ancak müslümanlığa kılıç zoruyla geçen Türk boylarının kendi özkültürlerinden gelen yetenekleriyle dünya bilim tarihine çok önemli katkılar sağladığını düşünüyorum.

walla 01-06-2009 19:19

Alıntı:

BRACHYCEPHAL´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 184111)
bir müslüman icadı olarak cihat, yağma, katliam ve hileden başka birşey bilmiyorum.

Ancak müslümanlığa kılıç zoruyla geçen Türk boylarının kendi özkültürlerinden gelen yetenekleriyle dünya bilim tarihine çok önemli katkılar sağladığını düşünüyorum.

Teşekkür ederim...

Wand 01-06-2009 19:37

cerrahi aletler..Günümüz cerrahisinde de yararlanılan bistüriden kemik testeresine, forsepsten göz ameliyatı makaslarına kadar 200′den fazla aracı ve doğal yollarla kaybolan bağırsaktan yapılmış dikiş iplerini ilk kullanan Endülüslü Ebu el-Kasım’dı.

İbni Hatip : ( 1313 - 1374 ) Vebanın bulaşıcı hastalık olduğunu ilmi yoldan açıklayan doktor.

Havan topu ilk olarak 15. yüzyılda, aynı zamanda iyi bir top ustası olan, osmanlı padişahı Fatih Sultan Mehmet tarafından tasarlanmış ve kullanılmıştır

şimdilik aklımda olanlar bunlardı..araştırdıktan sonra detayına girerim

iyi günler saygılarımla.

milomanara 01-06-2009 19:52

Alkali ve asitlerin ayrımı, ilk defa bazı elementlerin saf halde eldedilmesi(civa, sülfür, vs..), damıtma işleminin bulunması - damıtılmış su, yapay mücevlerler, parabolik aynalar, mancınık, asbest kullanarak yanmaz elbise yapımı, karosen, petrol(ham petrolden ayrıştırma), zemin altı merkezi ısıtma, yel değirmeni, saç boyası, ruj, sabun, süngü, krank mili, metronom ve daha bir çokları...

7 - 15. yüzyıllar arası müslüman ülkelerin diğerlerinden keşifler anlamında ileride olduğunu kabul etmek lazım. Avrupa engizisyonla cadı avlarken müslümanlar, kendi içinde tutarlı görünüyormuş. Sonra kafirlerde jeton düşüyor ve dini mini bir tarafa bırakıp dünyayı keşfetmeye, fikir üretmeye başlıyorlar ki o zamandan beridir, müslümanların vay haline...

Bir noktaya kadar dinin yeniliklere engel olmadığını da kabul etmek lazım, din neden zamanın koşullarında süper bir aydınlatma sağlayan karoseni reddetsin ya da, yeni mimari ölçü cihazlarını neden istemesin? Elbette itiraz etmeyecektir, ne zaman ki bilimsel buluşlar varoluş gibi büyük problemlere çözüm getirmeye başladı, din o noktada umarsız saldırılarına başladı bilime karşı. 7. Yüzyılda, evrim mi vardı? Dünyanın güneşin etrafında döndüğü mü?

Velhasıl, inanclı insanların hayatı kolaylaştırıcı keşifleri ya da bazı sanat dallarının temellerini attıkları yadsınamaz. Çok sesli müziğin babası J.S.Bach, müzikten ve çocuk yapmaktan başka bir şeyden anlamayan bir kilise adamıydı. Vivaldi keza... Klasik müziğin tarihi ile ilgili bir derste, hoca, "sanat, evrenin büyüklüğü karşısında aciz hisseden insanın kendi evrenini yaratma çabasıdır" demişti. Tamamen katılıyorum, insan kendi evrenin tanrısı olduğunu farkettiğinde zaten, sanat ve düşün adamları dinden kopup tanrılıklarını ilan ettiler ;)

Selamlar,

Yergin 01-06-2009 19:54

Aman naptınız sayın Wand, havan topu hiç örnek olarak verilir mi? Sonra havan topu savaşta kullanılır işte siz böyle şiddet yanlısısınız suçlamaları ile karşı karşıya kalırsınız. Bırakın, neyin ne olduğunu bilmeyen istediği gibi konuşsun. Maksadı İslamı kötülemek ise, herşeyden bir neden, sebep bulabilir. Yapacak birşey yok buna.

Yergin 01-06-2009 19:58

Alıntı:

milomanara´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 184126)
Alkali ve asitlerin ayrımı, ilk defa bazı elementlerin saf halde eldedilmesi(civa, sülfür, vs..), damıtma işleminin bulunması - damıtılmış su, yapay mücevlerler, parabolik aynalar, mancınık, asbest kullanarak yanmaz elbise yapımı, karosen, petrol(ham petrolden ayrıştırma), zemin altı merkezi ısıtma, yel değirmeni, saç boyası, ruj, sabun, süngü, krank mili, metronom ve daha bir çokları...

7 - 15. yüzyıllar arası müslüman ülkelerin diğerlerinden keşifler anlamında ileride olduğunu kabul etmek lazım. Avrupa engizisyonla cadı avlarken müslümanlar, kendi içinde tutarlı görünüyormuş. Sonra kafirlerde jeton düşüyor ve dini mini bir tarafa bırakıp dünyayı keşfetmeye, fikir üretmeye başlıyorlar ki o zamandan beridir, müslümanların vay haline...

Bir noktaya kadar dinin yeniliklere engel olmadığını da kabul etmek lazım, din neden zamanın koşullarında süper bir aydınlatma sağlayan karoseni reddetsin ya da, yeni mimari ölçü cihazlarını neden istemesin? Elbette itiraz etmeyecektir, ne zaman ki bilimsel buluşlar varoluş gibi büyük problemlere çözüm getirmeye başladı, din o noktada umarsız saldırılarına başladı bilime karşı. 7. Yüzyılda, evrim mi vardı? Dünyanın güneşin etrafında döndüğü mü?

Velhasıl, inanclı insanların hayatı kolaylaştırıcı keşifleri ya da bazı sanat dallarının temellerini attıkları yadsınamaz. Çok sesli müziğin babası J.S.Bach, müzikten ve çocuk yapmaktan başka bir şeyden anlamayan bir kilise adamıydı. Vivaldi keza... Klasik müziğin tarihi ile ilgili bir derste, hoca, "sanat, evrenin büyüklüğü karşısında aciz hisseden insanın kendi evrenini yaratma çabasıdır" demişti. Tamamen katılıyorum, insan kendi evrenin tanrısı olduğunu farkettiğinde zaten, sanat ve düşün adamları dinden kopup tanrılıklarını ilan ettiler ;)

Selamlar,

Çok güzel bir yazı ve cevap, ellerinize sağlık. Ortak çok noktamız var aslında. Yanlış anlamaları düzeltmeyi diliyorum el birliği ile.

walla 01-06-2009 21:01

Alkali ve asitlerin ayrımı, ilk defa bazı elementlerin saf halde eldedilmesi(civa, sülfür, vs..), damıtma işleminin bulunması - damıtılmış su, yapay mücevlerler, parabolik aynalar, mancınık, asbest kullanarak yanmaz elbise yapımı, karosen, petrol(ham petrolden ayrıştırma), zemin altı merkezi ısıtma, yel değirmeni, saç boyası, ruj, sabun, süngü, krank mili, metronom

Kopyala yapıştır.
Alkali ve asitlerin ayrımı: Neymiş bunlar, örnek verirmisin. Googlede ara bul kopyala yapıştır.
ilk defa bazı elementlerin saf halde eldedilmesi(civa, sülfür, vs..), Bunlar islamiyetten yüzlerce yıl önce yapılan şeyler.
damıtma işleminin bulunması - damıtılmış su, İmbik mi demek istiyorsun, islamiyetten yüzlerce yıl önce var olan şeyler.
Yapay mücevher; muhteşem bir icad. Takdire değer.
parabolik aynalar, mancınık, Arşimeti tanımıyorsun galiba sen. Muhammetten yaklaşık 500 600 yıl önce bunları yapmış.
asbest kullanarak yanmaz elbise yapımı, karosen, petrol(ham petrolden ayrıştırma) pardon bunu nerden buldun, bu konuda fikrim yok araştırmak isterim kaynak lütfen.
zemin altı merkezi ısıtma, sen anadoludaki antik kentleri gezmedin anlaşılan. 2000-3000 yıllık sistem.
Yel değirmeni; Anadolunun her yerinde helen uygarlığından kalma mevcut 2000 yıllık yel değirmenleri
saç boyası, harika bir buluş (saca kına yakmak nasıl bir icad ise)
Ruj, harika bir buluş (dudaga boya sürmek nasıl bir icad ise)
Sabun; Gercekten iyi bir icad.
Süngü; bıcagı, tufeğin ucuna takmak icadmı oluyor.
Kırank mili ; bunun nerde kullanıldığına dair bir örnek verirmisin
Metronom, bu konudada bilgim yok, lütfen kaynak verirmisiniz.

Metronom; 1816 yılında Johann Nepomuk Maelzel (1772 - 1838) in Viyana' da oluşturduğu, zemberekli "zaman sayıcı"
Kırank mili; pistonun dikey hateketini dairesel harekete ceviren mil. Hangi müslüman motoru icad etmişte buna da kırank mili takmış.

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 20:35 .