Turan Dursun Sitesi Forumları

Turan Dursun Sitesi Forumları (https://turandursun.com/forumlar/index__1.php)
-   İslam (https://turandursun.com/forumlar/forumdisplay.php?f=9)
-   -   Bir cuma hutbesi (https://turandursun.com/forumlar/showthread.php?t=42541)

Ahlaksız 07-10-2020 18:23

Bir cuma hutbesi

Geçenlerde,Diyanetin başındaki kişi elinde kılıçla hutbeye çıkmıştı..Daha öncesinde bu ülkenin tepesindeki kişi,ateistleri terörle bağdaştırdığı bir konuşma yapmıştı..

Bu ülkede müslüman olmayanlara yönelik bu tavrın,aslında tam tersi yönde bir tavır takınılabileceğini,size bir hutbe hazırlayarak göstermek istedim..

İstenirse,İslam dininin iyi yanlarının öne çıkarılabileceğini biliyorum..Böyle bir şey gerçekten istenirse yapılabilir ama yapılmıyor..Hep bir ötekileştirme/kutuplaştırma edebiyatı yapılıyor..Müslüman olmayanlara yönelik olan bu öfke,o kadar bariz ki;mesela Anadolu'da ''gâvur tohumu'' gibi laflar edilir..

Son okunan hutbe şöyle;

https://www.diyanethaber.com.tr/diya...20-h12255.html

Benim de internette 10 dakikamı ayırarak,hazırladığım hutbe şöyle;

Muhterem Müslümanlar!

Okuduğum ayet-i kerimede Cenâb-ı Hak şöyle buyurur:''Sizin dininiz size, benim dinim banadır.''-1-

Okuduğum hadis-i şerifte Peygamber Efendimiz (s.a.s) şöyle buyurmaktadır:

''Hoşgörülü davran ki sana da hoşgörülü davranılsın.''-2-

Aziz Müminler!

Kendisine hak din tebliğ edildiği halde yüz çevirenler veya bir zaman sonra dinden çıkanlara karşı öfke ile davranmamalıyız..Ateist/deist/agnostik gibi insanlara hoşgörülü davranmalıyız ki,Allah'ın bu yöndeki emirlerine riayet edebilelim..Kur'an-ı Kerim'de bu gerçek şöyle ifade edilir: ''Onlar bollukta ve darlıkta sarfederler, öfkelerini yenerler, insanların kusurlarını affederler. Allah iyilik yapanları sever.'' -3-

Kıymetli Müslümanlar!

Peygamber Efendimiz (s.a.s) Hayber'in fethinden sonra kendisini zehirlemek isteyen yahudi bir kadını affetmiştir..-4-

Bizler de,bizi rahatsız ettiğini düşündüğümüz ateistleri ya da deistleri hoş görmek zorundayız..Rabbimiz '' Allah'tan bir rahmet dolayısıyla, onlara yumuşak davrandın. Eğer kaba, katı yürekli olsaydın onlar çevrenden dağılır giderlerdi.''-5- diyerek,her koşulda bizim yumuşak başlı olmamızı istemektedir..Yüce Allah'ımızın(c.c.) ve sevgili peygamberimizin(s.a.v.) bu yöndeki emirlerini/tavsiyelerini görmezden gelmemeli,kafirlere/gâvurlara/münafıklara/ateistlere/deistlere karşı hoş görülü olmalıyız..

Yüce Allah(c.c.) şöyle buyurmaktadır;''Güzel bir söz ve bağışlama, peşinden eziyet gelen bir sadakadan daha hayırlıdır.''-6-

Değerli Müminler!

Hutbemi bitirirken,sevgili peygamberimizin şu sözü ile bitirmek istiyorum;"Kolaylaştırınız! Zorlaştırmayınız! Müjdeleyiniz, nefret ettirmeyiniz! Birbirinizle anlaşın, iyi geçinin, ihtilâfa düşmeyin!" -7-

Bizler eğer ki bu kutsal dinimizi etrafımıza yaymak,insanlara bu dinimizi anlatmak istiyorsak,kutuplaştırmadan uzak durmalı,insanların dinlerini ya da dinsizliklerini ayıplamamak ve onlara sevgi ile hoşgörü ile yaklaşmak zorundayız..Bu vesileyle,dinimizi yaymak adına her türlü özveriyi gösteren özellikle akademisyenlere,din adamlarına dualarımızı eksik etmemeli ve bu kardeşlerimize her türlü yardımda bulunmalıyız..Rabbim hoşgörülü müslümanlardan olmayı hepimize nasip etsin..

-1-Kafirun 6

-2-İbni Hanbel

-3-Ali imran 134

-4-Kastalanî, Mevahibû'l-Ledünniye, 1:181.

-5-Ali İmran Suresi, 159

-6-Bakara 263

-7-Buharî, 3:72

Zor mu lan böyle bir hutbe hazırlamak,zor mu:mmph:

Hasan Akçay 07-10-2020 20:08

Sevgili ahlaksız,

Senin bir ateist olarak hazırladığın bu hutbeye
ben bir mümin olarak imzamı atarım.

Ahlaksız 07-10-2020 21:56

Alıntı:

Hasan Akçay´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 646902)
Sevgili ahlaksız,

Senin bir ateist olarak hazırladığın bu hutbeye
ben bir mümin olarak imzamı atarım.

Sevgili Hasan Akçay;niye hutbeye kalemle değil de,kılıçla çıkılıyor sizce?

Ben kendimce bunu cevaplayayım,siz de cevaplayabilirsiniz tabi..

Siyasette düşman yaratma ve yaratılan düşman üzerinden siyaset yapma diye bir şey var..Böylelikle siyaset yapılan toplum manipüle edilir ve bu toplumun bir arada tutulması,birlik olması sağlanır..

Siyasetteki bu düşman yaratma siyaseti,binlerce yıldır dinlerin içindeki düşman kavramı ile paralel bir şekilde bugüne kadar gelmiştir..Bu dost/düşman,iyi/kötü düalizmi hep var olmuştur..İnsanlar resmen bu düalizmden beslenmişlerdir..

İslam dini de,kendisine bir düşman yaratmak zorundadır,çünkü müslümanları böylelikle birlik haline getirebilirsiniz..Bu dinin düşmanı da şeytan değil,kafirlerdir..Kafirler,yani inanmayanlar şeytan haline getirilmiş;karşı tarafa da inananlar ve Allah/Muhammed konulmuştur..Kuran'daki ana tema da,bu meseledir..Kuran baştan sona inananlar ve inanmayanlar mevzusu üzerine kurulmuştur..
Bu yüzden diyanet işleri başkanı,hutbeye kalemle değil de,kılıçla çıkmıştır..!

Yalnız,ben her şeye rağmen,dinin içinde kalarak,bu din üzerinden hoşgörü/sevgi aşılanabileceğini söylüyorum..Bu tabi ki benim gibi insanlar açısından abuktur ama bu yapılabilir ama yap(a)mıyorlar işte..
İlla bu düalizmi,bu şeytanlaştırmayı ortaya koyuyorlar,bundan besleniyorlar..Bu da dönüp dolaşıp,benim ''insanın doğası kötüdür'' söylemime geliyor..Evet,din veya ideoloji,insanların kötülük yapma araçlarından başka bir şey değildir..İnsan kötülük yapmak için bu düalizme,bu dost/düşman mevzusuna ihtiyaç duyuyor..

Yani birisinin kafasını sırf sizden farklı düşünüyor diye kesmeniz için veya bu kişiyi kılıçla tehdit etmeniz için,size birilerinin karşınızdaki kişinin düşman olduğunu aşılaması lazımdır..Buna da din eğitimi deniyor işte..!

ilahimasal 07-10-2020 23:42

Vergimizle hutbe dinlemek zorunda mıyız?
Hutbe dinlemek isteyenler. Şu yana
Hutbe dinlemek istemeyenler bu yana

Dini nutuklar ;iyi yada kötü ,tarafı olanı bağlar.
Dini nutuklar ; iyi yada kötü, topluma hiç bir katkısı olmaz.

1400 sene evveli ve daha evvelkilerin gerici bağnaz faydasız ve daha hatta zararlı geleneklerini bir kaç RUHBAN ın ağzı ile dinlemenin zamanı değil.

Kendince nutuk yazanlar bilmezmiki! Kuran yada. İslam'da iyi yada kötü ne söyleniyorsa. KENDİ ARALARİNDAKİ durumdur.
Kendileri gibi olmayan. Hiç bir. İnsana. Hayvana bitkiye kötü sözden ve davranıştan başka bir şey vermezler.

Bu gün Din adına ne yazılıp çiziliyorsa onları alakadar eder. Ama. O zırvaların parasını. Yine biz ödüyoruz.
İğrenç bir durum.

ilahimasal 08-10-2020 19:50

diyanet kapatılsın

Mümkünse hemen

Ahlaksız 09-10-2020 11:59

Alıntı:

ilahimasal´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 646907)
diyanet kapatılsın

Mümkünse hemen

İkinci diyaneti açacaklar nerdeyse,sen de ne diyorsun sevgili ilahimasal:boink:
Bakınız,son durum şöyle;

ilahimasal 09-10-2020 20:48

Alıntı:

Ahlaksız´isimli üyeden Alıntı (Mesaj 646909)
İkinci diyaneti açacaklar nerdeyse,sen de ne diyorsun sevgili ilahimasal:boink:
Bakınız,son durum şöyle;

O vakit şöyle diyelim

Onlar belkide yüzlerce diyanet açma niyetindedir. Bizde bir tanesini dahi kapatmak için cılızda olsa tepki verelim.
Bu tepkiye cılızda olsa direniş. Diyebiliriz
Aksi durumda ise , sesizlik ,biat olur. Kabullenmek olur.
Birilerinin onların bu baskısını kabul etmediğini 1 kişi bile olsa bilmesi onları rahatca 2. 3 ... Yü t rahatlıkla açma konusunda durdurmaya sebep olur.
Ahlaksız her tokat atana bu kadar rahat tokat attırma, tokat yiyeceğini bilsen dahi o tokata cılızda olsa diren. Aksi halde bedenini yere sereler. En iyi ihtimalle de onlardan olursun.

Ahlaksız 28-02-2021 23:00

Önce şöyle bir görüntü çıktı ortaya;

İki gün önce de cuma namazında açlıkla sınanıyorsunuz, sabredin tarzında bir hutbe okunmuş;
https://www2.diyanet.gov.tr/DinHizme...ek%20Almak.pdf
:D

topsocial 02-03-2021 06:48

There was once a blind man who had so fine a sense of touch that, when any animal was put into his hands, he could tell what it was merely by the feel of it. One day the cub of a wolf was put into his hands, and he was asked what it was. He felt it for some time, and then said, "Indeed, I am not sure whether it is a wolf's cub or a fox's: but this I know -- it would never do to trust it in a sheepfold."

Bütün Zaman Ayarları WEZ +3 olarak düzenlenmiştir. Şu Anki Saat: 01:18 .